OPNsense - en to fr translation catalogue (5496 entries)

en:  - Show advanced option
fr:  - Afficher les options avancées

en:  Maximum number of established connections per host (TCP only)
fr:  Nombre maximum de connexions établies par hôte (TCP uniquement)

en:  Maximum number of unique source hosts
fr:  Nombre maximum d'hôtes source uniques

en:  Maximum state entries per host
fr: Entrées d'état maximum par hôte

en: "%s" is not a valid redirect target IP address, network or host alias.
fr: "%s" n'est pas une adresse IP cible, un réseau ou un alias d'hôte de redirection valide.

en: #1
fr: No 1

en: #2
fr: No 2

en: %d days
fr: %d jours

en: %s Access List
fr: Liste d'accès %s

en: %s MB
fr: %s Mo

en: %s Status
fr: Statut %s

en: %s address
fr: %s adresse

en: %s can only be used with IKEv2 type VPNs.
fr: %s peut seulement être utilisé avec les VPN de type IKEv2.

en: %s doesn't appear to be a valid port number, alias or range
fr: %s ne semble pas être un numéro de port, un alias ou une plage valide

en: %s has been restarted.
fr: %s a été redémarré.

en: %s has been started.
fr: %s a été démarré.

en: %s has been stopped.
fr: %s a été arrêté.

en: %s hours
fr: %s heures

en: %s interface priority for STP needs to be an integer between 0 and 240.
fr: Priorité de l'interface STP %s doit être un entier compris en 0 et 240.

en: %s is not a valid IPv4 address.
fr: %s n'est pas une adresse IPv4 valide.

en: %s is not a valid IPv6 address.
fr: %s n'est pas une adresse IPv6 valide.

en: %s is not a valid destination IP address or alias.
fr: %s n'est pas une adresse IP ou un alias de destination valide.

en: %s is not a valid end destination port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
fr: %s n'est pas un port de destination de fin valide. Il doit être un alias de port ou nombre entier compris entre 1 et 65535.

en: %s is not a valid end source port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
fr: %s n'est pas un port source de fin valide. Il doit être un alias de port ou nombre entier compris entre 1 et 65535.

en: %s is not a valid source IP address or alias.
fr: %s n'est pas une adresse IP source ou un alias valide.

en: %s is not a valid source IP address.
fr: %s n'est pas une adresse IP source valide.

en: %s is not a valid start destination port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
fr: %s n'est pas un port de destination de début valide. Il doit être un alias de port ou un nombre entier compris entre 1 et 65535.

en: %s is not a valid start source port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
fr: %s n'est pas un port source de début valide. Il doit être un alias de port ou un nombre entier compris entre 1 et 65535.

en: %s is only valid if the gateway is set to 'default'.
fr: %s est uniquement valable si la passerelle est positionnée à 'défaut'.

en: %s is only valid with protocol tcp.
fr: %s est seulement valide avec le protocole tcp.

en: %s made changes
fr: %s changement(s) effectué(s)

en: %s networks
fr: %s réseaux

en: %s subnet
fr: %s sous-réseau

en: %s0%s -- No output except fatal errors.
fr: %s0%s -- Pas de sortie exceptée les erreurs fatales.

en: %s1%s -- startup info + connection initiated messages + non-fatal encryption & net errors.
fr: %s1%s -- info du démarrage + messages des connexions initiées + chiffrement non fatal & erreurs réseau.

en: %s2,3%s -- show TLS negotiations & route info.
fr: %s2,3%s -- afficher les négociations TLS & les informations de routage.

en: %s4%s -- Normal usage range.
fr: %s4%s -- Plage d'utilisation normale.

en: %s5%s -- Output R and W characters to the console for each packet read and write, uppercase is used for TCP/UDP packets and lowercase is used for TUN/TAP packets.
fr: %s5%s -- Lettres R et W en sortie vers la console pour chaque paquet lu et écrit, les majuscules sont utilisées pour les paquets TCP/IP et les minuscules pour les paquets TUN/TAP.

en: %s6%s-%s11%s -- Debug info range.
fr: %s6%s-%s11%s -- Plage des infos de débogage.

en: %sBackend Pools:%s The HAProxy backend. Group the %spreviously added servers%s to build a server farm. All servers in a group usually deliver the same content. The Backend Pool cares for health monitoring and load distribution. A Backend Pool must also be configured if you only have a single server. The same Backend Pool may be used for multiple Public Services.
fr: %sBackend Pools:%s Le backend HAProxy. Regroupez les %sserveurs précédemment ajoutés%s pour créer une batterie de serveurs. Tous les serveurs d'un groupe fournissent généralement le même contenu. Le backend pool se charge de la surveillance de la santé et de la répartition de la charge. Un pool principal doit également être configuré si vous ne possédez qu'un seul serveur. Le même pool principal peut être utilisé pour plusieurs services publics.

en: %sClick here%s for additional PPPoE configuration options. Save first if you made changes.
fr: %sCliquez ici%s pour les options supplémentaires de configuration PPPoE. Enregistrez au préalable si vous avez effectué des modifications.

en: %sClick here%s for additional PPTP and L2TP configuration options. Save first if you made changes.
fr: %sCliquez ici%s pour les options supplémentaires de configuration PPTP et L2TP. Enregistrez au préalable si vous avez effectué des modifications.

en: %sClick here%s for advanced PPPoE configuration options and MLPPP configuration.
fr: %sCliquez ici%s pour les options avancées de configuration PPPoE et de configuration MLPPP.

en: %sClick here%s for advanced PPTP and L2TP configuration options.
fr: %sCliquez ici%s pour les options avancées de configuration PPTP et L2TP.

en: %sClick here%s to create a PPP configuration.
fr: %sCliquez ici%s pour créer une configuration PPP.

en: %sClick here%s to edit PPP configuration.
fr: %sCliquez ici%s pour modifier la configuration PPP.

en: %sConditions:%s HAProxy is capable of extracting data from requests, responses and other connection data and match it against predefined patterns. Use these powerful patterns to compose a condition that may be used in multiple Rules.
fr: %sConditions:%s HAProxy est capable d'extraire des données de requêtes, de réponses et d'autres données de connexion et de les faire correspondre à des modèles prédéfinis. Utilisez ces modèles puissants pour composer une condition pouvant être utilisée dans plusieurs règles.

en: %sFQDN or IP:%s The IP address or fully-qualified domain name that should be used when communicating with your server.
fr: %sFQDN ou IP:%s L'adresse IP ou le nom de domaine complet à utiliser lors de la communication avec votre serveur.

en: %sKeep state%s is used for stateful connection tracking.
fr: %sKeep state%s est utilisé pour le suivi de connexion stateful.

en: %sResult %s%s
fr: %sRésultat %s%s

en: %sRules:%s Perform a large set of actions if one or more %sConditions%s match. These Rules may be used in %sBackend Pools%s as well as %sPublic Services%s.
fr: %sRègles:%s Réalisent un grand nombre d'actions si une ou plusieurs %sConditions%s correspondent. Ces règles peuvent être utilisées dans les %sBackend Pools%s tout comme dans les %sServices Publics%s.

en: %sSloppy state%s works like keep state, but it does not check sequence numbers. Use it when the firewall does not see all packets.
fr: %sSloppy state%s fonctionne de la même manière que keep state à ceci près qu'il ne vérifie pas les numéros de séquence. A utiliser lorsque le firewall ne voit pas tous les paquets.

en: %sSynproxy state%s proxies incoming TCP connections to help protect servers from spoofed TCP SYN floods. This option includes the functionality of keep state and modulate state combined.
fr: %sL'étatSynproxy%s transmet les connexions TCP entrantes pour protéger les serveurs contre les inondations TCP SYN spoofées. Cette option inclut la fonctionnalité de conserver l'état et de moduler l'état combiné.

en: %sdefault%s-%s4%s -- Normal usage range.
fr: %sdéfaut%s-%s4%s -- Plage d'utilisation normale.

en: %snone%s -- No output except fatal errors.
fr: %saucun%s -- Aucune sortie à l'exception des erreurs fatales.

en: 'All' will update all available record types.
fr: 'Tout' mettra à jour tous les types d'enregistrement disponibles.

en: (1 to 4 characters)
fr: (1 à 4 caractères)

en: (Certificate will not be deleted)
fr: (le certificat ne sera pas supprimé)

en: (FQ-)CoDel interval
fr: Intervalle (FQ-)CoDel

en: (FQ-)CoDel target
fr: Cible (FQ-)CoDel

en: (Kbits/second)
fr: (Kbits/seconde)

en: (UNIX sockets only) For bound sockets, this is the file-name of the socket. %sFor other sockets, it is the name, PID and file descriptor number of the peer, or ``(none)'' if the socket is neither bound nor connected.
fr: (Sockets UNIX uniquement) Pour les sockets liés, il s'agit du nom de fichier du socket. % sPour les autres sockets, il s'agit du nom, du PID et du numéro de descripteur de fichier de l'homologue, ou de `` (aucun) '' si le socket n'est ni lié ni connecté.

en: (Username and Password required)
fr: (L'utilisateur et le mot de passe sont requis)

en: (automatically generated rules are applied after manual rules)
fr: (les règles générées automatiquement sont appliquées après les règles manuelles)

en: (default) Basic ruleset optimization does four things to improve the performance of ruleset evaluations: remove duplicate rules; remove rules that are a subset of another rule; combine multiple rules into a table when advantageous; re-order the rules to improve evaluation performance
fr: (par défaut) L'optimisation de l'ensemble de règles de base fait quatre choses pour améliorer les performances des évaluations des règles: supprimer les règles en double; supprimer les règles qui sont un sous-ensemble d'une autre règle; combiner plusieurs règles dans une table lorsque cela est avantageux; réorganiser les règles pour améliorer les performances de l'évaluation

en: (filter)
fr: (filtrer)

en: (leave blank for any)
fr: (Laisser vide pour 'any')

en: (leave empty for none)
fr: (Laisser vide pour aucun)

en: (leave empty to keep current one)
fr: (Laisser vide pour garder l'actuel(le))

en: (no automatic rules are being generated)
fr: (aucune règle automatique n'est générée)

en: (no manual rules can be used)
fr: (aucune règle manuelle ne peut être utilisée)

en: (optional)
fr: (facultatif)

en: (other)
fr: (autre)

en: (outbound NAT is disabled)
fr: (NAT sortant est désactivé)

en: (seconds) Default is 0, which disables the timeout feature.
fr: (secondes) 0 par défaut, ce qui désactive la fonction de délai d'inactivité.

en: (src) Address
fr: (src) Adresse

en: *In Use
fr: *En cours d'utilisation

en: *Revoked
fr: *Révoqué

en: /tmp RAM disk
fr: Disque RAM /tmp

en: /var RAM disk
fr: Disque RAM /var

en: 0 (none)
fr: 0 (aucun)

en: 1 (default)
fr: 1 (défaut)

en: 1 column
fr: 1 colonne

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 1 month
fr: 1 mois

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: 10 million
fr: 10 millions

en: 104 (128) bit keys may be entered as 13 ASCII characters or 26 hex digits preceded by '0x'.
fr: Les clés de 104 (128) bits peuvent être entrées sous forme ASCII de 13 caractères ou hexadécimal de 26 chiffres précédés par '0x'.

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: 14 days, 1 hour average
fr: 14 jours, moyenne sur 1 heure

en: 182 days, 24 hour average
fr: 182 jours, moyenne sur 24 heures

en: 2 days
fr: 2 jours

en: 2 months
fr: 2 mois

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: 20 million
fr: 20 millions

en: 3 (recommended)
fr: 3 (recommandé)

en: 3 days
fr: 3 jours

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 3 weeks
fr: 3 semaines

en: 30 days, 24 hour average
fr: 30 jours, moyenne sur 24 heures

en: 4 days
fr: 4 jours

en: 4 hours
fr: 4 heures

en: 40 (64) bit keys may be entered as 5 ASCII characters or 10 hex digits preceded by '0x'.
fr: Les clés de 40 (64) bits peuvent être entrées sous forme ASCII de 5 caractères ou hexadécimal de 10 chiffres précédés par '0x'.

en: 40 million
fr: 40 millions

en: 5 days
fr: 5 jours

en: 5 million
fr: 5 millions

en: 50 million
fr: 50 millions

en: 6 days
fr: 6 jours

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: 60 days, 24 hour average
fr: 60 jours, moyenne sur 24 heures

en: 6RD Border Relay
fr: Relais de bordure 6RD

en: 6RD IPv4 Prefix length
fr: Longueur du préfixe IPv4 6RD

en: 6RD prefix
fr: Préfixe 6RD

en: 6rd Tunnel
fr: Tunnel 6rd

en: 6to4 Tunnel
fr: Tunnel 6to4

en: 7 days, 1 hour average
fr: 7 jours, moyenne sur 1 heure

en: 8 hours
fr: 8 heures

en: 802.11g only
fr: 802.11g seulement

en: 802.1Q VLAN PCP (priority code point)
fr: 802.1Q VLAN PCP (Point de code de priorité)

en: 802.1Q VLAN tag (between 1 and 4094)
fr: Tag du VLAN 802.1Q (de 1 à 4094)

en: 802.1X Roaming Preauth
fr: Itinérance 802.1X (pré-authentification)

en: 802.1X Server IP Address
fr: Adresse IP du serveur 802.1X

en: 802.1X Server IP Address (2)
fr: Adresse IP du serveur 802.1X (2)

en: 802.1X Server Port
fr: Port du serveur 802.1X

en: 802.1X Server Port (2)
fr: Port du serveur 802.1X (2)

en: 802.1X Server Shared Secret
fr: Secret partagé du serveur 802.1X

en: 802.1X Server Shared Secret (2)
fr: Secret partagé du serveur 802.1X (2)

en: 90 days, 24 hour average
fr: 90 jours, moyenne sur 24 heures

en: A = authorized, E = Extended Rate (802.11g), P = Power save mode
fr: A = autorisé, E = Vitesse Étendue (802.11g), P = Mode Économie d'Énergie

en: A BINAT rule specifies a bidirectional mapping between an external and internal network and can be used from both ends, nat only applies in one direction.
fr: Une règle BINAT spécifie un mappage bidirectionnel entre un réseau externe et un réseau interne et peut être utilisée à partir des deux extrémités. NAT ne s'applique que dans un sens.

en: A GPS connected via a serial port may be used as a reference clock for NTP. If the GPS also supports PPS and is properly configured, and connected, that GPS may also be used as a Pulse Per Second clock reference. NOTE: a USB GPS may work, but is not recommended due to USB bus timing issues.
fr: Un GPS connecté via un port série peut être utilisé comme horloge de référence pour le NTP. Si le GPS supporte également PPS et est correctement configuré, et connecté, ce GPS peut également être utilisé comme référence d'horloge Pulsation Par Seconde. NOTE: un GPS USB peut fonctionner mais n'est pas recommandé en raison des latences provoquées par le bus USB.

en: A GRE tunnel with the network %s is already defined.
fr: Un tunnel GRE avec le réseau %s est déjà défini.

en: A JSON document containing configuration options that apply to the local node
fr: Un document JSON contenant les options de configuration s'appliquant au noeud local

en: A NetBIOS Scope ID provides an extended naming service for NetBIOS over TCP/IP. The NetBIOS Scope ID isolates NetBIOS traffic on a single network to only those nodes with the same NetBIOS Scope ID.
fr: Un ID d'étendue NetBIOS fournit un service de dénomination étendu pour NetBIOS via TCP / IP. L'ID d'étendue NetBIOS isole le trafic NetBIOS sur un seul réseau uniquement aux nœuds avec le même ID d'étendue NetBIOS.

en: A PPS signal only provides a reference to the change of a second, so at least one other source to number the seconds is required.
fr: Un signal PPS fournit seulement une référence à la variation d'une seconde, ainsi au moins une autre source est requise afin de compter les secondes.

en: A SSL fingerprint should be a 59 character long hex value.
fr: Une empreinte SSL doit être une valeur hexadécimale d'une longueur de 59 caractères.

en: A Schedule with this name already exists.
fr: Une planification avec ce nom existe déjà.

en: A VHID must be selected for this CARP VIP.
fr: Un VHID doit être sélectionné pour ce VIP CARP.

en: A VLAN with the tag %s is already defined on this interface.
fr: Un VLAN avec le tag %s est déjà défini sur cette interface.

en: A Windows Internet Name Service (WINS) server to provide for connecting clients, which allows them to browse Windows shares. This is typically an Active Directory Domain Controller, designated WINS server, or Samba server.
fr: Un serveur Windows Internet Name Service (WINS) à fournir aux clients connectés, ce qui les autorise à parcourir les partages Windows. C'est typiquement un Contrôleur de Domaine Active Directory, désigné serveur WINS, ou serveur Samba.

en: A cryptographic accelerator module will use hardware support to speed up some cryptographic functions on systems which have the chip. Do not enable this option if you have a Hifn cryptographic acceleration card, as this will take precedence and the Hifn card will not be used. Acceleration should be automatic for IPsec when using a cipher supported by your chip, such as AES-128. OpenVPN should be set for AES-128-CBC and have cryptodev enabled for hardware acceleration.
fr: Un module d'accélération cryptographique utilisera un composant matériel dédié afin d'accélérer le traitement de certaines fonctions cryptographiques sur les systèmes munis de telles puces. N'activez pas cette option si vous utiliser une carte d'accélération cryptographique Hifn car cette option prendra le pas sur votre carte et cette dernière ne sera donc pas utilisée. L'accélération devrait être automatique avec IPsec lorsqu'un algorithme de chiffrement compatible avec votre puce tel que AES-128, est utilisé. OpenVPN devrait être utilisé avec l'algorithme AES-128-CBC en conjonction avec le module cryptodev actif afin de fournir une accélération matérielle.

en: A gateway group cannot have the same name with a gateway "%s" please choose another name.
fr: Un nom de groupe de passerelles ne peut pas contenir le même nom qu'une passerelle "%s", merci de choisir un autre nom.

en: A gateway group with this name "%s" already exists.
fr: Un groupe de passerelles avec ce nom "%s" existe déjà.

en: A gif with the network %s is already defined.
fr: Un tunnel gif avec le réseau %s est actuellement utilisé.

en: A leap second file allows NTP to advertize an upcoming leap second addition or subtraction.
fr: Un fichier seconde intercalaire permet au NTP d'annoncer l'addition ou la soustraction d'une prochaine seconde intercalaire.

en: A member interface passed does not exist in configuration
fr: Un membre de l'interface n'existe pas dans la configuration

en: A name for this OpenVPN instance, for your reference. It can be set however you like, but is often used to distinguish the purpose of the service (e.g. "Remote Technical Staff").
fr: Un nom pour cette instance OpenVPN, pour votre usage. Cela peut être n'importe quoi mais souvent utilisé pour distinguer le but du service (ex: "Équipe technique distante").

en: A name for this server. Used when displaying information about this server (logs, info service, etc).
fr: Un nom pour ce serveur. Utilisé quand des informations sur ce serveur (logs, info service, etc) sont affichées.

en: A name for your reference, to identify this certificate. This is also known as the certificate's "Common Name".
fr: Un nom pour votre propre référence, pour identifier ce certificat. Aussi connu sous l’appellation "Nom Commun" du certificat.

en: A name for your reference, to identify this certificate. This is the same as common-name field for other Certificates.
fr: Un nom pour votre propre référence, pour identifier ce certificat. C'est la même chose que le champ nom-commun des autres Certificats.

en: A numeric value must be specified for DPD delay.
fr: Une valeur numérique doit être définie pour le délai DPD.

en: A numeric value must be specified for DPD retries.
fr: Une valeur numérique doit être définie pour les nouvelles tentatives DPD.

en: A or AAAA (IPv4 or IPv6 address)
fr: A ou AAAA (adresse IPv4 ou IPv6)

en: A password for a Nextcloud server must be set.
fr: Un mot de passe pour un serveur NextCloud doit être fourni.

en: A password is required.
fr: Le mot de passe est obligatoire.

en: A potential %sDNS Rebind attack%s has been detected.%sTry to access the router by IP address instead of by hostname.
fr: Une attaque potentielle%sDNS Rebind% s a été détectée.%sEssayez d'accéder au routeur par adresse IP plutôt que par nom d'hôte.

en: A problem was detected. Click %shere%s for more information.
fr: Un problème a été détecté. Cliquez %sici%s pour plus d'informations.

en: A reload is now in progress. The wizard will redirect you to the dashboard once the reload is completed.
fr: Un rechargement est en cours. L'assistant vous redirigera vers le tableau de bord une fois ce rechargement terminé.

en: A serial GPS may also be used, but the serial GPS driver would usually be the better option.
fr: Un GPS série peut également être utilisé, mais généralement le driver du GPS série est une meilleure option.

en: A short problem description or steps to reproduce.
fr: Un courte description du problème ou les étapes pour reproduire.

en: A user with this name already exists. Add the key to the user instead.
fr: Un utilisateur avec ce nom existe déjà. Ajouter la clé de l'utilisateur à la place.

en: A username and password must be specified.
fr: Le nom d'utilisateur et le mot de passe doivent être spécifiés.

en: A valid DUID Identifier must be specified.
fr: Un identifiant DUID valide doit être renseigné.

en: A valid DUID must be specified.
fr: Un DUID valide doit être spécifié

en: A valid Destination Server IP address must be specified.
fr: Une adresse IP valide d'un serveur de destination doit être spécifiée.

en: A valid Destination Server IPv6 address must be specified.
fr: Une adresse IPv6 valide du Serveur de Destination doit être renseignée.

en: A valid Dynamic DNS address for 'My identifier' must be specified.
fr: Une adresse DNS Dynamique valide doit être spécifiée pour 'Mon identifiant'.

en: A valid FQDN for 'My identifier' must be specified.
fr: Un FQDN valide doit être entré à la rubrique 'Mon identifiant'.

en: A valid FQDN for 'Peer identifier' must be specified.
fr: Un FQDN (Full Qualified Domain Name) valide doit être spécifié pour 'ID du correspondant' .

en: A valid IP address and port must be specified, for example 192.168.100.10@5353.
fr: Une adresse IP et un port valides doivent être renseignés, par exemple 192.168.100.10@5353.

en: A valid IP address for 'DNS Server #1' must be specified.
fr: Un adresse IP valide doit être spécifiée pour 'Serveur DNS #1'

en: A valid IP address for 'DNS Server #2' must be specified.
fr: Un adresse IP valide doit être spécifiée pour 'Serveur DNS #2'

en: A valid IP address for 'DNS Server #3' must be specified.
fr: Un adresse IP valide doit être spécifiée pour 'Serveur DNS #3'

en: A valid IP address for 'DNS Server #4' must be specified.
fr: Un adresse IP valide doit être spécifiée pour 'Serveur DNS #4'

en: A valid IP address for 'My identifier' must be specified.
fr: Une adresse IP valide doit être entrée à la rubrique 'Mon identifiant'.

en: A valid IP address for 'Peer identifier' must be specified.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée pour 'ID du correspondant'.

en: A valid IP address for 'Virtual Address Pool Network' must be specified.
fr: Une adresse IP valide pour la rubrique 'Réseau du Groupe d'Adresse Virtuelle' doit être définie.

en: A valid IP address for 'WINS Server #1' must be specified.
fr: Un adresse IP valide doit être spécifié pour 'Serveur WINS 1'.

en: A valid IP address for 'WINS Server #2' must be specified.
fr: Un adresse IP valide doit être spécifié pour 'Serveur WINS 2'.

en: A valid IP address must be specified for the gateway.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée comme passerelle.

en: A valid IP address must be specified for the network boot server.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée pour le serveur de démarrage réseau.

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary DNS servers.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée pour les serveurs principaux/secondaires DNS.

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary NTP servers.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée pour les serveurs principaux/secondaires NTP.

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary WINS servers.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée pour les serveurs principaux/secondaires WINS.

en: A valid IP address must be specified, for example 192.168.100.10.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée, par exemple 192.168.100.10.

en: A valid IP address must be specified, or # for an exclusion or ! to not forward at all.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée ou le symbole # pour une exclusion ou le symbole ! pour ne pas transférer du tout.

en: A valid IP address must be specified.
fr: Une adresse IP valide doit être spécifiée.

en: A valid IP address or CIDR block must be specified. [%s]
fr: Une adresse IP ou un bloc CIDR valide doit être spécifié. [%s]

en: A valid IP address or hostname must be specified for the TFTP server.
fr: Une adresse IP valide ou le nom d'hôte doit être spécifié pour le serveur TFTP.

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #1.
fr: Une adresse IP valide/nom d'hôte ou IP/nom d'hôte:port doivent être spécifiés pour le serveur syslog distant #1.

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #2.
fr: Une adresse IP valide/nom d'hôte ou IP/nom d'hôte:port doivent être spécifiés pour le serveur syslog distant #2.

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #3.
fr: Une adresse IP valide/nom d'hôte ou IP/nom d'hôte:port doivent être spécifiés pour le serveur syslog distant #3.

en: A valid IPv4 address must be specified.
fr: Une adresse IPv4 valide doit être spécifiée.

en: A valid IPv4 mask must be between 1 and 32 bits.
fr: Un masque IPv4 valide doit faire de 1 à 32 bits.

en: A valid IPv6 address must be specified for the gateway.
fr: Une adresse IPv6 valide doit être spécifiée comme passerelle.

en: A valid IPv6 address must be specified for the primary/secondary DNS servers.
fr: Une adresse IPv6 valide doit être renseignée pour les serveurs DNS primaire/secondaire.

en: A valid IPv6 address must be specified for the primary/secondary NTP servers.
fr: Une adresse IPv6 valide doit être renseignée pour les serveurs NTP primaire/secondaire.

en: A valid IPv6 address must be specified.
fr: Une adresse IPv6 valide doit être spécifiée

en: A valid IPv6 mask must be between 1 and 128 bits. 64 bits are recommended as this is the recommended subnet size in IPv6.
fr: Un masque IPv6 valide doit faire de 1 à 128 bits. 64 bits est recommandé car c'est la la taille recommandée pour la taille de sous-réseau.

en: A valid MAC address must be specified.
fr: Une adresse MAC valide doit être spécifiée.

en: A valid MTU value must be specified.
fr: Une valeur valide de MTU doit être spécifiée.

en: A valid MX host must be specified.
fr: Un hôte MX valide doit être spécifié.

en: A valid MX priority must be specified.
fr: Une priorité MX valide doit être spécifiée.

en: A valid PPTP local IP address must be specified.
fr: Une adresse IP locale PPTP valide doit être renseignée.

en: A valid PPTP remote IP address must be specified.
fr: Une adresse IP distante PPTP valide doit être renseignée.

en: A valid PPTP subnet bit count must be specified.
fr: Un nombre de bits valide pour le sous-réseau PPTP doit être renseigné.

en: A valid Port number must be specified.
fr: Un numéro de port valide doit être spécifié.

en: A valid RADIUS server address must be specified.
fr: Une adresse valide de serveur RADIUS doit être spécifiée.

en: A valid URL must be specified for the network bootfile.
fr: Une URL valide doit être spécifiée pour le fichier de démarrage réseau (network bootfile).

en: A valid User FQDN in the form of user@my.domain.com for 'My identifier' must be specified.
fr: Un nom d'utilisateur FQDN au format utilisateur@mon.domaine.com doit être entré à la rubrique 'Mon identifiant'.

en: A valid User FQDN in the form of user@my.domain.com for 'Peer identifier' must be specified.
fr: Une adresse e-mail (user@my.domain.com) valide doit être spécifiée pour 'ID du correspondant' .

en: A valid alias IP address must be specified to reject DHCP Leases from.
fr: Une adresse IP alias valide doit être spécifiée pour refuser les baux DHCP.

en: A valid alias IP address must be specified.
fr: Une adresse IP d'alias valide doit être spécifiée.

en: A valid cache expiration must be set.
fr: Une durée valide pour l'expiration du cache est nécessaire.

en: A valid cache size in kilobytes must be set.
fr: Une taille valide en kilo-octets pour le cache est nécessaire.

en: A valid cache size must be set.
fr: Une taille valide pour le cache est nécessaire.

en: A valid destination must be specified.
fr: Une destination valide doit être spécifiée.

en: A valid domain must be specified after _msdcs.
fr: Un domaine valide doit être spécifié après _msdcs.

en: A valid domain must be specified in alias list.
fr: Un domaine valide doit être spécifié dans la liste d'alias.

en: A valid domain must be specified.
fr: Un domaine valide doit être spécifié.

en: A valid domain name for 'My identifier' must be specified.
fr: Un nom de domaine valide doit être entré à la rubrique 'Mon identifiant'.

en: A valid domain name for 'Peer identifier' must be specified.
fr: Un nom de domaine valide doit être spécifié pour 'ID du correspondant' .

en: A valid domain name must be specified for the DNS domain.
fr: Un nom de domaine valide doit être spécifié pour le domaine DNS.

en: A valid domain name must be specified for the dynamic DNS registration.
fr: Un nom de domaine valide doit être spécifié pour l'enregistrement DNS dynamique.

en: A valid domain search list must be specified.
fr: Une liste valide de recherche de domaine doit être renseignée.

en: A valid expiration time must be set.
fr: Une heure d'expiration valide doit être définie.

en: A valid external subnet must be specified.
fr: Un sous-réseau externe valide doit être spécifié.

en: A valid gateway IP address OR hostname must be specified for %s.
fr: Une adresse IP ou nom d'hôte valide de passerelle doit être spécifié pour %s.

en: A valid gateway IP address must be specified.
fr: Une adresse IP de la passerelle valide doit être spécifiée.

en: A valid gateway group name must be specified.
fr: Un nom de groupe de passerelles valide doit être renseigné.

en: A valid gateway must be specified.
fr: Une passerelle valide doit être spécifiée.

en: A valid gateway name must be specified.
fr: Un nom de passerelle valide doit être spécifiée.

en: A valid hostname is specified, but the domain name part should be omitted
fr: Un nom d'hôte valide doit être spécifié mais le domaine peut être omis

en: A valid ikeid must be specified.
fr: Un ikeid valide doit être entré.

en: A valid local IP address must be specified for %s.
fr: Une adresse IP locale valide doit être spécifiée pour %s.

en: A valid local network IP address must be specified.
fr: Une adresse IP du réseau local valide doit être renseignée.

en: A valid local network IPv4 address must be specified or you need to change Mode to IPv6
fr: Une adresse IPv4 du réseau locale valide doit être spécifiée ou vous devriez changer le mode en IPv6

en: A valid local network IPv6 address must be specified or you need to change Mode to IPv4
fr: Une adresse IPv6 du réseau locale valide doit être spécifiée ou vous devriez changer le mode en IPv4

en: A valid local network bit count must be specified.
fr: Spécifier un nombre de bits valide pour le réseau local.

en: A valid maximum size in bytes must be set.
fr: Une taille maximum valide en octets doit être spécifiée.

en: A valid monitor IP address must be specified.
fr: Une adresse IP valide pour le moniteur doit être spécifiée.

en: A valid port number must be specified.
fr: Un numéro de port valide doit être spécifié.

en: A valid prefix range must be specified.
fr: Une plage de préfixes valide doit être renseignée.

en: A valid primary domain name server IP address must be specified for the dynamic domain name.
fr: Une adresse IP de serveur de nom de domaine principal valide doit être spécifiée pour le nom de domaine dynamique.

en: A valid primary domain name server IPv4 address must be specified for the dynamic domain name.
fr: Une adresse IPv4 de serveur de nom de domaine principal valide doit être spécifiée pour le nom de domaine dynamique.

en: A valid range must be specified.
fr: Une plage valide doit être spécifiée.

en: A valid redirect target port must be specified. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
fr: Un port de redirection valide doit être spécifié. Il doit être un alias de port ou un nombre entier compris entre 1 et 65535.

en: A valid remote gateway IPv4 address must be specified or you need to change protocol to IPv6
fr: Une adresse IPv4 valide pour la passerelle distante doit être spécifiée ou vous devez changer le protocole en IPv6

en: A valid remote gateway IPv6 address must be specified or you need to change protocol to IPv4
fr: Une adresse IPv6 valide pour la passerelle distante doit être définie ou vous devrez modifier le protocole et utiliser IPv4

en: A valid remote gateway address or host name must be specified.
fr: Une adresse ou un nom d'hôte valide de passerelle distante doit être renseigné.

en: A valid remote network IP address must be specified.
fr: Une adresse IP de réseau distant valide doit être renseignée.

en: A valid remote network IPv4 address must be specified or you need to change Mode to IPv6
fr: Une adresse réseau distante IPv4 doit impérativement être spécifiée ou vous devrez utiliser le Mode IPv6

en: A valid remote network IPv6 address must be specified or you need to change Mode to IPv4
fr: Une adresse réseau distante IPv6 doit impérativement être spécifiée ou vous devrez utiliser le Mode IPv4

en: A valid remote network bit count must be specified.
fr: Un bit count valide pour le réseau distant doit impérativement être spécifié.

en: A valid resource record type must be specified.
fr: Un type d'enregistrement valide doit être spécifié.

en: A valid server address must be specified.
fr: Une adresse de serveur valide doit être spécifiée.

en: A valid split DNS domain list must be specified.
fr: Une liste de domaine split DNS valide doit être définie.

en: A valid subnet bit count must be specified.
fr: Un nombre de bits de sous-réseau valide doit être spécifié.

en: A valid target IP address must be specified.
fr: Une adresse IP cible valide doit être spécifiée.

en: A valid time jitter must be set.
fr: Une gigue temporelle valide doit être configurée.

en: A valid value for 'DNS Default Domain' must be specified.
fr: Une valeur correcte pour 'Domaine DNS par défaut' doit être spécifiée.

en: AD Kerberos implementation
fr: Implémentation Kerberos de l'AD

en: AD admin login
fr: Login de l'administrateur de l'AD

en: AD admin password
fr: Mot de passe de l'administrateur de l'AD

en: ADV Router
fr: Routeur ADV

en: AES (recommended)
fr: AES (recommandé)

en: AES-NI CPU-based Acceleration
fr: Accélération AES-NI basée sur le CPU

en: ALL
fr: TOUTES

en: AMD Geode LX Security Block
fr: Bloc de Sécurité AMD Geode LX

en: AMD K8, K10 and K11 CPU on-die thermal sensor
fr: Sonde de température intégrée au die des CPU AMD K8, K10 et K11

en: AND [default]
fr: ET [défaut]

en: API Access Token
fr: Access Token de l'API

en: API Key
fr: Clé de l'API

en: API Token
fr: Jeton de l'API

en: API URL
fr: URL de l'API

en: API keys
fr: Clés d'API

en: APN number (optional)
fr: Numéro APN (facultatif)

en: ARP Handling
fr: Prise en charge ARP

en: ARP Scan
fr: Balayage ARP

en: ARP Table
fr: Table ARP

en: ARP Table Static Entry
fr: Entrée Statique de la Table ARP

en: AS Number
fr: Numéro d'AS

en: ASN.1 distinguished Name
fr: Nom distinct ASN.1

en: AWS ID
fr: Identifiant AWS

en: Abort
fr: Abandonner

en: Abort tests
fr: Abandonner les tests

en: Accept
fr: Accepter

en: Access
fr: Accès

en: Access Control List
fr: Liste de contrôle d'accès

en: Access List Name
fr: Nom de la Liste d'Accès

en: Access List name
fr: Nom de la liste d'accès

en: Access Lists
fr: Listes d'accès

en: Access Point
fr: Point d'accès

en: Access Point Name (APN)
fr: Nom du point d'accès (APN)

en: Access log
fr: Journal des accès

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: Accounting port value
fr: Valeur du port de comptabilisation (accounting)

en: Accounts
fr: Comptes

en: Acknowledge All Notices
fr: Acquitter toutes les Notifications

en: Act
fr: Action

en: Action done.
fr: Action effectuée.

en: Active
fr: Actif

en: Active (default) or passive mode, only switch to passive if you know what you are doing.
fr: Mode actif (par défaut) ou passif, ne passez au passif que si vous savez ce que vous faites.

en: Active Directory user name with administrator rights (this value is not stored in configuration).
fr: Nom d'utilisateur Active Directory avec les droits d'administration. (Cette valeur ne sera pas stockée dans la configuration) .

en: Active Directory user password (this value is not stored in configuration).
fr: Mot de passe utilisateur Active Directory (cette valeur n'est pas stockée dans la configuration).

en: Active Peer
fr: Pair actif

en: Active Tunnels
fr: Tunnels actifs

en: Activity
fr: Activité

en: Add
fr: Ajouter

en: Add %sBackend Pools:%s Group the previously added servers to build a server farm. All servers in a group usually deliver the same content. The Backend Pool takes care of health monitoring and load distribution. A Backend Pool must be configured even if you only have a single server.
fr: Ajouter %sBackend Pools:%s Grouper les serveurs précédemment ajoutés pour créer une batterie de serveurs. Tous les serveurs d'un groupe fournissent généralement le même contenu. Le groupe d'arrière-plan s'occupe de la surveillance de la santé et de la distribution de la charge. Un groupe d'arrière-plan doit être configuré même si vous n'avez qu'un seul serveur.

en: Add ;rport to INCOMING via header (1)
fr: Ajouter ;rport à l'en-tête via ENTRANT (1)

en: Add ;rport to OUTGOING and INCOMING via headers (3)
fr: Ajouter ;rport aux en-têtes via SORTANT et ENTRANT (3)

en: Add ;rport to OUTGOING via header (2)
fr: Ajouter ;rport à l'en-tête via SORTANT (2)

en: Add Certificate Authority
fr: Ajouter une Autorité de Certification

en: Add LDAP Server
fr: Ajouter un serveur LDAP

en: Add RADIUS Server
fr: Ajouter un serveur RADIUS

en: Add Time
fr: Ajouter ce créneau

en: Add Users
fr: Ajouter Utilisateurs

en: Add a 2 GB swap file to the system
fr: Ajouter un fichier d'échange de 2 GB au système

en: Add a Server Certificate
fr: Ajouter un certificat serveur

en: Add a header containing a visible indicator of the spam level.
fr: Ajouter un en-tête avec un indicateur visible du degré de catégorie de message indésirable.

en: Add a rule to allow all traffic from connected clients to pass across the VPN tunnel.
fr: Ajoutez une règle pour autoriser tout le trafic provenant des clients connectés à traverser le tunnel VPN.

en: Add a rule to permit traffic from clients on the Internet to the OpenVPN server process.
fr: Ajoutez une règle pour autoriser le trafic des clients sur Internet vers le processus serveur OpenVPN.

en: Add associated filter rule
fr: Ajouter une règle de filtrage associé

en: Add delay in ms to this pipe.
fr: Ajouter du délai à ce tuyau (en ms).

en: Add groups
fr: Ajouter des groupes

en: Add new CA
fr: Ajouter une nouvelle AC

en: Add new Certificate
fr: Ajouter un nouveau Certificat

en: Add new LDAP server
fr: Ajouter un nouveau serveur LDAP

en: Add new RADIUS server
fr: Ajouter un nouveau serveur RADIUS

en: Add new Server
fr: Ajouter un nouveau Serveur

en: Add new gateway
fr: Ajouter une nouvelle passerelle

en: Add or Import CRL for %s
fr: Ajouter ou Importer la CRL pour %s

en: Add the interface named by interface as a span port on the bridge. Span ports transmit a copy of every frame received by the bridge. This is most useful for snooping a bridged network passively on another host connected to one of the span ports of the bridge.
fr: Ajoutez l'interface nommée par interface en tant que port étendu sur le pont. Les ports étendus transmettent une copie de chaque trame reçue par le pont. Ceci est très utile pour surveiller passivement un réseau ponté sur un autre hôte connecté à l'un des ports de travée du pont.

en: Add unassociated filter rule
fr: Ajouter règle de filtrage non associé

en: Add widget
fr: Ajouter un widget

en: Added
fr: ajoutée

en: Additional BOOTP/DHCP Options
fr: Options supplémentaires BOOTP/DHCP

en: Additional OpenVPN client specific overrides can be added here.
fr: Des modifications spécifiques et facultatives au client OpenVPN peuvent être entrées ici.

en: Additional Options
fr: Options supplémentaires

en: Additional Pools
fr: Étendues supplémentaires

en: Additional exceptions for TLD rules.
fr: Exceptions supplémentaires aux règles TLD.

en: Address
fr: Adresse

en: Address Family
fr: Famille d'adresse

en: Address Pool
fr: Ensemble d'adresse

en: Address and control field compression. This option only applies to asynchronous link types. It saves two bytes per frame.
fr: Compression des Champs d'adresse et de contrôle. Cette option concerne uniquement les types de liens asynchrones. Il économise deux octets par trame.

en: Address of the LDAP server.
fr: Adresse du serveur LDAP.

en: Address of the RADIUS server.
fr: Adresse du serveur RADIUS.

en: Address:
fr: Adresse:

en: Adjust the server's weight relative to other servers.
fr: Ajuster le poids du serveur relativement aux autres serveurs.

en: Admin Password
fr: Mot de passe administrateur

en: Admin user name and password will be reset
fr: Nom d'utilisateur et mot de passe de l'administrateur seront réinitialisés.

en: Administrative Distance
fr: Distance Administrative

en: Administrator's Email
fr: Courriel de l'administrateur

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Features
fr: Fonctionnalités avancées

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Advanced PPP
fr: Paramètre PPP avancé

en: Advanced Resolver Options
fr: Options Avancées du Résolveur

en: Advanced SSL settings
fr: Paramètres SSL avancés

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

en: Advanced and MLPPP
fr: Multi lien PPP et fonction avancé

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Advanced features
fr: Fonctionnalités avancées

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Advertise Default Gateway
fr: Annoncer la passerelle par défaut

en: Advertise Routes
fr: Annoncer les routes

en: Advertising Frequency
fr: Fréquence d'annonce

en: Advertising Router
fr: Annonce de routeur

en: Aggressive is more flexible, but less secure.
fr: Le mode Agressif est plus souple, mais moins sécurisé.

en: Alert
fr: Alerte

en: Alert Settings
fr: Réglages de l'alerte

en: Alert info
fr: Alerte info

en: Alerts
fr: Alertes

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: Alias (click to view/edit)
fr: Alias (cliquer pour visualiser/éditer)

en: Alias Domain
fr: Alias de domaine

en: Alias IPv4 address
fr: Adresse IPv4 de l'alias

en: Alias for
fr: Alias pour

en: Aliases
fr: Alias

en: Aliases Resolve Interval
fr: Intervalle de résolution des Alias

en: All
fr: Tout

en: All (recommended)
fr: Tout (recommandé)

en: All IPv6 traffic will be blocked by the firewall unless this box is checked.
fr: Tout le trafic IPv6 sera bloqué par le pare-feu, sauf si cette case est cochée.

en: All consoles display OS boot messages, console messages, and the console menu.
fr: Toutes les consoles affichent les messages d'amorçage du système d'exploitation, les messages de la console et le menu de la console.

en: All expired vouchers within this group will be deleted
fr: Tous les bons d'échange expirés de ce groupe seront effacés

en: All local netflow data has been cleared.
fr: Toutes les données Netflow locales ont été effacées.

en: All manual rules are being ignored
fr: Toutes les règles manuelles sont ignorées

en: All packets
fr: Tous les paquets

en: All serial ports are listed, be sure to pick the port with the GPS attached.
fr: Tous les ports série sont répertoriés, assurez-vous de choisir le port sur lequel est le GPS est rattaché.

en: All serial ports are listed, be sure to pick the port with the PPS source attached.
fr: Tous les ports séries sont listés, assurez vous de choisir le port sur lequel la source PPS est reliée.

en: All virtual IPs have been disabled. Please note that disabling does not survive a reboot.
fr: Toutes les adresses IP virtuelles ont été désactivées. Veuillez noter que la désactivation ne survit pas au redémarrage.

en: All vouchers within this group will be deleted
fr: Tous les bons d'échange dans ce groupe seront supprimés

en: All wireless networks on this interface will be temporarily brought down when changing regulatory settings. Some of the regulatory domains or country codes may not be allowed by some cards. These settings may not be able to add additional channels that are not already supported.
fr: Tous les réseaux sans fil sur cette interface seront temporairement désactivés lors de la modification des paramètres de réglementation. Certains des domaines réglementaires ou des codes de pays peuvent ne pas être autorisés par certaines cartes. Ces paramètres peuvent ne pas être en mesure d'ajouter des canaux supplémentaires qui ne sont pas déjà pris en charge.

en: Allocate only one IP per client (topology subnet), rather than an isolated subnet per client (topology net30).
fr: Attribuer seulement une IP par client (topology subnet), plutôt que d'isoler le client dans son sous-réseau (topology net30).

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow 204 responses
fr: Autoriser les réponses 204

en: Allow DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN
fr: Autoriser le remplacement des serveurs DNS par ceux obtenus par DHCP/PPP sur le WAN

en: Allow DNS servers to be overridden by DHCP/PPP on WAN
fr: Autoriser les serveurs DNS à être outrepassés par ceux du DHCP/PPP du WAN

en: Allow Exit using IPv6 protocol
fr: Autoriser la sortie utilisant le protocole IPv6

en: Allow HAProxy to automatically raise log level for non-completely successful connections to aid debugging.
fr: Autoriser HAProxy a élever automatiquement le niveau de journalisation pour les connections en échec afin d'aider le débogage.

en: Allow IPv6
fr: Autoriser IPv6

en: Allow NAT-PMP Port Mapping
fr: Autoriser le Port Mapping NAT-PMP

en: Allow Snoop
fr: Autoriser le Snoop

en: Allow Snoop: This action allows recursive and nonrecursive access from hosts within the netblock defined below. Used for cache snooping and ideally should only be configured for your administrative host.
fr: Autoriser le Snoop: Cette action autorisera les accès récursifs et non récursifs depuis les hôtes situés a l'intérieur des blocs réseaux définis ci-dessous. Utilisé pour le cache snooping and devrait idéalement n'être configuré que pour votre hôte administratif.

en: Allow TLS Only
fr: Autoriser seulement TLS

en: Allow UPnP Port Mapping
fr: Autoriser le Port Mapping UPnP

en: Allow clients on the bridge to obtain DHCP.
fr: Autoriser les clients du bridge à obtenir une configuration DHCP.

en: Allow communication between clients connected to this server
fr: Autoriser les communications entre les clients connectés à ce serveur

en: Allow communication between clients connected to this server.
fr: Autoriser la communication entre les clients connectés à ce serveur.

en: Allow connected clients to retain their connections if their IP address changes
fr: Permettre aux clients connectés de conserver leurs connexions lors de changements d'adresse IP

en: Allow connected clients to retain their connections if their IP address changes.
fr: Autoriser les clients connectés à conserver leurs connexions si leur adresse IP change.

en: Allow default gateway switching
fr: Autoriser le basculement de la passerelle par défaut

en: Allow interface subnets
fr: Autoriser les sous-réseaux d'interface

en: Allow interface to automatically detect edge status. This is the default for all interfaces added to a bridge.
fr: Autoriser l'interface a détecter automatiquement l'autoedge. Ce paramètre est actif sur toutes les interfaces ajoutées à un bridge.

en: Allow multiple concurrent connections from clients using the same Common Name. This is not generally recommended, but may be needed for some scenarios.
fr: Autoriser plusieurs connexions simultanées de clients utilisant le même nom commun. Ce n'est généralement pas recommandé, mais peut être nécessaire pour certains scénarios.

en: Allow multiple concurrent connections from clients using the same Common Name.<br />NOTE: This is not generally recommended, but may be needed for some scenarios.
fr: Autoriser plusieurs connexions simultanées de clients utilisant le même nom commun (CN).<br/>REMARQUE: Ceci est généralement pas recommandé mais peut être nécessaire dans certains scénarios.

en: Allow whitespaces
fr: Autoriser les caractères blancs

en: Allow: This action allows queries from hosts within the netblock defined below.
fr: Autoriser: Cette action autorise les requêtes depuis les hôtes situés à l'intérieur des blocs réseaux définis ci-dessous.

en: Allowed
fr: Autorisé

en: Allowed MAC addresses
fr: Adresses MAC autorisées

en: Allowed SSL ports
fr: Ports SSL autorisés

en: Allowed Subnets
fr: Sous-réseaux autorisés

en: Allowed addresses
fr: Adresses autorisées

en: Allowed destination TCP port
fr: Port TCP de destination autorisé

en: Allowed values are 1-9999 but should not be longer than Master Key Regeneration time.
fr: Les valeurs autorisées sont 1-9999 mais ne devraient pas être plus longues que le délai de Régénération de la Clé Principale.

en: Allowed values are 1-9999 but should not be shorter than Key Rotation time.
fr: Les valeurs autorisées sont 1-9999 mais ne devraient pas être plus courtes que le délai de Rotation de la Clé.

en: Allows selection of different speeds for the serial console port.
fr: Autoriser la sélection de vitesses différentes pour le port série de la console.

en: Alternate Hostnames
fr: Noms d'hôte alternatifs

en: Alternate Hostnames for DNS Rebinding and HTTP_REFERER Checks
fr: Noms d'hôtes alternatifs pour les vérifications DNS Rebinding et HTTP_REFERER

en: Alternate hostname %s is not a valid hostname.
fr: Le nom d'hôte alternatif %s n'est pas un nom d'hôte valide.

en: Alternative Names
fr: Noms Alternatifs

en: Always Advertise Default Gateway
fr: Toujours annoncer la passerelle par défaut

en: Alwaysdata.com API
fr: API de Alwaysdata.com

en: An API exception occured
fr: Une exception d'API est survenue

en: An IP address followed by C indicates a host currently connected through the VPN.
fr: Un adresse IP suivie par C indique qu'un hôte est actuellement connecté au travers du VPN.

en: An IPv4 protocol was selected, but the selected interface has no IPv4 address.
fr: Un protocole IPv4 a été sélectionné mais l'interface sélectionnée n'a pas d'adresse IPv4.

en: An IPv6 protocol was selected, but the selected interface has no IPv6 address.
fr: Un protocole IPv6 a été sélectionné mais l'interface sélectionnée n'a pas d'adresse IPv6.

en: An Onion service must be set.
fr: Un service Oignon est nécessaire.

en: An URL for the Nextcloud server must be set.
fr: Une URL du serveur Nextcloud est nécessaire.

en: An alias with this name already exists.
fr: Un alias avec ce nom existe déjà.

en: An authentication server with the same name already exists.
fr: Un serveur d'authentification avec le même nom existe déjà.

en: An interface IP address must be specified for the DNS query source.
fr: Une adresse IP d'interface doit être spécifiée comme source de la requête DNS

en: An interface with the specified description already exists.
fr: Une interface avec la description spécifiée existe déjà.

en: An invalid subnet route was supplied: %s
fr: Une route de sous-réseau non valide a été fournie:%s

en: An user for the Nextcloud server must be set.
fr: Un utilisateur du serveur Nextcloud est nécessaire.

en: Another entry with the same group name already exists.
fr: Une autre entrée avec le même nom de groupe existe déjà.

en: Another entry with the same identifier already exists.
fr: Une autre entrée avec le même identifiant existe déjà.

en: Another entry with the same username already exists.
fr: Une autre entrée avec le même nom d'utilisateur existe déjà.

en: Antenna settings
fr: Paramètres de l'antenne

en: Anti-Lockout Rule
fr: Règle anti-Lockout

en: Any flags.
fr: N'importe quels drapeaux.

en: Any priority
fr: N'importe quelle priorité

en: Anywhere
fr: N'importe où

en: Append a HTTP header field with the specified name.
fr: Ajouter un champ d'en-tête HTTP avec le nom spécifié.

en: Append circuit ID and agent ID to requests
fr: Ajouter le circuit ID et l'agent ID aux demandes.

en: Application Key
fr: Clé de l'application

en: Application Secret
fr: Secret de l'application

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply changes
fr: Appliquer les changements

en: Apply the action immediately on match.
fr: Appliquer l'action immédiatement sur la correspondance.

en: April
fr: Avril

en: Archive
fr: Archiver

en: Are you sure you want to flush and reload all? this might have impact on other services using the same technology underneath (such as Captive portal)
fr: Êtes-vous sûr de vouloir purger et tout recharger? ceci peut avoir un impact sur d'autres services utilisant la même technologie sous-jacente (comme le Portail captif)

en: Are you sure you want to power off the system?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir éteindre le système ?

en: Are you sure you want to proceed?
fr: Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: Are you sure you want to reboot the system?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir redémarrer le système ?

en: Area
fr: Zone

en: Area:
fr: Zone:

en: As the name says, it is the normal optimization algorithm
fr: Comme son nom l'indique, il s'agit de l'algorithme d'optimisation standard

en: Ask password
fr: Demander un mot de passe

en: Assigned Privileges
fr: Privilèges attribués

en: Assignments
fr: Assignations

en: Assisted
fr: Assisté

en: Associated filter rule
fr: Règle de filtrage associée

en: Associated or ad-hoc peers
fr: Pairs associés ou ad-hoc

en: At least 3 additional time sources should be configured under %sServices: NTP%s to reliably supply the time of each PPS pulse.
fr: Au moins 3 sources de temps supplémentaires doivent être configurées sous %sServices: NTP%s pour fournir de manière fiable le temps de chaque impulsion PPS.

en: At least one encryption algorithm must be selected.
fr: Au moins un algorithme de chiffrement doit être sélectionné.

en: At least one group member must be specified.
fr: Au moins un membre du groupe doit être spécifié.

en: At least one hashing algorithm needs to be selected.
fr: Au moins un algorithme de hachage doit être sélectionné.

en: At least one of 'UPnP' or 'NAT-PMP' must be allowed
fr: Au moins 'UPnP' ou 'NAT-PMP' doit être autorisé

en: At least one remote server must be specified.
fr: Il faut spécifier au moins un serveur distant.

en: At least two interfaces must be selected.
fr: Au moins deux interfaces doivent être sélectionnées.

en: Attempt to circumvent censorship.
fr: Tenter de contourner la censure.

en: Attribute
fr: Attribut

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes received from server
fr: Attributs reçus du serveur

en: Audit done.
fr: Audit terminé.

en: Audit now
fr: Auditer maintenant

en: Auditing, please wait...
fr: Audit en cours, veuillez patienter...

en: August
fr: Août

en: Auth Digest Algorithm
fr: Empreinte de l'Algorithme d'Authentification

en: Auth Servers
fr: Serveurs d'Authentification

en: Authentication
fr: Authentification

en: Authentication Containers
fr: Conteneurs d'Authentification

en: Authentication Key
fr: Clé d'authentification

en: Authentication Method
fr: Méthode d'authentification

en: Authentication Password
fr: Mot de passe de l'authentification

en: Authentication Port
fr: Port de l'authentification

en: Authentication Server
fr: Serveur d'authentification

en: Authentication Settings
fr: Réglages de l'authentification

en: Authentication Timeout
fr: Délai d'expiration de l'authentification

en: Authentication Type
fr: Type d'Authentification

en: Authentication Type Selection
fr: Sélection du Type d'Authentification

en: Authentication Username
fr: Nom d'utilisateur de l'authentification

en: Authentication and Accounting
fr: Authentification et Comptabilisation

en: Authentication container
fr: Conteneur d'authentification

en: Authentication containers
fr: Conteneurs d'authentification

en: Authentication failed.
fr: Échec de l'authentification

en: Authentication method
fr: Méthode d'authentification

en: Authentication port value
fr: Valeur du port d'authentification

en: Authenticity Protocols
fr: Protocoles d'Authenticité

en: Authorities
fr: Autorités

en: Authorization type
fr: Type d'authentification

en: Authorized clients
fr: Clients autorisés

en: Authorized keys
fr: Clés autorisées

en: Auto Edge ports
fr: Ports Edge automatiques

en: Auto PTP ports
fr: Ports PTP automatiques

en: Auto Renewal
fr: Renouvellement auto

en: Auto created rule
fr: Règle auto créée

en: Auto created rule for ISAKMP
fr: Règle auto créée pour ISAKMP

en: Auto refresh
fr: Rafraichissement auto

en: Automatic outbound NAT for Reflection
fr: NAT sortant automatique pour la Réflexion.

en: Automatic outbound NAT rule generation
fr: Génération automatique des règles NAT sortantes

en: Automatically create outbound NAT rules which assist inbound NAT rules that direct traffic back out to the same subnet it originated from.
fr: Créer automatiquement les règles de NAT sortantes qui aident les règles de NAT entrantes à renvoyer le trafic sur le même sous-réseau d'origine.

en: Automatically detect the point-to-point status on interface by checking the full duplex link status. This is the default for interfaces added to the bridge.
fr: Détecte automatiquement l'état point à point sur l'interface en vérifiant l'état de la liaison en mode duplex intégral. C'est la valeur par défaut pour les interfaces ajoutées au pont.

en: Automatically generate a shared TLS authentication key
fr: Générer automatiquement une clé partagée d'authentification TLS

en: Automatically generate a shared TLS authentication key.
fr: Génère automatiquement une clé d'authentification TLS partagée.

en: Automatically generate a shared key
fr: Générer automatiquement une clé partagée

en: Automatically inject config into the local HAProxy instance to let it serve acme challanges without service interruption. Of course, adding the configuration requires a short restart of the HAProxy service.
fr: Automatiquement intégrées la configuration dans l'instance local d'HAProxy et servire le challenge acme-client sans interruption de service. Évidement, ajouter la configuration demandera un rapide redémarrage du service HAProxy.

en: Automatically ping host
fr: Ping automatiquement l'hôte

en: Available Widgets
fr: Widgets disponibles

en: Available range
fr: Plage disponible

en: Avoid authentication for addresses and subnets in this list
fr: Éviter l'authentification pour les adresses et les sous-réseaux de cette liste.

en: Avoid authentication for physical addresses in this list
fr: Éviter l'authentification pour les adresses physiques de cette liste.

en: Back
fr: Retour

en: Backend Pool Name
fr: Nom du Backend Pool

en: Backend for authentication
fr: Backend pour l'authentification

en: Background (1, lowest)
fr: Arrière-plan (1, le plus faible)

en: Backup Count
fr: Nombre de sauvegarde

en: Backup count must be greater than zero.
fr: Le nombre de sauvegarde doit être supérieur à zéro.

en: Backup firewall versions
fr: Versions des sauvegardes du firewall

en: Backup services
fr: Services de sauvegarde

en: Backup successful, current file list:
fr: Sauvegarde réussie, liste des fichiers :

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Balances outgoing traffic across the active ports based on hashed protocol header information and accepts incoming traffic from any active port. This is a static setup and does not negotiate aggregation with the peer or exchange frames to monitor the link. The hash includes the Ethernet source and destination address, and, if available, the VLAN tag, and the IP source and destination address.
fr: Équilibre le trafic sortant entre les ports actifs en fonction des informations d'en-tête du protocole haché et accepte le trafic entrant provenant de n'importe quel port actif. Il s'agit d'une configuration statique qui ne négocie pas l'agrégation avec les trames homologues ou d'échange pour surveiller le lien. Le hachage inclut l'adresse source et de destination Ethernet et, si disponible, l'étiquette VLAN, ainsi que l'adresse IP et l'adresse de destination.

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: Bandwidth In
fr: Bande passante en Entrée

en: Bandwidth Out
fr: Bande passante en Sortie

en: Bandwidth metric should be either bit/s, kbit/s or Mbit/s
fr: L'unité de la bande passante doit être en bit/s, en kbit/s ou en Mbit/s.

en: Bandwidth out of range
fr: Bande passante hors limites

en: Bandwidth: Set ONLY for MLPPP connections and ONLY when links have different bandwidths.
fr: Bande passante: Sélectionnez UNIQUEMENT pour les connexions MLPPP et SEULEMENT lorsque les liens ont des bandes passantes différentes.

en: Bandwith Burst
fr: Pic de bande passante.

en: Banned host IP addresses
fr: IP adresses des hôtes bannis

en: Base DN
fr: DN de Base

en: Basic
fr: De base

en: Be aware of how much space is consumed by backups before adjusting this value.
fr: Soyez conscient de la quantité d'espace utilisée par les sauvegardes avant d'ajuster cette valeur.

en: Be aware that increasing this value increases every log file size, so disk usage will increase significantly.
fr: Attention l'augmentation de cette valeur augmente la taille de chaque fichier journal, ce qui augmentera l'utilisation du disque de manière significative.

en: Begin of the port range or the port used by this ACL.
fr: Début de la plage de port ou le port utilisé par cet ACL.

en: Beginning Hour
fr: Heure de début

en: Beginning of the port range RTP may use.
fr: Début de la plage de ports que RTP pourrait utiliser.

en: Binary files
fr: Fichiers binaires

en: Bind Password
fr: Mot de Passe de Liaison

en: Bind credentials
fr: Identités de liaison

en: Bind user DN
fr: Lier le DN de l'utilisateur

en: Bitmask
fr: Masque de bits

en: Bits Per Second
fr: Bits par seconde

en: Black
fr: Noir

en: Black or White list
fr: Liste noire ou blanche

en: Black/White
fr: Noire/blanche

en: Blacklist
fr: Liste noire

en: Block
fr: Bloquer

en: Block RFC1918 Private Networks
fr: Bloquer les Réseaux Privés RFC1918

en: Block Size
fr: Taille de bloc

en: Block all IPv6 traffic
fr: Bloquer tout le trafic IPv6

en: Block bogon networks
fr: Bloquer les adresses bogon (non attribuées par l'IANA)

en: Block encrypted archive
fr: Bloquer les archives chiffrées

en: Block private networks
fr: Bloquer les réseaux privés

en: Block this client connection based on its common name
fr: Bloquer la connexion de ce client en se basant sur son nom commun (CN)

en: Blocked File Extensions
fr: Extensions de Fichier bloquées

en: Bogon Networks
fr: Réseaux Bogon

en: Bogons are prefixes that should never appear in the Internet routing table, and obviously should not appear as the source address in any packets you receive.
fr: Les bogons sont des préfixes qui ne devraient jamais apparaître dans la table de routage Internet, et ne devraient évidemment pas apparaître comme l'adresse source dans les paquets que vous recevez. Réglez le délai d'expiration des entrées de cache d'adresse sur ce nombre de secondes. Si secondes est zéro, les entrées du cache d'adresses ne seront pas expirées. La valeur par défaut est 240 secondes.

en: Boolean
fr: Booléen

en: Boolean type must be true, false, on, or off.
fr: Le type Booléen doit être égal à true, false, on ou off.

en: Border Gateway Protocol (BGP)
fr: Protocole de passerelle de bordure (BGP)

en: Both
fr: Les deux

en: Both maximum new connections per host and the interval (per second(s)) must be specified
fr: Le maximum de nouvelles connexions par hôte et l'intervalle (par seconde(s)) doit être renseigné

en: Both the Certificate and CRL must be specified.
fr: Le Certificat et la CRL doivent être spécifiés.

en: Both throttling parameters should either be filled or empty
fr: Les deux paramètres de limitation doivent être remplis ou vides

en: Bridge Devices
fr: Périphériques du bridge

en: Bridge Interface
fr: Interface Bridge

en: Bridge configuration
fr: Configuration du bridge

en: Bridging a wireless interface is only possible in hostap mode.
fr: Utiliser une interface wifi dans un bridge est possible uniquement en mode hostap.

en: Briefly description of this ftp proxy
fr: Brève description de ce proxy ftp

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Broadcom and BlueSteel uBsec 5x0x crypto accelerator
fr: Accélérateurs cryptographiques Broadcom et BlueSteel uBsec 5x0x

en: Buffer size
fr: Taille du tampon

en: Burst
fr: Pic

en: Bw In
fr: Bp In

en: Bw In Avg
fr: Débit entrant moyen

en: Bw Out
fr: Bp Out

en: Bw Out Avg
fr: Débit sortant moyen

en: By Destination IP
fr: Par IP destination

en: By IP Pair
fr: Par paire d'IP

en: By Source IP
fr: Par IP source

en: By default DHCPv6 leases are displayed in UTC time. By checking this box DHCPv6 lease time will be displayed in local time and set to time zone selected. This will be used for all DHCPv6 interfaces lease time.
fr: Par défaut, les baux DHCPv6 sont affichés en heure UTC. En cochant cette case, la durée du bail DHCPv6 sera affichée en heure locale et définie sur le fuseau horaire sélectionné. Ceci sera utilisé pour toutes les durées de bail des interfaces DHCPv6.

en: By default NTP will listen for all supported NMEA sentences. Here one or more sentences to listen for may be specified.
fr: Par défaut NTP écoutera toutes les phrases NMEA supportées. Vous pouvez spécifier ici une ou plusieurs phrases complémentaires à écouter.

en: By default deny access to UPnP and NAT-PMP?
fr: Par défaut refuser l'accès à UPnP et NAT-PMP ?

en: By default schedules clear the states of existing connections when the expiration time has come. This option overrides that behavior by not clearing states for existing connections.
fr: Par défaut les planifications suppriment les états des connexions existantes lorsque la date d'expiration est atteinte. Cette option contourne ce comportement en ne supprimant pas les états des connexions existantes.

en: By default, IPsec installs routes when a tunnel becomes active. Select this option to prevent automatically adding routes to the system routing table. See charon.install_routes
fr: Par défaut IPsec installe les routes quand le tunnel est activé. Sélectionner cette option pour empêcher l'ajout automatique de routes dans la table de routage système. Voir charon.install_routes

en: By default, if a hostname resolves IPv6 and IPv4 addresses IPv6 will be used, if you check this option, IPv4 will be used instead of IPv6.
fr: Par défaut, si un nom d'hôte est résolu en adresses IPv6 et IPv4, IPv6 sera utilisé; si vous cochez cette option, IPv4 sera utilisé à la place de l'IPv6.

en: By default, if several SAs match, the newest one is preferred if it's at least 30 seconds old. Select this option to always prefer old SAs over new ones.
fr: Par défault, s'il y a correspondance entre plusieurs SA, la plus récente est privilégiée si l'âge diffère d'au moins 30 secondes. Sélectionnez cette option pour toujours privilégier les SA anciennes par rapport aux nouvelles.

en: By default, when a rule has a specific gateway set, and this gateway is down, rule is created and traffic is sent to default gateway.This option overrides that behavior and the rule is not created when gateway is down
fr: Par défaut, lorsqu'une règle a été définie avec une passerelle particulière, et que cette passerelle est inaccessible, la règle est créée et le trafic est envoyé à la passerelle par défaut. Cette option contourne ce comportement et aucune règle n'est créée quand la passerelle est inaccessible.

en: Bypass firewall rules for traffic on the same interface
fr: Contourner les règles du pare-feu pour le trafic sur la même interface (bypass)

en: Bytes
fr: Octets

en: Bytes In
fr: Octets entrants

en: Bytes Out
fr: Octets sortants

en: Bytes Received
fr: Octets reçus

en: Bytes Sent
fr: Octets envoyés

en: Bytes in
fr: Octets entrants

en: Bytes out
fr: Octets sortants

en: C-ICAP server
fr: Serveur C-ICAP

en: CA
fr: AC

en: CA Common-Name
fr: Common-Name de l'AC

en: CA mismatch between the Certificate and CRL. Unable to Revoke.
fr: L'AC ne correspond pas entre le Certificat et la CRL. Impossible de Révoquer.

en: CA to use
fr: AC à utiliser

en: CA:
fr: AC:

en: CARP Interface
fr: Interface CARP

en: CARP has been enabled.
fr: CARP a été activé.

en: CARP has detected a problem and this unit has been demoted to BACKUP status.
fr: CARP a détecté un problème et cette unité a été rétrogradée au statut BACKUP.

en: COMMAND
fr: COMMANDE

en: CPU Statistics
fr: Statistiques CPU

en: CPU Type
fr: Type de CPU

en: CPU Usage
fr: Utilisation CPU

en: CPU usage
fr: Utilisation du processeur

en: CRL data
fr: données de la CRL

en: CSRF check failed
fr: Échec de la vérification CSRF

en: CURL options
fr: Options CURL

en: Cache Size
fr: Taille du cache

en: Cache directory location
fr: Emplacement du répertoire du cache

en: Cache entry expire time
fr: Délai d'expiration d'une entrée du cache

en: Cache size
fr: Taille du cache

en: Cache size in Megabytes
fr: Taille du cache en MegaOctets

en: Cached IP
fr: IP en cache

en: Calculate
fr: Calculer

en: Calculated PPP MTU
fr: PPP MTU calculé

en: Can be specified to filter outgoing messages. By default, all messages are sent. If a level is specified, only messages with a severity at least as important as this level will be sent.
fr: Peut être spécifié pour filtrer les messages sortants. Par défaut, tous les messages sont envoyés. Si un niveau est spécifié, seuls les messages avec une gravité au moins aussi importante que ce niveau seront envoyés.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Candidate
fr: Candidat

en: Cannot add IPv4 Gateway Address because no IPv4 address could be found on the interface.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter d'adresse IPv4 comme passerelle car aucune adresse IPv4 ne peut être trouvée sur l'interface.

en: Cannot add IPv6 Gateway Address because no IPv6 address could be found on the interface.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter d'adresse IPv6 comme passerelle car aucune adresse IPv6 ne peut être trouvée sur l'interface.

en: Cannot delete Schedule. Currently in use by %s
fr: Impossible de supprimer la planification. Actuellement utilisée par %s

en: Cannot delete alias. Currently in use by %s
fr: Impossible de supprimer l'alias. Il est en cours d'utilisation par %s

en: Cannot enable static ARP when you have static map entries without IP addresses. Ensure all static maps have IP addresses and try again.
fr: Impossible d'activer l'ARP statique lorsque vous avez des entrées de NAT statiques sans adresses IP. Assurez-vous que touts les NAT statiques ont des adresses IP et réessayez.

en: Cannot revoke certificates for an imported/external CRL.
fr: Vous ne pouvez pas révoquer des certificats d'une CRL importée/externe.

en: Cannot set random password due to explicit input.
fr: Impossible de définir un mot de passe aléatoire à cause d'une entrée explicite.

en: Capabilities:
fr: Fonctions:

en: Captive Portal
fr: Portail Captif

en: Capture
fr: Capturer

en: Capture output
fr: Sortie de la capture

en: Category
fr: Catégorie

en: Cell Current Down
fr: Débit Descendant Cellulaire Actuel

en: Cell Current Up
fr: Débit Montant Cellulaire Actuel

en: Cell Downstream
fr: Débit Descendant Cellulaire

en: Cell Mode
fr: Mode cellulaire

en: Cell SIM State
fr: État de la SIM Cellulaire

en: Cell Service
fr: Service Cellulaire

en: Cell Signal (RSSI)
fr: Signal Cellulaire (RSSI)

en: Cell Upstream
fr: Débit Montant Cellulaire

en: Certain ISPs may require that DHCPv6 requests are sent with a specific VLAN priority.
fr: Certains FAI peuvent exiger que les requêtes DHCPv6 soient émises avec une priorité de VLAN spécifique.

en: Certificate
fr: Certificat

en: Certificate Authority
fr: Autorité de Certification

en: Certificate Authority Selection
fr: Sélection de l'Autorité de Certification

en: Certificate Depth
fr: Profondeur du Certificat

en: Certificate Name
fr: Nom du Certificat

en: Certificate Private Key
fr: Clé privée du certificat

en: Certificate Revocation List %s is in use and cannot be deleted
fr: La liste de révocation de certificats (CRL) %s est en cours d'utilisation et ne peut pas être supprimée

en: Certificate Revocation List data
fr: Données de la Liste de Révocation des Certificats

en: Certificate authority
fr: Autorité de certification

en: Certificate data
fr: Données du certificat

en: Certificates
fr: Certificats

en: Change DHCP display lease time from UTC to local time.
fr: Modifier l'heure de bail d'affichage DHCP de l'heure UTC à l'heure locale.

en: Change DHCPv6 display lease time from UTC to local time.
fr: Convertir l'affichage de la durée du bail DHCPv6 UTC en heure locale.

en: Change all alerts to drop actions
fr: Changer toutes les règles d'alerte en règles de rejet

en: Changes will be active after apply (rules tab)
fr: Les changements seront actifs après application (onglet règles)

en: Changing name on a gateway group is not allowed.
fr: La modification du nom d'un groupe de passerelle n'est pas autorisée.

en: Changing name on a gateway is not allowed.
fr: Changer le nom sur une passerelle n'est pas autorisé.

en: Changing the listen interfaces of the web GUI may prevent you from accessing this page if you continue. It is recommended to keep this set to the default unless you know what you are doing.
fr: La modification des interfaces d'écoute de l'interface graphique Web peut vous empêcher d'accéder à cette page si vous continuez. Il est recommandé de conserver cet ensemble par défaut, sauf si vous savez ce que vous faites.

en: Channel
fr: Canal

en: Check certificate of aliases URLs
fr: Vérifier les certificats des alias d'URLs.

en: Check for updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: Check for updates to view available plugins.
fr: Vérifier les mises à jour pour voir les plugins disponibles.

en: Check for updates to view changelog history.
fr: Vérifier les mises à jours pour voir l'historique des changements.

en: Check if the username should be sent to the ICAP server.
fr: Cocher si le nom d'utilisateur doit être envoyé au serveur ICAP.

en: Check interval must be a multiple of the global interval.
fr: L'intervalle de vérification doit être un multiple de l'intervalle global.

en: Check interval must be greater than 0
fr: L'intervalle de vérification doit être supérieur à 0

en: Check link status on all interfaces with configured CARP VIPs.
fr: Vérifier l'état des liens sur toutes les interfaces CARP ayant des VIPs configurées.

en: Check this box for WCCP encapsulation version 2, or leave unchecked for version 1.
fr: Cochez cette case pour l'encapsulation WCCP version 2, ou laisser décochée pour la version 1.

en: Check type
fr: Contrôler le type

en: Checking this option will disable hardware TCP segmentation offloading (TSO, TSO4, TSO6). This offloading is broken in some hardware drivers, and may impact performance with some specific NICs.
fr: Cocher cette option déactivera la fonction matérielle TCP segmentation offloading (TSO, TSO4, TSO6). Cette fonction de délestage fonctionne mal avec certains pilotes matériels et peut avoir un impact sur les performances de certaines cartes réseaux.

en: Checking this option will disable hardware checksum offloading. Checksum offloading is broken in some hardware, particularly some Realtek cards. Rarely, drivers may have problems with checksum offloading and some specific NICs.
fr: Cocher cette option déactivera la fonction matérielle checksum offloading. La fonction checksum offloading fonctionne mal sur certains matériels (notamment des cartes Realtek). Plus rarement, des drivers ou des cartes réseaux peuvent avoir des problèmes avec cette fonction.

en: Checking this option will disable hardware large receive offloading (LRO). This offloading is broken in some hardware drivers, and may impact performance with some specific NICs.
fr: Cocher cette option déactivera la fonction matérielle large receive offloading (LRO). Cette fonction de délestage fonctionne mal avec certains pilotes matériels et peut avoir un impact sur les performances de certaines cartes réseaux.

en: Checking, please wait...
fr: Vérification, veuillez patienter...

en: Checking...
fr: Vérification en cours...

en: Checksum
fr: Somme de contrôle

en: Checksum:
fr: Somme de contrôle:

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Choose "none" to disable TLS for sending mail. Set encrypt to enforce TLS security, please do not use this for Internet wide communication as not every server supports TLS yet. Default is "may" which will use TLS when offered.
fr: Choisir "aucun" pour désactiver TLS pour l'envoi de courrier. choisir "chiffrer" pour appliquer la sécurité TLS, veuillez ne pas utiliser cette option pour les communications Internet, car tous les serveurs ne prennent pas encore TLS en charge. La valeur par défaut est "si possible", qui utilisera TLS lorsque proposé.

en: Choose TTL for your dns record.
fr: Choisissez un TTL pour vos enregistrements dns.

en: Choose a Certificate Authority (CA)
fr: Choisissez une Autorité de Certification (AC)

en: Choose a Certificate to Revoke
fr: Sélectionner un Certificat à révoquer

en: Choose a HAProxy function that should be executed if the condition evaluates to true.
fr: Choisir une fonction HAProxy qui sera exécutée si la condition est vraie.

en: Choose a Server Certificate
fr: Choisissez un certificat serveur

en: Choose a TCP port to be used for the local statistics page. The default value is 8822.
fr: Choisir un port TCP à utiliser pour la page des statistiques locales. La valeur par défaut est 8822.

en: Choose a language for the web GUI.
fr: Choisissez une langue pour l'interface Web.

en: Choose a load balancing algorithm.
fr: Choisissez un algorithme d'équilibrage de charge.

en: Choose a logical operator.
fr: Choisissez un opérateur logique.

en: Choose a secure value. It is recommended that you generate this password.
fr: Choisissez une valeur sécurisée. Il est recommandé que vous génériez ce mot de passe.

en: Choose an Existing Certificate
fr: Choisissez un certificat existant

en: Choose an existing certificate
fr: Choisir un certificat existant

en: Choose error messages to be included in this Public Service.
fr: Choisir les messages d'erreur à inclure dans ce Service Public.

en: Choose error messages.
fr: Choisissez les messages d'erreur.

en: Choose for which file types to scan, if unsure select all.
fr: Choisissez les types de fichier à scanner, en cas de doute sélectionnez tout.

en: Choose how to test. By using IF it tests if the condition evaluates to true. If you use UNLESS, the sense of the test is reversed.
fr: Choisir comment tester. En utilisant SI cela teste si la condition est vraie. Si vous utilisez SAUF SI, le sens du test est inversé.

en: Choose on which interface packets must come in to match this rule.
fr: Choisissez sur quelle interface les paquets doivent provenir pour appliquer cette règle.

en: Choose one of the 24 standard syslog facilities. The default value is local0.
fr: Choisissez l'une des 24 catégories standard syslog. La valeur par défaut est local0.

en: Choose rules to be included in this Backend Pool.
fr: Choisir les règles à inclure dans ce Backend Pool.

en: Choose rules to be included in this Public Service.
fr: Choisir les règles à inclure dans ce Service Public.

en: Choose rules.
fr: Choisissez les règles.

en: Choose the Certificate Authority which signed your certificate.
fr: Choisissez l'Autorité de Certification qui a signé votre certificat.

en: Choose the Internet Protocol this gateway uses.
fr: Choisissez le protocole Internet utilisé par cette passerelle.

en: Choose the certificate the Radius service should use.
fr: Choisissez le certificat que le service Radius doit utiliser.

en: Choose the certificate to use when other servers want to do TLS with you.
fr: Choisissez le certificat à utiliser quand d'autres serveurs souhaitent utiliser TLS avec vous.

en: Choose the cipher to use for encryption.
fr: Choisir le chiffrement à utiliser pour le chiffrement .

en: Choose the connect behaviour here, when using CARP you might want to consider the 'Respond only' option here (wait for the other side to connect).
fr: Choisir la méthode de connexion, pour CARP l'option 'Uniquement répondre' est à envisager (Attendre que le côté opposé se connecte).

en: Choose the interface on which the port should be opened.
fr: Choisissez l'interface sur laquelle le port doit être ouvert.

en: Choose the local HAProxy frontends. They will automatically be configured to redirect acme challenges to the internal acme client. The HAProxy service will automatically be restarted if a certificate was renewed.
fr: Choisissez les interfaces HAProxy locales. Elles seront automatiquement configurées pour rediriger les défis acme vers le client acme interne. Le service HAProxy sera automatiquement redémarré si un certificat a été renouvelé.

en: Choose the members that will be used for the link aggregation
fr: Choisissez les membres qui seront utilisés pour l'agrégation de lien

en: Choose the type of certificate to generate here, the type defines it's constraints
fr: Choisissez le type de certificat à générer ici, le type détermine les contraintes

en: Choose what to do with DNS requests that match the criteria specified below.
fr: Choisissez le comportement à adopter envers les requêtes DNS qui correspondent aux critères spécifiés.

en: Choose what to do with packets that match the criteria specified below.
fr: Choisissez ce qu'il convient de faire avec les paquets correspondants aux critères spécifiés ci-dessous.

en: Choose which IP protocol this rule should match.
fr: Choisissez à quel protocole IP cette règle doit correspondre.

en: Choose which interface the host to be woken up is connected to.
fr: Choisissez par quelle interface l'hôte sera réveillé.

en: Choose which interface this gateway applies to.
fr: Choisissez sur quelle interface cette passerelle sera appliquée.

en: Choose which interface this host is connected to.
fr: Choisissez sur quelle interface cet hôte est connecté.

en: Choose which interface this rule applies to
fr: Choisissez sur quelle interface cette règle va s'appliquer

en: Choose which interface this rule applies to.
fr: Choisissez sur quelle interface cette règle sera appliquée.

en: Cipher
fr: Chiffrement

en: Cipher List
fr: Liste de chiffrement

en: Circuit ID
fr: ID Circuit

en: City
fr: Lieu (L)

en: City or other Locality name (e.g. Middelharnis, Leipzig, Louisville).
fr: Ville ou autre nom de localité (par exemple, Middelharnis, Leipzig, Louisville).

en: ClamAV Daemon
fr: Service ClamAV

en: ClamAV engine version
fr: version du moteur ClamAV

en: ClamAV will scan within archives and compressed files.
fr: ClamAV scannera dans les archives et les fichiers compressés.

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: Clear Selection
fr: Effacer la sélection

en: Clear log
fr: Effacer les événements

en: Clears the dont-fragment bit from a matching IP packet.
fr: Efface le bit dont-fragment d'un paquet IP correspondant.

en: Click 'Reload' to apply the changes.
fr: Cliquez 'Recharger' pour appliquer les changements.

en: Click individual date to select that date only. Click the appropriate weekday Header to select all occurrences of that weekday.
fr: Cliquer sur une date pour sélectionner cette date uniquement. Cliquer sur l'en-tête du jour de la semaine pour sélectionner toutes les occurrences de ce jour de la semaine.

en: Click this button to download the system configuration in XML format.
fr: Cliquer sur ce bouton pour télécharger la configuration système au format XML.

en: Click to %scontinue to the dashboard%s.
fr: Cliquer pour continuer vers %sle tableau de bord%s.

en: Click to check for updates.
fr: Cliquer pour vérifier les mises à jour.

en: Click to create a user certificate.
fr: Cliquer pour créer un certificat utilisateur.

en: Click to unhide
fr: Cliquer pour montrer

en: Click to view full changelog history.
fr: Cliquez pour afficher l'historique complet du journal des modifications.

en: Clicking save will force a configuration sync if it is enabled! (see Configuration Synchronization Settings below)
fr: Cliquer sur sauvegarder forcera la synchronisation de la configuration si cette dernière est activée! (voir Paramétrage de la Configuration de Synchronisation ci-dessous)

en: Client Certificate
fr: Certificat Client

en: Client Configuration (mode-cfg)
fr: Configuration Client (mode-cfg)

en: Client Export
fr: Exporter le client

en: Client ID
fr: ID Client

en: Client Instance Statistics
fr: Statistiques de l'Instance Client

en: Client Management Port
fr: Port de Management Client

en: Client Settings
fr: Paramètres des clients

en: Client Specific Overrides
fr: Remplacements Spécifiques des Clients

en: Client connections
fr: Connexions clients

en: Client identifier
fr: Identifiant client

en: Clients will be disconnected after this amount of inactivity. They may log in again immediately, though. Enter 0 to disable idle timeout.
fr: Les sessions clientes seront déconnectées après ce délai d'inactivité. Entrez 0 pour désactiver ce délai d'inactivité.

en: Clients will be disconnected after this amount of time, regardless of activity. They may log in again immediately, though. Enter 0 to disable hard timeout (not recommended unless an idle timeout is set).
fr: Les sessions clientes seront déconnectées après ce délai, même en cas d'activité. Entrez 0 pour désactiver ce délai (non recommandé sauf si un délai d'inactivité est réglé).

en: Clock Altitude
fr: Altitude de l'Horloge

en: Clock ID
fr: ID Horloge

en: Clock Latitude
fr: Latitude de l'Horloge

en: Clock Longitude
fr: Longitude de l'Horloge

en: Clock location
fr: Emplacement de l'horloge

en: Clock stratum must be a number in the range 0..16
fr: La strate de l'horloge doit être un nombre compris dans l'intervalle 0..16

en: Clone
fr: Dupliquer

en: Clone phase2
fr: Dupliquer la phase 2

en: Clone related phase 2 entries as well, remember to change the networks. All phase 2 entries will be added in disabled state
fr: Cloner la phase 2 correspondante également, penser à changer les réseaux. Toutes les entrées phase 2 sont ajoutées dans un état "inactif"

en: Close
fr: Fermer

en: CloudFlare.com API
fr: API de CloudFlare.com

en: CloudXNS.com API
fr: API de CloudXNS.com

en: Cloudflare API
fr: API de Cloudflare

en: Collected reports
fr: Rapports collectés

en: Command
fr: Commande

en: Commands
fr: Commandes

en: Comment
fr: Commentaire

en: Commercial Support
fr: Support Commercial

en: Common Name
fr: Nom Commun

en: Common Name (CN) for this certificate.
fr: Nom commun (CN) pour ce certificat.

en: Common name
fr: Nom commun (CN)

en: Common wireless configuration - Settings apply to all wireless networks on
fr: Configuration sans fil commune - Les paramètres s’appliquent à tous les réseaux sans fil sur

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Complete Signing Request
fr: Demande de Signature Terminée

en: Complexity
fr: Complexité

en: Compress tunnel packets using the LZO algorithm. Adaptive compression will dynamically disable compression for a period of time if OpenVPN detects that the data in the packets is not being compressed efficiently.
fr: Compresser les paquets du tunnel en utilisant l'algorithme LZO. Une compression adaptative désactivera dynamiquement la compression pendant un certain laps de temps si OpenVPN détecte que la donnée des paquets n'est pas compressée efficacement.

en: Computer / Device
fr: Ordinateur / Périphérique

en: Concurrent Connections
fr: Connexions simultanées

en: Concurrent connections
fr: Connexions simultanées

en: Condition ID
fr: ID Condition

en: Condition Name
fr: Nom de la condition

en: Condition type
fr: Type de condition

en: Config File Override
fr: Contournement de Fichier de Config

en: Configuration Change
fr: Modification de la configuration

en: Configuration File Override
fr: Contournement de Fichier de Configuration

en: Configuration Mode
fr: Mode de configuration

en: Configuration Synchronization Settings (XMLRPC Sync)
fr: Paramètres de la Configuration de Synchronisation (XMLRPC Sync)

en: Configuration diff from %s to %s
fr: Différence de configuration entre %s et %s

en: Configuration file is encrypted.
fr: Le fichier de configuration est chiffré.

en: Configure LAN Interface
fr: Configurer l'interface LAN

en: Configure WAN Interface
fr: Configurer l'interface WAN

en: Configure a NULL Service name
fr: Configurer un nom de Service NULL

en: Configure a maximum Time to live for RRsets and messages in the cache. The default is 86400 seconds (1 day). When the internal TTL expires the cache item is expired. This can be configured to force the resolver to query for data more often and not trust (very large) TTL values.
fr: Configurez une valeur Time to live maximum pour RRsets et les messages présents dans le cache. La valeur par défaut est de 86400 secondes (1 jour). Quand le TTL interne expire les éléments présents dans le cache expirent également. Ce paramètre peut être configurer afin de forcer le résolveur à émettre des requêtes plus souvent et ne pas se fier aux (très grandes) valeurs TTL.

en: Configure a minimum Time to live for RRsets and messages in the cache. The default is 0 seconds. If the minimum value kicks in, the data is cached for longer than the domain owner intended, and thus less queries are made to look up the data. The 0 value ensures the data in the cache is as the domain owner intended. High values can lead to trouble as the data in the cache might not match up with the actual data anymore.
fr: Configurez une valeur Time to live minimum pour RRsets et les messages présents dans le cache. La valeur par défaut est de 0 seconde. Si une valeur minimum est définie, les données seront conservées en cache plus longtemps que ce que le propriétaire du domaine avait prévu, ainsi moins de requêtes seront effectuées afin de récupérer les données. La valeur 0 permet de s'assurer que la valeur s'appliquant aux données présentes dans le cache est telle que définie par le propriétaire du domaine. Des valeurs supérieures peuvent engendrer certains problèmes car les données présentes dans le cache pourront ne plus correspondre avec les données réelles.

en: Configure listen addresses for this Public Service, i.e. 127.0.0.1:8080 or www.example.com:443. Use TAB key to complete typing a listen address.
fr: Configurer l'adresse d'écoute pour ce Service Public, i.e. 127.0.0.1:8080 ou www.exemple.com:443. Utiliser la touche TAB pour compléter la saisie d'une adresse d'écoute.

en: Configured Ranges
fr: Plages configurées

en: Configured action
fr: Action configurée

en: Configuring L2TP VPN service...
fr: Configuration du service VPN L2TP...

en: Configuring PPPoE VPN service...
fr: Configuration du service VPN PPPoE...

en: Configuring PPTP VPN service...
fr: Configuration du service VPN PPTP...

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm disconnect
fr: Confirmation de déconnection

en: Confirm removal
fr: Confirmation de suppression

en: Confirmation Required
fr: Confirmation Requise

en: Congratulations! %s is now configured.
fr: Félicitations! %s est maintenant configuré.

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect To
fr: Se Connecter à

en: Connected
fr: Connecté

en: Connected Since
fr: Connecté Depuis

en: Connected routes (directly attached subnet or host)
fr: Routes connectées (réseaux ou hôtes directement raccordés)

en: Connected since
fr: Connecté depuis

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection Status
fr: État de la connexion

en: Connection Timeout
fr: Délai d'inactivité de la connexion

en: Connection blocking
fr: Blocage de la connexion

en: Connection failed (Refused/Timeout)
fr: Échec de la connexion (Refusée/Délai dépassé)

en: Connection method
fr: Méthode de connexion

en: Console driver
fr: Pilote de console

en: Console menu
fr: Menu de la console

en: Contact Info
fr: Information de contact

en: Content
fr: Contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Continuously attempt to resolve the server host name. Useful when communicating with a server that is not permanently connected to the Internet
fr: Continuellement essayer de résoudre le nom d'hôte du serveur. Utile dans le cas d'une communication avec un serveur qui ne serait pas connecté à Internet en permanence.

en: Control Port number on which tor should listen. The default is 9051. You should not change this unless you need the port.
fr: Nombre du Port de Contrôle sur lequel tor doit écouter. La valeur par défaut est 9051. Vous ne devriez pas changer cela sauf si vous avez besoin du port.

en: Conveyance (ATA Disks Only)
fr: Transport (Seuls les disques ATA)

en: Cookie length
fr: Longueur du cookie

en: Cookie name
fr: Nom du cookie

en: Copy my MAC address
fr: Copier mon adresse MAC

en: Copy the certificate signing data from here and forward it to your certificate authority for signing.
fr: Copiez les données du certificat de signature se trouvant ici et envoyez-les à votre autorité de certification pour signature.

en: Core
fr: Cœur

en: Core Critical:
fr: Critique (Noyau):

en: Core Warning:
fr: Avertissement (Noyau):

en: Cost
fr: Coût

en: Cost must be between 0 and 4294967295.
fr: Le coût doit être compris entre 0 et 4294967295.

en: Could not connect to the LDAP server. Please check your LDAP configuration.
fr: Impossible de se connecter au serveur LDAP. Vérifier la configuration LDAP.

en: Could not find the repository on the selected mirror.
fr: Impossible de trouver le dépôt sur le miroir sélectionné.

en: Could not locate any defined CARP interfaces.
fr: Aucune des interfaces CARP définies n'a pu être localisée.

en: Could not restart service `%s'
fr: Impossible de redémarrer le service `%s'

en: Could not restart unknown service `%s'
fr: Impossible de redémarrer ce service inconnu `%s'

en: Could not start service `%s'
fr: Impossible de démarrer le service `%s'

en: Could not start unknown service `%s'
fr: Impossible de démarrer ce service inconnu `%s'

en: Could not stop unknown service `%s'
fr: Impossible d'arrêter ce service inconnu `%s'

en: Count
fr: Nombre

en: Counters
fr: Compteurs

en: Country (listed with country code and regulatory domain)
fr: Pays (listé avec le code pays et le domaine de régulation)

en: Country Code
fr: Pays (C)

en: Country:
fr: Pays:

en: Create API key
fr: Créer une clé d'API

en: Create Instance
fr: Créer une instance

en: Create Phase1
fr: Créer Phase1

en: Create a Certificate Signing Request
fr: Créer une demande de signature de certificat (CSR)

en: Create a New Certificate Authority (CA) Certificate
fr: Créer un nouveau Certificat d'Autorité de Certification (AC)

en: Create a New Server Certificate
fr: Créer un Nouveau Certificat de Serveur

en: Create a logfile
fr: Créer un fichier de journal

en: Create a static ARP table entry for this MAC and IP address pair.
fr: Créez une entrée statique dans la table ARP pour cette paire d'adresse MAC et adresse IP.

en: Create an intermediate Certificate Authority
fr: Créer une Autorité de certification intermédiaire

en: Create an internal Certificate
fr: Créer un certificat interne

en: Create an internal Certificate Authority
fr: Créer une Autorité de certification interne

en: Create an internal Certificate Revocation List
fr: Créer une Liste interne de Révocation de Certificats (CRL)

en: Create new Certificate
fr: Créer un nouveau Certificat

en: Create one under
fr: Créer un sous

en: Create vouchers
fr: Créer des bons d'échange

en: Created
fr: Créé(e) le

en: Credentials
fr: Identifiants

en: Credentials TTL needs to be an integer value above 0
fr: Le TTL des credentials doit être un nombre entier supérieur à 0

en: Critical
fr: Critique

en: Critical Applications (3)
fr: Application critique (3)

en: Crypto and RNG in VIA C3, C7 and Eden Processors
fr: Accélérateur cryptographique et générateur de nombres aléatoires des processeurs VIA de type C3, C7 et Eden

en: Cryptographic Settings
fr: Paramètres de Chiffrement

en: Current
fr: Actuellement

en: Current Version
fr: Version actuelle

en: Current View - Details
fr: Affichage actuel - Détails

en: Current View - Overview
fr: Affichage actuel - Vue d'ensemble

en: Current connections
fr: Connexions en cours

en: Current date/time
fr: Date/heure actuelle

en: Current detail is showing
fr: La résolution actuelle affiche

en: Current password equals new password
fr: Le mot de passe actuel est égal au nouveau mot de passe

en: Current space used:
fr: Espace actuellement utilisé:

en: Current total state count
fr: Nombre total des états courants

en: Current: %s MHz, Max: %s MHz
fr: Instantané: %s MHz, Max: %s MHz

en: Currently Revoked Certificates for CRL
fr: Certificats Révoqués actuellement pour la CRL

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom (hours)
fr: Customisation (en heures)

en: Custom (minutes)
fr: Customisation (en minutes)

en: Custom options
fr: Options personnalisées

en: Custom template
fr: Modèle personnalisé

en: Czech
fr: Tchèque

en: DELETE
fr: SUPPRIMER

en: DH Group
fr: Groupe DH

en: DH Parameters Length
fr: Longueur des Paramètres DH

en: DH key group
fr: Groupe de clé DH

en: DHCP Domain Override
fr: Contournement de Domaine DHCP

en: DHCP Hostname
fr: Nom d'hôte DHCP

en: DHCP Leases Status
fr: Statut des Baux DHCP

en: DHCP Registration
fr: Enregistrement DHCP

en: DHCP Relay
fr: Relai DHCP

en: DHCP Relay configuration
fr: Configuration du relais DHCP

en: DHCP Relay is currently enabled. Cannot enable the DHCP Server service while the DHCP Relay is enabled on any interface.
fr: Le relais DHCP est actuellement activé. Vous ne pouvez pas activer le serveur DHCP tant que le relais DHCP est activé sur une interface.

en: DHCP Server
fr: Serveur DHCP

en: DHCP Server is currently enabled. Cannot enable the DHCP Relay service while the DHCP Server is enabled on any interface.
fr: Le serveur DHCP est actuellement activé. Vous ne pouvez pas activer le service de relais DHCP tant que le serveur DHCP est activé sur une interface.

en: DHCP Static Mappings
fr: Mappages statiques DHCP

en: DHCP Static Mappings for this interface.
fr: Mappages statiques DHCP pour cette interface.

en: DHCP Unique Identifier
fr: Identificateur unique DHCP

en: DHCP client configuration
fr: Configuration du client DHCP

en: DHCP service events
fr: Événements du service DHCP

en: DHCPv6 Relay
fr: Relai DHCPv6

en: DHCPv6 Relay configuration
fr: Configuration du relais DHCPv6

en: DHCPv6 Server
fr: Serveur DHCPv6

en: DHCPv6 Static Mappings for this interface.
fr: Mappages Statiques DHCPv6 pour cette interface.

en: DHCPv6 client configuration
fr: Configuration du client DHCPv6

en: DISABLED
fr: DÉSACTIVÉ

en: DNS Default Domain
fr: Domaine DNS par défaut

en: DNS Filter
fr: Filtre DNS

en: DNS IP resolution for LDAP server name.
fr: Résolution IP DNS pour le nom du serveur LDAP.

en: DNS IP resolution for hostname.
fr: Résolution DNS de l'adresse IP de l'hôte.

en: DNS Lookup
fr: Résolution DNS

en: DNS Query Forwarding
fr: Transfert de requête DNS

en: DNS Rebind Check
fr: Vérification DNS Rebind

en: DNS Server
fr: Serveur DNS

en: DNS Server 1
fr: Serveur DNS 1

en: DNS Server 2
fr: Serveur DNS 2

en: DNS Server 3
fr: Serveur DNS 3

en: DNS Server 4
fr: Serveur DNS 4

en: DNS Servers
fr: Serveurs DNS

en: DNS Service
fr: Service DNS

en: DNS server not found
fr: Serveur DNS introuvable

en: DNS server options
fr: Options du serveur DNS

en: DNS server to provide for connecting client systems.
fr: Serveur DNS à fournir aux clients qui se connectent.

en: DNS servers
fr: Serveurs DNS

en: DNS service events
fr: Évènements du service DNS

en: DNS subjectAltName values must be valid hostnames or FQDNs
fr: Les valeurs DNS subjectAltName doivent être des noms d'hôte valides ou des FQDNs.

en: DNSKEY's are fetched earlier in the validation process when a %sDelegation signer%s is encountered. This helps lower the latency of requests but does utilize a little more CPU.
fr: Les clés DNS sont récupérées plus tôt dans le processus de validation quand un %sDelegation signer%s est rencontré. Cela permet de réduire le délai de latence des requêtes mais utilise un peu plus le CPU.

en: DNSMadeEasy.com API
fr: API de DNSMadeEasy.com

en: DNSPod.cn API
fr: API de DNSPod.cn

en: DNSSEC data is required for trust-anchored zones. If such data is absent, the zone becomes bogus. If this is disabled and no DNSSEC data is received, then the zone is made insecure.
fr: La donnée DNSSEC est requise pour les zones avec autorités de certification. Si cette donnée est absente, la zone deviendra fausse. Si ce paramètre est désactivé et qu'aucune donnée DNSSEC n'est reçue, cette zone sera alors mise en danger.

en: DNSimple API
fr: API de DNSimple

en: DSCP value to set for SIP packets.
fr: Valeur DSCP à définir pour les paquets SIP.

en: DTAG servers
fr: Serveurs DTAG

en: DUID Identifier
fr: Identifiant unique DHCP (DUID)

en: Daily
fr: Quotidienne

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Data
fr: Donnée

en: Data received
fr: Données reçues

en: Data sent
fr: Données envoyées

en: Database
fr: Base de données

en: Day of the month
fr: Jour du mois

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Days
fr: Jours

en: Days and hours should be numeric values or left empty
fr: Jours et heures doivent être des valeurs numériques ou laissés vides

en: Days of the week
fr: Jour de la semaine

en: Dead Peer Detection
fr: Dead Peer Detection (Détection de la perte du correspondant)

en: Dead interval must be between 0 and 4294967295.
fr: L'intervalle mort doit être compris entre 0 et 4294967295.

en: Debug
fr: Déboguer

en: Debug Level
fr: Niveau de débogage

en: Debug level
fr: Niveau de débogage

en: Debug level needs to be an integer value between 0 and 7
fr: Le niveau de débug doit être un entier entre 0 et 7

en: Debug level, ranging from 0 to 7.  Higher is more verbose. The default is 5. (These levels correspond to the syslog(3) levels.)
fr: Niveau de débogage, allant de 0 à 7. Plus haut signifie plus verbeux. La valeur par défaut est 5. (Ces niveaux correspondent aux niveaux de syslog(3).)

en: Debugging
fr: Débogage

en: December
fr: Décembre

en: Default
fr: Défaut

en: Default (no preference, typically autoselect)
fr: Par défaut (sans préférence, souvent autoselect)

en: Default Backend Pool
fr: Backend Pool par Défaut

en: Default Gateway
fr: Passerelle par défaut

en: Default Parameters
fr: Paramètres par défaut

en: Default certificate
fr: Certificat par défaut

en: Default deny
fr: Refuser par défaut

en: Default is 1 Minute.
fr: La valeur par défaut est 1 Minute.

en: Default lease time
fr: Durée des baux par défaut

en: Default lease time (seconds)
fr: Durée par défaut du bail (secondes)

en: Default ttl
fr: TTL par défaut

en: Default: 0
fr: Défaut: 0

en: Default: 9999
fr: Défaut: 9999

en: Defaults
fr: Par défaut

en: Deficit Round Robin
fr: Déficit "Round Robin"

en: Defined by
fr: Défini par

en: Defines the TTL threshold for the network interface. Packets with a lower TTL than the threshold value will be ignored. This setting is optional, and by default the threshold is 1.
fr: Définit le seuil TTL pour l'interface réseau. Les paquets comportant un TTL inférieur à ce seuil seront ignorés. Ce paramètre est facultatif, et par défaut le seuil est 1.

en: Delay
fr: Délai

en: Delay between requesting peer acknowledgement.
fr: Délai entre les demandes d'acquittements du correspondant.

en: Delegated Prefixes
fr: Préfixes Délégués

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete CRL
fr: Supprimer la CRL

en: Delete Capture
fr: Supprimer la capture

en: Delete Key Table
fr: Supprimer la table des clés

en: Delete Tunable
fr: Supprimer Paramètre système Ajustable

en: Delete selected items
fr: Supprimer les éléments sélectionnés

en: Delete this certificate from the CRL
fr: Supprimer ce certificat de la CRL

en: Delete this certificate from the CRL?
fr: Supprimer ce certificat de la CRL?

en: Deleted backup with timestamp %s and description "%s".
fr: Sauvegarde supprimée avec l'horodatage %s et la description "%s".

en: Denied Req
fr: Requête refusée

en: Deny
fr: Refuser

en: Deny mode 6 control message trap service (default: enabled).
fr: Ne pas autoriser le service de trappe de message de contrôle en mode 6 (par défaut: activé).

en: Deny packets that attempt a peer association (default: enabled).
fr: Ne pas autoriser les paquets qui tente d'établir une association de pair (par défaut: activé).

en: Deny request
fr: Refuser la requête

en: Deny state modifications (i.e. run time configuration) by ntpq and ntpdc (default: enabled).
fr: Ne pas autoriser les modifications d'état (c-à-d configuration de l'exécution) par ntpq et ntpdc (par défaut: activé).

en: Deny unknown clients
fr: Refuser les clients inconnus

en: Deny: This action stops queries from hosts within the netblock defined below.
fr: Refuser: Cette action stoppera également les requêtes des hôtes situés a l'intérieur des blocs réseaux définis ci-dessous.

en: Description for this Health Monitor.
fr: Description de ce Moniteur de Santé.

en: Description for this Lua script.
fr: Description de ce script Lua.

en: Description for this Public Service.
fr: Description de cette fonction publique.

en: Description for this account.
fr: Description de ce compte.

en: Description for this certificate.
fr: Description de ce certificat.

en: Description for this condition.
fr: Description pour cette condition.

en: Description for this error message.
fr: Description de ce message d'erreur.

en: Description for this rule.
fr: Description de cette règle.

en: Description for this server.
fr: Description pour ce serveur.

en: Description for this validation.
fr: Description pour cette validation.

en: Description should be a string between 1 and 255 characters
fr: La description devrait être une chaîne entre 1 et 255 caractères

en: Description should be a string between 1 and 255 characters.
fr: La description devrait être une chaîne entre 1 et 255 caractères.

en: Description to identify this pipe.
fr: Description pour identifier ce tuyau (pipe).

en: Description to identify this zone.
fr: Description pour identifier cette zone.

en: Descriptive name
fr: Nom descriptif

en: Descriptive name for the RADIUS server, for your reference.
fr: Nom descriptif du serveur RADIUS, pour votre référence.

en: Descriptive server name, for your own reference.
fr: Nom descriptif du serveur, pour votre propre référence.

en: Deselect all (visible)
fr: Tous désélectionnés (visibles)

en: Designated Router
fr: Routeur Désigné

en: Destination Address
fr: Adresse de Destination

en: Destination Host
fr: Host de Destination

en: Destination IP
fr: IP de Destination

en: Destination IPs
fr: IPs de Destination

en: Destination IPv6 Prefix
fr: Préfixe IPv6 de destination

en: Destination Port
fr: Port de Destination

en: Destination Ports
fr: Ports de Destination

en: Destination Server
fr: Serveur de destination

en: Destination Unreachable
fr: Destination injoignable

en: Destination address
fr: Adresse de destination

en: Destination invert
fr: Inverser la destination

en: Destination network for this static route
fr: Réseau de destination pour cette route statique

en: Destination port
fr: Port de destination

en: Destination port from
fr: Port de destination depuis

en: Destination port range
fr: Plage de ports de destination

en: Destination port to
fr: Port de destination jusqu'à

en: Destination prefix
fr: Préfixe destination

en: Destination server
fr: Serveur de destination

en: Destination servers
fr: Serveurs de destination

en: Detailed Logging
fr: Journalisation détaillée

en: Detailed rule info
fr: Infos détaillées sur la règle

en: Detailed settings
fr: Réglages détaillés

en: Details
fr: Détails

en: Detect broken executables
fr: Détecter les exécutables corrompus

en: Device Mode
fr: Interface en mode

en: Device mode
fr: Mode du dispositif

en: Device: /dev/
fr: Périphérique: /dev/

en: Devices
fr: Périphériques

en: Devices with a Pulse Per Second output such as radios that receive a time signal from DCF77 (DE), JJY (JP), MSF (GB) or WWVB (US) may be used as a PPS reference for NTP.
fr: Les appareils équipés d'une sortie Pulsation Par Seconde tels que les radios qui reçoivent un signal temporel depuis DCF77 (DE), JJY (JP), MSF (GB) ou WWVB (US) peuvent être utilisés comme référence PPS pour le NTP.

en: Dial On Demand
fr: Connexion à la demande

en: Dial on demand
fr: Connexion à la demande

en: Diff
fr: Changement

en: Digest Algorithm
fr: Algorithme de Hachage

en: DigitalOcean API
fr: API DigitalOcean

en: Directory
fr: Répertoire

en: Directory Name
fr: Nom du répertoire

en: Directory Port
fr: Port du répertoire

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable 204 responses outside previews for virus_scan if your ICAP client does not support it.
fr: Désactivez les réponses 204 en dehors des aperçus de virus_scan si votre client ICAP ne le prend pas en charge.

en: Disable Auto-added VPN rules
fr: Désactiver les règles VPN ajoutées automatiquement

en: Disable Commands
fr: Désactiver les Commandes

en: Disable DNS Rebinding Checks
fr: Désactiver les Vérifications DNS Rebinding

en: Disable Firewall
fr: Désactiver le pare-feu

en: Disable Gateway Monitoring
fr: Désactiver la surveillance de la passerelle

en: Disable HTTP_REFERER enforcement check
fr: Désactiver la vérification de la mise en application de l'HTTP_REFERER

en: Disable IPv6
fr: Désactiver IPv6

en: Disable MOBIKE
fr: Désactiver MOBIKE

en: Disable Reauth
fr: Désactiver Réauthentification

en: Disable Rekey
fr: Désactiver le Renouvellement de clé

en: Disable SSL Verification
fr: Désactiver la vérification SSL

en: Disable SSLv2 and SSLv3, only TLS allowed.
fr: Désactiver SSLv2 et SSLv3, n'autoriser que TLS.

en: Disable State Killing on Gateway Failure
fr: Désactiver l'Interruption d'État lors d'une Panne de Passerelle

en: Disable VLAN Hardware Filtering
fr: Désactiver le Filtrage VLAN Matériel

en: Disable acfcomp (compression) (auto-negotiated by default).
fr: Désactiver acfcomp (compression) (auto-négociée par défaut).

en: Disable administration anti-lockout rule
fr: Désactiver la règle anti-lockout à l'interface d'administration

en: Disable all auto-added VPN rules.
fr: Désactiver toutes les règles VPN ajoutées automatiquement.

en: Disable all default interface scrubing rules, mss clamping will also be disabled when you check this. Detailed settings specified below will still be used.
fr: Désactiver toutes les règles de nettoyage d'interface par défaut, le reducteur mss sera également désactivé lorsque vous cochez ceci. Les paramètres détaillés spécifiés ci-dessous seront toujours utilisés.

en: Disable all except ntpq and ntpdc queries (default: disabled).
fr: Tout désactiver à l'exception des requêtes ntpq et ntpdc (par défaut: désactivé).

en: Disable all packet filtering.
fr: Désactiver tout le filtrage de paquets.

en: Disable anti-lockout
fr: Désactiver l'anti-lockout

en: Disable automatic rules which force local services to use the assigned interface gateway.
fr: Désactiver les règles automatiques qui forcent les services locaux à utiliser la passerelle d'interface affectée.

en: Disable cache
fr: Désactiver le cache

en: Disable expansion of this entry into IPs on NAT lists (e.g. 192.168.1.0/24 expands to 256 entries.
fr: Désactivez le développement de cette entrée dans les adresses IP sur des listes NAT (par exemple, 192.168.1.0/24 s'étend à 256 entrées).

en: Disable force gateway
fr: Désactiver la passerelle forcée

en: Disable hardware TCP segmentation offload
fr: Désactiver la fonction matérielle TCP segmentation offload

en: Disable hardware checksum offload
fr: Désactiver la fonction matérielle checksum offload

en: Disable hardware large receive offload
fr: Désactiver la fonction matérielle large receive offload

en: Disable integrated authentication
fr: Désactiver l'authentification intégrée

en: Disable interface scrub
fr: Désactiver le nettoyage de l'interface

en: Disable logging of web GUI successful logins
fr: Désactiver la journalisation des connexions réussies à l'interface graphique Web (GUI)

en: Disable ntpq and ntpdc queries (default: disabled).
fr: Désactiver les requêtes ntpq et ntpdc (par défaut: désactivé).

en: Disable outbound NAT rule generation
fr: Désactiver la création de règle NAT sortante

en: Disable phase 1 entry
fr: Désactiver l'entrée phase 1

en: Disable phase 2 entry
fr: Désactiver l'entrée phase 2

en: Disable preempt
fr: Désactiver automatique CARP Master

en: Disable protocomp (compression) (auto-negotiated by default).
fr: Désactiver le protocomp (compression) (auto-négocié par défaut).

en: Disable redispatching
fr: Désactiver la réexpédition

en: Disable reply-to
fr: Désactiver reply-to

en: Disable reply-to on WAN rules
fr: Désactiver l'option reply-to sur les règles WAN

en: Disable selected
fr: Désactiver la sélection

en: Disable shortseq (auto-negotiated by default).
fr: Désactiver shortseq (auto-négociée par défaut).

en: Disable tcpmssfix (enabled by default).
fr: Désactiver tcpmssfix (activé par défaut).

en: Disable the ruleset optimizer.
fr: Désactiver l'optimiseur de règles

en: Disable the startup/shutdown beep
fr: Désactiver le bip de démarrage/arrêt

en: Disable this phase1 entry
fr: Désactiver cette entrée phase1

en: Disable this phase2 entry
fr: Désactiver cette entrée phase2

en: Disable this rule
fr: Désactiver cette règle

en: Disable vjcomp(compression) (auto-negotiated by default).
fr: Désactiver vjcomp (compression) (auto-négociée par défaut).

en: Disable web GUI redirect rule
fr: Désactiver la règle de redirection de l'interface graphique web (GUI)

en: Disable writing log files to the local disk
fr: Désactiver l'enregistrement des journaux d'évènements sur le disque local

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled - No Compression
fr: Désactivé - Pas de compression

en: Disabled User
fr: Utilisateur désactivé

en: Disabled rule
fr: Règle désactivée

en: Disables the IKEv2 MOBIKE protocol defined by RFC 4555
fr: Désactiver le protocole IKEv2 MOBIKE défini par la RFC 4555

en: Disabling the internal bridging is useful when traffic is to be processed with packet filtering.
fr: Désactiver le bridge interne peut être utile lorsque le traffic doit être traité par packet filter (PF).

en: Disallow
fr: Refuser

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Disk
fr: Disque

en: Disk / Memory Settings (reboot to apply changes)
fr: Paramètres disque / mémoire (redémarrer pour appliquer les modifications)

en: Disk IO
fr: E/S disque

en: Disk Mount Points
fr: Points de montage du disque

en: Disk space currently used by log files:
fr: L'espace disque actuellement utilisé par les fichiers journaux:

en: Disk usage
fr: Utilisation de l'espace de stockage

en: Dismiss this report
fr: Ignorer ce rapport

en: Display
fr: Affichage

en: Display number of items:
fr: Nombre d'items à afficher

en: Distinguished Name
fr: Nom Unique

en: Distinguished name
fr: Nom Unique

en: Distinguished name City
fr: Ville du Nom Unique

en: Distinguished name Common Name
fr: Nom Unique Nom Commun

en: Distinguished name Country Code
fr: Code Pays du Nom Unique

en: Distinguished name Email Address
fr: Adresse de courriel du Nom Unique

en: Distinguished name Organization
fr: Organisation du Nom Unique

en: Distinguished name State or Province
fr: État ou Province du Nom Unique

en: Distributes outgoing traffic using a round-robin scheduler through all active ports and accepts incoming traffic from any active port.
fr: Distribue le trafic sortant à l'aide d'une planification "Round Robin" via tous les ports actifs et accepte le trafic entrant provenant de n'importe quel port actif.

en: Diversity
fr: Diversité

en: Dnsmasq DNS
fr: DNS Dnsmasq

en: Do Not Check
fr: Ne Pas Vérifier

en: Do not NAT
fr: Ne pas effectuer de NAT

en: Do not add ;rport to via header (0)
fr: Ne pas ajouter ;rport à l'en-tête via (0)

en: Do not alter forward header (transparent)
fr: Ne pas modifier l'en-tête de transfert (transparent)

en: Do not automatically install routes
fr: Ne pas installer les routes automatiquement

en: Do not backup RRD data.
fr: Ne pas sauvegarder les données RRD.

en: Do not change
fr: Ne pas changer

en: Do not enter static routes for networks assigned on any interface of this firewall. Static routes are only used for networks reachable via a different router, and not reachable via your default gateway.
fr: Ne pas entrer de route statique pour les réseaux assignés sur n'importe quelle interface de ce firewall. Les routes statiques sont uniquement utilisées pour les réseaux accessibles via un routeur différent et non accessibles via votre passerelle par défaut.

en: Do not forward private reverse lookups
fr: Ne pas faire suivre les recherches locales inversées

en: Do not fragment
fr: Ne pas fragmenter

en: Do not install routes
fr: Ne pas installer les routes

en: Do not send a release message on client exit to prevent the release of an allocated address or prefix on the server.
fr: Ne pas envoyer de message de libération à la sortie du client pour empêcher la libération d'une adresse attribuée ou d'un préfixe sur le serveur.

en: Do not send alerts for the following events but on all others.
fr: Ne pas envoyer d'alerte pour les évènements suivants mais pour tous les autres.

en: Do not set localhost as DNS server.
fr: Ne pas positionner localhost comme serveur DNS

en: Do not specify both a Service name and a NULL Service name.
fr: Ne pas spécifier à la fois un nom de Service et un nom de Service NULL.

en: Do not use
fr: Ne pas utiliser

en: Do not use 'local' as a domain name. It will cause local hosts running mDNS (avahi, bonjour, etc.) to be unable to resolve local hosts not running mDNS.
fr: Ne pas utiliser «local» comme nom de domaine. Il provoquera des dysfonctionnements avec les hôtes locaux utilisant mDNS (avahi, bonjour, etc.).

en: Do not use the Synchronize Config to IP and password option on backup cluster members!
fr: Ne pas utiliser les options Synchroniser la Configuration vers l'IP et mot de passe sur les membres du cluster de secours!

en: Do not use the Synchronize Config to IP and username option on backup cluster members!
fr: Ne pas utiliser les options Synchroniser la Configuration vers l'IP et nom d'utilisateur sur les membres du cluster de secours!

en: Do you really want to abort the test?
fr: Vous-vous vraiment abandonner le test ?

en: Do you really want to delete the selected Virtual IPs?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les IPs virtuelles sélectionnées ?

en: Do you really want to delete the selected clients?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les clients sélectionnés?

en: Do you really want to delete the selected csc's?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les csc sélectionnés?

en: Do you really want to delete the selected gateway items?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les passerelles sélectionnées ?

en: Do you really want to delete the selected phase1 entries?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la phase 1 sélectionnée?

en: Do you really want to delete the selected phase2 entries?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les phases 2 sélectionnées ?

en: Do you really want to delete the selected rules?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les règles sélectionnées ?

en: Do you really want to delete this API key?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette clé d'API ?

en: Do you really want to delete this Certificate Authority and its CRLs, and unreference any associated certificates?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette Autorité de certification et sa liste de révocation ainsi que les références des certificats associés ?

en: Do you really want to delete this Certificate Revocation List?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste de révocation de certificats (CRL) ?

en: Do you really want to delete this Certificate?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce certificat ?

en: Do you really want to delete this GRE tunnel?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce tunnel GRE ?

en: Do you really want to delete this LAGG interface?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette interface LAGG ?

en: Do you really want to delete this PPP interface?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette interface PPP ?

en: Do you really want to delete this Pre-Shared Key?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette clé pré-partagée ?

en: Do you really want to delete this Server?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce Serveur ?

en: Do you really want to delete this VLAN?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce VLAN ?

en: Do you really want to delete this access list?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste d'accès?

en: Do you really want to delete this bridge?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce bridge ?

en: Do you really want to delete this client?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce client ?

en: Do you really want to delete this csc?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce csc?

en: Do you really want to delete this domain override?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce contournement de domaine ?

en: Do you really want to delete this entry?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette entrée ?

en: Do you really want to delete this entry? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette entrée ? Tous les éléments qui l'utilisent deviendront invalides (par exemple les règles de filtrage) !

en: Do you really want to delete this gateway group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce groupe de passerelles ?

en: Do you really want to delete this gateway?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette passerelle ?

en: Do you really want to delete this gif tunnel?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce tunnel gif ?

en: Do you really want to delete this group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce groupe ?

en: Do you really want to delete this group? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce groupe ? Tous les éléments qui l'utilisent deviendront invalides (par exemple les règles de filtrage) !

en: Do you really want to delete this host?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet hôte ?

en: Do you really want to delete this igmp entry? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette entrée igmp ? Tous les éléments qui l'utilisent deviendront invalides (par exemple les règles de filtrage) !

en: Do you really want to delete this interface?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette interface ?

en: Do you really want to delete this mapping?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce mappage ?

en: Do you really want to delete this phase1 and all associated phase2 entries?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette phase 1 et toutes les phases 2 associées ?

en: Do you really want to delete this phase2 entry?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette phase 2 ?

en: Do you really want to delete this pool?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette étendue ?

en: Do you really want to delete this rule?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle ?

en: Do you really want to delete this schedule?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette planification ?

en: Do you really want to delete this server?
fr: Voulez-vous réellement supprimer ce serveur ?

en: Do you really want to delete this user?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet utilisateur ?

en: Do you really want to delete this wireless clone?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce clone wifi ?

en: Do you really want to flush this table?
fr: Voulez-vous vraiment vider cette table ?

en: Do you really want to remove this certificate association?
fr: Voulez-vous vraiment retirer l'association de ce certificat ?

en: Do you really want to reset the RRD graphs? This will erase all graph data.
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser les graphiques RRD ? Ceci effacera toutes les données des graphiques.

en: Do you really want to reset the log files? This will erase all local log data.
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser les journaux d'évènements ? Ceci effacera toutes les données des journaux locaux.

en: Do you really want to reset the netflow data? This will erase all Insight graph data.
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser les données Netflow ? Ceci effacera toutes les données des graphiques Insight.

en: Do you really want to reset the selected graph?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser le graphe sélectionné ?

en: Do you want to disconnect the selected client?
fr: Voulez-vous vraiment déconnecter le client sélectionné ?

en: Do you want to remove the selected item?
fr: Voulez-vous retirer l'élément sélectionné ?

en: Does not look like a valid cookie name (most special characters are not allowed).
fr: Ne ressemble pas à un nom de cookie valide (la plupart des caractères spéciaux ne sont pas autorisés).

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain Overrides
fr: Contournements de Domaines

en: Domain name
fr: Nom de domaine

en: Domain name field is invalid
fr: Le champ Nom de domaine n'est pas valide

en: Domain of the host
fr: Domaine de l'hôte

en: Domain search list
fr: Liste de domaine de recherche

en: Domain to override (NOTE: this does not have to be a valid TLD!)
fr: Domaine à contourner (NOTE: un TLD valide n'est pas obligatoire!)

en: Domain-Offensive/Resellerinterface/Domainrobot API
fr: API Domain-Offensive/Resellerinterface/Domainrobot

en: Domains
fr: Domaines

en: Don't add or remove routes automatically. Instead pass routes to %s--route-up%s script using environmental variables
fr: Ne pas ajouter ou retirer de route automatiquement. A la place soumettre les routes au script %s--route-up%s en utilisant les variables d'environnement

en: Don't add/remove routes
fr: Ne pas ajouter/retirer de routes

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from L2TP clients!
fr: N'oubliez pas d'ajouter une règle de pare-feu pour autoriser le trafic des clients L2TP !

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from PPPoE clients.
fr: N'oubliez pas d'ajouter une règle de pare-feu pour autoriser le trafic depuis les clients PPPoE.

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from PPTP clients.
fr: N'oubliez pas d'ajouter une règle de pare-feu pour autoriser le trafic depuis les clients PPTP.

en: Don't forget to adjust the DHCP Server range if needed after applying.
fr: Ne pas oublier d'ajuster la plage DHCP si besoin après application.

en: Don't forward IPv6 traffic
fr: Ne pas rediriger le trafic IPv6

en: Don't pull routes
fr: Ne pas forcer les routes

en: Don't use this option to permanently disable a client due to a compromised key or password. Use a CRL (certificate revocation list) instead
fr: Ne pas utiliser cette option pour désactiver un client à cause d'une clé ou un mot de passe compromis. Utilisez une CRL (liste de révocation de certificats) à la place.

en: Download
fr: Téléchargement

en: Download & Update Rules
fr: Télécharger et mettre à jour les règles

en: Download ACLs
fr: Télécharger les ACLs

en: Download ACLs & Apply
fr: Télécharger les ACLs & les Appliquer

en: Download Capture
fr: Télécharger une Capture

en: Download as CSV
fr: Télécharger en CSV

en: Download configuration
fr: Télécharger la configuration

en: Download signatures
fr: Télécharger les signatures

en: Download this backup
fr: Télécharger cette sauvegarde

en: Downstream Interface
fr: Interface Descendante

en: Downstream network interfaces are the distribution interfaces to the destination networks, where multicast clients can join groups and receive multicast data. One or more downstream interfaces must be configured.
fr: Les interfaces réseaux descendantes sont les interfaces de distribution pour les réseaux de destination, où les clients multicast peuvent se joindre à des groupes et recevoir des données multicast. Une ou plusieurs interfaces descendantes doivent être configurées.

en: Downtime
fr: Temps d'arrêt

en: Drive
fr: Disque dur

en: Drop
fr: Rejeter

en: Drop expired vouchers
fr: Supprimer les bons d'échange expirés

en: Dst Ports
fr: Ports Dst

en: Duck DNS: Enter your Token.
fr: Avec Duck DNS: Entrez votre Jeton.

en: Duck DNS: Leave blank.
fr: Avec Duck DNS: Laissez vide.

en: DuckDNS API
fr: API de DuckDNS

en: Duplicate Connections
fr: Dupliquer les connexions

en: Duration
fr: Durée

en: Dynamic DNS
fr: DNS dynamique

en: Dynamic DNS client
fr: Client DNS dynamique

en: Dynamic IP
fr: IP dynamique

en: Dynamic gateway values cannot be specified for interfaces with a static IPv4 configuration.
fr: Les valeurs de la passerelle dynamique ne peuvent pas être spécifiées pour les interfaces avec une configuration IPv4 statique.

en: Dynamic gateway values cannot be specified for interfaces with a static IPv6 configuration.
fr: Les valeurs de la passerelle dynamique ne peuvent pas être spécifiées pour les interfaces avec une configuration IPv6 statique.

en: Dynu API
fr: API de Dynu

en: E = ESS (infrastructure mode), I = IBSS (ad-hoc mode), P = privacy (WEP/TKIP/AES), S = Short preamble, s = Short slot time
fr: E = ESS (mode infrastructure), I = IBSS (mode ad-hoc), P = privacy (WEP/TKIP/AES), S = Short preamble, s = Short slot time

en: E-Mail Address
fr: Adresse E-Mail

en: EFI Console
fr: Console EFI

en: ERROR: Could not find wizard file.
fr: ERREUR: Fichier de l'assistant introuvable.

en: ERROR: Could not parse %s wizard file.
fr: ERREUR: Impossible d'analyser le fichier de l'assistant (%s).

en: ESMTP check
fr: Contrôle ESMTP

en: ESMTP domain
fr: Domaine ESMTP

en: ESP is encryption, AH is authentication only
fr: ESP correspond au chiffrement, AH uniquement à l'authentification

en: EXAMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"
fr: EXEMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"

en: Each level shows all info from the previous levels. Level 3 is recommended if you want a good summary of what's happening without being swamped by output.
fr: Chaque niveau affichera l'ensemble des informations affichées par les niveaux précédents. Le niveau 3 est recommandé si vous souhaitez obtenir une bonne synthèse de l'activité sans être noyé sous le flot des informations.

en: Echo Reply
fr: Réponse d'écho

en: Echo Request
fr: Demande d'écho

en: Edge ports
fr: Ports Edge

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit ACL Entry
fr: Editer Entrée ACL

en: Edit Account
fr: Éditer le compte

en: Edit Advanced Outbound NAT entry
fr: Modifier l'entrée NAT sortante avancée

en: Edit Backend Pool
fr: Editer Backend Pool

en: Edit CRL
fr: Éditer la CRL

en: Edit Certificate
fr: Éditer le certificat

en: Edit Client
fr: Éditer le client

en: Edit Condition
fr: Éditer la condition

en: Edit Domain
fr: Éditer le domaine

en: Edit Domain Override entry
fr: Éditer l'entrée de contournement du Domaine

en: Edit Error Message
fr: Éditer le message d'erreur

en: Edit Firewall rule
fr: Éditer la règle du pare-feu

en: Edit Health Monitor
fr: Modifier le Moniteur de Santé

en: Edit Hidden Service Credentials
fr: Editer l'Identité du Service Caché

en: Edit Host
fr: Éditer l'hôte

en: Edit Imported Certificate Revocation List
fr: Éditer la Liste de Révocation de Certificats importée

en: Edit Interface
fr: Éditer l'interface

en: Edit Lua Script
fr: Éditer le script Lua

en: Edit NAT 1:1 entry
fr: Éditer NAT 1:1

en: Edit Neighbor
fr: Éditer le voisin

en: Edit Network
fr: Éditer le réseau

en: Edit Onion Service
fr: Editer Service Oignon

en: Edit Onion Service Route
fr: Editer Route Service Oignon

en: Edit Proxy
fr: Editer Proxy

en: Edit Public Service
fr: Editer Service Public

en: Edit Recipient
fr: Éditer le destinataire

en: Edit Redirect entry
fr: Modifier entrée de Redirection

en: Edit Rule
fr: Éditer la règle

en: Edit Sender
fr: Éditer l'émetteur

en: Edit Server
fr: Éditer le serveur

en: Edit Tunable
fr: Éditer le Paramètre système Ajustable

en: Edit User
fr: Éditer l'utilisateur

en: Edit Validation Method
fr: Éditer la méthode de validation

en: Edit Virtual IP
fr: Éditer l'IP virtuelle

en: Edit WOL Host
fr: Éditer le Host Wake On LAN

en: Edit Zerotier Network
fr: Editer Réseau Zerotier

en: Edit blacklist
fr: Éditer la liste noire

en: Edit gateway
fr: Éditer la passerelle

en: Edit pipe
fr: Éditer le tuyau (pipe)

en: Edit queue
fr: Éditer la file

en: Edit route
fr: Éditer la route

en: Edit rule
fr: Éditer la règle

en: Edit system tunable
fr: Modification des paramètres système ajustables

en: Edit this IGMP entry
fr: Éditer cette entrée IGMP

en: Edit zone
fr: Editer la zone

en: Edit | Delete
fr: Modifier | Supprimer

en: Edited
fr: Éditée

en: Effective Privileges
fr: Privilèges effectifs

en: Either MAC address or Client identifier must be specified
fr: L'adresse MAC ou l'identifiant du client doit être renseigné

en: Email
fr: Courriel

en: Email (from)
fr: Email (de)

en: Email (to)
fr: Email (à)

en: Email Address
fr: Adresse courriel

en: Email address for the Certificate contact. Often the email of the person generating the certificate (i.e. You.)
fr: Adresse de courriel du contact du certificat. C'est souvent l'adresse de la personne ayant généré le certificat.

en: Emergencies
fr: Urgences

en: Enable
fr: Activer

en: Enable / Disable
fr: Activer / Désactiver

en: Enable Active Checks
fr: Activer les Contrôles Actifs

en: Enable Advanced settings
fr: Activer les Paramètres Avancés

en: Enable Authentication Result Headers
fr: Activer les En-têtes de Résultat d'Authentification

en: Enable Auto-Configuration
fr: Activer l'Auto-Configuration

en: Enable CARP
fr: Activer CARP

en: Enable CDP
fr: Activer CDP

en: Enable ChilliSpot attributes
fr: Activer les attributs ChilliSpot

en: Enable ClamAV
fr: Activer ClamAV

en: Enable CoDel
fr: Activer CoDel

en: Enable DHCP server on the %s interface
fr: Activer le serveur DHCP sur l'interface %s

en: Enable DHCPv6 relay on interface
fr: Activer le relais DHCPv6 sur l'interface

en: Enable DHCPv6 server on %s interface
fr: Activer le serveur DHCPv6 sur l'interface %s

en: Enable DNS v4 first
fr: Activer DNS v4 en premier

en: Enable DNSSEC Support
fr: Activer le support DNSSEC

en: Enable DPD
fr: Activer DPD (Dead Peer Detection)

en: Enable Daily Session Limit
fr: Activer la Limite de Session Quotidienne

en: Enable Dial-On-Demand mode
fr: Activer le mode connexion à la demande (Dial-On-Demand)

en: Enable Dial-on-Demand mode
fr: Activer le mode de connexion à la demande (Dial-on-Demand)

en: Enable EDP
fr: Activer EDP

en: Enable Extended Spam Headers
fr: Activer les En-têtes de Spam Etendus

en: Enable FDP
fr: Activer FDP

en: Enable Forwarding Mode
fr: Activer le Mode Redirection

en: Enable HAProxy
fr: Activer HAProxy

en: Enable HAProxy's statistics page.
fr: Activer la page des statistiques de HAProxy.

en: Enable HSTS
fr: Activer HSTS

en: Enable HTTP Strict Transport Security.
fr: Activer HTTP Strict Transport Security.

en: Enable HTTPD
fr: Activer HTTPD

en: Enable Health Checking
fr: Activer le Contrôle de Santé

en: Enable Hide SSID
fr: Activer le masquage du SSID

en: Enable ICAP
fr: Activer ICAP

en: Enable IEEE802.1X Authentication
fr: Activer l'authentification IEEE802.1X

en: Enable IPsec
fr: Activer IPsec

en: Enable IPsec Mobile Client Support
fr: Activer le support des Client Mobile IPsec

en: Enable Interface
fr: Activer l'interface

en: Enable Kiss-o'-death packets (default: enabled).
fr: Activer les paquets Kiss-o'-death (par défaut: activé).

en: Enable L2TP server
fr: Activer le serveur L2TP

en: Enable LDAP
fr: Activer LDAP

en: Enable LLDP Daemon
fr: Activer Service LLDP

en: Enable Let's Encrypt plugin.
fr: Activer le plugin Let's Encrypt.

en: Enable Linux Package Cache
fr: Activer le Cache Linux Package

en: Enable NetBIOS over TCP/IP
fr: Activer NetBIOS over TCP/IP

en: Enable NetBIOS over TCP/IP. If this option is not set, all NetBIOS-over-TCP/IP options (including WINS) will be disabled.
fr: Activer NetBIOS sur TCP/IP. Si cette option n'est pas définie, toutes les options NetBIOS sur TCP/IP (y compris WINS) seront désactivées.

en: Enable Nut
fr: Activer Nut

en: Enable Openphish
fr: Activer Openphish

en: Enable Openphish Premium
fr: Activer Openphish premium

en: Enable PPPoE server
fr: Activer le serveur PPPoE

en: Enable PPS signal processing (default: enabled).
fr: Activer le traitement du signal PPS (par défaut: activé).

en: Enable PPTP server
fr: Activer le serveur PPTP

en: Enable Phishtank
fr: Activer Phishtank

en: Enable Plugin
fr: Activer le plugin

en: Enable Preview
fr: Activer l'aperçu

en: Enable Protected Mode
fr: Activer le Mode Protégé

en: Enable Proxy authentication
fr: Activer l'authentification du Proxy

en: Enable RADIUS accounting
fr: Activer la comptabilisation RADIUS

en: Enable Redis
fr: Activer Redis

en: Enable Redis Plugin
fr: Activer le plugin Redis

en: Enable Relayd
fr: Activer Relayd

en: Enable Remote Commands
fr: Activer les Commandes Distantes

en: Enable Remote Logging
fr: Activer la Journalisation distante

en: Enable Resolver
fr: Activer le Résolveur

en: Enable Rspamd Integration
fr: Activer l'Intégration Rspamd

en: Enable SMTP Authentication
fr: Activer l'Authentification SMTP

en: Enable SNMP Agent
fr: Activer l'Agent SNMP

en: Enable SONMP
fr: Activer SONMP

en: Enable SSL inspection
fr: Activer l'inspection SSL

en: Enable SSL offloading
fr: Activer délestage SSL

en: Enable STUN plugin
fr: Activer le plugin STUN

en: Enable Secure Shell
fr: Activer le Shell sécurisé

en: Enable Spanning Tree Protocol on interface. The if_bridge(4) driver has support for the IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol (STP). STP is used to detect and remove loops in a network topology.
fr: Active le Spanning Tree  Protocole (STP) sur l'interface. Le driver if_bridge(4) supporte le protocole IEEE 802.1d (STP). STP est utilisé pour détecter et supprimer les boucles réseaux au sein de topologie réseaux.

en: Enable Static ARP entries
fr: Activer les entrées ARP statique

en: Enable Syslog
fr: Activer Syslog

en: Enable Syslog logging.
fr: Activer journalisation Syslog

en: Enable TCP port
fr: Activer le port TCP

en: Enable Telegraf Agent
fr: Activer l'Agent Telegraf

en: Enable Transparent HTTP proxy
fr: Activer le proxy HTTP Transparent

en: Enable Transparent Proxy
fr: Activer le proxy Transparent

en: Enable Transparent mode
fr: Activer le mode Transparent

en: Enable VLAN Hardware Filtering
fr: Activer le Filtrage VLAN Matériel

en: Enable VLAN assignment
fr: Activer l'affectation de VLAN

en: Enable WEP
fr: Activer le WEP

en: Enable WISPr attributes
fr: Activer les attributs WISPr

en: Enable WME
fr: Activer WME (Wireless Multimedia Extensions)

en: Enable WPA
fr: Activer le WPA

en: Enable Wildcard
fr: Activer Wildcard

en: Enable Windows Update Cache
fr: Activer le Cache Windows Update

en: Enable Zabbix Agent service.
fr: Activer l'agent Zabbix.

en: Enable access log
fr: Activer le journal des accès

en: Enable access logging
fr: Activer la journalisation des accès

en: Enable access logging on the webinterface for debugging and analysis purposes.
fr: Activer la journalisation des accès à l'interface Web à des fins de débogage et d'analyse.

en: Enable access logging.
fr: Activer la journalisation des accès.

en: Enable active checks.
fr: Activer les contrôles actifs.

en: Enable advanced SSL settings.
fr: Activer la configuration SSL avancée.

en: Enable alert
fr: Activer l'alerte

en: Enable authentication
fr: Activer l'authentification

en: Enable authentication of TLS packets
fr: Activer l'authentification des paquets TLS

en: Enable authentication of TLS packets.
fr: Activer l'authentification des paquets TLS.

en: Enable automatic renewal for certificates to prevent expiration. This will add a cronjob to the system. You may want to customize the cronjob schedule to your needs, because re-issueing a certificate may lead to a short downtime, depending on the selected validation method and service.
fr: Activer le renouvellement automatique des certificats pour empêcher leur expiration. Cela va ajouter une tâche cron au système. Vous souhaiterez peut-être personnaliser la planification de la tâche cron en fonction de vos besoins, car la réémission d'un certificat peut entraîner une courte période d'indisponibilité, en fonction de la méthode de validation et du service sélectionnés.

en: Enable automatic renewal for this certificate to prevent expiration.
fr: Activer le renouvellement automatique de ce certificat pour empêcher son expiration.

en: Enable c-icap service
fr: Activer le service c-icap

en: Enable clamd service
fr: Activer le service clamd

en: Enable complexity requirements
fr: Activer la complexité

en: Enable compression of HTTP pages and dynamic content.
fr: Activer la compression des pages HTTP et du contenu dynamique.

en: Enable contextswitch plugin
fr: Activer le plugin contextswitch

en: Enable cpu plugin
fr: Activer le plugin cpu

en: Enable debug
fr: Activer le mode de débogage

en: Enable debug mode for DHCPv6 client
fr: Activer le mode de débogage pour le client DHCPv6

en: Enable defaulttarget plugin
fr: Activer le plugin defaulttarget

en: Enable df plugin
fr: Activer le plugin df

en: Enable encryption for authentication against network collector (optional).
fr: Activer le chiffrement pour l'authentification auprès du collecteur réseau (optionnel).

en: Enable encryption.
fr: Activer le chiffrement.

en: Enable falling edge PPS signal processing (default: rising edge).
fr: Activer le traitement du signal PPS en front descendant (par défaut: front montant).

en: Enable fbox_anoncall_networks plugin
fr: Activer le plugin fbox_anoncall_networks

en: Enable fix_DTAG_networks plugin
fr: Activer le plugin fix_DTAG_networks

en: Enable fix_bogus_via plugin
fr: Activer le plugin fix_bogus_via

en: Enable freshclam service
fr: Activer le service freshclam

en: Enable global SSL default values.
fr: Activer les valeurs globales par défaut pour SSL.

en: Enable graphite plugin
fr: Activer le plugin graphite

en: Enable if all present and future subdomains will be HTTPS.
fr: Activer si tous les sous-domaines présents et à venir seront en HTTPS.

en: Enable if you want to use previews.
fr: Activer si vous voulez utiliser les aperçus.

en: Enable insertion of the X-Forwarded-For header to requests sent to servers.
fr: Activer l'insertion de l'en-tête X-Forwarded-For aux requêtes envoyées aux serveurs.

en: Enable intrusion detection system.
fr: Activer le système de détection d'intrusion.

en: Enable kernel PPS clock discipline (default: disabled).
fr: Activer kernel PPS clock discipline (par défaut: désactivé).

en: Enable kernel PPS clock discipline (default: enabled).
fr: Activer la discipline de l'horloge PPS du noyau (par défaut: activé).

en: Enable lacp fast-timeout on the interface.
fr: Activer un délai d'attente lacp cours sur l'interface.

en: Enable local cache
fr: Activer le cache local

en: Enable logging of NTP peer statistics (default: disabled).
fr: Activer la journalisation des statistiques de pair NTP (par défaut: désactivé).

en: Enable logging of clock discipline statistics (default: disabled).
fr: Activer la journalisation des statistiques pour la discipline de l'horloge (par défaut: désactivé).

en: Enable logging of executed shell commands as warnings. Make sure to set the Debug Level accordingly.
fr: Activer la journalisation des commandes shell exécutées en tant qu'avertissements. Assurez-vous de régler le niveau de débogage en conséquence.

en: Enable logging of peer messages (default: disabled).
fr: Activer la journalisation des messages des pairs (par défaut: désactivé).

en: Enable logging of reference clock statistics (default: disabled).
fr: Activer la journalisation des statistiques de l'horloge de référence (par défaut: désactivé).

en: Enable logging of system messages (default: disabled).
fr: Activer la journalisation des messages système (par défaut: désactivé).

en: Enable memory plugin
fr: Activer le plugin mémoire

en: Enable monit
fr: Activer monit

en: Enable network booting
fr: Activer le démarrage réseau

en: Enable network plugin
fr: Activer le plugin réseau

en: Enable old userland device for cryptographic acceleration
fr: Activer les anciens périphériques dédiés à l'accélération cryptographique et tournant en espace mémoire virtuelle utilisateur

en: Enable or disable Relayd.
fr: Activer ou désactiver Relayd.

en: Enable or disable SSL communication with this server.
fr: Activer ou désactiver la communication SSL avec ce serveur.

en: Enable or disable health checking.
fr: Activer ou désactiver le contrôle de santé.

en: Enable or disable monit.
fr: Activer ou désactiver monit.

en: Enable or disable service checks.
fr: Activer ou désactiver les contrôles de service.

en: Enable or disable the FritzBox Anoncall plugin.
fr: Activer ou désactiver le plugin Anoncall de la FritzBox.

en: Enable or disable the HAProxy service.
fr: Activer ou désactiver le service HAProxy.

en: Enable or disable the Redis service.
fr: Activer ou désactiver le service Redis.

en: Enable or disable the STUN plugin.
fr: Activer ou désactiver le plugin STUN.

en: Enable or disable the caching of Windows updates. This makes sense if you don't have a WSUS server. If you can setup a WSUS server, this solution should be preferred.
fr: Activer ou désactiver la mise en cache des mises à jour Windows. Cela a du sens si vous n’avez pas de serveur WSUS. Si vous pouvez configurer un serveur WSUS, cette solution est préférable.

en: Enable or disable the caching of packages for linux distributions. This makes sense if you have multiple servers in your network and do not host your own package mirror. This will reduce internet traffic usage but increase disk access.
fr: Activer ou désactiver la mise en cache des packages pour les distributions Linux. Cela est logique si vous avez plusieurs serveurs sur votre réseau et n'hébergez pas votre propre miroir de package. Cela réduira l'utilisation du trafic Internet mais augmentera l'accès au disque.

en: Enable or disable the defaulttarget plugin.
fr: Activer ou désactiver le plugin defaulttarget.

en: Enable or disable the fix_DTAG_networks plugin.
fr: Activer ou désactiver le plugin fix_DTAG_networks

en: Enable or disable the fix_bogus_via plugin.
fr: Activer ou désactiver le plugin fix_bogus_via.

en: Enable or disable the nut service.
fr: Activer ou désactiver le service nut.

en: Enable or disable the proxy service.
fr: Activer ou désactiver le service proxy.

en: Enable or disable the rspamd service.
fr: Activer ou désactiver le service rspamd.

en: Enable or disable the squid SNMP Agent.
fr: Activer ou désactiver l'Agent squid SNMP.

en: Enable or disable this ftp proxy.
fr: Activer ou désactiver ce proxy ftp.

en: Enable or disable traffic management.
fr: Activer ou désactiver la gestion de trafic.

en: Enable or disable verbose logging. Each log line turns into a much richer format.
fr: Activer ou désactiver la journalisation verbeuse. Chaque ligne de journal se transforme en un format beaucoup plus riche.

en: Enable password policy constraints
fr: Activer les contraintes sur la politique des mots de passe

en: Enable phase 1 entry
fr: Activer l'entrée phase 1

en: Enable phase 2 entry
fr: Activer l'entrée phase 2

en: Enable promiscuous mode, for certain setups (like IPS with vlans), this is required to actually capture data on the physical interface.
fr: Activez le mode promiscuous. Pour certaines configurations (comme IPS avec vlans), cela est nécessaire pour capturer réellement les données sur l’interface physique.

en: Enable proxy
fr: Activer le proxy

en: Enable registration of DHCP client names in DNS.
fr: Activer l'enregistrement des noms de client DHCP dans le DNS.

en: Enable remote access
fr: Activer l'accès à distance

en: Enable rspamd
fr: Activer rspamd

en: Enable ruleset
fr: Activer le jeu de règles

en: Enable selected
fr: Activer la sélection

en: Enable service checks
fr: Activer les contrôles de service

en: Enable siproxd service
fr: Activer le service siproxd

en: Enable spanning tree options for this bridge.
fr: Activer l'option spanning tree pour ce bridge.

en: Enable sticky counters
fr: Activer les compteurs collants

en: Enable store logging.
fr: Activer la journalisation des accès.

en: Enable the CPU collector.
fr: Activer le collecteur CPU.

en: Enable the DEVSTAT collector.
fr: Activer le collecteur DEVSTAT.

en: Enable the EXEC collector.
fr: Activer le collecteur EXEC.

en: Enable the FILESYSTEM collector.
fr: Activer le collecteur FILESYSTEM.

en: Enable the INTERRUPTS collector.
fr: Activer le collecteur INTERRUPTS.

en: Enable the LOADAVG collector.
fr: Activer le collecteur LOADAVG.

en: Enable the MEMINFO collector.
fr: Activer le collecteur MEMINFO.

en: Enable the NETDEV collector.
fr: Activer le collecteur NETDEV.

en: Enable the NTP collector.
fr: Activer le collecteur NTP.

en: Enable the periodic sending of router advertisements and responding to router solicitations.
fr: Activer l'envoi périodique d'annonces routeur et la réponse aux sollicitations du routeur.

en: Enable the repeater.
fr: Activer le répéteur.

en: Enable this Backend Pool
fr: Activer ce Backend Pool

en: Enable this Lua script.
fr: Activer ce script Lua.

en: Enable this Onion service.
fr: Activer ce service Oignon.

en: Enable this Public Service.
fr: Activer ce Service Public.

en: Enable this account
fr: Activer ce compte

en: Enable this certificate
fr: Activer ce certificat

en: Enable this feature
fr: Activer cette fonctionnalité

en: Enable this fingerprint rule.
fr: Activer cette règle d'empreinte.

en: Enable this if you want to enable the spam trap.
fr: Activer ceci si vous voulez activer le piège à pourriel.

en: Enable this network
fr: Activer ce réseau

en: Enable this validation
fr: Activer cette validation

en: Enable this zone
fr: Activer cette zone

en: Enable this, if you want to anonymize traffic originating from a network.
fr: Activer ceci, si vous voulez anonymiser le trafic en provenance d'un réseau.

en: Enable this, if you want to map onion services to the IP pool configured above.
fr: Activer ceci, si vous voulez mapper les services oignon à la plage IP configurée ci-dessus.

en: Enable to be able to retrieve values from sticky counters. If disabled, all values will return 0, rendering many conditions useless.
fr: Activer pour pouvoir récupérer les valeurs des compteurs collants. Si désactivé, toutes les valeurs renverront 0, rendant de nombreuses conditions inutiles.

en: Enable to log health check status updates.
fr: Activer pour journaliser les mises à jour du status du contrôle de santé.

en: Enable traffic management.
fr: Activer la gestion du trafic.

en: Enable transparent ftp proxy mode to forward all requests for destination port 21 to the proxy server without any additional configuration.
fr: Activer le mode proxy ftp transparent pour transférer toutes les requêtes à destination du port 21 vers le serveur proxy sans configuration additionnelle.

en: Enable verbose logging
fr: Activer la journalisation verbeuse

en: Enable verbose logging.
fr: Activer la journalisation verbeuse.

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled rule
fr: Règle activée

en: Enabled with Adaptive Compression
fr: Activer avec compression adaptative

en: Enabled without Adaptive Compression
fr: Activer sans compression adaptative

en: Enables network booting.
fr: Activer le démarrage réseau.

en: Enables the RRD graphing backend.
fr: Activer la création des graphiques RRD en arrière plan.

en: Enables the automatic creation of additional NAT redirect rules for access to 1:1 mappings of your external IP addresses from within your internal networks.
fr: Activer la création automatique de règles additionnelles de redirection NAT pour accéder au correspondances 1:1 de vos adresses IP externes depuis l'intérieur de vos réseaux internes.

en: Enabling the OpenDNS service will overwrite DNS servers configured via the General Setup page as well as ignore any DNS servers learned by DHCP/PPP on WAN and use the DNS servers from %s instead.
fr: Activer le service OpenDNS modifiera les serveurs DNS configurés via la page Configuration Générale mais ignorera également tous les serveurs DNS qui auraient pu être découverts sur le WAN par DHCP/PPP et utilisera les serveurs DNS d'%s à la place.

en: Enabling this option will disable NAT for traffic matching this rule and stop processing Outbound NAT rules.
fr: L'activation de cette option désactivera le NAT pour le trafic correspondant à cette règle et arrêtera le traitement des règles NAT sortantes.

en: Enabling this option will disable redirection for traffic matching this rule.
fr: Activer cette option permet de désactiver la redirection du trafic correspondant à cette règle

en: Enabling this preserves the common wireless configuration through interface deletions and reassignments.
fr: Activer cette option préserve la configuration sans fil commune lors de suppressions et de réaffectations d'interface.

en: Encode whitespaces (RFC1738)
fr: Encoder les blancs (RFC1738)

en: Encrypt this configuration file.
fr: Chiffrer ce fichier de configuration

en: Encrypted private keys are not yet supported.
fr: Les clés privées chiffrées ne sont pas encore prises en charge.

en: Encryption Algorithm
fr: Algorithme de Chiffrement

en: Encryption Protocols
fr: Protocoles de Chiffrement

en: Encryption algorithm
fr: Algorithme de chiffrement

en: Encryption algorithms
fr: Algorithmes de chiffrement

en: End
fr: Fin

en: End Port
fr: Port final

en: Ending of the port range RTP may use.
fr: Fin de la plage de ports que pourrait utiliser RTP.

en: Enforces a minimum TTL for matching IP packets.
fr: Applique une durée de vie minimale pour la correspondance des paquets IP.

en: English
fr: Anglais

en: Enter 0 (zero) for no count limit.
fr: Entrez 0 (zéro) pour pas de limite de nombre.

en: Enter FQDN here. Finish with TAB.
fr: Entrez un FQDN. Terminez avec TAB.

en: Enter IP addresses here. Finish each with TAB.
fr: Entrez les adresses IP. Terminez avec TAB.

en: Enter Leap second configuration as text:
fr: Entrer la configuration de la seconde intercalaire sous forme de texte:

en: Enter Persistent CARP Maintenance Mode
fr: Mettre CARP en mode de maintenance persistant

en: Enter Zone ID that you received when you created your domain in Route 53.
fr: Entrez l'ID de la Zone que vous avez reçu lors de la création de votre domaine chez Route 53.

en: Enter a (partial) mail address, which should also receive extended headers. For example: user@example.com or @example.net.
fr: Entrer une adresse courriel (partielle), qui devrait aussi recevoir des en-têtes étendus. Par exemple: utilisateur@exemple.com ou @exemple.net.

en: Enter a DUID Identifier in the following format:
fr: Indiquez un identifiant unique DHCP (DUID) au format suivant:

en: Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx
fr: Entrer une adresse MAC au format suivant: xx:xx:xx:xx:xx:xx

en: Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx.
fr: Entrer une adresse MAC au format suivant: xx:xx:xx:xx:xx:xx.

en: Enter a custom port number for the web GUI above if you want to override the default (80 for HTTP, 443 for HTTPS). Changes will take effect immediately after save.
fr: Entrez un port personnalisé pour l'interface graphique Web ci-dessus si vous souhaitez remplacer la valeur par défaut (80 pour HTTP, 443 pour HTTPS). Les modifications prendront effet immédiatement après l'enregistrement.

en: Enter a decimal number to be used as the serial number for the next certificate to be created using this CA.
fr: Entrer un nombre qui sera utilisé comme numéro de série pour le certificat devant être créé en utilisant cette AC.

en: Enter a description (name) for the interface here.
fr: Indiquez une description (nom) pour l'interface.

en: Enter a description to explain what this blacklist is intended for.
fr: Entrez une description pour expliquer le contenu de la liste noire.

en: Enter a description to explain what this job is intended for.
fr: Entrez une description pour expliquer à quoi est destinée cette tâche.

en: Enter a description.
fr: Entrer une description.

en: Enter a directory name for the Onion service. It may consist of lowercase and uppercase characters.
fr: Entrez un nom de répertoire pour le service Oignon. Il peut s'agir de minuscules et de majuscules.

en: Enter a filename for storing the blacklist.
fr: Entrez un nom de fichier pour stocker la liste noire.

en: Enter a name of user/group. Group name is case sensitive.
fr: Entrez un couple utilisateur/groupe. Le nom du groupe est sensible à la casse.

en: Enter a network which will be used as an IP Pool to map onion Hosts.
fr: Entrer un réseau qui sera utilisé en tant que plage IP pour mapper des Hôtes oignons.

en: Enter a valid TCP port.
fr: Entrez un numéro de port TCP valide.

en: Enter a valid number of logs to save
fr: Entrer un nombre valide de journaux à sauvegarder

en: Enter a valid packet size
fr: Entrez une taille de paquet valide

en: Enter additional names for this host.
fr: Entrez des noms supplémentaires pour cet hôte.

en: Enter address:port here. Finish with TAB.
fr: Entrez adresse:port ici. Terminez avec TAB.

en: Enter an alternative address here to be used to monitor the link. This is used for the quality RRD graphs as well as the load balancer entries. Use this if the gateway does not respond to ICMP echo requests (pings)
fr: Entrez ici une autre adresse qui sera dédiée à la supervision du lien. Elle est utilisée pour les graphiques RRD ainsi que l'équilibrage de charge. Utilisez cette option si la passerelle ne répond pas aux demandes d'écho ICMP (pings)

en: Enter an end port if you want to use a port range.
fr: Entrez un port de fin si vous souhaitez utiliser une plage de ports.

en: Enter an url to fetch the blacklist from.
fr: Entrez une url afin d'y récupérer la liste noire.

en: Enter any additional options you would like to add for this client specific override, separated by a semicolon
fr: Entrez les options supplémentaires que vous souhaitez ajouter à la configuration spécifique de ce client, séparés par un point-virgule

en: Enter any additional options you would like to add to the OpenVPN server configuration here, separated by a semicolon. EXAMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"
fr: Entrez les options supplémentaires que vous souhaitez ajouter à la configuration du serveur OpenVPN ici, séparées par un point-virgule. EXEMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"

en: Enter any additional options you would like to add to the configuration file here.
fr: Préciser ici toute option utile que vous souhaitez ajouter au fichier de configuration

en: Enter any additional options you would like to add to the network time configuration here, separated by a space or newline.
fr: Entrez ici les options supplémentaires que vous souhaitez ajouter à la configuration de l'heure du réseau, séparées par un espace ou une nouvelle ligne.

en: Enter parameters for this job if required.
fr: Entrez les paramètres de cette tâche si nécessaire.

en: Enter server address.
fr: Entrez l'adresse du serveur.

en: Enter start hour (minimum 0).
fr: Entrer l'heure de départ (minimum 0).

en: Enter the Bootfile URL
fr: Indiquez l'URL du fichier de démarrage (Bootfile)

en: Enter the DHCP option number and the value for each item you would like to include in the DHCP lease information. For a list of available options please visit this %sURL%s.
fr: Entrez le numéro d'option DHCP et la valeur de chaque élément à inclure dans les informations de location DHCP. Pour une liste des options disponibles, veuillez visiter ce %sURL%s.

en: Enter the IP address of the 802.1X Authentication Server. This is commonly a Radius server (FreeRadius, Internet Authentication Services, etc.)
fr: La valeur dans ce champ est la longueur du préfixe IPv4 6RD. Normalement spécifié par le FAI. Une valeur de 0 signifie que nous intégrons la totalité de l'adresse IPv4 dans le préfixe 6RD.

en: Enter the IP address of the RADIUS server.
fr: Entrer l'adresse IP du serveur RADIUS.

en: Enter the IP address of the firewall to which the selected configuration sections should be synchronized.
fr: Renseignez l'adresse IP du pare-feu vers lequel les éléments de configuration sélectionnées devront être synchronisées.

en: Enter the IP address the L2TP server should give to clients for use as their "gateway".
fr: Entrez l'adresse IP de la «passerelle» que le serveur L2TP devrait délivrer aux clients.

en: Enter the IP address the PPPoE server should give to clients for use as their "gateway".
fr: Entrer l'adresse IP que le serveur PPPOE devrait donner aux clients pour utilisation en tant que leur "passerelle".

en: Enter the IP address the PPTP server should give to clients for use as their "gateway".
fr: Entrer l'adresse IP de la passerelle qui devra être communiquée par le serveur PPTP au client.

en: Enter the IP address, authentication port and accounting port (optional) of the RADIUS server.
fr: Indiquez l'adresse IP, le port d'authentification et le port de comptabilisation (facultatif) du serveur RADIUS.

en: Enter the IP address, authentication port and accounting port (optional) of the backup RADIUS server.
fr: Indiquez l'adresse IP, le port d'authentification et le port de comptabilisation (facultatif) du serveur RADIUS de secours.

en: Enter the URL of the ICAP Server
fr: Entrez l'URL du serveur ICAP

en: Enter the VHID group password.
fr: Entrez le mot de passe du groupe VHID

en: Enter the VHID group that the machines will share.
fr: Entrez le groupe VHID que les machines partageront.

en: Enter the allowed overall bandtwith in kilobits per second (leave empty to disable).
fr: Entrez la bande passante totale autorisée en kilobits par seconde (laisser vide pour désactiver)

en: Enter the allowed per host bandwidth in kilobits per second (leave empty to disable).
fr: Entrez la bande passante autorisée par site en kilobits par seconde (laisser vide pour désactiver)

en: Enter the cache memory size to use or zero to disable completely.
fr: Entrez la taille de la mémoire cache à utiliser ou zéro pour la désactiver complètement.

en: Enter the client's X.509 common name here
fr: Entrer le nom commun X.509 du client ici

en: Enter the complete host/domain name. example: myhost.dyndns.org
fr: Entrer votre nom d'hôte/domaine complet. example: monhôte.dyndns.org

en: Enter the days of the month for the job to act, can also be a comma-separated list, * (each) or a range (ex. 1,20,28 or 1-28)
fr: Entrer les jours du mois pour que le travail se fasse, peut aussi être une liste séparée par des virgules, * (tous) ou une plage (ex: 1,2,3 ou 1-3)

en: Enter the days of the week for the job to act, can also be a comma-separated list, * (each) or a range (ex. 1,2,3 or 1-3)
fr: Entrer les jours de la semaine pour que le travail se fasse, peut aussi être une liste séparée par des virgules, * (tous) ou une plage (ex: 1,2,3 ou 1-3)

en: Enter the default ttl.
fr: Entrez le ttl par défaut.

en: Enter the directory location for the local cache (default is /var/squid/cache).
fr: Entrez l'emplacement du répertoire pour le cache local (par défaut /var/squid/cache).

en: Enter the dynamic DNS domain key name which will be used to register client names in the DNS server.
fr: Entrez le nom de la clé du DNS dynamique qui sera utilisé par les clients pour enregistrer leurs noms dans le serveur DNS.

en: Enter the dynamic DNS domain key secret which will be used to register client names in the DNS server.
fr: Entrez la clé secrète du DNS dynamique qui sera utilisée par les clients pour enregistrer leurs noms dans le serveur DNS.

en: Enter the dynamic DNS domain which will be used to register client names in the DNS server.
fr: Indiquez le domaine DNS dynamique qui sera utilisé pour enregistrer des noms de client dans le serveur DNS.

en: Enter the external subnet's starting address for the 1:1 mapping or network.
fr: Entrez l'adresse de départ du sous-réseau externe pour le mappage ou le réseau 1: 1.

en: Enter the first day of the week.
fr: Entrer le premier jour de la semaine.

en: Enter the first month.
fr: Entrer le premier mois.

en: Enter the hostname (FQDN) of the time server.
fr: Entrer le nom d'hôte (FQDN) du serveur de temps.

en: Enter the hours for the job to act, can also be a comma-separated list, * (each) or a range (ex. 10,11,12 or 10-12)
fr: Entrer les heures pour que le travail se fasse, peut aussi être une liste séparée par des virgules, * (tous) ou une plage (ex: 10,11,12 ou 10-12)

en: Enter the internal IP address of the server on which you want to map the ports.
fr: Indiquez l'adresse IP interne du serveur sur lequel vous souhaitez rediriger les ports.

en: Enter the internal subnet for the 1:1 mapping. The subnet size specified for the source will be applied to the external subnet, when none is provided.
fr: Entrez le sous-réseau interne pour le mappage 1: 1. La taille de sous-réseau spécifiée pour la source sera appliquée au sous-réseau externe, lorsqu'aucun n'est fourni.

en: Enter the last day of the week.
fr: Entrer le dernier jour de la semaine.

en: Enter the last month (maximum December, minimum January or From Month).
fr: Entrer le dernier mois (maximum Décembre, minimum Janvier ou Du Mois).

en: Enter the maximum size (in MB) to use for SSL certificates.
fr: Entrez la taille maximale (en Mo) à utiliser pour les certificats SSL.

en: Enter the minutes for the job to act, can also be a comma-separated list, * (each) or a range (ex. 10,20,30 or 10-30)
fr: Entrer les minutes pour que le travail se fasse, peut aussi être une liste séparée par des virgules, * (tous) ou une plage (ex: 10,20,30 ou 10-30)

en: Enter the months for the job to act, can also be a comma-separated list, * (each) or a range (ex. 1,2,3 or 1-3)
fr: Entrer les mois pour que le travail se fasse, peut aussi être une liste séparée par des virgules, * (tous) ou une plage (ex: 1,2,3 ou 1-3)

en: Enter the name of the header.
fr: Entrez le nom de l'en-tête.

en: Enter the network name configured on the %sNetworks Dashboard of OpenDNS%s under 'Manage your networks'. Used to update the node's IP address whenever the WAN interface changes its IP address.
fr: Entrez le nom du réseau configuré dans le %sDashboard Réseau d'OpenDNS%s à la section 'Gérer vos réseaux'. Utilisé pour mettre à jour l'adresse IP du nœud à chaque fois que l'interface WAN change d'adresse IP.

en: Enter the number of first-level subdirectories for the local cache (default is 16).
fr: Entrez le nombre de sous-répertoires de premier niveau pour le cache local (par défaut 16).

en: Enter the number of first-level subdirectories for the local cache (default is 256).
fr: Entrez le nombre de sous-répertoires de premier niveau pour le cache local (par défaut 256).

en: Enter the number of older configurations to keep in the local backup cache.
fr: Entrez le nombre de configurations à conserver dans le cache local des sauvegardes.

en: Enter the port of your target server.
fr: Entrez le port de votre serveur cible.

en: Enter the primary domain name server IP address for the dynamic domain name.
fr: Indiquez l'adresse IP du serveur principal de nom de domaine pour le nom de domaine dynamique.

en: Enter the root-path-string, overrides setting on main page.
fr: Entrez la chaîne de chemin d'accès racine, remplace le paramètre de la page principale.

en: Enter the shared secret that will be used to authenticate to the RADIUS server
fr: Entrez le secret partagé qui sera utilisé pour authentifier le serveur RADIUS

en: Enter the shared secret that will be used to authenticate to the RADIUS server.
fr: Entrez le secret partagé qui sera utilisé pour s’authentifier auprès du serveur RADIUS.

en: Enter the size of the SPF cache in kilobytes. Default is 2k.
fr: Entrez la taille du cache SPF en kilo-octets. La valeur par défaut est 2k.

en: Enter the size of the preview which is sent to the ICAP server.
fr: Entrez la taille de l'aperçu envoyé au serveur ICAP.

en: Enter the size of the preview.
fr: Entrez la taille de l'aperçu.

en: Enter the source network for the outbound NAT mapping.
fr: Entrez le réseau source pour le mappage NAT sortant.

en: Enter the source port for the outbound NAT mapping.
fr: Entrez le port source pour la redirection du NAT sortant.

en: Enter the storage size for the local cache (default is 100).
fr: Entrez la taille de stockage pour le cache local (par défaut 100).

en: Enter the text between "$" and "*" of a NMEA command string.
fr: Entrez du texte entre le symbole '$' et '*' pour les transmissions NMEA

en: Enter the web GUI password of the system entered above for synchronizing your configuration.
fr: Entrez le mot de passe de l'interface Web du système indiqué ci-dessus pour synchroniser la configuration.

en: Enter the web GUI username of the system entered above for synchronizing your configuration.
fr: Entrez l'identifiant de l'interface Web du système indiqué ci-dessus pour synchroniser la configuration

en: Enter this computer account name to register in AD for kerberos access. Default is hostname with suffix '-K'.
fr: Saisir le nom d'ordinateur à enregistrer dans l'annuaire AD pour l'accès Kerberos. Par défaut, c'est le nom d'hôte avec le suffixe '-K'.

en: Enter valid parameter(s) for the chosen command (Found illegal characters).
fr: Entrez des paramètres valides pour la commande choisie (Caractères illégaux trouvés).

en: Enter your networks in CIDR notation like 127.0.0.0/8.
fr: Entrez vos réseaux en notation CIDR comme 127.0.0.0/8.

en: Entire Subtree
fr: Sous-arborescence Complète

en: Entries in this area override an entire domain by specifying an authoritative DNS server to be queried for that domain.
fr: Les entrées définies ici outrepassent un domaine entier en spécifiant un serveur DNS faisant autorité devant être interrogé pour ce domaine.

en: Entries in this area override an entire domain, and subdomains, by specifying an authoritative DNS server to be queried for that domain.
fr: Les entrées présentes ici contournent un domaine ou sous-domaine entier, en spécifiant un serveur DNS faisant autorité et devant être interrogé pour ce domaine.

en: Entries in this section override individual results from the forwarders.
fr: Les entrées de cette section écrasent les résultats provenant des redirecteurs.

en: Entry "%s" is not a valid country code.
fr: L'entrée "%s" n'est pas un code pays valide.

en: Entry "%s" is not a valid hostname or IP address.
fr: L'entrée "%s" n'est pas un nom d'hôte ou adresse IP valide.

en: Entry "%s" is not a valid network.
fr: "%s" ne décrit pas un réseau valide.

en: Entry "%s" is not a valid port number.
fr: L'entrée "%s" n'est pas un numéro de port valide.

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Error
fr: Erreur

en: Error Files
fr: Fichiers d'erreur

en: Error Message ID
fr: ID Message Erreur

en: Error Message Name
fr: Nom Message Erreur

en: Error Messages
fr: Messages d'Erreur

en: Error code
fr: Code d'erreur

en: Error connecting to LDAP server
fr: Erreur de connexion au serveur LDAP

en: Error creating interface with mode %s. The %s interface may not support creating more clones with the selected mode.
fr: Erreur lors de la création de l'interface avec le mode %s. L'interface %s ne supporte probablement pas davantage de clones avec le mode sélectionné.

en: Error fetching remote acls
fr: Erreur lors de la récupération des acls distantes

en: Error occurred creating interface, please retry.
fr: Une erreur est survenue lors de la création de l'interface, merci de réessayer.

en: Error reconfiguring FreeRADIUS
fr: Erreur lors de la reconfiguration de FreeRADIUS

en: Error reconfiguring HAProxy
fr: Erreur lors de la reconfiguration de HAProxy

en: Error reconfiguring IDS
fr: Erreur lors de la reconfiguration de l'IDS

en: Error reconfiguring Postfix
fr: Erreur lors de la reconfiguration Postfix

en: Error reconfiguring Tinc
fr: Erreur de reconfiguration de Tinc

en: Error reconfiguring acme-client
fr: Erreur en reconfigurant l'acme-client

en: Error reconfiguring captiveportal
fr: Erreur pendant la reconfiguration du portail captif

en: Error reconfiguring proxy
fr: Erreur lors de la reconfiguration du proxy

en: Error reconfiguring routes
fr: Erreur en reconfigurant les routes

en: Error reconfiguring trafficshaper
fr: Erreur durant la reconfiguration de la régulation de flux

en: Error uploading template
fr: Erreur lors de l'envoi du modèle

en: Error: cannot open mpd.conf in if_l2tp_configure().
fr: Erreur: impossible d'ouvrir mpd.conf dans if_l2tp_configure().

en: Error: cannot open mpd.secret in if_l2tp_configure().
fr: Erreur: impossible d'ouvrir mpd.secret dans if_l2tp_configure().

en: Errors
fr: Erreurs

en: Errors In
fr: Erreurs entrantes

en: Errors Out
fr: Erreurs sortantes

en: Events
fr: Evènements

en: Everything
fr: Tous

en: Example:
fr: Exemple:

en: Example: allow 1024-65535 192.168.0.0/24 1024-65535
fr: Exemple: allow 1024-65535 192.168.0.0/24 1024-65535

en: Exclude ARP
fr: Exclure ARP

en: Exclude CARP (VRRP)
fr: Exclure CARP (VRRP)

en: Exclude ICMP
fr: Exlure ICMP

en: Exclude ICMPv6
fr: Exclure ICMPv6

en: Exclude TCP
fr: Exclure TCP

en: Exclude UDP
fr: Exclure UDP

en: Exclusion List
fr: Liste d'Exclusion

en: Executables
fr: Exécutables

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute function
fr: Exécuter la fonction

en: Executing, please wait...
fr: En cours d'exécution, veuillez patienter...

en: Existing Certificate Authority
fr: Autorité de Certification existante

en: Existing Certificate Choice
fr: Choix du Certificat Existant

en: Existing Certificate Revocation List
fr: Liste de Révocation de Certificats existante

en: Existing Certificates
fr: Certificats existants

en: Expect Pattern cannot be empty.
fr: Le Format Attendu ne peut être vide.

en: Expected return code must be a number.
fr: Le code de retour attendu doit être un nombre.

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Expiration time
fr: Délai d'expiration

en: Expire all selected vouchers?
fr: Expirer tous les bons d'échange sélectionnés?

en: Expire selected vouchers
fr: Expirer les bons d'échange sélectionnés

en: Expires at
fr: Expire le

en: Expires idle connections quicker. More efficient use of CPU and memory but can drop legitimate idle connections
fr: Expire les connexions inactives plus rapidement. Utilisation plus efficace de la mémoire et du CPU mais peut conduire au rejet de connexions inactives légitimes

en: Expires in
fr: Expire dans

en: Expiry
fr: expiration

en: Export
fr: Exporter

en: Export CRL
fr: Exporter la CRL

en: Extended Authentication (Xauth)
fr: Authentification étendue (Xauth)

en: Extended Headers Recipients
fr: Destinataires d'En-têtes Etendus

en: Extended Query
fr: Requête Étendue

en: Extensible Authentication Protocol
fr: Protocole d'authentification extensible (EAP)

en: External (advanced)
fr: Externe (avancé)

en: External IP
fr: IP Externe

en: External Interface
fr: Interface Externe

en: External Prefix
fr: Préfixe externe

en: External Signing Request
fr: Demande de Signature Externe

en: External network
fr: Réseau externe

en: External subnet
fr: Sous-réseau externe

en: FAILED
fr: ÉCHOUÉ

en: FIB Route
fr: Route FIB

en: FRRouting Daemon
fr: Service FRRouting

en: FTP Proxies
fr: Proxys FTP

en: FTP Proxy
fr: Mandataire FTP

en: FTP Proxy Server
fr: Serveur Proxy FTP

en: FTP Proxy Settings
fr: Paramètres du proxy FTP

en: FTP Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: Le port du proxy FTP doit être un nombre entier compris entre 1 et 65535

en: FTP proxy interfaces
fr: Interfaces du proxy FTP

en: FTP proxy port
fr: Port du proxy FTP

en: Failed to delete certificate %s from CRL %s
fr: Échec de la suppression du certificat %s de la CRL %s

en: Failover Group
fr: Groupe Failover

en: Failover peer IP:
fr: IP de redondance

en: Far Gateway
fr: Passerelle Étendue

en: Fascist Firewall Ports
fr: Ports du pare-feu fasciste

en: Fascist Mode
fr: Mode fasciste

en: Fast timeout
fr: Délai d'attente cours

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: February
fr: Février

en: File
fr: Fichier

en: File %s does not exists.
fr: Le fichier %s n'existe pas.

en: File %s doesn't exist.
fr: Le fichier %s n'existe pas.

en: File %s is a directory.
fr: Le fichier %s est un répertoire.

en: File %s yielded no results.
fr: Le fichier %s n'a donné aucun résultat.

en: File (Extended)
fr: Fichier (étendu)

en: File Only
fr: Fichier uniquement

en: File content should be in (base64 encoded) zip format
fr: Le contenu du fichier doit être au format zip (encodé en base64)

en: Fileid should be an internally generated unique number
fr: Fileid doit être un numéro unique généré en interne

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filename should be unique
fr: Le nom de fichier doit être unique

en: Filesystem
fr: Système de fichiers

en: Filesystem Statistics
fr: Statistiques du Système de Fichiers

en: Filter
fr: Filtre

en: Filter DNS requests using OpenDNS
fr: Filtrer les requêtes DNS grâce à OpenDNS

en: Filter expression:
fr: Expression du filtre:

en: Filter rule association
fr: Association de règle de filtrage

en: Filter syslog level
fr: Filtrer le niveau de gravité syslog

en: Filter to use when downloading this ruleset, applies this action to all incoming lines.
fr: Filtre à utiliser en téléchargeant ce jeu de règles, applique cette action à toutes les lignes entrantes.

en: Final Certificate data
fr: Données du Certificat Final

en: Final certificate data
fr: Données du certificat Final

en: Finish
fr: Terminer

en: Finished initial configuration!
fr: Configuration initiale terminée!

en: Finished!
fr: Terminé!

en: Firewall
fr: Pare-feu

en: Firewall Adaptive Timeouts
fr: Délais d'Expiration Adaptatif du Firewall

en: Firewall Logs
fr: Journaux du pare-feu

en: Firewall Maximum Fragments
fr: Fragments Maximaux du Pare-feu

en: Firewall Maximum States
fr: États Maximums du pare-feu

en: Firewall Maximum Table Entries
fr: Nombre d'entrées maximum dans la table du pare-feu

en: Firewall Optimization
fr: Optimisation du pare-feu

en: Firewall Rule
fr: Règle de pare-feu

en: Firewall Rule Configuration
fr: Configuration de la règle du pare-feu

en: Firewall Rules
fr: Règles du pare-feu

en: Firewall Rules Optimization
fr: Optimisation des règles de pare-feu

en: Firewall Rules control what network traffic is permitted. You must add rules to allow traffic to the OpenVPN server's IP and port, as well as allowing traffic from connected clients through the tunnel. These rules can be automatically added here, or configured manually after completing the wizard.
fr: Les règles de pare-feu contrôlent le trafic réseau autorisé. Vous devez ajouter des règles pour autoriser le trafic vers l'adresse IP et le port du serveur OpenVPN, ainsi que pour autoriser le trafic provenant des clients connectés via le tunnel. Ces règles peuvent être automatiquement ajoutées ici ou configurées manuellement après l'exécution de l'assistant.

en: Firewall Schedules
fr: Planifications du Firewall

en: Firewall events
fr: Événements du pare-feu

en: Firewall state table
fr: Table d'états du pare-feu

en: Firmware Flavour
fr: Préférence du Firmware

en: Firmware Mirror
fr: Miroir du Firmware

en: Firmware status check was aborted internally. Please try again.
fr: La vérification de l'état du micrologiciel a été annulée en interne. Veuillez réessayer.

en: Five (Client+4xIntermediate+Server)
fr: Cinq (Client+4xIntermédiaires+Serveur)

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Flags 1
fr: Drapeau 1

en: Flags 2
fr: Drapeau 2

en: Flags:
fr: Indicateurs:

en: Floating
fr: Flottant

en: Floating rules are evaluated on a first-match basis (i.e. the action of the first rule to match a packet will be executed) only if the 'quick' option is checked on a rule. Otherwise they will only apply if no other rules match. Pay close attention to the rule order and options chosen. If no rule here matches, the per-interface or default rules are used.
fr: Les règles flottantes sont évaluées sur une base de premier rapprochement (c'est-à-dire que l'action de la première règle qui correspond à un paquet sera exécutée) uniquement si l'option 'rapide' est cochée sur une règle. Sinon, ils ne s'appliqueront que si aucune autre règle ne correspond. Portez une attention particulière à l'ordre des règles et aux options choisies. Si aucune règle ne correspond, les règles par interface ou par défaut sont utilisées.

en: Flow
fr: Flux

en: Flush
fr: Vider

en: Flush ARP Table
fr: Vider la Table ARP

en: Flush the ARP cache manually, in case your ARP cache contains invalid data.
fr: Vider le cache ARP manuellement, dans le cas où votre cache ARP contient des données non valides.

en: Folder ID
fr: ID du répertoire

en: For Custom Entries, Username and Password represent HTTP Authentication username and passwords.
fr: Concernant les paramètres personnalisés, le nom d'utilisateur et le mot de passe correspondent au nom d'utilisateur (identifiant) et mot de passe d'authentification HTTP.

en: For IEEE 802.11g, use the specified technique for protecting OFDM frames in a mixed 11b/11g network.
fr: Pour l'IEEE 802.11g, utiliser la technique spécifiée pour protéger les trames OFDM dans un réseau mixte 11b/11g.

en: For best results three to five servers should be configured here.
fr: Pour de meilleurs résultats, de 3 à 5 serveurs devraient être configurés.

en: For correct operation, the GRE device needs a route to the destination that is less specific than the one over the tunnel. (Basically, there needs to be a route to the decapsulating host that does not run over the tunnel, as this would be a loop.
fr: Pour un fonctionnement correct, le périphérique GRE a besoin d'une route vers la destination moins spécifique que celui sur le tunnel. (Fondamentalement, il doit y avoir une route vers l'hôte décapsulant qui ne fonctionne pas sur le tunnel, car ce serait une boucle.

en: For example recipients without a domain or only a hostname.
fr: Par exemple, les destinataires sans domaine ou uniquement un nom d'hôte.

en: For explanation about the meaning of the information listed for each socket click %shere%s.
fr: Pour plus d'explications sur la signification des informations énumérées pour chaque socket cliquez %sici%s.

en: For he.net tunnelbroker, enter your tunnel ID
fr: Pour l'agent de tunnel HE.net, entrez votre ID de tunnel.

en: For setting up the backup machine leave this field empty, and do not forget to allow incoming connections on the specified interface for synchronization.
fr: Pour définir la machine de sauvegarde laisser ce champ vide et, pour la synchronisation, penser à autoriser les connexions entrantes sur l'interface spécifiée.

en: For some interface types a gateway is required to configure an IP Alias (ppp/pppoe/tun), leave this field empty for all other interface types.
fr: Pour certains types d'interface, une passerelle est requise pour configurer un alias IP (ppp / pppoe / tun), laissez ce champ vide pour tous les autres types d'interface.

en: For the best results, NTP should have at least three sources of time. So it is best to configure at least 2 servers under %sServices: Network Time%s to minimize clock drift if the GPS data is not valid over time. Otherwise ntpd may only use values from the unsynchronized local clock when providing time to clients.
fr: Pour les meilleurs résultats, NTP devrait avoir au moins trois sources de temps. Il est donc préférable de configurer au moins 2 serveurs sous %sServices: Network Time%s pour minimiser la dérive de l'horloge si les données GPS ne sont pas valides dans le temps. Dans le cas contraire, ntpd ne peut utiliser que des valeurs de l'horloge locale non synchronisée pour fournir du temps aux clients.

en: Force
fr: Forcer

en: Force DNS cache update
fr: Forcer la mise à jour du cache DNS

en: Force IPv4 resolving
fr: Forcer la résolution IPv4

en: Force all client generated traffic through the tunnel
fr: Forcer tout le trafic généré par les clients à passer dans le tunnel

en: Force all client generated traffic through the tunnel.
fr: Forcer tout le trafic généré par le client à travers le tunnel.

en: Forcefully (re-)issue the selected certificate?
fr: Forcer la (ré)émission du certificat sélectionné?

en: Format: [allow or deny] [ext port or range] [int ipaddr or ipaddr/cdir] [int port or range]
fr: Format: [allow ou deny] [ext port ou intervalle] [int ipaddr ou ipaddr/cdir] [int port ou intervalle]

en: Forward
fr: Transférer

en: Forward Delay needs to be an integer between 4 and 30.
fr: Le délai de transfert doit être un entier compris entre 4 et 30.

en: Forward HTTP traffic to transparent proxy
fr: Transférer le trafic HTTP vers le proxy transparent

en: Forward HTTPS traffic to transparent proxy
fr: Transférer le trafic HTTPS vers le proxy transparent

en: Four (Client+3xIntermediate+Server)
fr: Quatre (Client+3xIntermédiaires+Serveur)

en: FreeDNS (freedns.afraid.org): Enter your "Authentication Token" provided by FreeDNS.
fr: FreeDNS (freedns.afraid.org): Indiquez votre "Authentication Token" fourni par FreeDNS.

en: FreeDNS API
fr: API de FreeDNS

en: French
fr: Français

en: Freshclam connect timeout
fr: Délai d'attente de connexion Freshclam

en: Freshclam database mirror
fr: Miroir base de données Freshclam

en: Freshclam log verbose
fr: Verbosité du journal Freshclam

en: Fri
fr: Ven

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: From Month
fr: Du Mois

en: From date
fr: Partir de la date

en: Fudge time 1 (seconds)
fr: Fudge time 1 (secondes)

en: Fudge time 2 (seconds)
fr: Fudge time 2 (secondes)

en: Fudge time is used to specify the PPS signal offset from the actual second such as the transmission delay between the transmitter and the receiver.
fr: Le paramètre fudge time est utilisé afin de spécifier la compensation du signal PPS par rapport à la seconde réelle tel que le délai de transmission entre le transmetteur et le receveur.

en: Full
fr: Tout

en: Full State of Province name, not abbreviated (e.g. Zuid Holland, Sachsen, Kentucky).
fr: Nom complet de la Province, sans abréviation (e.g. Zuid Holland, Sachsen, Kentucky).

en: Full name
fr: Nom complet

en: Fully qualified hostname of the host to be updated.
fr: Nom complet de l'hôte à mettre à jour.

en: Future requests to the domain should use only HTTPS for the specified time (in seconds): 15768000 = 6 months
fr: Les futures demandes adressées au domaine ne doivent utiliser que HTTPS pour la durée spécifiée (en secondes): 15768000 = 6 mois

en: GIF Devices
fr: Interfaces GIF

en: GIF animations
fr: GIF animés

en: GIF configuration
fr: Configuration GIF

en: GIF remote address
fr: Adresse IP distante du tunnel GIF

en: GIF tunnel local address
fr: Adresse IP local du tunnel GIF

en: GIF tunnel remote address
fr: Adresse IP distante du tunnel GIF

en: GPS Initialization
fr: Initialisation GPS

en: GRE configuration
fr: Configuration GRE

en: GRE remote address
fr: Adresse distante GRE

en: GRE tunnel local address
fr: Adresse IP local du tunnel GRE

en: GRE tunnel remote address
fr: Adresse IP distante du tunnel GRE

en: Gandi LiveDNS API
fr: API LiveDNS de Gandi

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Gateway '%s' cannot be deleted because it is in use on Gateway Group '%s'
fr: La passerelle '%s' ne peut pas être supprimée car elle est utilisée sur le groupe de passerelle '%s'

en: Gateway '%s' cannot be deleted because it is in use on Static Route '%s'
fr: La passerelle '%s' ne peut pas être supprimée car elle est utilisée sur la route statique '%s'

en: Gateway IP Address field is invalid
fr: Le champ Adresse IP de la Passerelle est invalide

en: Gateway IPv4
fr: Passerelle IPv4

en: Gateway IPv6
fr: Passerelle IPv6

en: Gateway Monitor events
fr: Évènements de supervision de la passerelle

en: Gateway Monitoring
fr: Surveillance de la Passerelle

en: Gateway Priority
fr: Priorité de la passerelle

en: Gateway is inactive because interface is missing
fr: La passerelle est inactive car l'interface est manquante

en: Gateway switching
fr: Basculement de passerelle

en: Gateway-group
fr: Groupe de passerelles

en: Gateways
fr: Passerelles

en: Gateways status could not be determined, considering all as up/active. (Group: %s)
fr: Le statut des passerelles ne peut être déterminé, toutes sont considérées comme actives. (Groupe : %s)

en: Gathering Limiter information, please wait...
fr: Rassemblement des informations du limiteur, patientez s'il vous plaît.

en: Gathering PF information, please wait...
fr: Rassemblement des informations PF, patientez s'il vous plaît...

en: Gathering pfTOP activity, please wait...
fr: Rassemblement de l'activité pfTOP, patientez s'il vous plaît...

en: General
fr: Général

en: General Anti Malware Settings
fr: Paramètres Généraux Anti Malware

en: General Information
fr: Informations générales

en: General Nut Settings
fr: Paramètres Généraux Nut

en: General OpenVPN Server Information
fr: Informations Générales sur le Serveur OpenVPN

en: General Proxy Settings
fr: Réglages Proxy généraux

en: General Redis Settings
fr: Réglages Redis généraux

en: General Rspamd Settings
fr: Réglages Rspamd généraux

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: General Setup
fr: Réglages généraux

en: General configuration
fr: Configuration générale

en: General information
fr: Information générale

en: General settings
fr: Réglages généraux

en: Generate
fr: Générer

en: Generate TLS Key
fr: Génerer une clé TLS

en: Generate a scrambled password to prevent local database logins for this user.
fr: Générer un mot de passe aléatoire pour empêcher l'utilisateur de se connecter à la base de données

en: Generate new secret (160 bit)
fr: Générer un nouveau secret (160 bits)

en: Generate vouchers
fr: Générer des bons d'échange

en: Generic
fr: Générique

en: German
fr: Allemand

en: Given name, last name, or anything you need to describe.
fr: Prénom, nom, ou tout ce que vous avez besoin de décrire.

en: Global Parameters
fr: Paramètres Globaux

en: Go back to previous page
fr: Retour à la page précédente

en: Go to netflow configuration
fr: Aller à la configuration de netflow

en: GoDaddy.com API
fr: API de GoDaddy.com

en: Grace period
fr: Période de Grâce

en: Graphite Template
fr: Modèle Graphite

en: Graphite collector port
fr: Port du collecteur graphite

en: Graphs will not be allowed to be recreated within a 1 minute interval, please take this into account after changing the style.
fr: Les graphiques ne seront pas autorisés à être recréés dans un intervalle de 1 minute, merci de prendre cela en compte après avoir changé le style.

en: Group
fr: Groupe

en: Group Filter
fr: Filtre de Groupe

en: Group Id
fr: Id Groupe

en: Group Memberships
fr: Membre du groupe

en: Group Name
fr: Nom du groupe

en: Group description, for your own information only
fr: Description du groupe, pour votre propre information uniquement

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Group name already exists!
fr: Ce nom de groupe existe déjà !

en: Group/User
fr: Groupe/Utilisateur

en: Groups
fr: Groupes

en: Groups and Users
fr: Groupes et utilisateurs

en: HAProxy HTTP Frontend Integration (OPNsense plugin)
fr: Intégration du frontend HTTP HAProxy (greffon OPNsense)

en: HAProxy Load Balancer
fr: Répartiteur de charge HAProxy

en: HAProxy config contains critical errors
fr: La configuration HAProxy contient des erreurs critiques

en: HAProxy config contains minor errors
fr: La configuration HAProxy contient des erreurs mineures

en: HAProxy config test result
fr: Résultat du test de la configuration HAProxy

en: HAProxy load balancer
fr: Répartiteur de charge HAProxy

en: HAProxy needs to know which servers should be used to serve content. The following minimum information must be provided for each server:
fr: HAProxy a besoin de connaître quels serveurs devront être utilisés afin de fournir le contenu. Les informations minimales suivantes devront être fournies pour chaque serveur:

en: HAProxy will use this backend pool if the condition evaluates to true.
fr: HAProxy utilisera ce backend pool si la condition est vraie.

en: HTTP (Layer 7) [default]
fr: HTTP (Couche 7) [par défaut]

en: HTTP Compression
fr: Compression HTTP

en: HTTP Header
fr: En-tête HTTP

en: HTTP Redirect
fr: Redirection HTTP

en: HTTP Service
fr: Service HTTP

en: HTTP [default]
fr: HTTP [par défaut]

en: HTTP method
fr: Méthode HTTP

en: HTTP(S) settings
fr: Paramètres HTTP(S)

en: HTTP/1.0 [default]
fr: HTTP/1.0 [par défaut]

en: HTTP_REFERER enforcement
fr: Mise en application HTTP_REFERER

en: Harden DNSSEC data
fr: Donnée DNSSEC renforcée

en: Hardware
fr: Matériel

en: Hardware CRC
fr: CRC Matériel

en: Hardware Crypto
fr: Chiffrement Matériel

en: Hardware LRO
fr: Fonction matérielle LRO

en: Hardware TSO
fr: Fonction matérielle TSO

en: Hash algorithm
fr: Algorithme de hachage

en: Hash algorithms
fr: Algorithmes de hachage

en: Header
fr: En-tête

en: Header Content
fr: Contenu de l'En-tête

en: Health
fr: Santé

en: Health Checking
fr: Vérification de la Santé

en: Health Checks
fr: Contrôles de Santé

en: Health Monitor ID
fr: ID du Moniteur de Santé

en: Health Monitor Name
fr: Nom du Moniteur de Santé

en: Health Monitors
fr: Moniteurs de Santé

en: Hello time
fr: Délai Hello

en: Hello time for STP needs to be an integer between 1 and 2.
fr: Le délai Hello pour le protocole STP doit être un nombre entier compris entre 1 et 2.

en: Help
fr: Aide

en: Here you can configure clones of wireless interfaces, which can be assigned as separate independent interfaces. Only available on wireless chipsets that support this, with limitations on the number that can be created in each mode.
fr: Ici, vous pouvez configurer des clones d'interfaces wifi qui peuvent être déclarés comme interfaces distinctes et indépendantes. Uniquement disponible pour les chipsets wifi qui prennent en charge cette fonction, avec cependant des limitations sur le nombre de clones qui peuvent être créés dans chaque mode.

en: Here you can explicitly set speed and duplex mode for this interface. WARNING: You MUST leave this set to autoselect (automatically negotiate speed) unless the port this interface connects to has its speed and duplex forced.
fr: Ici vous pouvez explicitement définir la vitesse et le mode duplex de cette interface. ATTENTION : Vous DEVEZ laisser la configuration sur autoselect (négociation automatique de la vitesse) à moins que le port auquel se connecte cette interface n'ait sa vitesse et son mode duplex forcé.

en: Here you can specify alternate hostnames by which the router may be queried, to bypass the DNS Rebinding Attack checks. Separate hostnames with spaces.
fr: Vous pouvez spécifier ici des noms d'hôte alternatifs par lesquels le routeur peut être interrogé, ceci afin de contourner les vérifications effectuées en prévention des attaques DNS Rebinding. Séparer les noms d'hôtes par des espaces.

en: Hide Identity
fr: Masquer Identité

en: Hide Version
fr: Masquer Version

en: Hifn 7751/7951/7811/7955/7956 Crypto Accelerator
fr: Accélérateur cryptographique Hifn 7751/7951/7811/7955/7956

en: High
fr: Haut

en: High Availability
fr: Haute disponibilité

en: High Latency
fr: Latence Élevée

en: Hint: 10 is ten PPPoE clients
fr: Suggestion: 10 est dix clients PPPoE

en: Hint: 24 is 255.255.255.0
fr: Astuce: 24 est 255.255.255.0

en: Hint: If this is checked, errors from the lighttpd web server process for the GUI or Captive Portal will appear in the main system log.
fr: Suggestion: Si coché, les erreurs du serveur web lighttpd pour l'interface d'administration ou le portail captif apparaitront dans le journal principal du système.

en: Hint: Select which type of state tracking mechanism you would like to use. If in doubt, use keep state.
fr: Hint: Sélectionné le type de mécanismes de suivis des paquets que vous souhaiteriez utiliser. Dans le doute, utilisez keep-state

en: Hint: This is only the number of log entries displayed in the GUI. It does not affect how many entries are contained in the actual log files.
fr: Suggestion: Ceci est le nombre d'événements du journal affichés dans l'interface graphique. Aucune incidence sur le nombre de traces réelles contenues dans les fichiers journaux.

en: Hint: This prevents states created by this rule to be sync'ed over pfsync.
fr: Astuce: Cela empêche les états créés par cette règle d'être synchronisés avec pfsync.

en: Hint: This prevents the rule on Master from automatically syncing to other CARP members. This does NOT prevent the rule from being overwritten on Slave.
fr: Astuce: Cela empêche la règle sur le Maître de se synchroniser automatiquement avec les autres membres CARP. Cela n'empêche PAS l'écrasement de la règle sur l'Esclave.

en: Hint: in most cases, you should specify
fr: Suggestion: dans la plupart des cas, vous devriez spécifier

en: Hint: in most cases, you should specify TCP here.
fr: Astuce: dans la plupart des cas vous devriez choisir TCP.

en: Hint: in most cases, you won't use this option.
fr: Suggestion: dans la plupart des cas, vous n'utiliserez pas cette option.

en: Hint: in most cases, you'll want to use WAN here
fr: Suggestion: ici, dans la plupart des cas, vous devriez utiliser WAN

en: Hint: in most cases, you'll want to use WAN here.
fr: Suggestion: dans la plupart des cas, vous devriez utiliser WAN ici.

en: Hint: packets that are allowed by the implicit default pass rule will be logged if you check this option. Per-rule logging options are still respected.
fr: Astuce: si vous cochez cette option, les paquets autorisés par la règle de transmission implicite par défaut seront journalisés. Les options de journalisation par règle sont toujours respectées.

en: Hint: packets that are blocked by the implicit default block rule will not be logged if you uncheck this option. Per-rule logging options are still respected.
fr: Suggestion: les paquets bloqués par la règle implicite de blocage par défaut ne seront pas enregistrés si vous désactivez cette option. Les options d'enregistrement des traces des règles sont toujours effectives.

en: Hint: the difference between block and reject is that with reject, a packet (TCP RST or ICMP port unreachable for UDP) is returned to the sender, whereas with block the packet is dropped silently. In either case, the original packet is discarded.
fr: Suggestion: la différence entre bloquer et rejeter consiste en le renvoi d'un paquet (TCP RST ou ICMP port injoignable pour UDP) à l'expéditeur ou non; avec rejeter ce paquet est renvoyé alors qu'avec bloquer le paquet est détruit silencieusement. Dans les deux cas, le paquet d'origine est détruit.

en: Hint: this field can usually be left empty
fr: Suggestion: ce champ est généralement vide

en: Hint: this field can usually be left empty. Service name will not be configured if this field is empty. Check the "Configure NULL" box to configure a blank Service name.
fr: Astuce: ce champ peut généralement être laissé vide. Le nom du Service ne sera pas configuré si ce champ est vide. Cochez la case "Configurer NULL" pour configurer un nom de Service vierge.

en: Hint: this is usually 'any'.
fr: Suggestion: c'est habituellement 'any'.

en: Hint: this is usually identical to the 'from' port above
fr: Suggestion: ceci est généralement identique au port 'de début' renseigné précédemment

en: Hint: this option is rarely needed, don't use this unless you know what you're doing.
fr: Suggestion: cette option est rarement nécessaire, ne l'utilisez pas sauf si vous savez ce que vous faites.

en: Hint: use 3DES for best compatibility or if you have a hardware crypto accelerator card. Blowfish is usually the fastest in software encryption
fr: Suggestion: utiliser 3DES pour une meilleure compatibilité ou si vous avez une carte d'accélération de chiffrement matériel. Blowfish est généralement le plus rapide pour le chiffrement logiciel

en: History
fr: Historique

en: History Cache Size
fr: Taille du Cache d'Historique

en: Hold down CTRL (pc)/COMMAND (mac) key to select multiple items
fr: Maintenez la touche CTRL (PC) / CMD (Mac) du clavier pour sélectionner plusieurs éléments

en: Home networks
fr: Réseaux domestiques

en: Host
fr: Hôte

en: Host Address
fr: Adresse de l'Hôte

en: Host Contains
fr: L'hôte contient

en: Host IP
fr: IP de l'hôte

en: Host Name
fr: Nom d'hôte

en: Host Name or IP
fr: Nom d'hôte ou IP

en: Host Overrides
fr: Contournements d'Hôtes

en: Host Prefix
fr: Préfixe d'hôte

en: Host Suffix
fr: Suffixe de l'hôte

en: Host contains
fr: L'hôte contient

en: Host ends with
fr: L'hôte finit par

en: Host matches
fr: L'hôte correspond à

en: Host must be a valid hostname or IP address.
fr: L'hôte doit être un nom valide ou une adresse IP.

en: Host name of MX host
fr: Nom d'hôte de l'hôte MX

en: Host not found
fr: Hôte introuvable

en: Host or address
fr: Hôte ou adresse

en: Host starts with
fr: L'hôte commence par

en: Host(s)
fr: Hôte(s)

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Hostname (of this machine) to redirect login page to, leave blank to use this interface IP address, otherwise make sure the client can access DNS to resolve this location. When using a SSL certificate, make sure both this name and the cert name are equal.
fr: Nom d'hôte (de cette machine) pour rediriger la page de login. Laisser vide pour utiliser l'adresse IP de l'interface, autrement vérifiez bien que la résolution DNS est opérationnelle pour cet hôte. Si vous utilisez un certificat SSL, vérifiez que le nom d'hôte et celui utilisé par le certificat sont bien identiques.

en: Hostname doesn't resolved to IP.
fr: Le nom d'hôte n'est pas résolu pour l'IP.

en: Hostname doesn't resolved to host IP.
fr: Le nom d'hôte n'est pas résolu pour l'hôte IP.

en: Hostname or IP
fr: Nom d'hôte ou adresse IP

en: Hostname or IP address
fr: Nom d'hôte ou adresse IP

en: Hostname/MAC
fr: Nom d'hôte/MAC

en: Hostnames in alias list can only contain the characters A-Z, 0-9 and '-'.
fr: Les noms d'hôtes présents dans la liste d'alias ne peuvent contenir que les caractères A-Z, 0-9 et '-'.

en: Hosts
fr: Hôtes

en: Hourly Statistics
fr: Statistiques horaires

en: Hours
fr: Heures

en: How often that an ICMP probe will be sent in seconds. Default is %d.
fr: Fréquence en seconde à laquelle une mesure ICMP sera envoyée. La valeur par défaut est de %d.

en: Hybrid outbound NAT rule generation
fr: Génération de règles NAT sortantes hybrides

en: I know what I am doing
fr: Je sais ce que je fais

en: ICAP Settings
fr: Paramètres ICAP

en: ICMP type
fr: Type ICMP

en: ICP port
fr: Port ICP

en: ICP port needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: Le port ICP doit être un nombre entier compris entre 1 et 65535

en: ID should be a number.
fr: ID doit être un nombre.

en: IF [default]
fr: SI [par défaut]

en: IGMP Proxy
fr: Proxy IGMP

en: IGMP Proxy Edit
fr: Définir le Proxy IGMP

en: IKE Extensions
fr: Extensions IKE

en: IN
fr: ENTRANT

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP Address OR Hostname
fr: Adresse IP ou nom d'hôte

en: IP Address field is invalid
fr: Le champ Adresse IP n'est pas valide

en: IP Address or Network
fr: Adresse IP ou réseau

en: IP Address(es)
fr: Adresse(s) IP

en: IP Addresses
fr: Adresses IP

en: IP Alias
fr: Alias d'IP

en: IP Do-Not-Fragment
fr: IP Ne pas fragmenter

en: IP Protocol
fr: Protocole IP

en: IP Random id
fr: ID aléatoire IP

en: IP TTL
fr: TTL IP

en: IP Version
fr: Version IP

en: IP address
fr: Adresse IP

en: IP address of the authoritative DNS server for this domain
fr: Adresse IP du serveur DNS faisant autorité pour ce domaine

en: IP address of the host
fr: Adresse IP de l'hôte

en: IP address or host
fr: Adresse IP ou hôte

en: IP address or host type must be an IP address or host name.
fr: L'adresse IP ou le type d'hôte doit être une adresse IP ou un nom d'hôte.

en: IP address or hostname of Zabbix server.
fr: Adresse IP ou nom d'hôte du serveur Zabbix.

en: IP address or hostname of the remote ShadowSocks server.
fr: Adresse IP ou nom d'hôte du serveur ShadowSocks distant.

en: IP address or hostname of the server.
fr: Adresse IP ou nom d'hôte du serveur.

en: IP address to listen to, this should be your LAN IP address.
fr: Adresse IP à écouter, il devrait s'agir de votre adresse IP LAN.

en: IP addresses of remote syslog servers, or an IP:port.
fr: Adresses IP des serveurs syslog distants (ou IP:port).

en: IP subjectAltName values must be valid IP Addresses
fr: Les valeurs IP subjectAltName doivent être des Adresses IP valides

en: IPS mode
fr: Mode IPS

en: IPsec Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés d'IPsec

en: IPsec Debug
fr: Débogage IPsec

en: IPsec Pre-Shared Key
fr: Clé IPsec partagée

en: IPsec Tunnel
fr: Tunnel IPsec

en: IPsec VPN
fr: VPN IPsec

en: IPv4 Configuration Type
fr: Type de configuration IPv4

en: IPv4 Local Network
fr: Réseau Local IPv4

en: IPv4 Mask
fr: Masque IPv4

en: IPv4 Only
fr: IPv4 seulement

en: IPv4 Remote Network
fr: Réseau Distant IPv4

en: IPv4 Routes
fr: Route IPv4

en: IPv4 Tunnel Network
fr: Tunnel Réseau IPv4

en: IPv4 Upstream Gateway
fr: Passerelle IPv4

en: IPv4 address
fr: Adresse IPv4

en: IPv6 Configuration Type
fr: Type de configuration IPv6

en: IPv6 Exit
fr: Sortie IPv6

en: IPv6 Host
fr: Hôte IPv6

en: IPv6 Interface
fr: Interface IPv6

en: IPv6 Link Local
fr: Lien local IPv6

en: IPv6 Local Network
fr: Réseau Local IPv6

en: IPv6 Mask
fr: Masque IPv6

en: IPv6 Only
fr: IPv6 seulement

en: IPv6 Options
fr: Options IPv6

en: IPv6 Prefix
fr: Préfixe IPv6

en: IPv6 Prefix ID
fr: ID Préfixe IPv6

en: IPv6 Remote Network
fr: Réseau Distant IPv6

en: IPv6 Routes
fr: Route IPv6

en: IPv6 Source
fr: Source IPv6

en: IPv6 Tunnel Network
fr: Tunnel Réseau IPv6

en: IPv6 Upstream Gateway
fr: Passerelle IPv6

en: IPv6 address
fr: Adresse IPv6

en: IPv6-Prefix
fr: Préfixe-IPv6

en: IPv6-address
fr: Adresse-IPv6

en: ISPConfig 3.1+ API
fr: API ISPConfig 3.1 et +

en: IT department
fr: Service Informatique

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Idle Timeout
fr: Délai d'inactivité

en: Idle timeout
fr: Délai d'inactivité

en: Idle timeout (minutes)
fr: Délai d'inactivité (minutes)

en: Idle timeout needs to be an integer value between 1 and 86400
fr: Minuterie d'inactivité doit être un entier entre 1 et 86400

en: Idle timeout value
fr: Valeur du délai d'inactivité

en: Idle timeout, in minutes, must be between 0 (no timeout) and 10080 (a week)
fr: Minuterie d'inactivité, en minutes, doit être un entier entre 0 (pas de minuterie) et 10080 (une semaine)

en: If
fr: Si

en: If Synchronize States is enabled, it will utilize this interface for communication.
fr: Si la Synchronisation des États est activée, elle utilisera cette interface pour communiquer.

en: If an IPv4 address is entered, the address must be outside of the pool.
fr: Si une adresse IPv4 est renseignée, l'adresse doit être en dehors de l'étendue.

en: If an IPv6 address is entered, the address must be outside of the pool.
fr: Si une adresse IPv6 est renseignée, l'adresse doit être en dehors de l'étendue.

en: If checked, only attached files are scanned and images are omitted.
fr: Si sélectionné, seuls les fichiers attachés seront scannés et les images seront ignorées.

en: If checked, the
fr: Si cochée, le

en: If configured, only clients that are listed here are authorized to access the Onion service.
fr: Si configuré, seuls les clients répertoriés ici sont autorisés à accéder au service Oignon.

en: If enabled, a total number of unwanted replies is kept track of in every thread. When it reaches the threshold, a defensive action is taken and a warning is printed to the log file. This defensive action is to clear the RRSet and message caches, hopefully flushing away any poison. The default is disabled, but if enabled a value of 10 million is suggested.
fr: Si activé, un nombre total de réponses non désirées est gardé en mémoire pour chaque thread. Quand ce nombre atteint le seuil défini, une action défensive est mise en place et une alerte est inscrite dans le fichier journal. L'action défensive consiste à purger les caches messages et RRSet dans l'espoir que tout poison s'y trouvant sera également purgé. Par défaut, cette option est désactivée mais si elle doit l'être, une valeur de 10 millions est suggérée.

en: If enabled, id.server and hostname.bind queries are refused.
fr: Si activée, les requêtes id.server et hostname.bind sont refusées.

en: If enabled, version.server and version.bind queries are refused.
fr: Si activée, les requêtes version.server et version.bind sont refusées.

en: If entered they will be given to all PPPoE clients, else LAN DNS and one WAN DNS will go to all clients
fr: Si renseigné, ils seront délivrés à tous les clients PPPoE, autrement le DNS LAN et un DNS WAN seront assignés à tous les clients

en: If left blank, an anonymous bind will be done.
fr: Si laissé vide, une liaison anonyme sera effectuée.

en: If left blank, the default value is 5 seconds.
fr: Si laissé vide, la valeur par défaut est de 5 secondes.

en: If no Client Certificate is selected, a username and password must be entered.
fr: Si aucun Certificat Client n'est sélectionné, un nom d'utilisateur et un mot de passe doivent être renseignés.

en: If no IPv4 address is given, one will be dynamically allocated from the pool.
fr: Si aucune adresse IPv4 n'est renseignée, une adresse sera allouée dynamiquement à partir de l'étendue.

en: If no IPv6 address is given, one will be dynamically allocated from the pool.
fr: Si aucune adresse IPv6 n'est renseignée, une adresse sera allouée dynamiquement à partir de l'étendue.

en: If no incoming or outgoing packets are transmitted for the entered number of seconds the connection is brought down.
fr: En l'absence de paquets entrants ou sortants pendant le nombre de seconde indiquées, l'interface est arrêtée.

en: If provided, all traffic will be transmitted over an HTTPS connection to protect against eavesdroppers.
fr: Si spécifié, tout le trafic sera transmis via une connexion HTTPS pour se protéger des oreilles indiscrètes.

en: If set (default), Squid will include a Via header in requests and replies as required by RFC2616.
fr: Si défini (par défaut), Squid inclura un en-tête Via dans les requêtes et les réponses comme demandé par le RFC2616.

en: If set, the mail will be rejected.
fr: Si sélectionné, le courrier sera rejeté.

en: If the interface IP is private, attempt to fetch and use the public IP instead.
fr: Si l'IP de l'interface est privée, essayer de récupérer et utiliser l'adresse IP publique à la place.

en: If the link where the default gateway resides fails switch the default gateway to another available one.
fr: Si le lien sur lequel la passerelle par défaut échoue, la passerelle par défaut est basculée sur une autre passerelle disponible.

en: If the page does not reload go here:
fr: Si la page ne se recharge pas, allez sur:

en: If the powerd utility can not determine the power state it uses "normal" for control.
fr: Si l'utilitaire powerd ne peut pas déterminer l'état d'alimentation, il utilise "normal" pour le contrôle.

en: If there is a certain upstream DHCP server that should be ignored, place the IP address or subnet of the DHCP server to be ignored here.
fr: Si un certain serveur DHCP en amont doit être ignoré, indiquez l'adresse IP ou le sous-réseau du serveur DHCP à ignorer ici.

en: If this checkbox is checked, you can use an ICAP server to filter or replace content.
fr: Si la case est cochée, vous pouvez utiliser un serveur ICAP pour filtrer ou remplacer le contenu.

en: If this checkbox is enabled, a header about the authentication state will be added.
fr: Si cette case est cochée, un en-tête à propos de l'authentification sera ajouté.

en: If this checkbox is enabled, a header containing the findings of the scan is added.
fr: Si cette case est cochée, un en-tête contenant les résultats de l'analyse est ajouté.

en: If this is checked, only the clients defined below will get DHCP leases from this server.
fr: Si cette option est cochée, seuls les clients définis ci-dessous obtiendront des baux DHCP à partir de ce serveur.

en: If this is checked, the DHCP relay will append the circuit ID (interface number) and the agent ID to the DHCP request.
fr: Si cette case est cochée, le relais DHCP ajoute l'ID du circuit (numéro d'interface) et l'ID de l'agent à la demande DHCP.

en: If this option is not set, all NetBIOS-over-TCP/IP options (including WINS) will be disabled
fr: Si cette option est activée, toutes les options NetBIOS sur TCP/IP (y compris WINS) seront désactivées

en: If this option is set, then DHCP mappings will be resolved before the manual list of names below. This only affects the name given for a reverse lookup (PTR).
fr: Si cette option est définie, les mappages DHCP seront résolus avant la liste manuelle des noms ci-dessous. Cela affecte uniquement le nom donné pour une recherche inversée (PTR).

en: If this option is set, then any descriptions associated with Host entries and DHCP Static mappings will create a corresponding TXT record.
fr: Si cette option est activée, alors toute description associée avec des entrées Hôtes et correspondances DHCP statiques créera des enregistrements TXT correspondants.

en: If this option is set, users can login on multiple machines at once. If disabled subsequent logins will cause machines previously logged in with the same username to be disconnected.
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs pourront se connecter depuis plusieurs machines en même temps. Si cette option est désactivée, chaque nouvelle connexion déconnectera la machine précédemment connectée avec le même nom d'utilisateur.

en: If you add a 1:1 NAT entry for any of the interface IPs on this system, it will make this system inaccessible on that IP address. i.e. if you use your WAN IP address, any services on this system (IPsec, OpenVPN server, etc.) using the WAN IP address will no longer function.
fr: Si vous ajoutez une entrée NAT 1: 1 pour n'importe quelle adresse IP d'interface sur ce système, cela rendra ce système inaccessible sur cette adresse IP. c'est-à-dire que si vous utilisez votre adresse IP WAN, tous les services sur ce système (IPsec, serveur OpenVPN, etc.) utilisant l'adresse IP WAN ne fonctionneront plus.

en: If you are using a GIF tunnel to connect to a Hurricane Electric (he.net) Tunnel Broker on a WAN with a dynamic IP, you may want to add a %sHE.net Tunnelbroker dynamic DNS entry%s to keep your tunnel functional when your IP changes.
fr: Si vous utilisez un tunnel GIF pour vous connecter à un courtier de tunnel Hurricane Electric (he.net) sur un réseau étendu avec une adresse IP dynamique, vous pouvez ajouter une entrée DNS dynamique% sHE.net Tunnelbroker%s pour que votre tunnel reste fonctionnel votre adresse IP change.

en: If you check this, a log file will be written to disk.
fr: Si activé, un fichier journal sera écrit sur disque.

en: If you click "Yes", the system will:
fr: Si vous cliquez "Oui", le système va:

en: If you do not have a crypto chip in your system, this option will have no effect. To unload the selected module, set this option to 'none' and then reboot.
fr: Si vous ne disposez pas d'une puce de chiffrement dans votre système, cette option n'aura aucun effet. Pour décharger le module sélectionné, réglez cette option sur 'aucune' puis redémarrez.

en: If you do not have a supported thermal sensor chip in your system, this option will have no effect. To unload the selected module, set this option to 'none' and then reboot.
fr: Si votre système ne comporte pas de sonde de température gérée, cette option sera sans effet. Pour décharger le module sélectionné, réglez cette option sur 'aucun' puis redémarrez.

en: If you enable this option, the client IP address will be sent to the ICAP server. This can be useful if you want to filter traffic based on IP addresses.
fr: Si vous activez cette option, l'adresse IP du client sera envoyée au serveur ICAP. Cela peut être utile si vous souhaitez filtrer le trafic en fonction des adresses IP.

en: If you enter a value in this field, then MSS clamping for TCP connections to the value entered above minus 40 (TCP/IP header size) will be in effect.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le bridage MSS des connexions TCP avec la valeur entrée ci-dessus moins 40 (taille de l'en-tête TCP / IP) sera effectif.

en: If you enter a value in this field, then MSS clamping for TCP connections to the value entered above minus 40 (TCP/IP header size) will be in effect. If you leave this field blank, an MSS of 1492 bytes for PPPoE and 1500 bytes for all other connection types will be assumed. This should match the above MTU value in most all cases.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le bridage MSS des connexions TCP avec la valeur entrée ci-dessus moins 40 (taille de l'en-tête TCP / IP) sera effectif. Si vous laissez ce champ vide, un MSS de 1492 octets pour PPPoE et de 1500 octets pour tous les autres types de connexion sera utilisé. Cela doit correspondre à la valeur MTU ci-dessus dans la plupart des cas.

en: If you force IPv4 or IPv6 and use a hostname that does not contain a result using that protocol, it will result in an error. For example if you force IPv4 and use a hostname that only returns an AAAA IPv6 IP address, it will not work.
fr: Si vous forcez IPv4 ou IPv6 et utilisez un nom d'hôte ne contenant pas de résultat à l'aide de ce protocole, une erreur sera générée. Par exemple, si vous forcez IPv4 et utilisez un nom d'hôte renvoyant uniquement une adresse IP AAAA IPv6, cela ne fonctionnera pas.

en: If you have a CARP setup, you may want to configure a router id in case of a conflict.
fr: Si vous avez une configuration CARP, vous pouvez configurer un identifiant de routage en cas de conflit.

en: If you have a supported CPU, selecting a themal sensor will load the appropriate driver to read its temperature. Setting this to 'None' will attempt to read the temperature from an ACPI-compliant motherboard sensor instead, if one is present.
fr: Si votre système est équipé d'un CPU approprié, sélectionner une sonde de température chargera le pilote adéquat afin de pouvoir lire les données de température. Définir ce paramètre sur 'Aucun' forcera la lecture de la température depuis la sonde compatible ACPI de la carte-mère si cette dernière est présente.

en: If you leave this field blank, all packets on the specified interface will be captured.
fr: Si vous laissez ce champ vide, tous les paquets sur l'interface spécifiée seront capturés.

en: If you leave this field blank, the adapter's default MTU will be used. This is typically 1500 bytes but can vary in some circumstances.
fr: Si vous laissez ce champ vide, la MTU par défaut sera utilisée. Elle est généralement de 1500 octets, mais peut varier dans certaines circonstances.

en: If you leave this field blank, the smallest mtu of this laggs children will be used.
fr: Si vous laissez ce champ vide, le plus petit mtu de ce laggs enfant sera utilisé.

en: If you need additional pools of addresses inside of this subnet outside the above Range, they may be specified here.
fr: Si vous avez besoin de groupes d'adresses supplémentaires à l'intérieur de ce sous-réseau en dehors de la plage ci-dessus, ils peuvent être spécifiés ici.

en: If you need the new IP to be included in the request, put %IP% in its place.
fr: Si vous avez besoin que la nouvelle IP soit inclue dans la requête, insérez %IP% à sa place.

en: If you only want to disable NAT, and not firewall rules, visit the %sOutbound NAT%s page.
fr: Si vous voulez seulement désactiver le NAT, et non les règles du pare-feu, dirigez-vous vers la page %sNAT Sortant%s.

en: If you pick a single IP, remote syslog severs must all be of that IP type. If you wish to mix IPv4 and IPv6 remote syslog servers, you must bind to all interfaces.
fr: Si vous choisissez une seule adresse IP, les serveurs Syslog distants doivent tous être de ce type IP. Si vous souhaitez mélanger des serveurs syslog distants IPv4 et IPv6, vous devez vous connecter à toutes les interfaces.

en: If you select EAP-RADIUS, you must define your RADIUS servers on the %sServers%s page.
fr: Si vous choisissez EAP-RADIUS, vous devez définir votre serveur RADIUS dans la page %sServers%s.

en: If you selected ICMP for the protocol above, you may specify an ICMP type here.
fr: Si vous avez sélectionné ICMP comme protocole, vous pouvez spécifier ici un type ICMP.

en: If you specify a mac allow list, it must contain only valid partial MAC addresses.
fr: Si vous spécifiez une liste d'autorisation MAC, elle doit uniquement contenir des adresses MAC partielles valides.

en: If you specify a mac deny list, it must contain only valid partial MAC addresses.
fr: Si vous spécifiez une liste d'interdiction MAC, elle doit uniquement contenir des adresses MAC partielles valides.

en: If you use previews, only a part of the data is sent to the ICAP server. Setting this option can improve the performance.
fr: Si vous utilisez les aperçus, seulement une partie des données est envoyée au serveur ICAP. Définir cette option peut améliorer les performances.

en: If you want the user to be assigned a specific IP address, enter it here.
fr: Si vous souhaitez qu'une adresse IP spécifique soit attribuée à l'utilisateur, entrez-la ici.

en: If you want this rule to apply to another IP address rather than the IP address of the interface chosen above, select it here (you will need to define %sVirtual IP addresses%s on the interface first).
fr: Si vous souhaitez que cette règle s'applique à une autre adresse IP plutôt qu'à l'adresse IP de l'interface choisie ci-dessus, sélectionnez-la ici (vous devez d'abord définir %sAdresses IP virtuelles%s sur l'interface).

en: If you want to change the users password, enter it here twice.
fr: Si vous souhaitez modifier le mot de passe des utilisateurs, entrez-le ici deux fois.

en: If you want to change the users' password, enter it here twice.
fr: Si vous désirez changer le mot de passe de l'utilisateur, entrez-le deux fois.

en: Ignore SSL certificate validation (for self-signed certificates)
fr: Ignorer la validation du certificat SSL (pour les certificats auto-signés)

en: Ignore hosts in access.log
fr: Ignorer les hôtes dans access.log

en: Import
fr: Importer

en: Import CRL for %s
fr: Importer la CRL pour %s

en: Import Certificate
fr: Importation de certificat

en: Import an existing Certificate
fr: Importer un certificat existant

en: Import an existing Certificate Authority
fr: Importer une Autorité de certification existante

en: Import an existing Certificate Revocation List
fr: Importer une Liste existante de Révocation de Certificats(CRL)

en: In
fr: Entrée

en: In (bps)
fr: Entrant (bps)

en: In Use
fr: En cours d'utilisation

en: In addition, optionally select the gateway for each DNS server. When using multiple WAN connections there should be at least one unique DNS server per gateway.
fr: De plus, sélectionner éventuellement la passerelle pour chaque serveur DNS. Lorsque vous utilisez plusieurs connexions WAN il devrait y avoir au moins un serveur DNS unique par passerelle.

en: In case the ISP requires a SOLICIT message for authentication, select this option to prevent indefinite waiting for a router advertisement.
fr: Dans le cas où le FAI a besoin d'un message SOLICIT pour l'authentification, sélectionnez cette option pour empêcher l'attente indéfinie d'une annonce de routeur.

en: In order to apply these settings a firmware update must be performed after save, which can include a reboot of the system.
fr: Pour appliquer ces réglages une mise à jour du firmware est nécessaire après la sauvegarde, ce qui peut inclure un redémarrage du système.

en: In/out errors
fr: Erreurs Entrée/Sortie

en: In/out packets
fr: Paquets Entrants/Sortants

en: In/out packets (block)
fr: Paquets Entrants/Sortants (bloqués)

en: In/out packets (pass)
fr: Paquets Entrants/Sortants (autorisés)

en: Inactive Time (Minutes)
fr: Temps d'inactivité (Minutes)

en: Inactive Tunnels
fr: Tunnels inactifs

en: Incoming TCP Buffers
fr: Tampons de réception TCP

en: Incorrect ip address specified for username %s
fr: Adresse IP incorrecte spécifiée pour le nom d'utilisateur %s

en: Indicates where to send the logs. Takes an IPv4 or IPv6 address optionally followed by a colon (':') and a UDP port, i.e. 127.0.0.1 or 10.0.0.1:514
fr: Emplacement où envoyer les journaux. Accepte une adresse IPv4 ou IPv6, éventuellement suivi de 2 points (':') et d'un port UDP, p.e. 127.0.0.1 ou 10.0.0.1:514

en: Individual rules may be configured to override this system setting on a per-rule basis.
fr: Des règles individuelles peuvent être configurées afin de contourner ce paramètre système règle par règle.

en: Indoor
fr: Intérieur

en: Infinitely resolve remote server
fr: Résoudre en continu le serveur distant

en: Info / Enabled
fr: Info / Activé

en: Info type
fr: type d'Info

en: Infoblox API
fr: API Infoblox

en: Information Only
fr: Information Uniquement

en: Information about listening sockets for both %sIPv4%s and %sIPv6%s.
fr: Information sur les sockets d'écoute pour l'ensemble des %sIPv4%s et %sIPv6%s.

en: Information on network
fr: Information sur l'Etat réseau

en: Inherited from
fr: Hérité de

en: Init String
fr: Initier Valeur

en: Initial Interval
fr: Intervalle Initial

en: Initial Template
fr: Modèle Initial

en: Input
fr: Entrée

en: Input your Pre-Shared Key string.
fr: Saisissez un texte pour votre Clé Pré-Partagée.

en: Inputs
fr: Entrées

en: Insert my currently connected MAC address (use with care)
fr: Insérer mon adresse MAC actuellement connectée (à utiliser avec précaution)

en: Int. Port
fr: Port Int.

en: Intel Core* CPU on-die thermal sensor
fr: Sonde de température intégrée au die des CPU Intel Core*

en: Inter-Client Communication
fr: Communication inter-client

en: Inter-client communication
fr: Communication inter-clients

en: Interface %s (VLAN) has MTU set to a bigger value
fr: L’interface %s (VLAN) a la valeur MTU définie sur une valeur supérieure.

en: Interface '%s' supplied as member does not exist
fr: L'interface '%s' fournie en tant que membre n'existe pas

en: Interface Address
fr: Adresse de l'Interface

en: Interface Configuration
fr: Configuration de l'interface

en: Interface Groups Edit
fr: Editer les Groupes d'Interface

en: Interface Groups allow you to create rules that apply to multiple interfaces without duplicating the rules. If you remove members from an interface group, the group rules no longer apply to that interface.
fr: Les Groupes d'Interfaces vous permettent de créer des règles applicables à de multiples interfaces sans dupliquer les règles. Si vous supprimez des membres d'un groupe d'interface, les règles de groupe ne sont plus applicables à cette interface.

en: Interface MTU
fr: MTU de l'interface

en: Interface Name
fr: Nom de l'interface

en: Interface Statement
fr: Etat de l'interface

en: Interface Statistics
fr: Statistiques des Interfaces

en: Interface VLAN Edit
fr: Modifier l'Interface VLAN

en: Interface address
fr: Adresse de l'interface

en: Interface is assigned and you cannot change the VLAN tag while assigned.
fr: L’interface est attribuée et vous ne pouvez pas modifier l’étiquette VLAN tant qu’elle est attribuée.

en: Interface name
fr: Nom de l'interface

en: Interface specified for the virtual IP address %s does not exist. Skipping this VIP.
fr: L'interface spécifiée pour l'adresse IP virtuelle %s n'existe pas. Poursuivre sans VIP.

en: Interface supplied as parent is invalid
fr: L'interface fournie en tant que parent est invalide

en: Interface to monitor
fr: Interface à monitorer

en: Interface to send update from
fr: Interface à partir de laquelle envoyer les mises à jour

en: Interfaces (generally LAN)
fr: Interfaces (généralement LAN)

en: Interfaces participating in the bridge.
fr: Interfaces membres du bridge.

en: Interfaces without an IP address will not be shown.
fr: Les interfaces sans adresse IP ne sont pas affichées.

en: Interfaces without an IPv6 address will not be shown.
fr: Les interfaces sans adresse IPv6 ne seront pas affichées.

en: Internal
fr: Interne

en: Internal Certificate
fr: Certificat interne

en: Internal Certificate Authority
fr: Autorité de certification interne

en: Internal Certificate Revocation List
fr: Liste interne de Révocation de Certificats

en: Internal IP
fr: IP Interne

en: Internal IPv6 Prefix
fr: Préfixe IPv6 interne

en: Internal number used for this zone
fr: Nombre interne utilisé pour cette zone

en: Internal prefix
fr: Préfixe interne

en: Internet Protocol
fr: Protocole Internet

en: Interrupts
fr: Interruptions

en: Interval
fr: Intervalle

en: Interval, in seconds, that will be used to resolve hostnames configured on aliases.
fr: Intervalle, en secondes, qui sera utilisé pour résoudre les noms d'hôte configurés dans les alias.

en: Intrusion Detection
fr: Détection d'Intrusion

en: Invalid Hostname
fr: Nom d'hôte invalide

en: Invalid OS detection selection. Please select a valid OS.
fr: Sélection de détection d'OS non valide. Merci de sélectionner un OS valide.

en: Invalid WEP key size. Sizes should be 40 (64) bit keys or 104 (128) bit.
fr: Taille de la clé WEP invalide. Les tailles acceptées sont 40 (64) ou 104 (128) bits.

en: Invalid address family.
fr: Famille d'adresse invalide.

en: Invalid argument for key exchange protocol version.
fr: Argument invalide avec cette version du protocole key exchange.

en: Invalid custom options
fr: Options personnalisées non valides

en: Invalid expiration date format; use MM/DD/YYYY instead.
fr: Format de la date d'expiration invalide. Utiliser MM/JJ/AAAA à la place.

en: Invalid interface.
fr: Interface invalide.

en: Invalid internal Certificate Authority
fr: Autorité de certification interne invalide

en: Invalid login shell provided.
fr: Shell de connexion invalide

en: Invalid protocol.
fr: Protocole invalide.

en: Invalid start time - '%s'
fr: Heure de début invalide - '%s'

en: Invalid stop time - '%s'
fr: Heure de fin invalide - '%s'

en: Invalid subnet mask on IPv4 destination
fr: Masque de sous-réseau non valide pour cette destination IPv4

en: Invalid subnet mask on IPv4 source
fr: Masque de sous-réseau non valide pour cette source IPv4

en: Invalid value specified for packet count.
fr: Valeur invalide spécifiée pour le nombre de paquets.

en: Invalid value specified for packet length.
fr: Valeur invalide spécifiée pour la longueur du paquet.

en: Invalid value specified for port.
fr: Valeur invalide spécifiée pour le port.

en: Invert
fr: Inverser

en: Is the network enabled?
fr: Est ce que le réseau est activé ?

en: Issue IP Addresses via RADIUS server.
fr: Emettre des adresses IP via le serveur RADIUS.

en: Issue IP addresses via RADIUS server.
fr: Emettre des adresses IP via le serveur RADIUS.

en: Issue/Renew Certificates Now
fr: Émettre/Renouveler les Certificats Maintenant

en: Issuer
fr: Émetteur

en: It is a security risk to specify WAN as an internal interface.
fr: Définir l'interface WAN comme interface interne constitue un risque de sécurité.

en: It must match with the CA in the AD otherwise problems will arise.
fr: Il doit correspondre à l'AC de l'AD sinon des problèmes vont survenir.

en: It sets the default string describing the list of cipher algorithms ("cipher suite") that are negotiated during the SSL/TLS handshake.
fr: Il définit la chaîne par défaut décrivant la liste des algorithmes de chiffrement ("suite de chiffrement") négociés lors de l'établissement de la liaison SSL / TLS.

en: Italian
fr: Italien

en: JPEG pictures
fr: Images JPEG

en: January
fr: Janvier

en: Japanese
fr: Japonais

en: Jitter
fr: Gigue

en: Jobs
fr: Travaux

en: Jostle Timeout
fr: Délai Anti-Engorgement

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: Keep current priority
fr: Conserver la priorité actuelle

en: Keep in mind that all resource record types (i.e. A, AAAA, MX, etc. records) of a specified host below are being overwritten.
fr: Gardez à l'esprit que tous les types d'enregistrement (par ex. A, AAAA, MX, etc.) d'un hôte spécifié ci-dessous vont être écrasés.

en: Kerberos Authentication
fr: Authentification Kerberos

en: Kerberos authentication module
fr: Module d'authentification Kerberos

en: Kerberos configuration
fr: Configuration Kerberos

en: Kerberos configuration must exist and be valid.
fr: La configuration Kerberos doit exister et être valide.

en: Kernel
fr: Noyau

en: Key
fr: Clé

en: Key 1:
fr: Clé 1:

en: Key 2:
fr: Clé 2:

en: Key 3:
fr: Clé 3:

en: Key 4:
fr: Clé 4:

en: Key Exchange version
fr: Version Key Exchange

en: Key Rotation
fr: Rotation de la clé

en: Key data
fr: Données de la clé

en: Key length
fr: Longueur de la clé

en: Key name
fr: Nom de la clé

en: Key type
fr: Type de Clé

en: KeyID tag
fr: Étiquette KeyID

en: Kill
fr: Tué

en: Kill client connection from
fr: Tuer la connexion client depuis

en: Kill states
fr: Interruption des états

en: L2TP DNS Servers
fr: Serveurs DNS L2TP

en: L2TP Logins
fr: Connexions L2TP

en: L2TP Raw
fr: L2TP brut

en: L2TP Server
fr: Serveur L2TP

en: L2TP password
fr: Mot de passe L2TP

en: L2TP remote IP address
fr: Adresse PI L2TP distante

en: L2TP settings
fr: Paramètres L2TP

en: L2TP username
fr: Nom d'utilisateur L2TP

en: LAGG Devices
fr: Interfaces LAGG

en: LAGG Ports
fr: Ports LAGG

en: LAGG Protocol
fr: Protocole LAGG

en: LAGG allows for link aggregation, bonding and fault tolerance. Only unassigned interfaces can be added to LAGG.
fr: LAGG permet l'agrégation de liens, la fusion d'interfaces et la tolérance aux pannes. Seules les interfaces non assignées peuvent être ajoutés au LAGG.

en: LAGG configuration
fr: Configuration LAGG

en: LAN IP Address
fr: Adresse IP LAN

en: LAN IP Address field is invalid
fr: Le champ Adresse IP du réseau local n'est pas valide

en: LAN IP address will be reset to 192.168.1.1
fr: L'adresse IP LAN sera réinitialisée en 192.168.1.1

en: LDAP Authentication Server List
fr: Liste de Serveurs d'Authentification LDAP

en: LDAP Authentication Server Parameters
fr: Paramètres du Serveur d'Authentification LDAP

en: LDAP Bind Password
fr: Mot de passe de liaison LDAP

en: LDAP Bind User DN
fr: Nom d'utilisateur DN de liaison LDAP

en: LDAP Server
fr: Serveur LDAP

en: LDAP Server Selection
fr: Sélection du Serveur LDAP

en: LDAP Server accessible
fr: Serveur LDAP accessible

en: LDAP Server configuration
fr: Configuration du serveur LDAP

en: LDAP Server port, leave blank for the default (389 for TCP, 636 for SSL).
fr: Port du Serveur LDAP, laissez vide pour le port par défaut (389 pour TCP, 636 pour SSL).

en: LDAP server DNS lookup
fr: Recherche DNS du serveur LDAP

en: LDAP server DNS lookup error.
fr: Erreur de recherche DNS du serveur LDAP.

en: LDAP server DNS lookup is not equal to LDAP IP.
fr: Le résultat de la recherche DNS du serveur LDAP n’est pas égale à l'IP du serveur LDAP.

en: LDAP server DNS reverse lookup
fr: Recherche inversée DNS du serveur LDAP

en: LDAP server IP reverse lookup error.
fr: Erreur de recherche inversée IP du serveur LDAP.

en: LDAP server is not in DNS servers list.
fr: Le serveur LDAP ne figure pas dans la liste des serveurs DNS.

en: LDAP server is not set in Web Proxy - Authentication Settings
fr: Le serveur LDAP n'est pas défini dans le Proxy Web - Paramètres d'Authentification

en: LDAP server ping check.
fr: Vérification du ping du serveur LDAP.

en: LDAP server reverse DNS lookup is not equal to LDAP server FQDN.
fr: La recherche DNS inversée du serveur LDAP n’est pas égale au nom de domaine complet du serveur LDAP.

en: LDAP servers
fr: Serveurs LDAP

en: LDAP user name is not specified
fr: Le nom d'utilisateur LDAP n'est pas spécifié

en: LDAP user password is not specified
fr: Le mot de passe de l'utilisateur LDAP n'est pas spécifié

en: LDAPS
fr: LADPS

en: LE Account
fr: Compte LE

en: Lag proto
fr: Protocole LAG

en: Lagg protocol
fr: Protocole lagg

en: Language
fr: Langue

en: Last 2 hours, 30 second average
fr: Les dernières 2 heures, moyenne sur 30 secondes

en: Last 24 hours, 5 minute average
fr: Les dernières 24 heures, moyenne sur 5 minutes

en: Last 8 hours, 5 minute average
fr: Les dernières 8 heures, moyenne sur 5 minutes

en: Last Acme Run
fr: Dernière exécution Acme

en: Last Acme Status
fr: Dernier status Acme

en: Last Change
fr: Dernier changement

en: Last Hour
fr: Dernière Heure

en: Last Used
fr: Dernier Utilisé

en: Last config change
fr: Dernier changement de la configuration

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Last year, 24 hour average
fr: L'année dernière, moyenne sur 24 heures

en: Lastly, enable HAProxy using the %sService Settings%s.
fr: Enfin, activez HAProxy en utilisant les %sParamètres des Services%s.

en: Latency
fr: Latence

en: Latency thresholds
fr: Seuils de latence

en: Launch IPsec in debug mode so that more verbose logs will be generated to aid in troubleshooting.
fr: Lancez IPsec en mode débogage afin que des journaux plus détaillés soient générés pour faciliter le dépannage.

en: Leap seconds
fr: Secondes intercalaires

en: Lease Requirements
fr: Prérequis des Baux

en: Lease Status
fr: Statut des baux

en: Lease Type
fr: Type de bail

en: Lease type
fr: Type de bail

en: Leases
fr: Baux

en: Leave Persistent CARP Maintenance Mode
fr: Laissez CARP en mode de maintenance persistant

en: Leave as 'default' to use the system routing table. Or choose a gateway to utilize policy based routing.
fr: Laisser à 'default' pour utiliser la table de routage système. Ou choisissez une passerelle pour utiliser le routage basé sur des politiques.

en: Leave as 'none' to leave the rule enabled all the time.
fr: Conservez 'none' pour laisser la règle activée en permanence.

en: Leave blank for the default 1812 port.
fr: Laisser vide pour le port par défaut 1812.

en: Leave blank if the account shouldn't expire, otherwise enter the expiration date in the following format: mm/dd/yyyy
fr: Laissez ce champ vide si le compte ne doit pas expirer, sinon entrez la date d'expiration dans le format suivant: mm/dd/yyyy

en: Leave blank if you do not want to filter by port.
fr: Laissez vide si vous ne voulez pas filtrer par port.

en: Leave blank to disable. Enter a full URI for the LDAP server in the form %s
fr: Laisser en blanc pour désactiver. Entrez un URI complet pour le serveur LDAP sous la forme %s.

en: Leave blank to disable. Enter the interface IP address of the other machine. Machines must be using CARP. Interface's advskew determines whether the DHCPd process is Primary or Secondary. Ensure one machine's advskew<20 (and the other is >20).
fr: Laissez vide pour désactiver. Entrez l'adresse IP de l'interface de l'autre machine. Les machines doivent utiliser CARP.l'interface advskew détermine si le processus DHCPd est principal ou secondaire. Assurez-vous que l'advskew d'une machine est <20 (et l'autre> 20).

en: Leave blank unless your DNS server is accessed through a VPN tunnel.
fr: Laissez vide à moins que l'accès à votre serveur DNS s'effectue à travers un tunnel VPN.

en: Leave default
fr: Laisser par défaut

en: Leave empty to use anonymous binds to resolve distinguished names
fr: Laisser vide pour permettre l'utilisation de liaisons anonymes afin de résoudre les noms uniques

en: Leave empty when no user name and password are needed.
fr: Laissez vide si aucun nom d'utilisateur et mot de passe ne sont requis.

en: Leave this blank for the default of 22.
fr: Laisser vide pour utiliser le port 22 par défaut.

en: Leave this set to SHA1 unless all clients are set to match. SHA1 is the default for OpenVPN.
fr: Laisser la valeur à SHA1 à moins que cela ne soit pas le cas sur les clients. SHA1 est la valeur par défaut avec OpenVPN.

en: Legend: wireless standards - channel # (frequency @ max TX power / TX power allowed in reg. domain)
fr: Légende : standard wifi - no de canal (fréquence @ puissance de transmission maxi / puissance de transmission autorisée dans le domaine).

en: Length
fr: Longueur

en: Length of Diffie-Hellman (DH) key exchange parameters, used for establishing a secure communications channel. As with other such settings, the larger values are more secure, but may be slower in operation.
fr: Longueur des paramètres d'échange de clé Diffie-Hellman (DH), utilisés pour établir un canal de communication sécurisé. Comme avec d'autres paramètres de ce type, les valeurs les plus élevées sont plus sûres, mais peuvent être plus lentes en fonctionnement.

en: Let"s Encrypt(tm) is a trademark of the Internet Security Research Group. All rights reserved.
fr: Let"s Encrypt(tm) est une marque déposée de Internet Security Research Group. Tous droits réservés.

en: Let's Encrypt CA
fr: AC Let's Encrypt

en: Let's Encrypt Environment
fr: Environnement Let's Encrypt

en: Let's Encrypt client
fr: Client Let's Encrypt

en: Level %s
fr: Niveau %s

en: Level of Detail
fr: Niveau de détail

en: License
fr: Licence

en: License details
fr: Détails de la licence

en: Licensed under GPLv3.
fr: Sous licence GPLv3

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: Lifetime in days. This is commonly set to 365 (Approximately 1 year.)
fr: Durée de vie en jours. Ceci est généralement défini sur 365 (environ 1 an.)

en: Lifetime of Redis cache - 1 day by default.
fr: Durée de vie du cache Redis - 1 jour par défaut.

en: Limit
fr: Limiter

en: Limit SSL cipher selection in case the system defaults are undesired. Note that restrictive use may lead to an inaccessible web GUI.
fr: Limiter la sélection de chiffrement SSL au cas où les valeurs par défaut du système ne sont pas souhaitées. Notez qu'une utilisation restrictive peut conduire à une interface web inaccessible.

en: Limit outgoing bandwidth
fr: Limiter la bande passante sortante

en: Limits
fr: Limites

en: Link ID
fr: ID Lien

en: Link Interface(s)
fr: Interface(s) de liaison

en: Link Parameters
fr: Paramètres de la liaison

en: Link Priority
fr: Priorité de Lien

en: Link Type
fr: Type de lien

en: Linked rule
fr: Règle liée

en: Linode API
fr: API de Linode

en: List of IP addresses (or hostnames) of Zabbix servers. Incoming connections will be accepted only from the hosts listed here.
fr: Liste de serveurs Zabbix (adresses ou noms d'hôte). Seules les connexions entrantes provenant de ces hôtes seront acceptées.

en: List of IP addresses that the agent should listen on. First IP address is sent to Zabbix server if connecting to it to retrieve list of active checks.
fr: Liste des adresses IP sur lesquelles l'agent doit écouter. La première adresse IP est envoyée au serveur Zabbix si vous vous y connectez pour récupérer la liste des vérifications actives.

en: List of IP:port (or hostname:port) pairs of Zabbix servers for active checks. If port is not specified, default port is used. IPv6 addresses must be enclosed in square brackets if port for that host is specified. If port is not specified, square brackets for IPv6 addresses are optional. If this parameter is not specified, active checks are disabled. Example: ServerActive=127.0.0.1:20051,zabbix.domain,[::1]:30051,::1,[12fc::1]
fr: Liste des paires IP: port (ou hostname: port) des serveurs Zabbix pour les vérifications actives. Si le port n'est pas spécifié, le port par défaut est utilisé. Les adresses IPv6 doivent être placées entre crochets si le port de cet hôte est spécifié. Si le port n'est pas spécifié, les crochets pour les adresses IPv6 sont facultatifs. Si ce paramètre n'est pas spécifié, les contrôles actifs sont désactivés. Exemple: ServerActive = 127.0.0.1: 20051, zabbix.domain, [:: 1]: 30051, :: 1, [12fc :: 1]

en: List of comma delimited IP addresses that the trapper should listen on. Trapper will listen on all network interfaces if this parameter is missing.
fr: Liste des adresses IP délimitées par des virgules que le récupérateur doit écouter. Trapper écoutera sur toutes les interfaces réseau si ce paramètre est manquant.

en: List of domains that are not checked by SURBL.
fr: Liste de domaines qui ne sont pas vérifiés par SURBL.

en: Listen Address
fr: Adresse d'écoute

en: Listen Addresses
fr: Adresses d'écoute

en: Listen IP
fr: Écouter IP

en: Listen IPs
fr: IPs d'écoute

en: Listen Interface
fr: Interface d'écoute

en: Listen Interfaces
fr: Interfaces d'écoute

en: Listen Port
fr: Port d'écoute

en: Listen address
fr: Adresse d'écoute

en: Listen address (IP)
fr: Adresse d'écoute (IP)

en: Listen address must be a valid IPv4 address
fr: L'adresse d'écoute doit être une adresse IPv4 valide

en: Listen port
fr: Port d'écoute

en: Listen port needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: Le port d'écoute doit être un entier entre 1 et 65535

en: Live View
fr: Vue en direct

en: Load Balance
fr: Équilibrage de Charge

en: Load Balancer
fr: Répartiteur de charge

en: Load average
fr: Moyenne de la charge système

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Lobby
fr: Accueil

en: Local + Timebased One Time Password
fr: Local + Mot de Passe à Usage Unique Temporel (TOTP)

en: Local Address
fr: Adresse locale

en: Local Auth
fr: Auth locale

en: Local Cache Settings
fr: Paramètres Cache Local

en: Local Database
fr: Base de données locale

en: Local Description
fr: Description locale

en: Local Description to help identify this network
fr: Description locale pour aider à identifier ce réseau

en: Local HTTP Port
fr: Port HTTP Local

en: Local Host
fr: Hôte Local

en: Local ID
fr: ID locale

en: Local IP
fr: Adresse IP locale

en: Local IP address
fr: Adresse IP locale

en: Local Logging
fr: Journalisation en local

en: Local Logging Options
fr: Options de Journalisation Locale

en: Local Monit Port needs to be an integer value between 0 and 65535
fr: Le port local Monit doit être un entier entre 1 et 65535

en: Local Network
fr: Réseau Local

en: Local Port
fr: Port Local

en: Local Subnet
fr: Sous-réseau local

en: Local Zone Type
fr: Type de zone locale

en: Local address
fr: Adresse locale

en: Local data collection is not enabled at the moment, please configure netflow first
fr: La collecte de données locales n'est pas activée pour le moment, veuillez configurer netflow au préalable

en: Local network type
fr: Type de réseau local

en: Local port
fr: Port local

en: Local port upon which OpenVPN will listen for connections. The default port is 1194. Leave this blank to auto-select an unused port.
fr: Port local sur lequel OpenVPN écoutera les connexions. Le port par défaut est 1194. Laissez ce champ vide pour sélectionner automatiquement un port inutilisé.

en: Local subnets
fr: Sous-réseaux locaux

en: Local tunnel address
fr: Adresse du tunnel local

en: Local zone type "%s" is not known.
fr: Le type de zone locale "%s" n'est pas connu.

en: Location
fr: Emplacement

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Log Authentication Bad Password
fr: Journaliser L'Authentification par Mauvais Mot de Passe

en: Log Authentication Good Password
fr: Journaliser L'Authentification par Bon Mot de Passe

en: Log File
fr: Fichier journal

en: Log File Size
fr: Taille du fichier journal

en: Log File Size (Bytes)
fr: Taille des fichiers journaux (Octets)

en: Log Files
fr: Journaux d'évènements

en: Log Firewall Default Blocks
fr: Journaliser les blocages par défaut du pare-feu

en: Log Host
fr: Hôte du journal

en: Log Level
fr: Niveau de journalisation

en: Log NAT-PMP
fr: Journaliser NAT-PMP

en: Log SNI information only
fr: Journalisation des informations SNI seulement

en: Log errors from the web server process.
fr: Tracer les erreurs des processus du serveur Web.

en: Log file size must be a positive integer greater than 5120.
fr: La taille du fichier journal doit être un nombre entier supérieur à 5120.

en: Log level verbosity
fr: Niveau de verbosité des Logs

en: Log packets blocked by 'Block Bogon Networks' rules
fr: Journaliser les paquets bloqués par les règles 'Block Bogon Networks'

en: Log packets blocked by 'Block Private Networks' rules
fr: Journaliser les paquets bloqués par les règles 'Bloquer les réseaux privés'

en: Log packets handled by UPnP and NAT-PMP rules?
fr: Ajouter au journal les paquets gérés par les règles UPnP et NAT-PMP?

en: Log packets matched from the default block rules put in the ruleset
fr: Journaliser les paquets correspondant aux règles de blocage par défaut mises dans le jeu de règles

en: Log packets matched from the default pass rules put in the ruleset
fr: Journaliser les paquets correspondant aux règles de transmission par défaut du jeu de règles

en: Log packets that are handled by this rule
fr: Journaliser les paquets gérés par cette règle

en: Log type
fr: Type de journal

en: Logging
fr: Journalisation

en: Logging Configuration
fr: Configuration de journalisation

en: Logging Options
fr: Options de journalisation

en: Login
fr: Connexion

en: Login Banner
fr: Bannière à la connexion

en: Login Messages
fr: Messages de connexion

en: Login shell
fr: Shell de connexion

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Logs are held in constant-size circular log files. This field controls how large each log file is, and thus how many entries may exist inside the log. By default this is approximately 500KB per log file, and there are nearly 20 such log files.
fr: Les journaux sont conservés dans des fichiers circulaires de taille constante. Ce champ règle la taille de chaque fichier journal, donc en conséquence le nombre d'entrées dans le fichier. Par défaut, c'est approximativement 500 Ko par fichier journal et il existe près de 20 fichiers.

en: Logs password if it is correct.
fr: Journalise le mot de passe s'il est correct.

en: Logs password if it is rejected.
fr: Journalise le mot de passe s'il est rejeté.

en: Loss
fr: Perte

en: Low
fr: Bas

en: Low Delay/TCP ACK
fr: Délais Réduit / TCP ACK

en: Low and high thresholds for latency in milliseconds. Default is %d/%d.
fr: Seuils minimum et maximum de latence exprimés en millisecondes. Les seuils par défaut sont %d/%d.

en: Low and high thresholds for packet loss in %%. Default is %d/%d.
fr: Seuils minimum et maximum représentant la perte des paquets exprimés en %%. Les seuils par défaut sont %d/%d.

en: Lua Script ID
fr: ID Script Lua

en: Lua Script Name
fr: Nom du Script Lua

en: Lua Scripts
fr: Scripts Lua

en: Lua function
fr: Fonction Lua

en: Lua service
fr: service Lua

en: LuaDNS.com API
fr: API LuaDNS.com

en: Luckily we have not detected a programming bug.
fr: Heureusement, nous n'avons pas détecté de problème de programmation.

en: M/Monit Timeout needs to be an integer value between 0 and 86400
fr: Le Délai d'expiration de M/Monit doit être un entier compris entre 0 et 86400.

en: MAC Address
fr: Adresse MAC

en: MAC Address Control
fr: Restriction des adresses MAC

en: MAC Address field is invalid
fr: Le champ Adresse MAC n'est pas valide.

en: MAC address
fr: Adresse MAC

en: MBUF Usage
fr: Utilisation de la mémoire tampon (MBUF)

en: MDNS Repeater
fr: Répéteur mDNS

en: MONITOR: %s has high latency, removing from routing group %s
fr: MONITORING: latence élevée pour %s, suppression du groupe de routage %s

en: MONITOR: %s has packet loss, removing from routing group %s
fr: SUPERVISION: perte de paquets sur %s, suppression de %s du groupe de routage

en: MONITOR: %s is down, removing from routing group %s
fr: SUPERVISION: %s est en panne, suppression de %s du groupe de routage

en: MRRU: Set ONLY for MLPPP connections. MRRU will be auto-negotiated by default.
fr: MRRU: Sélectionnez UNIQUEMENT pour les connexions MLPPP. MRRU sera automatiquement négociée par défaut.

en: MRU: MRU will be auto-negotiated by default.
fr: MRU: MRU sera automatiquement négociée par défaut.

en: MTU
fr: MTU (Maximum Transmission Unit)

en: MTU of a vlan should not be bigger than parent interface.
fr: La MTU d'un vlan ne devrait pas être plus grande que celle de son interface parente.

en: MTU: MTU will default to 1492.
fr: MTU: MTU est fixée par défaut à 1492.

en: MX (Mail server)
fr: MX (Serveur de messagerie)

en: MX Check
fr: Contrôle MX

en: MX Host
fr: Hôte MX

en: MX Priority
fr: Priorité MX

en: Magic packet was sent successfully.
fr: Le paquet magique a été envoyé avec succès.

en: Mail Server
fr: Serveur de courrier

en: Mail Server Port
fr: Port du serveur de courrier

en: Mail format
fr: Format du courrier

en: Mail service events
fr: Évènements du service Mail

en: Main
fr: Principal

en: Main Settings
fr: Réglages principaux

en: Make sure the certificate is valid for all HTTPS addresses on aliases. If it's not valid or is revoked, do not download it.
fr: Vérifier la validité du certificat pour toutes les adresses HTTPS sur les alias. S'il n'est pas valide ou qu'il est révoqué, ne pas le télécharger.

en: Manage API keys here for machine to machine interaction using this user's credentials.
fr: Gérer les clés d'API pour l'interaction entre machines en utilisant les identifiants de cet utilisateur.

en: Managed
fr: Géré

en: Manual SPD entries
fr: Entrées SPD manuelles

en: Manual outbound NAT rule generation
fr: Génération manuelle de règles NAT sortantes

en: Manufacturer
fr: Constructeur

en: March
fr: Mars

en: Mark Gateway as Down
fr: Marquer cette passerelle comme hors-service

en: Mark an interface as a "private" interface. A private interface does not forward any traffic to any other port that is also a private interface.
fr: Marquer une interface comme une interface "privée". Une interface privée ne transfère aucun trafic vers un autre port qui est également une interface privée.

en: Mark an interface as a "sticky" interface. Dynamically learned address entries are treated as static once entered into the cache. Sticky entries are never aged out of the cache or replaced, even if the address is seen on a different interface.
fr: Marquez une interface comme une interface "collante". Les entrées d'adresses apprises dynamiquement sont traitées comme statiques une fois entrées dans le cache. Les entrées collantes ne sont jamais retirées du cache ou remplacées, même si l'adresse est visible sur une interface différente.

en: Mark encrypted archives as viruses (Encrypted.Zip, Encrypted.RAR).
fr: Marquer les archives chiffrées comme des virus (.Zip chiffré, .RAR chiffré).

en: Mask
fr: Masque

en: Master Key Regeneration
fr: Régénération de la Clé Principale

en: Match local tag
fr: Correspondance du tag local

en: Match on the priority of packets.
fr: Correspondance sur la priorité des paquets

en: Max established
fr: Nombre maximal d'état de connexion établis.

en: Max files
fr: Fichiers max

en: Max mss
fr: MSS maximum

en: Max new connections
fr: Maximum de nouvelles connexions

en: Max object size
fr: Taille max de l'objet

en: Max servers
fr: Serveurs max

en: Max sessions
fr: Sessions max

en: Max source nodes
fr: Nombre de nœuds sources maximal

en: Max source states
fr: Nombre maximale d'état de connexion conservé

en: Max. Connections
fr: Connections max.

en: Maxaddr needs to be an integer.
fr: Maxaddr doit être un nombre entier.

en: Maxage needs to be an integer between 6 and 40.
fr: Maxage doit être un entier compris entre 6 et 40.

en: Maximum Clients
fr: Clients Maximum

en: Maximum Data Length
fr: Longueur de Données Maximum

en: Maximum Download Speed
fr: Vitesse Maximale de Réception

en: Maximum Interval
fr: Intervalle Maximum

en: Maximum Length
fr: Longueur Maximum

en: Maximum Memory
fr: Mémoire Maximum

en: Maximum RAM per LUA process
fr: RAM maximum par process LUA

en: Maximum Recipients
fr: Nombre maximum de destinataires

en: Maximum SSL DH Size
fr: Taille maximum SSL DH

en: Maximum Sessions
fr: Sessions Maximum

en: Maximum Size
fr: Taille maximum

en: Maximum TTL for RRsets and messages
fr: TTL maximum pour RRsets et les messages

en: Maximum Upload Speed
fr: Vitesse Maximale d'Émission

en: Maximum connections
fr: Connexions maximum

en: Maximum download size (kB)
fr: Taille maximum du téléchargement (en Ko)

en: Maximum interval must be between %s and %s seconds.
fr: L'intervalle maximum doit être compris entre %s et %s secondes.

en: Maximum lease time
fr: Durée maximum du bail

en: Maximum new connections per host / per second(s) (TCP only)
fr: Maximum de nouvelles connexions par hôte / par seconde(s) (TCP uniquement)

en: Maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) must be a positive integer
fr: Le maximum de nouvelles connexions par hôte / par seconde(s) (option avancée) doit être un nombre entier positif

en: Maximum number of concurrent FTP sessions needs to be an integer value between 1 and 500
fr: Le nombre maximum de sessions FTP concurrentes doit être un entier entre 1 et 500

en: Maximum number of connections to hold in the firewall state table.
fr: Nombre de connections maximum à garder dans la table d'état du pare-feu.

en: Maximum number of established connections per host (advanced option) must be a positive integer
fr: Le nombre maximum de connexions établies par hôte (option avancée) doit être un nombre entier positif

en: Maximum number of hops
fr: Nombre maximum de sauts

en: Maximum number of hops must be between 1 and %s
fr: Le nombre maximum de sauts doit être compris entre 1 et %s

en: Maximum number of queued items
fr: Nombre maximum d'objets en file d'attente

en: Maximum number of table entries for systems such as aliases, sshlockout, bogons, etc, combined.
fr: Nombre maximal d'entrées de la table pour les systèmes tels que les alias, sshlockout, bogons, etc., combinés.

en: Maximum number of unique source hosts (advanced option) must be a positive integer
fr: Le nombre maximum d'hôtes source uniques (option avancée) doit être un nombre entier positif

en: Maximum number of zones reached
fr: Nombre maximum de zones atteint

en: Maximum object size (MB)
fr: Taille maximale de l'objet (Mo)

en: Maximum outgoing bandwidth for this tunnel. Leave empty for no limit. The input value has to be something between 100 bytes/sec and 100 Mbytes/sec (entered as bytes per second)
fr: Bande passante sortante maximale pour ce tunnel. Laissez vide pour aucune limite. Cette valeur doit être comprise entre 100 octets/sec et 100 Mo/sec (renseignée en octets par seconde)

en: Maximum state entries (advanced option) must be a positive integer
fr: Entrées d'état maximum (option avancée) doit être un entier positif

en: Maximum state entries per host (advanced option) must be a positive integer
fr: Entrées d'état maximum par hôte (option avancée) doit être un entier positif

en: Maximum state entries this rule can create
fr: Nombre maximum d'entrées d'état que cette règle peut créer

en: Maximum upload size (kB)
fr: Taille maximum des téléversements (ko)

en: May
fr: Mai

en: Media
fr: Média

en: Medium
fr: Moyen

en: Member Count
fr: Nombre de membre(s)

en: Member Down
fr: Membre Hors Service

en: Member Interfaces
fr: Interfaces Membres

en: Member Of
fr: Membre de

en: Member interfaces
fr: Interfaces membres

en: Members
fr: Membres

en: Memory
fr: Mémoire

en: Memory Cache size in Megabytes
fr: Taille du cache mémoire (en Mo)

en: Memory Statistics
fr: Statistiques Mémoire

en: Memory usage
fr: Utilisation de la mémoire

en: Message Cache Size
fr: Taille du Cache Message

en: Message Size Limit
fr: Limite Taille Message

en: Message cache elements are prefetched before they expire to help keep the cache up to date. When enabled, this option can cause an increase of around 10% more DNS traffic and load on the server, but frequently requested items will not expire from the cache.
fr: Les éléments présents en cache message sont pré-extraits avant leur expiration de sorte à conserver le cache à jour. Quand elle est activée, cette option peut provoquer une augmentation de 10% du trafic DNS ainsi que de la charge du serveur, cependant les éléments fréquemment demandés situés dans le cache n'expireront pas.

en: Method
fr: Méthode

en: Metric
fr: Métrique

en: Microsoft office files
fr: Fichiers Microsoft Office

en: Milliseconds
fr: Millisecondes

en: Minimum Interval
fr: Intervalle Minimal

en: Minimum TTL
fr: TTL minimum

en: Minimum TTL for RRsets and messages
fr: TTL minimum pour RRsets et les messages

en: Minimum interval must be between %s and %s seconds.
fr: L'intervalle minimal doit être compris entre %s et %s secondes.

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Mobile Client
fr: Client Mobile

en: Mobile Clients
fr: Clients mobiles

en: Mobile Users
fr: Utilisateurs mobiles

en: Modem Port
fr: Port du modem

en: Mon
fr: Lun

en: Monday
fr: Lundi

en: Monitor IP
fr: IP moniteur

en: Monitor Password
fr: Surveiller le Mot de Passe

en: Month
fr: Mois

en: Monthly
fr: Mensuelle

en: Monthly Statistics
fr: Statistiques Mensuelles

en: Monthly renewal
fr: Renouvellement mensuel

en: Months
fr: Mois

en: More Information:
fr: Plus d'information:

en: More detailed information about lease requirements and requests can be found in the %sFreeBSD Manual%s.
fr: Vous trouverez des informations plus détaillées sur les exigences de location et les demandes dans le %sManuel FreeBSD%s.

en: Move selected rules before this rule
fr: Déplacer les règles sélectionnées avant cette règle

en: Move selected rules to end
fr: Déplacer les règles sélectionnées à la fin

en: Multicast Group Memberships
fr: Adhésions aux groupes de multidiffusion

en: Multilink connections (MLPPP) using the PPP link type is not currently supported. Please select only one Link Interface.
fr: Les liaisons multi lien (MLPPP) utilisant le lien PPP n'est pas présentement supporté. Veuillez ne sélectionner qu'une interface.

en: Must match the setting chosen on the remote side.
fr: Doit correspondre au paramètre défini du côté distant.

en: My Certificate
fr: Mon Certificat

en: My Certificate Authority
fr: Mon Autorité de Certification

en: My Company Inc
fr: Mon Entreprise S.A.

en: My IP address
fr: Mon adresse IP

en: My State
fr: Mon état

en: My identifier
fr: Mon identifiant

en: MySQL 4.1+
fr: MySQL 4.1 et +

en: MySQL check
fr: Contrôle MySQL

en: MySQL user
fr: Utilisateur MySQL

en: NAS IP Address
fr: Adresse IP NAS (Network Access Server)

en: NAT Address
fr: Adresse NAT

en: NAT Port
fr: Port NAT

en: NAT Traversal
fr: NAT Traversant

en: NAT reflection
fr: Réflexion NAT

en: NDP Table
fr: Table NDP

en: NMEA checksum calculator
fr: Calculateur de chaine de contrôle NMEA

en: NMEA sentences
fr: Phrases NMEA

en: NO
fr: NON

en: NO pfsync
fr: Pas de pfsync

en: NOTE:
fr: REMARQUE:

en: NOTE: Define default parameters for ALL Public Services, Backend Pools and Servers here. They may still be overriden elsewhere.
fr: NOTE: Définir ici les paramètres par défaut pour TOUS les Services Publics, Backend Pools et Serveurs. Ils peuvent cependant être outrepassés ailleurs.

en: NOTE: Define global parameters for the HAProxy service. They cannot be overriden.
fr: NOTE: Définir les paramètres globaux pour le service HAProxy. Ils ne peuvent pas être outrepassés.

en: NOTE: If an IP address cannot be located on the chosen interface, the daemon will bind to all addresses.
fr: REMARQUE: Si une adresse IP ne peut pas être identifiée sur l'interface sélectionnée, toutes les adresses seront assignées au processus.

en: NOTE: If you are using an interactive two-factor authentication system, increase this timeout to account for how long it will take the user to receive and enter a token.
fr: NOTE: Si vous utilisez un système d'authentification interactif à double facteurs, augmentez la valeur du délai d'expiration afin de tenir compte de la durée nécessaire à l'utilisateur pour recevoir puis entrer un jeton.

en: NOTE: It is recommended to use an algorithm stronger than SHA1 when possible.
fr: REMARQUE: Il est recommandé d'utiliser un algorithme plus fort que SHA1 lorsque cela est possible.

en: NOTE: Leave this set to SHA1 unless the server is set to match. SHA1 is the default for OpenVPN.
fr: NOTE: Laissez ce paramètre sur SHA1 à moins qu'il n'est également été modifié sur le serveur. SHA1 est la valeur par défaut utilisée par OpenVPN.

en: NOTE: Local IPv6 peers use NDP instead of ARP.
fr: REMARQUE: les pairs IPv6 locaux utilisent NDP au lieu de ARP.

en: NOTE: Remember to add these subnets to the IPv4 Remote Networks list on the corresponding OpenVPN server settings.
fr: NOTE: N'oubliez pas d'ajouter ces sous-réseaux à la liste des Réseaux Distants IPv4 dans les paramètres du serveur OpenVPN idoine.

en: NOTE: Remember to add these subnets to the IPv6 Remote Networks list on the corresponding OpenVPN server settings.
fr: NOTE: N'oubliez pas d'ajouter ces sous-réseaux à la liste des Réseaux Distants IPv6 dans les paramètres du serveur OpenVPN idoine.

en: NOTE: The "pass" selection does not work properly with Multi-WAN. It will only work on an interface containing the default gateway.
fr: REMARQUE: L'action "passer" ne fonctionne pas correctement avec une configuration Multi-WAN. Cela fonctionne uniquement sur une interface dont la passerelle est celle par défaut.

en: NOTE: The following links are to external services, so their reliability cannot be guaranteed.
fr: NOTE: Les liens suivants utilisent des services externes, leurs fiabilités ne peuvent donc pas être garanties.

en: NOTE: The specified server must be present in the Backend Pool where this rule is applied.
fr: NOTE: Le serveur spécifié doit être présent dans le Backend Pool où cette règle est appliquée.

en: NOTE: This does not disable any IPv6 features on the firewall, it only blocks traffic.
fr: NOTE: Ceci ne désactive pas toutes les fonctionnalités IPv6 sur le pare-feu, cela ne bloque que le trafic.

en: NOTE: This is known as the "group" setting on some VPN client implementations.
fr: NOTE: Ce paramètre peut également être nommé paramètre de "groupe" dans certaines implémentations VPN clientes.

en: NOTE: When using SSL, this hostname MUST match the Common Name (CN) of the LDAP server's SSL Certificate.
fr: NOTE: Quand SSL est utilisé, le nom d'hôte DOIT correspondre au Nom Commun (CN) du certificat SSL du serveur LDAP.

en: NOTE: You do not need to specify networks here if they have already been defined on the main server configuration.
fr: NOTE: Vous n'avez pas besoin de préciser les réseaux ici s'ils ont déjà été définis dans la configuration globale du serveur.

en: NS1.com API
fr: API NS1.com

en: NTP PPS Configuration
fr: Configuration PPS NTP

en: NTP Serial GPS Configuration
fr: Configuration du GPS Série pour le NTP

en: NTP Server
fr: Serveur NTP

en: NTP Server 2
fr: Serveur NTP 2

en: NTP Server Configuration
fr: Configuration du serveur NTP

en: NTP Servers
fr: Serveurs NTP

en: NTP Statistics
fr: Statistiques NTP

en: NTP graphs
fr: Graphiques NTP

en: NTP servers
fr: Serveurs NTP

en: NTP should not use this clock, it will be displayed for reference only (default: disabled).
fr: NTP ne doit pas utiliser cette horloge, elle ne sera affichée qu’à titre de référence (par défaut: désactivé).

en: NTP should prefer this clock (default: enabled).
fr: NTP devrait préférer cette horloge (par défaut: activé).

en: NULL (no encryption)
fr: NULL (sans chiffrement)

en: Name
fr: Nom

en: Name of the file that should be loaded when this host boots off of the network, overrides setting on main page.
fr: Nom du fichier à charger lorsque cet hôte démarre hors du réseau, remplace le paramètre de la page principale.

en: Name of the firewall host, without domain part
fr: Nom d'hôte du pare-feu, sans le nom de domaine

en: Name of the host, without domain part
fr: Nom de l'hôte, sans le nom de domaine

en: Name of the host, without domain part.
fr: Nom d'hôte, sans la parti nom de domaine.

en: Name of the host, without domain part. Use "*" to create a wildcard entry.
fr: Nom de l'hôte, sans partie de domaine. Utilisez "*" pour créer une entrée générique.

en: Name resolution
fr: Résolution de nom

en: Name to identify this Backend Pool.
fr: Nom pour identifier ce Backend Pool.

en: Name to identify this Health Monitor.
fr: Nom pour identifier ce Moniteur de Santé.

en: Name to identify this Lua script.
fr: Nom pour identifier ce script Lua.

en: Name to identify this Public Service.
fr: Nom pour identifier ce Service Public.

en: Name to identify this account.
fr: Nom pour identifier ce compte.

en: Name to identify this condition.
fr: Nom pour identifier cette condition.

en: Name to identify this error message.
fr: Nom pour identifier ce message d'erreur.

en: Name to identify this rule.
fr: Nom pour identifier cette règle.

en: Name to identify this server.
fr: Nom pour identifier ce serveur.

en: Name to identify this validation.
fr: Nom pour identifier cette validation.

en: Name used for this network
fr: Nom utilisé pour ce réseau

en: Name.com
fr: Nom.com

en: Name.com API
fr: API Name.com

en: Name/Time
fr: Nom/Heure

en: Namesilo API
fr: API Namesilo

en: Nearby access points or ad-hoc peers
fr: Points d'accès à proximité ou pairs ad-hoc

en: Negotiation mode
fr: Mode de négociation

en: Neighbors
fr: Voisins

en: Nested archives are scanned recursively, e.g. if a Zip archive contains a RAR file, all files within it will also be scanned.
fr: Les archives imbriquées sont scannées récursivement, c'est à dire que si une archive Zip contient un fichier RAR, tous les fichiers à l'intérieur de celui-ci seront aussi scannés.

en: NetBIOS Node Type
fr: Type de Nœud NetBIOS

en: NetBIOS Options
fr: Options NetBIOS

en: NetFlow Distributor
fr: Distributeur NetFlow

en: Netboot Filename
fr: Nom du fichier Netboot

en: Netboot filename
fr: Nom du fichier Netboot

en: Network
fr: Réseau

en: Network Address
fr: Adresse Réseau

en: Network Address Translation
fr: Translation d'Adresses Réseaux

en: Network ID
fr: ID Réseau

en: Network Id
fr: Id Réseau

en: Network Interface Statistics
fr: Statistiques Interface Réseau

en: Network Interfaces
fr: Interfaces Réseau

en: Network List
fr: Liste réseau

en: Network Mask
fr: Masque de réseau

en: Network Name
fr: Nom de réseau

en: Network Routing Table
fr: Table de routage Réseau

en: Network Time
fr: Heure réseau

en: Network Time Daemon
fr: Service de Temps Réseau

en: Network Time Protocol Status
fr: Statut du Protocole de Temps Réseau

en: Network Time Protocol server to provide for connecting client systems.
fr: Serveur Network Time Protocol donner aux systèmes clients.

en: Network Type
fr: Type de Réseau

en: Network UPS Tools
fr: Outils réseaux UPS

en: Network address that the c-icap server uses to listen to requests.
fr: Adresse réseau que le serveur c-icap utilise pour écouter les requêtes.

en: Network collector encryption
fr: Chiffrement du collecteur de réseau

en: Network collector password
fr: Mot de passe collecteur réseau

en: Network collector port
fr: Port du collecteur réseau

en: Network collector username
fr: Nom d'utilisateur collecteur réseau

en: Network mask must be between 0 and 32.
fr: Le masque de sous-réseau doit être un entier entre 0 et 32.

en: Network port
fr: Port réseau

en: Network to probe
fr: Réseau à sonder

en: Network(s)
fr: Réseau(x)

en: Networking
fr: Réseau

en: Networks
fr: Réseaux

en: Networks to interpret as local
fr: Réseaux à interpréter comme locaux

en: Never
fr: Jamais

en: New Version
fr: Nouvelle version

en: New interface:
fr: Nouvelle interface:

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Next
fr: Suivant

en: Next Hop
fr: Prochain saut

en: Nickname
fr: Surnom

en: No
fr: Non

en: No API key found
fr: Aucune clé d'API trouvée

en: No CARP Interfaces Defined. Click %shere%s to configure CARP.
fr: Aucune Interface CARP n'a été définie. Veuillez vous rendre sur %sla configuration du service CARP%s.

en: No Certificate Authorities defined.
fr: Aucune Autorité de Certification définie.

en: No Certificate Revocation Lists (CRLs) defined.
fr: Aucune Liste de Révocation de Certificats (CRL) définie.

en: No Certificates Found for this CA.
fr: Aucun Certificat trouvé pour cette AC.

en: No Certificates Found for this CRL.
fr: Aucun Certificat trouvé dans la CRL.

en: No Certificates defined.
fr: Aucun Certificat déclaré.

en: No Certificates have been defined. You must %sCreate or Import%s a Certificate before SSL can be enabled.
fr: Aucun Certificat n'a encore été défini. Vous devez %sCréer ou Importer%s un certificat avant qu'SSL puisse être activé.

en: No ClamAV plugin found, please install via %sSystem > Firmware > Plugins%s. If the plugin is not installed and enabled, mails cannot be scanned for malware.
fr: Aucun plugin ClamAV trouvé, veuillez l'installer via %sSystème > Firmware > Plugins%s. Si le plugin n'est pas installé et activé, les courriels ne peuvent pas être analysés pour les logiciels malveillants.

en: No ClamAV plugin found, please install via System > Firmware > Plugins.
fr: Aucun plugin ClamAV trouvé, veuillez l'installer via Système > Firmware > Plugins.

en: No IPsec pools.
fr: Pas de groupement IPsec.

en: No IPsec security associations.
fr: Pas d'associations de sécurité IPsec.

en: No IPsec security policies.
fr: Pas de politique de sécurité IPsec.

en: No OpenVPN instance defined
fr: Aucune instance OpenVPN définie

en: No OpenVPN instance defined or enabled.
fr: Aucune instance OpenVPN définie ou activée

en: No Preference
fr: Pas de préférence

en: No RDR (NOT)
fr: Pas de RDR (SANS)

en: No Rspamd plugin found, please install and come back.
fr: Aucun plugin Rspamd  trouvé, veuillez l'installer et revenir ensuite.

en: No SMART devices.
fr: Pas de périphérique supportant SMART.

en: No XMLRPC Sync
fr: Pas de Sync XMLRPC

en: No active peers available
fr: Pas de pair actif disponible

en: No authentication method selected
fr: Aucun méthode d'authentification n'est sélectionnée

en: No data is transmitted to the remote host during this test, it will only attempt to open a connection and optionally display the data sent back from the server.
fr: Aucune donnée n'est transmise à l'hôte distant lors de ce test, il ne fera que tenter d'ouvrir une connexion et afficher éventuellement les données renvoyées par le serveur.

en: No floating rules are currently defined. Floating rules are not bound to a single interface and can therefore be used to span policies over multiple networks at the same time.
fr: Aucune règle flottante n'est actuellement définie. Les règles flottantes ne sont pas liées à une interface unique et peuvent donc être utilisées pour étendre des stratégies sur plusieurs réseaux en même temps.

en: No gateway(s) have been selected to be used in this group
fr: Aucune passerelle n'a été sélectionnée pour ce groupe

en: No history data found!
fr: Aucune donnée dans l'historique n'a été trouvée!

en: No interface(s) selected.
fr: Aucune interface sélectionnée.

en: No interfaces rules are currently defined. All incoming connections on this interface will be blocked until you add a pass rule.
fr: Aucune règle d'interface n'est actuellement définie. Toutes les connexions entrantes sur cette interface seront bloquées jusqu'à ce que vous ajoutiez une règle d'autorisation.

en: No internal Certificate Authorities have been defined. You must %sadd%s an internal CA before creating an internal certificate.
fr: Aucune Autorité de Certification interne n'a été définie. Vous devez %sajouter une AC interne%s avant de créer un certificat interne.

en: No leases from this pool yet.
fr: Pas de baux de ce pool pour le moment.

en: No numbers or spaces are allowed. Only characters in a-zA-Z
fr: Les nombres ou les espaces ne sont pas autorisés. Seulement les caractères a-zA-Z

en: No output received, or connection failed. Try with "Show Remote Text" unchecked first.
fr: Aucune sortie reçue ou la connexion a échoué. Essayez avec "Afficher le texte à distance" décoché en premier.

en: No packages were found on your system. Please call for help.
fr: Pas de package trouvés sur votre système. Appeler pour plus d'aide.

en: No page assigned to this user! Click here to logout.
fr: Aucune page assignée à cet utilisateur! Cliquez ici pour se déconnecter.

en: No password
fr: Pas de mot de passe

en: No password specified for username %s
fr: Aucun mot de passe spécifié pour ce nom d'utilisateur %s

en: No peers found, %sis the ntp service running%s?
fr: Aucun pair trouvé, %sle service ntp est-il lancé%s?

en: No redirect
fr: Non redirigé

en: No response
fr: Pas de réponse

en: No results found!
fr: Aucun résultat!

en: No saved WoL addresses
fr: Aucune adresse WoL sauvegardée

en: No services found
fr: Pas de service trouvé

en: No signature database found, please download before use. The download will take several minutes and this message will disappear when it has been completed.
fr: Aucune base de données de signatures trouvée, s'il vous plaît télécharger la avant utilisation. Le téléchargement prendra plusieurs minutes et ce message disparaîtra une fois terminé.

en: No states were found.
fr: Aucun état trouvé

en: No valid config.xml found, attempting last known config restore.
fr: Aucun fichier config.xml valide n'a été trouvé, tentative de restauration de la dernière configuration connue.

en: No valid config.xml found, attempting to restore factory config.
fr: Aucun fichier config.xml valide n'a été trouvé, tentative de restauration de la configuration d'usine.

en: Node Type
fr: Type de nœud

en: None
fr: Aucun

en: None (No Authentication)
fr: Aucun (Pas d'authentification)

en: None (No Encryption)
fr: Aucun (Pas de chiffrement)

en: None/ACPI
fr: Aucune/ACPI

en: Normal User
fr: Utilisateur standard

en: Normalization
fr: Normalisation

en: Normalizations
fr: Normalisations

en: Normally there should be no need to change these options from the defaults.
fr: Normalement il ne devrait pas être nécessaire de changer ces options définies par défaut.

en: Normally this is only useful if this server is a stratum 1 time server.
fr: Normalement cette option est utilisé uniquement si ce serveur est un serveur de temps de strate 1.

en: Not Member Of
fr: Non membre de

en: Not all channels may be supported by your card. Auto may override the wireless standard selected above.
fr: Tous les canaux ne sont peut-être pas pris en charge par votre carte. Auto peut outrepasser le standard sans fil sélectionné ci-dessus.

en: Not all drivers/NICs support 802.1Q VLAN tagging properly. On cards that do not explicitly support it, VLAN tagging will still work, but the reduced MTU may cause problems.
fr: La fonction de VLAN 802.1Q n'est pas disponible pour tous les drivers et/ou cartes réseaux. Sur les cartes qui ne la supportent pas explicitement, la fonction VLAN fonctionnera mais la MTU réduite pourrait causer des problèmes.

en: Note that it is possible to directly add options to the HAProxy configuration by using the "option pass-through", a setting that is available for several configuration items. It allows you to implement configurations that are currently not officially supported by this plugin. It is strongly discouraged to rely on this feature. Please report missing features on our GitHub page!
fr: Notez qu'il est possible d'ajouter directement des options à la configuration HAProxy à l'aide de l'option "pass-through", option disponible pour plusieurs éléments de configuration. Cela vous permet d'implémenter des configurations qui ne sont pas officiellement supportées par ce plugin. Il est fortement déconseillé de s’appuyer sur cette fonctionnalité. Veuillez signaler les fonctionnalités manquantes sur notre page GitHub!

en: Note that the ECN friendly behavior violates RFC2893. This should be used in mutual agreement with the peer.
fr: Notez que le comportement convivial ECN viole la RFC2893. Cela devrait être utilisé d'un commun accord avec le pair.

en: Note that you should configure HAProxy in the following order:
fr: Notez que vous devez configurer HAProxy dans l’ordre suivant:

en: Note:
fr: Remarque:

en: Note:
fr: Remarque:

en: Note: A higher baud rate is generally only helpful if the GPS is sending too many sentences. It is recommended to configure the GPS to send only one sentence at a baud rate of 4800 or 9600.
fr: Note: Un débit en baud supérieur n'est généralement utile que si le GPS envoie trop de phrases. Il est recommandé de configurer le GPS de façon à ce que ce dernier n'envoie qu'une seule phrase à un débit de 4800 ou 9600 bauds.

en: Note: Any country setting other than "Default" will override the regulatory domain setting
fr: Remarque: tout paramètre de pays autre que "Par défaut" remplacera le paramètre de domaine réglementaire.

en: Note: Clears all local log files and reinitializes them as empty logs. This also restarts the DHCP daemon. Use the Save button first if you have made any setting changes.
fr: Remarque: Efface tous les fichiers journaux locaux puis les vide. Cela engendre un redémarrage du service DHCP. Veuillez Enregistrer au préalable si des modifications de paramètres ont été effectuées.

en: Note: Commands entered here will be sent to the GPS during initialization. Please read and understand your GPS documentation before making any changes here.
fr: Remarque: Les commandes insérées ici seront envoyées aux GPS lors de l'initialisation. Veuillez lire la documentation de votre GPS avant d'effectuer des modifications.

en: Note: Defaults to 1 if you set APN above. Ignored if you set no APN above.
fr: Note: Par défaut à 1 si un APN est configuré ci dessus. Ignoré si aucun APN n'est configuré ci-dessus.

en: Note: Enter timeout in seconds for connection to be established (sec.) Default is 45 sec.
fr: Remarque: Indiquez le délai maximum en secondes pour l'établissement de la connexion (sec.) Ce délai est de 45 sec par défaut.

en: Note: If you reset the firewall state table, the browser session may appear to be hung after clicking "Reset". Simply refresh the page to continue.
fr: Note: Si vous réinitialisez la table d'états du firewall, votre session dans le navigateur peut rester bloquée après avoir cliqué sur "Réinitialiser". Rafraichissez la page web pour continuer.

en: Note: Leave blank to disable dynamic DNS registration.
fr: Remarque: Laissez vide pour désactiver l'enregistrement DNS dynamique.

en: Note: Leave fields blank to disable the feature.
fr: Remarque: Laisser ce champ vide pour désactiver cette fonctionnalité.

en: Note: Leave this blank for the default (300s).
fr: Note: Laissez ce paramètre vide pour utiliser la valeur par défaut (300s).

en: Note: Leave this blank for the default(0).
fr: Note: Laissez vide pour utiliser la valeur par défaut(0).

en: Note: Leave this blank for the default.
fr: Note: Laissez vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Note: Leave this blank for the default. On your system the default size is:
fr: Note: Laissez vide pour utiliser la valeur par défaut. Sur votre système la taille par défaut est de:

en: Note: Only required in Access Point mode. If left blank in Ad-hoc or Infrastructure mode, this interface will connect to any available SSID
fr: Remarque: Uniquement nécessaire en mode Point d'Accès (AP). Si laissé vide pour Ad-hoc ou en mode Infrastructure, cette interface se connectera à un quelconque SSID disponible

en: Note: Shared Key Authentication requires WEP.
fr: Remarque: L'authentification par clé partagée nécessite le mode WEP.

en: Note: Some cards have a default that is not recognized and require changing the regulatory domain to one in this list for the changes to other regulatory settings to work.
fr: Remarque: Certaines cartes ont une valeur par défaut qui n'est pas reconnue et nécessite le changement de l'autorité de régulation par l'une de cette liste afin que les modifications apportées aux autres paramètres de réglementation puissent fonctionner.

en: Note: The antenna numbers do not always match up with the labels on the card.
fr: Remarque: les numéros d'antenne ne correspondent pas toujours aux étiquettes de la carte.

en: Note: There are no configured IPsec Tunnels
fr: Remarque : aucun tunnel IPsec n'est configuré

en: Note: This is almost always the same as the Interface to Monitor.
fr: Note: La plupart du temps il s'agit de la même interface que celle devant être surveillée.

en: Note: Time to wait for SIM to discover network after PIN is sent to SIM (seconds).
fr: Remarques: Temps d'attente pour la découverte du réseau mobile par la carte SIM une fois le code PIN envoyé à la SIM (secondes).

en: Note: Typically *99# for GSM networks and #777 for CDMA networks
fr: Note: Généralement *99# pour les réseaux GMS et #777 pour les réseaux CDMA

en: Note: With a dynamic DNS service you can only use a hostname, not an IP address.
fr: Remarque: Avec un service DNS dynamique, vous ne pouvez pas utiliser une adresse IP mais uniquement un nom d'hôte.

en: Note: You need both a filename and a boot server configured for this to work!
fr: Remarque: Vous devez configurer un nom de fichier et un serveur de démarrage pour que cela fonctionne!

en: Note: string-format: iscsi:(servername):(protocol):(port):(LUN):targetname
fr: Note: syntaxe: iscsi:(nomdeserveur):(protocole):(port):(LUN):nomdulecteurcible

en: Note: this only works for TCP rules. General OS choice matches all subtypes.
fr: Remarque: fonctionne uniquement pour les règles TCP. Sélectionner OS Général pour tous les sous-types (protocoles).

en: November
fr: Novembre

en: Number
fr: Nombre

en: Number Of Areas
fr: Nombre De Zones

en: Number Of Processes
fr: Nomre de processus

en: Number of Hosts to cache
fr: Nombre d'hôtes à conserver dans la mémoire cache

en: Number of L2TP users
fr: Nombre d'utilisateurs L2TP

en: Number of Log lines to display
fr: Nombre de lignes du journal à afficher

en: Number of States:
fr: Nombres d'États:

en: Number of children needs to be an integer value above 0
fr: Le nombre d'enfants doit être un nombre entier supérieur à 0

en: Number of consecutive failures allowed before disconnect.
fr: Nombre d'échecs consécutifs autorisé avant la déconnexion.

en: Number of files to be scanned within an archive, a document, or any other container file.
fr: Nombre de fichiers à analyser dans une archive, un document, ou tout autre fichier conteneur.

en: Number of hosts for which information is cached. The default is 10000.
fr: Nombre d'hôtes pour lesquels les informations sont mises en cache. La valeur par défaut est 10000.

en: Number of log entries to show must be between 5 and 2000.
fr: Le nombre d'événements du journal à afficher doit être compris entre 5 et 2000.

en: Number of logs to keep.
fr: Nombre de journaux à garder.

en: Number of pre-forked instances of IPMI pollers.
fr: Nombre d'instances prédéfinies de pollers IPMI.

en: Number of pre-forked instances of pollers for unreachable hosts (including IPMI and Java).
fr: Nombre d'instances prédéfinies d'interrogateurs pour les hôtes inaccessibles (y compris IPMI et Java).

en: Number of processes must be greater than 0
fr: Le nombre de processus doit être supérieur à 0

en: Number of queries per thread
fr: Nombre de requêtes par thread

en: Number of users
fr: Nombre d'utilisateurs

en: Number of vouchers
fr: Nombre de bon(s) d'échange

en: Nut Account Settings
fr: Réglages du compte Nut

en: OAuth Token
fr: Token OAuth

en: OPNsense Web Service
fr: Service Web OPNSense

en: OPNsense Web Service (automatic port forward)
fr: WebService d'OPNsense (translation de port automatique)

en: OPTIONS [default]
fr: OPTIONS [par défaut]

en: OR
fr: OU

en: OS Type:
fr: Type d'OS:

en: OS detection is only valid with protocol tcp.
fr: La détection de l'OS est seulement valide avec le protocole tcp.

en: OTP (base32) seed to use when a one time password authenticator is used
fr: Graine OTP (base32) à utiliser quand un authenticator à mot de passe unique est utilisé

en: OTP seed
fr: Graine OTP

en: OUT
fr: SORTANT

en: OVH, kimsufi, soyoustart and runabove API
fr: API d'OVH, kimsufi, soyoustart et runabove

en: Obscure location in timestamp (default: unobscured).
fr: Masquer la localisation dans l'horodatage (par défaut: non masqué).

en: October
fr: Octobre

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Offline (forced)
fr: Hors-ligne (forcé)

en: Offset
fr: Décalage

en: Old hardware accelerators like 'safe', 'hifn' or 'ubsec' may only provide userland acceleration to e.g. OpenVPN by means of the /dev/crypto interface, which can be accessed via the OpenSSL engine framework. Note that LibreSSL does not have support for this device and instead solely relies on embedded acceleration methods e.g. AES-NI. The default is to disable this device as it is likely not needed on modern systems.
fr: Les anciens accélérateurs comme 'safe', 'hifn' ou 'ubsec' ne peuvent uniquement fournir une accélération en espace mémoire virtuelle utilisateur à des applicatifs tels que OpenVPN au moyen de l'interface /dev/crypto qui peut être utilisée par le framework du moteur OpenSSL. Veuillez toutefois noter que LibreSSL ne supporte pas ce type de périphérique et ne peut seulement s'appuyer que sur les méthodes d'accélération intégrées telles que AES-NI. Le paramètre par défaut désactive ce périphérique car son utilisation n'est par réellement nécessaire avec les systèmes modernes.

en: Old password
fr: Ancien mot de passe

en: Omit Hostname
fr: Omettre le nom d'hôte

en: On AC Power Mode
fr: Mode d'Alimentation sur Secteur

en: On Battery Power Mode
fr: Mode d'Alimentation sur Batterie

en: On Normal Power Mode
fr: Mode d'Alimentation Normal

en: On system boot wait before Monit starts checking services.
fr: Au démarrage système, attendre que Monit démarre les services de vérification.

en: On this screen we will configure the Local Area Network information.
fr: Sur cet écran, nous allons configurer les informations du réseau local.

en: On your system the default size is:
fr: Sur votre système, la taille par défaut est:

en: One (Client+Server)
fr: Un (Client+Serveur)

en: One Level
fr: Un Niveau

en: One moment while we start the initial setup wizard.
fr: Veuillez patienter pendant le démarrage de l'assistant de configuration initiale.

en: One-to-One
fr: 1-à-1

en: Onion Service
fr: Service Oignon

en: Onion Service Authentication
fr: Authentification du Service Oignon

en: Onion Service Name
fr: Nom Service Oignon

en: Onion Service Names
fr: Noms Service Oignon

en: Onion Service Routing
fr: Routage du Service Oignon

en: Onion Services
fr: Services Oignon

en: Online
fr: En ligne

en: Online:
fr: En ligne:

en: Only 64 of the following characters are allowed: 0-9a-zA-Z.:-[]
fr: Seuls 64 des caractères suivants sont autorisés: 0-9a-zA-Z.:-[]

en: Only Round Robin pool options may be chosen when selecting an alias.
fr: Seul l'algorithme "Round Robin" peut être choisi lors de la sélection d'un alias.

en: Only Round Robin types work with Host Aliases. Any type can be used with a Subnet.
fr: Seuls les types "Round Robin" fonctionnent avec les Alias Host. Tout type peut être utilisé avec un sous-réseau.

en: Only Scan Attachments
fr: Scanner seulement les pièces jointes

en: Only VLAN capable interfaces will be shown.
fr: Seules les interfaces compatibles VLAN seront affichées.

en: Only accept connections from the selected interfaces. Leave empty to listen globally. Use with care.
fr: Acceptez uniquement les connexions des interfaces sélectionnées. Laissez vide pour écouter sur toutes les interfaces. Utiliser avec précaution.

en: Only one 'upstream' interface can be configured.
fr: Seule une interface 'montante' peut être configurée.

en: Only token lengths of 6 or 8 characters are supported
fr: Seule une longueur de jeton de 6 ou 8 caractères est supportée

en: Open a configuration XML file and click the button below to restore the configuration.
fr: Ouvrir un fichier de configuration XML puis cliquez sur le bouton ci-dessous pour restaurer la configuration.

en: Open ports by the fascist firewall.
fr: Ports ouverts par le pare-feu fasciste.

en: OpenDNS Setup
fr: Configuration d'OpenDNS

en: OpenVPN %s wizard
fr: Assistant OpenVPN %s

en: OpenVPN Client
fr: Client OpenVPN

en: OpenVPN Server
fr: Serveur OpenVPN

en: OpenVPN Status
fr: Statut OpenVPN

en: OpenVPN rule
fr: Règle OpenVPN

en: Optional condition
fr: Condition optionelle

en: Or
fr: Ou

en: Or enter ! for lookups for this host/subdomain to NOT be forwarded anywhere.
fr: Ou entrer ! afin que les recherches destinées à cet hôte/sous-domaine ne soient transférées NUL PART.

en: Or enter # for an exclusion to pass through this host/subdomain to standard nameservers instead of a previous override.
fr: Ou entrer # pour un exclusion afin de passer à travers cet hôte/sous-domaine vers des serveurs de noms standard au lieu d'utiliser une dérogation précédente.

en: Organization
fr: Organisation (O)

en: Organization name, often the Company or Group name.
fr: Nom de l'organisation, souvent le nom de la société ou du groupe.

en: Organizational Unit
fr: Unité Organisationnelle

en: Origin
fr: Origine

en: Origin should be regular text of max 30 characters
fr: L'origine devrait être un texte régulier de 30 caractères max

en: Originate all IPv6 traffic from this IP
fr: Faire provenir tout le trafic IPv6 de cette IP

en: Originate all traffic from this IP
fr: Faire provenir tout le trafic de cette IP

en: Orphan mode
fr: Mode orphelin

en: Orphan mode allows the system clock to be used when no other clocks are available. The number here specifies the stratum reported during orphan mode and should normally be set to a number high enough to insure that any other servers available to clients are preferred over this server. (default: 12).
fr: Le mode orphelin permet à l'horloge système d'être utilisée lorsqu'aucune autre horloge n'est disponible. Le nombre défini ici précise la strate déclarée pendant le mode orphelin et devrait normalement être configuré avec un nombre suffisamment élevé afin de s'assurer qu'aucun autre serveur à disposition des clients ne soit préféré à ce serveur. (par défaut: 12).

en: Orphan mode must be a value between 0..15
fr: Le mode orphelin doit être une valeur comprise dans l'intervalle 0..15

en: Other
fr: Autre

en: Other Types
fr: Autres types

en: Out
fr: Sortie

en: Out (bps)
fr: Sortant (bps)

en: Outbound
fr: Sortant

en: Outbound interface
fr: Interface sortante

en: Outdoor
fr: Extérieur

en: Outgoing Network Interfaces
fr: Interfaces Réseau Sortantes

en: Outgoing TCP Buffers
fr: Tampons d'émission TCP

en: Outlier
fr: Valeur aberrante

en: Output
fr: Sortie

en: Outputs
fr: Sorties

en: Override DNS
fr: Outrepasser le DNS

en: Override WAN address
fr: Outrepasser l'adresse WAN

en: Override default hostname, if empty use system hostname.
fr: Outrepasser le nom d'hôte par défaut, si vide utilise le nom d'hôte du système.

en: Overrides
fr: Contournements

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: P12 key
fr: Clé P12

en: PASSED
fr: RÉUSSI

en: PE stands for Portable Executable - it's an executable file format used in all 32 and 64-bit versions of Windows operating systems.
fr: PE signifie Portable Exécutable - c'est un format de fichier exécutable utilisé dans toutes les versions 32 et 64 bits du système d'exploitation Windows.

en: PF was wedged/busy and has been reset.
fr: PF était coincé/occupé et a été réinitialisé.

en: PFS key group
fr: Groupe de clés PFS

en: PID File
fr: Fichier PID

en: PPP configuration
fr: Configuration PPP

en: PPPoE Logins
fr: Connexions PPPoE

en: PPPoE Password
fr: Mot de passe PPPoE

en: PPPoE Raw
fr: PPPoE brut

en: PPPoE Server
fr: Serveur PPPoE

en: PPPoE Username
fr: Nom d'utilisateur PPPoE

en: PPPoE configuration
fr: Configuration PPPoE

en: PPPoE password
fr: Mot de passe PPPoE

en: PPPoE server configuration
fr: Configuration du serveur PPPoE

en: PPPoE username
fr: Nom d'utilisateur PPPoE

en: PPPs configuration
fr: configuration PPPs

en: PPS Peer
fr: Noeud PPS

en: PPTP DNS Servers
fr: Serveurs DNS PPTP

en: PPTP Local IP Address
fr: Adresse IP Locale PPTP

en: PPTP Local IP Address field is invalid
fr: Le champ Adresse IP Locale PPTP est invalide

en: PPTP Logins
fr: Connexion PPTP

en: PPTP Raw
fr: PPTP brut

en: PPTP Remote IP Address
fr: Adresse IP Distante PPTP

en: PPTP Remote IP Address field is invalid
fr: Le champ Adresse IP Distante PPTP est invalide

en: PPTP Server
fr: Serveur PPTP

en: PPTP configuration
fr: Configuration PPTP

en: PPTP local IP address
fr: Adresse IP locale PPTP

en: PPTP password
fr: Mot de passe PPTP

en: PPTP remote IP address
fr: Adresse IP PPTP distante

en: PPTP settings
fr: Paramètres PPTP

en: PPTP subnet
fr: Sous-réseau PPTP

en: PPTP username
fr: Nom d'utilisateur PPTP

en: PPTP/L2TP configuration
fr: Configuration PPTP/L2TP

en: PSK for any user can be set by using an identifier of any/ANY
fr: PSK pour n'importe quel utilisateur peut être défini en utilisant un identifiant sous la forme n'importe lequel/N'IMPORTE LEQUEL

en: PTP ports
fr: Ports PTP

en: Package Name
fr: Nom du paquet

en: Packages
fr: Paquets

en: Packet
fr: Paquet

en: Packet Capture
fr: Capture de paquets

en: Packet Filter
fr: Filtre de Packet

en: Packet Length
fr: Longueur du paquet

en: Packet Loss
fr: Perte de Paquets

en: Packet Loss or High Latency
fr: Perte de paquets ou Latence élevée

en: Packet Loss thresholds
fr: Seuils de perte de paquets

en: Packet capture
fr: Capture de paquets

en: Packetloss
fr: Perte de paquets

en: Packets
fr: Paquets

en: Packets In
fr: Paquets entrants

en: Packets Out
fr: Paquets sortants

en: Packets matching this rule will be mapped to the IP address given here.
fr: Les paquets correspondants à cette règle seront mappés à l'adresse IP indiquée ici.

en: Page not found
fr: Page introuvable

en: Parameter Problem
fr: Problème de paramètre

en: Parameter Value
fr: Valeur du paramètre

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parent interface
fr: Interface parente

en: Parent interface,Local address, Remote tunnel address, Remote tunnel network, Local tunnel address
fr: Interface parent, adresse locale, adresse de tunnel distant, réseau de tunnel distant, adresse de tunnel locale

en: Pass
fr: Autoriser

en: Pass additional SSL parameters to the HAProxy configuration.
fr: Passer des paramètres SSL additionnels à la configuration de HAProxy.

en: Pass on error
fr: Transmettre si erreur

en: Pass the content instead of blocking it, in the case when the virus scanner or the virus_scan module finds an error.
fr: Transmettre le contenu au lieu de le bloquer, dans le cas où l'analyseur de virus ou le module virus_scan trouve une erreur.

en: Passive Interfaces
fr: Interfaces passives

en: Passphrase must be from 8 to 63 characters.
fr: La phase secrète doit comprendre de 8 à 63 caractères.

en: Passthrough networks
fr: Passer à travers les réseaux

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password duration settings, the interval in days in which passwords stay valid. When reached, the user will be forced to change his or her password before continuing.
fr: Durée de validité du mot de passe, i.e. l'intervalle, en jours, pendant lequel le mot de passe est valide. Lorsque cette valeur est atteinte, l'utilisateur est obligé de changer son mot de passe.

en: Password length
fr: Longueur des mots de passe

en: Password length must be a number or empty for default.
fr: La longueur du mot de passe doit être un nombre ou vide pour la valeur par défaut.

en: Password must have at least %d characters
fr: Le mot de passe doit avoir au moins %d caractères

en: Password protect the console menu
fr: Protéger le menu de la console avec un mot de passe

en: Password should contain at least 3 of the 4 different character groups (lowercase, uppercase, number, special)
fr: Le mot de passe doit contenir au moins 3 des 4 groupes de caractères différents (minuscules, majuscules, nombres, spéciaux)

en: Password to authenticate against the server.
fr: Mot de passe pour l'authentification auprès du serveur.

en: Password:
fr: Mot de passe

en: Paste a Certificate Revocation List in X.509 CRL format here.
fr: Insérez ici une Liste de Révocation de Certificats au format CRL X.509.

en: Paste a certificate in X.509 PEM format here.
fr: Insérez ici un certificat au format PEM X.509.

en: Paste a private key in X.509 PEM format here.
fr: Coller ici une clé privée au format X.509 PEM.

en: Paste an HMAC-MD5 key here.
fr: Copier une clé HMAC-MD5 ici.

en: Paste an authorized keys file here.
fr: Coller ici un fichier de clés autorisées.

en: Paste in a shared TLS key if one has already been generated.
fr: Collez une clé TLS partagée, si celle-ci a déjà été générée.

en: Paste the certificate received from your certificate authority here.
fr: Insérez ici le certificat reçu de votre autorité de certification.

en: Paste the content of your Lua script here.
fr: Coller ici le contenu du script Lua.

en: Paste the private key for the above certificate here. This is optional in most cases, but required if you need to generate a Certificate Revocation List (CRL).
fr: Collez ici la clé privée du certificat ci-dessus. Cette option est facultative dans la plupart des cas, mais nécessaire si vous souhaitez générer une liste de révocation de certificats (CRL).

en: Paste your shared key here
fr: Coller la clé partagée ici

en: Path
fr: Chemin

en: Path Contains
fr: Le chemin contient

en: Path Matches
fr: Le chemin correspond à

en: Path Prefix
fr: Préfixe du chemin

en: Path Regex
fr: Expression régulière du chemin

en: Path Suffix
fr: Suffixe du chemin

en: Path cannot be empty.
fr: Le chemin d'accès ne peut être vode

en: Path cost
fr: Coût du chemin

en: Path starts with
fr: Le chemin commence par

en: Payload
fr: Charge utile

en: Peak
fr: Pic

en: Peer 1
fr: Pair 1

en: Peer 2
fr: Pair 2

en: Peer Certificate Authority
fr: Autorité de Certification du correspondant

en: Peer Certificate Revocation List
fr: Liste de Révocation de Certificats du correspondant

en: Peer IP address
fr: Adresse IP du correspondant

en: Peer State
fr: État du correspondant

en: Peer identifier
fr: ID du correspondant

en: Peer name (FQDN)
fr: Nom du pair (FQDN)

en: Peer to Peer ( SSL/TLS )
fr: Pair à Pair ( SSL/TLS )

en: Peer to Peer ( Shared Key )
fr: Pair à Pair (Clé Partagée)

en: Peer to Peer Server Instance Statistics
fr: Statistiques de l'Instance Serveur Pair à Pair

en: Pending
fr: En attente

en: Perform HTML normalisation and decryption of MS Script Encoder code.
fr: Effectuer la normalisation HTML et le décryptage du code MS Script Encoder.

en: Perform Self-tests
fr: Effectuer Auto-tests

en: Performance and Monitoring
fr: Performance et Supervision

en: Periodic Backups
fr: Sauvegardes Périodiques

en: Periodic Captive Portal Backup
fr: Sauvegarde périodique du portail captif

en: Periodic DHCP Leases Backup
fr: Sauvegarde périodique des Baux DHCP

en: Periodic NetFlow Backup
fr: Sauvegarde NetFlow Périodique

en: Periodic RRD Backup
fr: Sauvegarde périodique RRD

en: Permit
fr: Permettre

en: Permit TLS Client Certificate Authenticated Users
fr: Autoriser les Utilisateurs Authentifiés par Certificat de Client TLS

en: Permit Trusted Networks
fr: Autoriser les Réseaux de Confiance

en: Permit password login
fr: Autoriser les connexions avec mot de passe

en: Permit root user login
fr: Autoriser la connexion de l'utilisateur root

en: Phase 1 Proposal
fr: Proposition Phase 1

en: Phase 1 proposal (Algorithms)
fr: Proposition Phase 1 (Algorithmes)

en: Phase 1 proposal (Authentication)
fr: Proposition Phase 1 (Authentification)

en: Phase 2 proposal (SA/Key Exchange)
fr: Proposition Phase 2 (SA/Échange de Clés)

en: Phase2 with this Local Network is already defined for mobile clients.
fr: Ce Réseau Local pour la Phase2 est déjà défini pour les clients mobiles.

en: Phase2 with this Local/Remote networks combination is already defined for this Phase1.
fr: Cette combinaison réseaux Local/Distant pour la Phase2 est déjà définie pour cette Phase1.

en: Phishing
fr: Hammeçonage

en: Phone Number
fr: Numéro de Téléphone

en: Ping Hosts
fr: Ping Hôtes

en: Ping Hosts and measure the metrics.
fr: Envoyez une requête ping aux hôtes et mesurez les métriques.

en: Ping timeout must be between 1...65535
fr: Le délai d'expiration du ping doit être compris entre 1...65535

en: Pipe
fr: Tuyau

en: Pipe number must be between 1...65535
fr: Le numéro de tuyau (pipe) doit être compris entre 1 ... 65535

en: Pipes
fr: Tuyaux

en: Plain View
fr: Vue brute

en: Please add the interface for upstream, the allowed subnets, and the downstream interfaces you would like the proxy to allow. Only one 'upstream' interface can be configured.
fr: Veuillez, s'il vous plaît, ajouter les interfaces pour les flux montants et descendants, ainsi que les sous-réseaux autorisés pour lesquels vous souhaiteriez autoriser le proxy. Une seule interface 'montante' peut être configurée.

en: Please be aware that you need to %smanually%s add the required firewall rules for all configured services.
fr: Veuillez noter que vous devez ajouter %smanuellement%s les règles de pare-feu requises  pour tous les services configurés.

en: Please check the %ssystem log%s, the wol command for %s (%s) did not complete successfully.
fr: Veuillez vérifier le %sjournal système%s, la commande wol pour %s (%s) ne s'est pas terminée correctement.

en: Please choose a Link Type.
fr: Veuillez choisir un Type de Lien.

en: Please choose a value between 1 and 3000
fr: Veuillez choisir une valeur entre 1 et 3000

en: Please click Create to define one.
fr: S'il vous plait cliquez sur Créer pour en définir un.

en: Please click the "Calculate" to get a result.
fr: Veuillez cliquer sur "Calculer" pour obtenir un résultat.

en: Please consider donating to the project to help us with our overhead costs. See %sour website%s to donate or purchase available %s support services.
fr: Veuillez envisager de faire un don au projet pour nous aider à payer nos frais généraux. Consultez %snotre site internet%s pour faire un don ou acheter des services d'assistance %s disponibles.

en: Please consider submitting a crash report if the error persists.
fr: Merci d'envisager de soumettre un rapport de crash si l'erreur persiste.

en: Please do not use special characters in Certificate field names.
fr: Veuillez ne pas utiliser de caractères spéciaux dans les champs du certificat.

en: Please double-check the following contents to ensure you are comfortable submitting the following information.
fr: Merci de vérifier les informations ci dessous afin d'être sûr que vous souhaitez nous transmettre ces informations.

en: Please enter a dynamic domain name for 'My Identifier'
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer un nom de domaine dynamique à la rubrique 'Mon identifiant'

en: Please enter a fully qualified domain name for 'My Identifier'
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer un nom de domaine complet à la rubrique 'Mon identifiant'

en: Please enter a fully qualified domain name for 'Peer Identifier'
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer un nom de domaine complet à la rubrique 'Identifiant Pair'

en: Please enter a keyid tag for 'My Identifier'
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer une étiquette keyid à la rubrique 'Mon identifiant'

en: Please enter a keyid tag for 'Peer Identifier'
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer une étiquette keyid à la rubrique 'Identifiant Pair'

en: Please enter a user and fully qualified domain name for 'My Identifier'
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer un nom d'utilisateur ainsi qu'un nom de domaine complet à la rubrique 'Mon identifiant'

en: Please enter a user and fully qualified domain name for 'Peer Identifier'
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer un nom d'utilisateur ainsi qu'un nom de domaine complet à la rubrique 'Identifiant Pair'

en: Please enter a valid IP address or hostname for the authentication server.
fr: Veuillez entrer une adresse IP ou un nom d’hôte valide pour le serveur d’authentification.

en: Please enter a valid IP or hostname.
fr: Veuillez entrer une IP ou nom d'hôte valide.

en: Please enter a valid email address.
fr: Veuillez indiquer une adresse de courriel valide.

en: Please enter a valid grace period in seconds
fr: Veuillez entrer un délai de grâce valide en secondes

en: Please enter a valid port number.
fr: Veuillez entrer un numéro de port valide.

en: Please enter a valid servername, ip address or leave this option blank
fr: Merci de rentrer un nom de serveur ou une adresse IP valide ou de laisser le champ vide

en: Please enter a valid servername, ip address or leave this option blank.
fr: Veuillez entrer soit un nom d'hôte soit une adresse IP ou laissez ce champ vide.

en: Please enter a valid source port number, or leave the field blank.
fr: Merci de renseigner un numéro de port source valide, ou laissez le champ vide.

en: Please enter a valid time window in seconds
fr: Veuillez entrer une fenêtre de temps valide en secondes

en: Please enter all information for authentication server.
fr: Veuillez entrer toutes les informations pour le serveur d'authentification.

en: Please enter all information for the new Certificate Authority.
fr: Veuillez saisir toutes les informations pour la nouvelle Autorité de Certification.

en: Please enter all information for the new certificate.
fr: Veuillez saisir toutes les informations pour le nouveau certificat.

en: Please enter an address for 'My Identifier'
fr: Veuillez indiquer une adresse pour 'Mon Identifiant'

en: Please enter an address for 'Peer Identifier'
fr: Veuillez entrer une adresse IP pour 'ID du correspondant'

en: Please enter ip addresses or domain names here
fr: Veuillez entrer ici des adresses IP ou noms de domaine

en: Please enter only a two-letter ISO country code
fr: Merci de fournir uniquement un code pays au format ISO de 2 lettres

en: Please enter valid addresses
fr: Veuillez entrer des adresses valides

en: Please enter valid mac addresses
fr: Veuillez entrer des adresses MAC valides

en: Please enter valid targets (e.g. 192.168.0.1:2055).
fr: Veuillez entrer des cibles valides (p. ex. 192.168.0.1:2055).

en: Please fill the required values.
fr: Veuillez remplir les valeurs requises.

en: Please provide IP or hostname (no spaces allowed).
fr: Veuillez fournir un nom d'hôte ou une adresse IP (espaces interdits).

en: Please provide a single IP address.
fr: Veuillez fournir une adresse IP unique.

en: Please provide a valid FQDN, i.e. www.example.com or mail.example.com (max 255 characters).
fr: Veuillez fournir un FQDN valide, par ex. www.example.com ou mail.example.com (255 caractères maximum).

en: Please provide a valid IPv4 address.
fr: Veuillez fournir une adresse IPv4 valide.

en: Please provide a valid hostname or IP address.
fr: Veuillez fournir un nom d'hôte ou une adresse IP valide.

en: Please provide a valid listen address, i.e. 10.0.0.1:8080 or haproxy.example.com:8999.
fr: Veuillez fournir une adresse d'écoute valide, par ex. 10.0.0.1:8080 ou haproxy.example.com:8999.

en: Please provide a valid listen address, i.e. 127.0.0.1:8080 or www.example.com:443. Port range as start-end, i.e. 127.0.0.1:1220-1240.
fr: Veuillez fournir une adresse d'écoute valide, par ex. 127.0.0.1:8080 ou www.example.com:443. Intervalle de ports s'écrit avec -, par ex. 127.0.0.1:1220-1240.

en: Please provide a valid port number between 1 and 65535.
fr: Veuillez fournir un numéro de port valide entre 1 et 65535.

en: Please provide a valid port number between 1 and 65535. Port 9100 is the default.
fr: Veuillez fournir un numéro de port valide entre 1 et 65535. Le port par défaut est 9100.

en: Please provide a valid user and password, i.e. user:secret123.
fr: Veuillez fournir un couple utilisateur et mot de passe valide, p. ex. user:secret123

en: Please provide one or more valid FQDNs, i.e. www.example.com or mail.example.com. Field length is limited to 65535 characters.
fr: Veuillez fournir un ou plusieurs FQDN valide, p. ex. www.example.com ou mail.example.com. Le champ est limité à 65535 caractères.

en: Please provide valid IP addresses, i.e. 10.0.0.1.
fr: Veuillez fournir des adresses IP valides, p. ex. 10.0.0.1

en: Please provide valid Zabbix server addresses, i.e. 10.0.0.1 or zabbix.example.com.
fr: Veuillez fournir des adresses valides de serveur Zabbix, ex: 10.0.0.1 ou zabbix.example.com.

en: Please select a valid CA from the list.
fr: Veuillez sélectionner une AC valide dans la liste.

en: Please select a valid CRL from the list.
fr: Veuillez sélectionner une CRL valide dans la liste.

en: Please select a valid Cryptographic Accelerator.
fr: Veuillez sélectionner un Accélérateur de Chiffrement valide.

en: Please select a valid Digest Algorithm.
fr: Veuillez, s'il vous plaît, sélectionner un Algorithme de Hachage valide.

en: Please select a valid Key Length.
fr: Veuillez sélectionner une longueur de clé valide.

en: Please select a valid Thermal Hardware Sensor.
fr: Veuillez sélectionner une Sonde de température Matérielle valide.

en: Please select a valid certificate from the list
fr: Merci de sélectionner un certificat valide depuis la liste

en: Please select a valid certificate from the list.
fr: Veuillez sélectionner un certificat valide de la liste.

en: Please select a valid rotation
fr: Veuillez sélectionner une rotation valide

en: Please select an identifier (My Identifier) other then 'any' when selecting 'Any' interface
fr: Veuillez s'il vous plaît entrer un identifiant (Mon identifiant) autre que 'n'importe lequel' quand l'interface 'n'importe laquelle' est sélectionnée

en: Please select radius servers to use.
fr: Merci de sélectionner le serveur radius à utiliser

en: Please select users to import:
fr: Veuillez sélectionner les utilisateurs à importer :

en: Please select which containers to Authenticate against:
fr: Veuillez s'il vous plaît sélectionner les conteneurs à utiliser pour l'Authentification:

en: Please setup a voucher server first (%sgoto auth servers%s)
fr: Veuillez d'abord créer un serveur de bon d'échange (%svoir serveurs d'accès%s)

en: Please specify a valid hostname.
fr: Veuillez spécifier un nom d'hôte valide.

en: Please specify a valid number for max mss.
fr: Merci de spécifier un nombre valide pour max rss.

en: Please specify a valid number for min ttl (0-255).
fr: Merci de spécifier un nombre valide pour min ttl (0-255).

en: Please specify a valid servername or IP address.
fr: Veuillez indiquer un nom de serveur ou une adresse IP valide.

en: Please specify a valid source address, i.e. 10.0.0.1 or loadbalancer.example.com:50000. Port range as start-end, i.e. 10.0.0.1:50000-60000.
fr: Veuillez spécifier une adresse source valide, ex: 10.0.0.1 ou loadbalancer.example.com:50000; l'intervalle de ports se représente avec un tiret, c.à.d. 10.0.0.1:50000-60000.

en: Please specify a value between 0 and 1024.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 0 et 1024.

en: Please specify a value between 0 and 256.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 0 et 256.

en: Please specify a value between 0 and 50.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 0 et 50.

en: Please specify a value between 0 and 500000.
fr: Veuillez spécifier une valeur entre 0 et 500000.

en: Please specify a value between 1 and 100.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1 et 100.

en: Please specify a value between 1 and 10000.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1 et 10000.

en: Please specify a value between 1 and 1000000000.
fr: Veuillez spécifier une valeur entre 0 et 1000000000.

en: Please specify a value between 1 and 128.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1 et 128.

en: Please specify a value between 1 and 16384.
fr: Veuillez spécifier une valeur entre 0 et 16384.

en: Please specify a value between 1 and 500000.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1 et 500000.

en: Please specify a value between 1 and 65535.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1 et 65535.

en: Please specify a value between 100 and 999.
fr: Veuillez spécifier une valeur entre 100 et 999.

en: Please specify a value between 1024 and 1048576.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1024 et 1048576.

en: Please specify a value between 1024 and 16384.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1024 et 16384.

en: Please specify a value between 1024 and 65535.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 1024 et 65535.

en: Please specify a value between 64 and 65535.
fr: Veuillez indiquer une valeur comprise entre 64 et 65535.

en: Please use "Download & Update Rules" to fetch your initial ruleset, automatic updating can be scheduled after the first download.
fr: Veuillez utiliser "Télécharger et mettre à jour les règles" pour récupérer votre jeu de règles initial, la mise à jour automatique peut être planifiée après le premier téléchargement.

en: Please wait while loading data...
fr: Veuillez patienter pendant le chargement des données...

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Plugin details
fr: Détails du greffon

en: Point to Point
fr: Point à Point

en: Point-to-Point
fr: Point-à-Point

en: Point-to-Point Devices
fr: Périphériques point-à-point

en: Point-to-point network
fr: Réseau point-à-point

en: Policy
fr: Politique

en: Polling Interval
fr: Intervalle d'interrogation

en: Polling Interval needs to be an integer value between 0 and 86400
fr: L'intervalle d'interrogation doit être un entier compris entre 0 et 86400

en: Polling interval in seconds
fr: Période d'interrogation en secondes

en: Pool Description
fr: Description de l'étendue

en: Pool End
fr: Fin de l'étendue

en: Pool Options:
fr: Options du pool:

en: Pool Start
fr: Début de l'étendue

en: Popup blocker detected. Action aborted.
fr: Bloqueur de popup détecté. Action annulée.

en: Port %s was assigned to %d interfaces:
fr: Le port %s a été attribué à l'interface %d:

en: Port Forward
fr: Redirection de port

en: Port needs to be an integer value between 0 and 65535
fr: Le port doit être un entier entre 0 et 65535

en: Port number must be between 1...65535
fr: Le numéro de port doit être compris entre 1 et 65535

en: Port number on which the SOCKS server should listen. The default is 9050. You should not change this unless you need the port.
fr: Le numéro du port sur lequel le serveur SOCKS écoute. Par défaut 9050, vous n'avez pas à le changer à moins que vous n'en ayez besoin.

en: Port number on which the transparent DNS server should listen. The default is 9053. You should not change this unless you need the port.
fr: Numéro de port sur lequel le serveur DNS transparent doit écouter. La valeur par défaut est 9053. Vous ne devriez pas changer cela sauf si vous avez besoin du port.

en: Port number on which the transparent proxy server should listen. The default is 9040. You should not change this unless you need the port.
fr: Numéro du port sur lequel le serveur proxy transparent doit écouter. Le port par défaut est 9040. Vous ne devriez pas le changer sauf si vous avez besoin de ce port.

en: Port of the remote server.
fr: Port du serveur distant

en: Port of the server.
fr: Port du serveur

en: Port to check
fr: Port à contrôler

en: Port used by the RADIUS server for accepting Authentication requests, typically 1812.
fr: Port utilisé par le serveur RADIUS pour accepter les demandes d'Authentification, généralement 1812.

en: Port value
fr: Numéro de port

en: Port where the proxy will listen for redirected connections. The default is port 8021.
fr: Port sur lequel le proxy écoutera pour des connections redirigées. Le port par défaut est 8021.

en: Portal Auth events
fr: Évènements Authentification portail

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: Possible options: b-node (broadcasts), p-node (point-to-point name queries to a WINS server), m-node (broadcast then query name server), and h-node (query name server, then broadcast).
fr: Options valides: b-node (diffusions), p-node (requête point-à-point de nom sur un serveur WINS), m-node (diffusion puis requête au serveur de nom), et h-node (requête au serveur de nom puis diffusion).

en: PostgreSQL user
fr: Utilisateur PostgreSQL

en: Power
fr: Alimentation

en: Power Off
fr: Éteindre

en: Power Savings
fr: Économies d'Énergie

en: PowerDNS.com API
fr: API PowerDNS.com

en: Pre-Shared Key
fr: Clé Pré-Partagée (PSK)

en: Pre-Shared Keys
fr: Clés pré-partagées

en: Prefer
fr: Préférer

en: Prefer DHCP
fr: Préférer le DHCP

en: Prefer IPv4 over IPv6
fr: Préférer IPv4 à IPv6

en: Prefer older IPsec SAs
fr: Préférer les SA IPsec anciennes

en: Prefer to use IPv4 even if IPv6 is available
fr: Préférer utiliser IPv4 même si IPv6 est disponible

en: Prefetch DNS Key Support
fr: Support du pré-chargement de la clé DNS

en: Prefetch Support
fr: Support de la Pré-Extraction

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix Delegation
fr: Délégation de préfixe

en: Prefix Delegation Range
fr: Plage de Délégation de Préfixe

en: Prefix Delegation Size
fr: Taille du préfixe de délégation

en: Prefix hostname to backupfile
fr: Le fichier de sauvegarde sera préfixé par le nom d'hôte

en: Presets:
fr: Préréglages:

en: Prevent interface removal
fr: Empêcher le retrait de l'interface

en: Prevent release
fr: Empêcher la libération

en: Prevent this client from receiving any server-defined client settings.
fr: Empêche ce client de recevoir tout paramétrage client défini au niveau du serveur.

en: Preview Size
fr: Taille Aperçu

en: Primary Console
fr: Console principale

en: Primary DNS Server
fr: Serveur DNS principal

en: Primary DNS Server field is invalid
fr: Le champ Serveur DNS principal n'est pas valide

en: Priority
fr: Priorité

en: Priority for STP needs to be an integer between 0 and 61440.
fr: Le numéro de Priorité pour le protocole STP doit être un nombre entier compris entre 0 et 61440.

en: Priority must be between 0 and 4294967295.
fr: La priorité doit être comprise entre 0 et 4294967295.

en: Priority of MX record
fr: Priorité des enregistrements MX

en: Private key
fr: Clé privée

en: Private key data
fr: Données de la clé privée

en: Private ports
fr: Ports protégés

en: Probe Interval
fr: Intervalle de la sonde

en: Processes
fr: Processus

en: Processing request...
fr: Traitement de la demande ...

en: Production Environment [default]
fr: Environnement de production [par défaut]

en: Promiscuous
fr: Promiscuité

en: Promiscuous mode
fr: Mode promiscuité

en: Protection Mode
fr: Mode Protégé

en: Protection mode RTS and CTS
fr: Mode Protégé RTS et CTS

en: Protection mode off
fr: Mode Protégé off

en: Protocol
fr: Protocole

en: Protocol / Port
fr: Protocole / Port

en: Protocol Type
fr: Type de protocole

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv4 protocol and an IPv6 IP address.
fr: Les familles de protocole et d'adresse IP ne correspondent pas. Vous ne pouvez pas sélectionner un protocole IPv4 et une adresse IP IPv6.

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv4 protocol and an IPv6 address.
fr: Le protocole et l'adresse sont incohérents. Vous ne pouvez pas spécifier une adresse IPv6 et un protocole IPv4.

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv6 protocol and an IPv4 IP address.
fr: Les familles de protocole et d'adresse IP ne correspondent pas. Vous ne pouvez pas sélectionner un protocole IPv6 et une adresse IP IPv4.

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv6 protocol and an IPv4 address.
fr: Le protocole et l'adresse sont incohérents. Vous ne pouvez pas spécifier une adresse IPv4 et un protocole IPv6.

en: Protocol field compression. This option saves one byte per frame for most frames.
fr: Compression du Champ de Protocole. Cette option permet d'économiser un octet par trame pour la plupart des trames.

en: Protocol not found
fr: Protocole introuvable

en: Protocol supplied is invalid
fr: Le protocole fourni est invalide

en: Protocol to use for OpenVPN connections. If you are unsure, leave this set to UDP.
fr: Protocole à utiliser pour les connexions OpenVPN. Si vous n'êtes pas sûr, laissez cet ensemble à UDP.

en: Protocol used for spanning tree.
fr: Protocole utilisé pour le spanning tree.

en: Protocol version
fr: Version du protocole

en: Protocols
fr: Protocoles

en: Provide a DNS server list to clients
fr: Fournir la liste des serveurs DNS aux clients

en: Provide a NTP server list to clients
fr: Fournir une liste de serveurs NTP aux clients

en: Provide a WINS server list to clients
fr: Fournir la liste des serveurs WINS aux clients

en: Provide a default domain name to clients
fr: Fournir un nom de domaine par défaut aux clients

en: Provide a default domain name to clients.
fr: Fournir un nom de domaine par défaut aux clients.

en: Provide a list of accessible networks to clients
fr: Fournir la liste des réseaux accéssibles aux clients

en: Provide a login banner to clients
fr: Afficher une bannière de connexion pour les clients

en: Provide a virtual IP address to clients
fr: Fournir une adresse IP virtuelle aux clients

en: Provide a virtual adapter IP address to clients (see Tunnel Network)
fr: Fournir une adresse IP de carte virtuelle pour les clients (voir Tunnel Réseau)

en: Provide a virtual adapter IP address to clients (see Tunnel Network).
fr: Fournissez une adresse IP virtuel aux clients (voir Réseau de tunnels).

en: Provide an Access List name.
fr: Fournir un nom de Liste d'Accès.

en: Provide either the FQDN or the IP address of this server.
fr: Fournissez soit le FQDN soit l'adresse IP de ce serveur

en: Provide subscription key.
fr: Fournir la clé d'abonnement.

en: Provide the TCP communication port to use during check, i.e. 80 or 443.
fr: Fournir le port de communication TCP à utiliser pendant le contrôle, i.e. 80 ou 443.

en: Provide the TCP or UDP communication port for this server, i.e. 80 or 443. If set, all connections will be sent to this port. If unset, the same port the client connected to will be used.
fr: Fournir le port de communication TCP ou UDP pour ce serveur, i.e. 80 ou 443. Si défini, toutes les connexions seront envoyées à ce port. Si non défini, le même port que celui auquel le client s'est connecté sera utilisé.

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Provider:
fr: Fournisseur d'accès:

en: Proxy ARP and other type Virtual IPs cannot be bound to by anything running on the firewall, such as IPsec, OpenVPN, etc. Use a CARP or IP Alias type address for these cases.
fr: Proxy ARP et autres types Les adresses IP virtuelles ne peuvent pas être liées à tout ce qui s'exécute sur le pare-feu, comme IPsec, OpenVPN, etc. Utilisez une adresse de type CARP ou IP Alias pour ces cas.

en: Proxy Mode
fr: Mode mandataire

en: Proxy Protocol
fr: Protocole mandataire

en: Proxy authentication extra options
fr: Options supplémentaires pour l'authentification proxy

en: Proxy host or address
fr: Nom d'hôte ou adresse du proxy

en: Proxy interfaces
fr: Interfaces mandataires

en: Proxy port
fr: Port du proxy

en: Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: Le port du proxy doit être un nombre entier compris entre 1 et 65535

en: Proxy reconfigured
fr: Proxy reconfiguré

en: Public Service ID
fr: ID Service Public

en: Public Service Name
fr: Nom Service Public

en: Public Services
fr: Services Publics

en: Public key
fr: Clé publique

en: Public key for this host in the network
fr: Clé publique pour cet hôte dans le réseau

en: Public key for this host in the network (leave empty to generate)
fr: Clé publique pour cet hôte dans le réseau (laisser vide pour la générer)

en: Query
fr: Requête

en: Query DNS servers sequentially
fr: Interrogation séquentielle des serveurs DNS

en: Query time
fr: Heure de requête

en: Queue
fr: File d'attente

en: Queue number must be between 1...65535
fr: Le numéro de file d'attente doit être compris entre 1 et 65535

en: Queues
fr: Files d'attente

en: Quick
fr: Rapide

en: Quick Start Guide
fr: Guide démarrage rapide

en: RA Interface
fr: Interface RA

en: RA Sending
fr: Envoi RA

en: RADIUS Accounting Update
fr: Mise à jour de la Comptabilisation RADIUS

en: RADIUS Authentication Server List
fr: Liste des Serveurs d'Authentification RADIUS

en: RADIUS Authentication Server Parameters
fr: Paramètres du Serveur d'Authentification RADIUS

en: RADIUS Server
fr: Serveur RADIUS

en: RADIUS Server Selection
fr: Sélection du Serveur RADIUS

en: RADIUS Shared Secret
fr: Secret partagé RADIUS

en: RADIUS Timeout value must be numeric and positive.
fr: La valeur du délai d'expiration RADIUS doit être numérique et positive.

en: RADIUS accounting update period in seconds
fr: Période de mise à jour de la comptabilisation RADIUS en secondes

en: RADIUS primary shared secret
fr: Secret partagé du serveur RADIUS principal

en: RADIUS secondary shared secret
fr: Secret partagé du serveur RADIUS secondaire

en: RADIUS server Primary
fr: Serveur RADIUS principal

en: RADIUS server Secondary
fr: Serveur RADIUS secondaire

en: RADIUS server address
fr: Adresse du serveur RADIUS

en: RADIUS servers
fr: Serveurs RADIUS

en: RADIUS shared secret
fr: Secret partagé de RADIUS

en: REJECT
fr: REJETER

en: RFC 1918 networks
fr: Réseaux RFC 1918

en: RFC 2136 client
fr: Client RFC 2136

en: RFC1583 Compatibility
fr: Compatibilité RFC1583

en: RFC1918 Networks
fr: Réseaux RFC1918

en: RRD Data
fr: Données RRD

en: RRD data has been cleared.
fr: Les données RRD ont été effacées.

en: RRD report has been cleared.
fr: Le rapport RRD a été effacé.

en: RSTP
fr: RSTP (Rapid Spanning Tree)

en: Radius servers
fr: Serveurs Radius

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random ID
fr: ID aléatoire

en: Random with Sticky Address
fr: Aléatoire avec les Adresses Collantes

en: Random: Selects an address from the translation address pool at random.
fr: Aléatoire: Sélectionne au hasard une adresse du pool d'adresses de translation.

en: Range
fr: Plage

en: Range begin
fr: Début de la plage

en: Range end
fr: Fin de la plage

en: Rate
fr: Taux

en: Read metrics about CPU usage.
fr: Lire les métriques sur l'utilisation CPU.

en: Read metrics about disk IO by device.
fr: Lire les métriques sur les E/S disque par device.

en: Read metrics about disk usage by mount point.
fr: Lire les métriques sur l'utilisation du disque par point de montage.

en: Read metrics about memory usage.
fr: Lire les métriques sur l'utilisation de la mémoire.

en: Read metrics about swap memory usage.
fr: Lire les métriques sur l'utilisation de l'espace d'échange.

en: Read metrics about system load and uptime.
fr: Lire les métriques sur la charge système et l'uptime.

en: Read network interface metrics.
fr: Lire les métriques des interfaces réseau.

en: Real Address
fr: Adresse Réelle

en: Real/Virtual IP
fr: IP Réelle/Virtuelle

en: Reason
fr: Motif

en: Reboot
fr: Redémarrer

en: Reboot after a successful restore.
fr: Redémarrer après une restauration réalisée avec succès.

en: Reboot required
fr: Redémarrage requis

en: Receive antenna
fr: Antenne de réception

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Record Type
fr: Type d'enregistrement

en: Record a timestamp once for each second, useful for constructing Allan deviation plots (default: disabled).
fr: Enregistrement d'un horodatage à chaque seconde, utile pour construire les graphiques de variance d'Allan (désactivé par défaut).

en: Redirect
fr: redirection (type: 5,code: 0 à 3)

en: Redirect Gateway
fr: Rediriger la Passerelle

en: Redirect all incoming calls to a given SIP-URI with format sip:internal@ip:port.
fr: Rediriger tous les appels entrants vers un SIP-URI donné au format sip:internal@ip:port.

en: Redirect target IP
fr: Rediriger l'IP de destination

en: Redirect target port
fr: Rediriger le port cible

en: Redirecting to the dashboard...
fr: Redirection vers le tableau de bord...

en: Redirecting...
fr: Redirection...

en: Redis DB
fr: BdD Redis

en: Reference
fr: Référence

en: Reflection for 1:1
fr: Réflexion pour le 1:1

en: Reflection for port forwards
fr: Réflexion pour les transferts de port

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Refuse
fr: Refuser

en: Refuse: This action also stops queries from hosts within the netblock defined below, but sends a DNS rcode REFUSED error message back to the client.
fr: Refuser: Cette action stoppera également les requêtes des hôtes situés a l'intérieur des blocs réseaux définis ci-dessous, mais renverra un message d'erreur de type DNS rcode REFUSED au client.

en: Register additional Security Policy Database entries
fr: Enregistrer des entrées supplémentaires dans la Base des Politiques de Sécurité (SPD)

en: Regular Expression
fr: Expression régulière

en: Regular expressions are allowed.
fr: Les expressions régulières sont autorisées.

en: Regulatory domain
fr: Domaine de régulation

en: Regulatory settings
fr: Paramètres réglementaires

en: Reject
fr: Rejeter

en: Reject Connections from other IP addresses than ::1 and 127.0.0.1.
fr: Rejeter les connexions venant d'autres adresses IP que ::1 et 127.0.0.1.

en: Reject Leases From
fr: Rejeter les baux venant de

en: Reject Local Interfaces IPs
fr: Rejeter les IPs des interfaces locales

en: Reject Non FQDN Sender
fr: Rejeter les expéditeurs non-FQDN

en: Reject Private IPs
fr: Rejeter les IPs privées

en: Reject Unauthenticated Destination
fr: Rejeter les destinations non-authentifiées

en: Reject Unknown Recipient Domain
fr: Rejeter Domaine Destinataire Inconnu

en: Reject Unknown Sender Domain
fr: Rejeter Domaine Expéditeur Inconnu

en: Reject exiting to private IP space
fr: Rejeter sortie vers espace IP privé

en: Reject: Do not allow the connection; Accept: Pass the connection
fr: Rejeter: Ne pas autoriser la connexion; Accepter: Laisser passer la connexion

en: Related ACL item not found
fr: Article ACL associé introuvable

en: Related HAProxy ACL not found.
fr: ACL HAProxy associé introuvable.

en: Related HAProxy action not found.
fr: Action HAProxy associée introuvable.

en: Related HAProxy server not found.
fr: Serveur HAProxy associé introuvable

en: Related action item not found
fr: Elément d'action associé introuvable

en: Related cron not found
fr: cron concerné introuvable

en: Related cron not found.
fr: Cron associé introuvable.

en: Related error file item not found
fr: Elément de fichier d'erreur associé non trouvé

en: Related health check item not found
fr: Elément de contrôle de santé associé introuvable

en: Related item not found
fr: Article associé non trouvé

en: Related network not found
fr: Le réseau concerné est introuvable

en: Related pipe not found
fr: Le tuyau (pipe) concerné est introuvable

en: Related pipe or queue not found
fr: Le tuyau (pipe) ou la file d'attente concerné est introuvable

en: Related server item not found
fr: Élément de serveur associé non trouvé

en: Related template not found
fr: Modèle associé introuvable

en: Relay
fr: Relais

en: Release
fr: Libérer

en: Relevant when supplying a virtual adapter IP address to clients when using tun mode on IPv4.
fr: Approprié lorsque l'adresse IP de la carte virtuelle est fournie aux clients en utilisant le mode tun sur IPv4.

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload Configuration
fr: Recharger la Configuration

en: Reload Service
fr: Recharger le service

en: Reload in progress
fr: Rechargement en cours

en: Remaining disk space for log files:
fr: Espace disque restant pour les fichiers journaux:

en: Remember to add firewall rules for all configured Public Services.
fr: Souvenez-vous d'ajouter des règles de pare feu pour tous les Services Publics configurés.

en: Remember to use these Gateway Groups in firewall rules in order to enable load balancing, failover, or policy-based routing. Without rules directing traffic into the Gateway Groups, they will not be used.
fr: Rappelez-vous d'utiliser ces groupes de passerelles dans les règles du pare-feu afin de permettre l'équilibrage de charge, basculement, ou le routage à base de règles. Sans règles qui dirigent la circulation dans les groupes de la passerelle, ils ne seront pas utilisés.

en: Reminder
fr: Rappel

en: Reminder needs to be an integer value between 0 and 86400
fr: Le rappel doit être un entier compris entre 0 et 86400

en: Remote AS
fr: AS distant

en: Remote Access ( SSL/TLS )
fr: Accès Distant ( SSL/TLS )

en: Remote Access ( SSL/TLS + User Auth )
fr: Accès Distant ( SSL/TLS + Authentification Utilisateur )

en: Remote Access ( User Auth )
fr: Accès Distant ( Authentification Utilisateur )

en: Remote Access Control Lists
fr: Listes de Contrôle d'Accès distantes

en: Remote Access Server
fr: Serveur d'Accès Distant

en: Remote Address Range
fr: Plage d'Adresses Distante

en: Remote Auth
fr: Auth distante

en: Remote Blacklist
fr: Liste noire distante

en: Remote Gateway
fr: Passerelle distante

en: Remote Host
fr: Hôte Distant

en: Remote ID
fr: ID distant

en: Remote IP
fr: Adresse IP distante

en: Remote IP address
fr: Adresse IP distante

en: Remote Logging Options
fr: Options de Journalisation distante

en: Remote Network
fr: Réseau Distant

en: Remote Port
fr: Port Distant

en: Remote Subnet
fr: Sous-réseau distant

en: Remote Syslog Contents
fr: Contenu Syslog distant

en: Remote Syslog Servers
fr: Serveurs Syslog distants

en: Remote System Password
fr: Mot de passe du Système Distant

en: Remote System Username
fr: Identifiant du Système Distant

en: Remote address range
fr: Plage d'adresses distantes

en: Remote gateway
fr: Passerelle distante

en: Remote gif address endpoint. The subnet part is used for determining the network that is tunnelled.
fr: Point de terminaison d'adresse gif à distance. La partie sous-réseau est utilisée pour déterminer le réseau qui est tunnellisé.

en: Remote listen addresses
fr: Adresses d'écoute distantes

en: Remote network type
fr: Type de réseau distant

en: Remote server
fr: Serveur distant

en: Remote subnets
fr: Sous-réseaux distants

en: Remote tunnel address
fr: Adresse du tunnel distant

en: Remote tunnel network
fr: Réseau tunnel distant

en: Remote/Virtual IP
fr: IP Distante/Virtuelle

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove Configuration Backup
fr: Supprimer la sauvegarde de configuration

en: Remove Users
fr: Retirer Utilisateurs

en: Remove expired vouchers
fr: Retirer les bons d'échanges expirés

en: Remove groups
fr: Supprimer des groupes

en: Remove log file
fr: Supprimer le fichier de log

en: Remove the HTTP header field with the specified name and add a new one with the same name. This is useful when passing security information to the server, where the header must not be manipulated by external users.
fr: Supprimez le champ d'en-tête HTTP portant le nom spécifié et ajoutez-en un nouveau portant le même nom. Ceci est utile lorsque vous transmettez des informations de sécurité au serveur, où l'en-tête ne doit pas être manipulé par des utilisateurs externes.

en: Remove this backup
fr: Supprimer cette sauvegarde

en: Remove voucher group
fr: Supprimer ce groupe de bon d'échange

en: Removing this file will cleanup disk space, but cannot be undone.
fr: La suppression de ce fichier va nettoyer l'espace disque, mais ne peut pas être annulée.

en: Renegotiate data channel key after n seconds (default=3600). Set to 0 to disable.
fr: Renégociation de la clé du canal de données après n secondes (défaut=3600). Mettre à 0 pour désactiver.

en: Renegotiate data channel key after n seconds (default=3600).%sWhen using a one time password, be advised that your connection will automatically drop because your password is not valid anymore.%sSet to 0 to disable, remember to change your client as well.
fr: Renégociation de la clé du canal de données après n secondes (défaut=3600). %sSi vous utilisez un mot de passe à usage unique, votre connexion tombera automatiquement. %sMettre à 0 pour désactiver, pensez à changer également votre client.

en: Renegotiate time
fr: Durée de renégociation

en: Renegotiate time should contain a valid number of seconds.
fr: La durée de renégociation doit être un nombre entier de secondes.

en: Renew
fr: Renouveler

en: Renewal Interval
fr: Intervalle de renouvellement

en: Replace all with client's IP (truncate)
fr: Remplacer tout par l'IP du client (tronquer)

en: Replaces the IP identification field of packets with random values to compensate for operating systems that use predictable values. This option only applies to packets that are not fragmented after the optional packet reassembly.
fr: Remplace le champ d'identification IP des paquets par des valeurs aléatoires pour compenser les systèmes d'exploitation qui utilisent des valeurs prévisibles. Cette option s'applique uniquement aux paquets qui ne sont pas fragmentés après le réassemblage de paquet facultatif.

en: Replaces the IP identification field with random values to compensate for predictable values generated by many hosts. This option only applies to packets that are not fragmented after the optional fragment reassembly.
fr: Remplace le champ d'identification IP par des valeurs aléatoires pour compenser les valeurs prévisibles générées par de nombreux hôtes. Cette option ne s'applique qu'aux paquets qui ne sont pas fragmentés après le réassemblage facultatif de fragment.

en: Report an issue
fr: Signaler un problème

en: Reporting
fr: Rapports

en: Reporting Database Options
fr: Options de la Base de données des Rapports

en: Reports
fr: Rapports

en: Request Options
fr: Options de requête

en: Requests Per Minute
fr: Requêtes Par Minute

en: Require 128-bit encryption
fr: Requiert un chiffrement 128-bit

en: Require Options
fr: Options requises

en: Require domain
fr: Exiger un domaine

en: Require passwords to meet complexity rules
fr: Les mots de passe doivent respecter les règles de complexité

en: Require the password in front of the token instead of behind it.
fr: Exiger le mot de passe devant le jeton plutôt que derrière.

en: Required Action
fr: Action requise

en: Required Parameters
fr: Paramètres requis

en: Rescan
fr: Nouveau Balayage

en: Reserved protocol or service names may not be used
fr: Les noms de protocoles réservés ou de services ne doivent pas être utilisés

en: Reserved/not assigned by IANA
fr: Réservé/non affecté par l'IANA

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Log Files
fr: Réinitialiser les fichiers des journaux

en: Reset Logs
fr: Réinitialiser les journaux d'événements

en: Reset Netflow Data
fr: Réinitialiser les données Netflow

en: Reset RRD Data
fr: Réinitialiser les données RRD

en: Reset to factory defaults
fr: Retour aux paramètres d'usine

en: Resetting the source tracking table will remove all source/destination associations. This means that the "sticky" source/destination association will be cleared for all clients.
fr: La réinitialisation de la table de suivi des sources supprimera toutes les associations source/destination. Cela signifie que l'association source/destination "collante" sera effacée pour tous les clients.

en: Resetting the state tables will remove all entries from the corresponding tables. This means that all open connections will be broken and will have to be re-established. This may be necessary after making substantial changes to the firewall and/or NAT rules, especially if there are IP protocol mappings (e.g. for PPTP or IPv6) with open connections.
fr: La réinitialisation des tables d'état supprimera toutes les entrées des tables correspondantes. Cela signifie que toutes les connexions ouvertes seront brisées et devront être rétablies. Cela peut être nécessaire après avoir apporté des modifications substantielles au pare-feu et / ou aux règles NAT, en particulier s'il existe des mappages de protocole IP (par exemple, pour PPTP ou IPv6) avec des connexions ouvertes.

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resolution time per server
fr: Temps de résolution par serveur

en: Resolve DHCP mappings first
fr: Résoudre les mappages DHCP en premier

en: Resolve DNS hostname or IP
fr: Résoudre le nom d'hôte DNS ou l'IP

en: Respond only
fr: Répondre uniquement

en: Response
fr: Réponse

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Restart %sService
fr: Redémarrage du Service %s

en: Restart HAProxy (OPNsense plugin)
fr: Redémarrer HAProxy (greffon OPNsense)

en: Restart OPNsense Web UI
fr: Redémarrer l'interface web d'OPNsense

en: Restart all services
fr: Redémarrer tous les services

en: Restore
fr: Restauration

en: Restore area:
fr: Restaurer les zones:

en: Restore configuration
fr: Restaurer la configuration

en: Restore from Configuration Backup
fr: Restaurer la sauvegarde de configuration

en: Restrict access to users in the selected local group. Please be aware that other authentication backends will refuse to authenticate when using this option.
fr: Restreindre l'accès aux utilisateurs dans le groupe local sélectionné. Attention, d'autres méthodes d'authentification échoueront du fait de cette option.

en: Result Match
fr: Correspondance du Résultat

en: Retransmission Delay
fr: Délai de Retransmission

en: Retransmission Interval
fr: Intervalle de retransmission

en: Retransmit interval must be between 0 and 4294967295.
fr: L'intervalle de retransmission doit être compris entre 0 et 4294967295.

en: Retries
fr: Réessais

en: Retry
fr: Réessayer

en: Retry DNS resolution
fr: Retenter la résolution DNS

en: Retry Number
fr: Nombre de réessais

en: Reverse Address
fr: Adresse inversée

en: Reverse Address Lookup
fr: Recherche Adresse Inversée

en: Reverse DNS Lookup
fr: Recherche DNS Inversée

en: Reverse DNS resolution for LDAP server IP.
fr: Résolution DNS inverse pour l'IP du serveur LDAP.

en: Reverse Display
fr: Inverser l'affichage

en: Reverse Port
fr: Port inversé

en: Reverse Resolve with DNS
fr: Résolution Inverse avec DNS

en: Reverse address
fr: Adresse inverse

en: Reverse address must be a valid IPv4 address
fr: L'adresse inverse doit être une adresse IPv4 valide

en: Reverse port
fr: Port inverse

en: Reverse port needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: Le port inverse doit être un entier entre 1 et 65535

en: Revert to this configuration
fr: Revenir à cette configuration

en: Revision
fr: Révision

en: Revocation
fr: Révocation

en: Revocation Reason
fr: Motif de révocation

en: Revoke a Certificate
fr: Révoquer un certificat

en: Revoke selected certificate?
fr: Révoquer le certificat sélectionné?

en: Revoked
fr: Revoqué

en: Revoked At
fr: Révoqué le

en: Rewrite source port
fr: Réécrire le port source

en: Rewrite sourceport to 20 in active mode to suit ancient clients that insist on this RFC property.
fr: Remplacer le port source par 20 en mode actif afin de répondre aux besoins des clients antiques insistant sur cette propriété RFC.

en: Root CA
fr: AC racine

en: Root Certificate
fr: Certificat racine

en: Root Login
fr: Connexion root

en: Root Password
fr: Mot de passe Root

en: Root Password Confirmation
fr: Confirmation Mot de passe Root

en: Root login is generally discouraged. It is advised to log in via another user and switch to root afterwards.
fr: La connexion du compte root est généralement déconseillée. Il est recommandé de se connecter avec un autre utilisateur puis de passer root.

en: Round Robin
fr: "Round-robin"

en: Round Robin with Sticky Address
fr: "Round-robin" avec les Adresses Collantes

en: Round Robin: Loops through the translation addresses.
fr: "Round Robin": boucle à travers les adresses de traduction.

en: Round-Robin-Database
fr: "Round-Robin" Base de données

en: Route 53: Enter your Access Key ID.
fr: Avec Route 53: Entrez votre ID de Clé d'Accès.

en: Route 53: Enter your Secret Access Key.
fr: Avec Route 53: Entrez votre clé d'Accès Secrète.

en: Route Priority
fr: Priorité de la Route

en: Route Redistribution
fr: Redistribution de Route

en: Route caching
fr: Mise en cache des Routes

en: Route search type
fr: Type de recherche de route.

en: Routed
fr: Routé

en: Router
fr: Routeur

en: Router Advertisement Daemon
fr: Service Publication de Routeur (RA)

en: Router Advertisements
fr: Publication de Routeur (RA)

en: Router ID
fr: ID Routeur

en: Router ID:
fr: ID Routeur:

en: Router Only
fr: Routeur Seulement

en: Router Priority
fr: Priorité Routeur

en: Routes are specified in CIDR format. The prefix of a route definition should be network prefix; it can be used to advertise more specific routes to the hosts.
fr: Les routes sont spécifiées au format CIDR. Le préfixe d'une définition d'itinéraire doit être préfixe de réseau; il peut être utilisé pour annoncer des routes plus spécifiques aux hôtes.

en: Routing
fr: Routage

en: Routing Table
fr: Table de Routage

en: Rule ID
fr: ID de règle

en: Rule Information
fr: Information de la règle

en: Rule Name
fr: Nom de règle

en: Rule details
fr: Détails de la règle

en: Rule priority
fr: Priorité de la règle

en: Rules
fr: Règles

en: Rules & Checks
fr: Règles & Contrôles

en: Rules and Checks
fr: Règles et Contrôles

en: Rules are evaluated on a first-match basis (i.e. the action of the first rule to match a packet will be executed). This means that if you use block rules, you'll have to pay attention to the rule order. Everything that isn't explicitly passed is blocked by default.
fr: Les règles sont évaluées sur la base de la première correspondance (c'est-à-dire que l'action de la première règle qui correspond au paquet sera exécutée). Cela signifie que si vous utilisez des règles de blocage, vous devrez faire attention à l'ordre des règles. Tout ce qui n'est pas explicitement passé est bloqué par défaut.

en: Rules for WAN type interfaces in groups do not contain the reply-to mechanism upon which Multi-WAN typically relies.
fr: Les règles pour les interfaces de type WAN dans les groupes ne contiennent pas le mécanisme de réponse sur lequel repose généralement le réseau WAN multiple.

en: Ruleset details
fr: Détails du jeu de règle

en: Run ''net stop dnscache'', ''net start dnscache'', ''ipconfig /flushdns'' and ''ipconfig /registerdns'' on connection initiation. This is known to kick Windows into recognizing pushed DNS servers.
fr: Exécuter ''net stop dnscache'', ''net start dnscache'', ''ipconfig /flushdns'' et ''ipconfig /registerdns'' à l'initialisation de la connexion. Cela permet de forcer les clients Windows à mettre à jour les serveurs DNS.

en: Run as root
fr: Exécuter en tant que root

en: Running Configuration
fr: Configuration actuelle

en: Russian
fr: Russe

en: SEND
fr: ENVOYER

en: SIM PIN
fr: Code PIN de la carte SIM

en: SIM PIN wait
fr: Temps d'attente du code PIN de la carte SIM

en: SIP listen port
fr: Port d'écoute SIP

en: SIP port the service use, default of 5060 is perfectly fine.
fr: Port SIP utilisé par le service, celui par défaut (5060) est très bien.

en: SIZE
fr: TAILLE

en: SMART Capabilities
fr: capacités SMART

en: SMART Status
fr: Statut SMART

en: SMTP Banner
fr: Bannière SMTP

en: SMTP domain
fr: Domines SMTP

en: SNI Contains
fr: SNI contient

en: SNI Matches
fr: SNI égal à

en: SNI Prefix
fr: Préfixe SNI

en: SNI Suffix
fr: Suffixe SNI

en: SNMP Server
fr: Serveur SNMP

en: SNMP password
fr: Mot de passe SNMP

en: SNMP port
fr: Port SNMP

en: SNMP port needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: Le port SNMP doit être un entier compris entre 1 et 65535

en: SOCKS Port Number
fr: Numéro Port SOCKS

en: SOCKS Proxy ACL
fr: ACL du Proxy SOCKS

en: SPD "%s" is not a valid network, it should match the tunnel type (IPv4/IPv6).
fr: SPD "%s" ne décrit pas un réseau valide, la valeur doit correspondre au type de tunnel (IPv4/IPv6)

en: SSH port
fr: Port SSH

en: SSH remote login is enabled for the users "root" and "installer" using the same password.
fr: La connexion distante par SSH est activée pour les utilisateurs "root" et "installer" en utilisant le même mot de passe.

en: SSL - Encrypted
fr: SSL - Chiffré

en: SSL / HTTPS (TCP mode)
fr: SSL / HTTPS (mode TCP)

en: SSL Certificate
fr: Certificat SSL

en: SSL Certificate Authorities
fr: Autorités de Certification SSL

en: SSL Certificates
fr: Certificats SSL

en: SSL Ciphers
fr: Chiffrements SSL

en: SSL Client Certificate
fr: Certificat Client SSL

en: SSL Client certificate is valid
fr: Le certificat client SSL est valide

en: SSL Client certificate verify error result
fr: Résultat d'erreur de vérification du certificat Client SSL

en: SSL Offloading
fr: SSL à la volé

en: SSL Proxy port
fr: Port du proxy SSL

en: SSL Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: Le port du Proxy SSL doit être un entier compris entre 1 et 65535

en: SSL Verify CA
fr: Vérification de l'autorité de certification SSL

en: SSL Verify CRL
fr: Vérification de la liste de révocation de certificat SSL

en: SSL cache size
fr: Taille du cache SSL

en: SSL certificate
fr: Certificat SSL

en: SSL default settings
fr: Réglages SSL par défaut

en: SSL no bump sites
fr: Ne pas inspecter ces sites SSL

en: SSL/Fingerprint
fr: SSL/Empreinte

en: SSL/TLS connection established
fr: Connexion SSL/TLS établie

en: SSO is not enabled or kerberos configuration file has invalid content
fr: SSO n'est pas activé ou le contenu du fichier de configuration kerberos est invalide

en: STATE
fr: ETAT

en: STP interfaces
fr: Interfaces STP

en: STUN period
fr: Période STUN

en: STUN port
fr: Port STUN

en: STUN server
fr: Serveur STUN

en: SWAP usage
fr: Utilisation de l'espace d'échange (SWAP)

en: Sachsen
fr: Saxe

en: SafeNet Crypto Accelerator
fr: Accélérateurs cryptographiques SafeNet

en: Sat
fr: Sam

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Settings
fr: Sauvegarder les paramètres

en: Save Xauth Password
fr: Sauver mot de passe Xauth

en: Save and Force Update
fr: Sauvegarder et force la mise à jour

en: Save and go back
fr: Sauvegarder et sortir

en: Save to load widget
fr: Enregistrer pour charger un widget

en: Saved Cfg
fr: Sauvegarder config

en: Saved settings for user "%s"
fr: Paramètres sauvegardés pour l'utilisateur "%s"

en: Scan HTML
fr: Scanner le HTML

en: Scan HWP3
fr: Scanner le HWP3

en: Scan OLE2
fr: Scanner le OLE2

en: Scan PDF files
fr: Scanner les fichiers PDF

en: Scan SWF
fr: Scanner les fichiers SWF

en: Scan XMLDOCS
fr: Scanner les fichiers XMLDOCS

en: Scan a different ipv4 network, instead of localnet
fr: Scanner un réseau ipv4 différent, au lieu de localnet

en: Scan archives
fr: Scanner les archives

en: Scan is running
fr: Scan lancé

en: Scan is stopped
fr: Scan arrêté

en: Scan portable executable
fr: Scanner les exécutables portables

en: Scan this QR code for easy setup with external apps.
fr: Scanner ce QR code pour un paramétrage simple d'applications extérieures.

en: Schedule
fr: Planifier

en: Schedule States
fr: États des tâches planifiées

en: Schedule information
fr: Information de la planification

en: Schedule is currently active
fr: La planification est actuellement active

en: Schedule may not be named LAN.
fr: La planification ne peut pas s'appeler LAN.

en: Schedule may not be named WAN.
fr: La planification ne peut pas s'appeler WAN.

en: Schedule may not use a blank name.
fr: Une planification ne peut pas avoir un nom vide.

en: Schedule repeat
fr: Répétition de la tâche planifiée

en: Schedule with Cron
fr: Planifier avec Cron

en: Schedules
fr: Planifications

en: Schedules act as placeholders for time ranges to be used in Firewall Rules.
fr: Les horaires agissent comme des espaces réservés pour les plages de temps à utiliser dans les règles de pare-feu.

en: Scope ID
fr: ID de l'étendue

en: Script path cannot be empty.
fr: Le chemin du script ne peut pas être vide.

en: Search
fr: Recherche

en: Search Scope Base DN
fr: DN de Base de l'Etendue de Recherche

en: Search Scope Level
fr: Niveau de l'Etendue de Recherche

en: Search for a specific message...
fr: Chercher un message spécifique...

en: Search level
fr: Niveau de recherche

en: Search scope
fr: Étendue de la recherche

en: Secondary 802.1X Authentication Server IP Address
fr: Adresse IP du serveur d'authentification 802.1X secondaire

en: Secondary 802.1X Authentication Server Port
fr: Port du serveur d'authentification 802.1X secondaire

en: Secondary 802.1X Authentication Server Shared Secret
fr: Secret partagé du serveur d'authentification 802.1X secondaire

en: Secondary Console
fr: Console auxiliaire

en: Secondary DNS Server
fr: Serveur DNS Secondaire

en: Secondary DNS Server field is invalid
fr: Le champ Serveur DNS Secondaire est invalide

en: Secondary RADIUS server for failover authentication
fr: Serveur RADIUS secondaire pour l'authentification de secours (failover)

en: Seconds
fr: Secondes

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Secure Connection
fr: Connexion sécurisée

en: Secure Shell
fr: Shell Sécurisé

en: Secure Shell Daemon
fr: Serveur Secure Shell

en: Secure Shell Server
fr: Serveur Shell sécurisé

en: Security
fr: Sécurité

en: Security Association Database
fr: Base de données des associations de sécurité

en: Security Associations
fr: Associations de Sécurité

en: Security Policy Database
fr: Base de données des politiques de sécurité

en: Security Settings
fr: Paramètres de Sécurité

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Authentication method
fr: Sélectionne la méthode d'authentification

en: Select BINAT (default) or NAT here, when nets are equally sized binat is usually the best option.Using NAT we can also map unequal sized networks.
fr: Sélectionner BINAT (par défaut) ou NAT ici, lorsque les réseaux sont de taille identique est généralement la meilleure option. En utilisant NAT, nous pouvons également mapper des réseaux de taille inégale.

en: Select Generic if your GPS is not listed.
fr: Sélectionnez Générique si votre GPS ne figure pas dans la liste.

en: Select HTTP method for health check.
fr: Sélectionner la méthode HTTP pour la vérification de santé

en: Select NetFlow version to use.
fr: Sélectionner la version de NetFlow à utiliser.

en: Select Rules
fr: Sélectionner les règles

en: Select Timeout
fr: Sélectionnez l'expiration

en: Select a certificate authority previously configured in the Certificate Manager.
fr: Sélectionnez une autorité de certification ayant été précédemment configurée dans le Gestionnaire de Certificat.

en: Select a certificate previously configured in the Certificate Manager.
fr: Sélectionnez un certificat préalablement configuré dans le Gestionnaire de Certificats.

en: Select a command from the list.
fr: Sélectionner une commande à partir de la liste.

en: Select all (visible)
fr: Tous sélectionnés (visibles)

en: Select an interface where this settings apply to.
fr: Sélectionner une interface à laquelle s'appliqueront ces réglages.

en: Select an unassigned VHID
fr: Sélectionnez un VHID non affecté

en: Select at least two interfaces for Multilink (MLPPP) connections.
fr: Sélectionnez au moins deux interfaces pour les connexions Multilink (MLPPP).

en: Select authentication methods to use, leave empty for no authentication needed.
fr: Sélectionner la méthode d'authentification, laisser vide quand aucune authentification n'est exigée.

en: Select authentication servers to use.
fr: Sélectionner les serveurs d'authentification à utiliser

en: Select category
fr: Sélectionnez une catégorie

en: Select conditions
fr: Sélectionner les conditions

en: Select how detailed the logs should be debug is the most verbose setting.
fr: Sélectionnez le niveau de détail des journaux, débogage est le niveau le plus verbeux.

en: Select if job is enabled or not
fr: Sélectionne si la tâche est active ou non

en: Select if you want to use ICAP.
fr: Sélectionner si vous voulez utiliser ICAP.

en: Select interface(s) the ftp proxy will bind to.
fr: Sélectionner les interfaces qui seront liées au proxy ftp.

en: Select interface(s) the proxy will bind to.
fr: Sélectionner les interfaces qui seront liées au proxy.

en: Select interface(s) to enable for captive portal.
fr: Sélectionner la ou les interface(s) à activer pour le portail captif.

en: Select interface(s) to use. When enabling IPS, only use physical interfaces here (no vlans etc).
fr: Sélectionner la (les) interface(s) à utiliser. Lors de l'utilisation de l'IPS, ne sélectionner seulement que des interfaces physiques (pas de vlans, etc).

en: Select interfaces used for WAN traffic to avoid counting NAT traffic twice.
fr: Sélectionner les interfaces utilisées pour le trafic WAN afin d'éviter de compter le trafic NAT deux fois.

en: Select interfaces...
fr: Sélectionnez les interfaces...

en: Select one or more conditions to be used for this rule.
fr: Sélectionner une ou plusieurs conditions à utiliser pour cette règle.

en: Select only your primary WAN interface (interface with your default route). Only one interface is allowed here, not multiple.
fr: Sélectionnez uniquement votre interface WAN principale (interface avec votre route par défaut). Une seule interface est autorisée ici, pas de multiple.

en: Select remote server at random
fr: Sélectionner un serveur distant au hasard

en: Select the Interface for the Router Advertisement (RA) Daemon.
fr: Sélectionnez l'Interface pour le Service d'Annonce Routeur (RA).

en: Select the Internet Protocol family from this dropdown.
fr: Sélectionner le type de Protocole Internet dans cette liste déroulante.

en: Select the Internet Protocol version this rule applies to
fr: Sélectionnez la version d'IP qui s'applique à cette règle

en: Select the KeyExchange Protocol version to be used. Usually known as IKEv1 or IKEv2.
fr: Sélectionner la version de Protocole KeyExchange à utiliser. Habituellement dénommé IKEv1 ou IKEv2.

en: Select the OpenVPN servers where this override applies to, leave empty for all
fr: Sélectionner les serveurs OpenVPN appropriés sur lesquels ces contournements s'appliquent, laisser vide s'ils s'appliquent à tous.

en: Select the Operating Mode for the Router Advertisement (RA) Daemon.
fr: Sélectionnez le Mode de fonctionnement pour le Service d'Annonce Routeur (RA).

en: Select the Priority for the Router Advertisement (RA) Daemon.
fr: Sélectionnez la Priorité pour le Service d'Annonce Routeur (RA).

en: Select the allowed groups for remote login. The "wheel" group is always set for recovery purposes and an additional local group can be selected at will. Do not yield remote access to non-adminstrators as every user can access system files using SSH or SFTP.
fr: Sélectionnez les groupes autorisés pour la connexion à distance. Le groupe "wheel" est toujours défini à des fins de récupération et un groupe local supplémentaire peut être sélectionné à volonté. Ne donnez pas l'accès à distance aux non-administrateurs car chaque utilisateur peut accéder aux fichiers système en utilisant SSH ou SFTP.

en: Select the certificate authority for this account.
fr: Sélectionnez l'Autorité de Certification pour ce compte.

en: Select the command that needs to be executed at given time frame.
fr: Sélectionnez la commande qui sera exécutée dans le temps imparti.

en: Select the firmware cryptography flavour.
fr: Sélectionner la saveur cryptographique du firmware.

en: Select the interface for the local endpoint of this phase1 entry.
fr: Sélectionner l'interface du point de terminaison local pour cette entrée phase1.

en: Select the interface on which to capture traffic.
fr: Sélectionnez l'interface sur laquelle sera capturé le trafic

en: Select the location closest to you
fr: Sélectionnez l'emplacement le plus proche

en: Select the network to advertise, you have to set a Null route via System -> Routes
fr: Sélectionner le réseau à annoncer, vous devez définir une route Null via Système -> Routes

en: Select the primary console. This preferred console will show boot script output.
fr: Sélectionnez la console principale. Cette console préférée affichera la sortie du script de démarrage.

en: Select the protocol family to be used. Note that using both families with UDP/TCP does not work with an explicit interface as OpenVPN does not support listening to more than one specified IP address. In this case IPv4 is currently assumed.
fr: Sélectionner la famille de protocoles à utiliser. Noter que l'usage des deux familles avec UDP/TCP ne fonctionne pas avec une interface explicite parce qu'OpenVPN supporte l'écoute sur une seule adresse IP. IPv4 est le protocole par défaut.

en: Select the protocol to capture, or Any.
fr: Sélectionnez le protocole à capturer ou Tous.

en: Select the secondary console if multiple consoles are present.
fr: Sélectionnez la console secondaire si plusieurs consoles sont présentes.

en: Select the time range for the day(s) selected on the Month(s) above. A full day is 0:00-23:59.
fr: Définissez l'intervalle de temps du(des) jour(s) sélectionné(s) pour le(s) mois ci-dessus. Un jour complet est représenté par l'intervalle 00:00-23:59.

en: Select the type of rules optimization to use
fr: Sélectionnez le type d'optimisation des règles à utiliser

en: Select the type of state table optimization to use
fr: Sélectionnez le type d'optimisation à utiliser pour la table d'état

en: Select the type of traffic to be captured, either Any, IPv4 only or IPv6 only.
fr: Sélectionner le type de trafic à capturer, Tout, IPv4 uniquement ou IPv6 uniquement

en: Select to fill in data for your service provider.
fr: Sélectionnez pour remplir les informations de votre fournisseur de services.

en: Selected
fr: Choisi

en: Selected Route
fr: Sélectionnez une route

en: Selecting all interfaces will explicitly listen on only the interfaces/IPs specified.
fr: Sélectionner toutes les interfaces provoquera l'écoute explicite sur les seules interfaces/IPs spécifiées.

en: Selecting no interfaces will listen on all interfaces with a wildcard.
fr: La sélection d'aucune interface activera l'écoute du serveur sur toutes les interfaces.

en: Self-test
fr: Auto-test

en: Semicolon separated. This will be prepended to the search base DN above or you can specify full container path, e.g. CN=Users;DC=example or CN=Users,DC=example,DC=com;OU=OtherUsers,DC=example,DC=com
fr: Séparé par point-virgule. Ceci sera préfixé au DN de base de la recherche ci-dessus ou vous pouvez spécifier un chemin de conteneur complet, par ex. CN=Utilisateurs;DC=exemple ou CN=Utilisateurs,DC=exemple,DC=com;OU=AutresUtilisateurs,DC=exemple,DC=com

en: Semicolon-separated list of distinguished names optionally containing DC= components.
fr: Liste de noms distinctifs séparés par des points-virgules, contenant éventuellement des composants DC =.

en: Send Client IP
fr: Envoyer l'IP du Client

en: Send Data
fr: Envoyer les Données

en: Send IPv6 prefix hint
fr: Envoyer un indice de préfixe IPv6

en: Send Options
fr: Options d'Envoi

en: Send Username
fr: Envoyer le Nom d'utilisateur

en: Send an IPv6 prefix hint to indicate the desired prefix size for delegation
fr: Envoyer un indice de préfixe IPv6 pour indiquer la taille de préfixe souhaitée pour la délégation

en: Send data
fr: Envoyer les données

en: Send log messages to remote syslog server
fr: Activer l'envoi des traces au serveur syslog distant

en: Send the client IP address to the ICAP server.
fr: Envoyer l'adresse IP du client au serveur ICAP.

en: Sender Address
fr: Adresse expéditeur

en: Senders
fr: Expéditeurs

en: Sends accounting packets to the RADIUS server
fr: Envoyer des paquets de comptabilisation au serveur RADIUS

en: Sends accounting packets to the RADIUS server.
fr: Envoyer des paquets de comptabilisation au serveur RADIUS.

en: Sends and receives traffic only through the master port. If the master port becomes unavailable, the next active port is used. The first interface added is the master port; any interfaces added after that are used as failover devices.
fr: Envoie et reçoit du trafic uniquement via le port maître. Si le port maître devient indisponible, le prochain port actif est utilisé. La première interface ajoutée est le port maître. toutes les interfaces ajoutées après sont utilisées comme périphériques de basculement.

en: September
fr: Septembre

en: Sequence Number
fr: Numéro de Séquence

en: Serial
fr: Série

en: Serial Console
fr: Console série

en: Serial Speed
fr: Vitesse du port série

en: Serial for next certificate
fr: Numéro de série du certificat

en: Serial port
fr: Port série

en: Serial port baud rate.
fr: Vitesse de transmission du port série.

en: Serve expired responses
fr: Servir les réponses expirées

en: Serve expired responses from the cache with a TTL of 0 without waiting for the actual resolution to finish.
fr: Servir les réponses expirées du cache avec un TTL de 0 sans attendre la fin de la résolution.

en: Server
fr: Serveur

en: Server #1:
fr: Serveur #1:

en: Server #2:
fr: Serveur #2:

en: Server #3:
fr: Serveur #3:

en: Server #4:
fr: Serveur #4:

en: Server (FQDN)
fr: Serveur (FQDN)

en: Server Address
fr: Adresse du Serveur

en: Server Bridge DHCP End
fr: Fin du serveur DHCP du Bridge

en: Server Bridge DHCP End must be an IPv4 address.
fr: Le paramètre de Fin du serveur DHCP du bridge doit être une adresse IPv4.

en: Server Bridge DHCP Start
fr: Début du serveur DHCP du Bridge

en: Server Bridge DHCP Start and End must both be empty, or defined.
fr: Les paramètres de Début et de Fin du serveur DHCP du bridge doivent être vides ou complétés.

en: Server Bridge DHCP Start must be an IPv4 address.
fr: Le paramètre de Début du serveur DHCP du bridge doit être une adresse IPv4.

en: Server Certificate
fr: Certificat Serveur

en: Server Certificate Selection
fr: Sélection du Certificat de Serveur

en: Server Definitions
fr: Définitions serveur

en: Server ID
fr: ID Serveur

en: Server Load Balancer events
fr: Évènements serveur répartiteur de charge

en: Server Mode
fr: Mode Serveur

en: Server Name
fr: Nom du serveur

en: Server Port
fr: Port du serveur

en: Server Setup
fr: Configuration du Serveur

en: Server Type
fr: Type de serveur

en: Server address
fr: Adresse du serveur

en: Server:
fr: Serveur:

en: Servers
fr: Serveurs

en: Service Provider
fr: Fournisseur de services (FAI)

en: Service Settings
fr: Paramètres du service

en: Service name
fr: Nom du service

en: Service type
fr: Type de service

en: Services offered
fr: Services proposés

en: Session Timeout
fr: Délai d'expiration de la session

en: Session timeout must be an integer value.
fr: Le délai d'expiration de la session doit être un nombre entier.

en: Set Root Password
fr: Définir le Mot de passe Root

en: Set UEFI 32bit filename
fr: Configurer le nom du fichier UEFI 32 bit

en: Set UEFI 64bit filename
fr: Configurer le nom du fichier UEFI 64 bit

en: Set default bios filename
fr: Nom de fichier BIOS par défaut

en: Set forward header to unknown (off)
fr: Définir l'en-tête de transfert sur inconnu (off)

en: Set globally in mobile client options
fr: Définir de façon globale dans les options du client mobile

en: Set how many times one account is allowed to login at the same time.
fr: Définir combien de fois un compte est autorisé à se connecter en même temps.

en: Set next-server IP
fr: IP du prochain serveur

en: Set node_exporter's listen address. By default, node_exporter will listen on 0.0.0.0 (all interfaces).
fr: Définir l'adresse d'écoute de node_exporter. Par défaut, node_exporter écoutera sur 0.0.0.0 (toutes les interfaces).

en: Set priority
fr: Définir la priorité

en: Set priority for low latency and acknowledgements requires a set priority for normal packets.
fr: Configurer la priorité pour les low latency et acknowledgements demande de configurer également la priorité des paquets normaux.

en: Set root-path string
fr: Définir la chaîne du chemin d'accès à la racine

en: Set the "shortname" for the client.
fr: Définir le "nom court" pour le client.

en: Set the Base DN in format dc=example,dc=domain,dc=com
fr: Définissez le DN de Base au format dc=exemple,dc=domaine,dc=com

en: Set the IP address of the remote NUT server.
fr: Définir l'adresse IP du serveur NUT distant.

en: Set the IP address of the remote client or the complete network like 10.10.10.0/24
fr: Définissez l'adresse IP du client distant ou du réseau complet, par exemple 10.10.10.0/24

en: Set the IP address or FQDN of the network collector.
fr: Définissez l'adresse IP ou le nom de domaine complet du collecteur de réseau.

en: Set the IP address or FQDN where all outgoung mails are sent to.
fr: Définissez l'adresse IP ou le nom de domaine complet où tous les courriers sortants sont envoyés.

en: Set the IP address the user should receive.
fr: Définir l'adresse IP que l'utilisateur devrait recevoir.

en: Set the IP and port where metrics shoud be sent to.
fr: Définir l'IP et le port auxquels les métriques doivent être envoyées.

en: Set the IP version to use.
fr: Définir la version d'IP à utiliser.

en: Set the Let's Encrypt account to use for this certificate.
fr: Indiquer le compte Let's Encrypt à utiliser pour ce certificat.

en: Set the Let's Encrypt challenge type. You'll have to add configuration for the selected challenge type below.
fr: Définir le type de défi Let's Encrypt. Vous devrez ajouter une configuration pour le type de défi sélectionné ci-dessous.

en: Set the Let's Encrypt validation method for this certificate.
fr: Définissez la méthode de validation Let's Encrypt pour ce certificat.

en: Set the MTU of the WAN interface. If you leave this field blank, an MTU of 1492 bytes for PPPoE and 1500 bytes for all other connection types will be assumed.
fr: Définissez la MTU de l'interface WAN. Si vous laissez ce champ vide, une MTU de 1492 octets pour PPPoE et de 1500 octets pour tous les autres types de connexion sera utilisée.

en: Set the Spanning Tree path cost of interface to value. The default is calculated from the link speed. To change a previously selected path cost back to automatic, set the cost to 0. The minimum is 1 and the maximum is 200000000.
fr: Définissez le coût de l’interface Spanning Tree sur Value. La valeur par défaut est calculée à partir de la vitesse de la liaison. Pour rétablir automatiquement le coût du chemin sélectionné précédemment, définissez le coût sur 0. Le minimum est 1 et le maximum 200 000 000.

en: Set the Spanning Tree priority of interface to value. The default is 128. The minimum is 0 and the maximum is 240. Increments of 16.
fr: Définissez la valeur de priorité Spanning Tree sue l'interface. La valeur par défaut est 128. Le minimum est 0 et le maximum est 240. Incréments de 16.

en: Set the TOS IP header value of tunnel packets to match the encapsulated packet value
fr: Définir la valeur de l'en-tête TOS IP des paquets du tunnel de sorte à la faire correspondre à la valeur du paquet encapsulé

en: Set the action for this address.
fr: Définir l'action pour cette adresse.

en: Set the admin password.
fr: Définissez le mot de passe administrateur.

en: Set the bridge priority for Spanning Tree. The default is 32768. The minimum is 0 and the maximum is 61440.
fr: Configurer une priorité de Spanning Tree Sur votre bridge. Valeur comprise entre 0 et 61440 (32768 par défaut).

en: Set the default Backend Pool to use for this Public Service.
fr: Définir le Backend Pool par défaut à utiliser pour ce Service Public.

en: Set the default EAP type.
fr: Définir le type EAP par défaut.

en: Set the hostname for this system.
fr: Indiquer le nom d'hôte pour ce système.

en: Set the hostname or IP address to connect to.
fr: Définir le nom d'hôte ou l'adresse IP auquel se connecter.

en: Set the hostname or IP of the SIP server.
fr: Définir le nom d'h^te ou l'IP du serveur SIP.

en: Set the maximum number of concurrent connections for this Public Service.
fr: Définir le nombre maximum de connections concurrentes pour ce Service Public.

en: Set the maximum object size (default 4MB when left empty).
fr: Définir la taille maximum d'objet (valeur par défaut de 4Mo si laissé vide).

en: Set the maximum session limit in seconds. This can be used by the Captive Portal.
fr: Définir la limite de session maximum en secondes. Ceci peut être utilisé par le Portail Captif.

en: Set the name of the database on InfluxDB.
fr: Indiquer le nom de la base de données sur InfluxDB.

en: Set the number of retries to perform on a server after a connection failure (default is 3).
fr: Définir le nombre d'essais à réaliser sur un serveur après un échec de connexion (3 par défaut).

en: Set the number of retries to perform on a server after a connection failure.
fr: Définir le nombre d'essais à réaliser sur un serveur après un échec de connexion.

en: Set the password for authentication.
fr: Définir le mot de passe pour l'authentification.

en: Set the password for the user. Allowed characters are 0-9, a-z, A-Z, and ,._-!$%/()+#= with up to 128 characters.
fr: Définissez le mot de passe pour l'utilisateur. Les caractères autorisés sont 0-9, a-z, A-Z et ,._-!$%/()+#= avec un maximum de 128 caractères.

en: Set the password of the remote NUT server.
fr: Définir le mot de passe du serveur NUT distant.

en: Set the port for this host. Default should be fine for most cases.
fr: Définir le port pour cet hôte. La valeur par défaut devrait convenir dans la plupart des cas.

en: Set the port of the graphite collector, Graphite is using 2003 per default.
fr: Définir le port du collecteur graphite, Graphite utilise 2003 par défaut.

en: Set the port of the network collector. Collectd is using 25826 per default.
fr: Définir le port du collecteur réseau. Collectd utilise 25826 par défaut.

en: Set the priority of packets matching this rule. If both priorities are set here, packets with a TOS of "lowdelay" or TCP ACKs with no data payload will be assigned the latter. If the packets are transmitted on a VLAN interface, the queueing priority will be written as the priority code point in the 802.1Q VLAN header.
fr: Définissez la priorité des paquets correspondant à cette règle. Si les deux priorités sont définies ici, les paquets avec un TOS de "lowdelay" ou TCP ACK sans donnée utile seront affectés à ce dernier. Si les paquets sont transmis sur une interface VLAN, la priorité de mise en file d'attente sera écrite en tant que point de code de priorité dans l'en-tête VLAN 802.1Q.

en: Set the protocol to use.
fr: Définir le protocole à utiliser.

en: Set the shared secret for the client. Must match on both sides.
fr: Définir le secret partagé pour le client. Doit être identique des deux côtés.

en: Set the size of the bridge address cache to size. The default is .100 entries.
fr: Définir la taille du cache d'adresse du pont. La valeur par défaut est .100 entrées.

en: Set the source tracking timeout for sticky connections in seconds. By default this is 0, so source tracking is removed as soon as the state expires. Setting this timeout higher will cause the source/destination relationship to persist for longer periods of time.
fr: Régler le délai d'expiration du suivi de source pour les connexions collantes en secondes. Par défaut, ce délai est de 0, ce qui signifie que le suivi de source est supprimé dès que l'état expire. Paramétrer cette valeur avec un nombre plus élevé permet d'accroître la durée de la relation source/destination.

en: Set the time that a Spanning Tree Protocol configuration is valid. The default is 20 seconds. The minimum is 6 seconds and the maximum is 40 seconds.
fr: Définissez la durée pendant laquelle une configuration du protocole Spanning Tree est valide. La valeur par défaut est 20 secondes. Le minimum est 6 secondes et le maximum est 40 secondes.

en: Set the time that must pass before an interface begins forwarding packets when Spanning Tree is enabled. The default is 15 seconds. The minimum is 4 seconds and the maximum is 30 seconds.
fr: Définissez le temps qui doit s'écouler avant qu'une interface ne commence à transférer des paquets lorsque Spanning Tree est activé. La valeur par défaut est 15 secondes. Le minimum est de 4 secondes et le maximum est de 30 secondes.

en: Set the timeout of address cache entries to this number of seconds. If seconds is zero, then address cache entries will not be expired. The default is 240 seconds.
fr: Définissez le délai d'expiration des entrées de cache d'adresses sur ce nombre de secondes. Si secondes est zéro, les entrées du cache d'adresses ne seront pas expirées. La valeur par défaut est 240 secondes.

en: Set the transmit hold count for Spanning Tree. This is the number of packets transmitted before being rate limited. The default is 6. The minimum is 1 and the maximum is 10.
fr: Définissez le nombre de réservations en attente pour Spanning Tree. C'est le nombre de paquets transmis avant d'être limité en débit. La valeur par défaut est 6. La valeur minimale est 1 et la valeur maximale est 10.

en: Set the unique username for the user. Allowed characters are 0-9, a-z, A-Z, and ._-
fr: Définissez le nom d'utilisateur unique pour l'utilisateur. Les caractères autorisés sont 0-9, a-z, A-Z et ._-

en: Set the username for authentication.
fr: Définir le nom d'utilisateur pour l'authentification.

en: Set the username of the remote NUT server.
fr: Définir le nom d'utilisateur du serveur NUT distant.

en: Set this if you wish to use /tmp as a RAM disk (memory file system disk) rather than using the hard disk.
fr: Activer ceci si vous souhaitez monter /tmp sur un RAM disk (disque dans la mémoire système) plutôt que sur le disque dur.

en: Set this if you wish to use /var as a RAM disk (memory file system disks) rather than using the hard disk. Setting this will cause the data /var to be lost on reboot, including log data.
fr: Activer ceci si vous souhaitez monter /var sur un RAM disk (disque dans la mémoire système) plutôt que sur le disque dur.

en: Set this option if you need to apply this action to traffic that matches this rule immediately.
fr: Utilisez cette option pour appliquer immédiatement cette action au trafic concerné par cette règle.

en: Set this option if you would like to bind to a specific port. Leave this blank or enter 0 for a random dynamic port.
fr: Utilisez cette option si vous souhaiter utiliser le transfert vers un port spécifique. Laissez vide ou sur 0 pour utiliser un port aléatoire dynamique.

en: Set this option only if you need a special MX record. Not all services support this.
fr: Paramétrez cette option uniquement si vous avez besoin d'un enregistrement MX spécial. Tous les services ne supportent pas ce paramètre.

en: Set this option to disable this client without removing it from the list
fr: Sélectionnez cette option pour désactiver ce client sans le retirer de la liste

en: Set this option to disable this client-specific override without removing it from the list
fr: Sélectionnez cette option pour désactiver cette configuration spécifique du client sans la retirer de la liste

en: Set this option to disable this gateway without removing it from the list.
fr: Sélectionnez cette option pour désactiver cette passerelle sans la retirer de la liste.

en: Set this option to disable this phase1 without removing it from the list.
fr: Sélectionnez cette option pour désactiver cette phase 1 sans la retirer de la liste.

en: Set this option to disable this phase2 entry without removing it from the list
fr: Sélectionnez cette option pour désactiver cette phase 2 sans la retirer de la liste.

en: Set this option to disable this rule without removing it from the list.
fr: Sélectionnez cette option pour désactiver cette règle sans la retirer de la liste.

en: Set this option to disable this server without removing it from the list
fr: Configurez cette option pour désactiver ce serveur sans le retirer de la liste

en: Set this option to disable this static route without removing it from the list.
fr: Sélectionnez cette option pour désactiver cette route statique sans la retirer de la liste.

en: Set this option to enable the use of NAT-T (i.e. the encapsulation of ESP in UDP packets) if needed, which can help with clients that are behind restrictive firewalls.
fr: Utilisez cette option pour activer l'utilisation du NAT-T (c-à-d l'encapsulation des ESP dans les paquets UDP) si besoin, ceci peut aider lorsque les clients sont derrière un firewall restrictif.

en: Set usage of VLAN hardware filtering. This hardware acceleration may be broken in a particular device driver, or may impact performance.
fr: Définir l'utilisation du filtrage matériel VLAN. Cette accélération matérielle peut ne pas fonctionner avec certain pilotes de périphérique ou peut avoir un impact sur les performances.

en: Set where to log radius requests, defaults to file.
fr: Définir où enregistrer les requêtes radius, fichier par défaut.

en: Sets the maximum amount of RAM in megabytes per process usable by Lua. By default it is zero which means unlimited. It is important to set a limit to ensure that a bug in a script will not result in the system running out of memory.
fr: Définit la quantité maximale de RAM en mégaoctets par processus utilisable par Lua. Par défaut c'est zéro ce qui signifie illimité. Il est important de définir une limite pour s'assurer qu'un bogue dans un script ne provoquera pas une insuffisance de mémoire du système.

en: Sets the maximum number of entries in the memory pool used for fragment reassembly.
fr: Définit le nombre maximal d'entrées dans le pool de mémoire utilisé pour le réassemblage de fragments.

en: Sets the minimum length for a password
fr: Définir la longueur minimale du mot de passe

en: Setting
fr: Paramètres

en: Setting this option will enable 802.1x authentication.
fr: Définir cette option activera l'authentification 802.1x.

en: Setting this option will force pfsync to synchronize its state table to this IP address. The default is directed multicast.
fr: L'utilisation de cette option forcera pfsync à synchroniser ses tables d'état vers cette adresse IP. Par défaut directed multicast est utilisé.

en: Setting this option will force the card to NOT broadcast its SSID (this might create problems for some clients).
fr: Activer cette option forcera la carte à masquer son SSID (peut être un problème pour certains clients).

en: Setting this option will force the card to use WME (wireless QoS).
fr: Définir cette option forcera la carte à utiliser WME (QoS wifi).

en: Settings
fr: Paramètres

en: Setup/Test %s
fr: Configuration/Test %s

en: Shared Key
fr: Clé Partagée

en: Shared Key Authentication
fr: Authentification par clé partagée

en: Shared Secret
fr: Secret partagé

en: Shared forwarding
fr: Redirection partagée

en: Shared key
fr: Clé Partagée

en: Shared secret
fr: Secret partagé

en: Short
fr: Court

en: Should be a number between 0 and 20.
fr: Devrait être un nombre entre 0 et 20.

en: Should be a number between 1 and 10000.
fr: Devrait être un nombre entre 1 et 10000.

en: Should be a number between 1 and 30.
fr: Devrait être un nombre entre 1 et 30.

en: Should be a number between 1 and 3600.
fr: Devrait être un nombre entre 1 et 3600.

en: Should be a number between 1 and 5 characters followed by either "d", "h", "m", "s" or "ms".
fr: Devrait être un nombre entre 1 et 5 caractères suivi de "d", "h", "m", "s" ou "ms".

en: Should be a number between 1 and 5 characters followed by either "k", "m" or "g".
fr: Devrait être un nombre entre 1 et 5 caractères suivi de "k", "m", ou "g".

en: Should be a number between 1 and 8 characters, optionally followed by either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
fr: Devrait être un nombre compris entre 1 et 8 caractères, éventuellement suivi de "d", "h", "m", "s", "ms" ou "us".

en: Should be a number between 10 and 3600.
fr: Devrait être un nombre entre 10 et 3600.

en: Should be a string between 1 and 1024 characters.
fr: Devrait être une chaine de 1 à 1024 caractères.

en: Should be a string between 1 and 255 characters.
fr: Devrait être une chaine de 1 à 255 caractères.

en: Should be a string between 1 and 255 characters. Allowed characters are letters and numbers as well as underscore, minus, dot and space.
fr: Devrait être une chaîne entre 1 et 255 caractères. Les caractères autorisés sont les lettres et les chiffres ainsi que le trait de soulignement, le moins, le point et l'espace.

en: Should be a string between 1 and 255 characters. Allowed characters are letters and numbers as well as underscore, minus, dot and the dollar sign.
fr: Devrait être une chaîne entre 1 et 255 caractères. Les caractères autorisés sont les lettres et les chiffres ainsi que le trait de soulignement, le moins, le point et le symbole dollar.

en: Should be a string between 1 and 32 characters.
fr: Devrait être une chaine de 1 à 32 caractères.

en: Should be a valid absolute file or folder path.
fr: Devrait être un chemin absolu valide ou un répertoire valide.

en: Should be a valid absolute file path.
fr: Devrait être un chemin de fichier absolu valide.

en: Should be a valid absolute path to the eventqueue directory.
fr: Doit être un chemin absolu valide vers le répertoire eventqueue.

en: Should be a valid absolute path to the executable with its arguments.
fr: Devrait être un chemin absolu valide vers l'exécutable avec ses arguments.

en: Should be a valid absolute path to the log file or the keyword "syslog".
fr: Devrait être un chemin absolu valide vers le fichier journal ou le mot clé "syslog".

en: Should be a valid absolute path to the state file.
fr: Devrait être un chemin absolu valide vers le fichier d'état.

en: Show %s Phase-2 entries
fr: Afficher %s entrées Phase-2

en: Show Additional BOOTP/DHCP Options
fr: Afficher les options supplémentaires BOOTP/DHCP

en: Show Dynamic DNS
fr: Afficher DNS Dynamique

en: Show GPS Initialization commands
fr: Afficher les commandes d'Initialisation du GPS

en: Show LDAP configuration
fr: Voir la configuration LDAP

en: Show Leap second configuration
fr: Afficher la configuration de la Seconde intercalaire

en: Show MAC Address Control
fr: Afficher les restrictions des adresses MAC

en: Show NTP configuration
fr: Voir la configuration NTP

en: Show Network booting
fr: Voir la configuration du démarrage réseau

en: Show Remote Text
fr: Afficher le texte à distance

en: Show TFTP configuration
fr: Voir la configuration TFTP

en: Show Tables
fr: Afficher les tableaux

en: Show access restriction options
fr: Afficher les options de restriction d'accès

en: Show active and static leases only
fr: Afficher uniquement les baux actifs et statiques

en: Show advanced option
fr: Afficher les options avancées

en: Show advanced options
fr: Afficher les options avancées

en: Show all configured leases
fr: Afficher tout les baux configurés

en: Show all socket connections
fr: Afficher toutes les connexions socket

en: Show dump
fr: Afficher la capture

en: Show how many characters from story:
fr: Afficher le nombre de caractères de l'historique:

en: Show introduction pages
fr: Afficher les pages de présentation

en: Show log entries in reverse order (newest entries on top)
fr: Afficher les traces des journaux dans l'ordre inverse (les plus récentes en haut)

en: Show only listening sockets
fr: Afficher uniquement les sockets en écoute

en: Show source address and port range
fr: Afficher l'adresse source et la plage de ports

en: Show statistics logging options
fr: Afficher les options des statistiques de journalisation

en: Show/Hide
fr: Afficher/Masquer

en: Show/Hide Routing Table
fr: Afficher/Masquer la table de routage

en: Showing %s to %s of %s entries
fr: Affiche de %s à %s entrées sur %s

en: Shows the text given by the server when connecting to the port. Will take 10+ seconds to display if checked.
fr: Affiche le texte donné par le serveur lors de la connexion au port. Prendra 10+ secondes à afficher si cochée.

en: Shut down after changes are complete
fr: Éteindre une fois les changements terminés

en: Sid should be a number.
fr: Sid devrait être un nombre.

en: Signature Id
fr: Id Signature

en: Signed 16-bit integer
fr: Nombre entier de 16 bit signé

en: Signed 16-bit integer type must be a number in the range -32768 to 32767.
fr: Entier de 16 bits signé ; doit être un nombre entre -32768 et 32767.

en: Signed 32-bit integer
fr: Nombre entier de 32 bit signé

en: Signed 32-bit integer type must be a number in the range -2147483648 to 2147483647.
fr: Entier de 32 bits signé ; doit être un nombre entre -2147483648 to 2147483647.

en: Signed 8-bit integer
fr: Nombre entier de 8 bit signé

en: Signed 8-bit integer type must be a number in the range -128 to 127.
fr: Entier de 8 bits signé ; doit être une nombre entre -128 et 127.

en: Signing Certificate Authority
fr: Autorité de Signature du Certificat

en: Signing request data
fr: Données de demande de signature

en: Signon Username to log into your OpenDNS dashboard. It is used to automatically update the IP address of the registered network.
fr: Nom d'utilisateur utilisé pour l'accès à votre dashboard OpenDNS. Il est utilisé afin de mettre à jour automatiquement l'adresse IP du réseau enregistré.

en: Since
fr: Depuis

en: Single address
fr: Adresse seule

en: Single host or Network
fr: Hôte unique ou Réseau

en: Siproxd Daemon
fr: Service Sigproxd

en: Size
fr: Taille

en: Size of configuration cache, in bytes. Shared memory size, for storing hosts and items data. Range: 128K-8G
fr: Taille du cache de configuration, en octets. Taille de la mémoire partagée pour enregistrer les données sur les hôtes et les objets. Intervalle : 128K-8G

en: Size of history cache in bytes. Shared memory size for storing history data. Range: 128K-2G
fr: Taille du cache d'historique, en octets. Taille de la mémoire partagée pour enregistrer les données d'historique. Intervalle : 128K-2G

en: Size of the key which will be generated. The larger the key, the more security is offers, but larger keys are generally slower to use.
fr: Taille de la clé qui sera générée. Plus la clé est grande, plus la sécurité est importante, mais les clés plus grandes sont généralement plus lentes à utiliser.

en: Size of the message cache. The message cache stores DNS rcodes and validation statuses. The RRSet cache will automatically be set to twice this amount. The RRSet cache contains the actual RR data. The default is 4 megabytes.
fr: Taille du cache message. Le cache message stocke les rcodes DNS ainsi que les statuts de validation. Le cache RRSet sera quant à lui automatiquement doublé par rapport à cette dernière. Le cache RRSet contient les données réelles RR. La valeur par défaut est de 4 mégaoctets.

en: Skip rules
fr: Outrepasser les règles

en: Skip rules when gateway is down
fr: Outrepasser les règles lorsque la passerelle est indisponible

en: Some clients may require this even for IPv6, such as OpenVPN Connect (iOS/Android). Others may break if it is present, such as older versions of OpenVPN or clients such as Yealink phones.
fr: Cela sera nécessaire avec certains clients même en IPv6, comme par exemple avec OpenVPN Connect (iOS/Android). Avec d'autres, cela pourra cependant ne pas fonctionner comme par exemple avec les anciennes version d'OpenVPN ou des client tels que ceux présent sur les téléphones Yealink.

en: Some network adapters do not support or work well in promiscuous mode.
fr: Certains adaptateurs réseau ne supportent pas ou ne fonctionnent pas bien en mode promiscuité.

en: Sorry, plugin details are currently not available.
fr: Désolé, les détails du greffon ne sont pas actuellement disponibles.

en: Sorry, the package does not have an associated license file.
fr: Désolé, ce paquetage n'a pas de fichier de licence associé.

en: Sorry, you cannot change settings for a non-local user.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas changer les paramètres pour un utilisateur non-local

en: Sort by
fr: Trié par

en: Sort type:
fr: Type de tri:

en: Source -> Router -> Destination
fr: Source -> Routeur -> Destination

en: Source Address
fr: Adresse Source

en: Source Hash
fr: Hachage de l'IP source

en: Source Hash: Uses a hash of the source address to determine the translation address, ensuring that the redirection address is always the same for a given source.
fr: Source Hash: Utilise un hachage de l'adresse source pour déterminer l'adresse de traduction, en s'assurant que l'adresse de redirection est toujours la même pour une source donnée.

en: Source IP
fr: IP source

en: Source IP address for outgoing connections.
fr: Adresse IP source pour les connexions sortantes.

en: Source IP address for queries to the DNS server for the override domain.
fr: Adresse IP source pour les requêtes vers le serveur DNS pour le domaine outrepassé.

en: Source IP is local
fr: L'IP source est local

en: Source IP matches specified IP
fr: L'IP source correspond à l'IP spécifié

en: Source IP: TCP source port
fr: IP source: port source TCP

en: Source IP: amount of data received (in kilobytes)
fr: IP source: quantité de données reçues (en kilo-octets)

en: Source IP: amount of data sent (in kilobytes)
fr: IP source: quantité de données envoyées (en kilo-octets)

en: Source IP: concurrent connections
fr: IP source: connexions simultanées

en: Source IP: cumulative number of HTTP errors
fr: IP source: nombre cumulatif d'erreurs HTTP

en: Source IP: cumulative number of connections
fr: IP source: nombre cumulatif de connections

en: Source IP: number of HTTP requests
fr: IP source: nombre de requêtes HTTP

en: Source IP: session rate
fr: Source IP: taux de session

en: Source IPs
fr: IPs Sources

en: Source Networks
fr: Réseaux source

en: Source OS
fr: OS source

en: Source Port
fr: Port Source

en: Source Ports
fr: Ports Source

en: Source address
fr: Adresse source

en: Source address must be a valid IPv4 address
fr: L'adresse source doit être une adresse IPv4 valide

en: Source and more information can be found %shere%s.
fr: Source et informations supplémentaires disponibles dans la %sdocumentation FreeBSD%s.

en: Source invert
fr: Inverser la source

en: Source port
fr: Port source

en: Source port range
fr: Plage de ports source

en: Source prefix
fr: Préfixe source

en: Source tracking timeout
fr: Délai d'expiration du suivi de source

en: Source: FreeBSD man page
fr: Source: page man de FreeBSD

en: Spam Protection
fr: Protection contre le spam

en: Spam Trap
fr: Piège à spam

en: Span interface cannot be part of the bridge. Remove the span interface from bridge members to continue.
fr: Une interface Span ne peut pas faire partie du pont (bridge). Retirer l'interface span des membres du pont (brigde) pour continuer.

en: Span port
fr: Port Span

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Specifies the days to renew the cert. The max value is 60 days.
fr: Spécifie les jours pour renouveler le certif. La valeur max est 60 jours.

en: Specifies the debug level for Zabbix agent.
fr: Spécifie le niveau de débogage de l'agent Zabbix.

en: Specifies the log level for acme.sh, default is "normal". All other log levels add information for debug purposes, but be aware that this will break the log formatting in the GUI.
fr: Spécifie le niveau de journalisation pour acme.sh, "normal" par défaut. Tous les autres niveaux de journalisation ajoutent des informations à des fins de débogage, mais soyez conscient que cela cassera le format des journaux dans la GUI.

en: Specify HTTP host to use for health check. Requires HTTP/1.1.
fr: Indiquer un hôte HTTP pour les vérifications de santé. Exige HTTP/1.1.

en: Specify HTTP request URI for health check.
fr: Indiquer l'URI de la requête HTTP pour les vérifications de santé.

en: Specify a HAProxy condition/ACL that is currently not supported by the GUI.
fr: Spécifier une condition/ACL HAProxy qui n'est actuellement pas supportée par la GUI.

en: Specify a HAProxy rule/ACL that is currently not supported by the GUI.
fr: Spécifier une règle/ACL HAProxy qui n'est actuellement pas supportée par la GUI.

en: Specify a maximum object size. (number of MB's)
fr: Spécifiez une taille d'objet maximale (en Mo)

en: Specify a non standard port number here, leave blank for default
fr: Spécifier un numéro de port non standard ici, laissez vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Specify a positive cache size. (number of MB's)
fr: Spécifiez une taille de cache positive. (en Mo)

en: Specify a positive memory cache size. (number of MB's)
fr: Spécifiez une taille de mémoire cache. (en Mo)

en: Specify a positive number of first-level subdirectories.
fr: Spécifiez un nombre positif de sous-répertoires de premier niveau.

en: Specify a positive number of second-level subdirectories.
fr: Spécifiez un nombre positif de sous-répertoires de deuxième niveau.

en: Specify a valid gateway from the list matching the networks ip protocol.
fr: Spécifiez une passerelle valide qui correspond au protocole IP du réseau.

en: Specify a valid network matching the gateways ip protocol.
fr: Spécifiez un réseau valide correspondant au protocole IP des passerelles.

en: Specify alternative password length for generating vouchers
fr: Indiquer une longueur alternative des mots de passe pour la génération des bons d'échange

en: Specify alternative username length for generating vouchers
fr: Indiquer une longueur alternative des noms d'utilisateur pour la génération des bons d'échange

en: Specify an optional maximum line length in characters. Log lines larger than this value will be truncated before being sent. The reason is that syslog servers act differently on log line length. All servers support the default value of 1024 characters, but some servers simply drop larger lines while others do log them.
fr: Spécifier une longueur de ligne maximale optionnelle en caractères. Les lignes de fichiers journaux plus longues seront tronquées avant d'être envoyées. La raison est que les serveurs syslog agissent différemment sur la longueur des lignes de fichiers journaux. Tous les serveurs supportent la valeur par défaut de 1024 caractères, mais certains serveurs ignorent simplement les lignes plus longues tandis que d'autres les enregistrent.

en: Specify if route caching can be enabled. Be careful with these settings on dynamic networks.
fr: Indiquez si la mise en cache des routes peut être activée. Soyez prudent avec ces paramètres sur les réseaux dynamiques.

en: Specify optional secret shared between peers. Required on some devices/setups.
fr: Renseignez un secret facultatif partagé entre les correspondants. Requis sur certains appareils ou par certaines configurations.

en: Specify the IP of your neighbor.
fr: Indiquer l'IP de votre voisin.

en: Specify the Server ID of your PowerDNS server, i.e. localhost.
fr: Indiquer le Server ID du serveur PowerDNS, p.e. localhost.

en: Specify the URL for your PowerDNS server, i.e. http://ns.example.com:8081.
fr: Spécifier l'URL de votre serveur PowerDNS, i.e. http://ns.exemple.com:8081.

en: Specify the maximum download size (kB).
fr: Spécifiez la taille maximale des téléchargements (en ko).

en: Specify the maximum number of clients allowed to concurrently connect to this server
fr: Spécifier le maximum de clients autorisés à se connecter simultanément à ce serveur.

en: Specify the maximum number of clients allowed to concurrently connect to this server.
fr: Indiquez le nombre maximal de clients autorisés à se connecter simultanément à ce serveur.

en: Specify the maximum upload size (kB).
fr: Spécifiez la taille maximale des téléversements (en ko).

en: Specify the overall bandwidth for downloads in kilobits per second.
fr: Spécifiez la bande passante globale pour les téléchargements en kilobits par seconde.

en: Specify the per host bandwidth for downloads in kilobits per second.
fr: Spécifiez la bande passante par hôte pour les téléchargements en kilobits par seconde.

en: Specify the port on the machine with the IP address entered above. In case of a port range, specify the beginning port of the range (the end port will be calculated automatically).
fr: Indiquez le port de la machine correspondant à l'adresse IP saisie précédemment. Dans le cas d'une plage de ports, indiquez le port de début de la plage (le port de fin sera calculé automatiquement).

en: Specify the port or port range for the destination of the packet for this mapping.
fr: Indiquez le port ou la plage de ports de destination du paquet pour cette redirection.

en: Specify the source port or port range for this rule.
fr: Spécifiez le port source ou l'intervalle de ports pour cette règle.

en: Specify the starting address for the client IP address subnet.
fr: Indiquez l'adresse IP de début pour le sous-réseau client.

en: Specify which encapsulation method the tunnel should use.
fr: Spécifiez quelle méthode d'encapsulation utiliser pour le tunnel.

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed and duplex
fr: Vitesse et duplex

en: Spend no more than N seconds on processing.
fr: Ne pas passer plus de N secondes sur le traitement.

en: Split DNS
fr: Séparer DNS

en: Src Ports
fr: Ports Src

en: Staging Environment
fr: Environnement de recette

en: Start
fr: Démarrer

en: Start %sService
fr: Démarrer le Service %s

en: Start Delay
fr: Délai de Démarrage

en: Start Delay needs to be an integer value between 0 and 86400
fr: Le Délai de Démarrage doit être un entier compris entre 0 et 86400.

en: Start IPsec in debug mode based on sections selected
fr: Démarrer IPsec en mode débogage avec les paramètres suivants

en: Start Port
fr: Port de début

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Start immediate
fr: Démarrer immédiatement

en: Start on traffic
fr: Démarrer sur présence de trafic

en: Start the Monit httpd service.
fr: Démarrer le service httpd de Monit.

en: Started
fr: Démarré

en: Starting initial configuration!
fr: Démarrage de la configuration initiale!

en: Startup/Shutdown Sound
fr: Notifications sonores du Démarrage/Arrêt

en: State
fr: État

en: State Synchronization
fr: Synchronisation d'État

en: State Timeout in seconds (TCP only)
fr: Délai d'expiration en secondes (TCP uniquement)

en: State Type
fr: Type d'état

en: State or Province
fr: État ou province (ST)

en: State table size
fr: Taille de la table des états

en: State timeout (advanced option) must be a positive integer
fr: Le délai d'attente (option avancée) doit être un nombre entier positif

en: Stateless
fr: sans état

en: States
fr: États

en: States Dump
fr: Purger les états

en: States Reset
fr: Remettre à zéro les états

en: States Summary
fr: Résumé des États

en: States matching current filter
fr: États correspondant au filtre actuel

en: Static
fr: Statique

en: Static ARP
fr: ARP Statique

en: Static ARP is enabled. You must specify an IP address.
fr: L'ARP statique est activé. Vous devez spécifier une adresse IP.

en: Static DHCP
fr: DHCP statique

en: Static DHCP Mapping
fr: Mappage DHCP statique

en: Static DHCPv6 Mapping
fr: Mappage DHCPv6 statique

en: Static IP Configuration
fr: Configuration IP statique

en: Static IPv4
fr: Adresse IPv4 statique

en: Static IPv4 configuration
fr: Configuration adresse IPv4 statique

en: Static IPv6
fr: Adresse IPv6 statique

en: Static IPv6 configuration
fr: Configuration IPv6 statique

en: Static Port
fr: Port statique

en: Static Round Robin
fr: Statique "Round Robin"

en: Static Routes
fr: Routes Statiques

en: Static route filtering
fr: Filtrage de route statique

en: Static routes
fr: Routes statiques

en: Static-port:
fr: Statique-port:

en: Statically configured routes
fr: Routes configurées statiquement

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Statistics Configuration
fr: Configuration des Statistiques

en: Statistics logging
fr: Statistiques de journalisation

en: Statistics unavailable because ntpq and ntpdc queries are disabled in the %sNTP service settings%s.
fr: Les statistiques sont indisponibles car les requêtes ntpq et ntpdc sont désactivées dans les %sparamètres du service NTP%s.

en: Stats enabled
fr: Statistiques activées

en: Status
fr: Statut

en: Status > System Logs > NTP
fr: Statut > Journaux Système > NTP

en: Status Overview
fr: Vue globale des statuts

en: Sticky Address
fr: Adresse Collante

en: Sticky Address: The Sticky Address option can be used with the Random and Round Robin pool types to ensure that a particular source address is always mapped to the same translation address.
fr: Adresse collante: l'option Adresse collante peut être utilisée avec les types de pool aléatoire et "Round Robin" pour garantir qu'une adresse source particulière est toujours mappée à la même adresse de traduction.

en: Sticky connections
fr: Connexions collantes

en: Sticky counter key
fr: Clé de compteur collant

en: Sticky ports
fr: Ports collants

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop %sService
fr: Arrêt du Service %s

en: Stop Time
fr: Heure de fin

en: Stratum
fr: Strate

en: Strict Interface Binding
fr: Interface de liaison stricte

en: Strict User/CN Matching
fr: Correspondance Exacte Utilisateur/CN

en: String
fr: Chaîne

en: String type must be enclosed in quotes like "this" or must be a series of octets specified in hexadecimal, separated by colons, like 01:23:45:67:89:ab:cd:ef
fr: Les chaines de caractères doivent être entourées de guillemets comme "ceci" ou doivent être constituées d'une série d'octets en hexadécimal, séparés par ":" comme par exemple 01:23:45:67:89:ab:cd:ef

en: Strip whitespaces
fr: Retirer les blancs

en: Submit this report
fr: Soumettre ce rapport

en: Subnet
fr: Sous-réseau

en: Subnet Mask
fr: Masque de sous-réseau

en: Subnet mask
fr: Masque de sous-réseau

en: Subnet mask IPv4
fr: Masque de sous-réseau IPv4

en: Subnet mask IPv6
fr: Masque de sous-réseau IPv6

en: Subnet netmask
fr: Masque de sous-réseau

en: Subnetmask
fr: Masque de sous-réseau

en: Subscription
fr: Inscription

en: Successfully reverted to timestamp %s with description "%s".
fr: A réussi à revenir à l’horodatage% s avec la description "%s".

en: Successive connections will be redirected to the servers in a round-robin manner with connections from the same source being sent to the same gateway. This 'sticky connection' will exist as long as there are states that refer to this connection. Once the states expire, so will the sticky connection. Further connections from that host will be redirected to the next gateway in the round-robin.
fr: Les connexions successives seront redirigées vers les serveurs en suivant une méthode "round-robin" de sorte que les connexions en provenance de la même source seront envoyées vers la même passerelle. Cette 'connexion collante' existera aussi longtemps que des états faisant référence à cette connexion existeront. Une fois ces états expirés, la connexion collante en fera de même. Les connexions supplémentaires en provenance de cet hôte seront redirigées vers la passerelle suivante en suivant la méthode round-robin.

en: Summary
fr: Résumé

en: Sun
fr: Dim

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Support for IPsec Mobile clients is enabled but a Phase1 definition was not found
fr: Le support des clients mobiles IPSec est actif mais la définition de la Phase 1 n'a pas été trouvé.

en: Supports Cisco EtherChannel. This is a static setup and does not negotiate aggregation with the peer or exchange frames to monitor the link.
fr: Prend en charge Cisco EtherChannel. Il s'agit d'une configuration statique qui ne négocie pas l'agrégation avec le pair ou qui n'échange pas s trames homologues ou d'échange pour surveiller le lien.

en: Supports the IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP) and the Marker Protocol. LACP will negotiate a set of aggregable links with the peer in to one or more Link Aggregated Groups. Each LAG is composed of ports of the same speed, set to full-duplex operation. The traffic will be balanced across the ports in the LAG with the greatest total speed, in most cases there will only be one LAG which contains all ports. In the event of changes in physical connectivity, Link Aggregation will quickly converge to a new configuration.
fr: Prend en charge le protocole de contrôle d'agrégation de liens IEEE 802.3ad (LACP) et le protocole de marquage. LACP négociera un ensemble de liens agrégables avec l'homologue dans un ou plusieurs groupes agrégés de liens. Chaque LAG est composé de ports de même vitesse, configurés en mode full-duplex. Le trafic sera équilibré entre les ports dans le LAG avec la plus grande vitesse totale, dans la plupart des cas il n'y aura qu'un seul LAG qui contient tous les ports. En cas de modification de la connectivité physique, l'agrégation de liens convergera rapidement vers une nouvelle configuration.

en: Suppress ARP messages
fr: Supprimer les messages ARP

en: Suppress Squid version string info in HTTP headers and HTML error pages.
fr: Supprimer la chaîne d'information de la version de SQUID dans les en-têtes HTTP et les pages d'erreur HTML.

en: Suppress version string
fr: Supprimer la mention de la version

en: Swap file
fr: Fichier d'échange

en: Synchronize Config to IP
fr: Synchroniser la Config vers l'IP

en: Synchronize Interface
fr: Interface de Synchronisation

en: Synchronize Peer IP
fr: IP de Synchronisation du Pair

en: Synchronize States
fr: Synchroniser les États

en: Syslog facility
fr: Catégorie syslog

en: Syslog logging
fr: Journalisation syslog

en: Syslog sends UDP datagrams to port 514 on the specified remote syslog server, unless another port is specified. Be sure to set syslogd on the remote server to accept remote syslog messages.
fr: Syslog envoie des datagrammes UDP au serveur Syslog distant sur le port 514, à moins qu'un autre port soit spécifié. Assurez-vous que le serveur distant accepte les messages syslog distants.

en: System
fr: Système

en: System Administrator
fr: Administrateur Système

en: System Configuration Daemon
fr: Service Configuration Système

en: System Domain
fr: Domaine du Système

en: System Hostname
fr: Nom d'hôte du Système

en: System Log
fr: Journal du système

en: System Notifications
fr: Notifications système

en: System Privileges
fr: Privilèges Système

en: System Sounds
fr: Notifications sonores du Système

en: System defaults
fr: Paramètres par défaut du système

en: System events
fr: Événements système

en: System tunables
fr: Réglages système

en: System will be configured as a DHCP server on the default LAN interface
fr: Le système sera configuré en tant que serveur DHCP sur l'interface LAN par défaut

en: System: Certificates
fr: Système: Certificats

en: TCP (Layer 4)
fr: TCP (Couche 4)

en: TCP Listen Port
fr: Port d'écoute TCP

en: TCP Port
fr: Port TCP

en: TCP flags
fr: Drapeaux TCP

en: TCP port
fr: Port TCP

en: TCP/IP Version
fr: Version TCP/IP

en: TFTP server
fr: Serveur TFTP

en: TIME
fr: TEMPS

en: TLS Authentication
fr: Authentification TLS

en: TLS Shared Key
fr: Clé partagée TLS

en: TTL for Host cache entries
fr: TTL pour les entrées du cache de l'hôte

en: TX key
fr: Clé TX

en: TXT Comment Support
fr: Support des Commentaires TXT

en: Target
fr: Cible

en: Target Host
fr: Hôte cible

en: Target Network
fr: Réseau Cible

en: Target Port
fr: Port cible

en: Template name
fr: Nom du modèle

en: Template name should be a string between 1 and 255 characters
fr: Le nom du modèle doit être une chaine comportant entre 1 et 255 caractères

en: Templates
fr: Modèles

en: Temporarily Disable CARP
fr: Désactiver temporairement CARP

en: Test
fr: Tester

en: Test Config
fr: Tester la confirmation

en: Test Kerberos login
fr: Tester l'identifiant Kerberos

en: Test result
fr: Résultat du test

en: Test syntax
fr: Test syntaxe

en: Test type
fr: Type de test

en: Test/Update
fr: Tester/Mettre à jour

en: Text
fr: Texte

en: Text files
fr: Fichiers texte

en: Text type cannot include quotation marks.
fr: Le type Texte ne peut pas contenir de guillemets.

en: Thank you for submitting this crash report.
fr: Merci d'avoir soumis ce rapport de crash.

en: That groupname is reserved by the system.
fr: Ce nom de groupe est réservé par le système.

en: That username is reserved by the system.
fr: Cet utilisateur est réservé par le système.

en: The "do not use" option indicates that NTP should not use this server for time, but stats for this server will be collected and displayed.
fr: L'option "do not use" indique que ce serveur ne sera pas utilisé pour le NTP mais les statistiques pour ce serveur seront collectées et affichées.

en: The "prefer" option indicates that NTP should favor the use of this server more than all others.
fr: L'option "prefer" indique que NTP devrait favoriser l'utilisation de ce serveur plus que tous les autres.

en: The %s %s does not exist
fr: Le %s %s n'existe pas

en: The %s configuration has been changed.
fr: La configuration %s a été modifiée.

en: The %sSSL certificate manager%s can be used to create or import certificates if required.
fr: Le %sgestionnaire de certificats SSL%s peut être utilisé pour créer ou importer des certificats si nécessaire.

en: The 'Trusted Networks' parameter specifies the list of trusted SMTP clients. In particular, trusted SMTP clients are allowed to relay mail through Postfix. Please use CIDR notation like 192.168.0.0/24 separated by spaces. IPv6 addresses have to be in square brackets like [::1]/128.
fr: Le paramètre 'Trusted Networks' spécifie la liste des clients SMTP approuvés. En particulier, les clients SMTP approuvés sont autorisés à relayer le courrier via Postfix. Veuillez utiliser la notation CIDR telle que 192.168.0.0/24, séparée par des espaces. Les adresses IPv6 doivent être placées entre crochets, comme [:: 1] / 128.

en: The 1:1 mapping will only be used for connections to or from the specified destination.
fr: Le mappage 1: 1 ne sera utilisé que pour les connexions vers ou depuis la destination spécifiée.

en: The ACL sequence number (10-99)
fr: Le numéro de séquence de l'ACL (10-99)

en: The API key "%s" was successfully removed.
fr: La clé d'API "%s" a été supprimée avec succès.

en: The Administrator of this server. Used when displaying information about this server.
fr: L'administrateur de ce serveur. Utilisé pour afficher des informations sur ce serveur.

en: The Aliases Hostname Resolve Interval value must be an integer.
fr: La valeur de l'Intervalle de Résolution des Alias des Noms d'Hôtes doit être un nombre entier.

en: The Backup Directory can only consist of alphanumeric characters.
fr: Le répertoire de sauvegarde ne peut contenir que des caractères alphanumériques.

en: The Base URL to Nextcloud. For example: https://cloud.example.com
fr: L'URL de base de Nextcloud. Par exemple: https://cloud.example.com

en: The CPU plugin collects the amount of time spent by the CPU in various states, most notably executing user code, executing system code, waiting for IO-operations and being idle.
fr: Le greffon CPU collecte le temps passé par le CPU dans différents états, plus particulièrement l'exécution de code utilisateur, l'exécution de code système, l'attente d'opérations E/S et l'état inutilisé.

en: The ContextSwitch plugin collects the number of context switches done by the operating system.
fr: Le greffon ContextSwitch collecte le nombre de changements de contexte effectués par le système d'exploitation.

en: The DF plugin collects file system usage information, i. e. basically how much space on a mounted partition is used and how much is available.
fr: Le greffon DF collecte les informations sur l'utilisation du système de fichiers, c. à d. combien d'espace libre et combien d'espace occupé il y a sur une partition.

en: The DHCP Server is active on this interface and it can be used only with a static IP configuration. Please disable the DHCP Server service on this interface first, then change the interface configuration.
fr: Le serveur DHCP est activé sur cette interface et ne peut pas être utilisé avec une configuration IP non statique. Veuillez désactiver au préalable le service Serveur DHCP de cette interface puis modifier la configuration de l'interface.

en: The DHCP override file "%s" does not exist.
fr: Le fichier de contournement DHCP "%s" n'existe pas.

en: The DHCP range cannot overlap any static DHCP mappings.
fr: La plage DHCP ne peut pas chevaucher les mappages DHCP statiques.

en: The DHCP server can optionally provide a domain search list. Use the semicolon character as separator.
fr: Le serveur DHCP peut fournir en option une liste de domaines de recherche (séparateur de liste est le caractère point-virgule)

en: The DHCPv6 Server is active on this interface and it can be used only with a static IPv6 configuration. Please disable the DHCPv6 Server service on this interface first, then change the interface configuration.
fr: Le serveur DHCPv6 est activé sur cette interface et ne peut pas être utilisé avec une configuration IPv6 non statique. Veuillez désactiver au préalable le service Serveur DHCPv6 de cette interface puis modifier la configuration de l'interface.

en: The DHCPv6 override file "%s" does not exist.
fr: Le fichier de contournement DHCPv6 "%s" n'existe pas.

en: The DHCPv6 server is currently enabled. Cannot enable the DHCPv6 relay while the DHCPv6 server is enabled on any interface.
fr: Le serveur DHCPv6 est actuellement activé. Il n'est pas possible d'activer le relais DHCPv6 lorsque le serveur DHCPv6 est activé sur une interface.

en: The DNS update TTL must be an integer.
fr: Le TTL de mise à jour DNS doit être un nombre entier.

en: The DNS update host name contains invalid characters.
fr: Le nom d'hôte DNS mis à jour contient des caractères invalides.

en: The DNS update key name contains invalid characters.
fr: Le nom de la clé de mise à jour DNS contient des caractères invalides.

en: The FQDN or IP address of the VPN server.
fr: Le FQDN ou l'adresse IP du serveur VPN.

en: The Firewall Adaptive End value must be an integer.
fr: La valeur du champ Fin pour le délai d'attente Adaptatif du Firewall doit être un nombre entier.

en: The Firewall Adaptive Start value must be an integer.
fr: La valeur du champ Début pour le délai d'attente Adaptatif du Firewall doit être un nombre entier.

en: The Firewall Adaptive values must be set together.
fr: Les valeurs des champs pour le délai d'attente Adaptatif du Firewall doivent être paramétrées simultanément.

en: The Firewall Maximum Frags value must be an integer.
fr: La valeur Maximale Frags du Pare-feu doit être un nombre entier.

en: The Firewall Maximum States value must be an integer.
fr: La valeur maximale du nombre d'états du pare-feu doit être un nombre entier.

en: The Firewall Maximum Table Entries value must be an integer.
fr: La valeur du nombre d'Entrées Maximum de la Table du Firewall doit être un nombre entier.

en: The Graphite plugin stores values in Carbon, the storage layer of Graphite.
fr: Le greffon Graphite enregistre les valeurs dans Carbon, la couche de stockage de Graphite.

en: The HAProxy service may not be able to start due to critical errors. Try anyway?
fr: Le service HAProxy peut ne pas être en mesure de démarrer en raison d'erreurs critiques. Essayez quand même?

en: The HTTP_REFERER "%s" does not match the predefined settings. You can disable this check if needed under System: Settings: Administration.
fr: L'en-tête HTTP_REFERER "%s"  ne correspond pas aux paramètres prédéfinis. Vous pouvez désactiver ce contrôle si besoin dans Système: Paramètres: Administration.

en: The Hostname contains invalid characters.
fr: Le nom d'hôte contient des caractères invalides.

en: The IP address entered is not valid.
fr: L'adresse IP saisie est incorrecte.

en: The IP address must lie in the %s subnet.
fr: L'adresse IP doit se trouver dans le subnet %s.

en: The IP address must not be within the DHCP range for this interface.
fr: L'adresse IP ne doit pas être contenue dans la plage DHCP pour cette interface.

en: The IP address must not be within the range configured on a DHCP pool for this interface.
fr: L'adresse IP ne doit pas être contenue dans la plage d'une étendue DHCP configurée pour cette interface.

en: The IPsec tunnel configuration has been changed
fr: La configuration du tunnel IPsec a été modifié

en: The IPsec tunnel configuration has been changed.
fr: La configuration du tunnel IPsec a été modifiée.

en: The Interface for 'Network' checks.
fr: L'interface pour les contrôles de 'Réseau'.

en: The Interface plugin collects information about the traffic, packets per second and errors of interfaces.
fr: Le greffon Interface collecte des informations à propos du trafic, du nombre de paquets par seconde et les erreurs sur les interfaces.

en: The Load plugin collects the system load.
fr: Le greffon Charge collecte la charge système.

en: The MRU for %s must be greater than 576 bytes.
fr: La MRU de %s doit être supérieure à 576 octets.

en: The MSS must be greater than 576 bytes.
fr: La MSS (Maximum Segment Size) doit être supérieure à 576 octets.

en: The MTU for %s must be greater than 576 bytes.
fr: La MTU de %s doit être supérieure à 576 octets.

en: The MTU must be greater than 576 bytes and less than 9000.
fr: La MTU doit être comprise entre 576 et 9000 octets.

en: The MX contains invalid characters.
fr: Le MX contient des caractères invalides.

en: The Memory plugin collects physical memory utilization (Used, buffered, cached and free).
fr: Le greffon Mémoire collecte des données d'usage de la mémoire physique (Used, buffered, cached et free).

en: The NAT configuration has been changed
fr: La configuration NAT a été modifiée

en: The NAT configuration has been changed.
fr: La configuration NAT a été changée.

en: The Network plugin can send values to other instances
fr: Le greffon Réseau permet d'envoyer des données à d'autres instances

en: The Onion Router
fr: Le Routeur Oignon (TOR)

en: The P1 lifetime must be an integer.
fr: La durée de vie de la P1 doit être un nombre entier.

en: The P2 lifetime must be an integer.
fr: La durée de vie de la P2 doit être un nombre entier.

en: The PID file of the process.
fr: Le fichier PID du processus.

en: The PPPoE entry list has been changed
fr: La liste des entrées a été modifiée

en: The PPTP user list has been modified
fr: La liste des utilisateurs PPTP a été modifiée

en: The Packet length is the number of bytes of each packet that will be captured. Default value is 0, which will capture the entire frame regardless of its size.
fr: La longueur des paquets est le nombre d'octets de chaque paquet qui sera capturé. Par défaut la valeur est 0, ce qui capturera la trame entière sans tenir compte de sa taille.

en: The Processes plugin collects the number of processes, grouped by their state (e. g. running, sleeping, zombies, etc.).
fr: Le greffon Processes collecte le nombre de process regroupés par état (c.à d. running, sleeping, zombie, etc...).

en: The RA server can optionally provide a domain search list. Use the semicolon character as separator
fr: Le serveur RA peut optionnellement fournir une liste de recherche de domaine. Utiliser le caractère point-virgule comme séparateur

en: The Redis plugin is configured to use but it is not installed. Please install it via %sSystem > Firmware > Plugins%s.
fr: Le plugin Redis est configuré pour être utilisé mais n'est pas installé. Veuillez l'installer via %sSystème > Firmware > Plugins%s.

en: The SSL fingerprint, for example "B5:E1:B3:70:5E:7C:FF:EB:92:C4:29:E5:5B:AC:2F:AE:70:17:E9:9E".
fr: L'empreinte SSL, par exemple "B5:E1:B3:70:5E:7C:FF:EB:92:C4:29:E5:5B:AC:2F:AE:70:17:E9:9E".

en: The Server Bridge DHCP range is invalid (start higher than end).
fr: La plage du serveur bridge DHCP est invalide (le début est plus grand que la fin)

en: The Service name contains invalid characters.
fr: Le nom du Service contient des caractères invalides.

en: The Source IP address %s Address Family differs from the destination %s.
fr: La famille d'adresses %s de l'adresse IP source diffère de la %s de destination.

en: The TCP port that should be used for connections to this peer. It must not be used by any other service.
fr: Le port TCP à utiliser pour les connexions à cet homologue. Il ne doit être utilisé par aucun autre service.

en: The Uptime plugin keeps track of the system uptime, providing informations such as the average running time or the maximum reached uptime over a certain period of time.
fr: Le greffon Uptime suit l'uptime du système et fournit des informations telles que le temps moyen d'utilisation ou l'uptime maximum atteint sur une certaine période.

en: The Users plugin counts the number of users currently logged into the system (SSH).
fr: Le greffon Users compte le nombre d'utilisateurs actuellement connectés sur le système (SSH).

en: The VIP configuration has been changed.
fr: La configuration VIP a été changée.

en: The VLAN priority must be an integer between 0 and 7.
fr: La priorité du VLAN doit être un nombre entier compris entre 0 et 7.

en: The VLAN tag must be an integer between 1 and 4094.
fr: Le tag du VLAN doit être un nombre entier compris entre 1 et 4094.

en: The acme-client service may not be able to start due to critical errors. Try anyway?
fr: Le service acme-client ne sera peut être pas en mesure de démarrer en raison d'erreurs critiques. Essayer quand même ?

en: The advanced mode does not provide any default values, you will need to fill out any values you would like to use.
fr: Le mode avancé ne fournit aucune valeur par défaut, vous devrez remplir toutes les valeurs que vous souhaitez utiliser.

en: The alias IP address family has to match the family of the remote peer address.
fr: La famille d'adresse IP de l'alias doit correspondre à la famille d'adresse de l'hôte distant.

en: The app password which has been generated for you
fr: Le mot de passe de l'application qui a été généré pour vous

en: The authorized clients should only consist of alphanumeric characters, dashes, underscores and plus sign.
fr: Les clients autorisés ne doivent contenir que des caractères alphanumériques, des tirets, des traits de soulignement et des signes plus.

en: The backup firewall is not accessible (check user credentials).
fr: Le firewall de secours n'est pas accessible (vérifier les informations d'authentification utilisateur).

en: The backup firewall is not accessible or not configured.
fr: Le firewall de secours n'est pas accessible ou n'est pas configuré.

en: The bandwidth limit must be a positive numeric value.
fr: La limite de la bande passante doit être une valeur numérique positive.

en: The bandwidth value for %s must be an integer.
fr: La valeur de la bande passante pour %s doit être un nombre entier.

en: The basic mode auto-configures DHCP using default values and optional user input.
fr: Le mode basique auto-configure DHCP en utilisant les valeurs par défaut et les entrées optionnelles de l'utilisateur.

en: The certificate association "%s" was successfully removed.
fr: L'association du certificat "%s" a été supprimée avec succès.

en: The certificate modulus does not match the signing request modulus.
fr: Le module du certificat ne correspond pas au module de la requête de la signature.

en: The changes have been applied successfully.
fr: Les modifications ont été appliquées avec succès.

en: The command which holds the socket.
fr: La commande qui possède le socket.

en: The commands here will be disabled and cannot be used anymore.
fr: Les commandes présentes seront désactivées et ne pourront plus être utilisées.

en: The configuration area has been restored.
fr: La zone de configuration a été restorée.

en: The configuration could not be restored (file upload error).
fr: La configuration n'a pas pu être restaurée (échec lors du téléversement du fichier).

en: The configuration could not be restored.
fr: La configuration n'a pu être restaurée.

en: The configuration file override mode may point to a fully customised file on the system instead.
fr: Le mode de contournement de fichier de configuration peut pointer vers un fichier entièrement personnalisé sur le système.

en: The configuration has been restored.
fr: La configuration a été restaurée.

en: The configured system nameservers will be used to forward queries to.
fr: Les serveurs de nom configurés pour le système seront utilisés pour traiter les requêtes.

en: The count value must be a positive number.
fr: La valeur du compteur doit être un nombre positif.

en: The default is 7200 seconds.
fr: La valeur par défaut est 7200 secondes.

en: The default is 86400 seconds.
fr: La valeur par défaut est 86400 secondes.

en: The default is to use the IP on this interface of the firewall as the gateway. Specify an alternate gateway here if this is not the correct gateway for your network.
fr: Par défaut l'adresse IP de cette interface du pare-feu sera utilisée comme passerelle. Spécifiez une passerelle alternative si ce n'est pas la bonne adresse de passerelle pour votre réseau.

en: The default is to use the IP on this interface of the firewall as the gateway. Specify an alternate gateway here if this is not the correct gateway for your network. Type "none" for no gateway assignment.
fr: La valeur par défaut est d'utiliser l'adresse IP sur cette interface du pare-feu comme passerelle. Spécifiez une autre passerelle ici si ce n'est pas la bonne passerelle pour votre réseau. Tapez "none" pour aucune attribution de passerelle.

en: The default is to use the domain name of this system as the default domain name provided by DHCP. You may specify an alternate domain name here.
fr: La valeur par défaut consiste à utiliser le nom de domaine de ce système comme nom de domaine par défaut fourni par DHCP. Vous pouvez spécifier un autre nom de domaine ici.

en: The default lease time must be at least 60 seconds.
fr: La durée du bail par défaut doit être supérieure à 60 secondes.

en: The domain may only contain the characters a-z, 0-9, '-' and '.'.
fr: Le nom de domaine ne peut contenir que les caractères a-z, 0-9, '-' et '.'.

en: The domain name to use for DHCP hostname registration. If empty, the default system domain is used. Note that all DHCP leases will be assigned to the same domain. If this is undesired, static DHCP lease registration is able to provide coherent mappings.
fr: Le nom de domaine à utiliser pour l'enregistrement du nom d'hôte DHCP. S'il est vide, le nom de domaine système par défaut est utilisé. Notez que tous les baux DHCP seront affectés au même domaine. Si cela n'est pas souhaité, l'enregistrement de bail DHCP statique est capable de fournir des mappages cohérents.

en: The email address to send alerts to.
fr: L'adresse de courriel vers laquelle envoyer les alertes.

en: The email provided in a subjectAltName contains invalid characters.
fr: L'adresse de courriel fournie dans subjectAltName contient des caractères invalides.

en: The external FQDN of this host.
fr: Le FQDN externe de cet hôte

en: The field %s contains invalid characters.
fr: Le champ %s contient des caractères invalides.

en: The field %s is required.
fr: Le champ %s est requis.

en: The field '%s' contains invalid characters.
fr: Le champ '%s' contient des caractères invalides.

en: The field '%s' must contain a single valid %s CIDR range.
fr: Le champ '%s' doit contenir une seule plage CIDR %s valide.

en: The field '%s' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
fr: Le champ '%s' doit contenir un port valide, allant de 0 à 65535.

en: The field '%s' must contain only valid %s CIDR range(s) separated by commas.
fr: Le champ '%s' doit uniquement contenir %s plage(s) CIDR valide(s) séparée(s) par des virgules.

en: The field 'Concurrent connections' must be numeric.
fr: Le champ 'connexions simultanées' doit être numérique.

en: The field 'DNS Server #1' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur DNS #1' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'DNS Server #2' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur DNS #2' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'DNS Server #3' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur DNS #3' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'DNS Server #4' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur DNS #4' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'Distinguished name Common Name' contains invalid characters.
fr: Le champ 'Nom unique Nom Commun' contient des caractères invalides.

en: The field 'Distinguished name Email Address' contains invalid characters.
fr: Le champ 'Adresse de courriel du Nom Unique' contient des caractères invalides.

en: The field 'Local port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
fr: Le champ 'Port local' doit contenir un port valide, allant de 0 à 65535.

en: The field 'NTP Server #1' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur NTP 1' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'NTP Server #2' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur NTP 2' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'NTP Server #3' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur NTP #3' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'NTP Server #4' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur NTP #4' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'Proxy host or address' must contain a valid IP address or domain name.
fr: Le champ 'hôte ou adresse du proxy' doit contenir une adresse IP ou un nom de domaine valide.

en: The field 'Proxy port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
fr: Le champ 'Port du proxy' doit contenir un port valide, allant de 0 à 65535.

en: The field 'Server host or address' must contain a valid IP address or domain name.
fr: Le champ 'Hôte ou adresse du serveur' doit contenir une adresse IP ou un nom de domaine valide.

en: The field 'Server port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
fr: Le champ 'Port du serveur' doit contenir un port valide, allant de 0 à 65535.

en: The field 'Shared Key' does not appear to be valid
fr: Le champ 'Clé Partagée' ne semble pas être valide

en: The field 'TLS Authentication Key' does not appear to be valid
fr: Le champ 'Clé d'Authentification TLS" ne semble pas être valide

en: The field 'TLS Authentication Key' does not appear to be valid.
fr: Le champ 'Clé d'Authentification TLS' ne semble pas être valide.

en: The field 'WINS Server #1' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur WINS 1' doit contenir une adresse IP valide

en: The field 'WINS Server #2' must contain a valid IP address
fr: Le champ 'Serveur WINS 2' doit contenir une adresse IP valide

en: The file descriptor number of the socket.
fr: Le numéro de descripteur de fichier de la socket.

en: The filename may only contain letters, digits and one dot (not required).
fr: Le nom du fichier ne peut contenir que des lettres, chiffres et un point (optionnel).

en: The firewall has globally been disabled and configured rules are currently not enforced. It can be enabled in the %sFirewall/NAT%s settings.
fr: Le pare-feu a été désactivé au niveau global et les règles configurées ne sont pas mises en application. Il peut être activé dans les réglages %sFirewall/NAT%s.

en: The firewall rule configuration has been changed.<br />You must apply the changes in order for them to take effect.
fr: La configuration des règles du pare-feu a été modifiée.<br />Vous devez appliquer les modifications afin qu'elles prennent effet.

en: The firewall tunables have changed. You must apply the configuration to take affect.
fr: Les paramètres système ajustables du firewall ont changé. Vous devez appliquer la configuration pour que cette dernière prenne effet.

en: The firewall will download all firmware sets and reboot multiple times for this upgrade. All operating system files and packages will be reinstalled as a consequence. This may take several minutes to complete.
fr: Le pare-feu téléchargera tous les ensembles de microprogrammes et redémarrera plusieurs fois pour cette mise à niveau. En conséquence, tous les fichiers et packages du système d'exploitation seront réinstallés. Cela peut prendre plusieurs minutes.

en: The firewall will normally leave the state tables intact when changing rules.
fr: Le pare-feu laissera normalement les tables d'état intactes lors de la modification des règles.

en: The firewall will reboot directly after this firmware update.
fr: Le pare-feu va redémarrer directement après la mise à jour du firmware

en: The firewall will reboot directly after this set reinstall.
fr: Le pare-feu redémarrera directement après la réinstallation de l'ensemble.

en: The first hour of the day is 0.
fr: La première heure du jour est 0.

en: The following input errors were detected:
fr: Les erreurs de saisie suivantes ont été détectées :

en: The following summaries have been collected from the last %s lines of the firewall log (maximum is %s).
fr: Les résumés suivants ont été collectés à partir des %s dernières lignes du journal du pare-feu (le maximum est %s).

en: The frequency of updating the lists of IP addresses that are reserved (but not RFC 1918) or not yet assigned by IANA.
fr: Fréquence de mise à jour des listes contenant les adresses IP réservées (mais pas en RFC 1918) ou pas encore assignées par l'IANA.

en: The frequency that this machine will advertise. 0 usually means master. Otherwise the lowest combination of both values in the cluster determines the master.
fr: La fréquence d'annonce. 0 signifie généralement maître. Sinon, la combinaison la plus faible des deux valeurs dans le cluster détermine le maître.

en: The gateway IP address "%s" already exists.
fr: L'adresse IP de la passerelle "%s" existe déjà.

en: The gateway address %s does not lie within the chosen interface's subnet.
fr: L'adresse de passerelle %s ne se situe pas dans le sous-réseau de l'interface choisie.

en: The gateway configuration has been changed.
fr: La configuration de la passerelle a été modifiée.

en: The gateway configuration has been changed.%sYou must apply the changes in order for them to take effect.
fr: La configuration de la passerelle a été changée.%sVous devez appliquer les modifications afin qu'elles prennent effet.

en: The gateway name "%s" already exists.
fr: Le nom de la passerelle "%s" existe déjà.

en: The group name contains invalid characters.
fr: Le nom de groupe contient des caractères invalides.

en: The group name is longer than 32 characters.
fr: Le nom de groupe a une longueur supérieure à 32 caractères.

en: The hardware cryptographic accelerator to use for this VPN connection, if any.
fr: L'accélérateur cryptographique matériel à utiliser pour cette connexion VPN, le cas échéant.

en: The header which should be used to send the username to the ICAP server.
fr: L'en-tête à utiliser pour envoyer le nom d'utilisateur au serveur ICAP.

en: The high Packet Loss threshold needs to be 100 or less.
fr: Le seuil de perte de paquets élevé doit être 100 ou moins.

en: The high Packet Loss threshold needs to be a numeric value.
fr: Le seuil de perte de paquets élevé doit être une valeur numérique.

en: The high Packet Loss threshold needs to be higher than the default low Packet Loss threshold (%d)
fr: La valeur du seuil maximum de paquets perdus doit être supérieure à la valeur par défaut du seuil de paquets perdus (%d)

en: The high Packet Loss threshold needs to be higher than the low Packet Loss threshold
fr: Le seuil de perte de paquets élevé doit être plus élevé que le seuil de faible perte de paquets

en: The high Packet Loss threshold needs to be positive.
fr: Le seuil de perte de paquets élevé doit être positif.

en: The high latency threshold needs to be a numeric value.
fr: Le seuil de latence élevé doit être une valeur numérique.

en: The high latency threshold needs to be higher than the default low latency threshold (%d)
fr: La valeur du seuil maximum de latence doit être plus élevée que la valeur par défaut du seuil minimum de latence (%d)

en: The high latency threshold needs to be higher than the low latency threshold
fr: Le seuil de latence élevé doit être plus élevé que le seuil de faible latence

en: The high latency threshold needs to be positive.
fr: Le seuil de latence élevé doit être positif.

en: The host name contains invalid characters.
fr: Le nom d'hôte contient des caractères invalides.

en: The hostname can only contain the characters A-Z, 0-9 and '-'.
fr: Le nom d'hôte peut uniquement contenir les caractères A-Z, 0-9 et '-'

en: The hostname cannot end with a hyphen according to RFC952
fr: Le nom de machine ne peut pas se terminer par un trait d'union selon la RFC952

en: The hostname for the selected machine in the network
fr: Le nom de hôte pour la machine sélectionnée dans le réseau

en: The hostname for this machine in the network
fr: Le nom d'hôte pour cette machine sur le réseau

en: The hostname may only contain the characters a-z, 0-9 and '-'.
fr: Le nom d'hôte ne peut contenir que les caractères a-z, 0-9 et "-".

en: The identifier contains invalid characters.
fr: L'identifiant contient des caractères invalides.

en: The idle timeout value must be an integer.
fr: La valeur du délai d'inactivité doit être un nombre entier.

en: The initial number of server processes. Each server process generates a number of threads, which serve the requests.
fr: Le nombre initial de processus serveur. Chaque processus serveur génère un certain nombre de threads qui répondent aux requêtes.

en: The interface here serves as the local address to be used for the GRE tunnel.
fr: L'interface sert ici comme adresse locale à utiliser pour le tunnel GRE.

en: The interface here serves as the local address to be used for the gif tunnel.
fr: L'interface sert ici comme adresse locale à utiliser pour le tunnel gif.

en: The interface is part of a bridge. Please remove it from the bridge to continue
fr: L'interface fait partie d'un bridge. Veuillez la retirer du bridge pour continuer

en: The interface is part of a gif tunnel. Please delete the tunnel to continue
fr: Cette interface fait partie d'un tunnel gif. Veuillez supprimer ce tunnel pour continuer

en: The interface is part of a gre tunnel. Please delete the tunnel to continue
fr: L'interface est utilisée par tunnel gre. Veuillez supprimer ce tunnel pour continuer

en: The interface is part of a group. Please remove it from the group to continue
fr: L'interface fait partie d'un groupe. Veuillez la retirer du groupe pour continuer

en: The interface to which this tap instance will be bridged. This is not done automatically. You must assign this interface and create the bridge separately. This setting controls which existing IP address and subnet mask are used by OpenVPN for the bridge. Setting this to 'none' will cause the Server Bridge DHCP settings below to be ignored.
fr: L'interface sur laquelle l'instance tap sera pontée. Ceci ne se fait pas automatiquement. Vous devez assigner cette interface et créer le pont séparément. Ce paramètre contrôle quel adresse et masque de sous-réseau existant sont utilisés par OpenVPN pour le pont. Définir ce paramètre sur 'aucun' provoquera la non-utilisation des paramètres du Serveur DHCP du Pont définis ci-dessus.

en: The interface where OpenVPN will listen for incoming connections.
fr: L'interface sur laquelle OpenVPN écoutera pour des connexions entrantes.

en: The interfaces selected here will be removed from default autoedge status.
fr: Les interfaces sélectionnées ici seront supprimées du statut de dépôt automatique par défaut.

en: The l2tp user list has been modified
fr: La liste des utilisateurs l2tp a été modifiée

en: The last hour of the day is 23!
fr: La dernière heure du jour est 23!

en: The length of the passphrase should be between 8 and 63 characters.
fr: La longueur de la passphrase doit être comprise entre 8 et 63 caractères.

en: The listen port of the Monit httpd service.
fr: Le port d'écoute pour le service httpd de Monit.

en: The local port of the daemon, default is fine.
fr: Le port local du service, la valeur par défaut est bien.

en: The local zone type used for the system domain. Type descriptions are available under "local-zone:" in the %sunbound.conf(5)%s manual page. The default is 'transparent'.
fr: Type de zone locale utilisé pour le domaine système. Les descriptions de type sont disponibles sous "local-zone:" dans la page de manuel %sunbound.conf (5)%s. La valeur par défaut est 'transparent'.

en: The log files have been reset.
fr: Les fichiers journaux ont été réinitialisés.

en: The low Packet Loss threshold needs to be a numeric value.
fr: Le seuil de faible perte de paquets doit être une valeur numérique.

en: The low Packet Loss threshold needs to be less than 100.
fr: Le seuil de faible perte de paquets doit être inférieur à 100.

en: The low Packet Loss threshold needs to be less than the default high Packet Loss threshold (%d)
fr: La valeur du seuil minimum de paquets perdus doit être inférieure à la valeur par défaut du seuil maximum de paquets perdus (%d)

en: The low Packet Loss threshold needs to be positive.
fr: Le seuil de faible perte de paquets doit être positif.

en: The low latency threshold needs to be a numeric value.
fr: Le seuil de latence faible doit être une valeur numérique.

en: The low latency threshold needs to be less than the default high latency threshold (%d)
fr: La valeur du seuil minimum de latence doit être plus faible que la valeur par défaut du seuil maximum de latence (%d)

en: The low latency threshold needs to be positive.
fr: Le seuil de faible latence doit être positif.

en: The maximum allowed number of server processes.
fr: Le nombre maximum autorisé de processus serveur.

en: The maximum lease time must be at least 60 seconds and higher than the default lease time.
fr: La durée maximale du bail doit être d'au moins 60 secondes et plus élevée que la durée du bail par défaut.

en: The maximum number of requests can be served by one connection
fr: Le nombre maximum de requêtes qui sont traitées par une seule connexion

en: The maximum size of files which will be scanned by antivirus service. You can use K and M indicators to define size in kilobytes or megabytes.
fr: La taille maximum des fichiers qui seront analysés par le service antivirus. Vous pouvez utiliser les indicateurs K et M pour définir la taille en kilooctets ou mégaoctets.

en: The maximum time allowed between sending unsolicited multicast router advertisements from the interface, in seconds.
fr: Laps de temps maximum autorisé entre l'envoi d'annonces routeur multicast non sollicitées depuis l'interface, en secondes.

en: The maximum time in seconds waiting for a new requests before a connection will be closed.
fr: Le temps maximum en secondes d'attente pour une nouvelle requête avant que la connexion ne soit fermée.

en: The method used to authenticate traffic between endpoints. This setting must match on the client and server side, but is otherwise set however you like.
fr: La méthode utilisée pour authentifier le trafic entre les points de terminaison. Ce paramètre doit correspondre du côté du client et du serveur, mais est défini comme vous le souhaitez.

en: The method used to encrypt traffic between endpoints. This setting must match on the client and server side, but is otherwise set however you like. Certain algorithms will perform better on different hardware, depending on the availability of supported VPN accelerator chips.
fr: La méthode utilisée pour chiffrer le trafic entre les points de terminaison. Ce paramètre doit correspondre du côté du client et du serveur, mais est défini comme vous le souhaitez. Certains algorithmes fonctionneront mieux sur différents matériels, en fonction de la disponibilité des puces d'accélérateur VPN prises en charge.

en: The minimum time allowed between sending unsolicited multicast router advertisements from the interface, in seconds.
fr: Laps de temps minimum autorisé entre l'envoi d'annonces routeur multicast non sollicitées depuis l'interface, en secondes.

en: The monitor IP address "%s" is already in use. You must choose a different monitor IP.
fr: L'adresse IP du moniteur "%s" est déjà en cours d'utilisation. Vous devez choisir une autre IP moniteur.

en: The monitoring process will flush states for a gateway that goes down if this box is not checked. Check this box to disable this behavior.
fr: Le processus de surveillance purgera les états pour une passerelle si cette dernière devient inaccessible. Cocher cette option pour désactiver ce comportement.

en: The name cannot be the internally reserved keyword "%s".
fr: Le nom ne peut pas être le mot-clé réservé en interne "%s".

en: The name must be less than 32 characters long and may only consist of the following characters: %s
fr: Le nom ne doit pas dépasser 32 caractères et ne peut contenir que les caractères: %s

en: The name of the HTTP header field.
fr: Le nom du champ d'en-tête HTTP.

en: The name of the service.
fr: Le nom du service.

en: The name of the test.
fr: Le nom du test.

en: The name of this Zabbix instance. It has to match with the defined name in the central Zabbix server.
fr: Le nom de l'instance Zabbix. Il doit correspondre avec le nom défini dans le serveur central Zabbix.

en: The name should contain only alphanumeric characters.
fr: Le nom ne devrait contenir que des caractères alphanumériques.

en: The name should only consist of alphanumeric characters, dashes and underscores.
fr: Le nom ne devrait contenir que des caractères alphanumériques, des tirets et des underscores.

en: The name you use for logging into your Nextcloud account
fr: Le nom que vous utilisez pour vous identifier sur votre compte NextCloud.

en: The network for this host
fr: Le réseau pour cet hôte

en: The number of databases you would like to have.
fr: Le nombre de base de données voulu.

en: The number of flow queues that are created and managed, leave empty for defaults
fr: Le nombre de files d'attente de flux créées et gérées, laisser vide pour les valeurs par défaut

en: The number of incoming TCP buffers to allocate per thread. The default value is 10. If 0 is selected then no TCP queries, from clients, are accepted.
fr: Le nombre de tampons de réception TCP à allouer par processus (thread). La valeur par défaut est 10. Si la valeur 0 est sélectionnée, aucune requête TCP provenant des clients ne sera acceptée.

en: The number of outgoing TCP buffers to allocate per thread. The default value is 10. If 0 is selected then no TCP queries, to authoritative servers, are done.
fr: Le nombre de tampons d'émissions TCP à allouer par processus (thread). La valeur par défaut est 10. Si la valeur 0 est sélectionnée alors aucune requête TCP ne sera émise.

en: The number of queries that every thread will service simultaneously. If more queries arrive that need to be serviced, and no queries can be jostled, then these queries are dropped.
fr: Le nombre de requêtes auquel chaque thread devra répondre simultanément. Si plus de requêtes devant être adressées arrivent et qu'aucune d'entre elle ne peut obtenir de réponse, alors ces requêtes seront abandonnées.

en: The number of retries must be greater than 0
fr: Le nombre de réessais doit être supérieur à 0

en: The number of threads per child process.
fr: Le nombre de threads par processus fils.

en: The packet was not sent due to an error. Please consult the logs.
fr: Le paquet n'a pas pu être envoyé à cause d'une erreur. Veuillez consulter les fichiers de journalisation.

en: The password cannot start with '!'.
fr: Le mot de passe ne peut pas commencer par '!'.

en: The password contains invalid characters.
fr: Le mot de passe contient des caractères invalides.

en: The password for access to SNMP agent
fr: Le mot de passe utilisé pour accéder à cet agent SNMP

en: The password for authentication.
fr: Le mot de passe pour l'authentification.

en: The password name for this connection. Be aware that it will stored in cleartext on this device.
fr: Le nom du mot de passe pour cette connexion. Soyez conscient que cela sera stocké en texte clair sur cet appareil.

en: The password to use for SMTP authentication.
fr: Le mot de passe à utiliser pour l'authentification SMTP.

en: The passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: The path to the eventqueue directory.
fr: Le chemin du répertoire eventqueue.

en: The percentage of data that can be sent by the c-icap server before receiving the complete body of a request. This feature in conjuction with the folowing can be useful because if the download of the object takes a lot of time the connection of web client to proxy can be expired.
fr: Le pourcentage des données qui peuvent être envoyées par le serveur c-icap avant de recevoir le corps complet d'une requête. Cette fonctionnalité en conjonction avec les suivantes peut être utile car si le téléchargement d'un objet prend beaucoup de temps alors la connexion du client web au proxy peut expirer.

en: The port can be either the source or destination port. The packet capture will look for this port in either field.
fr: Le port peut correspondre soit au port source soit au port de destination. La capture de paquets recherchera ce port dans les deux champs.

en: The port number where Squid sends and receives ICP queries to and from neighbor caches. Leave blank to disable (default). The standard UDP port for ICP is 3130.
fr: Le numéro de port par lequel Squid envoie et reçoit des requêtes ICP depuis et vers les caches de proximités. Laissez vide pour désactiver (par défaut). Le port UDP standard pour ICP est 3130.

en: The port number which is exposed in the Tor network.
fr: Le numéro de port exposé dans le réseau Tor.

en: The port of the mail server. Typically 465 for SSL or 25 for TLS and non secure connections.
fr: Le port du serveur de courrier. Typiquement 465 pour le SSL ou 25 pour TLS et les connexions non sécurisées.

en: The port the proxy service will listen to.
fr: Le port d'écoute du service proxy.

en: The port the ssl proxy service will listen to.
fr: Le port d'écoute du service mandataire ssl.

en: The port used for responding to DNS queries. It should normally be left blank unless another service needs to bind to TCP/UDP port 53.
fr: Le port utilisé pour répondre aux requêtes DNS. Il devrait normalement être vide à moins qu'un autre service ait besoin de se rattacher au port TCP/UDP 53.

en: The powerd utility monitors the system state and sets various power control options accordingly. It offers four modes (maximum, minimum, adaptive and hiadaptive) that can be individually selected while on AC power or batteries. The modes maximum, minimum, adaptive and hiadaptive may be abbreviated max, min, adp, hadp. Maximum mode chooses the highest performance values. Minimum mode selects the lowest performance values to get the most power savings. Adaptive mode attempts to strike a balance by degrading performance when the system appears idle and increasing it when the system is busy. It offers a good balance between a small performance loss for greatly increased power savings. Hiadaptive mode is alike adaptive mode, but tuned for systems where performance and interactivity are more important than power consumption. It raises frequency faster, drops slower and keeps twice lower CPU load.
fr: L'utilitaire powerd surveille l'état du système et définit les différentes options de contrôle de l'alimentation. Il offre quatre modes (maximum, minimum, adaptive et hiadaptive) qui peuvent être utilisés séparément lors de l'utilisation sur secteur ou sur batteries. Les modes maximum, minimum, adaptive et hiadaptive peuvent être abrégés comme suit max, min, adp, hadp. Le mode Maximum utilisera les valeurs de performance maximales. Le mode Minimum utilisera les valeurs de performance minimales de sorte à réduire la consommation énergétique. Le mode Adaptive essaiera de trouver un équilibre en abaissant les performances quant le système lui paraîtra peu sollicité et en les augmentant quand le système lui paraîtra très sollicité. Ce mode offre un bon compromis en permettant un gain de consommation énergétique accru au prix d'une légère perte de performance. Le mode Hiadaptive est semblable au mode Adaptive mais oriente le paramétrage du système de sorte à toujours privilégier les performances plutôt que les économies d'énergie. Il est ainsi capable d'augmenter la fréquence CPU plus rapidement, de la faire décroître plus doucement et de conserver une charge deux fois plus faible.

en: The predefined configurations assume your GPS has already been set to NMEA mode.
fr: Les configurations prédéfinies supposent que votre GPS a déjà été réglé sur le mode NMEA.

en: The priority selected here defines in what order failover and balancing of links will be done. Multiple links of the same priority will balance connections until all links in the priority will be exhausted. If all links in a priority level are exhausted we will use the next available link(s) in the next priority level.
fr: La priorité sélectionnée ici définit l'ordre dans lequel le transfert de secours ou l'équilibrage de charge des liens sera effectué. Des liens multiples possédant la même priorité se répartiront les connexions jusqu'à ce que tous les liens correspondant à cette priorité soient utilisés. Si tous les liens d'un même niveau de priorité sont utilisés le ou les liens du niveau de priorité suivant seront utilisés à leur tour.

en: The probe interval needs to be a numeric value.
fr: L'intervalle de la sonde doit être une valeur numérique.

en: The probe interval needs to be positive.
fr: L'intervalle de la sonde doit être positif.

en: The process ID of the command which holds the socket.
fr: L'ID de processus de la commande qui maintient le socket.

en: The process may take some time and thus will run in the background, you will not get any notification in the GUI. Use the log file to monitor the progress and to see error messages.
fr: Le processus peut prendre un certain temps et s’exécutera donc en arrière-plan, vous ne recevrez aucune notification dans l’interface graphique. Utilisez le fichier journal pour surveiller la progression et voir les messages d'erreur.

en: The prompt will be displayed in the authentication request window.
fr: L'invite sera affichée dans la fenêtre de demande d'authentification.

en: The protocol used by your LDAP server. It can either be standard TCP or SSL encrypted.
fr: Le protocole utilisé par votre serveur LDAP. C'est soit TCP standard ou chiffré par SSL.

en: The range is invalid (first element higher than second element).
fr: La plage est invalide (le premier élément est supérieur au second élément).

en: The remote gateway "%s" is already used by phase1 "%s".
fr: La passerelle distante "%s" est déjà utilisée par la phase 1 "%s".

en: The route priority must be greater than 0
fr: La priorité de la route doit être supérieure à 0

en: The schedule must have at least one time range configured.
fr: La planification doit avoir au moins un créneau horaire configuré.

en: The schedule name cannot be the internally reserved keyword "%s".
fr: Le nom de la planification ne peut pas être un mot-clé réservé '%s'.

en: The schedule name must be less than 32 characters long and may only consist of the following characters: %s
fr: Le nom de la planification doit faire moins de 32 caractères et ne peut contenir que les caractères %s

en: The serial number must be a number greater than zero or left blank.
fr: Le numéro de série doit être un nombre supérieur à zéro ou rester vide.

en: The service name contains invalid characters.
fr: Le nom du service contient des caractères invalides.

en: The settings have been applied and the rules are now reloading in the background.
fr: Les réglages ont été appliqués et les règles sont maintenant rechargées en arrière-plan.

en: The source tracking table has been flushed successfully.
fr: La table de suivi des sources a été vidée avec succès.

en: The specified 'Local port' is in use. Please select another value
fr: Le 'Port local' spécifié est en cours d'utilisation. Veuillez sélectionner une autre valeur

en: The specified 'Local port' is in use. Please select another value.
fr: Le port local spécifié est déjà utilisé. Merci de choisir un autre port.

en: The specified group name is already used by an interface. Please choose another name.
fr: Le nom de groupe spécifié est déjà utilisé par une interface. Veuillez choisir un autre nom.

en: The specified range lies outside of the current subnet.
fr: La plage spécifiée est en dehors du sous-réseau actuel.

en: The specified range must not be within the DHCP range for this interface.
fr: La plage spécifiée ne doit pas être contenue dans la plage DHCP pour cette interface.

en: The specified range must not be within the range configured on a DHCP pool for this interface.
fr: La plage spécifiée ne doit pas être contenue dans la plage d'un pool DHCP configuré pour cette interface.

en: The specified server address lies in the remote subnet.
fr: L'adresse du serveur spécifiée fait partie du subnet distant.

en: The state table has been flushed successfully.
fr: La table des états a été purgée avec succès.

en: The static mapping configuration has been changed
fr: La configuration de mappage statique a été changé

en: The statistics could not be fetched. Is HAProxy running?
fr: Les statistiques n'ont pas pu être récupérées. HAProxy est-il en cours d'exécution?

en: The subnet mask from the internal address below will be applied to this IP address, when none is provided.
fr: Le masque de sous-réseau de l'adresse interne ci-dessous sera appliqué à cette adresse IP, si aucun n'est fourni.

en: The subnet range cannot overlap with virtual IP address %s.
fr: La plage de sous-réseau ne peut pas chevaucher l'adresse IP virtuelle %s.

en: The subnet range cannot overlap with virtual IPv6 address %s.
fr: La plage de sous-réseau ne peut pas chevaucher l'adresse IPv6 virtuelle %s.

en: The supplied 'Password' and 'Confirm' field values must match.
fr: Les champs 'mot de passe' et 'confirmer' ne correspondent pas.

en: The symmetric cipher algorithm used to encrypt UDP packets.
                 Any cipher supported by LibreSSL or OpenSSL is recognised.
                 Furthermore, specifying "none" will turn off packet encryption.
                 It is best to use only those ciphers which support CBC mode
fr: L'algorithme de chiffrement symétrique utilisé pour chiffrer les paquets UDP.
                  Tous les chiffrements supportés par LibreSSL ou OpenSSL sont reconnus.
                  De plus, spécifier "aucun" désactive le chiffrement des paquets.
                  Il est préférable d’utiliser uniquement les chiffrements prenant en charge le mode CBC.
    ␣␣␣␣␣␣

en: The synchronize peer IP must be an IPv4 address or left empty.
fr: L'adresse IP de synchronisation doit être une adresse IPv4 ou être vide.

en: The system has been reset to factory defaults and is shutting down.
fr: Le système a été réinitialisé avec les paramètres usine et est en cours d'extinction.

en: The system is powering off now.
fr: Le système est en cours d'extinction.

en: The system is rebooting now, please wait...
fr: Le système redémarre, veuillez patienter...

en: The system is rebooting now. This may take one minute.
fr: Le système est en cours de redémarrage. Cela peut prendre une minute.

en: The target IP address for 'Remote Host' and 'Network' checks.
fr: L'adresse IP cible pour les contrôles "Hôte distant" et "Réseau".

en: The target port range must be an integer between 1 and 65535.
fr: La plage de ports de destination doit être un nombre entier compris entre 1 et 65535.

en: The time in seconds after which a connection without activity can be cancelled.
fr: Le temps en secondes après lequel une connexion inactive peut être annulée.

en: The time in seconds to wait for all the TXT records to take effect after adding them to the DNS API. Defaults to 120 seconds.
fr: Délai en secondes pour attendre que tous les enregistrements TXT prennent effet après leur ajout à l'API DNS. La valeur par défaut est 120 secondes.

en: The time must be a positive integer.
fr: Le temps doit être un nombre entier positif.

en: The time period needs to be a numeric value.
fr: La période de temps doit être une valeur numérique.

en: The time period needs to be positive.
fr: La période de temps doit être positive.

en: The timeout must be a number between 1 and 2147483647.
fr: Le délai d'inactivité doit être un nombre compris entre 1 et 2147483647.

en: The timeout must be greater than 0
fr: Le délai d'inactivité doit être supérieur à 0

en: The total number of authenticator processes to spawn.
fr: Nombre total de processus d'authentification a générer.

en: The transport protocol associated with the socket for Internet sockets, or the type of socket (stream or data-gram) for UNIX sockets.
fr: Le protocole de transport associé au socket pour les sockets Internet, ou le type de socket (flux ou datagramme) pour les sockets UNIX.

en: The tunnel local and tunnel remote fields must have valid IP addresses.
fr: Les champs tunnel local et tunnel distant doivent avoir des adresses IP valides.

en: The upgrade has finished and your device is being rebooted at the moment, please wait...
fr: La mise à jour est terminée et votre équipement va redémarrer dans un instant, merci de patienter...

en: The upstream network interface is the outgoing interface which is responsible for communicating to available multicast data sources. There can only be one upstream interface.
fr: L'interface réseau montante est l'interface de sortie qui est responsable des communications avec les sources de données multicast disponibles. Il ne peut y avoir qu'une seule interface montante.

en: The user "%s" was successfully removed.
fr: L'utilisateur "%s" a été supprimé avec succès.

en: The user name for this connection.
fr: Le nom d'utilisateur pour cette connexion.

en: The user who owns the socket.
fr: L'utilisateur propriétaire du socket.

en: The username contains invalid characters.
fr: Le nom d'utilisateur contient des caractères invalides.

en: The username for authentication.
fr: Le nom d'utilisateur pour l'authentification.

en: The username is longer than 32 characters.
fr: Le nom d'utilisateur est limité à 32 caractères.

en: The username may not be a part of the password
fr: Le nom de l'utilisateur ne doit pas être une partie du mot de passe

en: The username to use for SMTP authentication.
fr: Le nom d'utilisateur à utiliser pour l'authentification SMTP.

en: The validity, expiry time and the quantity of vouchers must be integers.
fr: La validité, l'heure d'expiration et le nombre de bons d'échange doivent être des entiers.

en: The value in this field is 6RD IPv4 gateway address assigned by your ISP
fr: La valeur de ce champ est l'adresse IPv4 de la passerelle 6RD attribuée par votre FAI

en: The value in this field is sent as the DHCP client identifier and hostname when requesting a DHCP lease. Some ISPs may require this (for client identification).
fr: La valeur de ce champ est envoyée comme identifiant et nom d'hôte au client DHCP lors de la demande d'un bail DHCP. Certains FAI peuvent l'exiger (pour l'identification du client).

en: The value in this field is the 6RD IPv4 prefix length. Normally specified by the ISP. A value of 0 means we embed the entire IPv4 address in the 6RD prefix.
fr: La valeur dans ce champ est la longueur du préfixe IPv4 6RD. Normalement spécifiée par le FAI. Une valeur de 0 signifie que nous intégrons la totalité de l'adresse IPv4 dans le préfixe 6RD.

en: The value in this field is the 6RD IPv6 prefix assigned by your ISP. e.g. '2001:db8::/32'
fr: La valeur dans ce champ est le préfixe IPV6 6RD attribué par votreFAI. e.g. '2001:db8::/32'

en: The value in this field is the absolute path to a script invoked on certain conditions including when a reply message is received.
fr: La valeur de ce champ est le chemin absolu d'un script appelé à certaines conditions, notamment lorsqu'un message de réponse est reçu.

en: The value in this field is the delegated prefix length provided by the DHCPv6 server. Normally specified by the ISP.
fr: La valeur dans ce champ correspond à la longueur du préfixe délégué fournie par le serveur DHCPv6. Normalement spécifiée par le FAI.

en: The value in this field is the full absolute path to a DHCP client configuration file.
fr: La valeur dans ce champ est le chemin absolu complet vers un fichier de configuration du client DHCP.

en: The value in this field is used as a fixed alias IPv4 address by the DHCP client.
fr: La valeur de ce champ est utilisée comme adresse IPv4 à alias fixe par le client DHCP.

en: The values in this field are DHCP option 55 to be sent when requesting a DHCP lease. [option [, ...]]
fr: Les valeurs de ce champ sont des options DHCP 55 à envoyer lors d'une demande d'un bail DHCP.  [option [, ...]]

en: The values in this field are DHCP options required by the client when requesting a DHCP lease. [option [, ...]]
fr: Les valeurs de ces champs sont des options DHCP attribué au client lors d'une demande d'un bail DHCP.  [option [, ...]]

en: The values in this field are DHCP request options to be sent when requesting a DHCP lease. [option [, ...]]
fr: Les valeurs de ce champ sont les options de requête DHCP à envoyer lors de la demande d'un bail DHCP. [option [, ...]]

en: The values in this field are DHCP send options to be sent when requesting a DHCP lease. [option declaration [, ...]] <br />Value Substitutions: {interface}, {hostname}, {mac_addr_asciiCD}, {mac_addr_hexCD} <br />Where C is U(pper) or L(ower) Case, and D is " :-." Delimiter (space, colon, hyphen, or period) (omitted for none).
fr: Les valeurs dans ce champ sont des options DHCP envoyées à la demande du bail DHCP. [option declaration [, ...]] <br />Value Substitutions: {interface}, {hostname}, {mac_addr_asciiCD}, {mac_addr_hexCD} <br />Où C est U pour majuscule ou L pour minuscule, et D est  un Délimiteur " :-." (espace, 2 points, tiret, ou point) (omis pour aucun).

en: The virtual IP field selects what (virtual) IP should be used when this group applies to a local Dynamic DNS, IPsec or OpenVPN endpoint
fr: Le champ IP virtuelle permet de sélectionner quelle IP (virtuelle) devrait être utilisée quand ce groupe s'applique à un DNS Dynamique local, une terminaison IPsec ou OpenVPN

en: The web GUI is reloading at the moment, please wait...
fr: L'interface graphique Web se relance, veuillez patienter...

en: Theme
fr: Thème

en: There are %s updates available, total download size is %s.
fr: Il y a %s mises à jour disponibles, la taille totale du téléchargement est de %s.

en: There are no updates available on the selected mirror.
fr: Il n'y a pas de mise à jour disponible sur le miroir sélectionné.

en: There is %s update available, total download size is %s.
fr: Il y a %s mise à jour disponible, la taille totale du téléchargement est de %s.

en: There is a mandatory update for the package manager available.
fr: Il y a une mise à jour obligatoire du gestionnaire de paquets.

en: There is something wrong in your config because user %s password is missing!
fr: Votre configuration est incorrecte car le mot de passe de l'utilisateur %s est introuvable !

en: There was an error parsing rule number: %s -- no src or dst (`%s')
fr: Il y a eu une erreur en interprétant la règle numéro: %s -- absence de source ou de destination ('%s')

en: There was an error parsing rule number: %s -- not IPv4 or IPv6 (`%s')
fr: Il y a eu une erreur en interprétant la règle numéro: %s -- IPv4 ou IPv6 manquante ('%s')

en: There were error(s) loading the rules: %s%s
fr: Il y a eu des erreurs lors du chargement des règles: %s%s

en: Thermal Sensors
fr: Sondes thermiques

en: These are the IPv4 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network
fr: Cela correspond aux réseaux IPv4 qui seront accessibles à partir du poste distant. Défini par une liste d'une ou plusieurs plages de CIDR séparées par des virgules. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous ne voulez pas ajouter une route vers le réseau local à travers ce tunnel sur la machine distante. Cela est généralement déjà paramétré sur votre réseau LAN

en: These are the IPv4 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network.
fr: Ce sont les réseaux IPv4 qui seront accessibles à partir du point de terminaison distant. Exprimé sous la forme d'une liste séparée par des virgules d'une ou de plusieurs plages CIDR. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous ne souhaitez pas ajouter de route au réseau local via ce tunnel sur la machine distante. Ceci est généralement défini sur votre réseau LAN.

en: These are the IPv4 networks that will be accessible from this particular client. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges.
fr: Ici sont présents les réseaux IPv4 qui seront accessibles à partir de ce client précis. Défini sous la forme d'une liste contenant une ou plusieurs étendues CIDR séparées par des virgules.

en: These are the IPv4 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN
fr: Ce sont les réseaux IPv4 qui seront acheminés à travers le tunnel, de sorte qu'un VPN site à site puisse être établi sans changer manuellement les tables de routage. Exprimés en une liste d'une ou plusieurs plages CIDR séparées par des virgules. Dans le cas d'un VPN site à site, renseigner ici le ou les réseaux locaux distants. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous ne voulez pas un VPN site à site

en: These are the IPv4 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN.
fr: Ce sont les réseaux IPv4 qui seront acheminés via le tunnel, de sorte qu'un VPN de site à site peut être établi sans modifier manuellement les tables de routage. Exprimé sous la forme d'une liste séparée par des virgules d'une ou de plusieurs plages CIDR. S'il s'agit d'un VPN de site à site, entrez le / les LAN distant (s) ici. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous ne voulez pas un VPN de site à site.

en: These are the IPv4 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank to only communicate with other clients
fr: Ici sont indiqués les réseaux IPv4 qui seront routés à travers le tunnel, de sorte à ce que la connexion VPN site-à-site puisse être établie sans avoir à modifier manuellement les tables de routage. Défini sous la forme d'une liste contenant une ou plusieurs étendues CIDR séparées par des virgules. S'il s'agit d'un VPN site-à-site, entrer le ou les réseaux LAN ici. Vous pouvez laisser le champ vide si vous souhaitez seulement autoriser la communication avec les clients

en: These are the IPv4 networks that will be routed to this client specifically using iroute, so that a site-to-site VPN can be established. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. You may leave this blank if there are no client-side networks to be routed
fr: Ici sont présents les réseaux IPv4 qui seront routés vers les clients en utilisant spécifiquement iroute, de telle sorte qu'un VPN site-à-site puisse être établi. Défini sous la forme d'une liste contenant une ou plusieurs étendues CIDR séparés par des virgules. Vous pouvez laisser ce paramètre vide s'il n'y a aucun réseau à router côté client.

en: These are the IPv6 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network
fr: Ceux-ci sont les réseaux IPv6 qui seront accessibles à partir du point de terminaison distant. Définis sous forme de liste contenant une ou plusieurs valeurs IP/PREFIX séparées par des virgules. Vous pouvez laisser ce paramètre tel quel si vous ne souhaitez pas ajouter de route au réseau local à travers le tunnel sur la machine distante. Ce paramètre est habituellement défini sur votre LAN local.

en: These are the IPv6 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network.
fr: Ce sont les réseaux IPv6 qui seront accessibles depuis le point de terminaison distant. Exprimé sous la forme d'une liste séparée par des virgules d'un ou plusieurs IP / PREFIX. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous ne souhaitez pas ajouter de route au réseau local via ce tunnel sur la machine distante. Ceci est généralement défini sur votre réseau LAN.

en: These are the IPv6 networks that will be accessible from this particular client. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX networks.
fr: Ici sont présents les réseaux IPv6 qui seront accessibles à partir de ce client précis. Défini sous la forme d'une liste contenant un ou plusieurs réseaux IP/PREFIX séparés par des virgules.

en: These are the IPv6 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN
fr: Ce sont les réseaux IPv6 qui seront acheminés à travers le tunnel, de sorte qu'un VPN site à site puisse être établi sans changer manuellement les tables de routage. Exprimés en une liste d'une ou plusieurs IP/PREFIXES séparées par des virgules. Dans le cas d'un VPN site à site, renseigner ici le ou les réseaux locaux distants. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous ne voulez pas un VPN site à site

en: These are the IPv6 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN.
fr: Ce sont les réseaux IPv6 qui seront acheminés via le tunnel, de sorte qu'un VPN de site à site peut être établi sans modifier manuellement les tables de routage. Exprimé sous la forme d'une liste séparée par des virgules d'un ou plusieurs IP / PREFIX. S'il s'agit d'un VPN de site à site, entrez le / les LAN distant (s) ici. Vous pouvez laisser ce champ vide si vous ne voulez pas un VPN de site à site.

en: These are the IPv6 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank to only communicate with other clients
fr: Ici sont indiqués les réseaux IPv6 qui seront routés à travers le tunnel, de sorte à ce que la connexion VPN site-à-site puisse être établie sans avoir à modifier manuellement les tables de routage. Défini sous la forme d'une liste contenant une ou plusieurs adresses IP/PREFIX séparées par des virgules. S'il s'agit d'un VPN site-à-site, entrer le ou les réseaux LAN ici. Vous pouvez laisser le champ vide si vous souhaitez seulement autoriser la communication avec les clients

en: These are the IPv6 networks that will be routed to this client specifically using iroute, so that a site-to-site VPN can be established. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX networks. You may leave this blank if there are no client-side networks to be routed.
fr: Ici sont présents les réseaux IPv6 qui seront routés vers les clients en utilisant spécifiquement iroute, de telle sorte qu'un VPN site-à-site puisse être établi. Défini sous la forme d'une liste contenant un ou plusieurs réseaux IP/PREFIX séparés par des virgules. Vous pouvez laisser ce paramètre vide s'il n'y a aucun réseau à router côté client.

en: These lines will be added to the HAProxy backend configuration.
fr: Ces lignes seront ajoutées à la configuration du backend HAProxy.

en: These lines will be added to the HAProxy frontend configuration.
fr: Ces lignes seront ajoutées à la configuration du frontend HAProxy.

en: These options enable additional messages from NTP to be written to the System Log
fr: Ces options autorise l'écriture de messages NTP additionnels dans le journal système (System Log).

en: These options will create persistent daily log files in /var/log/ntp.
fr: Ces options créeront quotidiennement des fichiers journaux persistant dans /var/log/ntp.

en: These settings may affect which channels are available and the maximum transmit power allowed on those channels. Using the correct settings to comply with local regulatory requirements is recommended.
fr: Ces paramètres peuvent affecter les canaux disponibles et la puissance de transmission maximale autorisée sur ces canaux. L'utilisation de paramètres corrects pour se conformer aux exigences réglementaires locales est recommandée.

en: This Firewall
fr: Ce Pare-feu

en: This GRE tunnel cannot be deleted because it is still being used as an interface.
fr: Ce tunnel GRE ne peut pas être supprimé car il est encore utilisé comme interface.

en: This Host
fr: Cet hôte

en: This Hostname, IP or DUID Identifier already exists.
fr: Ce nom d'hôte, IP ou identifiant unique DUID existe déjà.

en: This Hostname, IP, MAC address or Client identifier already exists.
fr: Le nom, l'IP, l'adresse MAC ou l'identifiant client existe déjà.

en: This IP address is being used by another interface or VIP.
fr: Cette adresse IP est utilisée par une autre interface ou VIP.

en: This IPv4 address conflicts with a Static Route.
fr: Cette adresse IPv4 est en conflit avec une route statique.

en: This IPv4 address is being used by another interface or VIP.
fr: Cette adresse IPv4 est utilisée par une autre interface ou VIP.

en: This IPv4 address is the broadcast address and cannot be used
fr: Cette adresse IPv4 est l'adresse de diffusion (broadcast) et ne peut donc pas être utilisée

en: This IPv4 address is the network address and cannot be used
fr: Cette adresse IPv4 est l'adresse du réseau et ne peut donc pas être utilisée

en: This IPv6 address conflicts with a Static Route.
fr: Cette adresse IPv6 est en conflit avec une route statique.

en: This IPv6 address is being used by another interface or VIP.
fr: Cette adresse IPv6 est utilisée par une autre interface ou VIP.

en: This LAGG interface cannot be deleted because it is still being used.
fr: Cette interface LAGG ne peut pas être supprimée car elle en cours d'utilisation.

en: This VLAN cannot be deleted because it is still being used as an interface (%s).
fr: Ce VLAN ne peut pas être supprimé car il est encore utilisé comme interface (%s).

en: This allows for communications with hosts that generate fragmented packets with the don't fragment (DF) bit set. Linux NFS is known to do this. This will cause the filter to not drop such packets but instead clear the don't fragment bit.
fr: Cela permet des communications avec des hôtes qui génèrent des paquets fragmentés avec l'ensemble de bits Do not Fragment (DF). Linux NFS est connu pour faire cela. Cela force le filtre à ne pas supprimer de tels paquets, mais à la place effacer le bit ne pas fragment.

en: This allows packets with IP options to pass. Otherwise they are blocked by default. This is usually only seen with multicast traffic.
fr: Cela permet aux paquets avec des options IP de passer. Sinon, ils sont bloqués par défaut. Cela se voit généralement uniquement avec le trafic multicast.

en: This allows you to bind to an external LDAP server. Be aware that FreeRADIUS will not start if there is no further configuration.
fr: Cela vous permet de vous lier à un serveur LDAP externe. Sachez que FreeRADIUS ne démarrera pas s’il n’y a pas de configuration supplémentaire.

en: This allows you to dynamically assign VLANs on your physical switch ports.
fr: Cela vous permet d'affecter de manière dynamique des VLAN sur les ports de votre commutateur physique.

en: This bridge cannot be deleted because it is assigned as an interface.
fr: Ce bridge ne peut pas être supprimé car il assigné en tant qu'interface.

en: This can be either an IP address, fully qualified domain name or an email address.
fr: Ce peut être une adresse IP, une URL complète ou une adresse de courriel.

en: This certificate does not appear to be valid.
fr: Ce certificat ne semble pas être valide.

en: This check box will cause the packet capture to perform a reverse DNS lookup associated with all IP addresses.
fr: Cette case à cocher provoquera une recherche DNS inversée pour toutes les adresses IP lors de l'exécution de la capture de paquets.

en: This crash report contains no actual crash information. If you want to submit a problem please fill out your e-mail and description below.
fr: Ce rapport d'erreur ne contient aucune information d'accident réelle. Si vous souhaitez soumettre un problème, veuillez remplir votre e-mail et la description ci-dessous.

en: This does not look like a valid url.
fr: Ceci ne semble pas être une url correcte.

en: This enables the ChilliSpot attributes assignment via users tab.
fr: Ceci active l'affectation des attributs ChilliSpot via l'onglet des utilisateurs.

en: This enables the WISPr attributes assignment via users tab.
fr: Ceci active l'affectation des attributs WISPr via l'onglet des utilisateurs.

en: This enforces a certain behavior for SSL verify on servers, ignoring per-server settings. If set to 'enforce verify', server certificates are verified. If set to 'disable verify', server certificates are not verified. The default is 'no preference' to only use per-server configurations and not enforce a global default for all servers.
fr: Cela applique un certain comportement pour la vérification SSL sur les serveurs, en ignorant les paramètres par serveur. Si défini sur 'appliquer la vérification', les certificats de serveur sont vérifiés. Si défini sur 'désactiver la vérification', les certificats de serveur ne sont pas vérifiés. La valeur par défaut est 'aucune préférence' pour n'utiliser que des configurations par serveur et ne pas appliquer de valeur par défaut globale pour tous les serveurs.

en: This entry cannot be deleted because it is still referenced by at least one Gateway.
fr: Cet élément ne peut pas être supprimé car il est toujours référencé par au moins une Passerelle.

en: This entry cannot be deleted because it is still referenced by at least one NAT mapping.
fr: Cette entrée ne peut être supprimée car elle est encore mentionnée par au moins un mappage NAT.

en: This exempts traffic for one or more subnets from getting processed by the IPsec stack in the kernel. When sending all traffic to the remote location, you probably want to add your lan network(s) here
fr: Exempte le trafic d'un ou plusieurs sous-réseaux d'être traité par la couche IPsec du noyau. Quand tout le trafic est envoyé vers un point distant, on ajoutera généralement le ou les réseaux locaux

en: This field can be used to enter an explicit DUID for use by IPv6 DHCP clients.
fr: Ce champ peut être utilisé pour entrer un DUID explicite à utiliser par les clients DHCP IPv6.

en: This field can be used to modify ("spoof") the MAC address of the WAN interface (may be required with some cable connections). Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx or leave blank.
fr: Ce champ peut être utilisé pour modifier ("spoof") l'adresse MAC de l'interface WAN (peut être nécessaire avec certaines connexions par câble). Entrez une adresse MAC au format suivant: xx: xx: xx: xx: xx: xx ou laissez vide.

en: This field can be used to spoof the MAC address of the interface. Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx or leave blank if unsure. This may only be required e.g. with certain cable connections on a WAN interface.
fr: Ce champs peut être utilisé pour usurpé l'adresse MAC de l'interface réseau. Entrer une adresse MAC au format xx:xx:xx:xx:xx:xx ou laisser le champs vide. Ce paramètre est requis avec certains type de cablage WAN.

en: This field can usually be left empty unless specified by the provider.
fr: Ce champ peut rester vide à moins que le fournisseur ne l'exige.

en: This field is only used by Custom Dynamic DNS Entries.
fr: Ce champ est utilisé uniquement par les entrées DNS dynamiques personnalisées.

en: This field should be identical to what your dynamic DNS Provider will return if the update succeeds, leave it blank to disable checking of returned results.
fr: La valeur de ce champ doit être identique à celle renvoyée par votre Fournisseur DNS dynamique si la mise à jour réussit, laissez le champ vide pour désactiver la vérification des résultats renvoyés.

en: This gif TUNNEL cannot be deleted because it is still being used as an interface.
fr: Ce tunnel gif ne peut pas être supprimé car il est encore utilisé comme une interface.

en: This host/domain already exists.
fr: L'hôte/domaine existe déjà.

en: This interface is referenced by IPv4 VIPs. Please delete those before setting the interface to 'none' configuration.
fr: Cette interface est référencée par les VIP IPv4. Supprimez-les avant de configurer l'interface avec la configuration «aucune».

en: This interface is referenced by IPv6 VIPs. Please delete those before setting the interface to 'none' configuration.
fr: Cette interface est référencée par des VIPs IPv6. Merci de les supprimer avant de pouvoir régler cette interface sur la configuration 'none'.

en: This is a CIDR block of proxy ARP addresses.
fr: Ceci est un bloc CIDR d'adresses ARP du proxy.

en: This is a list with service tests.
fr: Ceci est une liste de tests de service.

en: This is associated to a NAT rule.
fr: Ceci est associé à une règle NAT.

en: This is the IPv4 virtual network used for private communications between this client and the server expressed using CIDR (eg. 10.0.8.0/24). The first network address is assumed to be the server address and the second network address will be assigned to the client virtual interface
fr: Réseau IPv4 virtuel utilisé pour les communications privées entre ce client et le serveur indiqué en CIDR (10.0.8.0/24 par exemple). La première adresse réseau est censée être celle du serveur, la seconde celle affectée à l'interface virtuelle du client

en: This is the IPv4 virtual network used for private communications between this server and client hosts expressed using CIDR (eg. 10.0.8.0/24). The first network address will be assigned to the server virtual interface. The remaining network addresses can optionally be assigned to connecting clients. (see Address Pool)
fr: Ceci est le réseau privé virtuel IPv4 utilisé pour les communications entre ce serveur et les hôtes clients défini en utilisant la notation CIDR (par ex. 10.0.8.0/24). La première adresse du réseau sera assignée à l'interface virtuelle du serveur. Les adresses restantes pourront facultativement être assignées aux clients se connectant. (voir Groupe d'Adresses)

en: This is the IPv6 address of the server to which DHCPv6 requests are relayed. You can enter multiple server IPv6 addresses, separated by commas.
fr: Ceci est l'adresse IPv6 du serveur vers lequel les requêtes DHCPv6 sont relayées. Vous pouvez entrer plusieurs adresses IPv6, séparées par des virgules.

en: This is the IPv6 virtual network used for private communications between this client and the server expressed using CIDR (eg. fe80::/64). The first network address is assumed to be the server address and the second network address will be assigned to the client virtual interface
fr: Ceci est le réseau virtuel IPv6 utilisé pour les communications privées entre ce client et le serveur et défini en utilisant la notation CIDR (par ex. fe80::/64). La première adresse du réseau est supposée être celle du serveur tandis que la seconde sera assignée à l'interface virtuelle du client

en: This is the IPv6 virtual network used for private communications between this server and client hosts expressed using CIDR (eg. fe80::/64). The first network address will be assigned to the server virtual interface. The remaining network addresses can optionally be assigned to connecting clients. (see Address Pool)
fr: Ceci est le réseau privé virtuel IPv6 utilisé pour les communications entre ce serveur et les hôtes clients défini en utilisant la notation CIDR (par ex. fe80::/64). La première adresse du réseau sera assignée à l'interface virtuelle du serveur. Les adresses restantes pourront facultativement être assignées aux clients se connectant. (voir Groupe d'Adresses)

en: This is the address or network the traffic will translate to/from.
fr: C'est l'adresse ou le réseau que le trafic va traduire vers / depuis.

en: This is the detail level of the log. A higher level means more data is logged.
fr: Le niveau de détail du journal. Un niveau plus élevé insère plus de données dans le journal.

en: This is the email address displayed in error messages to the users.
fr: Ceci est l'adresse de courriel affichée dans les messages d'erreur aux utilisateurs.

en: This is the hostname to be displayed in proxy server error messages.
fr: C'est le nom d'hôte à afficher dans les messages d'erreur du serveur proxy.

en: This is the maximum lease time for clients that ask for a specific expiration time.
fr: Ceci est la durée maximale du bail pour les clients qui demandent une heure d'expiration spécifique.

en: This is the number of packets the packet capture will grab. Default value is 100.
fr: Ceci est le nombre de paquets à capturer. La valeur par défaut est 100.

en: This is the only field required by for Custom Dynamic DNS, and is only used by Custom Entries.
fr: Ceci est le seul champ requis par le DNS Dynamique Personnalisé, et ce dernier est uniquement utilisé par les Entrées Personnalisées.

en: This is used for clients that do not ask for a specific expiration time.
fr: Ceci est utilisé pour les clients qui ne demandent pas une limite d'expiration spécifique.

en: This is useful for rejecting leases from cable modems that offer private IPs when they lose upstream sync.
fr: Ceci est utile pour rejeter des contrats de location de modems câbles offrant des adresses IP privées lorsqu'elles perdent la synchronisation en amont.

en: This is usually
fr: Ceci est habituellement

en: This item has been created by another service, command and parameter may not be changed.
fr: Cet élément a été créé par un autre service, la commande et le paramétrage ne devraient pas être changés.

en: This item has been created by another service, command and parameter may not be changed. (was: %s)
fr: Cet élément a été créé par un autre service, la commande et le paramétrage ne devraient pas être changés. (était: %s)

en: This machines external address to use
fr: L'adresse externe de cette machine à utiliser

en: This machines external port to use
fr: Le port externe de cette machine à utiliser

en: This may be used to change the GPS Clock ID (default: GPS).
fr: Cela peut être utilisé pour changer le Clock ID (valeur par défaut : GPS).

en: This may be used to change the GPS Clock stratum (default: 0). This may be useful if, for some reason, you want ntpd to prefer a different clock
fr: Cela peut être utilisé pour changer la strate de l'horloge GPS (par défaut: 0). Cela peut être utile si, pour une raison quelconque, vous voulez que ntpd préfère une horloge différente

en: This may be used to change the PPS Clock ID
fr: Ce champ peut être utilisé afin de modifier l'ID de l'Horloge PPS.

en: This may be used to change the PPS Clock stratum
fr: Ce paramètre peut être utilisé afin de modifier la strate de l'Horloge PPS.

en: This may be useful if, for some reason, you want ntpd to prefer a different clock and just monitor this source.
fr: Cela peut être utile si, pour certaines raisons, vous désirez qu'ntpd préfère l'utilisation d'une horloge différente et ne fasse que surveiller cette source.

en: This may only consist of characters and numbers and is used to identifiy your host.
fr: Cela peut uniquement contenir des caractères et des chiffres et est utilisé pour identifier votre hôte.

en: This must be a valid port number.
fr: Ceci doit être un numéro de port valide.

en: This must be the network's subnet mask. It does not specify a CIDR range.
fr: Ce doit être le masque de sous-réseau du réseau. Cela ne correspond pas à une plage CIDR.

en: This must match the setting on the DNS server.
fr: Ceci doit correspondre au paramètre défini sur le serveur DNS

en: This option allows you to disable the caching feature of the engine.
fr: Cette option permet de désactiver la fonctionnalité de cache du moteur.

en: This option allows you to select a predefined configuration.
fr: Cette option vous permet de sélectionner une configuration prédéfinie.

en: This option can cause delays for large packet captures.
fr: Cette option peut induire des délais lors des captures de nombreux paquets.

en: This option causes cumulative uptime to be recorded and displayed on the Status Interfaces page.
fr: Cette option entraîne l'enregistrement et l'affichage de la disponibilité cumulée sur la page Interfaces d'état.

en: This option causes mpd to adjust incoming and outgoing TCP SYN segments so that the requested maximum segment size is not greater than the amount allowed by the interface MTU. This is necessary in many setups to avoid problems caused by routers that drop ICMP Datagram Too Big messages. Without these messages, the originating machine sends data, it passes the rogue router then hits a machine that has an MTU that is not big enough for the data. Because the IP Don't Fragment option is set, this machine sends an ICMP Datagram Too Big message back to the originator and drops the packet. The rogue router drops the ICMP message and the originator never gets to discover that it must reduce the fragment size or drop the IP Don't Fragment option from its outgoing data.
fr: Cette option permet à mpd d'ajuster les segments TCP SYN entrants et sortants de sorte que la taille de segment maximum demandée ne soit pas supérieure à la quantité autorisée par l'interface MTU. Ceci est nécessaire dans de nombreuses configurations pour éviter les problèmes causés par les routeurs qui suppriment les messages ICMP Datagram Too Big. Sans ces messages, la machine d'origine envoie des données, elle passe le routeur non autorisé puis frappe une machine qui a une MTU qui n'est pas assez grande pour les données. Étant donné que l'option IP Do not Fragment est définie, cette machine envoie un message ICMP Datagram Too Big à l'expéditeur et supprime le paquet. Le routeur non autorisé supprime le message ICMP et l'expéditeur ne découvre jamais qu'il doit réduire la taille du fragment ou supprimer l'option IP Do not Fragment de ses données sortantes.

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode, allowing you to have a 'virtual full time' connection. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
fr: Cette option permet à l'interface de fonctionner en mode de numérotation à la demande, ce qui vous permet d'avoir une connexion «virtuelle à temps plein». L'interface est configurée, mais la connexion réelle du lien est retardée jusqu'à ce que le trafic sortant qualifié soit détecté.

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode, allowing you to have a virtual full time connection. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
fr: Cette option permet à l'interface de fonctionner en mode de numérotation à la demande, ce qui vous permet d'avoir une connexion virtuelle à temps plein. L'interface est configurée, mais la connexion réelle du lien est retardée jusqu'à ce que le trafic sortant qualifié soit détecté.

en: This option does not affect the level of detail when downloading the packet capture.
fr: Cette option n'affecte pas le niveau de détail lors du téléchargement de la capture de paquets.

en: This option effectively bars the server from adding routes to the client's routing table, however note that this option still allows the server to set the TCP/IP properties of the client's TUN/TAP interface
fr: Cette option permet efficacement d'empêcher le serveur d'ajouter des routes à la table de routage du client, veuillez cependant noter que cette option continuera de permettre au serveur d'apporter des modifications aux propriétés TCP/IP des interfaces TUN/TAP du client

en: This option enables Van Jacobson TCP header compression, which saves several bytes per TCP data packet. You almost always want this option. This compression ineffective for TCP connections with enabled modern extensions like time stamping or SACK, which modify TCP options between sequential packets.
fr: Cette option active la compression d'en-tête TCP de Van Jacobson, qui enregistre plusieurs octets par paquet de données TCP. Vous voulez presque toujours cette option. Cette compression est inefficace pour les connexions TCP avec des extensions modernes activées comme l'horodatage ou SACK, qui modifient les options TCP entre paquets séquentiels.

en: This option enables scanning of HWP3 files.
fr: Cette option active le scan des fichiers HWP3.

en: This option enables scanning of OLE2 files, such as Microsoft Office documents and .msi files.
fr: Cette option active le scan des fichiers OLE2, comme les documents Microsoft Office et les fichiers .msi.

en: This option enables scanning within PDF files.
fr: Cette option active le scan au sein des fichiers PDF.

en: This option enables scanning within SWF files.
fr: Cette option active le scan au sein des fichiers SWF.

en: This option enables scanning xml-based document files supported by libclamav.
fr: Cette option active le scan des fichiers contenant du XML supporté par libclamav.

en: This option is only used when a non-default address is chosen as the source above. This option only expresses a preference; If an IP address of the selected type is not found on the chosen interface, the other type will be tried.
fr: Cette option est uniquement utilisée lorsqu'une adresse autre que l'adresse par défaut est choisie comme source ci-dessus. Cette option exprime seulement une préférence. Si une adresse IP du type sélectionné n’est pas trouvée sur l’interface choisie, l’autre type sera essayé.

en: This option is used if 'SSL Encrypted' option is choosen.
fr: Cette option est utilisée si l'option 'SSL Chiffré' est choisie.

en: This option only applies if you have defined one or more static routes. If it is enabled, traffic that enters and leaves through the same interface will not be checked by the firewall. This may be desirable in some situations where multiple subnets are connected to the same interface.
fr: Cette option n'est valide que si vous avez défini une ou plusieurs route(s) statique(s). Si cette option est utilisée, le trafic entrant et sortant par la même interface ne sera pas contrôlé par le firewall. Ceci peut être souhaitable dans certaines situations comme lorsque plusieurs sous-réseaux sont connectés à la même interface.

en: This option selects the way packets are routed to other daemons
fr: Cette option sélectionne la façon dont les paquets sont dirigés vers les autres services

en: This option specifies the MTU to use on this interface. The minimum legal value for the MTU is 68.
fr: Cette option spécifie le MTU à utiliser sur cette interface. La valeur légale minimale pour le MTU est de 68.

en: This option will allow the logging daemon to bind to a single IP address, rather than all IP addresses.
fr: Cette option permettra d'assigner une seule adresse IP au processus de journalisation, plutôt que toutes les adresses IP.

en: This option will create a tunnel for each phase 2 entry for IKEv2 interoperability with e.g. FortiGate devices.
fr: Cette option crée un tunnel pour chaque entrée phase 2 pour l'interopérabilité IKEv2 avec, par exemple, les équipements FortiGate.

en: This option will suppress ARP log messages when multiple interfaces reside on the same broadcast domain
fr: Cette option supprime les messages ARP du journal lorsque plusieurs interfaces résident sur le même domaine de diffusion

en: This page allows you to perform a simple TCP connection test to determine if a host is up and accepting connections on a given port. This test does not function for UDP since there is no way to reliably determine if a UDP port accepts connections in this manner.
fr: Cette page vous permet d'effectuer un simple test de connexion TCP pour déterminer si un hôte est démarré et qu'il accepte les connexions sur un port spécifique. Ce test ne fonctionne pas pour UDP car il n'y a aucun moyen de déterminer de façon fiable si un port UDP accepte les connexions de cette manière.

en: This page is not available because Tor is not running or the control socket is not configured. Please go to the %sconfiguration page%s and enable Tor.
fr: Cette page n'est pas disponible parce que Tor n'est pas lancé ou qu'aucun socket de contrôle n'est encore configuré. Veuillez aller dans la %spage de configuration%s et activer Tor.

en: This plugin includes code from the %s project.
fr: Ce greffon inclut du code du projet %s.

en: This point-to-point link cannot be deleted because it is still being used as an interface.
fr: Ce lien point-à-point ne peut pas être supprimé car il est toujours utilisé en tant qu'interface.

en: This protocol is intended to do nothing: It disables any traffic without disabling the lagg interface itself.
fr: Ce protocole est destiné à ne rien faire: il désactive tout trafic sans désactiver l'interface lagg elle-même.

en: This protocol is often used by Apple-compatible systems.
fr: Ce protocole est souvent utilisé par les systèmes compatibles Apple.

en: This protocol is often used by Microsoft-compatible systems.
fr: Ce protocole est souvent utilisé par les systèmes compatibles Microsoft.

en: This schedule is in use so the name may not be modified!
fr: Cette planification est en cours d'utilisation donc son nom ne peut être modifié!

en: This selects the dynamic IPv6 WAN interface to track for configuration
fr: Ceci sélectionne l'interface WAN IPv6 dynamique à suivre pour la configuration.

en: This should typically be left blank.
fr: Généralement ce champ devrait rester vide.

en: This software release has reached its designated end of life.
fr: Cette version du logiciel est en fin de vie.

en: This timeout is used for when the server is very busy. This protects against denial of service by slow queries or high query rates. The default value is 200 milliseconds.
fr: Ce délai d'expiration est utilisé quand le serveur est très chargé. Cela le protège contre les dénis de service par requêtes lentes ou haute fréquence. La valeur par défaut est de 200 millisecondes.

en: This update requires a reboot.
fr: Cette mise à jour nécessite un redémarrage.

en: This user is a member of these groups
fr: Cet utilisateur est membre des groupes suivants

en: This value controls how long, in seconds, that the RADIUS server may take to respond to an authentication request.
fr: Cette valeur indique la durée, en secondes, que le serveur RADIUS peut prendre pour répondre à une demande d'authentification.

en: This value is either the Source or Destination IP address or subnet in CIDR notation. The packet capture will look for this address in either field.
fr: Cette valeur est soit l'adresse IP Source ou de Destination ou le sous-réseau en notation CIDR. La capture de paquets va chercher cette adresse dans les deux champs.

en: This will activate ClamAV
fr: Ceci active ClamAV

en: This will activate OpenConnect Client.
fr: Ceci active le client OpenConnect.

en: This will activate the Cisco Discovery Protocol.
fr: Ceci active le protocole de découverte Cisco (CDP).

en: This will activate the Collectd service.
fr: Ceci active le service Collectd.

en: This will activate the Extreme Discovery Protocol.
fr: Ceci active Extreme Discovery Protocol.

en: This will activate the Foundry Discovery Protocol.
fr: Ceci active Foundry Discovery Protocol.

en: This will activate the FreeRADIUS service.
fr: Ceci active le service FreeRADIUS.

en: This will activate the LLDPD service.
fr: Ceci active le service LLDPD.

en: This will activate the OSPF service if routing protocols are enabled in "General".
fr: Ceci active le service OSPF si les protocoles de routage sont activés à la page "Général".

en: This will activate the OSPFv3 service if routing protocols are enabled in "General".
fr: Ceci active le service OSPFv3 si les protocoles de routage sont activés à la page "Général".

en: This will activate the Postfix daemon.
fr: Ceci active le service Postfix.

en: This will activate the RIP service if the support of routing protocols is enabled in "General".
fr: Ceci active le service RIP si les protocoles de routage sont activés à la page "Général".

en: This will activate the SONMP Protocol by Nortel.
fr: Ceci activera le protocole SONMP de Nortel.

en: This will activate the ShadowSocks Server. This lets people around the world connect via ss-local to your server.
fr: Ceci activera le Serveur ShadowSocks. Ceci permet aux gens du monde entier de se connecter via ss-local à votre serveur.

en: This will activate the Zabbix Proxy service.
fr: Ceci activera le service Mandataire Zabbix.

en: This will activate the Zerotier service
fr: Ceci activera le service ZeroTier

en: This will activate the bgp service.
fr: Cela activera le service bgp.

en: This will activate the c-icap service.
fr: Cela activera le service c-icap.

en: This will activate the clamd service.
fr: Cela activera le service clamd.

en: This will activate the freshclam service.
fr: Cela activera le service freshclam.

en: This will activate the isis service.
fr: Cela activera le service isis.

en: This will activate the node_exporter plugin.
fr: Cela activera le plugin node_exporter.

en: This will activate the onion router.
fr: Cela activera le routeur oignon (Tor).

en: This will activate the routing service.
fr: Cela activera le service de routage.

en: This will activate the siproxd service.
fr: Ceci activera le service siproxd

en: This will activate the telegraf agent.
fr: Ceci activera l'agent Telegraf.

en: This will allow Postfix to connect to rspamd via milter protocol.
fr: Ceci autorisera Postfix à se connecter à rspamd via le protocole milter.

en: This will allow the gateway to exist outside of the interface subnet.
fr: Cela permettra à la passerelle de sortir du sous-réseau de l'interface.

en: This will change the look and feel of the GUI.
fr: Ce paramètre changera l'apparence de l'interface graphique.

en: This will disable auto generated reply-to for this rule.
fr: Cela désactivera les réponses générées automatiquement pour cette règle.

en: This will disable known weak ciphers like DES, RC4 or MD5.
fr: Cela désactivera les codes faibles connus tels que DES, RC4 ou MD5.

en: This will disable the autoedge status of interfaces.
fr: Cela désactivera l'autoedge des interfaces.

en: This will enable InfluxDB as output. Format is without square brackets, just like http://192.168.0.1:8086.
fr: Ceci active InfluxDB en tant que sortie. Le format attendu est sans crochet, par ex. http://192.168.0.1:8086.

en: This will enable TCP port 3310 in addition to the local socket.
fr: Ceci activera le port TCP 3310 en plus du socket local.

en: This will enable logging of access log.
fr: Ceci active la journalisation du journal d'accès.

en: This will enable or disable the client config.
fr: Ceci active la configuration client.

en: This will enable or disable the domain account.
fr: Ceci active le compte de domaine.

en: This will enable or disable the recipient rule in this entry.
fr: Cela activera ou désactivera la règle de destinataire dans cette entrée.

en: This will enable or disable the user account.
fr: Ceci active ou désactive le compte de l'utilisateur.

en: This will periodically backup the DHCP leases data so it can be restored automatically on the next boot.
fr: Cette option permet de sauvegarder périodiquement les données relatives aux baux DHCP afin de les restaurer automatiquement lors du prochain démarrage.

en: This will periodically backup the NetFlow data aggregation so it can be restored automatically on the next boot.
fr: Cette option permet de sauvegarder périodiquement les données NetFlow agrégées afin de les restaurer automatiquement lors du prochain démarrage.

en: This will periodically backup the RRD data so it can be restored automatically on the next boot.
fr: Cette option permet de sauvegarder périodiquement les données RRD afin de les restaurer automatiquement lors du prochain démarrage.

en: This will periodically backup the captive portal session data so it can be restored automatically on the next boot.
fr: Ceci sauvegardera périodiquement les données de session du portail captif afin de les restaurer automatiquement lors du prochain démarrage.

en: This will reject mails from domains which do not exist.
fr: Ceci rejette les courriers provenant de domaines inexistants.

en: This will send the information that we have a default gateway, regardless of if it is available.
fr: Cela enverra l'informations que nous avons une passerelle par défaut, peu importe si elle est disponible.

en: This will send the information that we have a default gateway.
fr: Cela enverra l'information que nous avons une passerelle par défaut.

en: This will skip adding headers for local IPs. If this is unchecked, headers will also be added anyway but if it is checked, the headers will not be added for local IPs.
fr: Cela évitera l'ajout d'en-têtes pour les adresses IP locales. Si cette case n'est pas cochée, les en-têtes seront également ajoutés de toute façon, mais si cette case est cochée, les en-têtes ne seront pas ajoutés pour les adresses IP locales.

en: This wireless clone cannot be deleted because it is assigned as an interface.
fr: Ce clone wifi ne peut pas être supprimé car il est déclaré comme interface.

en: This wireless clone cannot be modified because it is still assigned as an interface.
fr: Ce clone wifi ne peut pas être modifié car il est toujours déclaré comme interface.

en: This wizard will guide you through the initial system configuration. The wizard may be stopped at any time by clicking the logo image at the top of the screen.
fr: L'assistant vous guidera tout le long de la configuration initiale du système. Il peut être arrêté à n'importe quel moment en cliquant sur l'image logo en haut de l'écran.

en: Threads per child
fr: Threads par fils

en: Three (Client+2xIntermediate+Server)
fr: Trois (Client+2xIntermédiaires+Serveur)

en: Threshold
fr: Seuil

en: Thresholds in °C (1 to 100):
fr: Seuils en °C (1 à 100):

en: Thu
fr: Jeu

en: Thur
fr: Jeu

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Tier
fr: Niveau

en: Tier %d
fr: Niveau %d

en: Tier %s
fr: Niveau %s

en: Time
fr: Heure

en: Time Exceeded
fr: Temps dépassé

en: Time Jitter
fr: Gigue Temporelle

en: Time Range
fr: Plage de temps

en: Time Range Description
fr: Description de l'intervalle de temps

en: Time Range(s)
fr: Intervalle(s) de temps

en: Time Server Information
fr: Informations sur le serveur de temps

en: Time format change
fr: Format de la date et l'heure

en: Time in milli seconds siproxd should wait until the connection is established.
fr: Temps en millisecondes que sipproxd doit attendre jusqu'à ce que la connexion soit établie.

en: Time in minutes to expire idle management sessions. The default is 4 hours (240 minutes).
fr: Temps en minutes après lequel les sessions de gestion inactives expireront. 4 heures par défaut (240 minutes).

en: Time in seconds in which this server and the token may differ, default is 10 seconds. Set higher for a less secure easier match.
fr: Temps en secondes entre lequel ce serveur et le jeton peuvent différer, 10 secondes par défaut. Définir une durée plus importante pour une correspondance plus facile et une sécurité plus faible.

en: Time in seconds when an inactive TCP session will be disconnected.
fr: Délai en secondes au bout duquel une session TCP inactive est déconnectée.

en: Time server hostname
fr: Nom d'hôte du serveur de temps

en: Time servers
fr: Serveurs de temps

en: Time to live for entries in the host cache. The host cache contains roundtrip timing and EDNS support information. The default is 15 minutes.
fr: Temps à vivre pour les entrées présentes dans le cache de l'hôte. Le cache de l'hôte contient les temps aller-retour ainsi que les informations de support EDNS. La valeur par défaut est 15 minutes.

en: Time window
fr: Fenêtre Temporelle

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Timeout needs to be an integer.
fr: Le délai d'inactivité doit être un nombre entier.

en: Timeouts for states can be scaled adaptively as the number of state table entries grows.
fr: Les délais d'expiration pour les états peuvent être mis à l'échelle de manière adaptative au fur et à mesure que le nombre d'entrées en table d'état s'accroît.

en: Timers
fr: Minuteries

en: Timestamp
fr: Horodatage UNIX

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Tinc VPN
fr: VPN Tinc

en: Tinc VPN Server
fr: Serveur VPN Tinc

en: To
fr: Vers

en: To Month
fr: Au Mois

en: To bypass the wizard, click on the logo in the upper left corner.
fr: Pour contourner l'assistant, cliquez sur le logo dans le coin en haut à gauche.

en: To show information about both listening and connected sockets click this.
fr: Pour afficher des informations sur les sockets en écoute et ceux connectés cliquez dessus.

en: To specify a range, use from:to (example 81:85).
fr: Pour spécifier une plage, utilisez ':' (exemple 81:85).

en: To use a nondefault port for communication, append an '@' with the port number.
fr: Pour utiliser un port non standard pour la communication, ajoutez un '@' avec le numéro de port.

en: To view the differences between an older configuration and a newer configuration, select the older configuration using the left column of radio options and select the newer configuration in the right column, then press the button.
fr: Pour voir les différences entre une ancienne configuration et une configuration plus récente, sélectionnez l'ancienne configuration en utilisant la colonne située à gauche du bouton des options et sélectionnez la nouvelle configuration dans la colonne de droite, puis appuyez sur le bouton.

en: Toggle Timeview
fr: Basculer affichage du temps

en: Token
fr: Jeton

en: Token length
fr: Longueur du jeton

en: Token length to use
fr: Longueur du jeton à utiliser

en: Top
fr: Haut

en: Topology
fr: Topologie

en: Total In
fr: Total en entrée

en: Total Out
fr: Total en sortie

en: Total bandwidth for this pipe
fr: Bande passante totale pour ce tuyau

en: Total number of signatures
fr: Nombre total de signatures

en: Total per IP
fr: Total par IP

en: Totals
fr: Totaux

en: Track IPv6 Interface
fr: Suivre l'interface IPv6

en: Track Interface
fr: Suivre l'interface

en: Traffic
fr: Trafic

en: Traffic Graph
fr: Graphique du trafic

en: Traffic Management Settings
fr: Réglages de la gestion de trafic

en: Traffic from clients through VPN
fr: Trafic des clients via VPN

en: Traffic from clients to server
fr: Trafic depuis les clients vers le serveur

en: Traffic is HTTP
fr: Le trafic est du HTTP

en: Traffic is SSL
fr: Le trafic est du SSL

en: Transfer less data to the client for an additional cost in processing power.
fr: Transfère moins de données au client au prix de puissance de calcul supplémentaire.

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation / target
fr: Translation / destination

en: Translation address
fr: Adresse translatée

en: Transmit Delay
fr: Délai de Transmission

en: Transmit antenna
fr: Antenne d'émission

en: Transmit delay must be between 0 and 4294967295.
fr: Le délai de transmission doit être compris entre 0 et 4294967295.

en: Transmit power
fr: Puissance transmise

en: Transparent DNS Port
fr: Port DNS Transparent

en: Transparent IP Pool
fr: Plage IP Transparent

en: Transparent Port
fr: Port Transparent

en: Transparent proxy (HTTP)
fr: Proxy transparent (HTTP)

en: Transparent proxy (HTTPS)
fr: Proxy transparent (HTTPS)

en: Transport Type
fr: Type de transport

en: Tries to avoid dropping any legitimate idle connections at the expense of increased memory usage and CPU utilization.
fr: Essaie d'éviter le rejet de toutes connexions inactives légitimes au prix d'une consommation mémoire et CPU accrue.

en: Trigger Level
fr: Niveau de Déclenchement

en: Trust
fr: Gestion des Certificats

en: Trusted Networks
fr: Réseaux de confiance

en: Trusted Only
fr: De Confiance Uniquement

en: Tue
fr: Mar

en: Tues
fr: Mar

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tunable
fr: Paramètre système Ajustable

en: Tunable Name
fr: Nom du Paramètre système Ajustable

en: Tunables
fr: Optimisations

en: Tunables are composed of runtime settings for sysctl.conf which take effect immediately after apply and boot settings for loader.conf which require a reboot.
fr: Les paramètres système ajustables sont des réglages pour sysctl.conf qui prennent effet immédiatement après application et des réglages d'amorçage pour loader.conf qui nécessitent un redémarrage.

en: Tunnel Isolation
fr: Isolation de tunnel

en: Tunnel Network
fr: Tunnel Réseau

en: Tunnel Settings
fr: Paramètres du Tunnel

en: Tunnel endpoints
fr: Point d'arrivée Tunnel

en: Tunnel to...
fr: Tunnel vers...

en: Two (Client+Intermediate+Server)
fr: Deux (Client+Intermédiaire+Serveur)

en: Two-letter ISO country code (e.g. NL, DE, US)
fr: Code pays au format ISO 2-lettres (par ex. NL, DE, US)

en: Type CA name or choose from list.
fr: Tapez ou sélectionnez le nom de l'AC.

en: Type CRL name or choose from list.
fr: Tapez ou sélectionnez le nom de la CRL.

en: Type IP addresses (ex. 192.168.1.100)
fr: Taper les adresses IP (ex. 192.168.1.100)

en: Type IP addresses, followed by Enter or comma.
fr: Entrez des adresses IP, séparées par de virgules ou Entrée.

en: Type certificate name or choose from list.
fr: Tapez ou sélectionnez le nom du certificat.

en: Type of Server
fr: Type de serveur

en: Type of resource record
fr: Type d'enregistrement

en: Type or select a route source.
fr: Tapez ou sélectionnez une route source.

en: Type or select destinations.
fr: Tapez ou sélectionnez les destinations.

en: Type or select interface (Leave blank to disable ftp proxy).
fr: Tapez ou sélectionnez l'interface (laisser vide pour désactiver le mandataire ftp).

en: Type or select interface.
fr: Tapez ou sélectionnez l'interface.

en: Type port number or range.
fr: Entrez un numéro ou un intervalle de ports.

en: Type server name or choose from list.
fr: Taper un nom de serveur ou choisissez dans la liste.

en: Type subnet addresses (ex. 192.168.2.0/24)
fr: Tapez les adresses de sous-réseau (ex. 192.168.2.0/24)

en: Typically "cn" (OpenLDAP, Microsoft AD, and Novell eDirectory)
fr: Généralement "cn" (OpenLDAP, Novell eDirectory, Microsoft AD)

en: Typically "cn" (OpenLDAP, Novell eDirectory), "sAMAccountName" (Microsoft AD)
fr: Généralement "cn" (OpenLDAP, Novell eDirectory), "sAMAccountName" (Microsoft AD)

en: Typically "member" (OpenLDAP), "memberOf" (Microsoft AD), "uniqueMember" (Novell eDirectory)
fr: Généralement "member" (OpenLDAP), "memberOf" (Microsoft AD), "uniqueMember" (Novell eDirectory)

en: Typically only a few discreet power settings are available and the driver will use the setting closest to the specified value. Not all adapters support changing the transmit power setting.
fr: En règle générale, seuls quelques paramètres d'alimentation discrets sont disponibles et le pilote utilisera le paramètre le plus proche de la valeur spécifiée. Tous les adaptateurs ne prennent pas en charge la modification du paramètre de puissance de transmission.

en: UNLESS
fr: SAUF SI

en: UPS Type
fr: Type de l'UPS

en: UPnP and NAT-PMP Settings
fr: Paramètres UPnP et NAT-PMP

en: UPnP is currently disabled.
fr: UPnP est actuellement désactivé.

en: URI subjectAltName types must be a valid URI
fr: Le type d'URI subjectAltName doit être un type URI valide

en: URL Parameter
fr: Paramètre d'URL

en: URL parameter contains
fr: Le paramètre de l'URL contient

en: USBHID-Driver
fr: Pilote USBHID

en: USER
fr: UTILISATEUR

en: USERNAME
fr: NOM D'UTILISATEUR

en: Unable to delete the selected configuration.
fr: Impossible de supprimer la configuration sélectionnée.

en: Unable to revert to the selected configuration.
fr: Impossible de revenir à la configuration sélectionnée.

en: Uncheck to hide all additional introduction pages. Requires a manual page reload for the change to take effect.
fr: Décocher pour cacher toutes les pages d'introduction additionnelles. Requiert un rechargement manuel de la page pour que le changement soit effectif.

en: Unfortunately we have detected at least one programming bug.
fr: Hélas nous avons détecté au moins un problème de programmation.

en: Unique Identifier
fr: Identifiant Unique

en: Univeral Plug and Play
fr: Universal Plug and Play

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown (imported)
fr: Inconnu (importé)

en: Unknown LDAP server FQDN.
fr: Nom de domaine complet (FQDN) du serveur LDAP inconnu.

en: Unknown LDAP server IP.
fr: Adresse IP du serveur LDAP inconnue.

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlock this upgrade
fr: Déverouiller cette mise à jour

en: Unmanaged
fr: Non géré

en: Unreach/Pending
fr: Injoignable/En attente

en: Unrecognized subjectAltName type.
fr: Type subjectAltName non reconnu.

en: Unrestricted IP addresses
fr: Adresses IP non restreintes

en: Unsigned 16-bit integer
fr: Nombre entier de 16 bit non signé

en: Unsigned 16-bit integer type must be a number in the range 0 to 65535.
fr: Le type entier 16 bits non signé doit être un nombre compris entre 0 et 65 535

en: Unsigned 32-bit integer
fr: Nombre entier de 32 bit non signé

en: Unsigned 32-bit integer type must be a number in the range 0 to 4294967295.
fr: Le type entier 32 bits non signé doit être un nombre compris entre 0 et                 4 294 967 295.

en: Unsigned 8-bit integer
fr: Nombre entier de 8 bit non signé

en: Unsigned 8-bit integer type must be a number in the range 0 to 255.
fr: Le type entier 8 bits non signé doit être un nombre compris entre 0 et 255.

en: Unwanted Reply Threshold
fr: Seuil de Réponses Non Désirées

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update Frequency
fr: Fréquence des mises à jour

en: Update Schedule
fr: Planification de la mise à jour

en: Update Source Address
fr: Mettre à jour l'Adresse Source

en: Update URL
fr: URL de mise à jour

en: Update bogons
fr: Mettre à jour les bogons

en: Update now
fr: Mettre à jour maintenant

en: Updated
fr: Mise à jour le

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Updating, please wait...
fr: Mise à jour en cours, veuillez patienter...

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Upgrade done.
fr: Mise à jour terminée.

en: Upgrade instructions
fr: Instructions de mise à jour

en: Upgrade now
fr: Mettre à jour maintenant

en: Upload
fr: Envoyer

en: Upload file
fr: Envoyer un fichier

en: Upstream Gateway
fr: Passerelle amont

en: Upstream Interface
fr: Interface amont

en: Uptime
fr: Durée de fonctionnement

en: Uptime (historical)
fr: Durée de fonctionnement (historique)

en: Uptime Logging
fr: Journalisation de la durée de fonctionnement

en: Usable Servers
fr: Serveurs utilisables

en: Use
fr: Utiliser

en: Use "Router Only" to only advertise this router, "Unmanaged" for Router Advertising with Stateless Autoconfig, "Managed" for exclusive DHCPv6 Server assignment, "Assisted" for DHCPv6 Server assignment combined with Stateless Autoconfig, or "Stateless" for Router Advertising with Statless Autoconfig and optional DHCPv6 Server queries.
fr: Utilisez "Router Only" pour annoncer uniquement ce routeur, "Unmanaged" pour la publicité de routeur avec Autoconfig sans état, "Managed" pour l'attribution exclusive du serveur DHCPv6, "Assisted" pour l'assignation du serveur DHCPv6 combiné avec Stateless Autoconfig ou "sans état" pour Router Advertising avec Autoconfig sans état et requêtes serveur DHCPv6 en option.

en: Use /dev/crypto
fr: Utiliser /dev/crypto

en: Use Backup RADIUS Server
fr: Utiliser le serveur RADIUS de secours

en: Use Domain
fr: Utiliser le Domaine

en: Use ICMP
fr: Utiliser ICMP

en: Use IPv4 connectivity
fr: Utiliser la connectivité IPv4

en: Use PowerD
fr: Utiliser PowerD

en: Use Public IP
fr: Utiliser IP publique

en: Use TCP instead of UDP
fr: Utiliser TCP au lieu d'UDP

en: Use VLAN priority
fr: Utiliser la priorité du VLAN

en: Use Via header
fr: Utiliser l'en-tête Via

en: Use a RADIUS server for authentication
fr: Utiliser un serveur RADIUS pour l'authentification

en: Use a different management port on clients. The default port is 166. Specify a different port if the client machines need to select from multiple OpenVPN links.
fr: Utiliser un port de gestion différent sur les clients. Le port par défaut est 166. Définissez un port différent si la machine cliente peut se connecter au travers de liens OpenVPN multiples.

en: Use a random local source port (lport) for traffic from the client. Without this set, two clients may not run concurrently.
fr: Utilisez un port source local (lport) aléatoire pour le trafic du client. Sans ce paramètre, deux clients ne peuvent pas fonctionner en même temps.

en: Use a specific output template. For usage see https://github.com/influxdata/telegraf/blob/master/docs/DATA_FORMATS_OUTPUT.md
fr: Utiliser un modèle de sortie spécifique. Pour l'utilisation voir https://github.com/influxdata/telegraf/blob/master/docs/DATA_FORMATS_OUTPUT.md

en: Use a wizard to setup a new server
fr: Utiliser l'assistant pour configurer un nouveau serveur

en: Use alternate DNS-servers
fr: Utiliser des serveurs DNS alternatifs

en: Use backend pool
fr: Utiliser le backend pool

en: Use c-icap with local squid
fr: Utiliser c-icap avec le squid local

en: Use common name
fr: Utiliser le nom commun

en: Use custom template package for user login
fr: Utiliser le paquet du modèle personnalisé pour la connexion utilisateur

en: Use eSLD
fr: Utiliser eSLD

en: Use gateway
fr: Utiliser la passerelle

en: Use main priority
fr: Utiliser la priorité principale

en: Use memory file system for /tmp
fr: Utiliser /tmp comme système de fichiers mémoire

en: Use memory file system for /var
fr: Utiliser la mémoire pour le système de fichiers / var

en: Use server
fr: Utiliser le serveur

en: Use shared forwarding between packet filter, traffic shaper and captive portal
fr: Utiliser la redirection partagée entre le filtre de paquets, le façonneur de trafic et le portail captif

en: Use simple (less secure) passwords, which are easier to read
fr: Utiliser des mots de passe simples (moins sécurisés), qui sont plus faciles à lire

en: Use simple passwords (less secure)
fr: Utiliser des mots de passe simples (moins sécurisés)

en: Use specified Backend Pool
fr: Utiliser le Backend Pool spécifié

en: Use sticky connections
fr: Utiliser les connexions collantes

en: Use system default
fr: Utiliser les paramètres système par défaut

en: Use system time
fr: Utiliser le temps système

en: Use system uptime instead of UPnP and NAT-PMP service uptime?
fr: Utiliser la durée de fonctionnement du système à la place de la durée de fonctionnement des services UPnP et NAT-PMP?

en: Use the DNS settings of the DHCPv6 server
fr: Utiliser les paramètres DNS du serveur DHCPv6

en: Use the Issue/Renew button to let the acme client automatically issue any new certificate and renew existing certificates (only if required). If you want to only issue/renew or revoke a single certificate, use the buttons in the Commands column. This will forcefully issue/renew the certificate, even if it is not required.
fr: Utilisez le bouton Emettre/Renouveler pour permettre au client acme d’émettre automatiquement tout nouveau certificat et de renouveler les certificats existants (le cas échéant). Si vous souhaitez uniquement émettre/renouveler ou révoquer un certificat, utilisez les boutons de la colonne Commandes. Cela va forcer l'émission/le renouvellement du certificat, même si cela n’est pas requis.

en: Use the configuration page for the assigned interface to change the mode.
fr: Utilisez la page de configuration des interfaces assignées pour changer le mode.

en: Use the default
fr: Utiliser les valeurs par défaut

en: Use the following format: username:password
fr: Utilisez le format nomdutilisateur:motdepasse

en: Use the virtual terminal driver (vt)
fr: Utiliser le pilote de terminal virtuel (vt)

en: Use these for changing DNS results or for adding custom DNS records.
fr: Utilisez ces options pour changer les résultats DNS ou pour ajouter des enregistrements DNS personnalisés.

en: Use this option if your usernames need to be encoded.
fr: Utilisez cette option pour encoder vos noms d'utilisateur.

en: Use this option to invert the sense of the match.
fr: Utilisez cette option pour inverser le sens de la correspondance.

en: Use this to choose TCP flags that must be set or cleared for this rule to match.
fr: Utiliser ceci pour choisir les drapeaux TCP à définir ou à effacer pour que cette règle corresponde.

en: Use this to invert the meaning of the expression.
fr: Utilisez ceci pour inverser le sens de l'expression.

en: Used
fr: Utilisé

en: Used for high latency links, such as satellite links. Expires idle connections later than default
fr: Utilisé pour les liaisons à forte latence, comme les liaisons par satellite. Expire les connexions inactives plus tardivement que par défaut

en: Used to enforce or disable certain SSL options.
fr: Utilisé pour appliquer ou désactiver certaines options SSL.

en: User
fr: Utilisateur

en: User (s)
fr: Utilisateur(s)

en: User Authentication Settings
fr: Paramètres de l'authentification des utilisateurs

en: User Authentication Source
fr: Source d'Authentification Utilisateur

en: User Cert
fr: Certificat Utilisateur

en: User Certificates
fr: Certificats Utilisateur

en: User DN:
fr: DN de l'utilisateur :

en: User Filter
fr: Filtre utilisateur

en: User Forum
fr: Forum des Utilisateurs

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Settings
fr: Paramètres utilisateur

en: User comment, for your own information only
fr: Commentaire utilisateur, pour votre propre information seulement

en: User defined
fr: Défini par l'utilisateur

en: User distinguished name
fr: Nom distinct utilisateur

en: User name and password are required for proxy with authentication.
fr: Un utilisateur et un mot de passe sont nécessaires pour un proxy avec authentification.

en: User name/pass
fr: Nom d'utilisateur/mot de passe

en: User naming Attribute
fr: Attribut de nommage de l'Utilisateur

en: User naming attribute
fr: Attribut de nom d'utilisateur

en: User specified permissions
fr: Permissions définies par l'utilisateur

en: User's e-mail address, for your own information only
fr: Courriel de l'utilisateur, pour votre propre information seulement

en: User's full name, for your own information only
fr: Le nom complet de l'utilisateur, pour votre propre information seulement

en: Useragent string
fr: Chaine useragent

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username Header
fr: En-tête Nom d'Utilisateur

en: Username is required for all types except Namecheap, FreeDNS and Custom Entries.
fr: Le nom d'utilisateur est requis pour tous les types excepté Namecheap, FreeDNS et les Entrées Personnalisées.

en: Username length
fr: Longueur du nom d'utilisateur

en: Username to bind to LDAP, same format as in Base DN.
fr: Nom d'utilisateur pour s'associer à LDAP, même format que dans le DN de Base.

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur:

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users and Groups
fr: Utilisateurs et Groupes

en: Uses the currently loaded ruleset as a feedback profile to tailor the ordering of quick rules to actual network traffic.
fr: Utilise le jeu de règles actuellement chargé en tant que profil de retour pour adapter l'ordre des règles rapides au trafic réseau réel.

en: Using a tunnel network and server bridge settings together is not allowed.
fr: Utiliser les paramètres tunnel réseau et serveur bridge en même temps n'est pas autorisé.

en: Using dial-on-demand will bring the connection up again if any packet triggers it. To substantiate this point: disconnecting manually will not prevent dial-on-demand from making connections to the outside. Don't use dial-on-demand if you want to make sure that the line is kept disconnected.
fr: Une connexion à la demande se rétablira d'elle même si un paquet la déclenche. Pour justifier ce point: une déconnexion manuelle n'empêchera par la connexion à la demande d'établir des connexions avec l'extérieur. N'utilisez pas de connexion à la demande si vous souhaitez être certain que la ligne reste déconnectée.

en: Using policy routing in the packet filter rules causes packets to skip processing for the traffic shaper and captive portal tasks. Using this option enables the sharing of such forwarding decisions between all components to accomodate complex setups.
fr: L'utilisation du routage dans les règles de filtrage de paquets fait que les paquets ignorent le traitement des tâches de mise en forme du trafic et du portail captif. L'utilisation de cette option permet le partage de ces décisions d'acheminement entre tous les composants pour accommoder les configurations complexes.

en: Usually the FQDN. Required for active checks and must match hostname as configured on the Zabbix server.
fr: Habituellement le FQDN. Exigé pour les vérifications actives et doit correspondre au nom d'hôte configuré sur le serveur Zabbix.

en: VGA Console
fr: Console VGA

en: VHID %s is already in use on interface %s. Pick a unique number on this interface.
fr: Le VHID %s est déjà utilisé sur l'interface %s. Choisissez un numéro unique sur cette interface.

en: VHID %s must be defined on interface %s as a CARP VIP first.
fr: VHID %s doit être défini sur l'interface %s en tant que VIP CARP en premier.

en: VHID Group
fr: Groupe VHID

en: VLAN Devices
fr: Appareils VLAN

en: VLAN Hardware Filtering
fr: Filtrage VLAN Matériel

en: VLAN ID the user receives, e.g. for 802.1X. Leave empty if you don't know what it is.
fr: ID de VLAN que l'utilisateur reçoit, par exemple pour 802.1X. Laissez vide si vous ne savez pas ce que c'est.

en: VLAN parent interface %s does not exist.
fr: Le VLAN %s de l'interface parente n'existe pas.

en: VLAN priority
fr: Priorité VLAN

en: VLAN tag
fr: Tag du VLAN

en: VPN (PPTP, IPsec, OpenVPN) events
fr: Événements VPN (PPTP, IPsec, OpenVPN)

en: VPN Server
fr: Serveur VPN

en: Valid From
fr: Valide à partir du

en: Valid Time
fr: Temps Valide

en: Valid Until
fr: Valide jusqu'au

en: Valid from
fr: Valide à partir de

en: Valid time
fr: Temps valide

en: Valid to
fr: Valide jusque

en: Validation Method
fr: Méthode de validation

en: Validation Methods
fr: Méthodes de validation

en: Validity
fr: Validité

en: Value
fr: Valeur

en: Value needs to be between 0 and 23; multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,2,8 or 0-8).
fr: La valeur doit être comprise entre 0 et 23; plusieurs valeurs, plages, étapes et astérisques sont pris en charge (ex. 1,2,8 ou 0-8).

en: Value needs to be between 0 and 59; multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,10,20,30 or 1-30).
fr: La valeur doit être comprise entre 0 et 59; plusieurs valeurs, plages, étapes et astérisques sont pris en charge (ex. 1,10,20,30 ou 1-30).

en: Value needs to be between 0 and 7 (Sunday to Sunday), multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,2,4 or 0-4).
fr: La valeur doit être comprise entre 0 et 7 (Dimanche à Dimanche), plusieurs valeurs, plages, étapes et astérisques sont pris en charge (par exemple 1,2,4 ou 0-4).

en: Value needs to be between 1 and 12 or JAN to DEC, multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. JAN,2,10 or 3-8).
fr: La valeur doit être comprise entre 1 et 12 ou de JAN à DEC, plusieurs valeurs, plages, étapes et astérisques sont pris en charge (ex. JAN, 2,10 ou 3-8).

en: Value needs to be between 1 and 31; multiple values, ranges, L (last day of month), steps and asterisk are supported (ex. 1,2,8 or 1-28).
fr: La valeur doit être comprise entre 1 et 31; les valeurs multiples, les plages, L (dernier jour du mois), les étapes et l’astérisque sont pris en charge (ex. 1,2,8 ou 1-28).

en: Values
fr: Valeurs

en: Vendor
fr: Vendeur

en: Verbose
fr: Verbeux

en: Verbose logging
fr: Journalisation verbeuse

en: Verbosity level
fr: Niveau de verbosité

en: Verify HTTPS certificates when downloading alias URLs
fr: Vérifier les certificats HTTPS lors du téléchargement des alias de type URL

en: Verify SSL Certificate
fr: Vérifier le Certificat SSL

en: Verify SSL Server Certificates
fr: Vérifier les Certificats de Serveur SSL

en: Verify SSL peer
fr: Vérifier le pair SSL

en: Verify the CA Common-Name of the certificate presented by the client against the specified string.
fr: Vérifiez le Nom Commun de l'Autorité de Certification du certificat présenté par le client par rapport à la chaîne spécifiée.

en: Verify the source IPv4 address of the client of the session matches the specified IPv4 or IPv6 address.
fr: Vérifiez que l'adresse IPv4 source du client de la session correspond à l'adresse IPv4 ou IPv6 spécifiée.

en: Via interface
fr: Via l'interface

en: Video (4)
fr: Vidéo (4)

en: View
fr: Vue

en: View Capture
fr: Visualiser la Capture

en: View Logs
fr: Afficher les journaux

en: View differences
fr: Voir les différences

en: View settings
fr: Voir les paramètres

en: View the NAT rule
fr: Visualiser la règle NAT

en: View type:
fr: Type de vue:

en: Virtual Addr
fr: Addr Virtuelle

en: Virtual Address
fr: Adresse Virtuelle

en: Virtual Address Pool
fr: Ensemble d'adresse virtuelle

en: Virtual IP
fr: IP virtuelle

en: Virtual IP Password
fr: Mot de passe IP virtuelle

en: Virtual IP address
fr: Adresse IP virtuelle

en: Virtual IP mode may not be changed for an existing entry.
fr: Le mode d'IP Virtuelle ne peut pas être changé pour une entrée existante.

en: Virtual IPs
fr: IPs virtuelles

en: Virtual Server
fr: Serveur Virtuel

en: Virtual Services
fr: Services virtuels

en: Visible Hostname
fr: Nom d'hôte visible

en: Voice (5)
fr: Voix (5)

en: Voucher
fr: Bon d'échange

en: Vouchers
fr: Bons d'échange

en: Vscale API
fr: API Vscale

en: WAN interface will be set to obtain an address automatically from a DHCP server
fr: L'interface WAN sera configurée pour obtenir automatiquement une adresse depuis un serveur DHCP

en: WARNING: You must give a name as parameter to lock() function.
fr: ATTENTION :Vous devez fournir un nom en paramètre de la fonction lock().

en: WARNING: You must give a name as parameter to try_lock() function.
fr: ATTENTION :Vous devez fournir un nom en paramètre de la fonction try_lock().

en: WCCP version
fr: Version WCCP

en: WINS Server
fr: Serveur WINS

en: WINS Server 1
fr: Serveur WINS 1

en: WINS Server 2
fr: Serveur WINS 2

en: WINS Servers
fr: Serveurs WINS

en: WINS servers
fr: Serveurs WINS

en: WPA Key Management Mode
fr: Mode de gestion des clés WPA

en: WPA Mode
fr: Mode WPA

en: WPA Pre-Shared Key
fr: Clé WPA pré-partagée

en: Wake All
fr: Réveiller tout

en: Wake Up
fr: Réveiller

en: Wake up
fr: Réveil

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning (latency)
fr: Avertissement (latence)

en: Warning (packetloss)
fr: Avertissement (perte de paquet)

en: Warning!
fr: Attention!

en: Warning, could not read file %s
fr: Attention, impossible de lire le fichier %s

en: Warning: By default DHCP leases are displayed in UTC time. By checking this box DHCP lease time will be displayed in local time and set to time zone selected. This will be used for all DHCP interfaces lease time.
fr: Avertissement: Par défaut, les baux DHCP sont affichés en heure UTC. En cochant cette case, l’heure du bail DHCP sera affichée en heure locale et définie sur le fuseau horaire sélectionné. Ceci sera utilisé pour toutes les durées de bail des interfaces DHCP.

en: Warning: RADIUS is enabled. The local user database will not be used.
fr: Attention: RADIUS est activé. La base de données d'utilisateur local ne sera pas utilisée.

en: Warning: This option persists even if DHCP server is disabled. Only the machines listed below will be able to communicate with the firewall on this NIC.
fr: Avertissement: Cette option persiste même si le serveur DHCP est désactivé. Seules les machines énumérées ci-dessous seront en mesure de communiquer avec le pare-feu sur cette carte réseau.

en: Warning: This will also turn off NAT!
fr: Attention: Cela coupera également le NAT!

en: Warning: This will convert into a routing-only platform!
fr: Attention: ceci va transformer la plateforme en simple périphérique de routage!

en: Warning: this will terminate all current PPTP sessions
fr: Attention: ceci terminera toutes les sessions PPTP actuelles

en: Warning: this will terminate all current l2tp sessions!
fr: Attention: cela mettra fin à toutes les sessions l2tp actuelles!

en: Warnings
fr: Avertissements

en: We could not find any limiters on this system.
fr: Aucun limiteur n'a été trouvé sur ce système.

en: We recommend setting this to a interface other than LAN! A dedicated interface works the best.
fr: Nous recommandons qu'une interface autre que LAN soit utilisée ici! Une interface dédiée fonctionne mieux.

en: Web GUI
fr: Interface graphique Web

en: Web Proxy
fr: Proxy Web

en: Web Server Log
fr: Journal du serveur Web

en: WebGUI process is restarting.
fr: Le processus WebGUI est en cours de redémarrage.

en: Wed
fr: Mer

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Weekday Range
fr: Plage des Jours de semaine

en: Weekdays
fr: Jours de la semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weekly Statistics
fr: Statistiques Hebdomadaires

en: Weekly renewal
fr: Renouvellement hebdomadaire

en: Weight
fr: Poids

en: Weight for this gateway when used in a Gateway Group.
fr: Poids pour cette passerelle lorsqu'elle est utilisée dans un groupe de passerelles.

en: Weight must be between 1...100
fr: Le poids doit être compris entre 1 et 100

en: Weight of this queue (1..100), used to prioritize within a pipe. (1 is low, 100 is high)
fr: Poids de cette file d'attente (1..100), utilisé pour donner la priorité dans un tuyau. (1 est faible, 100 est élevé)

en: Welcome to %s!
fr: Bienvenue sur %s!

en: Welcome to the HAProxy plugin! This plugin is designed to offer all the features and flexibility HAProxy is famous for. If you are using HAProxy for the first time, please take some time to get familiar with it. The following information should help you to get started.
fr: Bienvenue dans le plugin HAProxy! Il est conçu pour vous offrir toutes les fonctionnalités et la flexibilité qui font la réputation d'HAProxy. Si vous utilisez HAProxy pour la première fois, veuillez prendre un peu de temps pour vous familiariser. Les informations suivantes vont vous aider à démarrer.

en: Well-known ports
fr: Ports connus

en: When a certificate-based client logs in, do not accept certificates below this depth. Useful for denying certificates made with intermediate CAs generated from the same CA as the server.
fr: Quand un client se connecte via un certificat, ne pas accepter les certificats en-dessous de ce niveau. Utile pour refuser les certificats émanant des AC intermédiaires générées à partir de la même AC que celle du serveur.

en: When authenticating users, enforce a match between the Common Name of the client certificate and the username given at login.
fr: Lors de l'authentification des utilisateurs, contrôle la correspondance entre le Common Name (CN) du certificat client and le nom d'utilisateur founi au login.

en: When disabled, authorized keys need to be configured for each %sUser%s that has been granted secure shell access.
fr: Quand ce paramètre est désactivé, les clés autorisées doivent être configurées pour chaque %sUtilisateur%s disposant d'un accès shell sécurisé.

en: When enabled the subnets of the selected interfaces will be added to the allow access list.
fr: Si activé, les sous-réseaux des interfaces sélectionnées seront ajoutés à la liste des sites autorisés (allow access list).

en: When enabled, this automatically creates additional NAT redirect rules for access to port forwards on your external IP addresses from within your internal networks.
fr: Lorsque cette option est activée, cela crée automatiquement des règles de redirection NAT supplémentaires afin de permettre l'accès aux ports redirigés sur vos adresses IP externes depuis de vos réseaux internes.

en: When operating as an access point in 802.11g mode, allow only 11g-capable stations to associate (11b-only stations are not permitted to associate).
fr: Opérant en mode point d'accès 802.11g, cela autorisera tous client compatible 802.11g à se connecter au point d'accès. L'association ne pourra fonctionner pour des clients 802.11b

en: When operating as an access point, enable this if you want to pass packets between wireless clients directly.
fr: Lors d'une utilisation en tant que point d'accès, activez cette option si vous voulez faire passer les paquets directement entre les clients wifi.

en: When reaching this number of state entries, all timeout values become zero, effectively purging all state entries immediately. This value is used to define the scale factor, it should not actually be reached (set a lower state limit, see below).
fr: Quand ce nombre d'entrées en table d'état est atteint, toutes celles ayant atteint le délai d'expiration passent à zéro, ce qui à pour effet immédiat de les purger de la table d'état. Cette valeur est utilisée pour établir le facteur de mise à l'échelle et ne devrait pas réellement être atteinte (définir une limite d'état inférieur, voir ci-dessous).

en: When selecting aliases for destination ports, both from and to fields must be the same
fr: Lors de la sélection d'alias pour les ports destination, les champs source et destination doivent être identiques

en: When selecting aliases for source ports, both from and to fields must be the same
fr: Lors de la sélection d'alias pour les ports source, les champs source et destination doivent être identiques

en: When set, all requests will go to the secondary server when primary fails
fr: Lorsque défini, toutes les requêtes seront transmises au serveur secondaire lorsque le serveur principal échoue

en: When set, all users will be authenticated using the RADIUS server specified below. The local user database will not be used.
fr: Lorsque configuré, tous les utilisateurs seront authentifiés via le serveur RADIUS spécifié ci-dessous. La base de données locale des utilisateurs ne sera pas utilisée.

en: When set, if primary server fails all requests will be sent via backup server
fr: Lorsque configuré, si le serveur principal échoue toutes les demandes seront envoyées au serveur de secours

en: When set, only 128-bit encryption will be accepted. Otherwise 40-bit and 56-bit encryption will be accepted as well. Note that encryption will always be forced on PPTP connections (i.e. unencrypted connections will not be accepted).
fr: Si défini, seul le chiffrement à 128-bit sera accepté. Autrement les chiffrement à 40-bit et à 56-bit seront aussi acceptés. Notez que le chiffrement sera toujours forcé sur les connections PPTP (i.e. les connections non chiffrées ne seront pas acceptées).

en: When set, this option blocks traffic from IP addresses that are reserved (but not RFC 1918) or not yet assigned by IANA.
fr: Lorsque cette option est activée, elle bloque le trafic provenant des adresses IP réservées ou les adresses non encore affectées par l'IANA (mais pas au sens de la RFC 1918).

en: When the idle timeout occurs, if the dial-on-demand option is enabled, mpd goes back into dial-on-demand mode. Otherwise, the interface is brought down and all associated routes removed.
fr: Lorsque le délai d'inactivité est atteint, si l'option de numérotation à la demande est activée, mpd revient en mode de numérotation à la demande. Sinon, l'interface est désactivée et toutes les routes associées supprimées.

en: When the number of state entries exceeds this value, adaptive scaling begins. All timeout values are scaled linearly with factor (adaptive.end - number of states) / (adaptive.end - adaptive.start).
fr: Quand le nombre d'entrées en table d'état dépasse cette valeur, la mise à l'échelle adaptative entre en action. Toutes les valeurs ayant atteint le délai d'expiration sont alors mises à l'échelle linéairement au moyen d'un facteur (début.adaptatif - nombre d'états) / (fin.adaptatif - début.adaptatif).

en: When this checkbox is enabled, you can add additional headers to your mails, which contain information about the scan results.
fr: Quand cette case est cochée, vous pouvez ajouter des en-têtes supplémentaires qui contiennent des informations sur les résultats du scan.

en: When this is checked, startup and shutdown sounds will no longer play.
fr: Lorsque cette option est cochée, les sons de démarrage et d'arrêt ne seront plus joués.

en: When this is checked, successful logins to the web GUI will not be logged.
fr: Lorsque cette option est cochée, les connexions réussies à l'interface graphique Web (GUI) ne seront pas enregistrées.

en: When this is unchecked, access to the web GUI is always permitted even on port 80, regardless of the listening port configured. Check this box to disable this automatically added redirect rule.
fr: Lorsque cette case n'est pas cochée, l'accès à l'interface graphique Web est toujours autorisé même sur le port 80, quel que soit le port d'écoute configuré. Cochez cette case pour désactiver cette règle de redirection ajoutée automatiquement.

en: When this is unchecked, access to the web GUI is protected against HTTP_REFERER redirection attempts. Check this box to disable this protection if you find that it interferes with web GUI access in certain corner cases such as using external scripts to interact with this system. More information on HTTP_REFERER is available from %sWikipedia%s.
fr: Lorsque cette case n'est pas cochée, l'accès à l'interface graphique Web est protégé contre les tentatives de redirection HTTP_REFERER. Cochez cette case pour désactiver cette protection si vous trouvez qu'elle interfère avec l'accès de l'interface graphique Web dans certains cas particuliers, comme l'utilisation de scripts externes pour interagir avec ce système. Plus d'informations sur HTTP_REFERER est disponible à partir de %sWikipedia%s.

en: When this is unchecked, access to the web GUI or SSH on the %s interface is always permitted, regardless of the user-defined firewall rule set. Check this box to disable the automatically added rule, so access is controlled only by the user-defined firewall rules. Ensure you have a firewall rule in place that allows you in, or you will lock yourself out.
fr: Quand ceci est est désactivé, l'accès à l'interface Web ou SSH sur l'interface %s est toujours autorisé, quelque soit les règles du pare-feu définies par l'utilisateur. Cochez cette case pour désactiver l'ajout automatique de cette règle, afin que l'accès ne soit contrôlé que les règles de pare-feu définies par l'utilisateur. Assurez-vous d'avoir une règle de pare-feu vous autorisant l'accès sinon vous ne pourrez plus vous connecter.

en: When this is unchecked, your system is protected against %sDNS Rebinding attacks%s. This blocks private IP responses from your configured DNS servers. Check this box to disable this protection if it interferes with web GUI access or name resolution in your environment.
fr: Lorsque cette case n'est pas cochée, votre système est protégé contre les %sattaques DNS Rebinding%s. Cela bloque les réponses IP privées de vos serveurs DNS configurés. Cochez cette case pour désactiver cette protection si elle interfère avec l'accès à l'interface graphique Web ou la résolution de noms dans votre environnement.

en: When this option is enabled, tinc will try to discover the path MTU to this node. After the path MTU has been discovered, it will be enforced on the VPN.
fr: Lorsque cette option est activée, tinc tentera de découvrir le MTU du chemin vers ce nœud. Une fois que le MTU du chemin a été découvert, il sera appliqué au VPN.

en: When to trigger exclusion of a member
fr: Quand déclencher l'exclusion d'un membre

en: When using HTTP-01 as validation method, a local webserver is used to provide acme challenge data to the Let's Encrypt servers. The local webserver is NOT directly exposed to the outside and should NOT use port 80 or any other well-known port. This setting allows you to change the local port of this webserver in case it interferes with another local service. Defaults to port 43580.
fr: Lors de l'utilisation de la méthode de validation HTTP-01, un serveur web local est utilisé pour fournir les données du challenge acme aux serveurs Let's Encrypt. Le serveur web local N'EST PAS directement exposé à l'externe et NE devrait PAS utiliser le port 80 ou n'importe quel port connu. Ce réglage vous permet de changer le port local de ce serveur web en cas de conflit avec un autre service local. Par défaut le port est 43580.

en: When using IPv4, the target host must be an IPv4 address or hostname.
fr: Quand IPv4 est utilisé, l'hôte cible doit être une adresse IPv4 ou un nom.

en: When using IPv6, the target host must be an IPv6 address or hostname.
fr: Quand IPv6 est utilisé, l'hôte cible doit être une adresse IPv6 ou un nom.

en: When using XMLRPC sync to a backup machine running on another port/protocol please input the full url (example: %s)
fr: Quand XMLRPC sync est utilisé vers une machine de secours fonctionnant avec un autre port/protocole merci alors de bien vouloir utiliser l'URL complète (exemple: %s)

en: When using a client certificate, use certificate common name for indexing purposes instead of username
fr: Lors de l'utilisation d'un certificat client, utilisez le nom commun du certificat pour l'indexation au lieu du nom d'utilisateur

en: When using tap mode as a multi-point server, you may optionally supply a DHCP range to use on the interface to which this tap instance is bridged. If these settings are left blank, DHCP will be passed through to the LAN, and the interface setting above will be ignored.
fr: Quand le mode tap est utilisé comme serveur multi-point, vous pouvez facultativement définir une plage DHCP sur l'interface sur laquelle cette instance tap est pontée. Si ces paramètres sont laissés vide, le DHCP transitera jusqu'au LAN, et les paramètres de l'interface ci-dessus seront ignorés.

en: When using the TCP or UDP protocols, specify the port or port range for the destination of the packet for this mapping.
fr: Lors de l'utilisation des protocoles TCP ou UDP, spécifiez le port ou la plage de ports destination pour cette correspondance.

en: When using the TCP or UDP protocols, specify the source port or port range for this rule
fr: Lors de l'utilisation des protocoles TCP ou UDP, spécifiez le port ou la plage de ports source pour cette règle

en: Whether a connection should be renegotiated when it is about to expire.
fr: Renégocier ou pas une connexion sur le point d'expirer.

en: Whether or not to enable authentication for clients to Siproxd. If checked please set up clients in the users tab.
fr: Activer ou non l'authentification pour les clients de Siproxd. Si cette case est cochée, veuillez configurer les clients dans l'onglet Utilisateurs.

en: Whether rekeying of an IKE_SA should also reauthenticate the peer. In IKEv1, reauthentication is always done.
fr: Même s'il s'agit d'un changement de la clé de cryptage de l'IKE_SA le pair devrait quand même être ré authentifié. Si IKEv1 est utilisé, la ré authentification est toujours faite.

en: Whether remote commands from Zabbix server are allowed.
fr: Autoriser les commandes distantes provenant du serveur Zabbix ou pas.

en: Whether to report Per-CPU stats or not.
fr: Reporter ou pas les statistiques par CPU.

en: Whether to report total system CPU stats or not.
fr: Reporter ou pas les statistiques totales du CPU.

en: Whitelist
fr: Liste blanche

en: Whitelist Recipients
fr: Destinataires en liste blanche

en: Whitelisted Domains
fr: Domaines en liste blanche

en: Whitelisted Servers
fr: Serveurs en liste blanche

en: Whitespace handling of URI
fr: Gestion des caractères blancs de l'URI

en: Widget height:
fr: Hauteur du widget:

en: Windows 2008 with AES
fr: Windows 2008 avec AES

en: Wireless
fr: Réseau sans fil

en: Wireless Devices
fr: Appareils sans-fil

en: Wireless clone configuration
fr: Configuration d'un clone Wifi

en: Wireless events
fr: Événements Sans-fil

en: With Multi-WAN you generally want to ensure traffic leaves the same interface it arrives on, hence reply-to is added automatically by default. When using bridging, you must disable this behavior if the WAN gateway IP is different from the gateway IP of the hosts behind the bridged interface.
fr: Dans le cadre d'une configuration Multi-WAN vous souhaitez généralement vous assurer que le trafic sorte par la même interface que celle par laquelle ce dernier est entré, c'est pourquoi l'option reply-to est activée par défaut. Quand le bridging est utilisé, vous devez impérativement désactiver cette option si l'IP de la passerelle WAN est différente de l'IP de la passerelle utilisée par les hôtes derrière l'interface bridgée.

en: With this option clamav will try to detect broken executables (both PE and ELF) and mark them as Broken.
fr: Avec cette option clamav tente de détecter les exécutables corrompus (PE et ELF) et de les marquer comme Cassés.

en: With this option, you can set the size of the packets on your network. It is possible that bigger packets have to be processed sometimes. The engine can still process these bigger packets, but processing it will lower the performance.
fr: Avec cette option, vous pouvez régler la taille des paquets sur votre réseau. Il est possible que des paquets plus grands doivent parfois être traités . Le moteur peut toujours traiter ces paquets plus grands, mail ce traitement diminuera les performances.

en: Wizard
fr: Assistant

en: Would you like to submit this crash report to the developers?
fr: Souhaitez-vous soumettre le rapport de ce problème aux développeurs?

en: Wrong data submitted
fr: Information saisie incorrecte

en: Wrong username or password.
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect.

en: X-Forwarded-For header
fr: en-tête X-Forwarded-For

en: X-Forwarded-For header handling
fr: Gestion de l'en-tête X-Forwarded-For

en: XML error: %s at line %d cannot occur more than once
fr: Erreur XML : %s à la ligne %d ne peut pas apparaître plus d'une fois

en: YES
fr: OUI

en: Yandex PDD API
fr: API Yandex PDD

en: Year(s)
fr: Année(s)

en: Yes
fr: Oui

en: You are accessing this router by an IP address not configured locally, which may be forwarded by NAT or other means. %sIf you did not setup this forwarding, you may be the target of a man-in-the-middle attack.
fr: Vous accédez à ce routeur par une adresse IP non configurée localement, qui peut être transmise par NAT ou par un autre moyen. %sSi vous n'avez pas configuré cette transmission, vous pouvez être la cible d'une attaque de type "man-in-the-middle".

en: You are currently running in LiveCD mode. A reboot will reset the configuration.
fr: Vous travaillez actuellement en mode LiveCD. Un redémarrage réinitialisera la configuration.

en: You can configure a proper Thermal Sensor / Module %shere%s.
fr: Vous pouvez configurer un Capteur/Module Thermique approprié %sici%s.

en: You can define a Prefix range here for DHCP Prefix Delegation. This allows for assigning networks to subrouters. The start and end of the range must end on boundaries of the prefix delegation size.
fr: Vous pouvez définir ici une plage de préfixes pour la délégation de préfixe DHCP. Cela permet d'affecter des réseaux à des sous routeurs. Le début et la fin de la plage doivent se terminer sur les limites de la taille de délégation du préfixe.

en: You can help us further by adding your contact information and a problem description. Please note that providing your contact information greatly improves the chances of bugs being fixed.
fr: Vous pouvez nous aider davantage en ajoutant vos informations de contact et une description du problème. Veuillez noter que fournir vos informations de contact améliore considérablement les chances de résolution des bogues.

en: You can mark a packet matching this rule and use this mark to match on other NAT/filter rules.
fr: Vous pouvez marquer un paquet correspondant à cette règle et utiliser cette marque pour faire correspondre d'autres règles NAT / filtre.

en: You can not assign a gateway to DNS '%s' server which is on a directly connected network.
fr: Vous ne pouvez pas affecter une passerelle vers le serveur DNS '%s' qui se trouve sur un réseau directement connecté.

en: You can not assign a gateway to a rule that applies to IPv4 and IPv6
fr: Vous ne pouvez pas affecter une passerelle à une règle qui s'applique à IPv4 et IPv6

en: You can not use IPv4 addresses in IPv6 rules.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser des adresses IPv4 dans les règles IPv6.

en: You can not use IPv6 addresses in IPv4 rules.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser des adresses IPv6 dans les règles IPv4.

en: You can not use gateways in Floating rules without choosing a direction.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser des passerelles dans des règles flottantes sans choisir une direction.

en: You can only have one interface configured as 6to4.
fr: Vous ne pouvez avoir qu'une seule interface configurée en 6to4.

en: You can only have one interface configured in 6rd with same prefix.
fr: Vous ne pouvez avoir qu'une seule interface configurée en 6rd avec le même préfixe.

en: You can only specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) for Pass type rules.
fr: Vous pouvez seulement spécifier le maximum de nouvelles connexions par hôte / par seconde(s) (option avancée) pour les règles de type Passer.

en: You can only specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) for TCP protocol.
fr: Vous ne pouvez spécifier que le nombre maximum de nouvelles connexions par hôte / par seconde(s) (option avancée) pour le protocole TCP.

en: You can only specify the maximum number of established connections per host (advanced option) for Pass type rules.
fr: Vous pouvez seulement spécifier le nombre maximum de connexions établies par hôte (option avancée) pour les règles de type Passer.

en: You can only specify the maximum number of established connections per host (advanced option) for TCP protocol.
fr: Vous ne pouvez spécifier que le nombre maximum de connexions établies par hôte (option avancée) pour le protocole TCP.

en: You can only specify the maximum number of unique source hosts (advanced option) for Pass type rules.
fr: Vous pouvez seulement spécifier le nombre maximum d'hôtes source uniques (option avancée) pour les règles de type Passer.

en: You can only specify the maximum state entries (advanced option) for Pass type rules.
fr: Vous pouvez seulement spécifier le nombre maximum d'états (option avancée) pour les règles de type Passer.

en: You can only specify the maximum state entries per host (advanced option) for Pass type rules.
fr: Vous pouvez seulement spécifier le nombre maximum d'états par hôte (option avancée) pour les règles de type Passer.

en: You can only specify the state timeout (advanced option) for Pass type rules.
fr: Vous pouvez seulement spécifier le délai d'expiration d'état (option avancée) pour les règles de type Passer.

en: You can only specify the state timeout (advanced option) for TCP protocol.
fr: Vous ne pouvez spécifier que le délai d'attente d'état (option avancée) pour le protocole TCP.

en: You can select multiple interfaces here.
fr: Vous pouvez sélectionner ici plusieurs interfaces.

en: You cannot delete yourself.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer votre propre compte.

en: You cannot disable yourself.
fr: Vous ne pouvez pas désactiver votre propre compte.

en: You cannot edit the interface, protocol, source, or destination of associated filter rules.
fr: Vous ne pouvez pas modifier l'interface, le protocole, la source ou la destination des règles de filtrage associées.

en: You cannot select the external interface as an internal interface.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser une interface externe en tant qu'interface interne.

en: You cannot set port %s to interface %s because this interface is a member of %s.
fr: Vous ne pouvez pas définir le port %s de l'interface %s parce que cette interface est membre de %s.

en: You cannot specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) if statetype is none.
fr: Vous ne pouvez pas spécifier le nombre maximum de nouvelles connexions par hôte / par seconde(s) (option avancée) si le type d'état n'est pas renseigné.

en: You cannot specify the maximum number of established connections per host (advanced option) if statetype is none.
fr: Vous ne pouvez pas spécifier le nombre maximum de connexions établies par hôte (option avancée) si le type d'état n'est pas renseigné.

en: You cannot specify the maximum number of unique source hosts (advanced option) if statetype is none.
fr: Vous ne pouvez pas spécifier le nombre maximum d'hôtes source uniques (option avancée) si le type d'état n'est pas renseigné.

en: You cannot specify the maximum state entries per host (advanced option) if statetype is none.
fr: Vous ne pouvez pas spécifier le maximum d'entrées d'état par hôte (option avancée)  si le type d'état n'est pas spécifié.

en: You cannot specify the state timeout (advanced option) if statetype is none.
fr: Vous ne pouvez pas spécifier le délai d'expiration d'état (option avancée) si le type d'état n'est pas spécifié.

en: You cannot use the broadcast address for this VIP
fr: Vous ne pouvez pas configurer une adresse de diffusion (broadcast) sur cette VIP

en: You cannot use the broadcast address in the ending subnet range.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser l'adresse de diffusion (broadcast) comme adresse de fin de la plage du sous-réseau.

en: You cannot use the network address for this VIP
fr: Vous ne pouvez pas utiliser l'adresse de réseau pour cette VIP

en: You cannot use the network address in the starting subnet range.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser l'adresse réseau comme adresse de départ de la plage du sous-réseau.

en: You have already applied your settings!
fr: Vous avez déjà appliqué vos réglages!

en: You have selected to restore an area but we could not locate the correct xml tag.
fr: Vous avez sélectionné une zone à restaurer mais nous n'avons pas trouvé le tag xml correspondant.

en: You may enter a description here for your reference (not parsed)
fr: Vous pouvez entrer ici une description pour votre référence (non utilisée par le système)

en: You may enter a description here for your reference (not parsed).
fr: Vous pouvez entrer ici une description pour votre référence (non utilisée par le système).

en: You may enter a description here for your reference.
fr: Vous pouvez entrer une description ici.

en: You may enter a description here for your reference. Description will appear in the "Interfaces Assign" select lists.
fr: Vous pouvez entrer une description ici pour votre référence (non analysé).

en: You may enter or select a category here to group firewall rules (not parsed).
fr: Vous pouvez entrer ou sélectionner une catégorie pour regrouper des règles de firewall (non utilisée par le système)

en: You must apply the changes in order for them to take effect
fr: Vous devez appliquer les modifications pour qu'elles prennent effet

en: You must apply the changes in order for them to take effect.
fr: Vous devez appliquer les modifications pour qu'elles prennent effet.

en: You must begin with allow or deny in the 'User specified permissions %s' field
fr: Vous devez commencer par allow ou deny dans le champ 'Permissions définies par l'utilisateur %s'

en: You must configure a DNS server in %sSystem: General setup%s or allow the DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN for dynamic DNS updates to work.
fr: Vous devez configurer un serveur DNS dans %sSystème: Configuration générale%s ou permettre à la liste des serveurs DNS d'être outrepassée par le DHCP/PPP sur le WAN afin que les mises à jour du DNS dynamique fonctionnent.

en: You must disable the DHCP relay on the %s interface before enabling the DHCP server.
fr: Vous devez désactiver le relai DHCP sur l'interface %s avant d'activer le serveur DHCP.

en: You must enter a valid hexadecimal number for the IPv6 prefix ID.
fr: Vous devez entrer un nombre hexadécimal valide pour le préfixe de l'ID IPv6.

en: You must fill in both 'Maximum Download Speed' and 'Maximum Upload Speed' fields
fr: Vous devez remplir à la fois les champs 'Vitesse de Téléchargement Maximale' et 'Vitesse d'Envoi Maximale'

en: You must follow the specified format in the 'User specified permissions %s' field
fr: Vous devez respecter le formatage spécifié dans le champ 'Permissions définies par l'utilisateur %s'

en: You must have an IP assigned to the interface on any participating sync nodes.
fr: Vous devez attribuer une adresse IP à l'interface de tous les équipements participant à la synchronisation.

en: You must provide an email address for this type of subjectAltName
fr: Vous devez fournir une adresse de courriel pour ce type de subjectAltName

en: You must select a Backend for Authentication if the server mode requires User Auth.
fr: Vous devez sélectionner un Backend à utiliser pour l'Authentification si le mode de fonctionnement du serveur requiert l'utilisation du paramètre Auth Utilisateur.

en: You must specify a 'Tunnel network'.
fr: Vous devez indiquer un 'Tunnel réseau'

en: You must specify a Base64-encoded domain key.
fr: Vous devez spécifier une clé de domaine codée en Base64

en: You must specify a CARP password that is shared between the two VHID members.
fr: Vous devez spécifier un mot de passe CARP qui est partagé entre les deux membres VHID.

en: You must specify a port or port range between 0 and 65535 in the 'User specified permissions %s' field
fr: Vous devez spécifier un port ou une étendue de ports comprise entre 0 et 65535 dans le champ 'Permissions définies par l'utilisateur %s'

en: You must specify a valid SSH port number.
fr: Vous devez spécifier un numéro de port SSH valide.

en: You must specify a valid ip address in the 'Override WAN address' field
fr: Vous devez spécifier une adresse ip valide dans le champ 'Outrepasser l'adresse WAN'

en: You must specify a valid ip address in the 'User specified permissions %s' field
fr: Vous devez spécifier une adresse ip valide dans le champ 'Permissions définies par l'utilisateur %s'

en: You must specify a valid port number
fr: Vous devez spécifier un numéro de port valide

en: You must specify a valid port number.
fr: Vous devez spécifier un numéro de port valide.

en: You must specify a valid web GUI port number.
fr: Vous devez spécifier un numéro de port d'IHM Web valide.

en: You must specify a valid web GUI protocol.
fr: Vous devez spécifier un protocole d'IHM Web valide.

en: You must specify a value greater than 0 in the 'Maximum Download Speed' field
fr: Vous devez spécifier une valeur supérieure à 0 dans le champ 'Vitesse de Téléchargement Maximale'

en: You must specify a value greater than 0 in the 'Maximum Upload Speed' field
fr: Vous devez spécifier une valeur supérieure à 0 dans le champ 'Vitesse d'Envoi Maximale'

en: You must specify at least one internal interface.
fr: Vous devez spécifier au moins une interface interne.

en: You must specify both a valid domain key and key name.
fr: Vous devez spécifier à la fois une clé de domaine valide et un nom de clé.

en: You must supply a valid port for the NAT port entry.
fr: Vous devez fournir un port valide pour l'entrée du port du NAT.

en: You must supply and confirm the password for encryption.
fr: Vous devez soumettre et confirmer le mot de passe pour le chiffrement.

en: You must supply either a valid port or port alias for the destination port entry.
fr: Vous devez fournir soit un numéro de port valide soit un alias de port pour le port destination.

en: You must supply either a valid port or port alias for the source port entry.
fr: Vous devez fournir soit un numéro de port valide soit un alias de port pour le port source.

en: You need a private key in p12 format to use Google Drive, instructions on how to aquire one can be found here %s
fr: Vous avez besoin d'une clé privée au format p12 pour utiliser Google Drive, les instructions sur comment s'en procurer une peuvent être trouvées ici %s

en: You need to bind each OpenVPN client to enable its management daemon: use 'Local port' setting in the OpenVPN client screen
fr: Vous devez lier chaque client OpenVPN pour permettre la gestion de son démon: utiliser le paramètre 'Port local' dans l'écran du client OpenVPN

en: You specified an IPv6 prefix ID that is out of range.
fr: Vous avez spécifié un préfixe ID IPv6 qui est hors périmètre.

en: You will need all three filenames and a boot server configured for UEFI to work!
fr: Vous aurez besoin des trois noms de fichiers et d'un serveur de démarrage configuré pour que UEFI fonctionne!

en: Your AS Number here
fr: Votre numéro d'AS ici

en: Your HAProxy config contains no errors.
fr: Votre configuration HAProxy ne contient aucune erreur.

en: Your acme-client config contains no errors.
fr: Votre configuration acme-client ne contient pas d'erreur.

en: Your browser must support cookies to login.
fr: Votre navigateur doit supporter les cookies pour se connecter.

en: Your configuration is now complete.
fr: Votre configuration est maintenant terminée.

en: Your device is powering off
fr: Votre appareil est en cours d'extinction

en: Your device is rebooting
fr: Votre équipement redémarre

en: ZDA or ZDG
fr: ZDA ou ZDG

en: Zabbix Agent
fr: Agent Zabbix

en: Zabbix Features
fr: Fonctionnalités Zabbix

en: Zabbix Proxy
fr: Mandataire Zabbix

en: Zabbix Servers
fr: Serveurs Zabbix

en: Zabbix agent will listen on this port for connections from the server.
fr: L'agent Zabbix écoutera sur ce port les connexions provenant du serveur.

en: Zerotier Network ID e.g., 161411d4f6abe4a7
fr: Identifiant du réseau Zerotier. P.ex. 161411d4f6abe4a7

en: Zone Critical:
fr: Critique (Zone):

en: Zone ID
fr: ID de la Zone

en: Zone Warning:
fr: Avertissement (Zone):

en: Zone number
fr: Numéro de zone

en: Zoom level
fr: Niveau du zoom

en: [0] start/stop, serious errors
fr: [0] lancement/arrêt, erreurs sérieuses

en: [1] +all connections
fr: [1] + toutes connexions

en: [2] +script status
fr: [2] +statut du script

en: [3] +all requests
fr: [3] +toutes les requêtes

en: [5] +network traffic
fr: [5] +trafic réseau

en: acme-client config contains critical errors
fr: La confirmation acme-client  contient des erreurs critiques

en: acme-client config contains minor errors
fr: La config acme-client contient des erreurs mineures.

en: acme-client config test result
fr: Résultats du test de la configuration acme-client

en: active [default]
fr: Actif [défaut]

en: add a static mapping for this MAC address
fr: Ajouter un mappage statique pour cette adresse MAC

en: add new phase 1 entry
fr: ajouter une nouvelle phase 1

en: add phase 2 entry
fr: ajouter une phase 2

en: address
fr: adresse

en: admin@mycompany.com
fr: admin@masociete.com

en: advanced mode
fr: mode avancé

en: aggressive
fr: agressif

en: alert
fr: alerte

en: aliyun.com API
fr: API aliyun.com

en: all
fr: tout

en: all (*)
fr: tout (*)

en: all currently connected sessions
fr: toutes les sessions actuellement connectées

en: all states
fr: tous les états

en: allow options
fr: autoriser les options

en: and almost never equal to the destination port range (and should usually be 'any')
fr: et presque jamais égal à l'intervalle de port de destination (et devrait généralement être 'any')

en: authenticated successfully.
fr: authentification réussie.

en: automatic outbound nat
fr: nat sortant automatique

en: averages
fr: moyennes

en: basic
fr: basique

en: block
fr: bloquer

en: block (disabled)
fr: bloquer (désactivé)

en: blocking
fr: blocage

en: both
fr: les deux

en: categories (if available)
fr: catégories (si disponible)

en: cert revoked
fr: Certificat révoqué

en: check for ethernet loops
fr: vérification des boucles ethernet

en: choose a valid IPv4/v6 address
fr: choisissez une adresse IPv4/IPv6 valide

en: city
fr: ville

en: clone client
fr: dupliquer le client

en: clone rule
fr: dupliquer la règle

en: collapse/expand all
fr: réduire/développer tout

en: collectd daemon
fr: service collectd

en: configuration error
fr: erreur de configuration

en: connected pipe for this queue
fr: Tuyau (pipe) connecté pour cette file d'attente

en: conservative
fr: conservateur

en: country
fr: pays

en: create or link user certificate
fr: créer ou associer un certificat utilisateur

en: critical
fr: critique

en: critical information (1)
fr: Information critique (1)

en: cyon.ch API
fr: API cyon.ch

en: daemon
fr: service

en: daily
fr: quotidiennement

en: database.clamav.net is a round-robin record which points to the most reliable mirrors. DO NOT TOUCH the following line unless you know what you are doing.
fr: database.clamav.net est un enregistrement "round-robin" qui pointe vers les miroirs les plus fiables. NE TOUCHEZ PAS à la ligne suivante à moins de savoir ce que vous faites.

en: days
fr: jours

en: debug
fr: déboguer

en: debug level needs to be between 0 (default) and 5 (highest)
fr: le niveau de debug est compris entre 0 (par défaut) et 5 (le plus élevé)

en: default
fr: défaut

en: default packet size
fr: taille de paquet par défaut

en: delete API key
fr: supprimer la clé d'API

en: delete ca
fr: supprimer ac

en: delete cert
fr: Supprimer le certificat

en: delete client
fr: supprimer le client

en: delete csc
fr: supprimer csc

en: delete selected phase 1 entries
fr: supprimer les entrées sélectionnées de la phase 1

en: delete selected phase 2 entries
fr: supprimer les entrées sélectionnées de la phase 2

en: delete selected rules
fr: supprimer les règles sélectionnées

en: delete selected virtual IPs
fr: supprimer les adresses IP virtuelles sélectionnées

en: delete user
fr: supprimer l'utilisateur

en: destination ip or network, examples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1
fr: ip destination ou réseau, exemples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1

en: device
fr: appareil

en: device not present! Is the modem attached to the system?
fr: Périphérique non présent ! Le modem est-il raccordé au système ?

en: disable reply-to
fr: Désactiver le "reply-to"

en: disable verify
fr: désactiver la vérification

en: disabled
fr: désactivé

en: dnsserver1
fr: serveur dns 1

en: dnsserver2
fr: serveur dns 2

en: dnsserver3
fr: serveur dns 3

en: dnsserver4
fr: serveur dns 4

en: done
fr: fait

en: downgrade
fr: Rétrograder de version

en: e.g.
fr: ex.

en: e.g. %smycorp.com, home, office, private, etc.%s
fr: ex. %smycorp.com, home, office, private, etc.%s

en: e.g. 192.168.1.0/24, 192.168.2.0/24
fr: par exemple: 192.168.1.0/24, 192.168.2.0/24

en: edit CA
fr: modifier l'AC

en: edit alias
fr: modifier l'alias

en: edit pppoe instance
fr: éditer l'instance pppoe

en: edit privileges
fr: Éditer les privilèges

en: email
fr: courriel

en: enable
fr: activer

en: enabled
fr: activée

en: encrypt
fr: chiffrer

en: end
fr: fin

en: engine
fr: moteur

en: entries
fr: entrées

en: equal
fr: égal

en: ex:
fr: par ex.

en: example.com
fr: exemple.com

en: export CA cert
fr: exporter le certificat de l'AC

en: export CA private key
fr: exporter la clé privée de l'AC

en: export ca+user cert+user key in .p12 format
fr: exporter les clés ac+utilisateur et cert+utilisateur au format .p12

en: export certificate
fr: exporter le certificat

en: export private key
fr: exporter la clé privée

en: export user cert
fr: exporter le certificat utilisateur

en: export user key
fr: exporter la clé utilisateur

en: extended
fr: étendu

en: extended debugging (5)
fr: débogage étendu (5)

en: external
fr: externe

en: external - signature pending
fr: externe - signature en attente

en: files
fr: fichiers

en: first match
fr: première correspondance

en: flush report
fr: vider le rapport

en: for IPv4 or IPv6 addresses
fr: pour des adresses IPv4 ou IPv6

en: forwarding
fr: transfert

en: freshclam daemon
fr: service freshclam

en: from
fr: de

en: from:
fr: de:

en: full date & time
fr: date et heure complètes

en: full help
fr: aide complète

en: greater than
fr: plus grand que

en: here.
fr: ici.

en: high-latency
fr: Haute latence

en: hours
fr: heures

en: http hostname
fr: Nom d'hôte HTTP

en: http-request header add
fr: Ajouter l'en-tête http-request

en: http-request header delete
fr: Supprimer l'en-tête http-request

en: http-request header replace
fr: Remplacer l'en-tête http-request

en: http-request header replace value
fr: Remplacer la valeur de l'en-tête http-request

en: http-request header set
fr: Définir l'en-tête http-request

en: http-response header add
fr: Ajouter l'en-tête http-response

en: http-response header delete
fr: Supprimer l'en-tête http-response

en: http-response header replace
fr: Remplacer l'en-tête http-response

en: http-response header replace value
fr: Remplacer la valeur de l'en-tête http-response

en: http-response header set
fr: Définir l'en-tête http-response

en: if one is required for this connection.
fr: si nécessaire pour cette connexion.

en: in
fr: entrant

en: in use
fr: En utilisation

en: in view
fr: Visible

en: incoming (as seen by firewall)
fr: Entrée (vue par le Pare-feu)

en: info [default]
fr: info [par défaut]

en: installed
fr: Installé

en: internal error
fr: erreur interne

en: internal-ca
fr: ac-interne

en: invalid input
fr: Entrée invalide

en: ip address of the mail host
fr: adresse ip de l'hôte mail

en: iperf Performance Test
fr: Test de performance iperf

en: is not a valid authentication server
fr: n'est pas un serveur d'authenfication valide

en: key
fr: clé

en: last match
fr: dernière correspondance

en: learning
fr: apprentissage

en: less equal
fr: moins égal

en: less than
fr: moins que

en: lexicon DNS API
fr: API DNS lexicon

en: lldpd daemon
fr: service lldpd

en: loadbalance
fr: Répartiteur de charge

en: loading...
fr: chargement...

en: local.conf settings
fr: Réglages de local.conf

en: local0 [default]
fr: local0 [par défaut]

en: log
fr: tracer

en: log (disabled)
fr: tracer (désactivé)

en: mail
fr: email

en: main
fr: principal

en: mask
fr: masque

en: matches incoming or outgoing packets or both (default)
fr: vérifier les paquets entrants, sortants ou des deux sens (par défaut)

en: max size needs to be an integer value between 1 and 65535
fr: taille maximale doit être un entier compris entre 1 et 65535

en: may
fr: si possible

en: myhost
fr: monhôte

en: n/j/y H:i:s
fr: j/n/y H:i:s

en: name
fr: nom

en: never
fr: jamais

en: new
fr: Nouveau

en: no preference [default]
fr: pas de préférence [par défaut]

en: none
fr: aucun(e)

en: not installed
fr: non installé

en: ntp
fr: ntp (Network Time Protocol)

en: ntpserver1
fr: serveur ntp 1

en: ntpserver2
fr: serveur ntp 2

en: number of dynamic queues, leave empty for default
fr: nombre de files d'attente dynamiques, laisser vide pour défaut

en: only store IPv4 addresses [default]
fr: N'enregistrer que les adresses IPv4 [par défaut]

en: only store IPv6 addresses
fr: N'enregistrer que les adresses IPv6

en: openssl library returns:
fr: La bibliothèque openssl renvoie:

en: optional
fr: facultatif

en: or
fr: ou

en: order in which the rule will be evaluated (lowest first)
fr: ordre dans lequel la règle sera évaluée (le plus bas en premier)

en: organization
fr: organisation

en: origin should be regular text of max 30 characters
fr: origine doit être un texte régulier de 30 caractères max

en: orphaned
fr: orphelins

en: other
fr: autres

en: out
fr: sortant

en: out of
fr: sur

en: outgoing (as seen by firewall)
fr: Sortie (vue par le Pare-feu)

en: packet capture
fr: capture de paquets

en: pass
fr: autoriser

en: pass (disabled)
fr: passer (désactivé)

en: password (optional)
fr: mot de passe (facultatif)

en: path MTU Discovery
fr: Découverte du MTU du chemin

en: pending
fr: en attente

en: pfSync nodes
fr: nœuds pfSync

en: pfsync transfers state insertion, update, and deletion messages between firewalls.%sEach firewall sends these messages out via multicast on a specified interface, using the PFSYNC protocol (%sIP Protocol 240%s).%sIt also listens on that interface for similar messages from other firewalls, and imports them into the local state table.%sThis setting should be enabled on all members of a failover group.
fr: pfsync transfère les messages d'insertion, de mise à jour et d'effacement d'état entre les firewalls.%sChaque firewall envoie ces messages en utilisant le multicast sur l'interface désignée, en utilisant le protocole PFSYNC (%sIP Protocol 240%s).%sIl écoute aussi sur cette interface les messages similaires en provenance des autres firewalls et les importe dans sa table d'états locale.%sCe paramètre devrait être activé sur tous les membres du groupe de secours.

en: please specify a valid email address
fr: veuillez indiquer une adresse de courriel valide

en: primary and secondary DNS servers assigned to L2TP clients
fr: Les serveurs DNS primaire et secondaire attribués aux clients L2TP

en: primary and secondary DNS servers assigned to PPTP clients
fr: serveurs DNS primaires et secondaires attribués aux clients PPTP

en: profile
fr: profil

en: protocol
fr: protocole

en: provide a valid sequence for sorting
fr: fournir une séquence valide de tri

en: queue size should be between 2...100
fr: la taille de la file d'attente doit être comprise entre 2 et 100

en: random
fr: aléatoire

en: rate
fr: Ratio

en: realm
fr: royaume

en: redirect traffic to proxy
fr: Rediriger le trafic vers le proxy

en: redispatch on every 2nd retry
fr: réexpédier toutes les 2 tentatives

en: redispatch on every 3rd retry
fr: réexpédier toutes les 3 tentatives

en: redispatch on every retry
fr: réexpédier à chaque tentative

en: redispatch on the 2nd retry prior to the last retry
fr: réexpédier à l'avant-dernière tentative

en: redispatch on the 3rd retry prior to the last retry
fr: réexpédier à l'antépénultième tentative

en: redispatch on the last retry [default]
fr: réexpédier à la dernière tentative [par défaut]

en: reinstall
fr: Réinstallation

en: reject
fr: rejeter

en: reject (disabled)
fr: rejeter (désactivé)

en: reliability
fr: fiabilité

en: required
fr: requis

en: retries
fr: Nouveaux essais

en: roundrobin
fr: "round-robin"

en: router
fr: routeur

en: scope
fr: portée

en: search
fr: rechercher

en: seconds
fr: secondes

en: select a file to upload:
fr: sélectionner le fichier à envoyer:

en: select categories to use, leave empty for all. Categories are visible after initial download.
fr: sélectionner les catégories à utiliser, laisser vide pour les sélectionner toutes. Les catégories sont visibles après un premier téléchargement.

en: self-signed
fr: auto-signé

en: set
fr: défini

en: set debug output for this tinc network.
fr: Définir la sortie de débogage pour ce réseau tinc.

en: shadowsocks daemon
fr: service shadowsocks

en: shadowsockslocal daemon
fr: service shadowsockslocal

en: show certificate info
fr: afficher les informations du certificat

en: source ip or network, examples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1
fr: ip source ou réseau, exemples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1

en: standard port 1812 and 1813 accounting
fr: port standard 1812 et 1813 comptabilisation (accounting)

en: start
fr: début

en: state
fr: état

en: store binary blocks
fr: stocker blocs binaires

en: target
fr: cible

en: target pipe or queue
fr: tuyau ou file d'attente cible

en: telegraf agent
fr: agent telegraf

en: test
fr: tester

en: this option requires checking the "Enable WPA box".
fr: Cette option requière de coché l'option "Activer WPA box".

en: throughput
fr: débit

en: timestamp
fr: horodatage

en: tls fingerprint
fr: empreinte tls

en: tls issuer
fr: Émetteur TLS

en: tls serial
fr: Numéro de série TLS

en: tls version
fr: version de tls

en: to
fr: à

en: to:
fr: à:

en: unknown
fr: inconnu

en: unlink certificate
fr: dissocier le certificat

en: unread notice
fr: notification non lue

en: unread notices
fr: notifications non lues

en: update csr
fr: Mettre à jour le csr

en: user
fr: utilisateur

en: user:password, @group... Finish with TAB.
fr: utilisateur:motdepasse, @groupe... Finir avec la touche TAB.

en: username (optional)
fr: nom d'utilisateur (optionnel)

en: validation failed
fr: validation a échoué

en: vlan %s on %s
fr: vlan %s sur %s

en: warning
fr: avertissement

en: warnings (3, default)
fr: avertissements (3, par défaut)

en: will be performed using promiscuous mode.
fr: sera effectué en utilisant le mode promiscuité.

en: winsserver1
fr: serveur wins 1

en: winsserver2
fr: serveur wins 2

en: yes
fr: oui

en: your@email.com
fr: votre@email.fr
