OPNsense - en to pt translation catalogue (4150 entries)

en:  - Show advanced option
pt: Mostrar opções avançadas

en:  Maximum number of established connections per host (TCP only)
pt: Numero máximo de ligações estabelecidas por host (apenas TCP)

en:  Maximum number of unique source hosts
pt: Número máximo de hosts de origem exclusivos

en:  Maximum state entries per host
pt: Estado máximo de entradas por hora

en: #1
pt: #2

en: #2
pt: Antena recetora

en: %s Access List
pt: %s Lista de acesso

en: %s can only be used with IKEv2 type VPNs.
pt: %s só pode ser usada com o tipo de VPNs IKEv2.

en: %s doesn't appear to be a valid port number, alias or range
pt: %s não aparente ser um numero de porta válido, alias ou gama

en: %s has been restarted.
pt: Foi reiniciado %s

en: %s has been started.
pt: %s foi iniciado.

en: %s has been stopped.
pt: %s foi interrompido.

en: %s hours
pt: %s horas

en: %s interface path cost for STP needs to be an integer between 1 and 200000000.
pt: O custo do caminho do interface %s para STP tem de ser um número inteiro entre 1  e 200000000.

en: %s interface priority for STP needs to be an integer between 0 and 240.
pt: A prioridade do interface %s para STP tem de ser um número inteiro entre 0 e 240.

en: %s is not a valid IPv4 address.
pt: %s não é um endereço IPv6 válido.

en: %s is not a valid destination IP address or alias.
pt: %s não é um endereço de destino válido ou alias.

en: %s is not a valid end destination port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
pt: %s não é uma porta de destino final válida. Deve ser uma porta alias ou inteiro entre 1 e 65535.

en: %s is not a valid end source port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
pt: %s não é uma porta de origem final válida. Deve ser uma porta alias ou inteiro entre 1 e 65535.

en: %s is not a valid source IP address or alias.
pt: %s não é um endereço de origem válido ou alias.

en: %s is not a valid start destination port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
pt: %s não é uma porta de destino inicial válida. Deve ser uma porta alias ou inteiro entre 1 e 65535.

en: %s is not a valid start source port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
pt: %s não é uma porta de origem inicial válida. Deve ser uma porta alias ou inteiro entre 1 e 65535.

en: %s is only valid if the gateway is set to 'default'.
pt: %s só é válido se a gateway estiver definido como 'padrão'.

en: %s is only valid with protocol tcp.
pt: %s só é válido com o protocolo tcp.

en: %s made changes
pt: %s efetuou alteração

en: %s subnet
pt: %s subrede

en: %s0%s -- No output except fatal errors.
pt: %s0%s -- Nenhuma saída exceto erros fatais.

en: %s1%s -- startup info + connection initiated messages + non-fatal encryption & net errors.
pt: %s1%s -- Startup info + ligação de mensagens iniciadas + encriptação não fatal e erros de net.

en: %s2,3%s -- show TLS negotiations & route info.
pt: %s2,3%s -- exibir negociação TLS & informações de rota.

en: %s4%s -- Normal usage range.
pt: %s4%s -- Intervalo de uso normal.

en: %s5%s -- Output R and W characters to the console for each packet read and write, uppercase is used for TCP/UDP packets and lowercase is used for TUN/TAP packets.
pt: %s5%s -- Caracteres de saída R e W para a consola, para cada pacote ler e escrever, maiúsculas são usadas para pacotes TCP/UDP e minúsculas são usadas para pacotes TUN/TAP.

en: %s6%s-%s11%s -- Debug info range.
pt: %s6%s-%s11%s - - Depuração do intervalo de informação

en: %sClick here%s for additional PPPoE configuration options. Save first if you made changes.
pt: %sClique aqui%s para opções de configurações adicionais PPPoE. Guarde primeiro se fez alterações.

en: %sClick here%s for additional PPTP and L2TP configuration options. Save first if you made changes.
pt: %sClique aqui%s para opções avançadas PPTP e opções de configuração L2TP.

en: %sClick here%s for advanced PPPoE configuration options and MLPPP configuration.
pt: %sClique aqui%s para opções de configurações avançadas PPPoE e configurações MLPPP.

en: %sClick here%s to create a PPP configuration.
pt: %sClique aqui%s para criar uma configuração PPP

en: %sClick here%s to edit PPP configuration.
pt: %sClique aqui%s para criar uma configuração PPP

en: %sKeep state%s is used for stateful connection tracking.
pt: %sKeep state%s é usado para monitorizar ligações stateful.

en: %sNone%s: Do not use state mechanisms to keep track. This is only useful if you're doing advanced queueing in certain situations. Please check the documentation.
pt: %sNenhum%s: Não use mecanismos estatais para manter o controle. Isso só é útil se estivera fazer filas avançadas em determinadas situações. Verifique a documentação.

en: %sSloppy state%s works like keep state, but it does not check sequence numbers. Use it when the firewall does not see all packets.
pt: %sEstado desatualizado%s Funciona como keep state, mas não verifica sequência de números. Use-o quando a firewall não visualizar todos os pacotes.

en: %sSynproxy state%s proxies incoming TCP connections to help protect servers from spoofed TCP SYN floods. This option includes the functionality of keep state and modulate state combined.
pt: %sEstado do Synproxy%s Proxies TCP de conexões de entrada para ajudar a proteger servidores de spoofed TCP SYN em baixo. Esta opção inclui a funcionalidade de manter o estado e modular estado combinado.

en: %sdefault%s-%s4%s -- Normal usage range.
pt: %sdefault%s-%s4%s -- Intervalo de uso norma

en: (1 to 4 characters)
pt: (1 para 4 caracteres)

en: (Certificate will not be deleted)
pt: (Certificado não será apagado)

en: (FQ-)CoDel interval
pt: intervalo (FQ-)CoDel

en: (FQ-)CoDel target
pt: alvo (FQ-)CoDel

en: (Internet sockets only) The address the foreign end of the socket is bound to (see getpeername(2)).
pt: (Apenas Internet sockets) O endereço que a extremidade externa do socket está vinculada a (consulte getpeername (2)).

en: (Internet sockets only) The address the local end of the socket is bound to (see getsockname(2)).
pt: (Apenas Internet sockets) O endereço que a extremidade local do socket está vinculada a (consulte getpeername (2)).

en: (Kbits/second)
pt: Kbits/segundo)

en: (UNIX sockets only) For bound sockets, this is the file-name of the socket. %sFor other sockets, it is the name, PID and file descriptor number of the peer, or ``(none)'' if the socket is neither bound nor connected.
pt: (Apenas Soquetes UNIX) Para soquetes vinculados, este é o nome do arquivo do soquete. %s Para outros soquetes, é o nome PID e número de descritor de arquivo do par, ou ``(none) '' se o soquete não estiver nem ligado ou ligado

en: (Username and Password required)
pt: Utilizador e senha  obrigatórios

en: (automatically generated rules are applied after manual rules)
pt: (Regras geradas automaticamente são aplicadas após regras manuais)

en: (confirmation)
pt: (confirmação)

en: (dst) Port
pt: Port (dst)

en: (filter)
pt: (filtro)

en: (leave blank for any)
pt: (Deixe em branco para qualquer)

en: (leave empty for none)
pt: (Deixe vazio para nenhum)

en: (no automatic rules are being generated)
pt: (Nenhuma regra automática está a ser gerada)

en: (no manual rules can be used)
pt: (Nenhuma regra manual pode ser usada)

en: (optional)
pt: (opcional)

en: (optional) user credentials.
pt: (opcional) credenciais dos utilizadores.

en: (other)
pt: (Outros)

en: (outbound NAT is disabled)
pt: Regras manuais

en: (seconds) Default is 0, which disables the timeout feature.
pt: (segundos) Por defeito é 0, que desativa o tempo limite.

en: (src) Address
pt: Endereço (src)

en: *In Use
pt: *Em Uso

en: *Revoked
pt: *Revogado

en: /var RAM disk
pt: Disco RAM /var

en: 0 (none)
pt: 0 (nenhum)

en: 1 (default)
pt: 1 (por defeito)

en: 1 column
pt: 1 coluna

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: 1 minute
pt: 1 minutos

en: 1 week
pt: 1 mês

en: 10 million
pt: 10 milhões

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: 104 (128) bit keys may be entered as 13 ASCII characters or 26 hex digits preceded by '0x'.
pt: WPA

en: 14 days, 1 hour average
pt: 14 dias, média 24 horas

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 182 days, 24 hour average
pt: 182 dias, média 24 horas

en: 2 days
pt: 2 dias

en: 2 minutes
pt: 2 minutos

en: 2 weeks
pt: 2 Semanas

en: 20 million
pt: 20 milhões

en: 3 (recommended)
pt: 3 (recomendado)

en: 3 days
pt: 3 dias

en: 30 days, 24 hour average
pt: 30 dias, média 24 horas

en: 4 days
pt: 4 dias

en: 4 hours
pt: 4 horas

en: 40 (64) bit keys may be entered as 5 ASCII characters or 10 hex digits preceded by '0x'.
pt: Chaves 104 (128) bits podem ser inseridas como caracteres 13 ASCII ou 26 dígitos hex precedidos de  '0x'.

en: 40 million
pt: 40 milhões

en: 5 days
pt: 5 dias

en: 5 million
pt: 5 milhões

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 50 million
pt: 50 milhões

en: 6 days
pt: 6 dias

en: 60 days, 24 hour average
pt: 60 dias, média 24 horas

en: 6RD Border Relay
pt: O valor neste campo é o endereço da gateway IPv4 6RD atribuido pelo seu ISP

en: 6RD IPv4 Prefix length
pt: bits

en: 6RD prefix
pt: Prefixo 6RD

en: 7 days, 1 hour average
pt: 7 dias, média 24 horas

en: 8 hours
pt: 8 horas

en: 802.11g only
pt: Ao ser usado como ponto de acesso no modo 802.11g, permite associar apenas estações com capacidade 11g (as estações 11b-only não são permitidas para associar).

en: 802.1Q VLAN tag (between 1 and 4094)
pt: 802.1Q VLAN tag (entre 1 e 4094)

en: 802.1X Server IP Address
pt: Endereço IP do Servidor 802.1X

en: 802.1X Server IP Address (2)
pt: Endereço IP do Servidor  802.1X (2)

en: 802.1X Server Port
pt: Porta do servidor 802.1X

en: 802.1X Server Port (2)
pt: Porta do servidor 802.1X (2)

en: 90 days, 24 hour average
pt: 90 dias, média 24 horas

en: A = authorized, E = Extended Rate (802.11g), P = Power save mode
pt: A = Autorizado, E = Velocidade de extensão (802.11g), P = Modo de economia de energia

en: A GPS connected via a serial port may be used as a reference clock for NTP. If the GPS also supports PPS and is properly configured, and connected, that GPS may also be used as a Pulse Per Second clock reference. NOTE: a USB GPS may work, but is not recommended due to USB bus timing issues.
pt: Um GPS ligado via porta serie pode ser usado como relógio de referência para NTP. Se o GPS também suportar PPS e estiver devidamente configurado e ligado, esse GPS pode ser usado como uma referência de relógio Pulse Per Second. NOTA: um GPS USB poderá funcionar, mas não é recomendado devido a problemas de tempo de barramento.

en: A GRE tunnel with the network %s is already defined.
pt: Um túnel GRE com rede %s já está definido.

en: A NetBIOS Scope ID provides an extended naming service for NetBIOS over TCP/IP. The NetBIOS Scope ID isolates NetBIOS traffic on a single network to only those nodes with the same NetBIOS Scope ID.
pt: Um NetBIOS Scope ID fornece um serviço de nomeação estendido para NetBIOS sobre TCP/IP. O NetBIOS Scope ID isola o tráfego NetBIOS em uma única rede para somente os nós com o mesmo NetBIOS Scope ID.

en: A PPS signal only provides a reference to the change of a second, so at least one other source to number the seconds is required.
pt: Um sinal PPS apenas fornece a referência à alteração de um segundo, por isso é necessária pelo menos outra fonte para número de segundos.

en: A SSL fingerprint should be a 59 character long hex value.
pt: Uma impressão digital SSL deve ter um valor hexadecimal de 59 caracteres.

en: A Schedule with this name already exists.
pt: Já existe uma agenda de tarefas com este nome.

en: A VLAN with the tag %s is already defined on this interface.
pt: VLAN com a tag %s já se encontra definida neste interface.

en: A Windows Internet Name Service (WINS) server to provide for connecting clients, which allows them to browse Windows shares. This is typically an Active Directory Domain Controller, designated WINS server, or Samba server.
pt: Um servidor WINS - Windows Internet Name Service para fornecer a ligação de clientes, que lhes permite procurar partilha do Windows. Normalmente isto é um controlador de domínio do Active Directory, designado servidor WINS ou servidor Samba.

en: A cryptographic accelerator module will use hardware support to speed up some cryptographic functions on systems which have the chip. Do not enable this option if you have a Hifn cryptographic acceleration card, as this will take precedence and the Hifn card will not be used. Acceleration should be automatic for IPsec when using a cipher supported by your chip, such as AES-128. OpenVPN should be set for AES-128-CBC and have cryptodev enabled for hardware acceleration.
pt: O módulo de aceleração criptográfico irá usar o suporte de hardware para acelerar algumas funções criptográficas no sistema que tem o chip. Não active esta opção se tiver a placa aceleradora Hifn criptográfica dado que este terá precedência e o cartão Hifn não será usado. A aceleração deve ser automática para IPsec ao usar uma cifra suportada pelo seu chip tal como AES-128. OpenVPN deve ser definido para AES-128-CBC e ter activo o cryptodev para aceleração de hardware.

en: A gateway group cannot have the same name with a gateway "%s" please choose another name.
pt: O grupo da gateway não pode ter o mesmo nome com a gateway "%s" por favor escolha outro nome.

en: A gateway group with this name "%s" already exists.
pt: Um grupo da gateway com este nome "%s" já existe.

en: A gif with the network %s is already defined.
pt: A gif com a rede %s já está definida.

en: A leap second file allows NTP to advertize an upcoming leap second addition or subtraction.
pt: Um segundo ficheiro Leap  permite que o NTP anuncie uma próxima adição ou subtração de leap.

en: A member interface passed does not exist in configuration
pt: Um interface de membro transmitida não existe na configuração

en: A name for this OpenVPN instance, for your reference. It can be set however you like, but is often used to distinguish the purpose of the service (e.g. "Remote Technical Staff").
pt: Um nome para esta instância OpenVPN, para sua referência. Pode ser definido como quiser, mas é frequentemente usado para distinguir a finalidade do serviço (por exemplo, "Remote Technical Staff").

en: A name for your reference, to identify this certificate. This is the same as common-name field for other Certificates.
pt: Um nome para sua referência, para identificar este certificado. Este é o mesmo campo de nome comum para outros Certificados.

en: A numeric value must be specified for DPD delay.
pt: Um valor numérico deverá de ser especificado para o desfasamento DPD.

en: A numeric value must be specified for DPD retries.
pt: Um valor numérico deverá de ser especificado para as tentativas de DPD.

en: A or AAAA (IPv4 or IPv6 address)
pt: A ou AAAA (endereço IPv4 ou IPv6)

en: A potential %sDNS Rebind attack%s has been detected.%sTry to access the router by IP address instead of by hostname.
pt: Foi detectado um potencial ataque de %s DNS Rebind%s. %sTente aceder ao router pelo endereço IP em vez do hostname.

en: A problem was detected. Click %shere%s for more information.
pt: Um problema foi detetado. Clique %saqui%s para mais informação.

en: A serial GPS may also be used, but the serial GPS driver would usually be the better option.
pt: Um numero de série GPS também pode ser usado, mas o controlador do numero de série do GPS seria geralmente a melhor opção.

en: A short problem description or steps to reproduce.
pt: Uma breve descrição do problema ou passos para reproduzir.

en: A user with this name already exists. Add the key to the user instead.
pt: Já existe um utilizador com este nome. Em alternativa adicione uma chave ao utilizador.

en: A username and password must be specified.
pt: Um utilizador e palavra pass devem ser fornecidos

en: A valid DUID Identifier must be specified.
pt: Um identificador DUID válido deve ser especificado.

en: A valid Destination Server IP address must be specified.
pt: Um endereço IP de servidor de destino válido deve ser especificado.

en: A valid Destination Server IPv6 address must be specified.
pt: Um endereço IPv6 válido do servidor de destino deve ser especificado.

en: A valid Dynamic DNS address for 'My identifier' must be specified.
pt: Um endereço dinâmico válido de DNS em 'My identifier' deverá ser especificado.

en: A valid FQDN for 'My identifier' must be specified.
pt: Um FQDN válido em 'My identifier' deverá ser especificado.

en: A valid FQDN for 'Peer identifier' must be specified.
pt: Um utilizador FDQN válido em 'Peer identifier' deverá de ser especificado.

en: A valid IP address and port must be specified, for example 192.168.100.10@5353.
pt: Um endereço válido e uma porta devem ser especificados, por ex: 192.168.100.10.@5353.

en: A valid IP address for 'DNS Server #1' must be specified.
pt: Um endereço IP válido para 'DNS Server #1' deverá ser especificado.

en: A valid IP address for 'DNS Server #2' must be specified.
pt: Um endereço IP válido para 'DNS Server #2' deverá ser especificado.

en: A valid IP address for 'DNS Server #3' must be specified.
pt: Um endereço IP válido para 'DNS Server #3' deverá ser especificado.

en: A valid IP address for 'DNS Server #4' must be specified.
pt: Um endereço IP válido para 'DNS Server #4' deverá ser especificado.

en: A valid IP address for 'My identifier' must be specified.
pt: Um FQDN válido em 'My identifier' deverá ser especificado.

en: A valid IP address for 'Peer identifier' must be specified.
pt: Um endereço IP válido em 'Peer identifier' deverá ser especificado.

en: A valid IP address for 'Virtual Address Pool Network' must be specified.
pt: Um endereço de IP válido para uma 'pool de rede de endereços virtuais' deverá ser especificado

en: A valid IP address for 'WINS Server #1' must be specified.
pt: Um endereço IP válido para 'WINS Server #1' deverá ser especificado.

en: A valid IP address for 'WINS Server #2' must be specified.
pt: Um endereço IP válido para 'WINS Server #2' deverá ser especificado.

en: A valid IP address must be specified for the gateway.
pt: Um endereço IP válido deve ser especificado para a gateway.

en: A valid IP address must be specified for the network boot server.
pt: Um endereço IP válido deve ser especificado para o servidor de boot de rede.

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary DNS servers.
pt: Um endereço IP válido deve ser especificado para o servidor DNS primário/secundário.

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary NTP servers.
pt: Um endereço IP válido deve ser especificado para o servidpr NTP primário/secundário.

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary WINS servers.
pt: Um endereço IP válido deve ser especificado para o servidors WINS primário/secundário

en: A valid IP address must be specified, for example 192.168.100.10.
pt: Um endereço válido deve ser especificado, por ex: 192.168.100.10.

en: A valid IP address must be specified, or # for an exclusion or ! to not forward at all.
pt: Um endereço IP válido deve ser especificado, ou  # para exclusão ou ! para não encaminhar a todos.

en: A valid IP address must be specified.
pt: Deverá especificar um endereço IP válido.

en: A valid IP address or CIDR block must be specified. [%s]
pt: Um endereço IP válido ou bloco CIDR deve ser especificado. [%s]

en: A valid IP address or hostname must be specified for the TFTP server.
pt: Um endereço IP válido ou hostname deve ser especificado para o servidor TFTP.

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #1.
pt: Um endereço IP / nome de host válido ou IP / nome de host: porta deve ser especificada para o servidor syslog # 1 remoto.

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #2.
pt: Um endereço IP / nome de host válido ou IP / nome de host: porta deve ser especificada para o servidor syslog # 2 remoto.

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #3.
pt: Um endereço IP / nome de host válido ou IP / nome de host: porta deve ser especificada para o servidor syslog # 3 remoto.

en: A valid IPv4 address must be specified.
pt: Este endereço IPv4 já está a ser usado por outra interface VIP.

en: A valid IPv6 address must be specified for the gateway.
pt: Um endereço IPv6 válido deve ser especificado para a gateway.

en: A valid IPv6 address must be specified for the primary/secondary DNS servers.
pt: Um endereço IPv6 válido deve ser especificado para os servidores de DNS primário/secundário.

en: A valid IPv6 address must be specified for the primary/secondary NTP servers.
pt: Um endereço IPv6 válido deve ser especificado para os servidores NTP primário/secundário.

en: A valid IPv6 address must be specified.
pt: Um endereço válido IPv6 terá de ser especificado.

en: A valid MAC address must be specified.
pt: Um endereço MAC válido deverá ser especificado.

en: A valid MX host must be specified.
pt: Um host MX válido deve ser especificado.

en: A valid MX priority must be specified.
pt: Uma prioridade MX válida deve ser especificada.

en: A valid PPTP local IP address must be specified.
pt: Um contador de bits de sub-rede PPTP válida deve ser especificada.

en: A valid PPTP remote IP address must be specified.
pt: Um endereço MAC válido deverá ser especificado.

en: A valid PPTP subnet bit count must be specified.
pt: Um contador de bits de sub-rede PPTP válida deve ser especificada.

en: A valid RADIUS server address must be specified.
pt: Um endereço de servidor RADIUS válido tem de ser especificado.

en: A valid URL must be specified for the network bootfile.
pt: Uma URL válida deve ser especificado para a bootfile de rede.

en: A valid User FQDN in the form of user@my.domain.com for 'My identifier' must be specified.
pt: Um utilizador FQDN valido no formulário de user@my.domain.com em 'My identifier' deverá ser especificado.

en: A valid User FQDN in the form of user@my.domain.com for 'Peer identifier' must be specified.
pt: Um utilizador FDQN válido no formulário de user@my.domain.com 'Peer identifier' deverá de ser especificado.

en: A valid alias IP address must be specified to reject DHCP Leases from.
pt: Um endereço IP de alias válido deve ser especificado para rejeitar lease do DHCP de.

en: A valid alias IP address must be specified.
pt: Um contador de bits de uma subnet alias deve ser especificado.

en: A valid alias subnet bit count must be specified.
pt: Um contador de bits de uma subnet alias deve ser especificado.

en: A valid destination bit count must be specified.
pt: Um bit count de de destino válido deve ser especificado.

en: A valid destination must be specified.
pt: Deverá especificar um destino válido.

en: A valid domain must be specified after _msdcs.
pt: Um domínio válido deve ser especificado após _msdcs.

en: A valid domain must be specified in alias list.
pt: Um nome de domínio deve der especificado na lista de alias.

en: A valid domain must be specified.
pt: Um domínio válido deve ser especificado.

en: A valid domain name for 'My identifier' must be specified.
pt: Um nome de domínio válido em 'My identifier' deverá ser especificado.

en: A valid domain name for 'Peer identifier' must be specified.
pt: Um utilizador FDQN válido em 'Peer identifier' deverá de ser especificado.

en: A valid domain name must be specified for the DNS domain.
pt: Um nome de domínio válido deve ser especificado para o domínio DNS.

en: A valid domain name must be specified for the dynamic DNS registration.
pt: Um nome de domínio válido deve ser especificado para o registo de DNS dinâmico.

en: A valid domain search list must be specified.
pt: Uma lista de pesquisa de domínios deve se especificada.

en: A valid external subnet must be specified.
pt: Uma sub-rede externa válida deve ser especificada.

en: A valid gateway IP address OR hostname must be specified for %s.
pt: Um endereço IP de gateway válida ou hostname deve ser especificada para %s

en: A valid gateway IP address must be specified.
pt: Um endereço IP de gateway válido deve ser especificado.

en: A valid gateway group name must be specified.
pt: Terá de especificar um nome de grupo válido da gateway.

en: A valid gateway must be specified.
pt: Uma gateway válida deve ser especificada.

en: A valid gateway name must be specified.
pt: Um nome de gateway válido deve ser especificado.

en: A valid hostname is specified, but the domain name part should be omitted
pt: Um hostname válido esta especificado, mas parte do nome de domínio deve ser omitida.

en: A valid ikeid must be specified.
pt: Tipo de rede local

en: A valid local IP address must be specified for %s.
pt: Um endereço IP local válido deve ser especificado para %s.

en: A valid local network IP address must be specified.
pt: Um endereço válido da rede local IPv4  terá de ser especificado ou deverá mudar o Mode para IPv6

en: A valid local network IPv4 address must be specified or you need to change Mode to IPv6
pt: Um endereço válido da rede local IPv6  terá de ser especificado ou deverá mudar o Mode para IPv4

en: A valid local network IPv6 address must be specified or you need to change Mode to IPv4
pt: Rede Local inválida.

en: A valid local network bit count must be specified.
pt: Um endereço válido da rede local IP terá de ser especificado.

en: A valid monitor IP address must be specified.
pt: O endereço IP válido do monitor deverá ser especificado.

en: A valid port number must be specified.
pt: Um numero de porta válida deve ser especificado.

en: A valid prefix range must be specified.
pt: Um intervalo de prefixo válido deve ser especificado.

en: A valid primary domain name server IP address must be specified for the dynamic domain name.
pt: Um endereço IP de um nome de servidor de domínio primário válido deve ser especificado para um nome de domínio dinâmico.

en: A valid primary domain name server IPv4 address must be specified for the dynamic domain name.
pt: Um endereço de IPv4 do servidor de nome de domínio primário válido deve ser especificado para o nome de domínio dinâmico.

en: A valid range must be specified.
pt: Uma gama válida deve ser especificada

en: A valid redirect target port must be specified. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
pt: Uma porta de destino de redirecionamento válida deve ser especificada. Deve ser uma porta alias ou inteiro entre 1 e 65535.

en: A valid remote gateway IPv4 address must be specified or you need to change protocol to IPv6
pt: Um endereço IPv4 da gateway remota válida deverá ser especificado ou precisa de alterar o protocolo para IPv6

en: A valid remote gateway IPv6 address must be specified or you need to change protocol to IPv4
pt: Um endereço IPv6 de gateway remota válida deverá ser especificado ou necessita de alterar o protocolo para IPv4

en: A valid remote gateway address or host name must be specified.
pt: Um endereço válido da gateway remota ou nome de host deve ser especificado.

en: A valid remote network IP address must be specified.
pt: Um endereço válido de rede remota IPv4 deve ser especificado ou terá de alterar o Modo para IPv6

en: A valid remote network IPv4 address must be specified or you need to change Mode to IPv6
pt: Um endereço válido de rede remota IPv6 deve ser especificado ou terá de alterar o Modo para IPv4

en: A valid remote network IPv6 address must be specified or you need to change Mode to IPv4
pt: Phase2 com esta Rede Local já está definida para clientes móveis.

en: A valid remote network bit count must be specified.
pt: Um endereço remoto válido IP deve ser especificado.

en: A valid remote start address must be specified.
pt: Um endereço de início remoto válido tem de ser especificado

en: A valid resource record type must be specified.
pt: Um tipo de registo de recurso válido tem de ser especificado.

en: A valid server address must be specified.
pt: Um endereço de servidor válido deve ser especificado

en: A valid source bit count must be specified.
pt: Um bit count de de origem válido deve ser especificado.

en: A valid split DNS domain list must be specified.
pt: Uma lista válida de divisão de domínios DNS deverá ser especificada.

en: A valid subnet bit count must be specified.
pt: Um endereço IP de alias válido deve ser especificado.

en: A valid target IP address must be specified.
pt: Deverá especificar um endereço IP de destino válido .

en: A valid value for 'DNS Default Domain' must be specified.
pt: Um valor válido para 'DNS Default Domain' deve ser especificado.

en: AES (recommended)
pt: TKIP

en: AES-NI CPU-based Acceleration
pt: AES-NI CPU-baseada em aceçeração

en: ALL
pt: TODOS

en: AMD Geode LX Security Block
pt: AMD Geode LX bloco de segurança

en: AMD K8, K10 and K11 CPU on-die thermal sensor
pt: AMD K8, K10 and K11 CPU on-die sensor termico

en: API URL
pt: URL API

en: API keys
pt: Chaves API

en: APN number (optional)
pt: Numero APN (opcional)

en: ARP Handling
pt: Manuseamento ARP

en: ARP Table
pt: Tabela ARP

en: ARP Table Static Entry
pt: Entrada de tabela ARP estática

en: ASN.1 distinguished Name
pt: ASN1: Nome distinto

en: AWS ID
pt: ID AWS

en: AWS Secret
pt: Segredo AWS

en: Abort
pt: Abortar

en: Abort tests
pt: Abortar os testes

en: Access
pt: Acesso

en: Access Control List
pt: Acesso á lista de controlo

en: Access List Name
pt: Nome da Lista de Acesso

en: Access List name
pt: Nome de lista de acesso.

en: Access Lists
pt: Lista de acessos

en: Access Point
pt: Nota: Apenas necessário no modo de Ponto de Acesso. Se deixar em branco no modo Ad-hoc ou Infra-estrutura, esta interface será ligada a qualquer SSID disponível

en: Access Point Name (APN)
pt: PPP avançado

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Accounting port value
pt: Valor da porta por conta

en: Accounts
pt: Contas

en: Acknowledge All Notices
pt: Reconhecer todos os Avisos

en: Action
pt: Ação

en: Actions
pt: Ações

en: Active
pt: Ativo

en: Active Tunnels
pt: Tunneis ativos

en: Ad-hoc (IBSS)
pt: Ponto de acesso

en: Adaptive
pt: Adaptativo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Time
pt: Adicionar hora

en: Add Users
pt: Adicionar utilizadores

en: Add a rule to allow all traffic from connected clients to pass across the VPN tunnel.
pt: Adicione uma regra para permitir que todo o tráfego de clientes conectados passe através do túnel VPN.

en: Add a rule to permit traffic from clients on the Internet to the OpenVPN server process.
pt: Adicione uma regra para permitir o tráfego de clientes na Internet para o processo do servidor OpenVPN.

en: Add associated filter rule
pt: Adicionar uma regra de filtro associada.

en: Add groups
pt: Adicionar grupos

en: Add new CA
pt: Adicionar  novo CA

en: Add new Certificate
pt: Adicionar novo certificado

en: Add new LDAP server
pt: Adicionar novo servidor LDAP

en: Add new RADIUS server
pt: Adicionar novo servidor de RADIUS

en: Add new Server
pt: Adicionar novo Servidor

en: Add new gateway
pt: Default gateway:

en: Add or Import CRL for %s
pt: Adicionar ou importar CRL para %s

en: Add servers to this backend. Use TAB key to complete typing.
pt: Adicione servidores a este backend. Utilize a tecla TAB para concluir a digitação.

en: Add some randomness in the check interval between 0 and +/- 50%. A value between 2 and 5 seems to show good results. The default value is 0 (disabled).
pt: Adicione alguma aleatoriedade no intervalo de verificação entre 0 e +/- 50%. Um valor entre 2 e 5 parece mostrar bons resultados. O valor padrão é 0 (desabilitado).

en: Add the interface named by interface as a span port on the bridge. Span ports transmit a copy of every frame received by the bridge. This is most useful for snooping a bridged network passively on another host connected to one of the span ports of the bridge.
pt: Adicione o interface chamada por interface como uma porta span na bridge. Portas Span transmitem um copia de todas as frames recebidas pela bridge. Isto é mais útil para espiar uma rede em bridge passivamente  noutro host ligado a uma das portas da extensão da bridge.

en: Add unassociated filter rule
pt: Adicionar uma regra de filtro não associada.

en: Add widget
pt: Adicionar widget

en: Added
pt: Adicionado

en: Additional BOOTP/DHCP Options
pt: Opções adicionais BOOTP/DHCP

en: Additional OpenVPN client specific overrides can be added here.
pt: As alterações específicas e opcionais no cliente OpenVPN pode ser introduzido aqui.

en: Additional Options
pt: Opções adicionais

en: Additional Pools
pt: Pools adicionais

en: Address
pt: Pode inserir uma descrição aqui, para sua referência (não analisada)

en: Address Family
pt: Familia de endereços

en: Address Mask Reply (Deprecated)
pt: Mascara de endereço de Reply (Descontinuada)

en: Address Mask Request (Deprecated)
pt: Pedido de máscara de endereço (Descontinuada)

en: Address Pool
pt: Pool de Endereços

en: Address and control field compression. This option only applies to asynchronous link types. It saves two bytes per frame.
pt: Endereço e compressão do campo de controle. Esta opção apenas se aplica a tipos de links com ligação assíncrona. Guarda dois bytes por frame.

en: Address of the LDAP server.
pt: Endereço do servidor de LDAP

en: Address of the RADIUS server.
pt: Endereço do servidor de RADIUS.

en: Address where the proxy will listen for redirected control connections. The default is 127.0.0.1.
pt: Endereço onde a proxy "ouvirá" as conexões de controlo redirecionadas. O padrão é 127.0.0.1.

en: Address:
pt: Opções Avançadas

en: Adjust the server's weight relative to other servers.
pt: Ajuste o peso do servidor em relação a outros servidores.

en: Admin Password
pt: Palavar pass do Administrador

en: Administration
pt: Administração

en: Administrator's Email
pt: Email do Administrador

en: Advanced
pt: Servidores

en: Advanced Options
pt: Legenda: standards wireless - Canal # (frequency @ max TX power / TX power allowed in reg. domain)

en: Advanced Resolver Options
pt: Opções de resolução avanvçadas

en: Advanced Settings
pt: Definições avançadas

en: Advanced and MLPPP
pt: Avançado e MLPPP

en: Advanced configuration
pt: Configuração avançada

en: Advanced features
pt: Funcionalidades Avançadas

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Advanced settings
pt: Configurações Avançadas

en: Advertising Frequency
pt: Frequência da comunicação

en: Age
pt: Idade

en: Agent port
pt: Porta do Agente

en: Aggressive is more flexible, but less secure.
pt: Agressivo é mais flexível, mas menos seguro.

en: Alert
pt: Alerta

en: Alerts
pt: Alertas

en: Alias (click to view/edit)
pt: Alias (clique para ver/editar)

en: Alias IPv4 address
pt: Endereço IPv4 Alias

en: Alias for
pt: Alias para

en: Aliases Resolve Interval
pt: Intervalo de resolução de aliases

en: All
pt: Todos

en: All IPv6 traffic will be blocked by the firewall unless this box is checked.
pt: Todo o tráfego IPv6 será bloqueado pela firewall a menos que esta caixa esteja marcada.

en: All consoles display OS boot messages, console messages, and the console menu.
pt: Todas as consolas exibem as mensagens de inicialização do SO, as mensagens do consola e o menu da consola.

en: All expired vouchers within this group will be deleted
pt: Todos os vouchers expirados dentro deste grupo serão apagados

en: All local netflow data has been cleared.
pt: Todos os dados de fluxo de rede local foram apagados.

en: All manual rules are being ignored
pt: Todas as regras manuais estão a ser ignoradas

en: All serial ports are listed, be sure to pick the port with the GPS attached.
pt: Todas as portas série estão á escuta. Certifique-se que escolhe a porta com o GPS anexado.

en: All serial ports are listed, be sure to pick the port with the PPS source attached.
pt: Todas as portas séries estão listadas, certifique-se que escolhe a porta com a fonte PPS anexada.

en: All virtual IPs have been disabled. Please note that disabling does not survive a reboot.
pt: Todos os IPs virtuais foram desativados. Por favor tome nota, que a desativação não sobrevive a uma reinicialização.

en: All vouchers within this group will be deleted
pt: Todos os vouchers expirados dentro deste grupo serão apagados

en: All wireless networks on this interface will be temporarily brought down when changing regulatory settings. Some of the regulatory domains or country codes may not be allowed by some cards. These settings may not be able to add additional channels that are not already supported.
pt: Configurações wireless especificas de rede

en: Allocate only one IP per client (topology subnet), rather than an isolated subnet per client (topology net30).
pt: Aloque somente um IP por cliente (topologia subnet), e ao invês de uma subnet isolada por cliente (topologia net30).

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN
pt: Permitir que as listas do servidor DNS sejam sobrepostas pelo DHCP/PPP na WAN

en: Allow DNS servers to be overridden by DHCP/PPP on WAN
pt: Permitir que servidores DNS sejam substituídos por DHCP/PPP na WAN

en: Allow HAProxy to automatically raise log level for non-completely successful connections to aid debugging.
pt: Permita que o HAProxy aumente automaticamente o nível de log para ligações não completamente bem-sucedidas para auxiliar na depuração.

en: Allow IPv6
pt: Permitir IPv6

en: Allow NAT-PMP Port Mapping
pt: Permitir mapeamentos de portas NAT-PMP

en: Allow Snoop
pt: Permitir Snoop

en: Allow Snoop: This action allows recursive and nonrecursive access from hosts within the netblock defined below. Used for cache snooping and ideally should only be configured for your administrative host.
pt: Permitir Snoop: Esta ação permite acesso recursivo e não recursivo de hosts dentro do netblock definido a baixo. Usada para snooping de cache e idealmente apenas deve ser configurada para o seu host administrativo.

en: Allow UPnP Port Mapping
pt: Permitir Mapeamnto da porta UPnP

en: Allow clients on the bridge to obtain DHCP.
pt: Permitir que clientes na ponte obtenham DHCP.

en: Allow communication between clients connected to this server
pt: Permitir a comunicação entre clientes conectados a este servidor

en: Allow communication between clients connected to this server.
pt: Permitir a comunicação entre clientes ligados a este servidor.

en: Allow connected clients to retain their connections if their IP address changes
pt: Permitir clientes ligados reter as suas ligações se os seus endereços IP mudarem

en: Allow connected clients to retain their connections if their IP address changes.
pt: Permita que os clientes conectados mantenham suas conexões se o endereço IP for alterado.

en: Allow default gateway switching
pt: Permitir mudar a gateway pré-definida

en: Allow interface subnets
pt: Permitir interfaces de subrede

en: Allow interface to automatically detect edge status. This is the default for all interfaces added to a bridge.
pt: Permite que o interface automaticamente detecte status edge.  Este é o valor pré-definido para todas as interfaces adicionadas a uma bridge.

en: Allow intra-BSS communication
pt: Ao ser usado como um ponto de acesso, ative se desejar passar pacotes entre clientes wireless diretamente.

en: Allow multiple concurrent connections from clients using the same Common Name.<br />NOTE: This is not generally recommended, but may be needed for some scenarios.
pt: Permite múltiplas ligações concorrentes de clientes que usam o mesmo nome comum.<br />NOTA: Geralmente isto não é recomendado, mas pode ser necessário em alguns cenários.

en: Allow: This action allows queries from hosts within the netblock defined below.
pt: Permite: Esta ação permite consultas de hosts dentro do netblock definido abaixo.

en: Allowed
pt: Permitido

en: Allowed MAC addresses
pt: Endereços MAC permitidos

en: Allowed SSL ports
pt: Portas SSL permitidas

en: Allowed Subnets
pt: Sub-redes Permitidas

en: Allowed addresses
pt: Endereços permitidos

en: Allowed destination TCP port
pt: Porta TCP de destino permitida

en: Allowed values are 1-9999 but should not be longer than Master Key Regeneration time.
pt: Os valores permitidos são 1-9999, mas não devem ser mais compridos do que o tempo de regeneração da chave Master.

en: Allowed values are 1-9999 but should not be shorter than Key Rotation time.
pt: Os valores permitidos são 1-9999, mas não devem ser mais curtos do que o tempo de rotação da chave.

en: Allows selection of different speeds for the serial console port.
pt: Permite a seleção de diferentes velocidades para as portas serie da consola.

en: Alt Names
pt: Nomes Alt

en: Alternate Host Address (Deprecated)
pt: Alternar endereço host (descontinuado)

en: Alternate Hostnames
pt: Hostnames alternativos

en: Alternate Hostnames for DNS Rebinding and HTTP_REFERER Checks
pt: Hostnames alternativos para DNS Rebinding e verificações HTTP_REFERER

en: Alternate hostname %s is not a valid hostname.
pt: Hostname alternativo %s não é um hostname válido.

en: Alternative Names
pt: Nomes Alternativos

en: An API exception occured
pt: Ocorreu uma exceção API

en: An IP address followed by C indicates a host currently connected through the VPN.
pt: Um endereço IP seguido por C indica que existe actualmente um host ligado atravês da VPN.

en: An IPv4 protocol was selected, but the selected interface has no IPv4 address.
pt: Um protocolo IPv4 foi selecionado, mas a interface selecionada não tem endereço IPv4.

en: An IPv6 protocol was selected, but the selected interface has no IPv6 address.
pt: A porta local especificado está em uso. Por favor selecione outro valor

en: An alias with this name already exists.
pt: Um Alias com esse nome já existe.

en: An authentication server with the same name already exists.
pt: Um servidor de autenticação com o mesmo nome já existe.

en: An interface IP address must be specified for the DNS query source.
pt: Um endereço IP de interface deve ser especificado  para origem de consultas DNS.

en: An interface with the specified description already exists.
pt: O servidor DHCP está ativo neste interface e pode ser usado apenas com uma configuração estática IP. Por favor desative primeiro o serviço de  DHCP Server  neste interface e de seguida altere a configuração do interface.

en: Another entry with the same group name already exists.
pt: Já existe outra entrada com o mesmo nome de grupo.

en: Another entry with the same identifier already exists.
pt: Já existe outra entrada com o mesmo identificador.

en: Another entry with the same username already exists.
pt: Já existe outra entrada com o mesmo nome de utilizador.

en: Antenna settings
pt: Configurações da Antena

en: Anti-Lockout Rule
pt: Regra Anti-Lockout

en: Any
pt: Desativado

en: Any flags.
pt: Quaisquere flags

en: Anywhere
pt: Qualquer lugar

en: Append circuit ID
pt: Acrescentar ID do circuito

en: Append circuit ID and agent ID to requests
pt: Acrescentar ID do circuito e ID do agente para pedidos

en: Application Key
pt: Chave da aplicação

en: Application Secret
pt: Segredo da Aplicação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply changes
pt: Aplicar alterações

en: Apply the action immediately on match.
pt: Aplique a ação imediatamente na correspondência.

en: April
pt: Abril

en: Archive
pt: Ficheiro

en: Are you sure you want to flush and reload all? this might have impact on other services using the same technology underneath (such as Captive portal)
pt: Tem certeza de que deseja liberar e recarregar tudo? Isso pode ter impacto em outros serviços au usar a mesma tecnologia por baixo (como o portal Captive)

en: Are you sure you want to power off the system?
pt: Tem a certeza que pretende desligar o sistema?

en: Are you sure you want to proceed?
pt: Tem a certeza que pretende continuar?

en: Are you sure you want to reboot the system?
pt: Tem a certeza que pretende reinicializar o sistema?

en: As the name says, it is the normal optimization algorithm
pt: Tal como o nome diz, isto é o algoritmo de otimização normal

en: Ask password
pt: Perguntar a password

en: Assigned Privileges
pt: Privilégios atribuídos

en: Assignments
pt: Atribuições

en: Assisted
pt: Assistido

en: Associated filter rule
pt: Regra de filtro associada

en: Associated or ad-hoc peers
pt: Pares ad-hoc ou associados

en: At least 3 additional time sources should be configured under %sServices: NTP%s to reliably supply the time of each PPS pulse.
pt: Pelo menos 3 fontes de tempo adicionais devem ser configuradas em%sservicos: NTP%s para fornecer de forma confiável o tempo de cada pulso PPS.

en: At least one encryption algorithm must be selected.
pt: Pelo menos um algoritmo de hashing necessita de ser seleccionado.

en: At least one group member must be specified.
pt: Pelo menos um membro do grupo deve ser especificado.

en: At least one hashing algorithm needs to be selected.
pt: A vigência do P2 deve ser um inteiro.

en: At least one of 'UPnP' or 'NAT-PMP' must be allowed
pt: Pelo menos um 'UPnP' ou 'NAT-PMP' deve ser permitido

en: Attribute
pt: Atributos

en: Attributes
pt: Atributos

en: Audit done.
pt: Auditoria efetuada

en: Audit now
pt: Auditar agora

en: August
pt: Agosto

en: Auth
pt: Autenticação

en: Auth Digest Algorithm
pt: Auth Digest Algoritmo

en: Auth Servers
pt: Servidores de Autenticação

en: Authenticate using
pt: Autenticar usando

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Authentication Containers
pt: Containers de autenticação

en: Authentication Method
pt: Permitir password login

en: Authentication Port
pt: Porta de autenticação

en: Authentication Prompt
pt: Prompt de autenticação

en: Authentication Server
pt: Servidor de Autenticação

en: Authentication Settings
pt: Configurações de Autenticação

en: Authentication TTL (hours)
pt: Autenticação TTL (horas)

en: Authentication Timeout
pt: Tempo limite de autenticação

en: Authentication Type
pt: Tipo de Autenticação

en: Authentication and Accounting
pt: Autenticação e contas

en: Authentication container
pt: Autenticação do container

en: Authentication containers
pt: Autenticação de containers

en: Authentication failed.
pt: Falha na autenticação

en: Authentication method
pt: Método de autenticação

en: Authentication port value
pt: Valor da porta de autenticação

en: Authentication processes
pt: Processos de Autenticação

en: Authenticity Protocols
pt: Protocolos de Autenticidade

en: Authorities
pt: Autoridades

en: Authorized keys
pt: Chaves autorizadas

en: Auto
pt: Legenda: standards wireless - Canal # (frequency @ max TX power / TX power allowed in reg. domain)

en: Auto Edge ports
pt: Portas Auto Edge

en: Auto PTP ports
pt: Portas Auto PTP

en: Auto Renewal
pt: Auto Renovação

en: Auto created rule
pt: Regra criada automaticamente

en: Auto created rule for ISAKMP
pt: Regra criada automaticamente para ISAKMP

en: Automatic outbound NAT for Reflection
pt: NAT de saída automático para Reflection

en: Automatic outbound NAT rule generation
pt: Geração automática de regras de saída NAT

en: Automatically create outbound NAT rules which assist inbound NAT rules that direct traffic back out to the same subnet it originated from.
pt: Criar automaticamente regras de saída do NAT que ajudem as regras de entrada do NAT que direcionam o tráfego de volta para a mesma sub-rede de onde se originou.

en: Automatically detect the point-to-point status on interface by checking the full duplex link status. This is the default for interfaces added to the bridge.
pt: Detectar automaticamente o status ponto-a-ponto no interface verificando o estado do link full duplex. Este é o pré-definido para as interfaces adicionadas à bridge.

en: Automatically generate a shared TLS authentication key
pt: Gerar automaticamente uma chave de autenticação TLS partilhada

en: Automatically generate a shared TLS authentication key.
pt: Gerar automaticamente uma chave de autenticação TLS partilhada.

en: Automatically generate a shared key
pt: Gera automaticamente uma chave partilhada

en: Automatically ping host
pt: ping host automaticamente

en: Available Widgets
pt: Widgets disponíveis

en: Available range
pt: Gama disponível

en: Avoid authentication for addresses and subnets in this list
pt: Evitar a autenticação de endereços e sub-redes nesta lista

en: Avoid authentication for physical addresses in this list
pt: Evitar a autenticação de endereços fisicos nesta lista

en: Back
pt: Voltar

en: Backend for authentication
pt: Backend para autenticação

en: Backend/Frontend
pt: Fim Traseiro/Fim frontal

en: Backoff Cutoff
pt: Intervalo Iniciais

en: Backup Count
pt: Contador de Backup

en: Backup count must be greater than zero.
pt: A contagem de backup deve ser maior que zero.

en: Backup firewall versions
pt: Backup das versões do firewall

en: Backup services
pt: Serviços de Backup

en: Backup successful, current file list:
pt: Backup bem sucedido, lista de ficheiros atuais

en: Balances outgoing traffic across the active ports based on hashed protocol header information and accepts incoming traffic from any active port. This is a static setup and does not negotiate aggregation with the peer or exchange frames to monitor the link. The hash includes the Ethernet source and destination address, and, if available, the VLAN tag, and the IP source and destination address.
pt: Estabelece o balanceamento do tráfego de saída entre as portas ativas com base em informações de cabeçalho de protocolo hash e aceita o tráfego de entrada de qualquer porta ativa. Esta é uma configuração estática e não negocia a agregação com o par ou exchange frames para monitorizar o link. O hash inclui a origem Ethernet, o endereço de destino e, se disponível, a VLAN tag e a origem IP e o endereço de destino.

en: Balancing Algorithm
pt: Algoritmo de balanceamento

en: Bandwidth
pt: Largura de Banda

en: Bandwidth metric should be either bit/s, kbit/s or Mbit/s
pt: Largura de banda métrica deve ser ou bit/s, kbit/s ou Mbit/s

en: Bandwidth out of range
pt: Largura de banda fora do intervalo

en: Bandwidth: Set ONLY for MLPPP connections and ONLY when links have different bandwidths.
pt: Bandwidth: Configure SOMENTE para ligações  MLPPP e SOMENTE quando os ooinks têm diferentes largura de banda.

en: Banned host IP addresses
pt: Endereços IP de Host banidos

en: Base DN
pt: DN de Base

en: Be aware of how much space is consumed by backups before adjusting this value.
pt: Esteja atento de quanto espaço está a ser usado por backups antes de ajustar este valor.

en: Be aware that increasing this value increases every log file size, so disk usage will increase significantly.
pt: Esteja ciente de que aumentar este valor aumenta cada tamanho de arquivo de registo, assim o uso de disco aumentará significativamente.

en: Bind Password
pt: Obriga a password

en: Bind credentials
pt: Ligações de credenciais

en: Bind user DN
pt: Obriga utilizador DN

en: Bitmask: Applies the subnet mask and keeps the last portion identical; 10.0.1.50 -&gt; x.x.x.50.
pt: Bitmask: Aplica a máscara de sub-rede e mantém a última porção idêntica;10.0.1.50 -&gt; x.x.x.50.

en: Blacklist
pt: Lista negra

en: Block
pt: Bloquear

en: Block RFC1918 Private Networks
pt: Bloquear redes privadas RFC1918

en: Block all IPv6 traffic
pt: Bloquear todo o tráfego IPv6

en: Block bogon networks
pt: Bloquear redes de bogon

en: Block browser/user-agents
pt: Bloquear navegador/utilizadores-agentes

en: Block private networks
pt: por-defeito

en: Block specific MIME type reply
pt: Bloquear resposta MIME do tipo específico

en: Block this client connection based on its common name
pt: Bloquear esta ligação com base no seu nome comum

en: Bogon Networks
pt: Redes Bogon

en: Bogons are prefixes that should never appear in the Internet routing table, and obviously should not appear as the source address in any packets you receive.
pt: Note: A frequência de atualização pode ser alterada em Sistema-> Firewall Avançado/ configurações do NAT.

en: Boolean
pt: Booleano

en: Boolean type must be true, false, on, or off.
pt: Tipo Booleano deve ser verdadeiro, falso, ligado e desligado

en: Both
pt: Ambos

en: Both maximum new connections per host and the interval (per second(s)) must be specified
pt: Tanto as novas ligações máximas por host quanto o intervalo (por segundo (s)) devem ser especificados

en: Both the Certificate and CRL must be specified.
pt: Quer o certificado quer a CRL devem ser especificados.

en: Both throttling parameters should either be filled or empty
pt: Ambos os parâmetros de estrangulamento devem ser preenchidos ou vazios

en: Bridge Devices
pt: Dispositivos Bridge

en: Bridge Interface
pt: Interface Bridge

en: Bridge configuration
pt: Configuração de Bridge

en: Bridging a wireless interface is only possible in hostap mode.
pt: Um interface wireless em bridge só é possível no modo hostap.

en: Briefly description of this ftp proxy
pt: Breve descrição deste proxy ftp

en: Broadcom and BlueSteel uBsec 5x0x crypto accelerator
pt: Broadcom e BlueSteel uBsec 5x0x acelerador de criptografia

en: Buffer size
pt: Tamanho do buffer

en: Burst
pt: Ruptura.

en: By Destination IP
pt: Por destino de IP

en: By IP Pair
pt: Por par de IP

en: By Source IP
pt: Por IP de origem

en: By default DHCPv6 leases are displayed in UTC time. By checking this box DHCPv6 lease time will be displayed in local time and set to time zone selected. This will be used for all DHCPv6 interfaces lease time.
pt: Por defeito DHCP leases são exibidos na hora UTC. Ao selecionar esta opção a hora DHCPv6 lease será apresentada no hora local e definida para o time zone selecionado. Isto será usado para todos os interfaces DHCP lease de tempo.

en: By default NTP will listen for all supported NMEA sentences. Here one or more sentences to listen for may be specified.
pt: Por defeito o NTP escuta todas as decisões NMEA suportadas. Uma ou mais decisões para ouvir podem ser especificadas aqui.

en: By default deny access to UPnP and NAT-PMP?
pt: Por defeito recusa acesso ao UPnP e NAT-PMP?

en: By default schedules clear the states of existing connections when the expiration time has come. This option overrides that behavior by not clearing states for existing connections.
pt: Por defeito os agendamentos apagam os estados das ligações existemtes quando o tempo de expiração se aproxima. Esta opção substitui essa funcionalidade pelo facto de não limpar estados para conexões existentes.

en: By default, if a hostname resolves IPv6 and IPv4 addresses IPv6 will be used, if you check this option, IPv4 will be used instead of IPv6.
pt: Por defeito se um hostname resolver os endereços IPV6 e IPv4, IPV6 será usado. Se marcar esta opção, IPv4 será usado em vez de IPv6.

en: By default, if several SAs match, the newest one is preferred if it's at least 30 seconds old. Select this option to always prefer old SAs over new ones.
pt: Por predefinição, se vários SAs coincidirem, o mais recente é o preferido se for pelo menos 30 segundos mais velho. Selecione esta opção para dar sempre preferência a SAs antigos em relação aos novos.

en: By default, when a rule has a specific gateway set, and this gateway is down, rule is created and traffic is sent to default gateway.This option overrides that behavior and the rule is not created when gateway is down
pt: Por defeito quando uma regra tem definida uma gateway especifica, e essa gateway está em baixo, a regar é criada e o tráfego é enviado para a gateway pré-definida. Esta opção substitui essa funcionalidade e a regra não é criada quando a gateway está em baixo.

en: Bypass firewall rules for traffic on the same interface
pt: Ignorar regras da firewall para tráfego na mesma interface

en: Bytes In
pt: Bytes de entrada

en: Bytes Out
pt: Bytes de saída

en: Bytes Received
pt: Bytes Recebidos

en: Bytes Sent
pt: Bytes Enviados

en: Bytes in
pt: Bytes de entrada

en: Bytes out
pt: Bytes de saída

en: CA mismatch between the Certificate and CRL. Unable to Revoke.
pt: Incompatibilidade de CA entre o certificado e a CRL. Não é possível revogar.

en: CA to use
pt: CA para usar

en: CARP Interface
pt: Interface CARP

en: CARP has been enabled.
pt: CARP foi habilitado.

en: CARP has detected a problem and this unit has been demoted to BACKUP status.
pt: O CARP detectou um problema e esta unidade foi rebaixada para o status BACKUP.

en: CF E-Mail
pt: Email CA

en: CF Key
pt: Chave CF

en: COMMAND
pt: COMANDO

en: CPU Type
pt: Tipo de CPU

en: CPU usage
pt: Utilização de CPU

en: CRL data
pt: Dados CRL.

en: CURL options
pt: Opções CURL

en: Cache directory location
pt: Localização do diretorio cash

en: Cache entry expire time
pt: Tempo de expiração da entrada de cache

en: Cache size
pt: Tamanho da cache

en: Cache size in Megabytes
pt: Tamanho do cash em Megabytes

en: Cached IP
pt: IP em cache

en: Can be specified to filter outgoing messages. By default, all messages are sent. If a level is specified, only messages with a severity at least as important as this level will be sent.
pt: Pode ser especificado para filtrar mensagens de saída. Por defeiito, todas as mensagens são enviadas. Se for especificado um nível, apenas mensagens com uma gravidade pelo menos tão importante como este nível serão enviadas.

en: Cannot add IPv4 Gateway Address because no IPv4 address could be found on the interface.
pt: Não é possível adicionar um endereço IPv4 na gateway, porque não foi encontrado nenhum endereço IPv4 na interface.

en: Cannot add IPv6 Gateway Address because no IPv6 address could be found on the interface.
pt: Não pode ser adicionado um endereço IPv6 à Gateway porque não pode ser encontrado endereço IPv6 no interface.

en: Cannot delete Schedule. Currently in use by %s
pt: Não é possível apagar a agenda de tarefas. Atualmente em uso por %s

en: Cannot delete alias. Currently in use by %s
pt: Não é possível apagar o alias. Atualmente está em uso por %s

en: Cannot enable static ARP when you have static map entries without IP addresses. Ensure all static maps have IP addresses and try again.
pt: Não é possível ativar o ARP quando tem entradas estáticas de map sem endereços IP. Certifique-se que todos os mapas estáticos têm endereços estáticos IP e volte a tentar.

en: Cannot revoke certificates for an imported/external CRL.
pt: Não é possível revogar certificados para CRL importada/externa.

en: Capabilities:
pt: Funções:

en: Captive Portal
pt: Portal Cativo

en: Capture
pt: Capturar

en: Capture local
pt: Local de captura

en: Capture output
pt: Captura de saída

en: Category
pt: Categoria

en: Cell Current Down
pt: Célula atualmente em baixo

en: Cell Current Up
pt: Célula atualmente em cima

en: Cell Downstream
pt: Célula Downstream

en: Cell Service
pt: Serviço de celular

en: Cell Upstream
pt: Célula Upstream

en: Certificate
pt: Certificado

en: Certificate Authority
pt: Certificados de Autoridade

en: Certificate Depth
pt: Certificado de Profundidade

en: Certificate Name
pt: Confirmação

en: Certificate Private Key
pt: Chave privada do certificado

en: Certificate Revocation List %s is in use and cannot be deleted
pt: Lista do certificado revogado %s está em utilização e não pode ser apagada.

en: Certificate Revocation List data
pt: Dados da Lista de Revogação de Certificados

en: Certificate authority
pt: Autoridade de certificação

en: Certificate data
pt: Data do Certificado

en: Certificates
pt: Certificado

en: Change DHCP display lease time from UTC to local time.
pt: Alterar a apresentação do tempo de lease do DHCP de UTC para a hora local.

en: Change DHCPv6 display lease time from UTC to local time.
pt: Alterar a apresentação de hora DHCPv6 lease do UTC para hora local

en: Change the check buffer size (in bytes). Higher values may help find string or regex patterns in very large pages, though doing so may imply more memory and CPU usage. The default value is 16384.
pt: Alterar o tamanho do buffer de verificação (em bytes). Valores mais altos podem ajudar a encontrar padrões de string ou regex em páginas muito grandes, embora isso possa implicar mais memória e uso de CPU. O valor por defeito é 16384.

en: Changes will be active after apply (rules tab)
pt: As alterações serão ativadas após a aplicação (guia de regras).

en: Changing name on a gateway group is not allowed.
pt: Não é permitido alterar o nome num grupo da gateway.

en: Changing name on a gateway is not allowed.
pt: Alterar o nome da gateway não é permitido.

en: Channel
pt: Canal

en: Check Interval
pt: Intervalo de verificação

en: Check Timeout
pt: Tempo limite de verificação

en: Check certificate of aliases URLs
pt: Verificar certificado de aliases URLs

en: Check for updates
pt: Verificar atualizações

en: Check for updates to view available plugins.
pt: Verificar atualizações para ver os plug-ins disponíveis

en: Check for updates to view changelog history.
pt: Verifique se há atualizações para visualizar o histórico do changelog.

en: Check interval
pt: Intervalo de verificação

en: Check link status on all interfaces with configured CARP VIPs.
pt: Verifique o estado do link em todas as interfaces com os VIP CARP configurados.

en: Check this box for WCCP encapsulation version 2, or leave unchecked for version 1.
pt: Marque esta opção para versão 2 de WCCP encapsulation, ou deixe por marcar para a versão 1.

en: Check type
pt: Tipo de verificação

en: Checking this option will disable hardware TCP segmentation offloading (TSO, TSO4, TSO6). This offloading is broken in some hardware drivers, and may impact performance with some specific NICs.
pt: Ao marcar esta opção o TCP Segmentation Offloading por hardware (TSO, TSO4, TSO6) será desativada. Este recurso está quebrado em alguns drivers de hardware e pode afetar o desempenho com algumas NICs específicas."

en: Checking this option will disable hardware checksum offloading. Checksum offloading is broken in some hardware, particularly some Realtek cards. Rarely, drivers may have problems with checksum offloading and some specific NICs.
pt: Ao marcar esta opção o TCP Segmentation Offloading por hardware (TSO, TSO4, TSO6) será desativada. Este recurso está quebrado em alguns drivers de hardware e pode afetar o desempenho com algumas NICs específicas."

en: Checking this option will disable hardware large receive offloading (LRO). This offloading is broken in some hardware drivers, and may impact performance with some specific NICs.
pt: A marcação desta opção desativará o Large Receive Offloading (LRO). Este descarregamento está quebrado em alguns drivers de hardware e pode afetar o desempenho com algumas NICs específicas.

en: Chinese (Simplified)
pt: Chinês (simplificado)

en: Choose TTL for your dns record.
pt: Escolha o TTL para o registo dns

en: Choose a Certificate Authority (CA)
pt: Escolha um certificado de Autoridade (CA)

en: Choose a Certificate to Revoke
pt: Escolha um certificado para revogar

en: Choose a Server Certificate
pt: Escolha um Certificado de servidor

en: Choose a TCP port to be used for the local statistics page. The default value is 8822.
pt: Escolha uma porta TCP a ser usada para a página de estatísticas locais. O valor padrão é 8822.

en: Choose a language for the web GUI.
pt: Escolha o idioma para o web GUI.

en: Choose an Existing Certificate
pt: Escolha um Certificados existente

en: Choose an existing certificate
pt: Escolher um certificado existente

en: Choose how to test. By using IF it tests if the condition evaluates to true. If you use UNLESS, the sense of the test is reversed.
pt: Escolha como testar, ao usar IF testa se a condição é avaliada como verdadeira. Se usar UNLESS, o sentido do teste é invertido.

en: Choose on which interface packets must come in to match this rule.
pt: Escolha em que interface os pacotes devem entrar para corresponder a esta regra.

en: Choose one of the 24 standard syslog facilities. The default value is local0.
pt: Escolha uma das 24 facilidades syslog padrão. O valor por defeito é local0

en: Choose the Internet Protocol this gateway uses.
pt: Escolher o Protocolo de internet que esta gateway usa.

en: Choose the connect behaviour here, when using CARP you might want to consider the 'Respond only' option here (wait for the other side to connect).
pt: Escolha aqui o comportamento de ligação. Ao usar o CARP, pode considerar a opção "Responder apenas" aqui (aguarde o outro lado se ligar)

en: Choose the members that will be used for the link aggregation
pt: Escolha os membros que serão usados para a agregação do link

en: Choose the type of certificate to generate here, the type defines it's constraints
pt: Escolha o tipo de certificado que pretende gerar aqui. O tipo define as suas restrições.

en: Choose what to do with DNS requests that match the criteria specified below.
pt: Escolha o que fazer com pedidos de DNS que correspondam aos critérios especificados a baixo.

en: Choose what to do with packets that match the criteria specified below.
pt: Escolha o que fazer com pacotes que correspondam aos critérios especificados abaixo.

en: Choose which IP protocol this rule should match.
pt: Escolha qual protocolo IP essa regra deverá corresponder.

en: Choose which interface the host to be woken up is connected to.
pt: Escolha em que interface se encontra ligado, o host que será acordado.

en: Choose which interface this gateway applies to.
pt: Escolher a qual interface esta gateway se aplica.

en: Choose which interface this host is connected to.
pt: Escolha em que interface este host está ligado.

en: Choose which interface this rule applies to
pt: Escolha a que interface esta regra se aplica

en: Choose which interface this rule applies to.
pt: Escolha em que interface esta regra se aplica.

en: Cipher
pt: Cifra

en: City
pt: Cidade

en: City or other Locality name (e.g. Middelharnis, Leipzig, Louisville).
pt: Cidade ou outro nome Localidade (por exemplo, Middelharnis, Leipzig, Louisville).

en: ClassType
pt: Tipo de Class

en: Classtype
pt: Tipo de classe

en: Clear
pt: Apagar

en: Clear All
pt: Apagar tudo

en: Clear Selection
pt: Apagar seleção

en: Clear log
pt: Apagar log

en: Clears the dont-fragment bit from a matching IP packet.
pt: Apaga o bit non-fragment de um pacote IP correspondente.

en: Click individual date to select that date only. Click the appropriate weekday Header to select all occurrences of that weekday.
pt: Clique em data individual para selecionar apenas essa data. Clique no cabeçalho do dia útil adequado para selecionar todas as ocorrências desse dia da semana.

en: Click this button to download the system configuration in XML format.
pt: Clique neste botão para fazer o download da configuração do sistema no formato.

en: Click to check for updates.
pt: Clique para verificar as atualizações.

en: Click to create a user certificate.
pt: Clique para criar um utilizador certificado.

en: Click to view full changelog history.
pt: Clique para ver o histórico completo do changelog.

en: Clicking save will force a configuration sync if it is enabled! (see Configuration Synchronization Settings below)
pt: Ao Cilcar em guardar irá forçar a configuração de sincronização se ela estiver activada! (veja em baixo as definições de configuração da sincronização)

en: Client Certificate
pt: Certificado do cilente

en: Client Configuration (mode-cfg)
pt: Configuração cliente (mode-cfg)

en: Client Export
pt: Exportação de clientes

en: Client Instance Statistics
pt: Estatísticas da instância do cliente

en: Client Management Port
pt: Porta de gestão do Cliente

en: Client Settings
pt: Configurações do cliente

en: Client Specific Overrides
pt: Substituições específicas do cliente

en: Client Timeout
pt: Tempo limite do cliente

en: Client connections
pt: Ligações do cliente

en: Client identifier
pt: Identificador do cliente

en: Clients
pt: Clientes

en: Clients will be disconnected after this amount of inactivity. They may log in again immediately, though. Enter 0 to disable idle timeout.
pt: Os clientes serão desconectados após o período de actividade. Podem fazer login imediatamente de novo. Digite 0 para desativar o tempo limite de inatividade.

en: Clients will be disconnected after this amount of time, regardless of activity. They may log in again immediately, though. Enter 0 to disable hard timeout (not recommended unless an idle timeout is set).
pt: Os clientes serão desconectados após o período de tempo, independentemente da atividade. Eles podem fazer login imediatamente de novo. Digite 0 para desativar o tempo limite (não recomendado a menos que um tempo limite de inatividade esteja definido).

en: Clock Altitude
pt: Altitude do Relógio

en: Clock Latitude
pt: Altitude do Relógio

en: Clock Longitude
pt: Longitude do Relógio

en: Clock location
pt: Localização do relógio

en: Clock stratum must be a number in the range 0..16
pt: Clock stratum terá se ser um numero entre os valores 0...16

en: Clone phase2
pt: Clonagem de phase 2

en: Clone related phase 2 entries as well, remember to change the networks. All phase 2 entries will be added in disabled state
pt: Entradas da fase 2 relacionadas com clonagens, não se esqueça de alterar as redes. Todas as entradas da fase 2 serão adicionadas no estado desativado

en: Close
pt: Guardar

en: Collect NetFlow data on this firewall for use with Insight. Note that the local cache only holds the latest 100 MB of data.
pt: Coletar dados do NetFlow na firewall para uso com o Insight. Note que o cache local contém somente os últimos 100 MB de dados.

en: Collected reports
pt: Relatórios coletados

en: Collection
pt: Compilação

en: Collisions
pt: Colisões

en: Command
pt: Comando

en: Commands
pt: Comandos

en: Comment
pt: Comentário

en: Commercial Support
pt: Suporte Comercial

en: Common Name
pt: Web GUI

en: Common name
pt: Nome comum

en: Common wireless configuration - Settings apply to all wireless networks on
pt: Preservar configurações frequentas.

en: Complete Signing Request
pt: Completar a assinatura do pedido

en: Compress tunnel packets using the LZO algorithm. Adaptive compression will dynamically disable compression for a period of time if OpenVPN detects that the data in the packets is not being compressed efficiently.
pt: Defenir o valor do cabeçalho de pacotes de túnel do TOS IP para igualar o pacote de valor encapsulado

en: Compression
pt: Compressão

en: Computer / Device
pt: computador / dispositivo

en: Concurrent Connections
pt: Ligações concorrentes

en: Concurrent connections
pt: Ligações simultâneas

en: Concurrent user logins
pt: Logins simultâneos do usuário

en: Config File Override
pt: Substituição do Arquivo de Configuração.

en: Configuration
pt: Configuração

en: Configuration Change
pt: Configuração Alterada

en: Configuration File Override
pt: Substituição do Arquivo de Configuração.

en: Configuration Mode
pt: Modo de Configuração

en: Configuration Synchronization Settings (XMLRPC Sync)
pt: Definições das Configurações de Sincronização (XMLRPC Sync)

en: Configuration diff from %s to %s
pt: Configuração diff de %s para %s

en: Configuration file is encrypted.
pt: Ficheiro de configuração está encriptado.

en: Configure LAN Interface
pt: Configure interface de rede

en: Configure WAN Interface
pt: Configure o interface da WAN

en: Configure a NULL Service name
pt: Configure o nome do Serviço NULL

en: Configure a maximum Time to live for RRsets and messages in the cache. The default is 86400 seconds (1 day). When the internal TTL expires the cache item is expired. This can be configured to force the resolver to query for data more often and not trust (very large) TTL values.
pt: Configure o tempo máximo de vida para RRsets e mensagens na cash. Por defeito é 86400 segundos (1 dia). Quando o TTL interno expira, o item do cache expira. Pode ser configurado para forçar a resolução a consultar os dados com mais frequência e não confiar (muito grande) nos valores TTL.

en: Configure a minimum Time to live for RRsets and messages in the cache. The default is 0 seconds. If the minimum value kicks in, the data is cached for longer than the domain owner intended, and thus less queries are made to look up the data. The 0 value ensures the data in the cache is as the domain owner intended. High values can lead to trouble as the data in the cache might not match up with the actual data anymore.
pt: Configure o  tempo mínimo de vida para RRsets e mensagens na cash. Por defeito é 0 segundos. Se o valor mínimo entra em ação, os dados são armazenados em cache por mais tempo do que o dono do domínio pretende, sendo que deste modo menos consultas são efetuadas para consulta de dados. O valor 0 garante que os dados na cache são como pretendidos pelo dono do domínio. Valores altos podem gerar problemas, já que os dados na cache podem não coincidir com os dados reais.

en: Configure listen addresses for the statistics page to enable remote access, i.e. 10.0.0.1:8080 or haproxy.example.com:8999. Use TAB key to complete typing a listen address.
pt: Configure os endereços de escuta para a página de estatísticas para ativar o acesso remoto, ou seja, 10.0.0.1:8080 ou haproxy.example.com:8999. Use a tecla TAB para completar a insersão de um endereço de escuta

en: Configured Ranges
pt: Intervalos configurados

en: Configuring L2TP VPN service...
pt: A configurar o serviço L2TP VPN...

en: Configuring PPPoE VPN service...
pt: A configurar o serviço PPPoE VPN...

en: Configuring PPTP VPN service...
pt: A configurar o serviço PPTP VPN...

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Connect
pt: Ligado

en: Connect To
pt: Ligar a

en: Connect to this host
pt: Ligação a este host

en: Connected Since
pt: Ligado desde

en: Connection
pt: Ligação

en: Connection Status
pt: Estado da ligação

en: Connection Timeout
pt: Tempo limite da ligaçao

en: Connection blocking
pt: Ligação bloquada

en: Connection failed (Refused/Timeout)
pt: Ligação falhou (Recusado/Tempo limite)

en: Connection method
pt: Método de ligação

en: Console driver
pt: Controlador da Consola

en: Console menu
pt: Menu da consola

en: Consumer Key
pt: Chave de consumidor

en: Content
pt: Conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Continuously attempt to resolve the server host name. Useful when communicating with a server that is not permanently connected to the Internet
pt: Tentar continuamente resolver o nome do servidor. Comunicar com um servidor que não está permanentemente conectado á internet

en: Conveyance (ATA Disks Only)
pt: Transporte (Apenas ATA Disks)

en: Cookie length
pt: Comprimento do cookie

en: Cookie name
pt: Nome do Cookie

en: Cookie name to use for stick table (if appropiate table type is selected).
pt: Nome do cookie a ser usado em table stick (Se o tipo de tabela apropriado estiver selecionado).

en: Copy my MAC address
pt: Copiar o meu endereço MAC

en: Copy the certificate signing data from here and forward it to your certificate authority for signing.
pt: Copie os dados de assinatura do certificado daqui e envie-os para á autoridade de certificação para assinatura.

en: Core Critical:
pt: Núcleo crítico

en: Core Warning:
pt: Aviso no núcleo

en: Could not connect to the LDAP server. Please check your LDAP configuration.
pt: Não foi possível ligar ao servidor LDAP. Por favor verifique as configurações LDAP.

en: Could not find the repository on the selected mirror.
pt: Não foi encontrado o repositório no mirror selecionado.

en: Could not locate any defined CARP interfaces.
pt: Não foi possível localizar qualquer interface CARP definida.

en: Could not restart service `%s'
pt: Não é possível reiniciar o serviço '%s'

en: Could not restart unknown service `%s'
pt: Não é possível reiniciar o serviço desconhecido '%s'

en: Could not start service `%s'
pt: Não foi possível iniciar o serviço '%s'

en: Could not start unknown service `%s'
pt: Não foi possível iniciar o serviço desconhecido '%s'

en: Could not stop unknown service `%s'
pt: Não foi possível parar o serviço desconhecido '%s'

en: Count
pt: Contagem

en: Counters
pt: Contadores

en: Country (listed with country code and regulatory domain)
pt: Nota: Qualquer definição de país diferente do valor "pré-definido" substituirá a configuração de domínio regulador

en: Country Code
pt: Código de País

en: Country:
pt: Provedor:

en: Create API key
pt: Criar chave API

en: Create Phase1
pt: Criar Phase1

en: Create a Certificate Signing Request
pt: Criar uma solicitação de assinatura de certificado

en: Create a New Certificate Authority (CA) Certificate
pt: Criar um novo certificado de autoridade (CA) de certificação

en: Create a New Server Certificate
pt: Criar um novo certificado de servidor

en: Create a static ARP table entry for this MAC and IP address pair.
pt: Crie uma entrada de tabela ARP estática para este MAC e para o par de endereços IP.

en: Create an intermediate Certificate Authority
pt: Criar uma Certificação de Autoridade intermediária

en: Create an internal Certificate
pt: Criar uma solicitação de assinatura de certificado

en: Create an internal Certificate Authority
pt: Criar uma Certificação de Autoridade interna

en: Create an internal Certificate Revocation List
pt: Criar uma lista interna de certificados revogados

en: Create new Certificate
pt: Criar novo Certificado

en: Create one under
pt: Criar um em

en: Create vouchers
pt: Criar Vouchers

en: Created
pt: Criado

en: Credentials TTL needs to be an integer value above 0
pt: As credenciais TTL necessita, de ser um valor inteiro acima de 0

en: Cryptographic Settings
pt: Configurações criptográficas

en: Current
pt: Currente

en: Current Version
pt: Versão atual

en: Current View - Details
pt: Visualização atual - Detalhes

en: Current View - Overview
pt: Visualização atual - Visão Geral

en: Current date/time
pt: data/hora actual

en: Current detail is showing
pt: Detalhe atual está a ser exibido

en: Current space used:
pt: Espaço atual usado:

en: Current total state count
pt: Contagem total atual do estado

en: Current: %s MHz, Max: %s MHz
pt: Atual: %s MHz, Max: %s MHz

en: Currently Revoked Certificates for CRL
pt: Certificados actualmente revogados para CRL

en: Custom (minutes)
pt: Personalizado (minutos)

en: Custom HTTP check
pt: Verificação HTTP personalizada

en: Custom TCP check
pt: Verificação HTTP personalizada

en: Custom options
pt: Opção persolnalizadas

en: Custom template
pt: Modelo personalizado

en: Czech
pt: Checo

en: DH Parameters Length
pt: Comprimento dos parâmetros DH

en: DH key group
pt: Grupo DK key

en: DHCP Domain Override
pt: Substituição de domínio DHCP

en: DHCP Leases Status
pt: Estado dos Leases do DHCP

en: DHCP Registration
pt: Registo DHCP

en: DHCP Relay
pt: Relay DHCP

en: DHCP Relay configuration
pt: Configuração do DHCP Relay

en: DHCP Relay is currently enabled. Cannot enable the DHCP Server service while the DHCP Relay is enabled on any interface.
pt: DHCP Relay está atualmente ativo.  Não é possível ativar o serviço, servidor de DHCP, enquanto o DHCP Relay está ativo em qualquer interface.

en: DHCP Server
pt: Servidor DHCP

en: DHCP Server is currently enabled. Cannot enable the DHCP Relay service while the DHCP Server is enabled on any interface.
pt: Servidor de DHCP está atualmente ativo. Náo é possível ativar o serviço de DHCP Relay enquanto o servidor DHCP está activo em qualquer interface.

en: DHCP Static Mappings for this interface.
pt: Mapeamento estático do DHCP para o interface.

en: DHCP client configuration
pt: Configuração do cliente DHCP

en: DHCP service events
pt: Eventos de serviço DHCP

en: DHCPv6 Relay
pt: Servidor DHCP

en: DHCPv6 Relay configuration
pt: Configuração do DHCPv6 Relay

en: DHCPv6 Server
pt: Servidor DHCPv6

en: DHCPv6 Static Mappings for this interface.
pt: Mapeamento estático DHCPv6 para este interface.

en: DHCPv6 client configuration
pt: Ativar debug

en: DISABLED
pt: Desativado

en: DNS Default Domain
pt: Domínio por defeito DNS

en: DNS Filter
pt: Filtro DNS

en: DNS Lookup
pt: Procura de DNS

en: DNS Rebind Check
pt: Desativar a verificação do DNS Rebinding

en: DNS Server
pt: Servidor DNS

en: DNS Server 1
pt: Servidor 1 DNS

en: DNS Server 2
pt: Servidor 2 DNS

en: DNS Server 3
pt: Servidor 3 DNS

en: DNS Server 4
pt: Servidor 4 DNS

en: DNS Servers
pt: Servidores DNS

en: DNS Service
pt: Serviço DNS

en: DNS server options
pt: Opções do servidor de DNS

en: DNS server to provide for connecting client systems.
pt: Servidor de DNS para fornecer ligações a sistemas Clientes

en: DNS servers
pt: Servidores DNS

en: DNS subjectAltName values must be valid hostnames or FQDNs
pt: Os valores do DNS do subjectAltName, deve ser um hostname válido ou FQDNs.

en: DNSKEY's are fetched earlier in the validation process when a %sDelegation signer%s is encountered. This helps lower the latency of requests but does utilize a little more CPU.
pt: DNSKEY’s são trazidas mais cedo para o processo de validação quando a %sDelegation   signer%s é encontrada. Isto ajuda a diminuir a latencia de pedidos mais utiliza um pouco mais de CPU.

en: DNSSEC data is required for trust-anchored zones. If such data is absent, the zone becomes bogus. If this is disabled and no DNSSEC data is received, then the zone is made insecure.
pt: Dados DNSSEC são requeridos para zonas ancoradas em confiança. Se tais dados estiverem ausentes a zona torna-se fictícia. Se isto estiver desativado e nenhuns dados DNSSEC forem recebidos então a zona é feita insegura.

en: DUID Identifier
pt: Identificador DUID

en: Daily
pt: Diariamente

en: Dashboard
pt: Painel de controle

en: Dashboard Widgets
pt: Widgets do Painel de controle

en: Date
pt: Data

en: Date from
pt: Data de

en: Date to
pt: Data para

en: Day of the month
pt: Dia do mês

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Days
pt: Dias

en: Days of the week
pt: Dias da semana

en: Dead Peer Detection
pt: Deteção de pares mortos

en: Debug level
pt: Nivel de Debug

en: Debug level needs to be an integer value between 0 and 7
pt: Nível de debug deve ser um valor inteiro entre 0 e 7

en: Debug level, ranging from 0 to 7.  Higher is more verbose. The default is 5. (These levels correspond to the syslog(3) levels.)
pt: Nível de depuração, variando de 0 a 7. Maior é mais detalhado. O padrão é 5. (Esses níveis correspondem aos níveis do syslog (3).)

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Padrão

en: Default (no preference, typically autoselect)
pt: Pode definir aqui explicitamente o modo de velocidade e duplex para esta interface. AVISO: DEVE deixar este conjunto para autoselect (negociar automaticamente a velocidade) a menos que a porta a que esta interface se liga tenha a sua velocidade e duplex forçada.

en: Default Gateway
pt: Gateway pré definida.

en: Default Options TTL
pt: Opções do TTL por defeito

en: Default Parameters
pt: Parâmetros por defeito

en: Default certificate
pt: Certificado por defeito

en: Default deny
pt: Por defeito recusa

en: Default for server
pt: Servidor por defeito

en: Default lease time
pt: Tempo pré-definido do lease

en: Default lease time (seconds)
pt: Tempo por defeito do lease (segundos)

en: Default option for all server entries.
pt: Opções por defeito para todos as entradas do servidor

en: Default ttl
pt: ttl por defeito

en: Default: 0
pt: Pré-definido: 0

en: Default: 9999
pt: Pré-definido: 9999

en: Defaults
pt: Por defeito

en: Defined by
pt: Definido por

en: Defines the TTL threshold for the network interface. Packets with a lower TTL than the threshold value will be ignored. This setting is optional, and by default the threshold is 1.
pt: Define o limite TTL para a interface de rede. Pacotes com um TTL mais baixo que o limite de valor serão ignorados. Esta definição é opcional e por defeito o limite é 1.

en: Delay
pt: Atraso

en: Delay between requesting peer acknowledgement.
pt: Atraso entre o pedido de reconhecimento de pares.

en: Delegated Prefixes
pt: Prefixos delegados

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete CRL
pt: Apagar CRL

en: Delete Capture
pt: Apagar Captura

en: Delete Tunable
pt: Apagar parametro

en: Delete this certificate from the CRL
pt: Apagar este certificado desta CRL.

en: Delete this certificate from the CRL?
pt: Apagar este certificado da CRL?

en: Deleted backup with timestamp %s and description "%s".
pt: Apagar backup com timestamp %s e descrição "%s".

en: Denied Req
pt: Req Negado

en: Deny
pt: Recusar

en: Deny mode 6 control message trap service (default: enabled).
pt: Recusa o modo 6 de control de mensagen do serviço trap (por defeito: activado)

en: Deny packets that attempt a peer association (default: enabled).
pt: Recusa pacotes que tenham uma associação de pares (por defeito: ativado).

en: Deny state modifications (i.e. run time configuration) by ntpq and ntpdc (default: enabled).
pt: Recusa modificações do estado  (i.e. Configuração de tempo de execução) de ntpq e ntpdc (por defeito: ativado).

en: Deny unknown clients
pt: Recusar clientes desconhecidos

en: Deny: This action stops queries from hosts within the netblock defined below.
pt: Negar: Essa ação interrompe as consultas de hosts dentro do netblock definido abaixo.

en: Description
pt: Descrição

en: Description for this Lua script.
pt: Descrição para este script Lua.

en: Description for this account.
pt: Descrição para esta conta.

en: Description for this certificate.
pt: Descrição para este certificado.

en: Description for this server.
pt: Descrição para este servidor.

en: Description for this validation.
pt: Descrição para esta validação.

en: Description should be a string between 1 and 255 characters
pt: Descrição deve ser uma sequência de caracteres entre 1 e 255 caracteres

en: Description should be a string between 1 and 255 characters.
pt: Descrição deve ser uma seqüência de caracteres entre 1 e 255 caracteres

en: Description to identify this pipe.
pt: Descrição para identificação deste pipe.

en: Description to identify this zone.
pt: Descrição para identificação desta zona.

en: Descriptive name
pt: Nome descritivio

en: Descriptive name for the RADIUS server, for your reference.
pt: Nome descritivo para o servidor RADIUS, para sua referência.

en: Descriptive server name, for your own reference.
pt: Nome do servidor descritivo, para sua própria referência.

en: Deselect all (visible)
pt: Desmarque tudo (visível)

en: Destination
pt: Destino

en: Destination Address
pt: Endereço de Destino

en: Destination IP
pt: IP de destino

en: Destination IPs
pt: IPs de Destino

en: Destination IPv6 Prefix
pt: Prefixo de destino IPv6

en: Destination Port
pt: Porta de destino

en: Destination Ports
pt: Portas de Destino

en: Destination Server
pt: Servidor de destino

en: Destination Unreachable
pt: Destino inacessível

en: Destination address
pt: Sub-rede externa

en: Destination bit count
pt: Bit count de destino

en: Destination network for this static route
pt: Rede de destino para esta rota estatica

en: Destination port
pt: Porta de destino

en: Destination port from
pt: Porta de destino de

en: Destination port range
pt: Gama de portas de destino

en: Destination port to
pt: Redirecionar IP de destino

en: Destination prefix
pt: Prefixo de destino

en: Destination server
pt: Servidor de destino

en: Destinations
pt: Destinos

en: Detailed Logging
pt: Logging detalhado

en: Detailed settings
pt: Configurações detalhadas

en: Details
pt: Detalhes

en: Device Mode
pt: Modo de dispositivo

en: Device mode
pt: Modo dispositivo

en: Device: /dev/
pt: Dsipositivo: /dev/

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Devices with a Pulse Per Second output such as radios that receive a time signal from DCF77 (DE), JJY (JP), MSF (GB) or WWVB (US) may be used as a PPS reference for NTP.
pt: Dispositivo com saídas de Pulse por segundo tais como rádios que recebem um sinal de DCF77 (DE), JJY (JP), MSF (GB) ou WWVB (US) podem ser usados como uma referência PPS para NTP.

en: Diagnostics
pt: Diagnósticos

en: Dial on demand
pt: Valor do tempo limite de inatividade

en: Digest Algorithm
pt: Algoritmo de digest

en: Direction
pt: Direção

en: Directly send SOLICIT
pt: Enviar diretamente SOLICIT

en: Disable
pt: Desativado

en: Disable Auto-added VPN rules
pt: Desativar as regras VPN auto-adicionadas.

en: Disable DNS Rebinding Checks
pt: Desativar a verificação do DNS Rebinding

en: Disable Firewall
pt: Desativar Firewall

en: Disable Gateway Monitoring
pt: Desativar o monitoramento da gateway

en: Disable HTTP_REFERER enforcement check
pt: Desativar verificação de execução HTTP_REFERER

en: Disable IPv6
pt: Não encaminhar tráfico IPv6

en: Disable Reauth
pt: Desactivar reautenticação

en: Disable Rekey
pt: Desativar Rekey

en: Disable SSL Verification
pt: Desctivar a verificação SSL

en: Disable State Killing on Gateway Failure
pt: Desativar o estado interrupção na falha de Gateway

en: Disable VLAN Hardware Filtering
pt: Desativar o filtro de VLAN por hardware

en: Disable acfcomp (compression) (auto-negotiated by default).
pt: Desativa acfcomp (compressão) (auto-negociação por defeito)

en: Disable all auto-added VPN rules.
pt: Desativar todas as regras VPN auto-adicionadas.

en: Disable all default interface scrubing rules, mss clamping will also be disabled when you check this. Detailed settings specified below will still be used.
pt: Desativar todas as regras de limpeza de interface padrão, o bloqueio de mss também será desativado quando esta açaõ for verificada. As definições detalhadas especificadas abaixo continuarão a ser utilizadas

en: Disable all except ntpq and ntpdc queries (default: disabled).
pt: Desativa todas exceto as consultas ntpq e ntpdc (por defeito: desativado)

en: Disable all packet filtering.
pt: Desativar todos os pacotes de filtragem.

en: Disable expansion of this entry into IPs on NAT lists (e.g. 192.168.1.0/24 expands to 256 entries.
pt: Desativar expansão desta entrada nos IPs em listas de NAT (e.g. 192.168.1.0/24 expandidos até 256 entradas).

en: Disable hardware TCP segmentation offload
pt: Desabilitar TCP Segmentation Offload (TSO) por hardware

en: Disable hardware checksum offload
pt: Desabilitar checksum offload por hardware

en: Disable hardware large receive offload
pt: Desativar o hardware large receive offload

en: Disable integrated authentication
pt: Desativar a autenticação integrada

en: Disable interface scrub
pt: Desativar o interface scrub

en: Disable logging of web GUI successful logins
pt: Desativar o logging dos logins bem-sucedidos da Web GUI.

en: Disable ntpq and ntpdc queries (default: disabled).
pt: Desativa as consultas ntpq e ntpdc (por defeito: desativado)

en: Disable outbound NAT rule generation
pt: (NAT de saída está desativado)

en: Disable protocomp (compression) (auto-negotiated by default).
pt: Desativar protocolo ( compressão) (auto-negociável por defeito)

en: Disable reply-to
pt: Desativar reply-to

en: Disable reply-to on WAN rules
pt: Desativar  reply-to em regras WAN

en: Disable selected
pt: Desativar a selecção

en: Disable shortseq (auto-negotiated by default).
pt: Desativa ashortseq (auto-negociação por defeito)

en: Disable tcpmssfix (enabled by default).
pt: Desativar tcpmssfix (ativado por defeito).

en: Disable the startup/shutdown beep
pt: Desativar o som iniciar/desligar

en: Disable this phase1 entry
pt: Desativar esta entrada phase1

en: Disable this phase2 entry
pt: Defina esta opção para desativar esta phase 2 sem remover-la da lista

en: Disable this rule
pt: Desativar esta regra

en: Disable vjcomp(compression) (auto-negotiated by default).
pt: Desativar vjcomp (compactação) (auto-negociação por-defeito).

en: Disable web GUI redirect rule
pt: Desativar a regra de redirecionamento da web GUI

en: Disable writing log files to the local disk
pt: Desativar a gravação de arquivos de registo no disco local

en: Disabled
pt: Desativado

en: Disabled - No Compression
pt: Desabilitado - Sem Compressão

en: Disabled User
pt: Desativar utilizador

en: Disabled rule
pt: A configuração do NAT foi alterada.

en: Disabling the internal bridging is useful when traffic is to be processed with packet filtering.
pt: Ativa WME

en: Disallow
pt: Não permitir

en: Disconnect
pt: Desligado

en: Disk space currently used by log files:
pt: Espaço em disco usado atualmente por arquivos de registos:

en: Disk usage
pt: Utilização do disco

en: Dismiss this report
pt: Ignorar este relatório

en: Display
pt: Mostrar

en: Display number of items:
pt: Exibe o numero de itens:

en: Distinguished Name
pt: Nome único

en: Distinguished name
pt: Nome distinto

en: Distinguished name City
pt: Nome distinto da Cidade

en: Distinguished name Common Name
pt: Nome distinto Nome Comum

en: Distinguished name Country Code
pt: Nome Distinto do código de País

en: Distinguished name Email Address
pt: Nome distinto endereço de email

en: Distinguished name Organization
pt: Nome Distinto da Organização

en: Distinguished name State or Province
pt: Nome distinto da Cidade

en: Distributes outgoing traffic using a round-robin scheduler through all active ports and accepts incoming traffic from any active port.
pt: Distribui tráfego de saída usando um agendamento roud-robin através de todas as portas ativas e aceita o tráfego de entrada de qualquer porta ativa.

en: Diversity
pt: Antena de transmissão

en: Do Not Check
pt: Não Marque

en: Do not NAT
pt: Não execute NAT

en: Do not backup RRD data.
pt: Não faça backup aos dados RRD.

en: Do not change
pt: Não alterar

en: Do not enter static routes for networks assigned on any interface of this firewall. Static routes are only used for networks reachable via a different router, and not reachable via your default gateway.
pt: Não introduza rotas estáticas para redes associadas a qualquer interface desta firewall. Rotas estáticas são apenas usadas para redes alcançáveis via uma rota diferente, e não são alcançáveis via a gateway pré-definida.

en: Do not forward private reverse lookups
pt: Não encaminhar private reverse lookups

en: Do not fragment
pt: Não fragmentar

en: Do not specify both a Service name and a NULL Service name.
pt: Não especifique um nome de Serviço e o nome de Serviço NULL.

en: Do not use
pt: Não usar

en: Do not use 'local' as a domain name. It will cause local hosts running mDNS (avahi, bonjour, etc.) to be unable to resolve local hosts not running mDNS.
pt: Não use 'local' como nome de domínio. Isso fará com que os hosts locais que corram mDNS (avahi, bonjour, etc.) impossibilitem  de resolver os hosts locais que não executam o mDNS.

en: Do not use the Synchronize Config to IP and password option on backup cluster members!
pt: Não utilize a configuração da sincronização para IP e as opções de password nos membros do cluster de backup!

en: Do not use the Synchronize Config to IP and username option on backup cluster members!
pt: Não utilize a configuração da sincronização para IP e as opções utilizador nos membros do cluster de backup!

en: Do you really want to abort the test?
pt: Tem a certeza que pretende abortar o teste?

en: Do you really want to delete the selected Virtual IPs?
pt: Tem a certeza que pretende apagar os IPs Virtuais selecionados?

en: Do you really want to delete the selected clients?
pt: Deseja realmente eliminar os clientes selecionados?

en: Do you really want to delete the selected csc's?
pt: Adicionar csc

en: Do you really want to delete the selected gateway items?
pt: Tem a certeza que pretende apagar os itens da gateway selecionados?

en: Do you really want to delete the selected phase1 entries?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar esta entrada phase 1?

en: Do you really want to delete the selected phase2 entries?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a entrada phase 2 selecionada?

en: Do you really want to delete the selected rules?
pt: Tem a certeza que pretende apagar as regras selecionadas?

en: Do you really want to delete this API key?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta chave API?

en: Do you really want to delete this Certificate Authority and its CRLs, and unreference any associated certificates?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este certificado de autoridade e suas CRLs, e não referenciar quaisquer certificados associados?

en: Do you really want to delete this Certificate Revocation List?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta lista de certificados revogados?

en: Do you really want to delete this Certificate?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este certificado?

en: Do you really want to delete this GRE tunnel?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este túnel GRE?

en: Do you really want to delete this LAGG interface?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este interface LAGG?

en: Do you really want to delete this PPP interface?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este interface PPP?

en: Do you really want to delete this Pre-Shared Key?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta chave Pre-Partilhada?

en: Do you really want to delete this Server?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este Servidor?

en: Do you really want to delete this VLAN?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta VLAN?

en: Do you really want to delete this access list?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta lista de acessos?

en: Do you really want to delete this bridge?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta bridge?

en: Do you really want to delete this client?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este cliente?

en: Do you really want to delete this csc?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o csc's selecionado?

en: Do you really want to delete this domain override?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este domínio?

en: Do you really want to delete this entry?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta entrada?

en: Do you really want to delete this entry? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta entrada? Todos os elementos que ainda a usam tornar-se-ão inválidos (por exemplo, regras de filtro)!

en: Do you really want to delete this gateway group?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este grupo de gateway?

en: Do you really want to delete this gateway?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta gateway?

en: Do you really want to delete this gif tunnel?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este túnel gif?

en: Do you really want to delete this group?
pt: Tem a certeza que deseja apagar este grupo?

en: Do you really want to delete this group? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este grupo? Todos os elementos que ainda a utilizam tornar-se-ão inválidos (e.g. regras de filtro)!

en: Do you really want to delete this host?
pt: em a certeza que pretende apagar este host?

en: Do you really want to delete this igmp entry? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
pt: Tem a certeza que pretende apagar a entrada igmp? Todos os elementos que ainda a utilizam ficarão inválios (e.g. filter rules)!

en: Do you really want to delete this interface?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este interface?

en: Do you really want to delete this mapping?
pt: Tem a certeza que pretende apagar este mapeamento?

en: Do you really want to delete this phase1 and all associated phase2 entries?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar esta entrada phase 1 e todas as entradas de phase2 associadas?

en: Do you really want to delete this phase2 entry?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar esta entrada phase 2?

en: Do you really want to delete this pool?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta pool?

en: Do you really want to delete this rule?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta regra?

en: Do you really want to delete this schedule?
pt: Tem a certeza que pretende apagar esta agenda de tarefas?

en: Do you really want to delete this server?
pt: Tem a certeza que deseja apagar este servidor?

en: Do you really want to delete this user?
pt: Tem a certeza que pretende remover este utilizador?

en: Do you really want to delete this wireless clone?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este clone sem fios?

en: Do you really want to flush this table?
pt: Tem a certeza que deseja limpar esta tabela?

en: Do you really want to remove this certificate association?
pt: Tem a certeza que pretende remover associação de certificados?

en: Do you really want to reset the RRD graphs? This will erase all graph data.
pt: Tem a certeza que pretende efetuar reset aos gráficos RRD? Esta ação irá apagar todos os dados dos gráficos.

en: Do you really want to reset the log files? This will erase all local log data.
pt: Deseja realmente redefinir os arquivos de log? Isso irá apagar todos os dados do registo local.

en: Do you really want to reset the netflow data? This will erase all Insight graph data.
pt: Deseja realmente redefinir os dados de fluxo de dados? Isso irá apagar todos os dados do gráfico Insight.

en: Do you really want to reset the selected graph?
pt: Deseja realmente redefinir o gráfico selecionado?

en: Documentation
pt: Documentação

en: Does not look like a valid cookie name (most special characters are not allowed).
pt: Não parece um nome de cookie válido (a maioria dos caracteres especiais não são permitidos).

en: Domain
pt: Domínio

en: Domain Overrides
pt: Substituições de domínio

en: Domain name
pt: Nome de domínio

en: Domain name field is invalid
pt: O campo do nome de domínio é inválido

en: Domain of the host
pt: Domínio do host

en: Domain search list
pt: Lista de pesquisa de domínio

en: Domain to override (NOTE: this does not have to be a valid TLD!)
pt: Domínio a substituir (NOTA: Não tem de ser um TLD válido!)

en: Don't add/remove routes
pt: Não adicionar/remover rotas

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from L2TP clients!
pt: Não esquecer adicionar uma regra de firewall para permitir o tráfego de clientes L2TP!

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from PPPoE clients.
pt: Não esquecer adicionar uma regra à firewall para permitir tráfico de clientes PPPoE.

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from PPTP clients.
pt: Não esquecer adicionar uma regra á firewall para permitir tráfico de clientes PPTP

en: Don't forward IPv6 traffic
pt: Não forçar a rota

en: Don't log normal
pt: Não logar normal

en: Don't log null
pt: Não logar nulo

en: Don't pull routes
pt: Não forçar a rota

en: Don't use port on server, use the same port as frontend receive. If check enable, require port check in server.
pt: Não use a porta no servidor, use a mesma porta que receber frontend. Se ativar verificação, exigir verificação de porta no servidor.

en: Don't use this option to permanently disable a client due to a compromised key or password. Use a CRL (certificate revocation list) instead
pt: Não use esta opção para desativar permanentemente um cliente devido a uma chave ou senha comprometida. Use um CRL (lista de revogação de certificados) em alternativa.

en: Down Interval
pt: Intervalo para baixo

en: Download & Update Rules
pt: Download & Regras de atualização

en: Download ACLs
pt: Descarregar ACLs

en: Download ACLs & Apply
pt: Descarregar ACLs & Aplicar

en: Download as CSV
pt: Download como CSV

en: Download configuration
pt: Download da configuração

en: Download this backup
pt: Descarregar este backup

en: Downstream Interface
pt: Interface Downstream

en: Downstream network interfaces are the distribution interfaces to the destination networks, where multicast clients can join groups and receive multicast data. One or more downstream interfaces must be configured.
pt: As interfaces de rede Downstream são as interfaces de distribuição para as redes de destino, onde os clientes multicast podem juntar grupos e receber dados multicast. Uma ou mais interfaces downstream devem ser configuradas.

en: Downtime
pt: Tempo em Baixo

en: Drop expired vouchers
pt: Remover vouchers expirados

en: Dst Ports
pt: Portas Dst

en: Duck DNS: Enter your Token.
pt: Duck DNS: Introduza o seu Token.

en: Duck DNS: Leave blank.
pt: Duck DNS: Deixe em branco

en: Duplicate Connections
pt: Ligações duplicadas

en: Dynamic DNS
pt: Qualquer

en: Dynamic DNS client
pt: Cliente Dynamic DNS

en: Dynamic IP
pt: IP Dinâmico

en: Dynamic gateway values cannot be specified for interfaces with a static IPv4 configuration.
pt: OS valores dinâmicos da gateway não podem ser especificados para o interface com configuração estática de IPv4..

en: Dynamic gateway values cannot be specified for interfaces with a static IPv6 configuration.
pt: OS valores dinâmicos da gateway não podem ser especificados para o interface com configuração estática de IPv6.

en: E-Mail Address
pt: Endereço de e-mail

en: ECN friendly behavior
pt: Procedimento amigável ECN

en: EFI Console
pt: Consola EFI

en: ERROR: Could not parse %s wizard file.
pt: ERRO: Impossibilidade de analisar %s o ficheiro do assistente

en: ESP is encryption, AH is authentication only
pt: Algoritmos de encriptação

en: EXAMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"
pt: EXEMPLO: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"

en: Each level shows all info from the previous levels. Level 3 is recommended if you want a good summary of what's happening without being swamped by output.
pt: Cada nível mostra todas as informações dos níveis anteriores. O nível 3 é recomendado se deseja um bom sumário do que está a acontecer sem ser inundado pela saída.

en: Echo Request
pt: Pedido de Echo

en: Edge ports
pt: Portas Edge

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Advanced Outbound NAT entry
pt: Editar entrada avançada de saída NATA

en: Edit CRL
pt: Editar CRL

en: Edit Domain Override entry
pt: Editar entrada de substituição de domínio

en: Edit Firewall rule
pt: Editar regra de Firewall

en: Edit Firewall scrub rule
pt: Editar regra scrub do Firewall

en: Edit Imported Certificate Revocation List
pt: Editar a lista de importação de certificados revogados

en: Edit NAT 1:1 entry
pt: Editar entrada NAT 1:1

en: Edit Redirect entry
pt: Nenhum RDR (NOT)

en: Edit Tunable
pt: Editar Tunable

en: Edit User
pt: Editar utilizador

en: Edit Virtual IP
pt: Editar IP Virtual

en: Edit gateway
pt: Editar Gateway

en: Edit system tunable
pt: Editar sistema ajustável

en: Edit this IGMP entry
pt: Editar esta entrada IGMP

en: Edit | Delete
pt: Editar | Apagar

en: Edited
pt: Editado

en: Editing Pool-Specific Options. To return to the Interface, click its tab above.
pt: Editar opções de especificações da pool. Para voltar ao interface, clique no tab acima.

en: Effective Privileges
pt: Privilégios efectivos

en: Either MAC address or Client identifier must be specified
pt: É necessário especificar o endereço MAC ou o identificador de cliente

en: Email (from)
pt: Email (de)

en: Email (to)
pt: Email (para)

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Email address for the Certificate contact. Often the email of the person generating the certificate (i.e. You.)
pt: Endereço de email para o contato do Certificado. Muitas vezes, o e-mail da pessoa que gera o certificado (ou seja, você.)

en: Enable
pt: Desativado

en: Enable CARP
pt: Ativar CARP

en: Enable CoDel
pt: Ativar CoDel

en: Enable CoDel active queue management
pt: Ativar gestão da fila ativa doCoDel

en: Enable DHCP server on the %s interface
pt: Actiar servidor de DHCP no interface %s

en: Enable DHCPv6 relay on interface
pt: Activar DHCPv6 relay no interface

en: Enable DHCPv6 server on %s interface
pt: Ativar o servidor DHCPv6 no interface %s

en: Enable DNS v4 first
pt: Ativar primeiro DNS v4

en: Enable DNSSEC Support
pt: Activar o suporte DNSSEC

en: Enable DPD
pt: Activar DPD

en: Enable Dial-On-Demand mode
pt: Ativar o modo Dial-On-Demand

en: Enable Dial-on-Demand mode
pt: Ativar o modo Dial-on-Demand

en: Enable Forwarding Mode
pt: Ativar o modo de encaminhamento

en: Enable HAProxy
pt: Ativar HAProxy

en: Enable HAProxy's statistics page.
pt: Ativar a pagina de estatísticas do HAProxy's

en: Enable Hide SSID
pt: Ativar a opção ocultar SSID

en: Enable ICAP
pt: Ativar ICAP

en: Enable IEEE802.1X Authentication
pt: Ativa a autenticação IEEE802.1X

en: Enable IPsec
pt: Activar IPsec

en: Enable IPsec Mobile Client Support
pt: Activa o suporte ao cliente móvel IPsec

en: Enable Interface
pt: Introduza aqui a descrição (nome) para o interface.

en: Enable Kiss-o'-death packets (default: enabled).
pt: Activar os pacotes Kiss-o'-death (por defeito: ativado).

en: Enable L2TP server
pt: Habilitar o servidor L2TP

en: Enable NetBIOS over TCP/IP
pt: Activar NetBIOS sobre TCP/IP

en: Enable PPPoE server
pt: Habilitar o servidor PPPoE

en: Enable PPS signal processing (default: enabled).
pt: Ativar o processamento de PPS signal  (por defeito: atitivado)

en: Enable PPTP server
pt: Habilitar o servidor PPTP

en: Enable Plugin
pt: Ativar plugin

en: Enable Preview
pt: Ativar a previsualização

en: Enable RADIUS accounting
pt: Habilitar contabilidade RADIUS

en: Enable Remote Logging
pt: Habilitar os registos remotos

en: Enable SSL offloading
pt: Ativar o descarregamento de SSL

en: Enable Secure Shell
pt: Ativa Shell Segura

en: Enable Spanning Tree Protocol on interface. The if_bridge(4) driver has support for the IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol (STP). STP is used to detect and remove loops in a network topology.
pt: Activa o protocolo Spanning Tree no interface. O dispositivo if_bridge(4) tem suporte para o protocolo Spanning Tree (STP) IEEE 802.1D. STP é usado para detetar e remover loops numa topologia de rede.

en: Enable Static ARP entries
pt: Ativar entradas ARP estáticas

en: Enable Transparent HTTP proxy
pt: Ativar proxy HTTP transparente

en: Enable Transparent mode
pt: Ativar o modo Transparente

en: Enable VLAN Hardware Filtering
pt: Ativar o filtro de VLAN por hardware

en: Enable WEP
pt: Chave TX

en: Enable WME
pt: Ativa a ocultação do SSID

en: Enable WPA
pt: Ativar WPA

en: Enable Wildcard
pt: Ativar Wildcard

en: Enable access logging
pt: Ativar registro de acesso

en: Enable access logging.
pt: Ativar registro de acesso

en: Enable authentication
pt: Ativar autenticação

en: Enable authentication of TLS packets
pt: Activar a autenticação de pacotes TLS

en: Enable authentication of TLS packets.
pt: Ativar autenticação dos pacote de TLS

en: Enable automatic renewal for this certificate to prevent expiration.
pt: Ative a renovação automática deste certificado para evitar expirar

en: Enable debug
pt: Ativar o modo debug para cliente DHCPv6

en: Enable debug mode for DHCPv6 client
pt: Usar conectividade IPv4

en: Enable falling edge PPS signal processing (default: rising edge).
pt: Ativar processamento de falling edge do sinal PPS  (por defeito: brising edge).

en: Enable insertion of the X-Forwarded-For header to requests sent to servers.
pt: Ativar a inserção do cabeçalho X-Forwarded-For para as solicitações enviadas aos servidores

en: Enable intrusion detection system.
pt: Ativar o sistema de deteção de intruzão.

en: Enable kernel PPS clock discipline (default: disabled).
pt: Ativar a regra de relógio PPS do kernel (por defeito: desativado)

en: Enable kernel PPS clock discipline (default: enabled).
pt: Ativar a regra do Kernel PPS clock (por defeito: activada)

en: Enable lacp fast-timeout on the interface.
pt: Ativar lacp fast-timeout na interface.

en: Enable logging of NTP peer statistics (default: disabled).
pt: Activar registo de estatísticas NTP peer (por defeito: desativado)

en: Enable logging of clock discipline statistics (default: disabled).
pt: Activar registo de estatísticas das regras de relógio (por defeito: desativado)

en: Enable logging of peer messages (default: disabled).
pt: Ativa o registo de mensagens peer  (por defeito: desativado).

en: Enable logging of reference clock statistics (default: disabled).
pt: Activar registo de estatísticas das referências do relógio (por defeito: desativado)

en: Enable logging of system messages (default: disabled).
pt: Ativa o registo das mensagens do sistema (por defeito: desativado).

en: Enable network booting
pt: Ativa inicialização da rede

en: Enable old userland device for cryptographic acceleration
pt: Ativar dispositivo antigo userland  para aceleração da criptográfia

en: Enable or disable SSL communication with this server.
pt: Ativar ou desativar a comunicação SSL com este servidor.

en: Enable or disable collecting & providing separate statistics for each socket.
pt: Ativar ou desativar a coleta e o fornecimento de estatísticas separadas para cada soquete.

en: Enable or disable health checking.
pt: Ativar ou desabilitar a verificação de integridade.

en: Enable or disable logging of connections with no data.
pt: Ativar ou desativar o log de ligações sem dados.

en: Enable or disable logging of normal, successful connections.
pt: Ativar ou desativar o log de cligações normais e bem-sucedidas

en: Enable or disable session redistribution in case of connection failure.
pt: Ativar ou desativar redistribuições da sessão no caso de falha de ligação

en: Enable or disable the HAProxy service.
pt: Ativar ou desativar o serviço HAProxy.

en: Enable or disable the local cache. Only UFS directory cache type is supported. Do not enable on embedded systems with SD or CF cards without the /var MFS option as this will wear down your drive.
pt: Ativar ou desativar o cache local. Somente o tipo de cache do diretório UFS é suportado. Não habilite em sistemas embarcados com cartões SD ou CF sem a opção /var MFS, pois isto irá desgastar a sua unidade.

en: Enable or disable the proxy service.
pt: Ativar ou desativar o serviço de proxy

en: Enable or disable this ftp proxy.
pt: Ativar ou desativar este proxy ftp

en: Enable or disable traffic management.
pt: Ativar ou desativar a gestão de tráfego.

en: Enable or disable verbose logging. Each log line turns into a much richer format.
pt: Ativar ou desativar o log detalhado. Cada linha de registo se transforma-se em um formato muito mais rico.

en: Enable persistent logging of connection uptime.
pt: Ativar entradas permanentes das ligações uptime.

en: Enable promiscuous mode, for certain setups (like IPS with vlans), this is required to actually capture data on the physical interface.
pt: Ativar modo promíscuo, para determinadas configurações (como IPS com vlans), isso é necessário para realmente capturar dados na interface física.

en: Enable proxy
pt: Ativar proxy

en: Enable registration of DHCP client names in DNS.
pt: Ativar registo de nomes de cliente DHCP no DNS.

en: Enable remote access
pt: Ativar o acesso remoto

en: Enable ruleset
pt: Ativar conjunto de regras

en: Enable selected
pt: Ativar a seleção

en: Enable spanning tree options for this bridge.
pt: Activas opções spanning tree para esta bridge.

en: Enable store logging
pt: Ativar log de armazenamento

en: Enable store logging.
pt: Ativar log de armazenamento.

en: Enable the periodic sending of router advertisements and responding to router solicitations.
pt: Activar o envio periódico de anúncios do router e responder ás solicitações do router.

en: Enable this Lua script.
pt: Ativar este script Lua.

en: Enable this account
pt: Ativar esta conta

en: Enable this certificate
pt: Ativar este certificado

en: Enable this feature
pt: Ativar esta funcionalidade

en: Enable this fingerprint rule.
pt: Ative essa regra de impressão digital.

en: Enable this network
pt: Ativar esta rede local

en: Enable this validation
pt: Ativar esta validação

en: Enable this zone
pt: Ativar esta zona

en: Enable to log health check status updates.
pt: Ativar para registar atualizações de status de verificação de integridade.

en: Enable traffic management.
pt: Ativar a gestão do tráfego.

en: Enable transparent ftp proxy mode to forward all requests for destination port 21 to the proxy server without any additional configuration.
pt: Ativar o modo transparente do proxy ftp para encaminhar todas as solicitações para a porta de destino 21 para o servidor proxy sem qualquer configuração adicional.

en: Enable verbose logging
pt: Ativar o registo detalhado

en: Enabled
pt: Ativar

en: Enabled rule
pt: Desativar regra

en: Enabled with Adaptive Compression
pt: Habilitado com Compressão Adaptiva

en: Enabled without Adaptive Compression
pt: Habilitado sem Compressão Adaptiva

en: Enables network booting.
pt: Ativar a inicialização da rede

en: Enables the RRD graphing backend.
pt: Ativar o RRD graphing backend.

en: Enables the automatic creation of additional NAT redirect rules for access to 1:1 mappings of your external IP addresses from within your internal networks.
pt: Activa a criação automática de regras de redirecionamento NAT adicionais para mapeamentos 1:1 de endereços de IP externos de dentro das suas redes internas.

en: Enabling the OpenDNS service will overwrite DNS servers configured via the General Setup page as well as ignore any DNS servers learned by DHCP/PPP on WAN and use the DNS servers from %s instead.
pt: Ativar o serviço Open DNS vai sobrescrever os servidores DNS configurados via a página de Configuração Geral assim como ignorar quaisquer servidores DNS aprendidos por DHCP/PPP no WAN e usar os servidores DNS de %s em atrenativa.

en: Enabling this option will disable NAT for traffic matching this rule and stop processing Outbound NAT rules.
pt: A ativação desta opção desativará o NAT para o tráfego que corresponda a esta regra e interromperá o processamento de regras de saída NAT .

en: Enabling this option will disable redirection for traffic matching this rule.
pt: Activando esta opção ira desativará o redirecionamento para o tráfego que corresponda a essa regra.

en: Enabling this preserves the common wireless configuration through interface deletions and reassignments.
pt: Modo de proteção

en: Encode Username
pt: Codificar o nome de utilizador

en: Encrypt this configuration file.
pt: Encriptar esta ficheiro de configuração.

en: Encrypted private keys are not yet supported.
pt: Chaves privadas encriptadas ainda não são suportadas.

en: Encryption Algorithm
pt: Algoritmo de encriptação

en: Encryption Protocols
pt: Protocolos de Encriptação

en: Encryption algorithm
pt: Algoritmo de encriptação

en: Encryption algorithms
pt: Sugestão: utilize 3DES para melhor compatibilidade ou se tiver uma placa de hardware aceleradora cripto. Blowfish é geralmente o mais rápido em software de criptografia

en: End
pt: Fim

en: Endpoint
pt: Ponto final

en: Enforces a maximum MSS for matching TCP packets.
pt: Aplica um MMS máximo para correspondência de pacotes TCP.

en: Enforces a minimum TTL for matching IP packets.
pt: Aplica um TTL mínimo para correspondência de pacotes IP.

en: English
pt: Inglês

en: Enter 0 (zero) for no count limit.
pt: Digite 0 (zero) para nenhum limite de contagem.

en: Enter Leap second configuration as text:
pt: Introduza a configuração do Leap second como texto:

en: Enter Persistent CARP Maintenance Mode
pt: Insira o modo de manutenção CARP persistente

en: Enter Zone ID that you received when you created your domain in Route 53.
pt: Introduza o ID da Zona que recebeu quando criou o seu domínio na rota 53.

en: Enter a DUID Identifier in the following format:
pt: Introduza um identificador DUID no seguinte formato:

en: Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx
pt: Introduza o endereço MAC no seguinte formato: xx:xx:xx:xx:xx:xx

en: Enter a custom port number for the web GUI above if you want to override the default (80 for HTTP, 443 for HTTPS). Changes will take effect immediately after save.
pt: Introduza um número de porta personalizado para a web GUI acima se desejar substituir o padrão (80 para HTTP, 443 para HTTPS). As alterações entrarão em vigor imediatamente após a gravação.

en: Enter a decimal number to be used as the serial number for the next certificate to be created using this CA.
pt: Insira um número decimal a ser usado como número de série para o próximo certificado a ser criado usando este CA.

en: Enter a description (name) for the interface here.
pt: Introduza aqui a descrição (nome) para o interface.

en: Enter a description to explain what this blacklist is intended for.
pt: Insira uma descrição para explicar para que serve alista negra.

en: Enter a description to explain what this job is intended for.
pt: Introduza uma descrição para explicar pa finalidade deste trabalho.

en: Enter a description.
pt: Introduza a descrição

en: Enter a filename for storing the blacklist.
pt: Insira um nome de arquivo para guardar a lista negra.

en: Enter a number followed by one of the supported suffixes "d" (days), "h" (hour), "m" (minute), "s" (seconds), "ms" (miliseconds). This configures the maximum duration of an entry in the stick-table since it was last created, refreshed or matched. The maximum duration is slightly above 24 days.
pt: Introduza um número seguido por um dos sufixos suportados "d" (dias), "h" (hora), "m" (minuto), "s" (segundos), "ms" (milisegundos). Isso configura a duração máxima de uma entrada no stick-table desde que foi criada, atualizada ou combinada pela última vez. A duração máxima é ligeiramente superior a 24 dias.

en: Enter a number followed by one of the supported suffixes "k", "m", "g". This configures the maximum number of entries that can fit in the table. This value directly impacts memory usage. Count approximately 50 bytes per entry, plus the size of a string if any.
pt: introduza um número seguido por um dos sufixos suportados "k", "m", "g". Isso configura o número máximo de entradas que podem caber na tabela. Esse valor afeta diretamente o uso de memória. Contar aproximadamente 50 bytes por entrada, mais o tamanho de uma seqüência se houver.

en: Enter a valid number of logs to save
pt: Introduza um numero válido de logs para gravar

en: Enter additional names for this host.
pt: Introduza nomes adicionais para este host.

en: Enter an alternative address here to be used to monitor the link. This is used for the quality RRD graphs as well as the load balancer entries. Use this if the gateway does not respond to ICMP echo requests (pings)
pt: Introduzir um endereço alternativo aqui para ser usado para monitorizar o link. Isto é usado para os gráficos de qualidade RRD assim como para o balançar de carregamento de entradas. Usar isto se a gateway não responder aos pedidos de eco de ICMP (pings)

en: Enter an url to fetch the blacklist from.
pt: Digite um url para buscar a lista negra.

en: Enter any additional options you would like to add for this client specific override, separated by a semicolon
pt: Digite as opções adicionais que deseja adicionar à configuração específica do cliente separados por ponto e virgula.

en: Enter any additional options you would like to add to the OpenVPN server configuration here, separated by a semicolon. EXAMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"
pt: Digite aqui as opções adicionais que você gostaria de adicionar à configuração do servidor OpenVPN, separadas por ponto e vírgula. EXEMPLO: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"

en: Enter parameters for this job if required.
pt: Insira os parâmetros para esta tarefa, se necessário.

en: Enter the Bootfile URL
pt: Introduza  a URL de Bootfile

en: Enter the DHCP option number and the value for each item you would like to include in the DHCP lease information. For a list of available options please visit this %sURL%s.
pt: Insira o número da opção DHCP e o valor para cada item que gostaria de incluir nas informações de concessão DHCP. Para obter uma lista de opções disponíveis, visite %sURL%s.

en: Enter the Global Unicast routable IPv6 prefix here
pt: Introduza aqui o prefixo IPv6 global Unicast roteável

en: Enter the IP address of the 802.1X Authentication Server. This is commonly a Radius server (FreeRadius, Internet Authentication Services, etc.)
pt: Digite o endereço IP do 802.1X do servidor de Autenticação. Normalmente, este é um servidor Radius (FreeRadius, Serviços de Autenticação da Internet, etc.)

en: Enter the IP address of the RADIUS server.
pt: Introduzir o endereço IP do servidor RADIUS

en: Enter the IP address of the firewall to which the selected configuration sections should be synchronized.
pt: Introduza o endereço IP da firewall para o qual as secções de configurações selecionadas possam ser sincronizadas.

en: Enter the IP address the L2TP server should give to clients for use as their "gateway".
pt: Digite o endereço IP que o servidor L2TP deve fornecer aos clientes para usarem como a sua "gateway".

en: Enter the IP address the PPPoE server should give to clients for use as their "gateway".
pt: Introduzir o endereço IP que o servidor PPPoE deverá dar aos clientes para usarem como a sua "gateway".

en: Enter the IP address the PPTP server should give to clients for use as their "gateway".
pt: Digite o endereço IP que o servidor PPTP deve dar aos clientes para usarem como a sua "gateway".

en: Enter the IP address, authentication port and accounting port (optional) of the RADIUS server.
pt: Introduza o endereço IP, porta de autenticação e porta de contabilidade (opcional) do servidor RADIUS.

en: Enter the IP address, authentication port and accounting port (optional) of the backup RADIUS server.
pt: Digite o endereço IP, a porta de autenticação e a porta de contabilidade (opcional) do servidor RADIUS de backup.

en: Enter the VHID group password.
pt: Introduza a password do grupo VHID.

en: Enter the VHID group that the machines will share.
pt: Introduza o grupo VHID que as máquinas irão partilhar.

en: Enter the allowed overall bandtwith in kilobits per second (leave empty to disable).
pt: Digite a largura de banda geral permitida em kilobits por segundo (deixe vazio para desativar)

en: Enter the allowed per host bandwidth in kilobits per second (leave empty to disable).
pt: Digite a largura de banda permitida por host em kilobits por segundo (deixe vazio para desativar).

en: Enter the cache memory size to use or zero to disable completely.
pt: Introduza o tamanho da memória cache para usar ou zero para desativar completamente.

en: Enter the client's X.509 common name here
pt: Digite o nome comum (CN) do cliente X.509 aqui

en: Enter the complete host/domain name. example: myhost.dyndns.org
pt: Par  he.net tunnelbroker, introduza o ID do seu tunel

en: Enter the dynamic DNS domain key name which will be used to register client names in the DNS server.
pt: Introduza a chave privada do domínio de DNS dinâmico que será usada para registar nomes de cliente no servidor DNS.

en: Enter the dynamic DNS domain key secret which will be used to register client names in the DNS server.
pt: Introduza a chave privada do domínio de DNS dinâmico que será usada para registar nomes de cliente no servidor DNS.

en: Enter the dynamic DNS domain which will be used to register client names in the DNS server.
pt: Nota: Deixe em branco para desativar registos de DNS dinâmico.

en: Enter the hostname (FQDN) of the time server.
pt: Digite o nome de host (FQDN) do servidor de horário.

en: Enter the internal (LAN) ULA IPv6 Prefix for the Network Prefix translation. The prefix size specified for the internal IPv6 prefix will be applied to the external prefix.
pt: .Introduza o prefixo ULA IPv6  interno (LAN), para tradução do prefixo de rede. O tamanho do prefixo especificado para o prefixo IPv6 interno será aplicado ao prefixo externo.

en: Enter the internal IP address of the server on which you want to map the ports.
pt: Introduza o endereço IP interno do servidor no qual pretende mapear as portas.

en: Enter the maximum size (in MB) to use for SSL certificates.
pt: Insira o tamanho máximo (em MB) a ser usado para certificados SSL.

en: Enter the network name configured on the %sNetworks Dashboard of OpenDNS%s under 'Manage your networks'. Used to update the node's IP address whenever the WAN interface changes its IP address.
pt: Introduzir o nome da rede configurado no painel %sNetworks do OpenDNS%s por baixo de “Gestão das sua redes”. Usado para atualizar o endereço IP do nó quando a interface WAN muda o seu endereço IP.

en: Enter the number of first-level subdirectories for the local cache (default is 16).
pt: Digite o número de subdiretórios de primeiro nível para o cache local (o valor predefinido é 16).

en: Enter the number of first-level subdirectories for the local cache (default is 256).
pt: Digite o número de subdiretórios de primeiro nível para o cache local (o valor predefinido é 256).

en: Enter the number of older configurations to keep in the local backup cache.
pt: Insira o número de configurações mais antigas para manter no cache de backup local.

en: Enter the number of ssl certificate workers to use (sslcrtd_children).
pt: Insira o número de agentes de certificação SSL a serem usados (sslcrtd_children).

en: Enter the primary domain name server IP address for the dynamic domain name.
pt: Introduza o endereço IP do servidor de nomes de domínio primário para o nome de domínio dinâmico.

en: Enter the root-path-string, overrides setting on main page.
pt: introduza o root-path-string. Substitui a configuração na página principal.

en: Enter the shared secret that will be used to authenticate to the RADIUS server
pt: Insira o segredo partilhado que será usado para autenticar no servidor RADIUS

en: Enter the shared secret that will be used to authenticate to the RADIUS server.
pt: Introduzir o segredo partilhado que irá ser utilizado para autenticar com o servidor RADIUS

en: Enter the size of the preview which is sent to the ICAP server.
pt: Insira o tamanho da visualização que é enviada para o servidor ICAP

en: Enter the source network for the outbound NAT mapping.
pt: Introduza a rede de origem para o mapeamento NAT de saída.

en: Enter the source port for the outbound NAT mapping.
pt: Introduza a porta de origem para o mapeamento NAT de saída.

en: Enter the storage size for the local cache (default is 100).
pt: Insira o tamanho de armazenamento para o cache local (o padrão é 100).

en: Enter the url where the REQMOD requests should be sent to.
pt: Digite o url para onde as solicitações REQMOD devem ser enviadas.

en: Enter the url where the RESPMOD requests should be sent to.
pt: Digite o url para onde as solicitações REQMOD devem ser enviadas.

en: Enter the web GUI password of the system entered above for synchronizing your configuration.
pt: Digite a senha da Web GUI do sistema inserido acima para sincronizar a sua configuração.

en: Enter the web GUI username of the system entered above for synchronizing your configuration.
pt: Digite o utilizador da Web GUI do sistema inserido acima para sincronizar a sua configuração.

en: Enter valid parameter(s) for the chosen command (Found illegal characters).
pt: Insira o(s) parâmetro(s) válido(s) para o comando escolhido (Forma encontrados caracteres ilegais).

en: Entire Subtree
pt: Totalidade da Subtree

en: Entries in this area override an entire domain by specifying an authoritative DNS server to be queried for that domain.
pt: As entradas nesta área substituem um domínio inteiro especificando um servidor DNS autorizado a ser consultado por esse domínio.

en: Entries in this area override an entire domain, and subdomains, by specifying an authoritative DNS server to be queried for that domain.
pt: As entradas nesta área substituem um domínio inteiro, e subdomínios, ao especificar um servidor de DNS autorizado para ser consultado para esse domínio.

en: Entries in this section override individual results from the forwarders.
pt: Entradas nesta secção substituem os resultados individuais dos encaminhamentos.

en: Error
pt: Erro

en: Error Files
pt: Ficheiro de Erros

en: Error code
pt: Código de erro

en: Error creating interface with mode %s. The %s interface may not support creating more clones with the selected mode.
pt: Erro ao criar o interface com o modo %s. O  %s O interface pode não suportar a criação de mais clones no modo selecionado.

en: Error occurred creating interface, please retry.
pt: Ocorreu um erro ao criar o interface,Por favor tente novamente.

en: Error reconfiguring HAProxy
pt: Erro na reconfiguração HAProxy

en: Error reconfiguring Tinc
pt: Erro ao reconfigurar Tinc

en: Error reconfiguring acme-client
pt: Erro ao reconfigurar acme-cliente

en: Error reconfiguring captiveportal
pt: Erro na reconfiguração do captiveportal

en: Error reconfiguring trafficshaper
pt: Erro ao reconfigurar o Trâfego Shaper

en: Error uploading template
pt: Erro ao enviar modelo

en: Error: cannot open mpd.conf in if_l2tp_configure().
pt: Erro: Não é possível abrir mpd.conf em if_l2tp_configure().

en: Error: cannot open mpd.conf in if_pppoe_configure().
pt: Erro: não é possível abrir mpd.conf em if_pppoe_configure().

en: Error: cannot open mpd.conf in if_pptp_configure().
pt: Erro: Não é possível abrir mpd.conf em if_pptp_configure().

en: Error: cannot open mpd.secret in if_l2tp_configure().
pt: Erro: Não é possível abrir mpd.secret em if_l2tp_configure().

en: Error: cannot open mpd.secret in if_pppoe_configure().
pt: Erro: não é possível abrir mpd.secret em if_pppoe_configure ().

en: Error: cannot open mpd.secret in if_pptp_configure().
pt: Erro: Não é possível abrir mpd.secret em if_pptp_configure().

en: Errors In
pt: Erros de Entrada

en: Errors Out
pt: Erros de Saída

en: Errors Req
pt: Erros Req

en: Everything
pt: Tudo

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Example: allow 1024-65535 192.168.0.0/24 1024-65535
pt: Exemplo: permitir 1024-65535 192.168.0.0/24 1024-65535

en: Exclude ARP
pt: Excluir ARP

en: Exclude CARP (VRRP)
pt: Excluir CARP (VRRP)

en: Exclude ICMP
pt: Excluir ICMP

en: Exclude ICMPv6
pt: Excluir ICMPv6

en: Exclude TCP
pt: Excluir TCP

en: Exclude UDP
pt: Excluir UDP

en: Existing Certificate Authority
pt: Autoridade de Certificação Existente

en: Existing Certificate Choice
pt: Escolha de certificado existente

en: Existing Certificate Revocation List
pt: Lista existente de Certificados Revogados

en: Existing Certificates
pt: *Certificados Existentes

en: Expansion
pt: Expansão.

en: Expiration date
pt: Data de expiração

en: Expiration time
pt: Tempo de expiração

en: Expire
pt: Expira

en: Expire all selected vouchers?
pt: Expirar todos os vouchers selecionados?

en: Expire selected vouchers
pt: Vouchers selecionados expiraram

en: Expires idle connections quicker. More efficient use of CPU and memory but can drop legitimate idle connections
pt: Ligações inactivas expiram mais rapidamente. Mais eficiência na utilização do CPU e memória mas pode deixar cair ligações inativas.

en: Expiry
pt: Expiração

en: Explicit Congestion Notification
pt: Notificação Explícita de Congestionamento

en: Export
pt: Exporte

en: Export CRL
pt: Exportar CRL

en: Expression
pt: Expressão

en: Ext. Address
pt: Ext. Endereço

en: Ext. Port
pt: Ext. Porta

en: Extended Authentication (Xauth)
pt: Autenticação de utilizador

en: Extended Query
pt: Consulta estendida

en: Extensible Authentication Protocol
pt: Protocolo de autenticação extensível

en: External IP
pt: IP externo

en: External Interface
pt: Interface Externo

en: External Prefix
pt: Prefixo Externo

en: External Signing Request
pt: Solicitação de assinatura externa

en: External subnet
pt: Sub-rede externa

en: FAILED
pt: FALHOU

en: FQDN or IP
pt: FQDN ou IP

en: FTP Proxies
pt: Proxies FTP

en: FTP Proxy
pt: Proxy FTP

en: FTP Proxy Server
pt: Servidor Proxy FTP

en: FTP Proxy Settings
pt: Definições do Proxy FTP

en: FTP Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
pt: A porta Proxy FTP necessita de ser um valor inteiro entre  1 e 65535

en: FTP proxy interfaces
pt: Interfaces do proxy FTP

en: FTP proxy port
pt: porta do proxy FTP

en: Failed to delete certificate %s from CRL %s
pt: Falha ao apagar certificados %s do CRL %s

en: Failover Group
pt: Grupo failover

en: Failover peer IP:
pt: Falha peer IP:

en: Far Gateway
pt: Gateway longínqua

en: Fast timeout
pt: Tempo limite Fast

en: February
pt: Fevereiro

en: File %s doesn't exist.
pt: Ficheiro %s não existe.

en: File %s is a directory.
pt: Ficheiro %s é uma directoria.

en: File %s yielded no results.
pt: Ficheiro %s não obteve resultados.

en: File Only
pt: Apenas ficheiro

en: File content should be in (base64 encoded) zip format
pt: O conteúdo do arquivo deve estar no formato zip (codificado na base64)

en: File input
pt: Ficheiro de entrada

en: Fileid should be an internally generated unique number
pt: Fileid deve ser um número exclusivo gerado internamente

en: Filename
pt: nome do ficheiro

en: Filename should be unique
pt: O nome do ficheiro deve ser unico

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter DNS requests using OpenDNS
pt: Filtrar os pedidos de DNS usando OpenDNS

en: Filter expression:
pt: Filtrar a expressão:

en: Filter rule association
pt: Associação da regra do filtro

en: Filter syslog level
pt: Filtrar o nível do syslog

en: Filter to use when downloading this ruleset, applies this action to all incoming lines.
pt: Filtro a ser usado ao fazer o download deste conjunto de regras, aplica esta ação a todas as linhas recebidas.

en: Final Certificate data
pt: Data da certificação final

en: Final certificate data
pt: Dados do certificado final

en: Finish
pt: Terminar

en: Firewall Adaptive Timeouts
pt: Limites de tempo de adaptação da firewall

en: Firewall Logs
pt: Logs da Firewall

en: Firewall Maximum Fragments
pt: Fragmentos máximos da firewall

en: Firewall Maximum States
pt: Estados máximos da firewall.

en: Firewall Maximum Table Entries
pt: Entradas de Tabelas Máximas do Firewall

en: Firewall Optimization
pt: Otimização da firewall

en: Firewall Rule
pt: Regra da Firewall

en: Firewall Rule Configuration
pt: Configuração da Regra de firewall

en: Firewall Rules
pt: Regras da Firewall

en: Firewall Rules control what network traffic is permitted. You must add rules to allow traffic to the OpenVPN server's IP and port, as well as allowing traffic from connected clients through the tunnel. These rules can be automatically added here, or configured manually after completing the wizard.
pt: As regras de firewall controlam qual tráfego de rede que é permitido. Deve adicionar regras para permitir o tráfego para o IP e a porta do servidor OpenVPN, além de permitir o tráfego de clientes conectados através do túnel. Essas regras podem ser adicionadas automaticamente aqui ou configuradas manualmente após concluir o assistente.

en: Firewall Schedules
pt: Tarefas da Firewall

en: Firewall Source Tracking
pt: Controle de origem de firewall

en: Firewall events
pt: Eventos de firewall

en: Firewall state table
pt: Tabela de estados da Firewall

en: Firmware Flavour
pt: subscrição

en: Firmware Mirror
pt: Espelho do firmware

en: Firmware status check was aborted internally. Please try again.
pt: A verificação do status do firmware foi abortada internamente. Por favor, tente novamente.

en: Five (Client+4xIntermediate+Server)
pt: Cinco ( cliente + 4xIntermediário+ Servidor)

en: Fixed server address, also known as reverse mode. The proxy will always connect to the same server, regardless of where the client wanted to connect to (before it was redirected). Use this option to proxy for a server behind NAT, or to forward all connections to another proxy.
pt: Endereço do servidor fixo, também conhecido como modo reverso. O proxy sempre se ligarrá ao mesmo servidor, independentemente de onde o cliente queria se ligar (antes de ser redirecionado). Use esta opção para proxy para um servidor atrás do NAT, ou para encaminhar todas as ligações para outro proxy.

en: Flags:
pt: Indicadores:

en: Floating rules are evaluated on a first-match basis (i.e. the action of the first rule to match a packet will be executed) only if the 'quick' option is checked on a rule. Otherwise they will only apply if no other rules match. Pay close attention to the rule order and options chosen. If no rule here matches, the per-interface or default rules are used.
pt: As regras de flutuação são avaliadas numa base de primeira partida (isto é, a acção da primeira regra para corresponder a um pacote será executada) apenas se a opção 'rápida' for verificada numa regra. Caso contrário, elas só se aplicarão se nenhuma outra regra corresponder. Preste muita atenção à ordem das regras e às opções escolhidas. Se aqui nenhuma regra corresponde, as regras per-interface ou padrão são usadas.

en: Flow
pt: Fluxo

en: Folder ID
pt: ID da Pasta

en: For Custom Entries, Username and Password represent HTTP Authentication username and passwords.
pt: Para entradas personalizadas, utilizador e password representam os utilizadores e passwords de autenticação por HTTP.

en: For IEEE 802.11g, use the specified technique for protecting OFDM frames in a mixed 11b/11g network.
pt: Potência de transmissão

en: For best results three to five servers should be configured here.
pt: Para obter melhores resultados, devem ser configurados aqui três a cinco servidores.

en: For correct operation, the GRE device needs a route to the destination that is less specific than the one over the tunnel. (Basically, there needs to be a route to the decapsulating host that does not run over the tunnel, as this would be a loop.
pt: Para um  funcionamento correto, o dispositivo GRE necessita de uma rota para o destino que é menos especificado que aquele sobre o túnel. (Basicamente, terá de haver uma rota para o host decapsulating que não corre sobre o túnel.)

en: For explanation about the meaning of the information listed for each socket click %shere%s.
pt: Para obter explicação sobre o significado das informações listadas para cada soquete, %saqui%s.

en: For he.net tunnelbroker, enter your tunnel ID
pt: Par  he.net tunnelbroker, introduza o ID do seu tunel

en: For the best results, NTP should have at least three sources of time. So it is best to configure at least 2 servers under %sServices: Network Time%s to minimize clock drift if the GPS data is not valid over time. Otherwise ntpd may only use values from the unsynchronized local clock when providing time to clients.
pt: Para os melhores resultados, NTP deve ter pelo menos três fontes de tempo. Portanto, é melhor configurar pelo menos 2 servidores em%sServices: Tempo de Rede%s para minimizar a deriva de relógio se os dados de GPS não forem válidos ao longo do tempo. Caso contrário, o ntpd só pode usar valores do relógio local não sincronizado ao fornecer tempo aos clientes.

en: Force
pt: Forçar

en: Force DNS cache update
pt: Forçar a actualização da cash DNS

en: Force IPv4 resolving
pt: Forçar a resolução IPv4

en: Force all client generated traffic through the tunnel
pt: Forçar todo o tráfego gerado pelo cliente através do túnel

en: Force all client generated traffic through the tunnel.
pt: Forçar todo o tráfego gerado pelo cliente através do túnel.

en: Format: [allow or deny] [ext port or range] [int ipaddr or ipaddr/cdir] [int port or range]
pt: Formato: [permitir ou negar] [ext port or range] [int ipaddr or ipaddr/cdir] [int port or range]

en: Forward
pt: Encaminhar

en: Forward Delay needs to be an integer between 4 and 30.
pt: Forword Delay tem de ser um número inteiro entre 4 e 30.

en: Forward HTTP traffic to transparent proxy
pt: Ecaminhar tráfego HTTP para proxy transparente

en: Forward HTTPS traffic to transparent proxy
pt: Ecaminhar tráfego HTTPS para proxy transparente

en: Forward Proxy
pt: Encaminhar Proxy

en: Forward time
pt: Tempo de encaminhamento

en: Four (Client+3xIntermediate+Server)
pt: Quatro ( cliente + 3xIntermediário+ Servidor)

en: FreeBSD Default
pt: Apagar

en: FreeDNS (freedns.afraid.org): Enter your "Authentication Token" provided by FreeDNS.
pt: FreeDNS (freedns.afraid.org): Introduza a sua "Authentication Token" fornecida pelo FreeDNS.

en: French
pt: Francês

en: Fri
pt: Terça

en: From
pt: De

en: From date
pt: Da data

en: Fudge time 1 (seconds)
pt: Tempo de Fudge 1 (segundos)

en: Fudge time 1 is used to specify the GPS PPS signal offset (default: 0.0).
pt: Tempo de Fudge 1 é usado para especificar o deslocamento do sinal GPS PPS (por defeito: 0.0).

en: Fudge time 2 (seconds)
pt: Tempo de Fudge 2 (segundos)

en: Fudge time 2 is used to specify the GPS time offset (default: 0.0).
pt: Fudge time 2 é usado para especificar o deslocamento de tempo GPS (por defeito: 0.0).

en: Fudge time is used to specify the PPS signal offset from the actual second such as the transmission delay between the transmitter and the receiver.
pt: Fudge time é usado para especificar o deslocamento do sinal PPS a partir do segundo real, tal como o atraso de transmissão entre o transmissor e o receptor.

en: Full
pt: Completo

en: Full State of Province name, not abbreviated (e.g. Zuid Holland, Sachsen, Kentucky).
pt: Nome completo da Cidade, não abreviado (por exemplo, Zuid Holland, Sachsen, Kentucky).

en: Full name
pt: Nome completo

en: Fully qualified hostname of the host to be updated.
pt: Nome de host totalmente qualificado do host a ser atualizado.

en: GIF Devices
pt: Dispositivos GIF

en: GIF configuration
pt: Configuração GIF

en: GIF remote address
pt: Endereço remoto GIF

en: GIF tunnel local address
pt: endereço local do túnel GIF

en: GIF tunnel remote address
pt: Endereço remoto do túnel GIF

en: GPS Initialization
pt: Inicialização do GPS

en: GRE configuration
pt: configuração GRE

en: GRE remote address
pt: endereço remoto GRE

en: GRE tunnel local address
pt: Endereço local do túnel GRE

en: GRE tunnel remote address
pt: Endereço remoto do túnel GRE

en: GUI Log Entries to Display
pt: Entradas do log GUI para exibição

en: Gateway '%s' cannot be deleted because it is in use on Gateway Group '%s'
pt: A Gateway '%s' não pode ser apagada porque está a ser usada no grupo de Gateway '%s'

en: Gateway '%s' cannot be deleted because it is in use on Static Route '%s'
pt: A Gateway '%s' não pode ser apagada porque está a ser usada na rota estática '%s'

en: Gateway IP Address field is invalid
pt: Campo do endereço IP da Gateway é inválido

en: Gateway Monitor events
pt: Eventos do monitor da gateway

en: Gateway Monitoring
pt: Monitorização da Gateway

en: Gateway Priority
pt: Gateway prioritária

en: Gateway is inactive because interface is missing
pt: Gateway está inativa porque falta o interface

en: Gateway switching
pt: alternar Gateway

en: Gateway-group
pt: Grupo-gateway

en: Gateways status could not be determined, considering all as up/active. (Group: %s)
pt: O estado das gateways não pôde ser determinado, considerando-se que todos estavam em cima/ativos. (Grupo:%s)

en: Gathering Limiter information, please wait...
pt: A  Recolher informação do limitador, por favor aguarde...

en: Gathering PF information, please wait...
pt: Obtendo informação do PF, por favor aguarde...

en: Gathering pfTOP activity, please wait...
pt: Obtendo actividade pfTOP, aguarde...

en: General
pt: Geral

en: General Forward Settings
pt: Definições gerais de encaminhamento

en: General Information
pt: Informação Geral

en: General OpenVPN Server Information
pt: Informações gerais sobre o servidor OpenVPN

en: General Proxy Settings
pt: Definições gerais do proxy

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: General configuration
pt: Configuração geral

en: General information
pt: Informação Geral

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Generate
pt: Gerar

en: Generate TLS Key
pt: Gerar chave TLS

en: Generate vouchers
pt: Geara vouchers

en: Generic
pt: Genérico

en: German
pt: Alemão

en: Global Parameters
pt: Parâmetros globais

en: Go to netflow configuration
pt: Ir para configuração netlow

en: Grace period
pt: Período de carência

en: Graphs will not be allowed to be recreated within a 1 minute interval, please take this into account after changing the style.
pt: Gráficos não serão permitidos para serem recriados dentro de um intervalo de 1 minuto. Deve levar isto em conta após alterar o estilo.

en: Group
pt: Grupo

en: Group Id
pt: Id do Grupo

en: Group Memberships
pt: Membros do Grupo

en: Group Name
pt: Nome de Grupo

en: Group Naming Attribute
pt: Atributo de Nomeação de Grupo

en: Group description, for your own information only
pt: Descrição do grupo, para sua informação apenas

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Group name already exists!
pt: Nome de grupo já existe!

en: Groupname
pt: Nome do grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: HAProxy Load Balancer
pt: Balanceador de carga HAProxy

en: HAProxy config contains critical errors
pt: Configuração HAProxy contém erros críticos

en: HAProxy config contains minor errors
pt: Configuração HAProxy contém pequenos erros

en: HAProxy config test result
pt: Resultado do teste de configuração HAProxy

en: HAProxy load balancer
pt: Balanceador de carga HAProxy

en: HAProxy processes
pt: Processos HAProxy

en: HTTP Service
pt: Serviço HTTP

en: HTTP check options
pt: Opções de verificação HTTP

en: HTTP method
pt: Método HTTP

en: HTTP version
pt: Versão HTTP

en: HTTP_REFERER enforcement
pt: Implementação HTTP_REFERER

en: Hard timeout (minutes)
pt: Tempo limite de espera (minutos)

en: Hard timeout, in minutes, must be between 0 (no timeout) and 10080 (a week)
pt: Tempo limite rígido, em minutos, deve estar entre 0 (sem tempo limite) e 10080 (uma semana)

en: Harden DNSSEC data
pt: Reforçado dados DNSSEC

en: Hash algorithm
pt: Algoritmo Hash

en: Hash algorithms
pt: Algoritmos Hash

en: Health
pt: Saúde

en: Health Checking
pt: Verificação do estado

en: Health Checks
pt: Verificação de integridades

en: Health check buffer size
pt: Verificação do estado do tamanho do buffer

en: Hello World!
pt: Olá Mundo!

en: Hello time for STP needs to be an integer between 1 and 2.
pt: Hello time para STP tem de ser um número inteiro entre 2 e 2.

en: Help
pt: Ajuda

en: Here you can configure clones of wireless interfaces, which can be assigned as separate independent interfaces. Only available on wireless chipsets that support this, with limitations on the number that can be created in each mode.
pt: Aqui pode configurar clones de interfaces sem fios, que podem ser designadas como interfaces independentes separados. Apenas disponível em chipsets sem fios que suportem isto, com limitações no número que pode ser criado em cada modo.

en: Here you can explicitly set speed and duplex mode for this interface. WARNING: You MUST leave this set to autoselect (automatically negotiate speed) unless the port this interface connects to has its speed and duplex forced.
pt: Configuração estática IPv4

en: Here you can specify alternate hostnames by which the router may be queried, to bypass the DNS Rebinding Attack checks. Separate hostnames with spaces.
pt: Aqui pode especificar hostnames alternativos pelos quais o router pode ser consultado, para ignorar a verificação a ataques de religação DNS. Separ os hostnames por espaços.

en: Hiadaptive
pt: Agressivo

en: Hide Identity
pt: Esconder Identidade

en: Hide Version
pt: Esconder Versão

en: Hifn 7751/7951/7811/7955/7956 Crypto Accelerator
pt: Hifn 7751/7951/7811/7955/7956 acelerador de criptografia

en: High
pt: Alto

en: High Availability
pt: Alta disponibilidade

en: High Latency
pt: Latência alta

en: Hint: 10 is ten PPPoE clients
pt: Dica: 10 é 10 clientes PPPoE

en: Hint: 24 is 255.255.255.0
pt: Dica: 24 é 255.255.255.0

en: Hint: If this is checked, errors from the lighttpd web server process for the GUI or Captive Portal will appear in the main system log.
pt: Dica: Se esta opção estiver marcada, erros do processo do servidor web lighttpd para a GUI ou o Portal Captive aparecerão no registo do sistema principal

en: Hint: Select which type of state tracking mechanism you would like to use. If in doubt, use keep state.
pt: Dica: Selecione o tipo de mecanismo de rastreamento de estado que você gostaria de usar. Em caso de dúvida, use keep state.

en: Hint: This is only the number of log entries displayed in the GUI. It does not affect how many entries are contained in the actual log files.
pt: Dica: Este é apenas o número de entradas de log exibidas na GUI. Não afeta quantas entradas estão contidas nos arquivos de log reais.

en: Hint: This prevents states created by this rule to be sync'ed over pfsync.
pt: Dica: Evita que os estados criados por essa regra sejam sincronizados em pfsync.

en: Hint: This prevents the rule on Master from automatically syncing to other CARP members. This does NOT prevent the rule from being overwritten on Slave.
pt: Dica: Isso impede que a regra no Master sincronize automaticamente com outros membros do CARP. Isso NÃO impede que a regra seja sobrescrita no Slave.

en: Hint: in most cases, you should specify
pt: Dica: Na maioria dos casos, você deve especificar

en: Hint: in most cases, you should specify TCP here.
pt: Dica:Na maioria do casos, deve especificar aqui o TCP.

en: Hint: in most cases, you won't use this option.
pt: Dica: Na maior parte dos casos, não vai usar esta opção.

en: Hint: in most cases, you'll want to use WAN here
pt: Dica: na maior parte dos casos, vai querer usar a WAN aqui

en: Hint: in most cases, you'll want to use WAN here.
pt: Dica: Na maior parte dos casos vai querer usar WAN aqui

en: Hint: packets that are allowed by the implicit default pass rule will be logged if you check this option. Per-rule logging options are still respected.
pt: Dica: Pacotes que são permitidos pela regra de passagem implícita padrão serão registados se marcar esta opção. As opções de registo por regra ainda são respeitadas.

en: Hint: packets that are blocked by the implicit default block rule will not be logged if you uncheck this option. Per-rule logging options are still respected.
pt: Dica: os pacotes bloqueados pela regra de bloqueio padrão implícita não serão registados se desmarcar esta opção. As opções de registo por regra ainda são respeitadas.

en: Hint: the difference between block and reject is that with reject, a packet (TCP RST or ICMP port unreachable for UDP) is returned to the sender, whereas with block the packet is dropped silently. In either case, the original packet is discarded.
pt: Dica: A diferença entre bloquear e rejeitar, é que com uma rejeição, um pacote (TCP RST ou ICMP ou porta inacessível para UDP) é devolvido ao remetente, que com o bloqueio do pacote é feito silenciosamente.Em qualquer dos casos, o pacote original é descartado.

en: Hint: the firewall has limited local log space. Don't turn on logging for everything. If you want to do a lot of logging, consider using a %sremote syslog server%s.
pt: Dica: a firewall tem um log space local limitado. Não ligue o logging para tudo. Se quiser muito logging, considere usar a %sremote syslog server%s.

en: Hint: this field can usually be left empty
pt: Sugestão: Este campo geralmente pode ser deixado em branco

en: Hint: this field can usually be left empty. Service name will not be configured if this field is empty. Check the "Configure NULL" box to configure a blank Service name.
pt: Dica: Este Normalmente este campo pode ser deixado em branco. O nome do serviço não será configurado se este campo ficar por preencher. Marque a opção "Configure NULL" para configurar o nome do serviço em branco.

en: Hint: this is usually 'any'.
pt: Dica: geralmente isto é 'qualquer'

en: Hint: this is usually identical to the 'from' port above
pt: Dica: Este é geralmente idêntico à porta 'de' acima

en: Hint: this option is rarely needed, don't use this unless you know what you're doing.
pt: Escolha em que interface esta regra se aplica.

en: Hint: use 3DES for best compatibility or if you have a hardware crypto accelerator card. Blowfish is usually the fastest in software encryption
pt: Algoritmos Hash

en: History
pt: Histórico

en: Hold count
pt: Contagem de espera

en: Hold down CTRL (pc)/COMMAND (mac) key to select multiple items
pt: Prima a tecla  CTRL (pc)/COMMAND (mac) para selecionar vários itens

en: Host Address
pt: Endereço Host

en: Host Name or IP
pt: Hostname ou IP

en: Host Overrides
pt: Substituições de Host

en: Host must be a valid hostname or IP address.
pt: O host deve ser um nome de host ou endereço IP válido.

en: Host name of MX host
pt: Hostname de MX host

en: Host(s)
pt: Rede(s)

en: Hostname (of this machine) to redirect login page to, leave blank to use this interface IP address, otherwise make sure the client can access DNS to resolve this location. When using a SSL certificate, make sure both this name and the cert name are equal.
pt: Hostname (deste equipamento) para redirecionar a página de login, deixe em branco para usar este endereço IP da interface, caso contrário, certifique-se de que o cliente pode aceder o DNS para resolver esse local. Ao usar um certificado SSL, verifique se esse nome e o nome do certificado são iguais.

en: Hostname or IP
pt: Hostname ou IP

en: Hostname or IP address
pt: Hostname ou endereço IP

en: Hostnames in alias list can only contain the characters A-Z, 0-9 and '-'.
pt: Um nome de domínio deve der especificado na lista de alias.

en: Hours
pt: Horas

en: How often that an ICMP probe will be sent in seconds. Default is %d.
pt: Quão frequentemente uma sonda ICMP vai ser enviada em segundos. A predefinição é %d.

en: Hybrid outbound NAT rule generation
pt: Geração de regras NAT de saída Hibridas

en: ICAP Settings
pt: Definições ICAP

en: ICMP type
pt: Tipo de ICMP

en: ICP port
pt: Porta ICP

en: ICP port needs to be an integer value between 1 and 65535
pt: Porta ICP necessita de ser um valor inteiro entre 1 e 65535

en: ID should be a number.
pt: ID deve ser um numero.

en: IDLE
pt: INATIVO

en: IGMP Proxy
pt: Proxy IGMP

en: IGMP Proxy Edit
pt: Editar IGMP Proxy

en: IKE Extensions
pt: Extensões IKE

en: IN
pt: ENTRADA

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: IP Address OR Hostname
pt: Endereço IP ou Hostname

en: IP Address field is invalid
pt: Campo do endereço IP é inválido

en: IP Address(es)
pt: Endereço(s) IP

en: IP Addresses
pt: Endereço IP

en: IP Protocol
pt: Protocolo IP

en: IP address
pt: Endereço IP

en: IP address of the authoritative DNS server for this domain
pt: Endereço IP do servidor de autoridade DNS para este domínio.

en: IP address of the host
pt: Endereço IP do host

en: IP address or host
pt: Endereço IP ou host

en: IP address or host type must be an IP address or host name.
pt: O endereço IP ou o tipo de host deve ser um endereço IP ou hostname.

en: IP addresses of remote syslog servers, or an IP:port.
pt: Endereços IP de servidores syslog remotos, ou uma porta:IP.

en: IP subjectAltName values must be valid IP Addresses
pt: O endereço IP do subjectAltName, deve ser um endereço IP válido.

en: IPS mode
pt: modo IPS

en: IPsec Advanced Settings
pt: Configurações avançadas do IPsec

en: IPsec Pre-Shared Key
pt: IPsec chave Pré-Partilhada

en: IPsec Tunnel
pt: Túnel IPsec

en: IPsec VPN
pt: VPN IPsec

en: IPv4 Configuration Type
pt: Tipo de configuração IPv4

en: IPv4 Local Network
pt: Rede Local IPv4

en: IPv4 Only
pt: Apenas IPv4

en: IPv4 Remote Network
pt: Estas são as redes IPv6 que vão ser encaminhadas pelo túnel , para que a VPN site-to-site seja estabelecida sem estar manualmente a mudar as tabelas de encaminhamento. Expresso como uma lista separada por uma virgula de um ou mais IP/PREFIX. Se isto for uma VPN site-to-site , introduzir a(s) LAN/s remotas aqui. Pode deixar isto em branco apenas para comunicar com outros clientes

en: IPv4 Tunnel Network
pt: Estas são as redes IPv4 que vão ser encaminhadas pelo túnel , para que a VPN site-to-site seja estabelecida sem estar manualmente a mudar as tabelas de encaminhamento. Expresso como uma lista separada por uma virgula de um ou mais intervalos CIDR. Se isto for uma VPN site-to-site , introduzir a(s) LAN/s remotas aqui. Pode deixar isto em branco apenas para comunicar com outros clientes

en: IPv4 Upstream Gateway
pt: Adicionar uma nova.

en: IPv4 address
pt: Subnet bit count

en: IPv6 Configuration Type
pt: Tipo de configuração IPv6

en: IPv6 Interface
pt: Interface IPv6

en: IPv6 Link Local
pt: Link local IPv6

en: IPv6 Local Network
pt: Rede Local IPv6

en: IPv6 Only
pt: Apenas IPv6

en: IPv6 Options
pt: Opções IPv6

en: IPv6 Prefix
pt: Prefixo IPv6

en: IPv6 Prefix ID
pt: ID do prefixo IPv6

en: IPv6 Remote Network
pt: O Campo 'NTP Server #4' deverá conter um endereço IP válido

en: IPv6 Tunnel Network
pt: Estas são as redes IPv6 que vão ser encaminhadas pelo túnel , para que a VPN site-to-site seja estabelecida sem estar manualmente a mudar as tabelas de encaminhamento. Expresso como uma lista separada por uma virgula de um ou mais IP/PREFIX. Se isto for uma VPN site-to-site , introduzir a(s) LAN/s remotas aqui. Pode deixar isto em branco apenas para comunicar com outros clientes

en: IPv6 Upstream Gateway
pt: Adicionar nova gateway V6:

en: IPv6 address
pt: Endereço IPv6

en: IT department
pt: Departamento IT

en: Identifier
pt: Identificador

en: Identity Association
pt: Atribuição de endereço não temporário

en: Idle Timeout
pt: Tempo esgotado de inatividade.

en: Idle timeout
pt: Tempo limite de inatividade

en: Idle timeout (minutes)
pt: Tempo limite (minutos)

en: Idle timeout needs to be an integer value between 1 and 86400
pt: Tempo limite de espera deve ser um valor inteiro entre 1 e 86400

en: Idle timeout value
pt: Valor do tempo limite de inatividade

en: Idle timeout, in minutes, must be between 0 (no timeout) and 10080 (a week)
pt: Tempo limite de inatividade, em minutos, deve estar entre 0 (sem tempo limite) e 10080 (uma semana)

en: If
pt: se

en: If Synchronize States is enabled, it will utilize this interface for communication.
pt: Se o estado de sincronização está ativado, ele irá usar estq interface para comunicação.

en: If a user DN was supplied above, this password will also be used when performing a bind operation.
pt: Se um utilizador DN foi fornecido acima, esta senha também será usada ao executar uma operação de ligação.

en: If an IPv4 address is entered, the address must be outside of the pool.
pt: Se um endereço IPv4 for inserido ,o endereço deve estar fora do pool.

en: If an IPv6 address is entered, the address must be outside of the pool.
pt: Se um endereço IPv6 for inserido, o endereço deve estar fora da pool.

en: If checked, the
pt: Se marcado, o

en: If enabled, a total number of unwanted replies is kept track of in every thread. When it reaches the threshold, a defensive action is taken and a warning is printed to the log file. This defensive action is to clear the RRSet and message caches, hopefully flushing away any poison. The default is disabled, but if enabled a value of 10 million is suggested.
pt: Se ativado, um número total de respostas indesejadas é mantido em conta em cada tópico. Quando ele atinge o limite, uma ação defensiva é dispoltada e um aviso é impresso no arquivo de log. Esta ação defensiva pretende limpar o RRSet e caches de mensagens. Por defeito está desativada, mas se for ativada, o valor 10 milhões é sugerido.

en: If enabled, id.server and hostname.bind queries are refused.
pt: Se ativado, comsultas id.servidor e hostname.bind são recusadas.

en: If enabled, version.server and version.bind queries are refused.
pt: Se ativado, consultas a versão.servidor e versão.bind são recusadas.

en: If entered they will be given to all PPPoE clients, else LAN DNS and one WAN DNS will go to all clients
pt: Se digitado, eles serão dados a todos os clientes PPPoE, senão uma DNS LAN e um DNS WAN irão para todos os clientes

en: If left blank, an anonymous bind will be done.
pt: Se deixado em branco, um bind anônimo será executado

en: If left blank, the default value is 5 seconds.
pt: Se ficar em branco, o valor pré definido é de 5 segundos.

en: If no Client Certificate is selected, a username and password must be entered.
pt: Se nenhum Certificado de Cliente for selecionado, um utilizador e senha têm de ser introduzidos.

en: If no IPv4 address is given, one will be dynamically allocated from the pool.
pt: Se nenhum endereço IPv4 for fornecido, um será dinamicamente alocado da pool.

en: If no IPv6 address is given, one will be dynamically allocated from the pool.
pt: Se nenhum endereço IPv6 for fornecido, apenas um será dinamicamente alocado na pool.

en: If no incoming or outgoing packets are transmitted for the entered number of seconds the connection is brought down.
pt: Se não forem transmitidos pacotes de entrada ou de saída durante o número de segundos introduzidos, a ligação é interrompida.

en: If no qualifying outgoing packets are transmitted for the specified number of seconds, the connection is brought down. An idle timeout of zero disables this feature.
pt: Se nenhum pacote de saída qualificado for transmitido durante o número de segundos especificado, a ligação será desativada. Um tempo limite de inatividade  de zero desativa esse recurso.

en: If provided, all traffic will be transmitted over an HTTPS connection to protect against eavesdroppers.
pt: Se fornecido, todo o tráfego será transmitido através de uma ligação HTTPS para proteger contra eavesdroppers.

en: If set (default), Squid will include a Via header in requests and replies as required by RFC2616.
pt: Se definido (padrão), Squid incluirá um cabeçalho Via nas solicitações e respostas conforme exigido pelo RFC26

en: If the interface IP is private, attempt to fetch and use the public IP instead.
pt: Se o interface IP é privado, tente em alternativa procurar e usar o endereço IP publico.

en: If the powerd utility can not determine the power state it uses "normal" for control.
pt: Se o utilitário powerd não puder determinar o estado de energia, irá usar "normal" para controlo.

en: If there is a certain upstream DHCP server that should be ignored, place the IP address or subnet of the DHCP server to be ignored here.
pt: Útil para rejeitar leases de modems por cabo que oferecem IPs privados quando perdem a sincronização upstream.

en: If this checkbox is checked, you can use an ICAP server to filter or replace content.
pt: Se esta opção estiver assinalada, pode utilizar um servidor ICAP para filtrar ou substituir conteúdo.

en: If this is checked, only the clients defined below will get DHCP leases from this server.
pt: Se esta opção estiver marcada apenas os clientes definidos abaixo receberão DHCP leases deste servidor.

en: If this is checked, the DHCP relay will append the circuit ID (interface number) and the agent ID to the DHCP request.
pt: se esta opção estiver marcada. o DHCP relay irá acrescentar o ID do circuito (numero de interface) e o ID do agente ao pedido DHCP.

en: If this is checked, the DHCPv6 relay will append the circuit ID (interface number) and the agent ID to the DHCPv6 request.
pt: Se esta opção estiver marcada, DHCPv6 relay Irá acrescentar o ID do circuito (número do interface) e o ID do agente para a solicitação DHCPv6.

en: If this option is not set, all NetBIOS-over-TCP/IP options (including WINS) will be disabled
pt: Se esta opção não for configurada, todas as opções de NetBIOS sobre TCP/IP (incluindo WINS) serão desativadas

en: If this option is set, then DHCP mappings will be resolved before the manual list of names below. This only affects the name given for a reverse lookup (PTR).
pt: Se esta opção for definida, os mapeamentos DHCP serão resolvidos antes da lista manual de nomes abaixo. Esta opção afeta apenas o nome dado para uma pesquisa (PTR).

en: If this option is set, then any descriptions associated with Host entries and DHCP Static mappings will create a corresponding TXT record.
pt: Se esta opção for definida, então qualquer descrição associada às entradas de Hosts e mapeamentos estáticos de DHCP irão criar um registo TXT correspondente.

en: If this option is set, users can login on multiple machines at once. If disabled subsequent logins will cause machines previously logged in with the same username to be disconnected.
pt: Se esta opção estiver definida, os utilizadores poderão iniciar sessão em várias máquinas ao mesmo tempo. Se os logins subseqüentes desativados causarão máquinas desconectadas anteriormente com o mesmo nome de utilizador.

en: If you add a 1:1 NAT entry for any of the interface IPs on this system, it will make this system inaccessible on that IP address. i.e. if you use your WAN IP address, any services on this system (IPsec, OpenVPN server, etc.) using the WAN IP address will no longer function.
pt: Se adicionar uma entrada NAT 1:1 para qualquer um dos IPs de interface neste sistema, fará com que este sistema fique inacessível nesse endereço IP. i.e. Se usar o seu endereço IP da WAN, quaisquere serviços neste sistema (IPsec, OpenVPN server, etc) que usem o endereço IP da WAN não irá funcionar.

en: If you are using a GIF tunnel to connect to a Hurricane Electric (he.net) Tunnel Broker on a WAN with a dynamic IP, you may want to add a %sHE.net Tunnelbroker dynamic DNS entry%s to keep your tunnel functional when your IP changes.
pt: Se está a usar um túnel GIF para ligara um Hurricane Electric (he.net) Tunnel Broker numa WAN com um endereço IP dinâmico, precisa de adicionar %sHE.net entrada%s DNS dinâmica Tunnelbroker para manter o túnel funcional quando o IP muda.

en: If you click "Yes", the system will:
pt: Se clicar em "Sim", o sistema irá:

en: If you do not have a crypto chip in your system, this option will have no effect. To unload the selected module, set this option to 'none' and then reboot.
pt: Se não tem um chip cifrado no seu sistema, esta opção não terá efeito. Para descarregar os módulos selecionados, configure esta opção par 'nenhum' e de seguida reinicie.

en: If you do not have a supported thermal sensor chip in your system, this option will have no effect. To unload the selected module, set this option to 'none' and then reboot.
pt: Se não possui um chip sensor de temperatura suportado no seu sistema, esta opção não terá efeito. Para descarregar o módulo selecionado, configure esta opção para 'nenhum' e reinicie o sistema.

en: If you enable this option, the client IP address will be sent to the ICAP server. This can be useful if you want to filter traffic based on IP addresses.
pt: Se habilitar esta opção, o endereço IP do cliente será enviado para o servidor ICAP. Isso pode ser útil se deseja filtrar o tráfego com base em endereços IP.

en: If you enter a value in this field, then MSS clamping for TCP connections to the value entered above minus 40 (TCP/IP header size) will be in effect.
pt: Velocidade e duplex

en: If you enter a value in this field, then MSS clamping for TCP connections to the value entered above minus 40 (TCP/IP header size) will be in effect. If you leave this field blank, an MSS of 1492 bytes for PPPoE and 1500 bytes for all other connection types will be assumed. This should match the above MTU value in most all cases.
pt: Se inserir um valor neste campo, o bloqueio MSS para ligações TCP com o valor inserido acima menos de 40 (tamanho do cabeçalho TCP/IP) estará em vigor. Se você deixar este campo em branco, um MSS de 1492 bytes para PPPoE e 1500 bytes para todos os outros tipos de ligações será assumido. Isto deve corresponder ao valor de MTU acima na maioria dos casos.

en: If you force IPv4 or IPv6 and use a hostname that does not contain a result using that protocol, it will result in an error. For example if you force IPv4 and use a hostname that only returns an AAAA IPv6 IP address, it will not work.
pt: Se forçar IPv4 ou IPv6 e usar um nome de host que não contenha um resultado que use esse protocolo, irá resultá  num erro. Por exemplo, se forçar o IPv4 e usar um nome de host que apenas retorna um endereço IP IPv6 AAAA, ele não irá funcionar.

en: If you have a supported CPU, selecting a themal sensor will load the appropriate driver to read its temperature. Setting this to 'None' will attempt to read the temperature from an ACPI-compliant motherboard sensor instead, if one is present.
pt: Se tiver um CPU suportado, ao selecionar um sensor de temperatura carregará o driver apropriado para ler a temperatura. Ao configurar esta opção para 'nenhum' o sistema tentará ler a temperatura de um sensor térmico da placa mãe compatível com ACPI, se houver um presente.

en: If you leave this field blank, all packets on the specified interface will be captured.
pt: Se deixar este campo em branco, todos os pacotes na interface especificada serão capturados.

en: If you leave this field blank, the adapter's default MTU will be used. This is typically 1500 bytes but can vary in some circumstances.
pt: Se deixar este campo em branco, o adaptador pré-definido MTU será usado. Geralmente são 1500 bytes mas pode variar em algumas circunstâncias.

en: If you need additional pools of addresses inside of this subnet outside the above Range, they may be specified here.
pt: Se precisar de pools de endereços adicionais dentro desta subnet fora da gama acima, podem ser especificados aqui.

en: If you need the new IP to be included in the request, put %IP% in its place.
pt: Se precisar de um novo endereço IP para ser incluído no pedido, coloque  %IP% no seu lugar.

en: If you need to include multiple possible values, separate them with a |. If your provider includes a |, escape it with \|
pt: Se precisar incluir múltiplos valores possíveis, separe-os com um |. Se o seu provedor incluir um |, libertar com \|

en: If you only want to disable NAT, and not firewall rules, visit the %sOutbound NAT%s page.
pt: Se pretende apenas disativar o NAT, e não as regras da firewall, visite a página %sOutbound NAT%s

en: If you pick a single IP, remote syslog severs must all be of that IP type. If you wish to mix IPv4 and IPv6 remote syslog servers, you must bind to all interfaces.
pt: Se escolher um único IP, os servidores de syslog remotos devem ser todos desse tipo de IP. Se  deseja misturar servidores de syslog remotos IPv4 e IPv6, deve vincular a todas as interfaces.

en: If you selected ICMP for the protocol above, you may specify an ICMP type here.
pt: Se selecionar ICMP para o protocolo acima, pode especificar um tipo ICMP aqui.

en: If you specify TCP flags that should be set you should specify out of which flags as well.
pt: Se especificar flags TCP que devem ser definidas, deve especificar também quais as flags.

en: If you specify a mac allow list, it must contain only valid partial MAC addresses.
pt: Se especificar uma lista de mac permitidos, deve conter apenas endereços MAC parciais válidos

en: If you specify a mac deny list, it must contain only valid partial MAC addresses.
pt: Se especificar uma lista de mac não permitidos, deve conter apenas endereços MAC parciais válidos

en: If you use previews, only a part of the data is sent to the ICAP server. Setting this option can improve the performance.
pt: Se utilizar pré-visualizações, apenas uma parte dos dados é enviada para o servidor ICAP. Definir esta opção pode melhorar o desempenho.

en: If you want the user to be assigned a specific IP address, enter it here.
pt: Se pretende que o utilizador seja atribuído um endereço IP especifico, introduza-o aqui.

en: If you want this rule to apply to another IP address rather than the IP address of the interface chosen above, select it here (you will need to define %sVirtual IP addresses%s on the interface first).
pt: Se você quiser que esta regra se aplique a outro endereço IP em vez do endereço IP da interface escolhida acima, selecione-a aqui (você precisará definir %s  endereços IP virtuais %s na interface primeiro).

en: If you want to change the users password, enter it here twice.
pt: Se pretende alterar a palavra-pass dos utilizadores, introduza-a aqui duas vezes.

en: If you want to change the users' password, enter it here twice.
pt: Se pretende alterar as passwords dos utilizadores introduza aqui duas vezes.

en: Ignore SSL certificate validation (for self-signed certificates)
pt: Ignorar a validação de certificado SSL (para certificados auto-assinados)

en: Ignore hosts in access.log
pt: Ignorar hosts em access.log

en: Import
pt: Importar

en: Import CRL for %s
pt: Importar CRL para %s

en: Import Certificate
pt: Importar certificado

en: Import an existing Certificate
pt: Importar um certificado existente

en: Import an existing Certificate Authority
pt: Importar uma Certificação de Autoridade existente

en: Import an existing Certificate Revocation List
pt: Importar uma lista de certificados revogados

en: In
pt: Entrada

en: In (bps)
pt: Entrada (bps)

en: In Use
pt: Em Uso

en: In addition, optionally select the gateway for each DNS server. When using multiple WAN connections there should be at least one unique DNS server per gateway.
pt: Além disso, opcionalmente selecione a gateway para cada servidor DNS. Ao usar várias ligações WAN deve haver pelo menos um servidor DNS exclusivo por gateway.

en: In case the ISP requires a SOLICIT message for authentication, select this option to prevent indefinite waiting for a router advertisement.
pt: Caso o ISP exija uma mensagem SOLICIT para autenticação, selecione esta opção para evitar a espera indefinida de um anúncio ao router.

en: In order to apply these settings a firmware update must be performed after save, which can include a reboot of the system.
pt: Para aplicar essas configurações, uma atualização de firmware deve ser realizada após guardar, o que pode incluir uma reinicialização do sistema.

en: In/out errors
pt: Erros entrada/saída

en: In/out packets
pt: Pacotes entrada/saída

en: In/out packets (block)
pt: pacotes entrada/saída (bloqueados)

en: In/out packets (pass)
pt: Pacotes entrada/saída (autorizados)

en: Inactive Tunnels
pt: Tunneis Inativos

en: Incoming TCP Buffers
pt: Buffers de entrada TCP

en: Incorrect ip address specified for username %s
pt: Endereço ip incorreto especificado para nome de utilizador %s

en: Indicates where to send the logs. Takes an IPv4 or IPv6 address optionally followed by a colon (':') and a UDP port, i.e. 127.0.0.1 or 10.0.0.1:514
pt: Indica onde enviar os logs. Toma um endereço IPv4 ou IPv6 seguido opcionalmente por dois pontos (':') e uma porta UDP, ou seja, 127.0.0.1 ou 10.0.0.1:514

en: Individual rules may be configured to override this system setting on a per-rule basis.
pt: Regras individuais podem ser configuradas para substituir essa configuração do sistema numa base per-rule.

en: Indoor
pt: Exterior

en: Info
pt: Informação

en: Info / Enabled
pt: Info / Ativo

en: Info type
pt: Tipo de Info

en: Information Only
pt: Apenas informação

en: Information Reply (Deprecated)
pt: Informação Reply (Descontinuada)

en: Information Request (Deprecated)
pt: Pedido de informação (Descontinuada)

en: Information about listening sockets for both %sIPv4%s and %sIPv6%s.
pt: Informações sobre soquetes de escuta para %sIPv4%s e %s IPv6%s.

en: Infrastructure (BSS)
pt: Ad-hoc (IBSS)

en: Inherited from
pt: Herdado de

en: Init String
pt: String de inicialização

en: Initial Interval
pt: Presets:

en: Initial Template
pt: Tempelate inicial

en: Input Filter
pt: Filtro de entrada

en: Input your Pre-Shared Key string.
pt: NOTA: Isto è conhecido como a definiçao de "grupo" em algumas implementaçoes de clientes VPN

en: Int. Port
pt: Porta Int.

en: Intel Core* CPU on-die thermal sensor
pt: Sensor térmico Intel Core* CPU on-die

en: Inter-Client Communication
pt: Comunicação Inter-Cliente

en: Inter-client communication
pt: Comunicações Entre-Clientes

en: Interface %s (VLAN) has MTU set to a bigger value
pt: Interface %s (VLAN) tem MTU definido para um valor maior

en: Interface '%s' supplied as member does not exist
pt: Interface '%s' fornecido como membro não existe

en: Interface Address
pt: Endereço da interface

en: Interface Groups Edit
pt: Editar grupos de Interfaces

en: Interface Groups allow you to create rules that apply to multiple interfaces without duplicating the rules. If you remove members from an interface group, the group rules no longer apply to that interface.
pt: Os grupos de interfaces permitem criar regras que se aplicam a múltiplas interfaces sem que as mesmas se dupliquem. Se remover membros de um grupo de interface, as regras do grupo não serão mais aplicadas a essa interface.

en: Interface Statistics
pt: Estatísticas do Interface

en: Interface VLAN Edit
pt: Interface VLAN Editar

en: Interface address
pt: Endereço de interface

en: Interface is assigned and you cannot change the VLAN tag while assigned.
pt: Interface está atribuída e não é possível alterar a tag de VLAN enquanto atribuída.

en: Interface name
pt: Nome do interface

en: Interface specified for the virtual IP address %s does not exist. Skipping this VIP.
pt: A interface especificada para o Endereço de IP virtual %s não existe. Saltar isto VIP

en: Interface supplied as parent is invalid
pt: A interface fornecida como parent é inválida

en: Interface to monitor
pt: Interface para monitor

en: Interface to send update from
pt: Interface para enviar atualizações de

en: Interface totals (bits/sec)
pt: Totais de interfaces (bits/sec)

en: Interface(s)/Port(s)
pt: Interface(s)/Porta(s)

en: Interfaces (generally LAN)
pt: Interfaces (normalmente LAN)

en: Interfaces participating in the bridge.
pt: Interfaces envolidos na bridge.

en: Interfaces without an IP address will not be shown.
pt: Interfaces sem endereço IP não serão apresentados.

en: Interfaces without an IPv6 address will not be shown.
pt: Interfaces sem endereços IPv6 não serão apresentados

en: Internal
pt: Interno

en: Internal Certificate
pt: Certificado Interno

en: Internal Certificate Authority
pt: Autoridade de certificação interna

en: Internal Certificate Revocation List
pt: Lista interna de certificados revogados

en: Internal IP
pt: IP Interno

en: Internal IPv6 Prefix
pt: Prefixo interno IPV6

en: Internal number used for this zone
pt: Números internos usados para esta zona

en: Internal prefix
pt: prefixo interno

en: Interval
pt: Intervalo

en: Interval before dropping packets (in ms), leave empty for default
pt: Intervalo antes de libertar pacotes (em ms), deixe vazio para o prédefinido

en: Interval, in seconds, that will be used to resolve hostnames configured on aliases.
pt: Intervalo, em segundos, que será usado para resolver nomes de hosts configurados em aliases.

en: Intrusion Detection
pt: Deteção de Intrusão

en: Invalid Hostname
pt: Hostname inválido

en: Invalid OS detection selection. Please select a valid OS.
pt: Deteção de seleção de sistema operativo inválido. Selecione um sistema Operativo válido.

en: Invalid WEP key size. Sizes should be 40 (64) bit keys or 104 (128) bit.
pt: O comprimento da passphrase deve ser entre 8 e 63 caracteres.

en: Invalid address family.
pt: Família de endereços inválida

en: Invalid argument for key exchange protocol version.
pt: Argumento inválido para a versão do protocolo da chave de exchange.

en: Invalid custom options
pt: Opções costumizadas inválidas

en: Invalid expiration date format; use MM/DD/YYYY instead.
pt: Formato de data de expiração inválido: utilize o seguinte formato: MM/DD/YYYY

en: Invalid interface.
pt: Interface inválido

en: Invalid internal Certificate Authority
pt: Certificado de Autoridade interno inválido

en: Invalid protocol.
pt: Protocolo inválido.

en: Invalid start time - '%s'
pt: Tempo de arranque inválido. - '%s

en: Invalid stop time - '%s'
pt: Tempo de paragem inválido. - '%s

en: Invalid subnet mask on IPv4 destination
pt: Mascara de subnet inválida no destino IPv4

en: Invalid subnet mask on IPv4 source
pt: Mascara de subnet inválida na origem IPv4

en: Invalid value specified for packet count.
pt: Valor inválido especificado para a contagem de pacotes.

en: Invalid value specified for packet length.
pt: Valor inválido especificado para o comprimento do pacote.

en: Invalid value specified for port.
pt: Valor inválido especificado para a porta

en: Inverse
pt: Invertido

en: Invert
pt: Inverter

en: Issue IP Addresses via RADIUS server.
pt: Emitir Endereços IP via servidor RADIUS

en: Issue IP addresses via RADIUS server.
pt: Emitir endereços IP através do servidor RADIUS.

en: Issue/Renew Certificates Now
pt: Emitir/Renovar Certificado agora

en: Issuer
pt: Emissor

en: It is a security risk to specify WAN as an internal interface.
pt: É um risco de segurança especificar a WAN como uma interface interna.

en: It must match with the CA in the AD otherwise problems will arise.
pt: Deverá corresponder com o CA na AD, caso contrário surgirão problemas.

en: Italian
pt: Italiano

en: January
pt: Janeiro

en: Japanese
pt: Japonês

en: Jobs
pt: Trabalhos

en: Jostle Timeout
pt: Tempo limite Jostle

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Keep in mind that all resource record types (i.e. A, AAAA, MX, etc. records) of a specified host below are being overwritten.
pt: Lembre-se que todos os tipos de registos de recursos (i.e. A, AAAA, MX, etc. registos) de um host especificado abaixo estãoa ser substituídos.

en: Key
pt: Chave

en: Key 1:
pt: Chave 2:

en: Key 2:
pt: Chave 3:

en: Key 3:
pt: Chave 4:

en: Key 4:
pt: Chaves 40 (64) bits podem ser inseridas como caracteres 5 ASCII ou 10 dígitos hex precedidos de '0x'.

en: Key Exchange version
pt: Versão da Chave Exchange

en: Key Rotation
pt: Rotação da chave

en: Key data
pt: Data da chave

en: Key length
pt: Comprimento da chave

en: Key name
pt: Nome da Chave

en: Key type
pt: Tipo de Chave

en: Keyinfo
pt: nome da chave

en: Kill
pt: Matar

en: Kill client connection from
pt: Eliminar ligação do cliente a partir de

en: Kill states
pt: Interrupção dos estado

en: L2TP DNS Servers
pt: Servidores de DNS L2TP

en: L2TP Logins
pt: Ligações L2TP

en: L2TP Server
pt: Servidor L2TP

en: L2TP password
pt: Password L2TP

en: L2TP remote IP address
pt: Endereço IP remoto L2TP

en: L2TP settings
pt: Configurações L2TP

en: L2TP username
pt: Endereço IPv6

en: LAGG Devices
pt: Dispositivos LAGG

en: LAGG Ports
pt: Portas LAGG

en: LAGG Protocol
pt: Protocolo LAGG

en: LAGG allows for link aggregation, bonding and fault tolerance. Only unassigned interfaces can be added to LAGG.
pt: LAGG permite a agregação de links, ligações e tolerância a falhas. Apenas interfaces não ligados pode ser adicionados ao LAGG.

en: LAGG configuration
pt: Configuração LAGG

en: LAN IP Address
pt: Endereço IP da LAN

en: LAN IP Address field is invalid
pt: Campo do endereço Ip da LAN é inválido

en: LAN IP address will be reset to 192.168.1.1
pt: Endereço IP de LAN será redefinido para 192.168.1.1

en: LDAP Authentication Server List
pt: Lista do servidor de Autenticação LDAP

en: LDAP Authentication Server Parameters
pt: Parâmetros do servidor de Autenticação LDAP

en: LDAP Bind Password
pt: Password do Bind LDAP

en: LDAP Server port, leave blank for the default (389 for TCP, 636 for SSL).
pt: Porta do Servidor LDAP, deixe em branco por defeito (389 for TCP, 636 for SSL).

en: LDAP servers
pt: Servidores LDAP

en: Label
pt: Etiqueta

en: Lag proto
pt: Protocolo Lag

en: Lagg protocol
pt: Protocolo Lagg

en: Language
pt: Idioma

en: Last 2 hours, 30 second average
pt: Últimas 24 horas, média de 30 minutos

en: Last 24 hours, 5 minute average
pt: Últimas 24 horas, média de 5 minutos

en: Last 8 hours, 5 minute average
pt: Últimas 8horas, média de 5 minutos

en: Last Change
pt: Última alteração

en: Last Used
pt: Último Utilizado

en: Last config change
pt: Última alteração na configuração

en: Last seen
pt: Visto pela última vez

en: Last updated
pt: Ultima atualização

en: Last year, 24 hour average
pt: Média de 24 horas do último ano

en: Latency
pt: Lantência

en: Latency thresholds
pt: Limiares de latência

en: Launch IPsec in debug mode so that more verbose logs will be generated to aid in troubleshooting.
pt: Iniciar o IPSec em modo de depuração de modo que os logs mais detalhados serão gerados para auxiliar na solução de problemas.

en: Lease Status
pt: Estado do Lease

en: Lease Type
pt: Tipo de lease

en: Lease type
pt: Tipo de lease

en: Leave Persistent CARP Maintenance Mode
pt: Deixe em Persistente o modo de manutenção CARP

en: Leave as 'default' to use the system routing table. Or choose a gateway to utilize policy based routing.
pt: Deixe esta opção "por defeito" para usar a tabela de roteamento do sistema, ou escolha a gateway para utilizar roteamento baseado em política.

en: Leave as 'none' to leave the rule enabled all the time.
pt: Deixe como 'nenhum' para deixar a regra ativada o tempo todo.

en: Leave blank for the default 1812 port.
pt: Deixe em branco para a porta pré definida 1812.

en: Leave blank if the account shouldn't expire, otherwise enter the expiration date in the following format: mm/dd/yyyy
pt: Deixe em branco se a conta não expirar, Caso contrário, digite a data de expiração no seguinte formato: mm/dd/yyyy

en: Leave blank if you do not want to filter by port.
pt: Deixe em branco se não quiser filtrar por porta.

en: Leave blank to disable. Enter a full URI for the LDAP server in the form %s
pt: Deixe em branco para desativar. Introduza a URI completa para o servidor LDAP no formato %s

en: Leave blank to disable. Enter the interface IP address of the other machine. Machines must be using CARP. Interface's advskew determines whether the DHCPd process is Primary or Secondary. Ensure one machine's advskew<20 (and the other is >20).
pt: Deixe em branco para desativar. Introduza o endereço IP do interface da outra máquina. As maquinas devem usar o CARP. O advskew do interface determina se o processo DHCPd é Primário ou Secundário.Certifique-se de uma machine's advskew<20 (e a outra é >20).

en: Leave blank unless your DNS server is accessed through a VPN tunnel.
pt: Deixe em branco, execto se o servidor de DNS for acedido através de um túnel VPN.

en: Leave default
pt: Deixar pré-definido

en: Leave empty to use anonymous binds to resolve distinguished names
pt: Deixar vazio para uso de ligações anónimos para resolução de nomes distintos

en: Leave empty when no user name and password are needed.
pt: Deixar em branco quando não for necessário utilizador e senha.

en: Leave this blank for the default of 22.
pt: Deixar em branco para o valor pré-definido de 22.

en: Leave this set to SHA1 unless all clients are set to match. SHA1 is the default for OpenVPN.
pt: Deixe esta configuração para SHA1, a menos que todos os clientes estejam configurados para corresponder. SHA1 é o pré definido para OpenVPN.

en: Legend: wireless standards - channel # (frequency @ max TX power / TX power allowed in reg. domain)
pt: Legenda: wireless standards  - canal # (freqüência @ potência TX máxima / potência TX permitida no domínio reg.)

en: Let's Encrypt
pt: Vamos encriptar

en: Let's Encrypt Environment
pt: Vamos encriptar o ambiente

en: Let's Encrypt client
pt: Vamos encriptar cliente

en: Level %s
pt: Nível  %s

en: Level of Detail
pt: Detalhe do nível

en: License
pt: Licença

en: License details
pt: Detalhes da licença

en: Lifetime
pt: Tempo de Vida

en: Lifetime in days. This is commonly set to 365 (Approximately 1 year.)
pt: Tempo de vida. Geralmente é definido como 365 (Aproximadamente 1 ano.)

en: Limit
pt: Limite

en: Limit SSL cipher selection in case the system defaults are undesired. Note that restrictive use may lead to an inaccessible web GUI.
pt: Limitar a seleção de cifragem SSL caso os padrões do sistema sejam indesejados. Note que o uso restritivo pode levar a uma interface gráfica da Web inacessível.

en: Limit outgoing bandwidth
pt: Máximo de largura de banda de saída a ser enviada por este túnel. Deixar vazio para a inexistência de limite. O valor de entrada tem de ser algo entre 100bytes/sec e 100 Mbytes/sec (introduzida como bytes por segundo)

en: Link Parameters
pt: Parâmetros do Link

en: Link Priority
pt: Link prioritário

en: Link Type
pt: Tipo de Link

en: Link interface(s)
pt: Link Interface(S)

en: Listen Address
pt: Endereço de escuta

en: Listen Addresses
pt: Escutar endereços

en: Listen address
pt: Escutar endereço

en: Listen address must be a valid IPv4 address
pt: O endereço de escuta deve ser um endereço IPv4 válido

en: Listen port
pt: Escutar porta

en: Listen port needs to be an integer value between 1 and 65535
pt: A porta de escuta necessita de ser um valor inteiro entre 1 e 65535

en: Load Balance
pt: Balanceamento da carga

en: Load Balancer
pt: Balanceador de carga

en: Load average
pt: Carga média

en: Local + Timebased One Time Password
pt: Local + Tempo baseado na password de uso único

en: Local Auth
pt: Autenticação local

en: Local Cache Settings
pt: Definições do cash local

en: Local Database
pt: Base de dados loacl

en: Local GRE tunnel endpoint
pt: Endpoint do túnel local GRE

en: Local HTTP Port
pt: Porta local HTTP

en: Local ID
pt: IP Local

en: Local IP
pt: IP local

en: Local IP address
pt: Endereço IP Remoto

en: Local Logging
pt: Registos locais

en: Local Logging Options
pt: Opções de registro local

en: Local Network
pt: Rede Local

en: Local Port
pt: Porta Local

en: Local Subnet
pt: Sub-rede local

en: Local User Access
pt: Acesso ao utilizador local

en: Local address
pt: Endereço local

en: Local data collection is not enabled at the moment, please configure netflow first
pt: A ewcolha de dados local não está ativada no momento, por favor configure primeiro o netflow

en: Local gif tunnel endpoint
pt: Endpoint de endereço gif local

en: Local network type
pt: Identificador unico

en: Local port
pt: Porta local

en: Local stats TCP port
pt: Estatísticas locais da Porta TCP

en: Local subnets
pt: Sub-redes locais

en: Local tunnel address
pt: endereço do túnel local

en: Location
pt: Interior

en: Log File
pt: Ficheiro de Log

en: Log File Size (Bytes)
pt: Tamanho do Arquivo de Log (Bytes)

en: Log Files
pt: Ficheiros de Log

en: Log Firewall Default Blocks
pt: Blocos padrão da firewall de registos

en: Log Status Changes
pt: Alterações no estado do log

en: Log connections
pt: Ligações do log

en: Log errors from the web server process.
pt: Registe erros no processo do servidor web.

en: Log file size must be a positive integer greater than 5120.
pt: O tamanho do arquivo de log deve ser um inteiro positivo maior que 5120.

en: Log level verbosity
pt: Nível de detalhe do Log

en: Log packets blocked by 'Block Bogon Networks' rules
pt: Pacotes de registo bloqueados por regras 'Block Bogon Networks'

en: Log packets blocked by 'Block Private Networks' rules
pt: Pacotes de registo bloqueados por regras 'Block Private Networks'

en: Log packets matched from the default block rules put in the ruleset
pt: Pacotes de registo correspondentes às regras de bloco padrão colocadas no conjunto de regras

en: Log packets matched from the default pass rules put in the ruleset
pt: Pacotes de registo correspondentes às regras de passe padrão inseridas no conjunto de regras

en: Log packets that are handled by this rule
pt: Pacotes de log que são tratados por esta regra

en: Log target
pt: Destino do Log

en: Log the sub-second fraction of the received time stamp (default: Not logged).
pt: Registe a fração secundária do carimbo de data/hora recebido (por defeito: Não registado).

en: Log type
pt: Tipo de relatório

en: Logging Configuration
pt: Configuração de Logging

en: Logging Options
pt: Opções de Logging

en: Login Banner
pt: Banner de Login

en: Logout
pt: Sair

en: Logs are held in constant-size circular log files. This field controls how large each log file is, and thus how many entries may exist inside the log. By default this is approximately 500KB per log file, and there are nearly 20 such log files.
pt: Os registos são mantidos em arquivos de registo circular de tamanho constante. Este campo controla o tamanho de cada arquivo de registo e, portanto, quantas entradas podem existir dentro do registo. Por padrão, isso é aproximadamente 500KB por arquivo de registo, e há quase 20 arquivos de registo.

en: Long
pt: Longo

en: Loss
pt: Perda

en: Low
pt: Baixa

en: Low and high thresholds for latency in milliseconds. Default is %d/%d.
pt: Limiares de altos e baixos para latência em milissegundos. A predefinição é %d/%d.

en: Low and high thresholds for packet loss in %%. Default is %d/%d.
pt: Limiares de Altos e baixos para perda de pacotes em %%. A predefinição é %d/%d.

en: Lua Script Name
pt: Nome do Script Lua

en: Lua Scripts
pt: Scripts de Lua

en: Luckily we have not detected a programming bug.
pt: Felizmente não detectamos nenhum bug de programação.

en: MAC Address
pt: Endereço MAC

en: MAC Address Control
pt: Controle de endereço MAC

en: MAC Address field is invalid
pt: Campo do endereço MAC é inválido

en: MAC address
pt: Endereço MAC

en: MBUF Usage
pt: Utilização de MBUF

en: MONITOR: %s has high latency, removing from routing group %s
pt: MONITOR: %s tem latência alta. A remover do grupo de roteamento %s

en: MONITOR: %s has packet loss, removing from routing group %s
pt: MONITOR: %s tem pacotes perdidos. A remover do grupo de roteamento %s

en: MONITOR: %s is down, removing from routing group %s
pt: MONITOR: %s está em baixo. A remover do grupo de roteamento %s

en: MRRU
pt: MIRRU

en: MRRU: Set ONLY for MLPPP connections. MRRU will be auto-negotiated by default.
pt: MRRU: configure apenas para ligações MLPPP. MIRRU por defeito será auto-negociável.

en: MRU: MRU will be auto-negotiated by default.
pt: MRU: MRU por defeito será auto-negociável.

en: MTU of a vlan should not be bigger than parent interface.
pt: MTU de um vlan não deve ser maior do que a interface parent.

en: MTU: MTU will default to 1492.
pt: MTU: MTU será pré-definido para 1492.

en: MX (Mail server)
pt: MX (servidor de Mail)

en: MX Priority
pt: Prioridade MX

en: Make sure the certificate is valid for all HTTPS addresses on aliases. If it's not valid or is revoked, do not download it.
pt: Verifique se o certificado é válido para todos os endereços  HTTPS em aliases. Se não for válido ou estiver revogado não faça download dele.

en: Manage API keys here for machine to machine interaction using this user's credentials.
pt: Gerir as chaves da API aqui para a interação máquina a máquina usando as credenciais deste utilizador.

en: Managed
pt: Gerido

en: Manual outbound NAT rule generation
pt: Geração de regras NAT de saída manuais

en: Manufacturer
pt: Fabricante

en: March
pt: Março

en: Mark Gateway as Down
pt: Marcar a gateway como em baixo.

en: Mark an interface as a "private" interface. A private interface does not forward any traffic to any other port that is also a private interface.
pt: Marque um interface como interface "privado". Um interface privado não encaminha qualquer tráfego para qualquer porta que seja também uma interface privada.

en: Mark an interface as a "sticky" interface. Dynamically learned address entries are treated as static once entered into the cache. Sticky entries are never aged out of the cache or replaced, even if the address is seen on a different interface.
pt: Marque um interface como interface "sticky". As entradas de endereço adquiridas dinamicamente são tratadas como estáticas uma vez inseridas na cache. As entradas fixas nunca são antigas fora do cache ou substituídas, mesmo se o endereço é visto em uma interface diferente.

en: Mask
pt: Mascara

en: Master Key Regeneration
pt: Regeneração da chave Master

en: Match local tag
pt: Corresponder tag local

en: Match pattern
pt: Padrão de correspondência

en: Match response
pt: Resposta de correspondência

en: Max
pt: Máximo

en: Max established
pt: Máximo estableciso

en: Max new connections
pt: Máximo de novas ligações

en: Max sessions
pt: Sessões Máximas

en: Max source nodes
pt: Nodeos de origem máxima

en: Max source states
pt: Estado das fontes maximo

en: Max states
pt: Estados máximos

en: Max. Connections
pt: Ligações Max.

en: Max. line length
pt: Máx. comprimento da linha

en: Maxaddr needs to be an integer.
pt: Maxaddr tem de ser um número inteiro.

en: Maxage needs to be an integer between 6 and 40.
pt: Maxage tem de ser um número inteiro entre  6 e 40.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum Download Speed
pt: Velocidade Máxima de Download

en: Maximum Interval
pt: Intervalo máximo

en: Maximum RAM per LUA process
pt: AM máxima por processo LUA

en: Maximum SSL DH Size
pt: Tamanho máximo do SSL DH

en: Maximum Sessions
pt: Sessões Máximas

en: Maximum TTL for RRsets and messages
pt: Mínimo TTL para RRsets e mensagens

en: Maximum Upload Speed
pt: Velocidade Máxima de Upload

en: Maximum connections
pt: Ligações Maximas

en: Maximum download size (kB)
pt: Tamanho máximo do download (kB)

en: Maximum interval must be between %s and %s seconds.
pt: O intervalo máximo deve ser entre %s e %s segundos.

en: Maximum lease time
pt: Máximo tempo de lease

en: Maximum new connections per host / per second(s) (TCP only)
pt: Máximo de novas ligações por host / por segundo(s) (TCP apenas)

en: Maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) must be a positive integer
pt: Máximo de novas ligações por host / por segundo (opção avançada) deve ser um número inteiro positivo

en: Maximum number of concurrent FTP sessions needs to be an integer value between 1 and 500
pt: O máximo numero de sessões FTP concorrentes deve ser um valor inteiro entre 1 e 500

en: Maximum number of concurrent FTP sessions.  When the proxy reaches this limit, new connections are denied. The default is 100 sessions. The limit can be lowered to a minimum of 1, or raised to a maximum of 500.
pt: Número máximo de sessões de FTP simultâneas. Quando o proxy atinge esse limite, as novas ligações são negadas. O valor por defeito é de 100 sessões. O limite pode ser reduzido a um mínimo de 1, ou elevado a um máximo de 500.

en: Maximum number of connections to hold in the firewall state table.
pt: Número máximo deligações a serem mantidas na tabela de estados da firewall.

en: Maximum number of established connections per host (advanced option) must be a positive integer
pt: O número máximo de ligações estabelecidas por host (opção avançada) deve ser um número inteiro positivo

en: Maximum number of hops
pt: Número máximo de hops

en: Maximum number of hops must be between 1 and %s
pt: O número máximo de hops deve ser entre q e %s

en: Maximum number of unique source hosts (advanced option) must be a positive integer
pt: O número máximo de fonte hosts exclusivos (opção avançada) deve ser um número inteiro positivo

en: Maximum number of zones reached
pt: Número máximo de zonas atingidas

en: Maximum object size (MB)
pt: Tamanho máximo do objeto (MB)

en: Maximum outgoing bandwidth for this tunnel. Leave empty for no limit. The input value has to be something between 100 bytes/sec and 100 Mbytes/sec (entered as bytes per second)
pt: Comprimir pacotes do tunel usando o algoritmo LZO. A Compressão adaptativa vai dinamicamente desabilitar a compressão por um período de tempo se a OpenVPN detetar que a informação nos pacotes não está a ser comprimida eficientemente.

en: Maximum state entries (advanced option) must be a positive integer
pt: As entradas de estado máximo (opção avançada) devem ser um inteiro positivo

en: Maximum state entries per host (advanced option) must be a positive integer
pt: As entradas de estado máximo por host (opção avançada) devem ser um inteiro positivo

en: Maximum state entries this rule can create
pt: Máximo de entradas de estado que esta regra pode criar

en: Maximum upload size (kB)
pt: Tamanho máximo do upload (kB)

en: May
pt: Maio

en: Media
pt: Méda

en: Medium
pt: Médio

en: Member Count
pt: Contagem de Membros

en: Member Down
pt: Membro em baixo

en: Member Interfaces
pt: Interfaces membros

en: Member Naming Attribute
pt: Atributo de Nomeação de Membro

en: Member Of
pt: Membro de

en: Member interfaces
pt: Interfaces membros

en: Members
pt: Membros

en: Memory Cache size in Megabytes
pt: Tamanho da Cash de Memoria em Megabytes

en: Memory usage
pt: Utilização de memória

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Cache Size
pt: Tamanho da mensagem de Cache

en: Message cache elements are prefetched before they expire to help keep the cache up to date. When enabled, this option can cause an increase of around 10% more DNS traffic and load on the server, but frequently requested items will not expire from the cache.
pt: Elementos de cache de mensagem são pré-trazidos antes que expirem para ajudar a manter a cache atualizada. Quando ativada, esta opção pode causar um aumento por volta de 10% no tráfico de DNS e carga no servidor, mas itens frequentemente requisitados não vão expirar da cache.

en: Method
pt: Metodo

en: Metric
pt: Métrica

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Minimum Interval
pt: Intervalo mínimo

en: Minimum TTL for RRsets and messages
pt: Mínimo  TTL para RRsets e mensagens

en: Minimum acceptable persistent queue delay (in ms), leave empty for default
pt: Atraso persistente mínimo aceitável na fila (em ms), deixe em branco para padrão

en: Minimum interval must be between %s and %s seconds.
pt: O intervalo mínimo deve ser entre %s e %s segundos.

en: Minimum standard
pt: 802.11g

en: Minutes
pt: Minutos

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Mobile
pt: Móvel

en: Mobile Client
pt: Cliente Movel

en: Mobile Clients
pt: Clientes móveis

en: Mobile Users
pt: Utilizadores móveis

en: Mobile tunnel
pt: Túnel móvel

en: Mode
pt: Descrição

en: Modem Port
pt: Porta do Modem

en: Mon
pt: Segunda

en: Month
pt: Segunda

en: Monthly
pt: Mensal

en: Months
pt: Meses

en: More Information:
pt: Mais informação:

en: More detailed information about lease requirements and requests can be found in the %sFreeBSD Manual%s.
pt: Informações mais detalhadas sobre os requisitos e solicitações de locação podem ser encontrados no %sFreeBSD Manual%s.

en: Multi-Domain (SAN)
pt: Multi Domínio (SAN)

en: Multilink connections (MLPPP) using the PPP link type is not currently supported. Please select only one Link Interface.
pt: Ligações Multilink (MLPPP) que usam o tipo de link PPP não são atualmente suportadas. Por favor selecione apenas um link do interface.

en: Must match the setting chosen on the remote side.
pt: Deve corresponder à definição escolhida do lado remoto.

en: Mute Console
pt: Consola sem som

en: My Certificate
pt: O meu Certificado

en: My Certificate Authority
pt: O meu certificado de autoridade

en: My Company Inc
pt: Minha Company lda

en: My IP address
pt: O meu endereço IP

en: My State
pt: O meu estado

en: My identifier
pt: O meu identificador

en: NAS IP Address
pt: Endereço IP NAS

en: NAT Address
pt: Endereço NAT

en: NAT Port
pt: Porta NAT

en: NAT Traversal
pt: NAT Transversal

en: NAT reflection
pt: Reflexão NAT

en: NDP Table
pt: Tabela NDP

en: NICE
pt: BOM

en: NMEA checksum calculator
pt: Calculadora NMEA checksum

en: NO
pt: NÃO

en: NOTE
pt: NOTA

en: NOTE:
pt: NOTA:

en: NOTE: Define global parameters for the HAProxy service. They cannot be overriden.
pt: NOTA: Definir parâmetros globais para o serviço HAProxy. Eles não podem ser anulados.

en: NOTE: If an IP address cannot be located on the chosen interface, the daemon will bind to all addresses.
pt: NOTA: Se um endereço IP não puder ser localizado na interface escolhida, o daemon irá vincular-se a todos os endereços.

en: NOTE: If you are using an interactive two-factor authentication system, increase this timeout to account for how long it will take the user to receive and enter a token.
pt: NOTE: Se está a usar um sistema interativo de autenticação de dois fatores, incremente este tempo limite para contabilizar quanto tempo levará o utilizador a receber e digitar um token.

en: NOTE: It is recommended to use an algorithm stronger than SHA1 when possible.
pt: NOTA: é recomendado que use um algoritmo mais forte que SHA1 quando possível.

en: NOTE: Leave this set to SHA1 unless the server is set to match. SHA1 is the default for OpenVPN.
pt: Nota: Deixar este conjunto em SHA1 a não ser que o servidor esteja defenido para igualar. SHA1 é a predefinição para OpenVPN.

en: NOTE: Local IPv6 peers use NDP instead of ARP.
pt: NOTA:Os pares IPv6 locais usam o NDP em vez do ARP.

en: NOTE: Log sizes are changed the next time a log file is cleared or deleted. To immediately increase the size of the log files, you must first save the options to set the size, then clear all logs using the "Reset Log Files" option farther down this page.
pt: NOTA: Os tamanhos do registo são alterados da próxima vez que um ficheiro de registo é limpo ou eliminado. Para aumentar imediatamente o tamanho dos arquivos de registo, deve primeiro guardar as opções para definir o tamanho e, em seguida, limpar todos os registos usando a opção "Redefinir arquivos de registo" mais abaixo nesta página.

en: NOTE: Remember to add these subnets to the IPv4 Remote Networks list on the corresponding OpenVPN server settings.
pt: Estas são redes IPV6 que serão roteadas para este cliente, especificamente usando o irout, de forma a que uma VPN site-para-site possa ser estabelecida. Apresentada como uma lista separada por virgulas de um ou mais IP/PREFIX de rede. Pode deixar em branco se não houver nenhuma rede do lado do cliente a ser roteada.

en: NOTE: Remember to add these subnets to the IPv6 Remote Networks list on the corresponding OpenVPN server settings.
pt: NOTA: Lembre-se de adicionar estas subredes à lista de redes remotas IPV6 nas configurações do servidor OpenVPN correspondente.

en: NOTE: The "pass" selection does not work properly with Multi-WAN. It will only work on an interface containing the default gateway.
pt: NOTA: A seleção da "pass" não funciona devidamente com Multi-WAN. Só irá funcionar numa interface que contenha o gateway padrão.

en: NOTE: The following links are to external services, so their reliability cannot be guaranteed.
pt: NOTA: Os links a seguir são para serviços externos, portanto, sua confiabilidade não pode ser garantida.

en: NOTE: This does not disable any IPv6 features on the firewall, it only blocks traffic.
pt: NOTA: Isto não desativa qualquer funcionalidade IPv6 na firewall, apenas bloqueia o tráfego.

en: NOTE: This is known as the "group" setting on some VPN client implementations.
pt: NOTA: Isto è conhecido como a definiçao de "grupo" em algumas implementaçoes de clientes VPN

en: NOTE: When using SSL, this hostname MUST match the Common Name (CN) of the LDAP server's SSL Certificate.
pt: NOTA: Ao usar SSL, este hostname DEVE corresponder com o Nome Comum (CN) do certificado SSL dos servidores LDAP.

en: NOTE: You do not need to specify networks here if they have already been defined on the main server configuration.
pt: NOTA: Não precisa especificar as redes aqui, se elas já tiverem sido definidas na configuração do servidor principal.

en: NTP PPS Configuration
pt: Configuração NTP PPS

en: NTP Serial GPS Configuration
pt: NTP Serial Configuração GPS

en: NTP Server
pt: Servidor NTP

en: NTP Server 2
pt: Servidor 2 NTP

en: NTP Server Configuration
pt: Configuração do servidor NTP

en: NTP Servers
pt: Servidores NTP

en: NTP graphs
pt: Gráficos NTP

en: NTP servers
pt: Servidores NTP

en: NTP should not use this clock, it will be displayed for reference only (default: disabled).
pt: NTP não deve usar este relógio, Será exibido apenas para referência (por defeito: desabilitado).

en: NTP should prefer this clock (default: enabled).
pt: NTP deve preferir este relógio (por defeito: ativado).

en: NULL (no encryption)
pt: NULL (sem encriptação)

en: Name
pt: Nomes

en: Name of the file that should be loaded when this host boots off of the network, overrides setting on main page.
pt: Nome do ficheiro que deve ser carregado quando este host inicializa fora da rede. Substitui a configuração na página principal.

en: Name of the firewall host, without domain part
pt: Nome da fierwall host, sem domínio

en: Name of the host, without domain part
pt: Nome do host, sem domínio

en: Name of the host, without domain part.
pt: Nome do host sem domínio.

en: Name resolution
pt: Resolução de nome

en: Name to identify this Lua script.
pt: Nome para identificar esta Lua script

en: Name to identify this account.
pt: Nome para identificar esta conta

en: Name to identify this server.
pt: Nome para identificar este servidor

en: Name to identify this validation.
pt: Nome para identificar esta validação

en: Name used for this network
pt: Nome usado para esta rede

en: Name/Time
pt: Nome/Tempo

en: Nearby access points or ad-hoc peers
pt: Pontos de acesso próximos ou pares ad-hoc

en: Negate condition
pt: Negar Condição

en: Negating destination address of "any" is invalid.
pt: A negação do endereço de destino de "qualquer" é inválida.

en: Negotiation mode
pt: Modo de negociação

en: NetBIOS Node Type
pt: Tipo de nó NetBIOS

en: NetBIOS Options
pt: Opções de NetBIOS

en: Netboot Filename
pt: Nome do ficheiro netboot

en: Netboot filename
pt: Nome do ficheiro do Netboot

en: Netif (name)
pt: Netif (nome)

en: Network
pt: Rede

en: Network Address Translation
pt: Tradução do Endereço da Rede

en: Network Interfaces
pt: Interfaces de rede

en: Network List
pt: Lista de redes

en: Network Name
pt: Nome da Rede

en: Network Time
pt: Tempo da Rede

en: Network Time Daemon
pt: Daemon de tempo de rede

en: Network Time Protocol Status
pt: Estado do protocolo hora de rede

en: Network Time Protocol server to provide for connecting client systems.
pt: Protocolo de tempo de rede para fornecer a ligação de sistemas cliente.

en: Network port
pt: Porta de Rede

en: Network(s)
pt: Rede(s)

en: Network-specific wireless configuration
pt: Configurações wireless especificas de rede

en: Networking
pt: Rede

en: Networks
pt: Redes

en: Never
pt: Nunca

en: New Version
pt: Nova Versão

en: New interface:
pt: Novo interface:

en: New password
pt: Nova password

en: Next
pt: Próximo

en: No
pt: Não

en: No API key found
pt: Não foi encontrada nenhuma chave API

en: No CARP Interfaces Defined. Click %shere%s to configure CARP.
pt: Sem interfaces CARP definidos. Clique %saqui%s para configurar CARP.

en: No Certificate Authorities defined.
pt: Sem certificado de autoridade definido.

en: No Certificate Revocation Lists (CRLs) defined.
pt: Sem Listas de Revogação de Certificados (CRLs) definidos.

en: No Certificates Found for this CA.
pt: Não foram encontrados certificados para este CA.

en: No Certificates Found for this CRL.
pt: Não foram encontrados certificados para esta CRL

en: No Certificates defined.
pt: Sem certificados definidos.

en: No Certificates have been defined. You must %sCreate or Import%s a Certificate before SSL can be enabled.
pt: Nenhum certificado foi definido Terá de %sCriar ou Importar%s um certificado antes que o SSL seja activado.

en: No IPsec pools.
pt: Sem pools de IPsec

en: No IPsec security associations.
pt: Sem associação de segurança de IPsec

en: No IPsec security policies.
pt: Sem politicas de segurança IPsec

en: No OpenVPN instance defined
pt: Sem instância OpenVPN definida

en: No Preference
pt: Sem Preferência

en: No RDR (NOT)
pt: Nenhum RDR (NOT)

en: No XMLRPC Sync
pt: Nenhuma sincronização XMLRPC

en: No active peers available
pt: Sem pares ativos disponíveis

en: No data is transmitted to the remote host during this test, it will only attempt to open a connection and optionally display the data sent back from the server.
pt: Nenhum dado é transmitido para o host remoto durante este teste, só tentará abrir uma ligação e opcionalmente, exibir os dados enviados de volta do servidor.

en: No floating rules are currently defined. Floating rules are not bound to a single interface and can therefore be used to span policies over multiple networks at the same time.
pt: Nenhuma regra flutuante está atualmente definida. As regras flutuantes não estão vinculadas a uma única interface e podem, portanto, ser usadas para expandir políticas em várias redes ao mesmo tempo

en: No gateway(s) have been selected to be used in this group
pt: Não foi selecionada nenhuma gateways(s) para ser utilizadas neste grupo

en: No history data found!
pt: Não foi encontrado histórico de dados

en: No interface(s) selected.
pt: Nenhum interface(s) selecionado.

en: No interfaces rules are currently defined. All incoming connections on this interface will be blocked until you add a pass rule.
pt: Nenhuma regra de interfaces está atualmente definida. Todas as ligações de entrada nesta interface serão bloqueadas até que adicione uma regra de passagem.

en: No internal Certificate Authorities have been defined. You must %sadd%s an internal CA before creating an internal certificate.
pt: Nenhum certificado de Autoridade foi definido. Tem de %sadicionar%s um CA interno antes de criar um certificado interno.

en: No leases from this pool yet.
pt: Sem leases desta pool ainda.

en: No numbers or spaces are allowed. Only characters in a-zA-Z
pt: Nem números ou espaços são permitidos. Apenas caracteres de a-zA-Z

en: No output received, or connection failed. Try with "Show Remote Text" unchecked first.
pt: Nenhuma saída foi recebida ou a ligação falhou. Tente desmarcar primeiro a opção "Mostrar texto remoto".

en: No packages were found on your system. Please call for help.
pt: Nenhum pacote foi encontrado no seu sistema. Por favor, ligue para pedir ajuda.

en: No page assigned to this user! Click here to logout.
pt: Nenhuma página atribuída a este utilizador! Clique aqui para sair.

en: No password
pt: Sem password

en: No password specified for username %s
pt: Nenhuma password especificada para o nome de utilizador %s

en: No peers found, %sis the ntp service running%s?
pt: Não foram encontrados pares, %so serviço ntp está em execução%s?

en: No redirect
pt: Sem redirecionamento

en: No response
pt: Sem resposta

en: No saved WoL addresses
pt: Não há endereços WoL guardados

en: No services found
pt: Não foram encontrados serviços

en: No states were found.
pt: Nenhum estado foi encontrado.

en: No valid config.xml found, attempting last known config restore.
pt: Não foi encontrado um config.xml válido, a tentar restaurar a última configuração conhecida.

en: No valid config.xml found, attempting to restore factory config.
pt: Não foi encontrado um config.xml válido, a tentar restaurar a configuração de fábrica.

en: No. PPPoE users
pt: Não.Utilizadores PPPoE

en: Node Type
pt: Tipo de Node

en: Non-Temporary Address Allocation
pt: id-assoc na

en: None
pt: segundos

en: None (No Authentication)
pt: Nenhum (Sem Autenticação).

en: None (No Encryption)
pt: Nenhum (Sem Encriptação)

en: None/ACPI
pt: Nenhum/ACPI

en: Normal User
pt: Utilizador normal

en: Normalization
pt: Normalização

en: Normalizations
pt: Normalizações

en: Normally there should be no need to change these options from the defaults.
pt: Normalmente, não deve ser necessário alterar essas opções dos valores pré definidos.

en: Normally this is only useful if this server is a stratum 1 time server.
pt: Normalmente só é útil se este servidor for um servidor de tempo stratum 1.

en: Not Member Of
pt: Não é membro de

en: Not all channels may be supported by your card. Auto may override the wireless standard selected above.
pt: Nem todos os canais podem ser suportados pelo seu cartão. Auto pode substituir o standard wireless selecionado acima.

en: Not all drivers/NICs support 802.1Q VLAN tagging properly. On cards that do not explicitly support it, VLAN tagging will still work, but the reduced MTU may cause problems.
pt: Nem todos os drivers/NICs suportam marcação 802.1Q VLAN adequadamente. Em placas que não o suportam explicitamente, a marcação VLAN irá funcionar na mesma, mas o MTU reduzido poderá causar problemas.

en: Note
pt: Nota

en: Note that the ECN friendly behavior violates RFC2893. This should be used in mutual agreement with the peer.
pt: Note que o procedimento amigável ECN viola a RFC2893. Isto deverá ser usado em mutuo acordo com o par.

en: Note:
pt: Nota:

en: Note:
pt: Nota:

en: Note: A higher baud rate is generally only helpful if the GPS is sending too many sentences. It is recommended to configure the GPS to send only one sentence at a baud rate of 4800 or 9600.
pt: Nota: Uma baud rate mais alta é geralmente mais útil se o GPS estiver a enviar demasiadas frases. É recomendado que configure o GPS para enviar apenas uma frase a baud rate de 4800 ou 9600.

en: Note: Any country setting other than "Default" will override the regulatory domain setting
pt: Localização

en: Note: Clears all local log files and reinitializes them as empty logs. This also restarts the DHCP daemon. Use the Save button first if you have made any setting changes.
pt: Nota: Limpa todos os arquivos de registo locais e reinicia-os como registos vazios. Isto também reinicia o DHCP daemon. Utilize primeiro o botão Guardar se tiver efectuado alterações na definição.

en: Note: Commands entered here will be sent to the GPS during initialization. Please read and understand your GPS documentation before making any changes here.
pt: Nota: Comandos introduzidos aqui irão ser enviados para o GPS durante a inicialização. Por favor leia e entenda a sua documentação GPS antes de fazer quaisquer alterações aqui.

en: Note: Defaults to 1 if you set APN above. Ignored if you set no APN above.
pt: Note: Pré-definada para 1 se definir a APN acima. Ignorado se definir para a APN abaixo para nenhuma.

en: Note: Enter the modem initialization string here. Do NOT include the "AT" string at the beginning of the command. Many modern USB 3G modems don't need an initialization string.
pt: Introduza aqui a string de inicialização do modem. NÃO inclua a string "AT" no ínicio do comando. Muitos modems USB 3G atuais, não necessitam da string de inicialização.

en: Note: Enter timeout in seconds for connection to be established (sec.) Default is 45 sec.
pt: Nota: Introduza o tempo limite em segundos para que a ligação seja estabelecidas (segundos). Por defeito 45 segundos.

en: Note: If you reset the firewall state table, the browser session may appear to be hung after clicking "Reset". Simply refresh the page to continue.
pt: Nota: Se você redefinir a tabela de estado do firewall, a sessão do navegador pode parecer estar pendurada depois de clicar em "Redefinir". Basta atualizar a página para continuar

en: Note: Leave blank to disable dynamic DNS registration.
pt: Nota: Deixe em branco para desativar registos de DNS dinâmico.

en: Note: Leave fields blank to disable the feature.
pt: Nora: Deixe os campos em branco para desativar a funcionalidade

en: Note: Leave this blank for the default (300s).
pt: Nota: Deixe em branco para pré-definido para o padrão  (300s).

en: Note: Leave this blank for the default(0).
pt: Note: deixe em branco por defeito (0).

en: Note: Leave this blank for the default.
pt: Note: deixe em branco por defeito.

en: Note: Leave this blank for the default. On your system the default size is:
pt: Note: deixe em branco por defeito. No seu sistema o tamanho por defeito é:

en: Note: Only required in Access Point mode. If left blank in Ad-hoc or Infrastructure mode, this interface will connect to any available SSID
pt: Standard mínimo

en: Note: Shared Key Authentication requires WEP.
pt: Nota: A autenticação de chave partilhada requer WEP.

en: Note: Some cards have a default that is not recognized and require changing the regulatory domain to one in this list for the changes to other regulatory settings to work.
pt: País (lista com código de país e domínio regulatóro)

en: Note: The antenna numbers do not always match up with the labels on the card.
pt: Nota: O número de antenas nem sempre coincidem com as etiquetas da placa.

en: Note: There are no configured IPsec Tunnels
pt: Nota: Não existem Tunneis IPsec configurados

en: Note: This is almost always the same as the Interface to Monitor.
pt: Introduza o nome completo de host/dominio. exemplo: myhost.dyndns.org

en: Note: Time to wait for SIM to discover network after PIN is sent to SIM (seconds).
pt: Nota: Tempo de espera do SIM  para encontrar rede após o envio do PIN para o SIM (segundos).

en: Note: Typically *99# for GSM networks and #777 for CDMA networks
pt: Nota: Tipicamente *99# para redes GSMe #777 para redes CDMA

en: Note: With a dynamic DNS service you can only use a hostname, not an IP address.
pt: Nota: Com um serviço de DNS dinâmico podes apenas usar um hostname, e não um endereço IP.

en: Note: You need both a filename and a boot server configured for this to work!
pt: Nota: Necessitará de um nome de ficheiro e um servidor de arranque configurado para que funcione!

en: Note: string-format: iscsi:(servername):(protocol):(port):(LUN):targetname
pt: Nota: formato da string: iscsi:(nome do servidor):(protocolo):(porta):(LUN):targetname

en: Note: this only works for TCP rules. General OS choice matches all subtypes.
pt: Nota: Apenas funciona para regras TCP. A escolha geral dos Sistema Operativos correspondem a todos os subtipos

en: Notifications
pt: Notoficações

en: November
pt: Novembro

en: Number
pt: Numero

en: Number of Hosts to cache
pt: Número de hosts em cash

en: Number of L2TP users
pt: Número de Utilizadores de L2TP

en: Number of Log lines to display
pt: Numero de linhas do Log exibidas

en: Number of States:
pt: Número de estados:

en: Number of children needs to be an integer value above 0
pt: O Número de filhos precisa de ser um valor inteiro acima de 0

en: Number of consecutive failures allowed before disconnect.
pt: Numero de falhas consecutivas permitidas antes de ser desligado.

en: Number of first-level subdirectories
pt: Número de subdiretórios de primeiro nível

en: Number of hosts for which information is cached. The default is 10000.
pt: Número de hosts para os quais as informações são armazenadas em cache. O padrão é 10000.

en: Number of log entries to show must be between 5 and 2000.
pt: O número de entradas de log a mostrar deve estar entre 5 e 2000.

en: Number of logs to keep.
pt: Número de registos a serem mantidos.

en: Number of queries per thread
pt: Numero de consultas por tópico

en: Number of second-level subdirectories
pt: Número de subdiretórios de segundo nível

en: Number of seconds that the control connection can be idle, before the proxy will disconnect. The maximum is 86400 seconds, which is also the default. Do not set this too low, because the control connection is usually idle when large data transfers are taking place.
pt: Número de segundos que a ligação de controle pode estar inativa, antes que o proxy se desligue. O máximo é 86400 segundos, que também é o padrão. Não defina isso muito baixo, porque a ligação de controle é normalmente inativa quando grandes transferências de dados estão a ocorrer.

en: Number of users
pt: Numero de utilizadores

en: Number of vouchers
pt: Número dos Vouchers

en: OPNsense Additions
pt: Adições ao OPNsense

en: OPNsense Default
pt: Guardar Cfg

en: OS Type:
pt: Tipo de Sistema Operativo:

en: OS detection is only valid with protocol tcp.
pt: A detecção do sistema operativo só é válida com o protocolo tcp.

en: OTP (base32) seed to use when a one time password authenticator is used
pt: Dar semente ao OTP (base32)  para usar quando um autenticador de password de uma só utilização é usado

en: OTP seed
pt: Semente OTP

en: OUT
pt: SAIDA

en: Obscure location in timestamp (default: unobscured).
pt: Localização desconhecida na data hora (por defeito: unobscured)

en: October
pt: Outubro

en: Offline (forced)
pt: Offline (forçado)

en: Old hardware accelerators like 'safe', 'hifn' or 'ubsec' may only provide userland acceleration to e.g. OpenVPN by means of the /dev/crypto interface, which can be accessed via the OpenSSL engine framework. Note that LibreSSL does not have support for this device and instead solely relies on embedded acceleration methods e.g. AES-NI. The default is to disable this device as it is likely not needed on modern systems.
pt: Aceleradores de hardware antigo tal como  'safe', 'hifn' ou 'ubsec' pode apenas fornecer aceleração do utilizador e.g. OpenVPN atravês da interface  /dev/crypto que possa ser acessada através da framework do monitor OpenSSL. Note que a LibreSSL não te, suporte para estes dispositivos e em alternativa depende unicamente de métodos de aceleração incorporados e.g. AES-NI. Por defeito está desativado este dispositivo pois provavelmente não é necessário em sistemas modernos.

en: Old password
pt: Antiga password

en: On AC Power Mode
pt: Em modo de alimentação AC

en: On Battery Power Mode
pt: No Modo de Energia da Bateria

en: On Normal Power Mode
pt: No modo de alimentação normal

en: On this screen we will configure the Local Area Network information.
pt: Nesta janela, vamos configurar as informações da Rede Local.

en: On your system the default size is:
pt: No seu sistema o tamanho por defeito é:

en: One (Client+Server)
pt: Um (cliente+Servidor)

en: One Level
pt: Nível um

en: One moment while we start the initial setup wizard.
pt: Utilizadores da plataforma incorporada: Por favor, seja paciente, o assistente demora um pouco mais para executar do que a GUI normal

en: One-to-One
pt: Um para Um

en: Online:
pt: Onine:

en: Only Round Robin pool options may be chosen when selecting an alias.
pt: Apenas Opções da pool Round Robin podem ser escolhidas ao selecionar um alias.

en: Only Round Robin types work with Host Aliases. Any type can be used with a Subnet.
pt: Apenas os tipos Round Robin funcionam com alias de host. Qualquer tipo pode ser usado com uma sub-rede.

en: Only VLAN capable interfaces will be shown.
pt: Apenas as interfaces compatíveis com VLAN serão apresentadas.

en: Only one 'upstream' interface can be configured.
pt: Apenas um interface 'upstream' poderá ser configurado.

en: Only token lengths of 6 or 8 characters are supported
pt: Apena comprimentos token de 6 ou 8 caracteres são suportados

en: Open System Authentication
pt: Autenticação de Sistema aberto

en: Open a configuration XML file and click the button below to restore the configuration.
pt: Abra um arquivo XML de configuração e clique no botão abaixo para restaurar a configuração.

en: OpenDNS Setup
pt: Configuração do OpenDNS

en: OpenVPN %s wizard
pt: Assistente OpenVPN %s

en: OpenVPN Client
pt: Cliente OpenVPN

en: OpenVPN Server
pt: Cliente OpenVPN

en: OpenVPN Status
pt: Estado da OpenVPN

en: OpenVPN rule
pt: Regra OpenVPN

en: Option Modifiers
pt: Opção dos Modificadores

en: Option pass-through
pt: Passagem de opção

en: Optional e-mail address for this account.
pt: Endereço de e-mail opcional para esta conta.

en: Options
pt: Opções

en: Or
pt: Ou

en: Or enter ! for lookups for this host/subdomain to NOT be forwarded anywhere.
pt: Ou introduza ! para pesquisas de host/subdominios para NÂO serem encaminhados para um lugar qualquer

en: Or enter # for an exclusion to pass through this host/subdomain to standard nameservers instead of a previous override.
pt: Ou introduza # para que um exclusão passe por este host/domínio para nomes de servidores padrão em vez de uma substituição anterior.

en: Organization
pt: Organização

en: Organization name, often the Company or Group name.
pt: Nome da organização, muitas vezes o nome da empresa ou do grupo.

en: Organizational Unit
pt: Unidade Organizacional

en: Origin
pt: Origem

en: Origin should be regular text of max 30 characters
pt: Origem deve ser texto regular com um máximo 30 caracteres

en: Origin should be regular text of max 30 characters.
pt: Origem deve ser texto regular com um máximo 30 caracteres

en: Orphan mode
pt: Modo órfão

en: Orphan mode allows the system clock to be used when no other clocks are available. The number here specifies the stratum reported during orphan mode and should normally be set to a number high enough to insure that any other servers available to clients are preferred over this server. (default: 12).
pt: Modo órfão permite que o relógio de sistema seja usado quando nenhum outro relógio esteja disponível. O numero aqui, especifica o estrato reportado durante um modo órfão e deverá normalmente ser definido como um número alto o suficiente para que quaisquer outros servidores disponíveis para os clientes, sejam preferidos sobre este servidor. (por defeito: 12).

en: Orphan mode must be a value between 0..15
pt: Modo Orphan deve ser um valor entre 0..15

en: Other
pt: HTTP

en: Other Types
pt: Outros Tipos

en: Out
pt: Saida

en: Out (bps)
pt: Saída (bps)

en: Outbound
pt: OUtbond

en: Outdoor
pt: Qualquer lugar

en: Outgoing Network Interfaces
pt: Interfaces de Rede de saída

en: Outgoing TCP Buffers
pt: Buffers TCP de saída

en: Overall bandwidth throttling (kbps)
pt: Limitação geral da largura de banda (kbps)

en: Override DNS
pt: Substituir DNS

en: Override WAN address
pt: Substituir endereço WAN

en: Overrides
pt: Substituições

en: Overview
pt: Visão geral

en: P12 key
pt: Chave P12

en: PASSED
pt: PASSADO

en: PF was wedged/busy and has been reset.
pt: O PF estava encravado/ocupado e foi restabelecido.

en: PFS key group
pt: Grupo de chaves PFS

en: PPP configuration
pt: Provedor de Serviço

en: PPPoE
pt: PPoE

en: PPPoE Idle timeout
pt: Tempo limite de inatividade PPPoE

en: PPPoE Password
pt: Palavra pass PPPoE

en: PPPoE Server
pt: Servidor PPPoE

en: PPPoE Service name
pt: Nome do Serviço PPPoE

en: PPPoE Username
pt: Utilizador PPPoE

en: PPPoE configuration
pt: Configuração PPoE

en: PPPoE password
pt: Utilizador PPPoE

en: PPPoE server configuration
pt: Configuração do servidor PPPoE

en: PPPoE username
pt: Endereço IP local PPTP

en: PPPs configuration
pt: Configuração PPPS

en: PPTP DNS Servers
pt: Servidores de DNS PPTP

en: PPTP Idle timeout
pt: Tempo limite de inatividade PPTP

en: PPTP Local IP Address
pt: Endereço IP Local PPTP

en: PPTP Local IP Address field is invalid
pt: Campo do endereço IP Local PPTP é inválido

en: PPTP Password
pt: Palavra pass PPTP

en: PPTP Remote IP Address
pt: Endereço IP Remoto PPTP

en: PPTP Remote IP Address field is invalid
pt: Campo do endereço IP Remoto PPTP é inválido

en: PPTP Server
pt: Servidor PPTP

en: PPTP Username
pt: Utilizadores PPTP

en: PPTP configuration
pt: Configuração PPTP

en: PPTP local IP address
pt: Password PPTP

en: PPTP password
pt: Endereço IP remoto PPTP

en: PPTP remote IP address
pt: Subrede PPTP

en: PPTP settings
pt: Configurações PPTP

en: PPTP subnet
pt: Utilizador PPTP

en: PPTP username
pt: Password L2TP

en: PPTP/L2TP configuration
pt: Endereço Local IP

en: PSK for any user can be set by using an identifier of any/ANY
pt: PSK para qualquer utilizador pode ser definido usando um identificador any/ANY

en: PTP ports
pt: Portas PTP

en: Package Name
pt: Nome do Pacote

en: Packages
pt: Pacotes

en: Packet
pt: Pacote

en: Packet Capture
pt: Captura de pacotes

en: Packet Filter
pt: Filtro de pacotes

en: Packet Length
pt: Comprimento do pacote

en: Packet Loss
pt: Perda de pacotes

en: Packet Loss or High Latency
pt: Perda de pacotes ou latência alta

en: Packet Loss thresholds
pt: Limiares de perda de pacotes

en: Packet capture
pt: Captura de pacotes

en: Packetloss
pt: Perda de Pacotes

en: Packets
pt: Pacotes

en: Packets In
pt: Pacotes de entrada

en: Packets Out
pt: Pacotes de saída

en: Packets matching this rule will be mapped to the IP address given here.
pt: Os pacotes correspondentes a esta regra serão mapeados para o endereço IP aqui fornecido.

en: Parameter Problem
pt: Problema com parametro

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Parent interface
pt: Interface parente

en: Parent interface,Local address, Remote tunnel address, Remote tunnel network, Local tunnel address
pt: Interface parente, endereço local, endereço do túnel remoto, túnel de rede remoto, endereço do túnel local

en: Passphrase must be from 8 to 63 characters.
pt: Passphrase deve ter de 8 a 63 carateres.

en: Password
pt: Guardar

en: Password length
pt: Comprimento da password

en: Password length must be a number or empty for default.
pt: O tamanho da password deve ser um número ou estar vazio por defeito.

en: Password protect the console menu
pt: Proteção da password no menu da consola

en: Password:
pt: Palavra-pass

en: Paste a Certificate Revocation List in X.509 CRL format here.
pt: Coloque aqui a lista de certificados revogados no formato X.509 CRL.

en: Paste a certificate in X.509 PEM format here.
pt: Cole aqui o certificado no formato X.509 PEM.

en: Paste a private key in X.509 PEM format here.
pt: Cole aqui a chave privada no formato X.509 PEM.

en: Paste an HMAC-MD5 key here.
pt: Colar aqui uma chave HMAC-MD5.

en: Paste an authorized keys file here.
pt: Cole as chaves do ficheiro autorizadas aqui

en: Paste in a shared TLS key if one has already been generated.
pt: Colar numa chave TLS partilhada se já tiver sido gerada.

en: Paste the certificate received from your certificate authority here.
pt: Cole aqui o certificado recebido do seu certificado de autoridade.

en: Paste the content of your Lua script here.
pt: Cole aqui o conteúdo do seu Lua script

en: Paste the private key for the above certificate here. This is optional in most cases, but required if you need to generate a Certificate Revocation List (CRL).
pt: Cole a chave privada para o certificado acima. Isso é opcional na maioria dos casos, mas necessário se você precisar gerar uma lista de revogação de certificados (CRL).

en: Paste your shared key here
pt: Coloque aqui a chave partilhada

en: Path
pt: Caminho

en: Pattern matcher
pt: Marcador de padrões

en: Peak
pt: Pacote

en: Peer Certificate Authority
pt: Autoridade de Certificação de Pares

en: Peer Certificate Revocation List
pt: Par da Lista de Certificados Revogados

en: Peer IP address
pt: Endereço IP do Par

en: Peer State
pt: Estado do Peer

en: Peer address where encapsulated GRE packets will be sent.
pt: Par de endereço onde os pacotes GRE encapsulados serão enviados.

en: Peer address where encapsulated gif packets will be sent.
pt: Endereço do par onde os pacotes gif encapsulados serão enviados.

en: Peer identifier
pt: Par do Identificador

en: Peer to Peer ( Shared Key )
pt: Peer to Peer ( Chave partilhada )

en: Peer to Peer Server Instance Statistics
pt: Estatisticas da instância do servidor Peer to Peer

en: Pending
pt: Pendente

en: Per host bandwidth throttling (kbps)
pt: Por limite de largura de banda de host (kbps)

en: Perform Self-tests
pt: Efetuar Self-testes

en: Periodic Backups
pt: Backups periódicos

en: Periodic DHCP Leases Backup
pt: Backup periódico dos leases DHCP

en: Periodic NetFlow Backup
pt: Backup periódico do NetFlow

en: Periodic RRD Backup
pt: Backup periódico de RRD

en: Permit password login
pt: Permitir password login

en: Permit root user login
pt: Permitir o login do utilizador root.

en: Persist common settings
pt: Ativar esta opção assegura a configuração wireless frequente por meio de exclusões e reatribuições de interfaces.

en: Phase 1 Proposal
pt: Proposta phase 1

en: Phase 1 proposal (Algorithms)
pt: Algoritmo de encriptação

en: Phase 1 proposal (Authentication)
pt: Proposta Phase 1 (Autenticação)

en: Phase 2 proposal (SA/Key Exchange)
pt: ESP corresponde à encriptação. AH é apenas a autenticação

en: Phase2 with this Local Network is already defined for mobile clients.
pt: Phase2 com esta combinação de redes Local/Remota já está definida para esta Phase1.

en: Phase2 with this Local/Remote networks combination is already defined for this Phase1.
pt: Pelo menos um algoritmo de encriptação deve ser selecionado.

en: Phone Number
pt: Numero do telefone

en: Ping timeout must be between 1...65535
pt: O tempo limite do ping deve estar entre 1...65535

en: PingTimeout
pt: Tempo limite do Ping

en: Pipe number must be between 1...65535
pt: O numero Pipe deve estar entra 1...65535

en: Plain View
pt: vista plana

en: Plan:
pt: Selecione para preencher os dados do seu provedor de serviços.

en: Please add the interface for upstream, the allowed subnets, and the downstream interfaces you would like the proxy to allow. Only one 'upstream' interface can be configured.
pt: Por favor adicione o interface para upstream, das subnets permitidas e interfaces downstream que gostaria que o proxy permitisse. Apenas um interface 'upstream' pode ser configurado.

en: Please check the %ssystem log%s, the wol command for %s (%s) did not complete successfully.
pt: Por favor verifique o %ssystem log%s, o comando wol para %s (%s) não foi concluído com sucesso.

en: Please choose a Link Type.
pt: Por favor selecione um tipo de Link.

en: Please click Create to define one.
pt: Por favor clique em criar para definir um.

en: Please consider submitting a crash report if the error persists.
pt: Considere a possibilidade de enviar um relatório de falha se o erro persistir.

en: Please do not use special characters in Certificate field names.
pt: Por favor não use carateres especiais em espaços para nome Certificados.

en: Please double-check the following contents to ensure you are comfortable submitting the following information.
pt: Verifique novamente o conteúdo a seguir para garantir que esteja confortável enviando as seguintes informações.

en: Please enter a dynamic domain name for 'My Identifier'
pt: Por favor introduza um nome dinâmico de domínio em 'My Identifier'

en: Please enter a fully qualified domain name for 'My Identifier'
pt: Por favor introduza um nome dinâmico de domínio em 'My Identifier'

en: Please enter a fully qualified domain name for 'Peer Identifier'
pt: Por favor introduzir um utilizador e um nome de domínio totalmente qualificado em 'Peer Identifier'

en: Please enter a keyid tag for 'My Identifier'
pt: Por favor introduza a tag Keyid em 'My Identifier'

en: Please enter a keyid tag for 'Peer Identifier'
pt: Por favor introduza uma tag Keyid em 'Peer Identifier'

en: Please enter a user and fully qualified domain name for 'My Identifier'
pt: Por favor introduza um nome de domínio totalmente qualificado em 'My Identifier'

en: Please enter a user and fully qualified domain name for 'Peer Identifier'
pt: Por favor introduzir um utilizador e um nome de domínio totalmente qualificado em 'Peer Identifier'

en: Please enter a valid IP or hostname.
pt: Por favor introduza um endereço IP válido ou hostanme.

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor introduza um endereço de email válido

en: Please enter a valid grace period in seconds
pt: Por favor introduza um período de carência válido em segundos

en: Please enter a valid port number.
pt: Por favor introduza um numero de porta válido.

en: Please enter a valid servername, ip address or leave this option blank
pt: Por favor introduza um servidor válido, endereço IP ou deixe esta opção em branco

en: Please enter a valid servername, ip address or leave this option blank.
pt: Por favor introduza um servidor válido, endereço IP ou deixe esta opção em branco

en: Please enter a valid source port number, or leave the field blank.
pt: Por favor introduza o numero de uma porta de origem válido, ou deixe o campo em branco.

en: Please enter a valid time window in seconds
pt: Por favor introduza uma janela de tempo válida em segundos

en: Please enter an address for 'My Identifier'
pt: Por favor introduza um endereço em 'My Identifier'

en: Please enter an address for 'Peer Identifier'
pt: Por favor introduza uma tag Keyid em 'Peer Identifier'

en: Please enter ip addresses or domain names here
pt: Por favor introduza aqui um endereço IP ou nome de domínio

en: Please enter valid addresses
pt: Pior favor introduza um endereço válido

en: Please enter valid mac addresses
pt: Por favor introduza um endereço mac válido

en: Please enter valid targets (e.g. 192.168.0.1:2055).
pt: Por favor introduza destinos válidos (exemplo: 192.168.0.1:2055).

en: Please fill the required values.
pt: Por favor preencha os valores solicitados.

en: Please provide a single IP address.
pt: Por favor forneça um único endereço IP.

en: Please provide a valid listen address, i.e. 10.0.0.1:8080 or haproxy.example.com:8999.
pt: Por favor forneça uma lista de endereços válida. ex: 10.0.0.1:8080 ou  haproxy.example.com:8999.

en: Please provide a valid listen address, i.e. 127.0.0.1:8080 or www.example.com:443. Port range as start-end, i.e. 127.0.0.1:1220-1240.
pt: Por favor forneça uma lista de endereços válida. ex: 127.0.0.1:8080 or www.example.com:443. intervalo da porta inicio-fim ex: 127.0.0.1:1220-1240.

en: Please provide a valid user and password, i.e. user:secret123.
pt: Por favor forneça um utilizador e palavra pass válidos. ex: user:secret123.

en: Please select a valid CA from the list.
pt: Por favor selecione um CA válido da lista

en: Please select a valid CRL from the list.
pt: Por favor selecione um CRL válido da lista

en: Please select a valid Cryptographic Accelerator.
pt: Por favor selecione um acelerador criptográfico válido.

en: Please select a valid Digest Algorithm.
pt: Por favor selecione um Algoritmo Digest válido.

en: Please select a valid Key Length.
pt: Por favor selecione um Algoritmo Digest válido.

en: Please select a valid Thermal Hardware Sensor.
pt: Por favor selecione um sensor de hardware térmico válido.

en: Please select a valid certificate from the list
pt: Por favor selecione um certificado válido da lista

en: Please select a valid certificate from the list.
pt: Por favor selecione umcertificado válido da lista

en: Please select a valid pattern matcher algorithm
pt: Por favor selecione um algoritmo de correspondente de padrão válido

en: Please select a valid rotation
pt: Por favor selecione uma rotação válida

en: Please select an identifier (My Identifier) other then 'any' when selecting 'Any' interface
pt: Por favor introduza um nome de domínio totalmente qualificado em 'My Identifier'

en: Please select users to import:
pt: Por favor selecione os utilizadores a importar.

en: Please select which containers to Authenticate against:
pt: Por favor selecione quais os containers a serem autenticados

en: Please setup a voucher server first (%sgoto auth servers%s)
pt: Configure primeiro um servidor de vouchers (%sgoto auth servers%s)

en: Please specify a valid hostname.
pt: Por favor especifique um hostname válido

en: Please specify a valid number for max mss.
pt: Por favor especifique um numero válido para o máximo  mss.

en: Please specify a valid number for min ttl (0-255).
pt: Por favor especifique um numero válido para o ttl mínimo (0-255).

en: Please specify a valid servername or IP address.
pt: Por favor especifique um nome de servidor ou endereço IP válido.

en: Please specify a valid source address, i.e. 10.0.0.1 or loadbalancer.example.com:50000. Port range as start-end, i.e. 10.0.0.1:50000-60000.
pt: Especifique um endereço de origem válido, ou seja, 10.0.0.1 ou loadbalancer.example.com:50000. Intervalo de portas como fim de início, i.e. 10.0.0.1:50000-60000.

en: Please specify a value between 0 and 1024.
pt: Por favor especifique um valor entre 0 e 1024.

en: Please specify a value between 0 and 256.
pt: Por favor especifique um valor entre 0 e 256.

en: Please specify a value between 0 and 50.
pt: Por favor especifique um valor entre 0 e 150

en: Please specify a value between 1 and 100.
pt: Por favor especifique um valor entre 1 e 1000

en: Please specify a value between 1 and 10000.
pt: Por favor especifique um valor entre 1 e 100000

en: Please specify a value between 1 and 128.
pt: Por favor especifique um valor entre 1 e 128

en: Please specify a value between 1 and 500000.
pt: Por favor especifique um valor entre 1 e 500000.

en: Please specify a value between 1 and 65535.
pt: Por favor especifique um valor entre 1 e 65535.

en: Please specify a value between 1024 and 1048576.
pt: Por favor especifique um valor entre 1024 e 1048576.

en: Please specify a value between 1024 and 16384.
pt: Por favor especifique um valor entre 1024 e 16384

en: Please specify a value between 1024 and 65535.
pt: Por favor especifique um valor entre 1024 e 65535

en: Please specify a value between 64 and 65535.
pt: Por favor especifique um valor entre 64 e 65535.

en: Please use "Download & Update Rules" to fetch your initial ruleset, automatic updating can be scheduled after the first download.
pt: Por favor, use "Download & Update Rules" para retirar o conjunto de regras inicial, a atualização automática pode ser agendada após o primeiro download

en: Please wait while loading data...
pt: Por favor espere enquanto está a carregar dados...

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Point-to-Point
pt: Ponto-a-Ponto

en: Point-to-Point Devices
pt: Dispositivos ponto-a-ponto

en: Pool Description
pt: Descrição da pool

en: Pool End
pt: Fim da Pool

en: Pool Options:
pt: Opções da Pool:

en: Pool Start
pt: Inicio da Pool

en: Popup blocker detected. Action aborted.
pt: Bloqueador de popup detetado. Ação abortada.

en: Port
pt: Porta

en: Port %s was assigned to %d interfaces:
pt: Porta %s foi atribuida aos interface %d:

en: Port Forward
pt: Encaminhamento de Porta

en: Port number must be between 1...65535
pt: O numero da porta deve estar entre 1...65535

en: Port to check
pt: Porta para verificar

en: Port used by the RADIUS server for accepting Authentication requests, typically 1812.
pt: Porta usada pelo servidor RADIUS para aceitar solicitações de autenticação, normalmente é 1812.

en: Port value
pt: Valor da porta

en: Port where the proxy will listen for redirected connections. The default is port 8021.
pt: Porta onde o proxy irá ouvir as ligações redirecionadas. O padrão é a porta 8021.

en: Port(s)
pt: Ports(s)

en: Portal Auth events
pt: Evento de autenticação do portal

en: Ports
pt: Adicionar

en: Portuguese (Brazil)
pt: Português (Brazil)

en: Portuguese (Portugal)
pt: Português (Portugal)

en: Possible options: b-node (broadcasts), p-node (point-to-point name queries to a WINS server), m-node (broadcast then query name server), and h-node (query name server, then broadcast).
pt: Opções possíveis: b-node (broadcasts), p-node (point-to-point name queries to a WINS server), m-node (broadcast then query name server), and h-node (query name server, then broadcast).

en: Power Off
pt: Desligar

en: Power Savings
pt: Economia de energia

en: Pre-Shared Key
pt: Chave Pré-partilhada

en: Pre-Shared Keys
pt: Chaves pré-partilhadas

en: Prefer
pt: Preferir

en: Prefer DHCP
pt: Preferir DHCP

en: Prefer IPv4 over IPv6
pt: Preferir IPv4 sobre IPv6

en: Prefer older IPsec SAs
pt: Por predefinição, se vários SAs coincidirem, o mais recente é o preferido se for pelo menos 30 segundos mais velho. Selecione esta opção para dar sempre preferência a SAs antigos em relação aos novos.

en: Prefer to use IPv4 even if IPv6 is available
pt: Prefrere usar IPv4 mesmo se o IPv6 estiver disponível

en: Prefetch DNS Key Support
pt: Prefetch Suporte da chave DNS

en: Prefetch Support
pt: Suporte Pré-extraído

en: Prefix
pt: prefixo ipv6

en: Prefix Delegation
pt: id-assoc pd

en: Prefix Delegation Range
pt: Intervalo da delegação do prefixo

en: Prefix Delegation Size
pt: Tamanho da delegação do prefixo

en: Prefix Interface
pt: Interface do prefixo

en: Prefix Interface
pt: sla-id

en: Presets:
pt: Padrão do FreeBSD

en: Prevent this client from receiving any server-defined client settings.
pt: Impedir que este cliente receba quaisquer definições de cliente definidas pelo servidor.

en: Preview Size
pt: Pré visualização do tamanho

en: Primary Console
pt: Consola Primária

en: Primary DNS Server
pt: Servidor primário DNS

en: Primary DNS Server field is invalid
pt: Campo do Servidor primário de DNS é inválido

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority for STP needs to be an integer between 0 and 61440.
pt: Prioridade para STP tem de ser um número inteiro entre 0 e 61440.

en: Priority of MX record
pt: Prioridade do registo MX

en: Private key
pt: Chave privada

en: Private key data
pt: Chave privada de dados

en: Private key for this host in the network (leave empty to generate)
pt: Chave privada para este host na rede (deixe vazio para gerar)

en: Private ports
pt: Portos privados

en: Probe Interval
pt: Intervalo de Sonda

en: Processing request...
pt: A processar pedido ...

en: Promiscuous
pt: Promíscuo

en: Promiscuous mode
pt: Modo promíscuo

en: Protection Mode
pt: Modo de proteção CTS e self

en: Protection mode CTS to self
pt: Modo de proteção RTS e CTS

en: Protection mode RTS and CTS
pt: Para IEEE 802.11g, utilize a técnica especificada para protecção de frames OFDM numa rede mista 11b/11g.

en: Protection mode off
pt: Modo de proteção CTS e self

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Protocol / Port
pt: Protocolo / Porta

en: Protocol Timing
pt: Tempo limite

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv4 protocol and an IPv6 IP address.
pt: Protocolo e famílias de endereço IP não coincidem. Não pode selecionar um protocolo IPv4 e um endereço IP IPv6

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv4 protocol and an IPv6 address.
pt: As famílias de protocolo e endereço IP não correspondem. Não pode selecionar um protocolo IPv4 e um endereço IPv6.

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv6 protocol and an IPv4 IP address.
pt: Protocolo e famílias de endereço IP não coincidem. Não pode selecionar um protocolo IPv6 e um endereço IP IPv4.

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv6 protocol and an IPv4 address.
pt: As famílias de protocolo e endereço IP não correspondem. Não pode selecionar um protocolo IPv6 e um endereço IPv4.

en: Protocol field compression. This option saves one byte per frame for most frames.
pt: Compressão de campos do Protocolo. Esta opção guarda um byte por frame para a maioria das frames.

en: Protocol supplied is invalid
pt: Protocolo fornecido é inválido

en: Protocol used for spanning tree.
pt: Protocolo usado para spanning tree.

en: Protocol version
pt: Versão do protocolo

en: Protocols
pt: Protocolos

en: Provide a DNS server list to clients
pt: Fornece uma lista de servidores DNS aos clientes

en: Provide a NTP server list to clients
pt: Fornecer uma lista de servidores NTP aos clientes

en: Provide a WINS server list to clients
pt: Fornece uma lista de servidores WINS aos clientes

en: Provide a default domain name to clients
pt: Fornece um nome de domínio predefinido aos clientes

en: Provide a default domain name to clients.
pt: Fornecer um nome de domínio por defeito aos clientes

en: Provide a list of accessible networks to clients
pt: Fornece uma lista de redes disponíveis para os clientes

en: Provide a login banner to clients
pt: Fornece um banner de login para os clientes

en: Provide a virtual IP address to clients
pt: Fornece um endereço virtual IP aos clientes

en: Provide a virtual adapter IP address to clients (see Tunnel Network)
pt: Fornecer um endereço IP do adaptador virtual aos clientes (consulte Túnel de rede)

en: Provide a virtual adapter IP address to clients (see Tunnel Network).
pt: Fornecer um endereço IP do adaptador virtual para clientes (ver Tuneis de Rede)

en: Provide an Access List name.
pt: Forneça um nome de lista de acesso.

en: Provide either the FQDN or the IP address of this server.
pt: Forneça o FQDN ou o endereço IP deste servidor.

en: Provide the TCP communication port to use during check, i.e. 80 or 443.
pt: Forneça a porta de comunicação TCP a utilizar durante a verificação, isto é, 80 ou 443.

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Provider:
pt: Plano

en: Proxy ARP
pt: ARP Proxy

en: Proxy ARP and other type Virtual IPs cannot be bound to by anything running on the firewall, such as IPsec, OpenVPN, etc. Use a CARP or IP Alias type address for these cases.
pt: Proxy ARP e outros tipos IPs virtuais não podem ser vinculados por qualquer coisa a correr no firewall, tal como IPsec, OpenVPN, etc Use um CARP ou um tipo de endereço IP Alias para esses casos.

en: Proxy authentication extra options
pt: Opções extra de autenticação de Proxy

en: Proxy host or address
pt: Proxy host ou endereço

en: Proxy interfaces
pt: Interfaces do proxy

en: Proxy port
pt: Porta do proxy

en: Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
pt: Porta proxy deve ser um valor inteiro entre 1 e 65535

en: Public key
pt: Chave Publica

en: Public key for this host in the network
pt: Chave pública para este host na rede

en: Public key for this host in the network (leave empty to generate)
pt: Chave pública para este host na rede (deixe em branco para gerar)

en: Query
pt: Comsulta

en: Query DNS servers sequentially
pt: Consulta sequencial aos servidores DNS

en: Query time
pt: Tempo de consulta

en: Queue
pt: Fila

en: Queue number must be between 1...65535
pt: O número da fila deve estar entre 1 ... 65535

en: Queues
pt: Filas

en: Quick
pt: Rápido

en: RA Interface
pt: Interface RA

en: RA Sending
pt: Envio de RA

en: RADIUS Accounting Update
pt: Atualização de contabilidade RADIUS

en: RADIUS Authentication Server List
pt: Lista de Servidores de Autenticação RADIUS

en: RADIUS Authentication Server Parameters
pt: Parâmetros do Servidor de Autenticação RADIUS

en: RADIUS Issued IP's
pt: IP's RADIUS emitidos

en: RADIUS NAS IP
pt: IP RADIUS NAS

en: RADIUS Server
pt: Servidor RADIUS

en: RADIUS Shared Secret
pt: Segredo RADIUS partilhado

en: RADIUS Timeout value must be numeric and positive.
pt: O valor do tempo limite de RADIUS terá de ser numérico e positivo.

en: RADIUS accounting update period in seconds
pt: Período de atualização da contabilidade RADIUS em segundos

en: RADIUS issued IPs
pt: IPs RADIUS emitidos

en: RADIUS primary shared secret
pt: Segredo principal partilhado RADIUS

en: RADIUS secondary shared secret
pt: Segredo partilhado Secundário RADIUS

en: RADIUS server NAS IP Address
pt: Endereço IP NAS do servidor RADIUS

en: RADIUS server Primary
pt: servidor Primário RADIUS

en: RADIUS server Secondary
pt: Servidor Secundário RADIUS

en: RADIUS server address
pt: Endereço do servidor RADIUS

en: RADIUS servers
pt: Servidor RADIUS

en: RADIUS shared secret
pt: Segredo partilhado RADIUS

en: RFC 1918 networks
pt: Redes RFC 1918

en: RFC 2136 client
pt: Cliente RFC 2136

en: RFC1918 Networks
pt: Redes RFC1918

en: RRD Data
pt: Data RRD

en: RRD data has been cleared.
pt: Os dados RRD foram apagados.

en: RRD report has been cleared.
pt: Reporte RRD foi alterado.

en: Random with Sticky Address
pt: Hash de Origem

en: Random: Selects an address from the translation address pool at random.
pt: Hash de origem: Utilize um hash do endereço de origem para determinar o endereço de conversão, garantindo que o endereço de redirecionamento seja sempre o mesmo para uma determinada origem.

en: Range
pt: Gama

en: Range begin
pt: Início da gama

en: Range end
pt: Fim da gama

en: Rate
pt: Taxa

en: Real Address
pt: Endereço Real

en: Real/Virtual IP
pt: Real / Virtual IP

en: Reason
pt: Motivo

en: Reboot
pt: Reiniciar

en: Reboot after a successful restore.
pt: Reiniciar após restauro com sucesso

en: Receive antenna
pt: Nota: O número de antenas nem sempre coincidem com as etiquetas da placa.

en: Record a timestamp once for each second, useful for constructing Allan deviation plots (default: disabled).
pt: Registar um timestamp uma vez para cada segundo. Útil para construir o desvio gráfico de Allan (Por defeito: desativado)

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Redirect Gateway
pt: Redirecionar Gateway

en: Redirect target IP
pt: Redirecionar IP de destino

en: Redirect target port
pt: Redirecionar porta de destino

en: Redirecting to the dashboard...
pt: A redirecionar para o dashboard

en: Redirecting...
pt: A redirecionar...

en: Reference
pt: Referencia

en: Reflection for 1:1
pt: Reflection para 1:1

en: Reflection for port forwards
pt: Reflection para portas de encaminhamento

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refuse
pt: Recusar

en: Refuse: This action also stops queries from hosts within the netblock defined below, but sends a DNS rcode REFUSED error message back to the client.
pt: Recusar: Essa ação também pára as consultas de hosts dentro do netblock definido abaixo, mas envia uma mensagem de erro de código de DNS REFUSADO novamente para o cliente.

en: Regulatory domain
pt: Nota: Algumas placas tem um valor por defeito que não é reconhecido e requerem alteração do domínio regulador de uma nesta lista para as alterações a outras definições de regulamentação para trabalho.

en: Regulatory settings
pt: Configurações Regulamentares

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Reject Leases From
pt: Se houver um determinado servidor DHCP upstream que deva ser ignorado, coloque aqui o endereço IP ou sub-rede do servidor DHCP para ser ignorado.

en: Related cron not found
pt: Cron relacionado não encontrado

en: Related cron not found.
pt: Cron relacionado não encontrado

en: Related item not found
pt: item relacionado não encontrado

en: Related pipe not found
pt: Pipe relacionado não encontrado

en: Related pipe or queue not found
pt: Pipe relacionado não encontrado

en: Related template not found
pt: Template relacionado não encontrado

en: Release
pt: Libertado

en: Relevant when supplying a virtual adapter IP address to clients when using tun mode on IPv4.
pt: Relevante quando fornece um endereço IP virtual para os clientes quando usam o modo tun no IPv4.

en: Reload
pt: Recarregar

en: Reload in progress
pt: Recarregamento emprogresso

en: Remaining disk space for log files:
pt: Espaço em disco restante para arquivos de registo:

en: Remember to use these Gateway Groups in firewall rules in order to enable load balancing, failover, or policy-based routing. Without rules directing traffic into the Gateway Groups, they will not be used.
pt: Lembre-se de usar esses grupos nas regras de firewall  com o intuito de activar o balanceamento de carga, falha, ou rotas baseadas em politicas. Sem regras que gerem o tráfego nos grupos da gateway eles não serão usados.

en: Remote Access ( SSL/TLS )
pt: Acesso Remoto (SSL/TLS )

en: Remote Access ( SSL/TLS + User Auth )
pt: Acesso Remoto ( SSL/TLS + User Auth )

en: Remote Access ( User Auth )
pt: Acesso Remoto ( Autenticação do utilizador)

en: Remote Access Control Lists
pt: Lista remota de controle de acessos

en: Remote Access Server
pt: Servidor de acesso remoto

en: Remote Address Range
pt: Alcance de Endereços Remotos

en: Remote Auth
pt: Autenticação remota

en: Remote Blacklist
pt: Lista negra Remota

en: Remote GRE address endpoint. The subnet part is used for the determining the network that is tunneled.
pt: Endpoint de endereço GRE remoto. A parte da sub-rede é usada para determinar a rede que tem túnel estabelecido.

en: Remote Gateway
pt: Gateway remota

en: Remote Host
pt: Hoste Remoto

en: Remote ID
pt: ID remoto

en: Remote IP
pt: IP remoto

en: Remote IP address
pt: %sClique aqui%s para PPTP adicional e  opções de configuração L2TP. Guarde primeiro se efetuou alterações.

en: Remote Logging Options
pt: Opções de registo remoto

en: Remote Network
pt: Proposta para a fase 2 (SA/Key Exchange)

en: Remote Subnet
pt: Subrede Remota

en: Remote Syslog Contents
pt: Conteúdos de Syslog remoto

en: Remote Syslog Servers
pt: Servidores Syslog Remotos

en: Remote System Password
pt: Password do sistema remoto

en: Remote System Username
pt: Utilizador do sistema remoto

en: Remote address range
pt: Alcance de endereços Remotos

en: Remote gateway
pt: Gateway remota

en: Remote gif address endpoint. The subnet part is used for determining the network that is tunnelled.
pt: Endpoint de endereço gif remoto. A parte da subnet é usada para determinar a rede que tem túnel estabelecido.

en: Remote listen addresses
pt: Endereço remoto de escuta

en: Remote network type
pt: Tipo de rede remota

en: Remote start address
pt: Endereço de início remoto

en: Remote subnets
pt: Sub-redes remotas

en: Remote tunnel address
pt: endereço do túnel remoto

en: Remote tunnel network
pt: Túnel de rede remoto

en: Remote/Virtual IP
pt: Remoto / Virtual IP

en: Remove Configuration Backup
pt: Remover a configuração de Backup

en: Remove Users
pt: Remover utilizadores

en: Remove expired vouchers
pt: Todos os vouchers expirados dentro deste grupo serão apagados

en: Remove groups
pt: Remover grupos

en: Remove log file
pt: Remover o ficheiro de log

en: Remove this backup
pt: Remover este backup

en: Remove voucher group
pt: Remover grupo de vouchers

en: Removing this file will cleanup disk space, but cannot be undone.
pt: A remoção desse arquivo limpará o espaço em disco, mas não poderá ser desfeita.

en: Renegotiate data channel key after n seconds (default=3600).%sWhen using a one time password, be advised that your connection will automatically drop because your password is not valid anymore.%sSet to 0 to disable, remember to change your client as well.
pt: Renegocie a chave do canal de dados após n segundos (por defeito=3600).%sSe usar uma senha única, saiba que sua ligação será automaticamente desativada porque a sua senha não é mais válida.%sSet para 0 para desativar, lembre-se de mudar seu o cliente também.

en: Renegotiate time
pt: Tempo Renegociável

en: Renegotiate time should contain a valid number of seconds.
pt: O tempo de renegociação deve conter um número válido de segundos.

en: Renew
pt: Renovado

en: Renewal Interval
pt: Intervalo de renovação

en: Replaces the IP identification field of packets with random values to compensate for operating systems that use predictable values. This option only applies to packets that are not fragmented after the optional packet reassembly.
pt: Substitui o campo de identificação IP dos pacotes, por valores aleatórios para compensar os sistemas operativos que usam valores previsíveis. Esta opção apenas se aplica aos pacotes que são fragmentados após a remontagem opcional do pacote.

en: Replaces the IP identification field with random values to compensate for predictable values generated by many hosts. This option only applies to packets that are not fragmented after the optional fragment reassembly.
pt: Substitui o campo de identificação IP por valores aleatórios para compensar os valores previsíveis gerados por muitos hosts. Esta opção só se aplica a pacotes que não são fragmentados após a remontagem opcional de fragmento.

en: Report an issue
pt: Reportar um problema

en: Reporting
pt: A reportar...

en: Reporting Database Options
pt: Reporte da Opções da Base de dados

en: Reports
pt: Reportes

en: Request Modify URL
pt: Solicitar Modificar URL

en: Request Options
pt: Opções requeridas

en: Request URI
pt: URI de solicitação

en: Require 128-bit encryption
pt: Requere encriptação 128-bit

en: Require Options
pt: Os valores neste campo são opções exigidas do DHCP  pelo cliente quando solicitando um lease DHCP. [Opção [, ...]]

en: Require domain
pt: Domínio requerido

en: Required Action
pt: Ação Exigida

en: Reserved/not assigned by IANA
pt: Reservado/não atribuído pela IANA

en: Reset Log Files
pt: Restabeleça os arquivos de registo

en: Reset Logs
pt: Restabeleça os registos

en: Reset Netflow Data
pt: Redefinir Dados do Netflow

en: Reset to factory defaults
pt: Redefinir para os padrões de fábrica

en: Resetting the source tracking table will remove all source/destination associations. This means that the "sticky" source/destination association will be cleared for all clients.
pt: A redefinição da tabela de rastreamento de origem removerá todas as associações de origem/destino. Isso significa que a associação de origem/destino "sticky" será desmarcada para todos os clientes.

en: Resetting the state tables will remove all entries from the corresponding tables. This means that all open connections will be broken and will have to be re-established. This may be necessary after making substantial changes to the firewall and/or NAT rules, especially if there are IP protocol mappings (e.g. for PPTP or IPv6) with open connections.
pt: A redefinição das tabelas de estado removerá todas as entradas das tabelas correspondentes. Isso significa que todas as ligações abertas serão quebradas e terão que ser restabelecidas. Isso pode ser necessário após fazer alterações substanciais nas regras de firewall e/ou NAT, especialmente se houver mapeamentos de protocolo IP (por exemplo, para PPTP ou IPv6) com conexões abertas.

en: Resolution
pt: Resolução

en: Resolution (seconds)
pt: Resolução (segundos)

en: Resolution time per server
pt: Tempo de resolução por servidor

en: Resolve DHCP mappings first
pt: Resolve primeiro mapeamentos DHCP

en: Resolve DNS hostname or IP
pt: Resolve DNS hostname ou IP

en: Respond only
pt: Responda apenas

en: Response
pt: Resposta

en: Response Modify URL
pt: URL de modificação da resposta

en: Restart %sService
pt: Reiniciar o Serviço %s

en: Restart all services
pt: Reiniciar todos os serviços

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restore area:
pt: Area de restauro:

en: Restore configuration
pt: Repor configuração

en: Restore from Configuration Backup
pt: Repor da configuração de Backup

en: Result Match
pt: Correspondência do resultado

en: Retries
pt: Tentatias

en: Reverse Address
pt: Endereço Revertido

en: Reverse DNS Lookup
pt: Pesquisa reversa de DNS

en: Reverse Display
pt: Display reverso

en: Reverse Port
pt: Porta Revertida

en: Reverse Resolve with DNS
pt: Reverso Resolvido com DNS

en: Reverse address
pt: Endereço reverso

en: Reverse address must be a valid IPv4 address
pt: O endereço reverso deve ser um endereço IPv4 válido

en: Reverse port
pt: Reverter porta

en: Reverse port needs to be an integer value between 1 and 65535
pt: A porta reversa necessita de ser um valor inteiro entre 1 e 65535

en: Revert to this configuration
pt: Reverter para esta configuração

en: Revision
pt: Revisão

en: Revocation
pt: Revogação

en: Revocation Reason
pt: Motivo da revogação

en: Revoke a Certificate
pt: Revogar um Certificado

en: Revoked
pt: Revogado

en: Revoked At
pt: Revogado Em

en: Rewrite source port
pt: Reescrever porta de origem

en: Rewrite sourceport to 20 in active mode to suit ancient clients that insist on this RFC property.
pt: Reescrevaa porta de origem para 20 em modo ativo, para atender clientes antigos que insistem nesta propriedade RFC

en: Root Login
pt: Login de Root

en: Root login is generally discouraged. It is advised to log in via another user and switch to root afterwards.
pt: Login de root é geralmente desaconselhável. É aconselhável iniciar sessão através de outro utilizador e mudar para root a seguir.

en: Rotate alert logs at provided interval.
pt: Alternar registos de alerta no intervalo fornecido.

en: Rotate log
pt: Alternar log

en: Round Robin with Sticky Address
pt: Random

en: Round Robin: Loops through the translation addresses.
pt: Round Robin: percorre os endereços de tradução.

en: Route
pt: Rota

en: Route 53: Enter your Access Key ID.
pt: Rota 53: Introduza o ID da sua chave de acesso.

en: Route 53: Enter your Secret Access Key.
pt: Rota 53: Introduza a sua chave de acesso confidencial.

en: Route caching
pt: Cache de rotas

en: Route search type
pt: Tipo de pesquisa de rota

en: Router Advertisement
pt: Publicação de rotas

en: Router Advertisement Daemon
pt: Deamon de anuncio do Router

en: Router Advertisements
pt: Anúncios do Router

en: Router Only
pt: Router apenas

en: Router Priority
pt: Prioridade do router

en: Router Solicitation
pt: Solicitação do router

en: Routes
pt: Rotas

en: Routing Table
pt: Tabela de roteamento

en: Rule Information
pt: Informação da regra

en: Rules
pt: Regras

en: Rules are evaluated on a first-match basis (i.e. the action of the first rule to match a packet will be executed). This means that if you use block rules, you'll have to pay attention to the rule order. Everything that isn't explicitly passed is blocked by default.
pt: As regras são avaliadas numa base de first-match (isto é, a acção da primeira regra para corresponder a um pacote será executada). Isso significa que se usar regras de bloco, terá que estar atento à ordem das regras. Tudo o que não é passado explicitamente é bloqueado por padrão.

en: Rules for WAN type interfaces in groups do not contain the reply-to mechanism upon which Multi-WAN typically relies.
pt: Regras para interfaces tipo WAN em grupos não contém mecanismos de resposta sobre a qual a Multi-WAN normalmente se baseia.

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Run ''net stop dnscache'', ''net start dnscache'', ''ipconfig /flushdns'' and ''ipconfig /registerdns'' on connection initiation. This is known to kick Windows into recognizing pushed DNS servers.
pt: Executar ''net stop dnscache'', ''net start dnscache'', ''ipconfig /flushdns'' e ''ipconfig /registerdns'' no inicio da ligação. Isto é conhecido por forçar o Windows a reconhecer os servidores de DNS.

en: Run as root
pt: Executar como root

en: Russian
pt: Russo

en: SIM PIN
pt: PIN do SIM

en: SIM PIN wait
pt: Espera do PIN o SIM

en: SIZE
pt: TAMANHO

en: SMART Capabilities
pt: Capacidades SMART

en: SMART Status
pt: Estado do SMART

en: SMTP domain
pt: Domínio SMTP

en: SNMP Server
pt: Servidor SNMP

en: SSH port
pt: Porta SSH

en: SSH remote login is enabled for the users "root" and "installer" using the same password.
pt: O login remoto SSH está habilitado para os utilizadores "root" e "installer" usando a mesmo palavra-pass.

en: SSL - Encrypted
pt: SSL - Encriptado

en: SSL Certificate
pt: Certificado SSL

en: SSL Certificate Authorities
pt: Certificados de Autoridade SSL

en: SSL Certificates
pt: Certificados SSL

en: SSL Ciphers
pt: Cifragem SSL

en: SSL Client Certificate
pt: Certificado de cliente SSL

en: SSL Offloading
pt: Descarregamento SSL

en: SSL Proxy port
pt: Porta Proxy SSL

en: SSL Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
pt: A porta Proxy SSL deve ser um valor inteiro entre 1 e 65535

en: SSL Verify CA
pt: SSL Verificar CA

en: SSL Verify CRL
pt: SSL verficar CRL

en: SSL cache size
pt: Tamanho do cash SSL

en: SSL certificate
pt: Certificado SSL

en: SSL no bump sites
pt: SSL sem bump sites

en: STATE
pt: ESTADO

en: STP interfaces
pt: interfaces STP

en: SWAP usage
pt: Utilização de SWAP

en: SafeNet Crypto Accelerator
pt: Acelerador SafeNet Crypto

en: Sat
pt: Sábado

en: Satellites
pt: Satelites

en: Save
pt: Guardar

en: Save Settings
pt: Guardar configurações

en: Save Xauth Password
pt: Guarda Xauth Password

en: Save logs
pt: Guaradar logs

en: Save to load widget
pt: Guardar para carregar widget

en: Saved Cfg
pt: Guardar Cfg

en: Schedule
pt: palnificador

en: Schedule States
pt: Estados de Programação

en: Schedule information
pt: Informações da tarefa agendada

en: Schedule is currently active
pt: A agenda de tarefas está atualmente ativa

en: Schedule may not be named LAN.
pt: A agenda de tarefas não pode ter o nome de LAN.

en: Schedule may not be named WAN.
pt: A agenda de tarefas não pode se chamada WAN.

en: Schedule repeat
pt: Programar repetição

en: Schedule with Cron
pt: Tarefa agendada com o Cron

en: Scheduler type
pt: Tipo de agendador de tarefas

en: Schedules
pt: Planificações

en: Schedules act as placeholders for time ranges to be used in Firewall Rules.
pt: As agendas de tarefas funcionam como espaços reservados para intervalos de tempo a serem usados nas regras de firewall.

en: Scope ID
pt: ID do Scope

en: Search
pt: Procurar

en: Search Scope Base DN
pt: Pesquisa Scope Base DN

en: Search Scope Level
pt: Pesquisar Nível do Scope

en: Search for a specific message...
pt: Pesquisa por mensagem especifica...

en: Search level
pt: Nível de pesquisa

en: Search scope
pt: Âmbito da pesquisa

en: Secondary 802.1X Authentication Server IP Address
pt: Endereço IP do servidor de autenticação Secondary 802.1X

en: Secondary 802.1X Authentication Server Port
pt: Porta do servidor de Autenticação 802.1X secundário

en: Secondary 802.1X Authentication Server Shared Secret
pt: Autenticação do servidor Shared Secret 802.1X secundário

en: Secondary Console
pt: Consola secundária

en: Secondary DNS Server
pt: Servidor de DNS Secundário

en: Secondary DNS Server field is invalid
pt: Campo do Servidor de DNS Secundário é inválido

en: Secondary RADIUS server for failover authentication
pt: Servidor RADIUS secundário para autenticação de failover

en: Secret
pt: Segredo

en: Secret Key
pt: Chave Secreta

en: Secure Shell
pt: Shell segura

en: Secure Shell Daemon
pt: Deamon de configuração do sistema

en: Secure Shell Server
pt: Servidor de shell segura

en: Security
pt: Segurança

en: Security Association Database
pt: Base de dados de acssociação de segurança.

en: Security Associations
pt: Associações Seguras

en: Security Policy Database
pt: Base de dados da segurança das politicas

en: Select
pt: Selecione

en: Select Authentication method
pt: Selecione o método de autenticação

en: Select Generic if your GPS is not listed.
pt: Selecione genérico se o seu GPS não está à escuta.

en: Select HTTP method for health check.
pt: Selecione o método HTTP para uma verificação correta.

en: Select HTTP version for a HTTP health check.
pt: Selecione a versão  HTTP para uma verificação correta.

en: Select NetFlow version to use.
pt: Selecione a Versão NetFlow para usar

en: Select Timeout
pt: Tempo limite de seleção

en: Select a certificate authority previously configured in the Certificate Manager.
pt: Selecione o certificado de autoridade previamente configurado no Gestor de Certificados.

en: Select a certificate previously configured in the Certificate Manager.
pt: Selecione o certificado previamente configurado no Gestor de Certificados.

en: Select a command from the list.
pt: Selecione um comando da lista.

en: Select all (visible)
pt: Selecione tudo (visível).

en: Select an Authentication Backend Type
pt: Selecione um tipo de Autenticação Backend

en: Select at least two interfaces for Multilink (MLPPP) connections.
pt: Selecione pelo menos dois interfaces para ligações (MLPPP) Multilink

en: Select authentication methods to use, leave empty for no authentication needed.
pt: Selecione os métodos de autenticação a serem usados. Deixe vazios para que nenhuma autenticação seja necessária.

en: Select destinations to send NetFlow data to (ip address:port, eg 192.168.0.1:2550).
pt: Selecione destinos para enviar dados NetFlow para (endereço IP: porta, por exemplo, 192.168.0.1:2550).

en: Select health check expression.
pt: Selecione a expressão de verificação de integrida

en: Select how to look for a specific pattern in the response.
pt: Selecione como procurar um padrão específico na resposta.

en: Select if job is enabled or not
pt: Selecione como procurar um padrão específico na resposta.

en: Select interface(s) the ftp proxy will bind to.
pt: Selecione o(s) interface(s) para a qual o proxy ftp se irá ligar.

en: Select interface(s) the proxy will bind to.
pt: Selecione o(s) interface(s) para a qual o proxy se irá ligar.

en: Select interface(s) to enable for captive portal.
pt: Selecione interface (s) para ativar o portal cativo.

en: Select interface(s) to use. When enabling IPS, only use physical interfaces here (no vlans etc).
pt: Selecione o(s) interface(s) a usar. Ao ativar IPS, use apenas interfaces físicos aqui (sem vlans etc).

en: Select interfaces used for WAN traffic to avoid counting NAT traffic twice.
pt: Selecione interfaces usadas para tráfego WAN para evitar contagem de tráfego NAT duas vezes.

en: Select interfaces...
pt: Selecione os interfaces...

en: Select only your primary WAN interface (interface with your default route). Only one interface is allowed here, not multiple.
pt: Selecione apenas o interface WAN primário (interface com a sua rota por defeito). Apenas é permitido um interface aqui, não multiplos.

en: Select the Interface for the Router Advertisement (RA) Daemon.
pt: Selecione o interface para o Deamon publicitador (RA) do Router.

en: Select the Internet Protocol family from this dropdown.
pt: Selecionar a família do protocolo Internet no menu dropdown.

en: Select the Internet Protocol version this rule applies to
pt: Selecione a versão do Internet Protocolo a que esta regra se aplica.

en: Select the KeyExchange Protocol version to be used. Usually known as IKEv1 or IKEv2.
pt: Selecione a versão do Protocolo KeyExchange a ser usada. Geralmente conhecida como IKEv1 or IKEv2.

en: Select the OpenVPN servers where this override applies to, leave empty for all
pt: Selecione um servidor de OpenVPN onde esta sobreposição se aplica, deixe vazio para todos.

en: Select the Operating Mode for the Router Advertisement (RA) Daemon.
pt: Selecione o mode de operação do Deamon Publicitador do Router (RA)

en: Select the Priority for the Router Advertisement (RA) Daemon.
pt: Selecione a prioridade para o Deamon publicitador (RA) do Router.

en: Select the certificate authority for this account.
pt: Selecione o certificado de autoridade para esta conta.

en: Select the command that needs to be executed at given time frame.
pt: Selecione o comando que precisa ser executado em determinado período de tempo.

en: Select the interface for the local endpoint of this phase1 entry.
pt: Selecione o interface para o ponto de extremidade local desta entrada phase1.

en: Select the interface on which to capture traffic.
pt: Selecione a interface na qual você pode capturar o tráfego.

en: Select the location closest to you
pt: Selecione o local mais próximo de si

en: Select the multi-pattern matcher algorithm to use.
pt: Selecione o algoritmo de correspondente multi-padrão a ser usado.

en: Select the primary console. This preferred console will show boot script output.
pt: Selecione a consola primária. Essa console irá mostrar a saída do script de inicialização.

en: Select the protocol to capture, or Any.
pt: Selecione o protocolo a ser capturado ou Qualquer.

en: Select the secondary console if multiple consoles are present.
pt: Selecione a console secundária se vários consolas estiverem presentes.

en: Select the time range for the day(s) selected on the Month(s) above. A full day is 0:00-23:59.
pt: Selecione o intervalo de tempo para o(s) dia(s) selecionado(s) no(s) mês(s) acima. Um dia completo é  0:00-23:59.

en: Select the type of state table optimization to use
pt: Selecione o tipo de otimização de tabela de estado a ser usada

en: Select the type of traffic to be captured, either Any, IPv4 only or IPv6 only.
pt: Selecione o tipo de tráfego a ser capturado, Qualquer, somente IPv4 ou IPv6.

en: Select to fill in data for your service provider.
pt: (APN) Nome do ponto de acesso

en: Select type of health check.
pt: Selecione o tipo de verificação de integridade

en: SelectedType
pt: Tipo selecionado

en: Selecting all interfaces will explicitly listen on only the interfaces/IPs specified.
pt: Selecione todos os interfaces que estarão explicitamente à escuta nas únicas interfaces/IPs especificadas.

en: Selecting no interfaces will listen on all interfaces with a wildcard.
pt: Ao selecionar "no interfaces" (nenhuma placa de rede) ficará à escuta em todas as placas/interfaces para todo o tipo de trafego

en: Semicolon-separated list of distinguished names optionally containing DC= components.
pt: Lista de nomes distinguidos separados por semi-vírgulas contendo opcionalmente DC= componentes.

en: Send Client IP
pt: Enviar o IP do cliente

en: Send IPv6 prefix hint
pt: Enviar sugestão de prefixo IPv6

en: Send Options
pt: Opções requeridas

en: Send Username
pt: Enviar Utilizador

en: Send an IPv6 prefix hint to indicate the desired prefix size for delegation
pt: Envie uma sugestão de prefixo IPv6 para indicar o tamanho do prefixo desejado para delegação.

en: Send data
pt: Enviar dados

en: Send log data to the selected target.
pt: Enviar dados de log para o destino selecionado.

en: Send log messages to remote syslog server
pt: Enviar mensagens de registo para o servidor syslog remoto

en: Sends accounting packets to the RADIUS server
pt: Envia pacotes de contabilidade para o servidor RADIUS

en: Sends accounting packets to the RADIUS server.
pt: Envia pacotes de contabilidade para o servidor RADIUS.

en: Sends and receives traffic only through the master port. If the master port becomes unavailable, the next active port is used. The first interface added is the master port; any interfaces added after that are used as failover devices.
pt: Envia e recebe tráfego apenas através da porta principal. Se a porta principal ficar indisponível, a próxima porta ativa é usada. o primeiro interface adicionado é o da porta principal; qualquer interface adicionado depois deste será usado como dispositivo de falha.

en: Separate Statistics
pt: Estatísticas separadas

en: September
pt: Setembro

en: Serial
pt: Série

en: Serial Console
pt: Consola serie

en: Serial Speed
pt: Porta série

en: Serial for next certificate
pt: Número de série para o próximo certificado

en: Serial port
pt: Porta série

en: Serial port baud rate.
pt: Porta série baud rate.

en: Server
pt: Servidor

en: Server #1:
pt: Servidor #1:

en: Server #2:
pt: Servidor #2:

en: Server #3:
pt: Servidor #3:

en: Server #4:
pt: Servidor #4:

en: Server (FQDN)
pt: Servidor (FQDN)

en: Server Address
pt: Endereços do Servidor

en: Server Bridge DHCP End
pt: Parar Servidor de Bridge DHCP

en: Server Bridge DHCP End must be an IPv4 address.
pt: O parâmetro do fim do servidor de bridge DHCP terá de ser um endereço IPV4.

en: Server Bridge DHCP Start
pt: Iniciar Servidor de Bridge DHCP

en: Server Bridge DHCP Start and End must both be empty, or defined.
pt: O parâmetro de inicio e fim do servidor de bridge DHCP devem estar vazios ou definidos.

en: Server Bridge DHCP Start must be an IPv4 address.
pt: O parâmetro de inicio do servidor de bridge DHCP terá de ser um endereço IPV4.

en: Server Certificate
pt: Certificado de Servidor

en: Server Definitions
pt: Definições do Servidor

en: Server ID
pt: ID do Servidor

en: Server Load Balancer events
pt: Eventos de balanceamento de carga do servidor

en: Server Mode
pt: Modo servidor

en: Server Name
pt: Nome do Servidor

en: Server Port
pt: Porta do Servidor

en: Server Timeout
pt: Tempo limite do servidor

en: Server address
pt: Endereço do Servidor

en: Server:
pt: Servidor

en: Servers
pt: Servidores

en: Service
pt: Serviço

en: Service Provider
pt: País:

en: Service Settings
pt: Definições de Serviço

en: Service name
pt: Nome do Serviço

en: Service type
pt: Tipo de serviço

en: Services
pt: Serviços

en: Services offered
pt: Serviços oferecidos

en: Session
pt: Sessão

en: Session Rate
pt: Taxa de Sessão

en: Session Timeout
pt: Sessão excedeu o limite de tempo

en: Session redistribution
pt: Redistribuição de sessão

en: Session timeout must be an integer value.
pt: O tempo limite de sessão deve ser um valor inteiro.

en: Sessions
pt: Sessões

en: Set UEFI 32bit filename
pt: Comfigurar ficheiro UEFI 32bit

en: Set UEFI 64bit filename
pt: Configurar ficheiro UEFI 64bit

en: Set action to perform here, only used when in IPS mode.
pt: Defina a ação a ser executada aqui, usada somente no modo IPS.

en: Set default bios filename
pt: Configurar ficheiro pré-definido da bios

en: Set globally in mobile client options
pt: Definir de forma exaustiva as opções do cliente móvel

en: Set interface as an edge port. An edge port connects directly to end stations and cannot create bridging loops in the network; this allows it to transition straight to forwarding.
pt: Configure o interface como porta edge. Uma porta edge liga-se diretamente as estações finais e e não pode criar loops de bridging na rede.

en: Set local tag
pt: Definir tag local

en: Set next-server IP
pt: Definir IP do próximo servidor

en: Set root-path string
pt: Definir a string root -path

en: Set the 'log' flag on pf rules committed by ftp-proxy. The pf rules do not log by default.
pt: Defina o sinalizador 'log' em regras pf confirmadas por ftp-proxy. As regras pf não são registadas por padrão.

en: Set the Let's Encrypt validation method for this certificate.
pt: Defina o método de validação Let's Encrypt para este certificado.

en: Set the MTU of the WAN interface. If you leave this field blank, an MTU of 1492 bytes for PPPoE and 1500 bytes for all other connection types will be assumed.
pt: Defina o MTU da interface WAN. Se deixar este campo em branco, uma MTU de 1492 bytes para PPPoE e 1500 bytes para todos os outros tipos de ligação será assumida.

en: Set the Spanning Tree path cost of interface to value. The default is calculated from the link speed. To change a previously selected path cost back to automatic, set the cost to 0. The minimum is 1 and the maximum is 200000000.
pt: Defina o custo do caminho da arvore Spanning do interface para valor. O valor pré-definido é calculado pela velocidade do link. Para mudar o custo do caminho previamente selecionado, para automático, defina o custo par 0. O minimo é 1 e o maximo é 200000000.

en: Set the Spanning Tree priority of interface to value. The default is 128. The minimum is 0 and the maximum is 240. Increments of 16.
pt: defina a prioridade da arvore de Spanning do interface para valor.  O valor pré-definido é  128. O mínimo 0 e valor máximo é 240, incremento de 16.

en: Set the TOS IP header value of tunnel packets to match the encapsulated packet value
pt: Desativar IPv6

en: Set the TOS IP header value of tunnel packets to match the encapsulated packet value.
pt: Defina o valor de cabeçalho IP TOS dos pacotes do túnel para coincidir com o valor de pacote encapsulado.

en: Set the bridge priority for Spanning Tree. The default is 32768. The minimum is 0 and the maximum is 61440.
pt: Defina a prioridade da bridge para a árvore de Spanning. O valor pré-definido é 32768. O mínimo 0 e valor máximo é 61440.

en: Set the interface as a point-to-point link. This is required for straight transitions to forwarding and should be enabled on a direct link to another RSTP-capable switch.
pt: Defina o interface como link ponto-a-ponto. Isto é necessário para transições consecutivas para encaminhamento e deve ser ativado num link direto  para outro switch compatível com RSTP.

en: Set the maximum inactivity time on the client side. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
pt: Defina o tempo máximo de inatividade no lado do cliente. Padrões em milissegundos. Opcionalmente, a unidade pode ser especificada como "d", "h", "m", "s", "ms" ou "us"

en: Set the maximum inactivity time on the server side. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
pt: Defina o tempo máximo de inatividade no lado do servidor. Padrões em milissegundos. Opcionalmente, a unidade pode ser especificada como "d", "h", "m", "s", "ms" ou "us".

en: Set the maximum number of concurrent connections for this frontend.
pt: Defina o número máximo de conexões simultâneas para esse frontend.

en: Set the maximum object size (default 4MB when left empty).
pt: Defina o tamanho máximo do objeto (por defeito 4MB quando deixado vazio).

en: Set the maximum time to wait for a connection attempt to a server to succeed. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
pt: Defina o tempo máximo para aguardar uma tentativa de conexão com um servidor para ter êxito. Padrões em milissegundos. Opcionalmente, a unidade pode ser especificada como "d", "h", "m", "s", "ms" ou "us".

en: Set the number of retries to perform on a server after a connection failure (default is 3).
pt: Defina o número de tentativas a serem executadas em um servidor após uma falha de conexão (o padrão é 3).

en: Set the number of retries to perform on a server after a connection failure.
pt: Defina o número de tentativas a serem executadas em um servidor após uma falha de conexão.

en: Set the size of the bridge address cache to size. The default is .100 entries.
pt: Defina o tamanho do cache de endereço da bridge. Por defeito é 100 entries.

en: Set the source tracking timeout for sticky connections in seconds. By default this is 0, so source tracking is removed as soon as the state expires. Setting this timeout higher will cause the source/destination relationship to persist for longer periods of time.
pt: Definir o tempo limite de rastreamento da origem para ligações em segundos. Por defeito é 0, desta forma o rastreamento de origem é removido assim que o estado expirar.Configurando o tempo limite para maior fará com que a relação origem/destino persista por períodos de tempo mais longos.

en: Set the time between broadcasting of Spanning Tree Protocol configuration messages. The hello time may only be changed when operating in legacy STP mode. The default is 2 seconds. The minimum is 1 second and the maximum is 2 seconds.
pt: Defina o tempo entre o broadcasting das mensagens de configuração do protocolo da Spanning Tree. O hello time só pode ser alterado quando se opera no modo herdado STP. O valor pré-definido é 2 segundos. O mínimo é 1 segundo e valor máximo é de 2 segundos.

en: Set the time that a Spanning Tree Protocol configuration is valid. The default is 20 seconds. The minimum is 6 seconds and the maximum is 40 seconds.
pt: Defina o tempo que a configuração do protocolo Spanning Tree é válida. O tempo por defeito são 20 segundos. O tempo mínimo são 6 segundos e o tempo máximo são 40 segundos,

en: Set the time that must pass before an interface begins forwarding packets when Spanning Tree is enabled. The default is 15 seconds. The minimum is 4 seconds and the maximum is 30 seconds.
pt: Defina o tempo que deve passar antes um interface começar a encaminhar pacotes quando o Sapnning Tree está activado. O tempo por defeito são 15 segundos. O tempo mínimo são 3 segundos e o tempo máximo são 30 segundos,

en: Set the timeout of address cache entries to this number of seconds. If seconds is zero, then address cache entries will not be expired. The default is 240 seconds.
pt: Defina o tempo limite de entrada de cache do endereço para este numero de segundos. Se os segundos forem zero, então a entrada da cache do endereço não irá expirar. O tempo pré definido é de 240 segundos.

en: Set the transmit hold count for Spanning Tree. This is the number of packets transmitted before being rate limited. The default is 6. The minimum is 1 and the maximum is 10.
pt: Definia a contagem de espera de transmissão para Spanning Tree. Este é o numero de pacotes transmitidos antes da taxa ser limitada. O valor pré-definido é 6. O mínimo 1 e valor máximo é 10.

en: Set this if you wish to use /tmp as a RAM disk (memory file system disk) rather than using the hard disk.
pt: Selecione isto se desejar usar /tmp umo um disco RAM (Disco do sistema de arquivos de memória) em vez de usar o disco rígido.

en: Set this if you wish to use /var as a RAM disk (memory file system disks) rather than using the hard disk. Setting this will cause the data /var to be lost on reboot, including log data.
pt: Selecione isto se desejar usar /var como um disco RAM (Disco do sistema de arquivos de memória) em vez de usar o disco rigído.Selecionar sito irá fazer com que os dados /var se percam no reboot, incluindo dados de registo.

en: Set this option if you need to apply this action to traffic that matches this rule immediately.
pt: Defina esta opção se você precisar aplicar essa ação ao tráfego que corresponda imediatamente a essa regra.

en: Set this option if you would like to bind to a specific port. Leave this blank or enter 0 for a random dynamic port.
pt: Defenir esta opção se quiser atribuir a uma porta especifica. Deixar isto em branco ou introduzir um 0 para uma porta dinâmica qulquer

en: Set this option only if you need a special MX record. Not all services support this.
pt: Defina esta opção se apenas precisar de um registo especial MX. Nem todos os serviços suportam.

en: Set this option to disable this client without removing it from the list
pt: Definir esta opção para desabilitar este cliente sem o remover da lista

en: Set this option to disable this client-specific override without removing it from the list
pt: Configure esta opção para desativar este cliente especifico sem que seja removido da lista

en: Set this option to disable this gateway without removing it from the list.
pt: Defina esta opção para desativar esse gateway sem removê-lo da lista.

en: Set this option to disable this phase1 without removing it from the list.
pt: Defina esta opção para desativar esta fase1 sem removê-la da lista.

en: Set this option to disable this phase2 entry without removing it from the list
pt: Defina esta opção para desativar esta phase 2 sem remover-la da lista

en: Set this option to disable this rule without removing it from the list.
pt: Defina esta opção para desativar esta regra sem que seja removida da lista.

en: Set this option to disable this server without removing it from the list
pt: Defina esta opção para desativar este servidor sem removê-lo da lista

en: Set this option to disable this static route without removing it from the list.
pt: Definir esta opção para desativar esta rota estática sem a remover da lista.

en: Set this option to enable the use of NAT-T (i.e. the encapsulation of ESP in UDP packets) if needed, which can help with clients that are behind restrictive firewalls.
pt: Active esta opção para uso do NAT-T (Isto é, o encapsulamento de ESP em pacotes UDP), se precisar, que poderá ajudar com clientes que estão por trás de firewalls restritas.

en: Sets an additional read timeout for running health checks on a server. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
pt: Define um tempo limite de leitura adicional para executar verificações de integridade em um servidor. Padrões em milissegundos. Opcionalmente, a unidade pode ser especificada como "d", "h", "m", "s", "ms" ou "us".

en: Sets the interval (in milliseconds) for running health checks on the server when the server state is DOWN. If it is not set HAProxy uses the check interval.
pt: Define o intervalo (em milissegundos) para executar verificações de integridade no servidor quando o estado do servidor é DOWN. Se não estiver definido, o HAProxy usará o intervalo de verificação.

en: Sets the maximum amount of RAM in megabytes per process usable by Lua. By default it is zero which means unlimited. It is important to set a limit to ensure that a bug in a script will not result in the system running out of memory.
pt: Define a quantidade máxima de RAM em megabytes por processo utilizável pelo Lua. Por defeito é zero, o que significa ilimitado. É importante definir um limite para garantir que um bug de um script não resultará que o sistema fique sem memória.

en: Sets the maximum number of entries in the memory pool used for fragment reassembly.
pt: Define o número máximo de entradas no pool de memória usado para a remontagem de fragmentos.

en: Sets the operation mode to use for this server.
pt: Define o modo de operação a ser usado para este servidor.

en: Sets the source address which will be used when connecting to the server(s).
pt: Define o endereço de origem que será usado ao se ligar ao(s) servidor(s).

en: Sets the source address which will be used when connecting to the server.
pt: Define o endereço de origem que será usado ao conectar ao servidor.

en: Setting this option will enable 802.1x authentication.
pt: A configuração desta opção irá ativar a autenticação 802.1x.

en: Setting this option will force pfsync to synchronize its state table to this IP address. The default is directed multicast.
pt: Definindo esta opção irá forçar o pfsync a sincronizar a sua tabela de estados com este endereço IP. O valor predefinido é directed multicast

en: Setting this option will force the AP to rekey whenever a client disassociates.
pt: A configuração desta opção irá forçar o AP para rekey sempre que um cliente se desassocia.

en: Setting this option will force the card to NOT broadcast its SSID (this might create problems for some clients).
pt: Definir esta opção forçará o cartão a não transmitir o seu SSID (isto pode criar problemas para alguns clientes).

en: Setting this option will force the card to use WME (wireless QoS).
pt: Ativa a ocultação do SSID

en: Settings
pt: Definições

en: Shared Key
pt: Chave Partilhada

en: Shared Key Authentication
pt: Autenticação de chave partilhada.

en: Shared Secret
pt: Segredo partilhado

en: Shared key
pt: Chave partilhada

en: Short
pt: Curto

en: Should be a number between 1 and 5 characters followed by either "d", "h", "m", "s" or "ms".
pt: Deve ser um número entre 1 e 5 caracteres seguido de "d", "h", "m", "s" ou "ms

en: Should be a number between 1 and 5 characters followed by either "k", "m" or "g".
pt: Deve ser um número entre 1 e 5 caracteres seguido por "k", "m" ou "g".

en: Should be a number between 1 and 8 characters, optionally followed by either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
pt: Deve ser um número entre 1 e 8 caracteres, opcionalmente seguido de "d", "h", "m", "s", "ms" ou "us".

en: Should be a string between 1 and 255 characters.
pt: Deve ser uma sequência de caracteres entre 1 e 255 caracteres.

en: Show %s Phase-2 entries
pt: Mostra entradas Phase-2 %s

en: Show Additional BOOTP/DHCP Options
pt: Mostrar opções adicionais de BOOT/DHCP

en: Show Dynamic DNS
pt: Ativar registo de nomes de cliente DHCP no DNS.

en: Show GPS Initialization commands
pt: Mostra os comandos de inicialização do GPS

en: Show LDAP configuration
pt: Mostra configuração LDAP

en: Show Leap second configuration
pt: Mostra a configuração Leap second

en: Show MAC Address Control
pt: Mostrar o controle de endereço MAC

en: Show NTP configuration
pt: Mostra configuração NTP

en: Show Network booting
pt: Mostra inicialização da rede

en: Show Remote Text
pt: Mostra o Texto Remoto

en: Show TFTP configuration
pt: Mostra configuração TFTP

en: Show Tables
pt: Mostrar tabelas

en: Show access restriction options
pt: Mostrar as opções de acesso restrito

en: Show active and static leases only
pt: Mostrar a actividade e estatística  apenas dos leases

en: Show advanced option
pt: Mostrar opção avançada

en: Show advanced options
pt: Mostra as opções avançadas

en: Show all configured leases
pt: Mostrar todas as configurações de leases

en: Show all socket connections
pt: Mostra todas as ligações de soquete

en: Show how many characters from story:
pt: Exibir quantos caracteres da história:

en: Show log entries in reverse order (newest entries on top)
pt: Mostrar entradas de log em ordem inversa (entradas mais recentes na parte superior)

en: Show only listening sockets
pt: Mostar a penas o soquetes de escuta

en: Show source address and port range
pt: Intervalo de portas de origem

en: Show statistics logging options
pt: Mostra opções de registo de estatisticas

en: Show/Hide
pt: Mostrar/Esconder

en: Show/Hide Routing Table
pt: Mostrar/Esconder a tabela de roteamento

en: Shows the text given by the server when connecting to the port. Will take 10+ seconds to display if checked.
pt: Mostra o texto fornecido pelo servidor ao ligar-se à porta. Levará 10 segundos para ser exibido se for marcado.

en: Sid should be a number.
pt: Sid deve ser um número

en: Signature Id
pt: ID da assinatura

en: Signed 16-bit integer
pt: Signed 16-bit inteiro

en: Signed 16-bit integer type must be a number in the range -32768 to 32767.
pt: O numero inteiro de 16-bit assinado deverá estar dentro da gama -32768 to 32767

en: Signed 32-bit integer
pt: Signed 32-bit inteiro

en: Signed 32-bit integer type must be a number in the range -2147483648 to 2147483647.
pt: O numero inteiro de 32-bit assinado deverá estar dentro da gama  -2147483648 to 2147483647.

en: Signed 8-bit integer
pt: Signed 8-bit inteiro

en: Signed 8-bit integer type must be a number in the range -128 to 127.
pt: O numero inteiro de 8-bit assinado deverá estar dentro da gama -128 to 127.

en: Signing Certificate Authority
pt: Assinar o Certificado de Autoriodade

en: Signing request data
pt: Assinatura dos dados solicitados

en: Signon Username to log into your OpenDNS dashboard. It is used to automatically update the IP address of the registered network.
pt: Login para entrar no seu painel do OpenDNS. É usado para atualizar automaticamente  o endereço IP da rede registada.

en: Since
pt: Desde

en: Single address
pt: Endereço único

en: Single host or Network
pt: Único host ou Rede

en: Size
pt: Tamanho

en: Size of the message cache. The message cache stores DNS rcodes and validation statuses. The RRSet cache will automatically be set to twice this amount. The RRSet cache contains the actual RR data. The default is 4 megabytes.
pt: Tamanho da cache da mensagem. A reserva de cache de mensagens Dns recodifica e validas os estados. A cache do RRSet vai ser automaticamente defenida para o dobro da quantidade. A cache do RRSet contem a data RR actual. A predefinição é 4 MB.

en: Skip rules
pt: Ignorar regras

en: Skip rules when gateway is down
pt: Ignorar as regras quando a gateway está desativada

en: Sleep Time
pt: Hora de Apagar

en: Socket information explanation
pt: Explicação da informação do soquete

en: Some clients may require this even for IPv6, such as OpenVPN Connect (iOS/Android). Others may break if it is present, such as older versions of OpenVPN or clients such as Yealink phones.
pt: Alguns clientes requerem isto mesmo para IPv6, tal como as ligações OpenVPN (iOS/Android). Outros podem quebrar se isto estiver presente, tal como as versões mais antigas de OpenVPN ou clientes como o Yealink phones.

en: Some network adapters do not support or work well in promiscuous mode.
pt: Alguns adaptadores de rede não oferecem suporte ou funcionam bem em modo promíscuo.

en: Sorry, the package does not have an associated license file.
pt: Lamentamos, mas o pacote não tem um ficheiro de licença associado.

en: Sort by
pt: Ordenado por

en: Sort type:
pt: Tipo de ordenação:

en: Source
pt: Origem

en: Source -> Router -> Destination
pt: Origem -> Router -> Destino

en: Source Address
pt: Endereço de Origem

en: Source Hash
pt: Hash de Origem

en: Source Hash: Uses a hash of the source address to determine the translation address, ensuring that the redirection address is always the same for a given source.
pt: Hash de origem: Utilize um hash do endereço de origem para determinar o endereço de conversão, garantindo que o endereço de redirecionamento seja sempre o mesmo para uma determinada origem.

en: Source IP
pt: IP de origem

en: Source IP address for queries to the DNS server for the override domain.
pt: Endereço IP de origem para consultas ao servidor de DNS para o domínio de substituição.

en: Source IPs
pt: IPs de Origem

en: Source OS
pt: Sistema Operativo de origem

en: Source Port
pt: Porta de Origem

en: Source Ports
pt: Portas de Origem

en: Source Quench (Deprecated)
pt: Fonte de Quench (Descontinuada)

en: Source address
pt: Endereço de origem

en: Source address must be a valid IPv4 address
pt: O endereço de origem deve ser um endereço IPv4 válido

en: Source and more information can be found %shere%s.
pt: Origem e mais informação podem ser encontradas %saqui%s.

en: Source bit count
pt: Bit count de origem

en: Source port
pt: Porta de Origem

en: Source port range
pt: Intervalo de portas de origem

en: Source prefix
pt: prefixo de origem

en: Source tracking timeout
pt: Tempo limite da origem de rastreamento

en: Source: FreeBSD man page
pt: Origem: Página do manual do FreeBSD

en: Sources
pt: Origens

en: Span interface cannot be part of the bridge. Remove the span interface from bridge members to continue.
pt: Interface Span não pode fazer parte da bridge. Remova o interface Span dos membros da bridge para continuar.

en: Spanning Tree Protocol
pt: Protocolo Spanning Tree

en: Specifies the days to renew the cert. The max value is 60 days.
pt: Especifique os dias para renovar o certificado. O valor máximo é de 60 dias.

en: Specifies which protocol to use for authentication.
pt: Especifica qual protocolo deve ser utilizado para a autenticação.

en: Specify HTTP host to use for health check. Requires HTTP/1.1.
pt: Especifique o host HTTP a ser usado para verificação de integridade. Requer HTTP/1.1.

en: Specify HTTP request URI for health check.
pt: Especifique o URI de solicitação HTTP para verificação de integridade.

en: Specify a maximum object size. (number of MB's)
pt: Especifique um tamanho máximo do objeto. (Número de MB's)

en: Specify a non standard port number here, leave blank for default
pt: Especifique aqui um numero de porta não padrão. Deixe em branco por defeito.

en: Specify a positive cache size. (number of MB's)
pt: Especifique um tamanho de cache positivo. (Número de MB's)

en: Specify a positive memory cache size. (number of MB's)
pt: Especifique um tamanho de cache de memória positivo. (Número de MB's)

en: Specify a positive number of first-level subdirectories.
pt: Especifique um número positivo de subdiretórios de primeiro nível.

en: Specify a positive number of second-level subdirectories.
pt: Especifique um número positivo de subdiretórios de segundo nível.

en: Specify alternative password length for generating vouchers
pt: Especifique o comprimento alternativo da password para gerar vouchers

en: Specify alternative username length for generating vouchers
pt: Especifique o comprimento alternativo do nome de utilizador para gerar vouchers

en: Specify an optional maximum line length in characters. Log lines larger than this value will be truncated before being sent. The reason is that syslog servers act differently on log line length. All servers support the default value of 1024 characters, but some servers simply drop larger lines while others do log them.
pt: Especifique um comprimento de linha máximo opcional em caracteres. Linhas de log maiores que esse valor serão truncadas antes de serem enviadas. A razão é que os servidores syslog atuam de forma diferente no comprimento da linha de log. Todos os servidores suportam o valor padrão de 1024 caracteres, mas alguns servidores simplesmente largar linhas maiores, enquanto outros fazem log deles.

en: Specify if route caching can be enabled. Be careful with these settings on dynamic networks.
pt: Especifique se a cache da rota pode ser ativada. Tenha cuidado como essas configurações nas redes dinâmicas.

en: Specify optional secret shared between peers. Required on some devices/setups.
pt: Especifique um segredo opcional partilhado entre pares. Obrigatório em alguns dispositivos / configurações.

en: Specify the Server ID of your PowerDNS server, i.e. localhost.
pt: Especifique o Server ID do seu servidor PowerDNS, ou seja, localhost.

en: Specify the TCP port used for agent checks.
pt: Especifique a porta TCP usada para verificações do agente.

en: Specify the URL for your PowerDNS server, i.e. http://ns.example.com:8081.
pt: Especifique o URL do servidor PowerDNS, ou seja, http://ns.example.com:8081.

en: Specify the maximum download size (kB).
pt: Especifique o tamanho máximo de download (kB).

en: Specify the maximum number of clients allowed to concurrently connect to this server
pt: Especifique o máximo numero de clientes autorizados a ligarem-se simultaneamente a este servidor servidor

en: Specify the maximum number of clients allowed to concurrently connect to this server.
pt: Especifique o número máximo de clientes autorizados a se conectar concomitantemente a este servidor

en: Specify the maximum upload size (kB).
pt: Especifique o tamanho máximo de upload (kB).

en: Specify the overall bandwidth for downloads in kilobits per second.
pt: Especifique a largura de banda total para downloads em kilobits por segundo.

en: Specify the pattern to look for in the response buffer. If the match is set to binary, then the pattern must be passed as a serie of hexadecimal digits in an even number.
pt: Especifique o padrão a procurar no buffer de resposta. Se a correspondência estiver definida como binária, o padrão deve ser passado como uma série de dígitos hexadecimais em um número par.

en: Specify the per host bandwidth for downloads in kilobits per second.
pt: Especificar a largura de banda por host para downloads em kilobits por segundo.

en: Specify the port on the machine with the IP address entered above. In case of a port range, specify the beginning port of the range (the end port will be calculated automatically).
pt: Dica: Este é geralmente idêntico à porta 'de' acima

en: Specify the port or port range for the destination of the packet for this mapping.
pt: Especifique a porta ou o intervalo de portas para o destino do pacote para este mapeamento.

en: Specify the scheduling algorithm to use
pt: Especifique o algoritmo de escalonamento a ser usado

en: Specify the source port or port range for this rule.
pt: Especifique a porta de origem ou o intervalo de portas para esta regra.

en: Specify the starting address for the client IP address subnet.
pt: Especifique o endereço de começo para o o endereço de IP de sub-rede do cliente

en: Specify the username to be used for database health checks.
pt: Especifique o nome de utilizador a ser usado para verificações de integridade da base de dados..

en: Specify which encapsulation method the tunnel should use.
pt: Especifique que método de encapsulamento o túnel poderá usar.

en: Speed
pt: Velocidade

en: Speed and duplex
pt: Pré-definido (Sem preferências, tipicamente autoselect)

en: Src Ports
pt: Portas Src

en: Standard
pt: Ajuda completa

en: Start
pt: Iniciar

en: Start %sService
pt: Iniciar o Serviço %s

en: Start IPsec in debug mode based on sections selected
pt: Inicie o IPsec no modo de depuração com base nas seções selecionadas

en: Start Time
pt: Hora de início

en: Start immediate
pt: Iniciar imediatamente

en: Start on traffic
pt: Início no tráfego

en: Starting initial configuration!
pt: Iniciando a configuração inicial!

en: Startup/Shutdown Sound
pt: Som de iniciar/desligar

en: State
pt: Estado

en: State Synchronization
pt: Sincronizaçao de estados

en: State Timeout in seconds (TCP only)
pt: Tempo  do estado em segundos (TCP apenas)

en: State Type
pt: Tipo de estado

en: State or Province
pt: Estado ou Provincia

en: State table size
pt: Tamanho da tabela de estados

en: State timeout
pt: Tempo limite de estado.

en: State timeout (advanced option) must be a positive integer
pt: Timeout de estado (opção avançada) deve ser um número inteiro positivo

en: States
pt: Estados

en: States Reset
pt: Reset dos estados

en: States Summary
pt: Sumario dos Estados

en: States matching current filter
pt: Estados que correspondem ao filtro atual

en: Static
pt: Estático

en: Static ARP
pt: ARP estático

en: Static ARP is enabled. You must specify an IP address.
pt: O ARP estático está ativo. Deve especificar um endereço IP

en: Static DHCP
pt: DHCP estático

en: Static DHCP Mapping
pt: Mapear DHCP estático

en: Static DHCPv6 Mapping
pt: Mapeamento DHCPv6 estático

en: Static IP Configuration
pt: Configuração de IP Estático

en: Static IPv4
pt: IPv4 estático

en: Static IPv4 configuration
pt: IPv4 Upstream Gateway

en: Static IPv6
pt: IPv6 estático

en: Static IPv6 configuration
pt: Adicionar nova gateway V6:

en: Static Port
pt: Porta estática

en: Static Routes
pt: Rota Estática

en: Static route filtering
pt: Filtragem da rota estática

en: Static routes
pt: Rotas estáticas

en: Static-port:
pt: Porta-estática:

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Statistics Configuration
pt: Estatísticas de configuração

en: Statistics logging
pt: Registo de estatísticas

en: Statistics unavailable because ntpq and ntpdc queries are disabled in the %sNTP service settings%s.
pt: As estatísticas não estão disponíveis porque as consultas ntpq e ntpdc estão desativadas no %sconfigurações do serviço NTP%s.

en: Stats
pt: Estado

en: Stats enabled
pt: Estatísticas ativadas

en: Status
pt: Estado

en: Status Overview
pt: Visão geral do status

en: Stick-table persistence
pt: Persistência de stick-table

en: Sticky Address: The Sticky Address option can be used with the Random and Round Robin pool types to ensure that a particular source address is always mapped to the same translation address.
pt: Endereço Sticky: A opção : A opção Sticky Address pode ser usada com os tipos de pool Random e Round Robin para garantir que um endereço de origem específico é sempre mapeado para o mesmo endereço de tradução.

en: Sticky connections
pt: Ligações sticky

en: Sticky ports
pt: Portas Sticky

en: Stop %sService
pt: Para o Serviço %s

en: Stop Time
pt: hora de paragem

en: Store
pt: Armazenar

en: Stratum
pt: Estrato

en: Strict Interface Binding
pt: Interface restrito de Binding

en: Strict Key Regeneration
pt: Regeneração da chave Restrita

en: Strict User/CN Matching
pt: Utilizador Restrito /CN Correspondente

en: String type must be enclosed in quotes like "this" or must be a series of octets specified in hexadecimal, separated by colons, like 01:23:45:67:89:ab:cd:ef
pt: O tipo de string deve ser colocado entre aspas como "isto" ou deve ser uma série de octetos especificados em hexadecimal, separados por dois-pontos, tal como 01:23:45:67:89:ab:cd:ef

en: Submit this report
pt: Submeter este relatório

en: Subnet Mask
pt: Mascara de rede

en: Subnet mask
pt: Mascara da subnet

en: Subnet mask IPv4
pt: Mascara da sub-rede IPv4

en: Subnet mask IPv6
pt: Mascara da sub-rede IPv6

en: Subnet netmask
pt: Máscara de rede de sub-rede

en: Subscription
pt: subscrição

en: Successfully reverted to timestamp %s with description "%s".
pt: Revertido para timestamp comucesso %s com a descrição "%s".

en: Successive connections will be redirected to the servers in a round-robin manner with connections from the same source being sent to the same gateway. This 'sticky connection' will exist as long as there are states that refer to this connection. Once the states expire, so will the sticky connection. Further connections from that host will be redirected to the next gateway in the round-robin.
pt: Ligações sucessivas serão redirecionadas para os servidores de uma forma round-robin com as ligações das mesma origem a ser enviadas para a mesma gateway. Esta 'ligação sticky'  existirá enquanto existirem estados que se referem a esta ligação. Uma vez que os estados expiram, assim será a ligação sticky. Outras ligações desse host serão redirecionadas para o próximo gateway no round-robin.

en: Sun
pt: Domingo

en: Support for IPsec Mobile clients is enabled but a Phase1 definition was not found
pt: Suporte para clientes móveis IPsec está activo, mas a definição da Phase1 não foi encontrada

en: Supports Cisco EtherChannel. This is a static setup and does not negotiate aggregation with the peer or exchange frames to monitor the link.
pt: Suporte Cisco EtherChannel. Este é uma configuração estática e não negoceia agregação com o par ou exchange frames para monitorizar o link

en: Supports the IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP) and the Marker Protocol. LACP will negotiate a set of aggregable links with the peer in to one or more Link Aggregated Groups. Each LAG is composed of ports of the same speed, set to full-duplex operation. The traffic will be balanced across the ports in the LAG with the greatest total speed, in most cases there will only be one LAG which contains all ports. In the event of changes in physical connectivity, Link Aggregation will quickly converge to a new configuration.
pt: Suporta o protocolo de controle (LACP) de agregação de link IEE 802.3ad e Protolocol Marker. LACP irá negociar um conjunto de links agregáveis com o par em um ou mais grupos agregados do link. Cada LAG é composto por portas com a mesma velocidade, definidas para operações full-duplex. O tráfego será balanceado través das portas do LAG com a maior velocidade total. Na maioria dos casos haverá apenas uma LAG que contenha todas as portas. No caso das mudanças na ligação física a agregação do link irá rapidamente convergir para uma nova configuração.

en: Suppress ARP messages
pt: Suprimir mensagens ARP

en: Suppress Squid version string info in HTTP headers and HTML error pages.
pt: Suprime informação da string da versão do Squid em cabeçalhos HTTP e páginas de erro HTML.

en: Suppress version string
pt: Suprimir string da versão

en: Synchronize Config to IP
pt: Sincronizar a configuração para IP

en: Synchronize Interface
pt: Sincronizar interface

en: Synchronize Peer IP
pt: Sincronizar Peer IP

en: Synchronize States
pt: Sincronizar estados

en: Syslog facility
pt: Facilidades do Syslog

en: Syslog logging
pt: Registos Syslog

en: Syslog sends UDP datagrams to port 514 on the specified remote syslog server, unless another port is specified. Be sure to set syslogd on the remote server to accept remote syslog messages.
pt: O Syslog envia datagramas UDP para a porta 514 no servidor syslog especificado, a não ser que outra porta esteja especificada. Não se esqueça de defenir o syslogd no servidor remoto para aceitar mensagens syslog remotas.

en: System
pt: Sistema

en: System Administrator
pt: Admnistrador do Sistema

en: System Configuration Daemon
pt: A correr

en: System Log
pt: Log do Sistema

en: System Notifications
pt: Notificações do Sistema

en: System Privileges
pt: Privilégios de Sistema

en: System Sounds
pt: Sons do sistema

en: System defaults
pt: Pré-definidos do Systema

en: System events
pt: Eventos de Sistema

en: System tunables
pt: Sistemas tunables

en: System will be configured as a DHCP server on the default LAN interface
pt: Sistema será configurado como servidor de DHCP no interface de rede pré-definido

en: System: Certificates
pt: Sistema: Certificados

en: TCP flags
pt: flags TCP

en: TCP port
pt: Porta TCP

en: TCP/IP Version
pt: Versão TCP/IP

en: TFTP server
pt: Servidor TFTP

en: TIME
pt: TEMPO

en: TLS Authentication
pt: Autenticação do TLS

en: TLS Shared Key
pt: Chave partilhada TLS

en: TTL for Host cache entries
pt: TTL para entradas da cash do Host

en: TX key
pt: Chave 1:

en: TXT Comment Support
pt: Suporte a comentários do TXT

en: Table
pt: Tabela

en: Table type
pt: Tipo de tabela

en: Tables
pt: Tabelas

en: Tabs (\t), newlines (\n) and carriage returns (\r) at the beginning or end of the returned results are removed before comparison.
pt: Tabs (\t), novas linhas (\n) e mudanças de linha (\r) no início ou final dos resultados devolvidos serão removidos antes da comparação.

en: Target
pt: Destino

en: Target Network
pt: Rede de Destino

en: Template name
pt: Nome do template

en: Template name should be a string between 1 and 255 characters
pt: O nome do modelo deve ser uma string entre 1 e 255 caracteres

en: Templates
pt: Modelos

en: Temporarily Disable CARP
pt: Desativar temporariamente o CARP

en: Test
pt: Teste

en: Test Config
pt: Config Teste

en: Test result
pt: Resultado do Teste

en: Test syntax
pt: Syntax de teste

en: Test type
pt: Tipo de teste

en: Test/Update
pt: Teste/Atualização

en: Tester
pt: Testador

en: Text
pt: Texto

en: Text type cannot include quotation marks.
pt: O tipo de texto não pode incluir aspas.

en: Thank you for submitting this crash report.
pt: Obrigado por submeter este relatório de cash.

en: That groupname is reserved by the system.
pt: Este nome de grupo está reservado pelo sistema

en: That username is reserved by the system.
pt: O utilizador está reservado pelo sistema.

en: The %sSSL certificate manager%s can be used to create or import certificates if required.
pt: O gestor de certificados %s %sSSL pode ser usado para criar ou importar certificados, caso seja necessário.

en: The 1:1 mapping will only be used for connections to or from the specified destination.
pt: O mapeamento 1:1 só será utilizado para ligações, para ou a partir, do destino especificado.

en: The API key "%s" was successfully removed.
pt: A chave de API "%s" foi removida com êxito.

en: The Aliases Hostname Resolve Interval value must be an integer.
pt: O valor de intervalo de resolução de hostname Aliases deve ser um número inteiro.

en: The DHCP Server is active on this interface and it can be used only with a static IP configuration. Please disable the DHCP Server service on this interface first, then change the interface configuration.
pt: O servidor DHCP está ativo neste interface e pode ser usado apenas com uma configuração estática IP. Por favor desative primeiro o serviço de  DHCP Server  neste interface e de seguida altere a configuração do interface.

en: The DHCP range cannot overlap any static DHCP mappings.
pt: A Gama DHCP não pode sobrepor qualquer mapeamento DHCP estático.

en: The DHCP server can optionally provide a domain search list. Use the semicolon character as separator.
pt: O servidor DHCP pode opcionalmente fornecer uma lista de pesquisa de domínios. Use o caractere ponto-e-vírgula como separador.

en: The DHCPv6 Server is active on this interface and it can be used only with a static IPv6 configuration. Please disable the DHCPv6 Server service on this interface first, then change the interface configuration.
pt: endereço IPv4

en: The DHCPv6 server is currently enabled. Cannot enable the DHCPv6 relay while the DHCPv6 server is enabled on any interface.
pt: O servidor de DHCPv6 está atualmente ativo. Não é possível ativar o DHCPv6 relay enquanto o servidor DHCPv6 estiver ativo em qualquer interface.

en: The DNS update TTL must be an integer.
pt: O DNS update TTL tem de ser um número inteiro.

en: The DNS update host name contains invalid characters.
pt: O nome de host de atualização do DNS tem de contem caracteres inválidos

en: The DNS update key name contains invalid characters.
pt: O nome da chave de atualização do DNS contém caracteres inválidos.

en: The Firewall Adaptive End value must be an integer.
pt: O valor final de ajuste da firewall deve ser um número inteiro.

en: The Firewall Adaptive Start value must be an integer.
pt: O valor inicial de ajuste da firewall deve ser um número inteiro.

en: The Firewall Adaptive values must be set together.
pt: O valor de ajuste da firewall deve ser definido em conjunto.

en: The Firewall Maximum Frags value must be an integer.
pt: O valor máximo dos Fragmentos da Firewall deve ser um número inteiro.

en: The Firewall Maximum States value must be an integer.
pt: O valor de estado máximo da firewall deve ser um número inteiro.

en: The Firewall Maximum Table Entries value must be an integer.
pt: O valor das entradas de tabelas máximo na firewall deve ser um inteiro.

en: The HAProxy service may not be able to start due to critical errors. Try anyway?
pt: O serviço HAProxy pode não ser capaz de iniciar devido a erros críticos. Tentar mesmo assim?

en: The Hostname contains invalid characters.
pt: O Hostname contém caracteres inválidos.

en: The IP address entered is not valid.
pt: O endereço IP introduzido não é válido

en: The IP address must lie in the %s subnet.
pt: O endereço IP deve estar na sub-rede %s.

en: The IP address must not be within the DHCP range for this interface.
pt: O endereço IP não deve estar dentro do intervalo DHCP para este interface.

en: The IP address must not be within the range configured on a DHCP pool for this interface.
pt: O endereço IP não deve estar dentro do intervalo configurado numa pool DHCP para essa interface.

en: The IPsec tunnel configuration has been changed
pt: A configuração do túnel IPsec foi alterada

en: The IPsec tunnel configuration has been changed.
pt: A configuração do túnel IPsec foi alterada

en: The MRU for %s must be greater than 576 bytes.
pt: O MRU para %s deve ser maior do que 576 bytes.

en: The MSS must be greater than 576 bytes.
pt: SSID

en: The MTU for %s must be greater than 576 bytes.
pt: O MTU para %s deve ser maior do que 576 bytes.

en: The MTU must be greater than 576 bytes and less than 9000.
pt: MTU deve ser maior do que  576 bytes e menor que 9000.

en: The MX contains invalid characters.
pt: O MX contém caracteres inválidos.

en: The NAT configuration has been changed
pt: ativar regra

en: The NAT configuration has been changed.
pt: A configuração do NAT foi alterada.

en: The P1 lifetime must be an integer.
pt: O tempo de vida do P1 deve ser um valor inteiro.

en: The P2 lifetime must be an integer.
pt: Desactivar esta entrada de phase2

en: The PPPoE entry list has been changed
pt: A lista de entradas PPPoE foi alterada

en: The PPTP user list has been modified
pt: A lista de utilizador PPTP foi modificada

en: The Packet length is the number of bytes of each packet that will be captured. Default value is 0, which will capture the entire frame regardless of its size.
pt: O tamanho do pacote é o número de bytes de cada pacote que será capturado. O valor padrão é 0, que irá capturar toda a estrutura, independentemente do seu tamanho.

en: The RA server can optionally provide a domain search list. Use the semicolon character as separator
pt: O Servidor RA fornece adicionalmente uma lista de pesquisa de domínios. Use o caractere ponto-e-vírgula como separador

en: The SSL fingerprint, for example "B5:E1:B3:70:5E:7C:FF:EB:92:C4:29:E5:5B:AC:2F:AE:70:17:E9:9E".
pt: A impressão digital SSL, por exemplo "B5:E1:B3:70:5E:7C:FF:EB:92:C4:29:E5:5B:AC:2F:AE:70:17:E9:9E".

en: The Server Bridge DHCP range is invalid (start higher than end).
pt: O intervalo do Servidor de Bridge DHCP é inválido (Iniciar do mais alto para o fim)

en: The Service name contains invalid characters.
pt: O nome de Serviço contém carateres inválidos.

en: The Source IP address %s Address Family differs from the destination %s.
pt: O endereço IP de origem %s difere da família de endereços do destino %s.

en: The VIP configuration has been changed.
pt: Endereço IP virtual

en: The VLAN tag must be an integer between 1 and 4094.
pt: A tag da VLAN deve ser um numero inteiro entre 1 e 4094.

en: The acme-client service may not be able to start due to critical errors. Try anyway?
pt: O serviço acme-cliente pode não ser capaz de iniciar, devido a erros críticos. Tentar mesmo assim?

en: The advanced mode does not provide any default values, you will need to fill out any values you would like to use.
pt: O modo avançado não fornece quaisquer valores padrão. Precisará de preencher os valores que gostaria de usar.

en: The alias IP address family has to match the family of the remote peer address.
pt: A família de endereço IP de alias tem de corresponder a família do endereço do ponto remoto.

en: The backup firewall is not accessible (check user credentials).
pt: O backup da firewall não está acessível (verifique as credenciais do utilizador)

en: The backup firewall is not accessible or not configured.
pt: O backup da firewall não está acessível ou não foi configurado

en: The bandwidth limit must be a positive numeric value.
pt: O valor para o limite de banda tem de ser um número positivo.

en: The bandwidth value for %s must be an integer.
pt: O valor da largura de banda para %s deve ser um inteiro.

en: The basic mode auto-configures DHCP using default values and optional user input.
pt: O modo básico de auto-configuração DHCP usa valores pré definidos e introdução de utilizadores opcionais,

en: The certificate association "%s" was successfully removed.
pt: A associação de certificados " %s" foi removida com êxito.

en: The certificate modulus does not match the signing request modulus.
pt: Os módulos do certificado não correspondem ao módulo de solicitação de assinatura.

en: The changes have been applied successfully.
pt: As alterações foram aplicadas com sucesso.

en: The command which holds the socket.
pt: O comando que contém o socket.

en: The configuration area has been restored.
pt: A área de configuração foi restaurada.

en: The configuration could not be restored (file upload error).
pt: A configuração não pôde ser restaurada (erro de upload de arquivo).

en: The configuration could not be restored.
pt: A configuração não pode se restaurada.

en: The configuration file override mode may point to a fully customised file on the system instead.
pt: Endereço IPv4 Alias

en: The configuration has been restored.
pt: A configuração foi restaurada.

en: The configured system nameservers will be used to forward queries to.
pt: Os servidores de nomes de sistema configurados serão usados ​​para encaminhar consultas para.

en: The default is 7200 seconds.
pt: Por defeito são 7200 segundos

en: The default is 86400 seconds.
pt: Mudança de formato de hora

en: The default is to use the IP on this interface of the firewall as the gateway. Specify an alternate gateway here if this is not the correct gateway for your network.
pt: Por defeito usar o IP nesta interface do firewall como gateway. Especifique aqui uma gateway alternativa se esta não for a correta para a sua rede.

en: The default is to use the IP on this interface of the firewall as the gateway. Specify an alternate gateway here if this is not the correct gateway for your network. Type "none" for no gateway assignment.
pt: Usar por defeito o endereço IP no interface da firewall como o gateway. Especifique aqui uma gateway alternativa se esta não fo a correta para a sua rede. introduza "none" para não ser atribuída gateway.

en: The default is to use the domain name of this system as the default domain name provided by DHCP. You may specify an alternate domain name here.
pt: Usar por defeito o nome de domínio desse sistema como nome de domínio pré-definido fornecido pelo DHCP. Pode especificar aqui um nome alternativo de domínio .

en: The default lease time must be at least 60 seconds.
pt: O tempo pré-definido de lease deve ser pelo menos de 60 segundos

en: The domain may only contain the characters a-z, 0-9, '-' and '.'.
pt: O domínio só pode conter os caracteres a-z, 0-9, '-' e '.'.

en: The domain name to use for DHCP hostname registration. If empty, the default system domain is used. Note that all DHCP leases will be assigned to the same domain. If this is undesired, static DHCP lease registration is able to provide coherent mappings.
pt: O nome de domínio a ser usado para o registo do hostname DHCP. Se vazio, o domínio do sistema padrão é usado. Observe que todas as concessões DHCP serão atribuídas ao mesmo domínio. Se isso for indesejável, o registo estático de concessão DHCP é capaz de fornecer mapeamentos coerentes.

en: The email provided in a subjectAltName contains invalid characters.
pt: O email fornecido no subjectAltName contém caracteres inválidos

en: The field %s contains invalid characters.
pt: O campo %s contém caracteres inválidos.

en: The field %s is required.
pt: O campo %s é obrigatório.

en: The field '%s' contains invalid characters.
pt: O campo '%s' contém caracteres inválidos.

en: The field '%s' must contain a single valid %s CIDR range.
pt: O campo '%s' tem de conter apenas um único intervalo %s CIDR válido.

en: The field '%s' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
pt: O campo '%s' tem de conter uma porta válida, variando entre 0 e 65535.

en: The field '%s' must contain only valid %s CIDR range(s) separated by commas.
pt: O campo '%s' tem de conter apenas %s CIDR intervalo(s) válidos, separados por vírgulas.

en: The field 'Concurrent connections' must be numeric.
pt: O campo 'Ligações concorrentes' deve ser numérico.

en: The field 'DNS Server #1' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor DNS #1' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'DNS Server #2' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor DNS #2' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'DNS Server #3' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor DNS #3' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'DNS Server #4' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor DNS #4' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'Distinguished name Common Name' contains invalid characters.
pt: O campo 'Nome distinto Nome Comum' contém caracteres inválidos.

en: The field 'Distinguished name Email Address' contains invalid characters.
pt: O campo 'Nome distinto endereço de Mail' contém caracteres inválidos.

en: The field 'Local port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
pt: O campo 'Porta local' deve conter uma porta válida, variando de 0 a 65535.

en: The field 'NTP Server #1' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor NTP #1' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'NTP Server #2' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor NTP #2' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'NTP Server #3' must contain a valid IP address
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este csc's?

en: The field 'NTP Server #4' must contain a valid IP address
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este csc's?

en: The field 'Proxy host or address' must contain a valid IP address or domain name.
pt: O campo "Host ou endereço de proxy" deve conter um endereço IP ou nome de domínio válido.

en: The field 'Proxy port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
pt: O campo 'Porta proxy' deve conter uma porta válida, variando de 0 a 65535

en: The field 'Server host or address' must contain a valid IP address or domain name.
pt: O campo 'Host ou endereço do servidor' deve conter um endereço IP ou nome de domínio válido.

en: The field 'Server port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
pt: O campo 'Porta do servidor' deve conter uma porta válida, variando de 0 a 65535.

en: The field 'Shared Key' does not appear to be valid
pt: Os campos da 'chave de autenticação TLS' não aparentam ser válidos

en: The field 'TLS Authentication Key' does not appear to be valid
pt: Chave partilhada

en: The field 'TLS Authentication Key' does not appear to be valid.
pt: O campo 'Chave de Autenticação TLS #2' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'WINS Server #1' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor WINS #1' deve conter um endereço IP válido

en: The field 'WINS Server #2' must contain a valid IP address
pt: O campo 'Servidor WINS #2' deve conter um endereço IP válido

en: The file descriptor number of the socket.
pt: O número do descritor do ficheiro do socket.

en: The filename may only contain letters, digits and one dot (not required).
pt: O nome do ficheiro pode conter apenas letras, dígitos e um ponto (não obrigatório)

en: The firewall rule configuration has been changed.<br />You must apply the changes in order for them to take effect.
pt: A configuração da regra de firewall foi alterada.<b/> Terá de aplicar as alterações para que as mesmas entrem em vigor

en: The firewall tunables have changed. You must apply the configuration to take affect.
pt: Os parametros de firewall foram alterados. Deve aplicar a configuração para ter efeito

en: The firewall will normally leave the state tables intact when changing rules.
pt: O firewall normalmente deixará intactas as tabelas de estado ao alterar regras.

en: The following input errors were detected:
pt: Os seguintes erros de entrada foram detetados:

en: The following summaries have been collected from the last %s lines of the firewall log (maximum is %s).
pt: Os resumos a seguir foram selecionados das últimas linhas% s do log da firewall (máximo é% s).

en: The frequency of updating the lists of IP addresses that are reserved (but not RFC 1918) or not yet assigned by IANA.
pt: A frequência de atualização da lista de endereços IP que são reservados (mas não RFC 1918) ou ainda não atribuídas pelo IANA.

en: The frequency that this machine will advertise. 0 usually means master. Otherwise the lowest combination of both values in the cluster determines the master.
pt: A frequência que esta máquina irá anunciar. 0 geralmente significa master. Caso contrário, a menor combinação de ambos os valores no cluster determina o master.

en: The gateway IP address "%s" already exists.
pt: O endereço IP da gateway "%s" já existe.

en: The gateway address %s does not lie within the chosen interface's subnet.
pt: O endereço %s da gateway não está dentro do interface da subnet escolhida.

en: The gateway configuration has been changed.
pt: A configuração da gateway foi alterada.

en: The gateway configuration has been changed.%sYou must apply the changes in order for them to take effect.
pt: A configuração da gateway foi alterada. %s Terá de aplicar as mudanças para que elas entrem em vigor.

en: The gateway name "%s" already exists.
pt: O endereço IP da gateway "%s" já existe.

en: The group name contains invalid characters.
pt: O nome de grupo contem caracteres inválidos.

en: The hard size limit of all queues managed by this instance, leave empty for defaults
pt: O limite de tamanho rígido de todas as filas geridas por esta instância, deixe vazio para o pré definido ".

en: The header which should be used to send the username to the ICAP server.
pt: O cabeçalho que deve ser usado para enviar o nome de utilizador para o servidor ICAP.

en: The high Packet Loss threshold needs to be 100 or less.
pt: O limar máximo de perda de pacotes tem de ser 100 ou menos.

en: The high Packet Loss threshold needs to be a numeric value.
pt: O limar máximo de perda de pacotes tem de ser de positivo.

en: The high Packet Loss threshold needs to be higher than the default low Packet Loss threshold (%d)
pt: O mínimo do limiar de perda de pacotes tem de ser menor que a predefinição de limiar de perda de pacotes máxima (%d)

en: The high Packet Loss threshold needs to be higher than the low Packet Loss threshold
pt: O alto limite de perda de pacotes deve ser maior do que o limite de perda de pacotes baixo

en: The high Packet Loss threshold needs to be positive.
pt: O limar máximo de perda de pacotes tem de ser de positivo.

en: The high latency threshold needs to be a numeric value.
pt: O limar máximo de latência tem de ser um valor numérico.

en: The high latency threshold needs to be higher than the default low latency threshold (%d)
pt: O limite de latência alto necessita de ser maior que o limite de latência baixa pré definido (%d)

en: The high latency threshold needs to be higher than the low latency threshold
pt: O limite de latência alto necessita de ser maior que o limite de latência baixa

en: The high latency threshold needs to be positive.
pt: O limar máximo de latência tem de ser positivo.

en: The host name contains invalid characters.
pt: O nome de host contem caracteres invalidos.

en: The hostname can only contain the characters A-Z, 0-9 and '-'.
pt: O hostname pode apenas conter carateres de A-Z, 0-9 e '-'.

en: The hostname cannot end with a hyphen according to RFC952
pt: O hostname não pode terminar com um hífen de acordo com RFC952

en: The hostname for the selected machine in the network
pt: O nome do host da máquina selecionada na rede

en: The hostname for this machine in the network
pt: O nome de host para esta máquina na rede

en: The hostname may only contain the characters a-z, 0-9 and '-'.
pt: O nome de host só pode conter os caracteres a-z, 0-9 e '-'.

en: The identifier contains invalid characters.
pt: O identificador contém caracteres inválidos.

en: The idle timeout value must be an integer.
pt: O valor do tempo limite de inatividade tem de ser um inteiro.

en: The interface here serves as the local address to be used for the GRE tunnel.
pt: Aqui, a interface serve como o endereço local a ser usado para o túnel GRE.

en: The interface here serves as the local address to be used for the gif tunnel.
pt: Aqui a interface serve como endereço local a ser usado para o túnel gif.

en: The interface is part of a bridge. Please remove it from the bridge to continue
pt: O interface é parte de uma bridge. Por favor elimine-o da bridge para continuar.

en: The interface is part of a gif tunnel. Please delete the tunnel to continue
pt: O interface é parte de um túnel gif. Por favor elimine o túnel para continuar.

en: The interface is part of a gre tunnel. Please delete the tunnel to continue
pt: O interface é parte de um túnel gre. Por favor elimine o túnel para continuar.

en: The interface is part of a group. Please remove it from the group to continue
pt: O interface é parte de um grupo. Por favor elimine-o do grupo para continuar.

en: The interface to which this tap instance will be bridged. This is not done automatically. You must assign this interface and create the bridge separately. This setting controls which existing IP address and subnet mask are used by OpenVPN for the bridge. Setting this to 'none' will cause the Server Bridge DHCP settings below to be ignored.
pt: A interface para a qual essa tap será estabelecida. Isto não é feito automaticamente.Terá que atribuir esta interface e criar a ponte separadamente. Esta configuração controla que endereço IP existente e a mascara de rede são usados pelo OpenVPN para a ponte. Definir esta opção para 'nenhum' implica que a configurações abaixo da ponte do Servidor DHCP sejam ignoradas.

en: The interfaces selected here will be removed from default autoedge status.
pt: O interface aqui selecionado será removido do so status de autoedge pré-definido.

en: The l2tp user list has been modified
pt: A lista do utilizador l2tp foi alterdada

en: The length of the passphrase should be between 8 and 63 characters.
pt: Se for necessário não esqueça de ajustar a gama do servidor de DHCP após aplicar.

en: The log files have been reset.
pt: Os arquivos de log foram redefinidos.

en: The low Packet Loss threshold needs to be a numeric value.
pt: O limar mínimo de perda de pacotes tem de ser um valor numérico.

en: The low Packet Loss threshold needs to be less than 100.
pt: O limar mínimo de perda de pacotes tem de ser menor que 100.

en: The low Packet Loss threshold needs to be less than the default high Packet Loss threshold (%d)
pt: O mínimo do limiar de perda de pacotes tem de ser menor que a predefinição de limiar de perda de pacotes máxima (%d)

en: The low Packet Loss threshold needs to be positive.
pt: O limar mínimo de perda de pacotes tem de ser menor que 100.

en: The low latency threshold needs to be a numeric value.
pt: O limar mínimo de latência tem de ser um valor numérico.

en: The low latency threshold needs to be less than the default high latency threshold (%d)
pt: O limar de latência mínima tem de ser menor que a predefinição de limiar de latência máxima (%d)

en: The low latency threshold needs to be positive.
pt: O limar mínimo de latência tem de ser positivo.

en: The maximum lease time must be at least 60 seconds and higher than the default lease time.
pt: O tempo máximo de lease deve ser pelo menos de 60 segundos e superior ao tempo por defeito do lease.

en: The maximum number of characters that will be stored in the stick table (if appropiate table type is selected).
pt: O número máximo de caracteres que serão armazenados na tabela stick (se o tipo de tabela apropriado estiver selecionado).

en: The maximum time allowed between sending unsolicited multicast router advertisements from the interface, in seconds.
pt: Tempo limite máximo permitido entre o envio de anúncios de rotas multicast não solicitadas do interface, em segundos

en: The minimum time allowed between sending unsolicited multicast router advertisements from the interface, in seconds.
pt: Tempo limite minimo permitido entre o envio de anúncios de rotas multicast não solicitadas do interface, em segundos.

en: The monitor IP address "%s" is already in use. You must choose a different monitor IP.
pt: O endereço IP do monitor "%s" está em uso. Deverá escolher um endereço IP diferente.

en: The monitoring process will flush states for a gateway that goes down if this box is not checked. Check this box to disable this behavior.
pt: Se esta caixa não estiver marcada, o processo de monitorização libertará os estados para uma gateway que fica em baixo. Marque esta caixa para desativar esta funcionalidade.

en: The name should contain only alphanumeric characters.
pt: O nome deve conter apenas caracteres alfanuméricos.

en: The network for this host
pt: A rede para este host

en: The number of bytes a queue can serve before being moved to the tail of old queues list (bytes), leave empty for defaults
pt: O número de bytes que uma fila pode servir antes de ser movido para a fim da lista de filas antigas (bytes), deixe vazio para pré-definidos

en: The number of flow queues that are created and managed, leave empty for defaults
pt: O número de filas de fluxo que são criadas e geridas, deixam vazio para pré-definidos

en: The number of incoming TCP buffers to allocate per thread. The default value is 10. If 0 is selected then no TCP queries, from clients, are accepted.
pt: Numero de Buffers de entrada TCP alocados por tópico. Por defeito o valor é 10. Se 0 for selecionado, nenhuma consulta TCP, de clientes, será aceite.

en: The number of outgoing TCP buffers to allocate per thread. The default value is 10. If 0 is selected then no TCP queries, to authoritative servers, are done.
pt: Numero de buffers de saída TCP alocados por tópico. O valor por defeito é 10. Se 0 for selecionado, nenhuma consulta TCP, para servidores autorizados, será concluída.

en: The number of queries that every thread will service simultaneously. If more queries arrive that need to be serviced, and no queries can be jostled, then these queries are dropped.
pt: O número de consultas que cada discussão vai servir simultaneamente. Se mais consultas chegarem que necessitem de ser servidas, e nenhumas consultas puderem ser expulsas, então estas consultas vão cair.

en: The number of seconds to wait for a response to pings or to allow meta connections to block.
              If the other end doesn't respond within this time, the connection is terminated, and the others will be notified of this.
pt: O número de segundos para aguardar uma resposta a pings ou permitir que as meta-ligações bloqueiem. 
    Se a outra extremidade não responder dentro desse tempo, a ligação será encerrada e os outros serão notificados.

en: The password cannot start with '!'.
pt: A password não pode começar com ´!´.

en: The password contains invalid characters.
pt: A password contém caracteres inválidos,

en: The passwords do not match.
pt: A palavra pass não corresponde

en: The port can be either the source or destination port. The packet capture will look for this port in either field.
pt: A porta pode ser a porta de origem ou de destino. A captura de pacotes procurará esta porta em qualquer campo.

en: The port number where Squid sends and receives ICP queries to and from neighbor caches. Leave blank to disable (default). The standard UDP port for ICP is 3130.
pt: O número da porta em que o Squid envia e recebe consultas ICP de e para caches vizinhas. Deixe em branco para desativar (pré-definido). A porta UDP pré-definida para ICP é 3130.

en: The port the proxy service will listen to.
pt: A porta que o serviço proxy estárá á escuta

en: The port the ssl proxy service will listen to.
pt: A porta que o serviço ssl proxy estárá á escuta

en: The port used for responding to DNS queries. It should normally be left blank unless another service needs to bind to TCP/UDP port 53.
pt: Porta utilizada para responder a consultas DNS. Normalmente deverá ficar em branco, a menos que outro serviço necessite de ligar a TCP/UDP na porta 53.

en: The powerd utility monitors the system state and sets various power control options accordingly. It offers four modes (maximum, minimum, adaptive and hiadaptive) that can be individually selected while on AC power or batteries. The modes maximum, minimum, adaptive and hiadaptive may be abbreviated max, min, adp, hadp. Maximum mode chooses the highest performance values. Minimum mode selects the lowest performance values to get the most power savings. Adaptive mode attempts to strike a balance by degrading performance when the system appears idle and increasing it when the system is busy. It offers a good balance between a small performance loss for greatly increased power savings. Hiadaptive mode is alike adaptive mode, but tuned for systems where performance and interactivity are more important than power consumption. It raises frequency faster, drops slower and keeps twice lower CPU load.
pt: O utilitário de power monitoriza o estado do sistema e define as várias opções dos controladores de power em conformidade. Oferece quatro modos (máximo, mínimo, adaptativo e agressivo) que podem ser selecionados individualmente tanto em modo de energia AC ou baterias. Os modos máximo, mínimo, adaptativo e agressivo podem ser abreviados como max, min, adp, hadp. O modo máximo escolhe os valores mais altos para performance. O modo mínimo escolhe os valores mais baixos para obter maior economia de energia. O modo adaptativo tenta encontrar um equilíbrio degradando a performance em quanto o sistema aparenta estar ocioso e a aumenta quando o sistema está ocupado. Oferece um bom equilíbrio entre uma pequena perda de desempenho para um maior incremento na economia de energia O modo agressivo é parecido com o modo adaptativo, mas afinado para sistemas onde a performance e a interatividade são mais importantes do que o consumo de energia. Ele aumenta a frequência mais rápido, cai mais lentamente e mantém a carga do CPU duas vezes menor.

en: The predefined configurations assume your GPS has already been set to NMEA mode.
pt: As configurações predefinidas assumem que o seu GPS já foi configurado para o modo NMEA.

en: The priority selected here defines in what order failover and balancing of links will be done. Multiple links of the same priority will balance connections until all links in the priority will be exhausted. If all links in a priority level are exhausted we will use the next available link(s) in the next priority level.
pt: A prioridade selecionada aqui define em que ordem o failover e o balanceamento de links serão feitos. Múltiplos links da mesma prioridade equilibrarão as ligações até que todos os links na prioridade se esgotem. Se todos os links num nível de prioridade estiverem esgotados, usaremos os próximos links disponíveis no próximo nível de prioridade

en: The probe interval needs to be a numeric value.
pt: O intervalo de sonda tem de ser um valor numérico.

en: The probe interval needs to be positive.
pt: O intervalo de sonda tem de ser positivo.

en: The process ID of the command which holds the socket.
pt: O ID do processo do comando que contém o socket.

en: The prompt will be displayed in the authentication request window.
pt: O prompt será exibido na janela de solicitação de autenticação.

en: The proxy will use this as the source address for the control connection to a server.
pt: O proxy usará isso como o endereço de origem para a ligação de controle com um servidor.

en: The range is invalid (first element higher than second element).
pt: O intervalo é inválido (primeiro elemento maior que o segundo elemento).

en: The remote gateway "%s" is already used by phase1 "%s".
pt: A gateway remota "%s" já está a usar phase1 "%s".

en: The schedule must have at least one time range configured.
pt: A agenda de tarefas deve ter pelo menos um intervalo de tempo configurado.

en: The service name contains invalid characters.
pt: O nome do serviço contem caracteres inválidos.

en: The source tracking table has been flushed successfully.
pt: A tabela de rastreamento de origem foi liberada com êxito.

en: The span interface cannot be part of the bridge member interfaces.
pt: O interface span não pode fazer parte dos interfaces membros da bridge.

en: The specified 'Local port' is in use. Please select another value
pt: Os campos da 'chave de autenticação TLS' não aparentam ser válidos

en: The specified 'Local port' is in use. Please select another value.
pt: A 'Porta Local' especificada está em uso. Por favor selecione outro valor.

en: The specified group name is already used by an interface. Please choose another name.
pt: O nome de grupo especificado já está a ser usado por um interface. Por favor escolha outro nome.

en: The specified range lies outside of the current subnet.
pt: O intervalo especificado fica fora da subnet atual.

en: The specified range must not be within the DHCP range for this interface.
pt: O intervalo especificado não deve estar dentro da gama DHCP para essa interface.

en: The specified range must not be within the range configured on a DHCP pool for this interface.
pt: O intervalo especificado não deve estar dentro do intervalo configurado numa pool DHCP para esse interface.

en: The specified server address lies in the remote subnet.
pt: O endereço de servidor especificado encontra-se na sub-rede remota

en: The state table has been flushed successfully.
pt: A tabela de estado foi libertada com êxito.

en: The static mapping configuration has been changed
pt: A configuração de mapeamento estático foi alterada

en: The subnet range cannot overlap with virtual IP address %s.
pt: A gama de subnet não pode sobrepor-se com o endereço IP virtual%s.

en: The subnet range cannot overlap with virtual IPv6 address %s.
pt: O intervalo da subnet não pode sobrepor-se como o endereço %s IPv6 virtual.

en: The supplied 'Password' and 'Confirm' field values must match.
pt: Os valores dos campos fornecidos, 'Senha' e 'Confirmar' devem corresponder.

en: The system is powering off now.
pt: O sistema está a desligar agora.

en: The system is rebooting now. This may take one minute.
pt: O sistema está agora a reinicializar. Isto deverá levar um minuto.

en: The target port range must be an integer between 1 and 65535.
pt: Editar entrada de redirecionamento.

en: The total number of authenticator processes to spawn.
pt: O número total de processos de autenticação para gerar.

en: The transport protocol associated with the socket for Internet sockets, or the type of socket (stream or data-gram) for UNIX sockets.
pt: O protocolo de transporte associado com o socket para sockets Internet, ou o tipo de socket (fluxo ou dados-grama) para  sockets UNIX.

en: The tunnel local and tunnel remote fields must have valid IP addresses.
pt: O túnel local e os campos do túnel remoto deve ter um endereço IP válido.

en: The upgrade has finished and your device is being rebooted at the moment, please wait...
pt: A actualização terminou e o seu dispositivo está a ser reiniciado, aguarde

en: The upstream network interface is the outgoing interface which is responsible for communicating to available multicast data sources. There can only be one upstream interface.
pt: A interface de rede upstream é a interface de saída que é responsável pela comunicação com as fontes de dados multicast disponíveis. Só pode haver uma interface upstream.

en: The user "%s" was successfully removed.
pt: O utilizador "%s" foi removido com êxito.

en: The user who owns the socket.
pt: O utilizador que é dono do soquete,

en: The username contains invalid characters.
pt: O nome de utilizador contém caracteres inválidos.

en: The value in this field is 6RD IPv4 gateway address assigned by your ISP
pt: O valor neste campo é o endereço da gateway IPv4 6RD atribuido pelo seu ISP

en: The value in this field is sent as the DHCP client identifier and hostname when requesting a DHCP lease. Some ISPs may require this (for client identification).
pt: O valor neste campo é enviado como o identificador de cliente DHCP e  o nome do host ao solicitar uma concessão DHCP. Alguns ISPs podem exigir isso (para identificação do cliente).

en: The value in this field is the 6RD IPv4 prefix length. Normally specified by the ISP. A value of 0 means we embed the entire IPv4 address in the 6RD prefix.
pt: O valor neste campo é o comprimento do prefixo 6RD IPv4. Normalmente é especificado pelo ISP. O valor de 0 significa que que integramos a totalidade do endereço IPv4 no prefixo 6RD.

en: The value in this field is the 6RD IPv6 prefix assigned by your ISP. e.g. '2001:db8::/32'
pt: 6RD Border Relay

en: The value in this field is the absolute path to a script invoked on certain conditions including when a reply message is received.
pt: Associação de Identidade

en: The value in this field is the delegated prefix length provided by the DHCPv6 server. Normally specified by the ISP.
pt: O valor neste campo é o comprimento de prefixo delegado, fornecido pelo servidor DHCPv6. Normalmente especificado pelo ISP

en: The value in this field is the full absolute path to a DHCP client configuration file.
pt: O valor neste campo é o caminho completo absoluto para um arquivo de configuração do cliente DHCP.

en: The value in this field is used as a fixed alias IPv4 address by the DHCP client.
pt: Rejeitar leases de

en: The values in these fields are DHCP %sprotocol timings%s used when requesting a lease.
pt: Os valores nesses campos são DHCP%sprotocol timings%s usados ao solicitar um lease.

en: The values in this field are DHCP option modifiers applied to obtained DHCP lease. [modifier option declaration [, ...]] <br />modifiers: (default, supersede, prepend, append)
pt: Os valores neste campo são modificadores da opção DHCP aplicados ao lease DHCP obtido.  [modifier option declaration [, ...]]  <br /> modificadores: (default, supersede, prepend, append)

en: The values in this field are DHCP options required by the client when requesting a DHCP lease. [option [, ...]]
pt: Opção dos Modificadores

en: The virtual IP field selects what (virtual) IP should be used when this group applies to a local Dynamic DNS, IPsec or OpenVPN endpoint
pt: O campo de IP virtual seleciona para o qual o IP (virtual) deve ser usado quando este grupo se aplica a um ponto de extremidade dinâmico DNS local, IPsec ou OpenVPN

en: Theme
pt: Tema

en: There are %s updates available, total download size is %s.
pt: Existem atualizações %s disponíveis, o tamanho total do download é %s.

en: There are no updates available on the selected mirror.
pt: Não há atualizações disponíveis no mirror selecionado.

en: There is %s update available, total download size is %s.
pt: Existem atualizações %s disponíveis, o tamanho total do download é %s.

en: There is a mandatory update for the package manager available.
pt: Existe uma atualização obrigatória para o gestor de pacotes disponível.

en: There is something wrong in your config because user %s password is missing!
pt: Está qualquer coisa errada na configuração, porque está a faltar utilizador %s password!

en: There was an error parsing rule number: %s -- no src or dst (`%s')
pt: Ocorreu um erro ao analisar o número da regra: %s --sem src ou dst (`%s')

en: There was an error parsing rule number: %s -- not IPv4 or IPv6 (`%s')
pt: Ocorreu um erro ao analisar o número da regra:  %s -- não IPv4 ou IPv6 (`%s')

en: There were error(s) loading the rules: %s%s
pt: Houveram erros a carregar as regras: %s%s

en: Thermal Sensors
pt: Sensores térmicos

en: These are the IPv4 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network
pt: Esta é uma rede IPV4 que será acessível por um endpoint remoto. Expressa por uma lista separada por virgulas com uma ou mais gamas CIDR. Poderá deixar em branco se não quiser adicionar uma rota à rede local através deste túnel na máquina remota. Isto é geralmente configurado sobra a vossa REDE

en: These are the IPv4 networks that will be accessible from this particular client. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges.
pt: Estas são redes IPV4 que serão acessíveis a partir deste cliente específico. Apresentada como uma lista separada por vírgulas de um ou mais intervalos CIDR.

en: These are the IPv4 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN
pt: Esta é uma rede IPV4 que será roteada sobre um tunel, por isso uma VPN site-para-site poderá ser estabelecida sem mudar manualmente as tabelas de roteamento. Expressa por uma lista separada por virgulas com uma ou mais gamas CIDR. Se esta VPN for de site-para-site, introduza a LAN's remota aqui. Poderá deixar em branco se não quiser uma VPN site-para-site.

en: These are the IPv4 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank to only communicate with other clients
pt: Estas são as redes IPv4 que serão roteadas através do túnel, para que uma VPN site a site possa ser estabelecida sem alterar manualmente as tabelas de roteamento. Apresentada como uma lista separada por vírgulas de um ou mais intervalos CIDR. Se esta é uma VPN site-to-site, insira as LAN/s remotas aqui. Pode deixar esta opção em branco para comunicar apenas com outros clientes

en: These are the IPv4 networks that will be routed to this client specifically using iroute, so that a site-to-site VPN can be established. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. You may leave this blank if there are no client-side networks to be routed
pt: Estas são redes IPV4 que serão roteadas para este cliente, especificamente usando o irout, de forma a que uma VPN site-para-site possa ser estabelecida. Apresentada como uma lista separada por virgulas de um ou mais intervalos CIDR. Pode deixar em branco se não houver nenhuma rede do lado do cliente a ser roteada.

en: These are the IPv6 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network
pt: Esta é uma rede IPV4 que será acessível por um endpoint remoto. Expressa por uma lista separada por virgulas com um ou mais IP/PREFIX. Poderá deixar em branco se não quiser adicionar uma rota à rede local através deste túnel na máquina remota. Isto é geralmente configurado sobra a vossa rede

en: These are the IPv6 networks that will be accessible from this particular client. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX networks.
pt: Estas são redes IPV6 que serão acessíveis a partir deste cliente específico. Apresentada como uma lista separada por vírgulas de uma ou mais redes IP/PREFIX

en: These are the IPv6 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN
pt: Esta é uma rede IPV6 que será roteada sobre um tunel, por isso uma VPN site-para-site poderá ser estabelecida sem mudar manualmente as tabelas de roteamento. Expressa por uma lista separada por virgulas com um ou mais IP/PREFIX. Se esta vPN for de site-para-site, introduza a LAN's remota aqui. Poderá deixar em branco se não quiser uma VPN site-para-site.

en: These are the IPv6 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank to only communicate with other clients
pt: Limite da largura de banda de saída

en: These are the IPv6 networks that will be routed to this client specifically using iroute, so that a site-to-site VPN can be established. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX networks. You may leave this blank if there are no client-side networks to be routed.
pt: Estas são redes IPV6 que serão roteadas para este cliente, especificamente usando o irout, de forma a que uma VPN site-para-site possa ser estabelecida. Apresentada como uma lista separada por virgulas de um ou mais IP/PREFIX de rede. Pode deixar em branco se não houver nenhuma rede do lado do cliente a ser roteada.

en: These options enable additional messages from NTP to be written to the System Log
pt: Esta opção ativa mensagens adicionais do NTP para serem escritas no System log

en: These options will create persistent daily log files in /var/log/ntp.
pt: Estas opções irão criar ficheiros de log diários constantes em /var/log/ntp.

en: These settings may affect which channels are available and the maximum transmit power allowed on those channels. Using the correct settings to comply with local regulatory requirements is recommended.
pt: Essas configurações podem afetar os canais que estão disponíveis e a máxima potência de transmissão permitida nesses canais. Recomenda-se a utilização das definições correctas para cumprir os requisitos regulamentares locais.

en: This Firewall
pt: Esta Firewall

en: This GRE tunnel cannot be deleted because it is still being used as an interface.
pt: Este túnel GRE não pode ser eliminado porque ainda está a ser usado como interface.

en: This Host
pt: Este Host

en: This Hostname, IP or DUID Identifier already exists.
pt: O Hostname, IP ou o identificador DUID já existe.

en: This Hostname, IP, MAC address or Client identifier already exists.
pt: O hostname, endereço IP, endereço MAC ou identificador de Cliente já existe.

en: This IP address is being used by another interface or VIP.
pt: Este endereço IP está a ser usado por outro interface ou VIP.

en: This IPv4 address conflicts with a Static Route.
pt: Este endereço IPv6 está a ser usado por  outro interface ou VIP.

en: This IPv4 address is being used by another interface or VIP.
pt: Este endereço IPv4 é o endereço de rede e não pode ser usado

en: This IPv4 address is the broadcast address and cannot be used
pt: Este endereço IPv4 está em conflito com uma rota estática.

en: This IPv4 address is the network address and cannot be used
pt: Este endereço IPv4 está em conflito com uma rota estática.

en: This IPv6 address conflicts with a Static Route.
pt: Uma mascara de rede válida terá de ser identificada.

en: This IPv6 address is being used by another interface or VIP.
pt: Este endereço IPv6 está a ser usado por  outro interface ou VIP.

en: This LAGG interface cannot be deleted because it is still being used.
pt: O interface LAGG não pode ser eliminado porque ainda esta a ser usado.

en: This VLAN cannot be deleted because it is still being used as an interface (%s).
pt: Esta VLAN não pode ser eliminada porque ainda está a ser utilizada como uma interface (%s).

en: This allows for communications with hosts that generate fragmented packets with the don't fragment (DF) bit set. Linux NFS is known to do this. This will cause the filter to not drop such packets but instead clear the don't fragment bit.
pt: Permite comunicações com hosts que geram pacotes fragmentados com o conjunto de bits não fragmentado (DF). Linux NFS é conhecido por fazer isso. Esta ação fará com que o filtro não deixe cair tais pacotes, mas em vez disso limpa o bit não fragmentado.

en: This allows packets with IP options to pass. Otherwise they are blocked by default. This is usually only seen with multicast traffic.
pt: Permite que pacotes com opções IP passem. Caso contrário, elas são bloqueadas por defeito. Geralmente é visto apenas com tráfego multicast.

en: This bridge cannot be deleted because it is assigned as an interface.
pt: A bridge não pode ser apagada porque esta atribuída a um interface.

en: This can be either an IP address, fully qualified domain name or an email address.
pt: Isso pode ser um endereço IP, nome de domínio totalmente qualificado ou um endereço de e-mail.

en: This certificate does not appear to be valid.
pt: O certificado não aparenta ser válido.

en: This check box will cause the packet capture to perform a reverse DNS lookup associated with all IP addresses.
pt: Essa caixa de seleção fará com que a captura de pacotes realize uma pesquisa DNS reversa associada a todos os endereços IP.

en: This does not clear active connection states, only source tracking.
pt: Isso não limpa os estados de ligação ativa, apenas o rastreamento de origem.

en: This does not look like a valid url.
pt: Não aparenta ser uma url válida.

en: This enforces a certain behavior for SSL verify on servers, ignoring per-server settings. If set to 'enforce verify', server certificates are verified. If set to 'disable verify', server certificates are not verified. The default is 'no preference' to only use per-server configurations and not enforce a global default for all servers.
pt: Isso impõe um determinado comportamento para SSL verificar nos servidores, ignorando as configurações por servidor. Se for definido como 'forçar a verificação', os certificados de servidor serão verificados. Se definido como 'disable verify', os certificados de servidor não são verificados. O padrão é 'sem preferência' para usar apenas configurações por servidor e não aplicar um padrão global para todos os servidores.

en: This entry cannot be deleted because it is still referenced by at least one Gateway.
pt: Esta entrada não pode ser apagada, porque ainda está referenciado por pelo menos uma Gateway

en: This entry cannot be deleted because it is still referenced by at least one NAT mapping.
pt: Esta entrada não pode ser apagada, porque ainda está referenciado por pelo menos um mapeamento NAT.

en: This field can be used to modify ("spoof") the MAC address of the WAN interface (may be required with some cable connections). Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx or leave blank.
pt: Este campo pode ser usado para modificar ("spoof") o endereço MAC da interface WAN (pode ser necessário com algumas ligações de cabo). Digite um endereço MAC no seguinte formato: xx:xx:xx:xx:xx:xx ou deixe em branco.

en: This field is only used by Custom Dynamic DNS Entries.
pt: Esse campo é apenas usado pelas entradas Custom Dynamic DNS

en: This field should be identical to what your dynamic DNS Provider will return if the update succeeds, leave it blank to disable checking of returned results.
pt: Esse campo deve ser idêntico ao que o provedor de DNS dinâmico devolverá se a atualização for bem sucedida. Deixe em branco para desativar a verificação dos resultados devolvidos.

en: This gif TUNNEL cannot be deleted because it is still being used as an interface.
pt: Este TÚNEL gif não pode ser eliminada, porque ainda está a ser usado com interface.

en: This host/domain already exists.
pt: Este  host/domínio já existe.

en: This interface is referenced by IPv6 VIPs. Please delete those before setting the interface to 'none' configuration.
pt: Só pode ter uma interface configurada em 6º com o mesmo prefixo.

en: This is a CIDR block of proxy ARP addresses.
pt: Este é um bloco CIDR de endereços proxy ARP.

en: This is associated to a NAT rule.
pt: Isso está associado a uma regra NAT.

en: This is the IPv4 virtual network used for private communications between this client and the server expressed using CIDR (eg. 10.0.8.0/24). The first network address is assumed to be the server address and the second network address will be assigned to the client virtual interface
pt: Túnel de rede IPv6

en: This is the IPv4 virtual network used for private communications between this server and client hosts expressed using CIDR (eg. 10.0.8.0/24). The first network address will be assigned to the server virtual interface. The remaining network addresses can optionally be assigned to connecting clients. (see Address Pool)
pt: Esta é uma rede virtual IPV4 usada para comunicações privadas entre este servidor e clientes anfitriões que usem CIDR (eg. 10.0.8.0/24). O primeiro endereço de rede será atribuído ao servidor de interface virtual. O restante endereçamento de rede poderá opcionalmente ser atribuído aos clientes ligados. (Ver Pool de Endereços)

en: This is the IPv6 address of the server to which DHCPv6 requests are relayed. You can enter multiple server IPv6 addresses, separated by commas.
pt: Isto é um endereço IPv6 do servidor no qual as solicitações DHCPv6 são retransmitidas. Pode inserir vários endereços IPv6 separdos por vírgulas.

en: This is the IPv6 virtual network used for private communications between this client and the server expressed using CIDR (eg. fe80::/64). The first network address is assumed to be the server address and the second network address will be assigned to the client virtual interface
pt: Esta é a rede virtual IPv6 utilizada para comunicações privadas entra este cliente e o servidor expresso usando CIDR (eg. fe80::/64). O primeiro endereço de rede é assumido como sendo o endereço do servidor e o segundo endereço de rede será designado como a interface do cliente virtual

en: This is the IPv6 virtual network used for private communications between this server and client hosts expressed using CIDR (eg. fe80::/64). The first network address will be assigned to the server virtual interface. The remaining network addresses can optionally be assigned to connecting clients. (see Address Pool)
pt: Esta é a rede virtual IPv6 usada para comunicações privadas entre este servidor e hosts cliente expressos usando CIDR (por exemplo, fe80::/64). O primeiro endereço de rede será atribuído à interface virtual do servidor. Os endereços de rede restantes podem opcionalmente ser atribuídos para ligação de clientes. (Ver Pool de endereços)

en: This is the email address displayed in error messages to the users.
pt: Este é o endereço de email exibido nas mensagens de erro para os utilizadores.

en: This is the hostname to be displayed in proxy server error messages.
pt: Este é o hostname a ser apresentado nas mensagens de erro do servidor de proxy.

en: This is the level of detail that will be displayed after hitting 'Stop' when the packets have been captured.
pt: Este é o nível de detalhe que será exibido depois de bater 'Parar' quando os pacotes foram capturados.

en: This is the maximum lease time for clients that ask for a specific expiration time.
pt: Este é o máximo tempo de lease para clientes que pedem um tempo de expiração específico.

en: This is the number of packets the packet capture will grab. Default value is 100.
pt: Esse é o número de pacotes que a captura de pacotes vai capturar. O valor pré definido é 100.

en: This is the only field required by for Custom Dynamic DNS, and is only used by Custom Entries.
pt: Esse é o único campo exigido pelo Custom Dynamic DNS. e é apenas usado pelas entradas personalizadas.

en: This is used for clients that do not ask for a specific expiration time.
pt: Esta opção é usada para clientes que não solicitam um tempo de expiração específico.

en: This is useful for rejecting leases from cable modems that offer private IPs when they lose upstream sync.
pt: Timing Protocolo

en: This is usually
pt: Habitualmente é

en: This is usually random and almost never equal to the destination port range (and should usually be 'any').
pt: Este é normalmente aleatório e quase nunca igual ao intervalo de portas de destino (e habitualmente deve ser 'qualquer')

en: This machines external address to use
pt: O endereço externo desta maquina

en: This machines external port to use
pt: O porto externo desta maquina

en: This machines internal address to use and network mask for the whole network
pt: O endereço externo desta maquina e a mascara de rede de toda a rede

en: This machines part of the network
pt: Parte da rede desta máquina

en: This may be used to change the GPS Clock ID (default: GPS).
pt: Pode ser usado para alterar o ID do Relógio GPS (por defeito: GPS).

en: This may be used to change the GPS Clock stratum (default: 0). This may be useful if, for some reason, you want ntpd to prefer a different clock
pt: Isso pode ser usado para alterar o estrato do Relógio GPS (por defeito: 0). Isso pode ser útil se, por algum motivo, você quiser que o ntpd prefira um relógio diferente

en: This may be used to change the PPS Clock ID
pt: Pode ser usado para alterar o PPS do Clock ID

en: This may be used to change the PPS Clock stratum
pt: Pode ser usado para alterar o estrato PPS Clock

en: This may be useful if, for some reason, you want ntpd to prefer a different clock and just monitor this source.
pt: Pode ser útil, se por alguma razão, pretenda que o ntpd prefira um relógio diferente e apenas monitorize esta fonte.

en: This must be the network's subnet mask. It does not specify a CIDR range.
pt: Esta deve ser a máscara de subnet da rede. Não é especificado um intervalo CIDR.

en: This must match the setting on the DNS server.
pt: Isso deve corresponder à configuração no servidor DNS.

en: This option allows you to select a predefined configuration.
pt: Esta opção permite que selecione a configuração pré-definida.

en: This option can cause delays for large packet captures.
pt: Essa opção pode causar atrasos para grandes capturas de pacotes.

en: This option causes cumulative uptime to be recorded and displayed on the Status Interfaces page.
pt: Esta opção faz com que o tempo acumolado de atividade seja registado e exibido na página Interfaces de estado.

en: This option causes mpd to adjust incoming and outgoing TCP SYN segments so that the requested maximum segment size is not greater than the amount allowed by the interface MTU. This is necessary in many setups to avoid problems caused by routers that drop ICMP Datagram Too Big messages. Without these messages, the originating machine sends data, it passes the rogue router then hits a machine that has an MTU that is not big enough for the data. Because the IP Don't Fragment option is set, this machine sends an ICMP Datagram Too Big message back to the originator and drops the packet. The rogue router drops the ICMP message and the originator never gets to discover that it must reduce the fragment size or drop the IP Don't Fragment option from its outgoing data.
pt: Esta opção faz com que o mpd ajuste segmentos TCP SYN a serem recebidos e enviados para que o tamanho máximo de segmento não seja maior que a quantidade permitida pela interface MTU. Isto é necessário em vários setups para evitar problemas causados por routers que desconectam mensagens de datagrama ICMP demasiado grandes. Sem estas mensagens, a máquina originadora envia dados, eles passam pelo roteador que depois atinge a maquina que tem um MTU que não é grande suficiente para os dados. Porque a opção Não desfragmentar o IP está definida, esta maquina enviam uma mensagem de Datagrama ICMP muito grande de volta para o originador e nunca poderá descobrir que tem de reduzir o tamanho da fragmentação ou desativar a opção de Não Fragmentar o IP dos seus dados que estão a ser enviados.

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode, allowing you to have a 'virtual full time' connection. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
pt: %sClique aqui%s para opções de configurações adicionais PPPoE. Guarde primeiro se fez alterações.

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode, allowing you to have a virtual full time connection. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
pt: Esta opção faz com que a interface oper no modo dial-on-demand, permitindo que tenha uma ligação virtual em tempo integral. A interface é configurada, mas a ligação real do link está atrasada até que o tráfego de saída qualificado seja detectado.

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode. Do NOT enable if you want your link to be always up. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
pt: Esta opção faz com que o interface opere em modo dial-on-demand. NÃO ative se pretender que o seu link esteja sempre em cima. O interface é configurado, mas a ligação atual do link é atrasada até que o tráfego da saída seja detetado.

en: This option does not affect the level of detail when downloading the packet capture.
pt: Esta opção não afeta o nível de detalhe ao fazer o download da captura de pacotes.

en: This option effectively bars the server from adding routes to the client's routing table, however note that this option still allows the server to set the TCP/IP properties of the client's TUN/TAP interface
pt: Esta opção impede efetivamente o servidor de adicionar rotas à tabela de roteamento dos clientes, contudo note que esta opção ainda permite que o servidor defina as propriedades TCP/IP no interface dos clientes TUN/TAP

en: This option enables Van Jacobson TCP header compression, which saves several bytes per TCP data packet. You almost always want this option. This compression ineffective for TCP connections with enabled modern extensions like time stamping or SACK, which modify TCP options between sequential packets.
pt: Esta opção activa a compressão do cabeçalho TCP Van JAcobson, que guarda alguns bytes  por pacote de dados TCP. Opção quase sempre pretendida. Esta compressão ineficaz para ligações TCP com extensão actuais ativadas tal como stamping or SACK,, que modificam opções TCP  entre pacotes sequenciais.

en: This option is only meaningful if multi-link PPP is negotiated. It proscribes shorter multi-link fragment headers, saving two bytes on every frame. It is not necessary to disable this for connections that are not multi-link.
pt: Esta opção apenas tem significado se PPP multi-link for negociado. Isto proscreve cabeçalhos de fragmentos de multi-link mais curtos, guardando dois bytes em cada frame. Não é necessário desativar esta opção para ligações que não são multi-link.

en: This option is only used when a non-default address is chosen as the source above. This option only expresses a preference; If an IP address of the selected type is not found on the chosen interface, the other type will be tried.
pt: Esta opção é usada apenas quando um endereço não padrão é escolhido como fonte acima. Esta opção apenas expressa uma preferência; Se um endereço IP do tipo selecionado não for encontrado na interface escolhida, o outro tipo será testado.

en: This option is used if 'SSL Encrypted' option is choosen.
pt: Esta opção é usada se a opção 'SSL Encriptada' for escolhida.

en: This option only applies if you have defined one or more static routes. If it is enabled, traffic that enters and leaves through the same interface will not be checked by the firewall. This may be desirable in some situations where multiple subnets are connected to the same interface.
pt: Esta opção apenas se aplica se tiver definido uma ou mais rotas estáticas. Se estiver ativo a, tráfego que entre e sai através da mesma interface não será verificado pela firewall. Isto pode ser desejável em algumas situações em que múltiplas sub-redes estão ligadas à mesma interfasce.

en: This option will allow the logging daemon to bind to a single IP address, rather than all IP addresses.
pt: Esta opção permitirá que o daemon de registos se ligue a um único endereço IP, em vez de todos os endereços IP.

en: This option will create a tunnel for each phase 2 entry for IKEv2 interoperability with e.g. FortiGate devices.
pt: NAT Transversal

en: This option will suppress ARP log messages when multiple interfaces reside on the same broadcast domain
pt: Esta opção suprime as mensagens dos eventos de ARP quando múltiplas interfaces residem no mesmo domínio de broadcast

en: This page allows you to perform a simple TCP connection test to determine if a host is up and accepting connections on a given port. This test does not function for UDP since there is no way to reliably determine if a UDP port accepts connections in this manner.
pt: Esta página permite que execute um teste de ligação TCP simples para determinar se um host está instalado e aceitando ligações em uma determinada porta. Este teste não funciona para UDP, pois não há maneira de determinar de forma fiável se uma porta UDP aceita ligações dessa forma.

en: This page show the output for the commands: "sockstat -4lL" and "sockstat -6lL".%sOr in case of showing all sockets the output for: "sockstat -4" and "sockstat -6".%s%sThe information listed for each socket is:
pt: Esta página mostra a saída para os comandos: "sockstat -4lL" e "sockstat -6lL".%s ou no caso de mostrar todos os sockets a saída para: "sockstat -4" e "sockstat -6".%s%s A informação listada para cada soquete é:

en: This point-to-point link cannot be deleted because it is still being used as an interface.
pt: Este link ponto-a-ponto não pode ser apagado porque ainda se econtra ser utilizado como interface.

en: This protocol is intended to do nothing: It disables any traffic without disabling the lagg interface itself.
pt: Este protocolo destina~se a não fazer nada. Desativa qualquer tráfego sem desativar a própria interface do lagg.

en: This protocol is often used by Apple-compatible systems.
pt: Este protocolo é frequentemente utilizado por sistemas compatíveis com a Apple.

en: This protocol is often used by Microsoft-compatible systems.
pt: Este protocolo é frequentemente utilizado por sistemas compatíveis com a Microsoft.

en: This schedule is in use so the name may not be modified!
pt: Esta agenda de tarefas já está em uso para que o nome não possa ser modificado!

en: This selects the dynamic IPv6 WAN interface to track for configuration
pt: Esta opção seleciona o interface WAN IPv6 dinâmico para controlar a configuração.

en: This should typically be left blank.
pt: Normalmente essa opção deve ser deixada em branco.

en: This statement specifies dhcp6c to only exchange informational configuration parameters with servers. A list of DNS server addresses is an example of such parameters. This statement is useful when the client does not need stateful configuration parameters such as IPv6 addresses or prefixes.
pt: Esta instrução especifica dhcp6c para trocar somente parâmetros de configuração informativos com servidores. Uma lista de endereços de servidor DNS é um exemplo desses parâmetros. Essa instrução é útil quando o cliente não precisa de parâmetros de configuração com status, tais como endereços IPv6 ou prefixos

en: This timeout is used for when the server is very busy. This protects against denial of service by slow queries or high query rates. The default value is 200 milliseconds.
pt:  Este intervalo é usado quando o servidor está muito ocupado. Isto previne a negação de serviço por consulta lenta ou altas taxas de consulta.O valor por defeito é 200 milisegundos

en: This update requires a reboot.
pt: Esta atualização requer um reboot.

en: This user is a member of these groups
pt: Este utilizador é membro destes grupos

en: This value controls how long, in seconds, that the RADIUS server may take to respond to an authentication request.
pt: Este valor controla em segundos quanto tempo o servidor de RADIUS precisa para responder a um pedido de autenticação.

en: This value is either the Source or Destination IP address or subnet in CIDR notation. The packet capture will look for this address in either field.
pt: Esse valor é o endereço IP ou sub-rede de origem ou destino na notação CIDR. A captura de pacotes procurará este endereço em qualquer campo.

en: This will allow the gateway to exist outside of the interface subnet.
pt: Isto vai permitir que a gateway exista fora da sub-rede de interface.

en: This will change the look and feel of the GUI.
pt: Isso irá alterar a aparência da GUI

en: This will disable auto generated reply-to for this rule.
pt: Desativa a resposta gerada automaticamente para esta regra.

en: This will disable the autoedge status of interfaces.
pt: Esta opção desativará o status do autoedge dos interfaces.

en: This will periodically backup the DHCP leases data so it can be restored automatically on the next boot.
pt: Isso fará backup periodicamente dos dados de concessões DHCP para que possa ser restaurado automaticamente na próxima inicialização.

en: This will periodically backup the NetFlow data aggregation so it can be restored automatically on the next boot.
pt: Isso fará backup periodicamente da agregação de dados NetFlow para que possa ser restaurado automaticamente na próxima inicialização.

en: This will periodically backup the RRD data so it can be restored automatically on the next boot.
pt: Isso fará backup periodicamente dos dados RRD para que possa ser restaurado automaticamente na próxima inicialização."

en: This wireless clone cannot be deleted because it is assigned as an interface.
pt: O clone sem fios não pode ser apagado porque se encontra atribuído como interface.

en: This wireless clone cannot be modified because it is still assigned as an interface.
pt: Este clone wireless não pode ser modificado, porque ainda se encontra atribuído com interface.

en: Three (Client+2xIntermediate+Server)
pt: Três ( cliente + 2xIntermediário+ Servidor)

en: Threshold
pt: Limite

en: Thresholds in °C (1 to 100):
pt: Limiares em °C (1 para 100):

en: Thu
pt: Quinta

en: Thur
pt: Quinta

en: Tier
pt: Nível

en: Tier %d
pt: Nível %d

en: Time
pt: Tempo

en: Time Exceeded
pt: Tempo Excedido

en: Time Range Description
pt: Descrição do intervalo de tempo

en: Time Range(s)
pt: Intervalo(s) de tempo

en: Time Server Information
pt: Informação do Servidor de Tempo

en: Time format change
pt: Mudança de formato de hora

en: Time in minutes to expire idle management sessions. The default is 4 hours (240 minutes).
pt: Tempo em minutos para gestão de sessões inativas expirar. Por defeito são 4 horas (240 minutos).

en: Time in seconds in which this server and the token may differ, default is 10 seconds. Set higher for a less secure easier match.
pt: Tempo em segundos que este servidor e o token diferem. Por defeito são 10 segundos. Definir mais alto para um dispositivo menos seguro.

en: Time server hostname
pt: Hostname do servidor de tempo

en: Time servers
pt: Hora de servidores

en: Time to live for entries in the host cache. The host cache contains roundtrip timing and EDNS support information. The default is 15 minutes.
pt: Tempo de vida para entradas na cash do host. A cash do host contém tempo de ida e volta e informações de suporte EDNS O valor pré-definido é 15 minutos.

en: Time window
pt: Janela temporária

en: Timeout
pt: Tempo limite de seleção

en: Timeout needs to be an integer.
pt: Tempo limite tem de ser um número inteiro.

en: Timeouts for states can be scaled adaptively as the number of state table entries grows.
pt: Os limites de tempo para os estados podem ser dimensionados ajustadamente conforme o número de entradas de tabela de estados aumenta.

en: Timestamp
pt: Data/hora

en: Timestamp Reply
pt: Reencaminhamento Data/hora

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Tinc VPN
pt: VPN Tinc

en: Tinc VPN Server
pt: Servidor VPN Tinc

en: To
pt: Para

en: To bypass the wizard, click on the logo in the upper left corner.
pt: Guardar para carregar widget

en: To date
pt: Para data

en: To show information about both listening and connected sockets click this.
pt: Para mostrar informação sobre ambos os soquetes à escuta e ligados clique aqui.

en: To specify a range, use from:to (example 81:85).
pt: Para especificar um intervalo, use de: para (exemplo 81:85).

en: To use a nondefault port for communication, append an '@' with the port number.
pt: Para usar uma porta não pré-definida para comunicação, acrescente um '@' com o número da porta.

en: To view the differences between an older configuration and a newer configuration, select the older configuration using the left column of radio options and select the newer configuration in the right column, then press the button.
pt: Para ver as diferenças entre uma configuração mais antiga e uma configuração mais recente, selecione a configuração mais antiga usando a coluna esquerda das opções de rádio e selecione a configuração mais recente na coluna da direita e, em seguida, pressione o botão.

en: Toggle Timeview
pt: Alternar visualização de tempo

en: Token
pt: Símblo

en: Token length
pt: Comprimento do Token

en: Token length to use
pt: Comprimento do token a ser usado

en: Top usage ports / sources (bytes)
pt: Principais portas de uso / origens  (bytes)

en: Topology
pt: Topologia

en: Total (selection)
pt: Total (Seleção)

en: Total bandwidth for this pipe
pt: Largura de banda total para este pipe

en: Total per IP
pt: Total por IP

en: Totals
pt: Totais

en: Track IPv6 Interface
pt: Interface IPv6

en: Track Interface
pt: Endereço MAC

en: Traffic Graph
pt: Gráfico do tráfego

en: Traffic Management Settings
pt: Configurações de gestor de tráfego

en: Traffic from clients through VPN
pt: Tráfego dos cliente através da VPN

en: Traffic from clients to server
pt: Tráfego dos clientes para o servidor

en: Translation
pt: porta:

en: Translation / target
pt: Tradução / destino

en: Translation address
pt: Endereço de tradução

en: Transmit Hold Count for STP needs to be an integer between 1 and 10.
pt: A contagem da transmissão Hold para STP tem de ser um número inteiro entre 1 e 10.

en: Transmit antenna
pt: #1

en: Transmit power
pt: Potência de transmissão

en: Transparent proxy (HTTP)
pt: Proxy transparente (HTTP)

en: Transparent proxy (HTTPS)
pt: Proxy transparente (HTTPS)

en: Transport
pt: Transporte

en: Tries to avoid dropping any legitimate idle connections at the expense of increased memory usage and CPU utilization.
pt: Tentativas para deixar cair quaisquer ligações inactivas legítimas, devido ao aumento da utilização da memória e do CPU.

en: Trigger Level
pt: Nível do trigger

en: Trust
pt: Verdadeiro

en: Tue
pt: Terça

en: Tues
pt: Quinta

en: Tunable
pt: parametro

en: Tunable Name
pt: Nome do parametro

en: Tuning Options
pt: Opções Tuning

en: Tunnel Isolation
pt: Tunel isolado

en: Tunnel Network
pt: Túnel de rede

en: Tunnel Settings
pt: Definições do túnel

en: Tunnel endpoints
pt: Pontos de extremidade do tunel

en: Tunnel to...
pt: Túnel para...

en: Tunnels
pt: Tuneis

en: Two (Client+Intermediate+Server)
pt: Dois ( cliente +Intermediário+ Servidor)

en: Two-letter ISO country code (e.g. NL, DE, US)
pt: Código ISO de duas letras do país (por exemplo, NL, DE, US)

en: Type
pt: Modo

en: Type of Server
pt: Tipo de Servidor

en: Type of resource record
pt: Tipo de registo de recurso

en: Type-of-Service
pt: Tipo de serviço

en: Typically "cn" (OpenLDAP, Microsoft AD, and Novell eDirectory)
pt: Tipicamente "cn" (OpenLDAP, Microsoft AD, e Novell eDirectory)

en: Typically "cn" (OpenLDAP, Novell eDirectory), "sAMAccountName" (Microsoft AD)
pt: Tipicamente "cn" (OpenLDAP, Novell eDirectory), "sAMAccountName" (Microsoft AD)

en: Typically "member" (OpenLDAP), "memberOf" (Microsoft AD), "uniqueMember" (Novell eDirectory)
pt: Tipicamente  "member" (OpenLDAP), "memberOf" (Microsoft AD), "uniqueMember" (Novell eDirectory)

en: Typically only a few discreet power settings are available and the driver will use the setting closest to the specified value. Not all adapters support changing the transmit power setting.
pt: Canal

en: UPnP and NAT-PMP Settings
pt: Definições de UPnP e NAT-PMP

en: UPnP is currently disabled.
pt: O UPnP está actualmente desativado.

en: URI subjectAltName types must be a valid URI
pt: Tipo URI subjectAltName tem de ser um URI válido

en: URL Table (IPs)
pt: Tabela URL (IPs)

en: USERNAME
pt: UTILIZADOR

en: Unable to change mode to %s. You may already have the maximum number of wireless clones supported in this mode.
pt: Não é possível alterar o modo para%s. Talvez já tenha o número máximo de clones wireless suportados neste modo.

en: Unable to delete the selected configuration.
pt: Não é possível excluir a configuração selecionada.

en: Unable to revert to the selected configuration.
pt: Impossibilidade de reverter para a configuração selecionada.

en: Unfortunately we have detected at least one programming bug.
pt: Infelizmente, detectámos pelo menos um bug na programação

en: Unique Identifier
pt: Identificador unico

en: Univeral Plug and Play
pt: Plug and Play Universal

en: Universal Plug and Play
pt: Plug and Play Universal

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown (imported)
pt: (importação) desconhecida

en: Unmanaged
pt: Não gerido

en: Unrecognized subjectAltName type.
pt: Tipo subjectAltName não reconhecido.

en: Unrestricted IP addresses
pt: Endereços IP sem restrições

en: Unsigned 16-bit integer
pt: Unsigned 16-bit inteiro

en: Unsigned 16-bit integer type must be a number in the range 0 to 65535.
pt: O numero inteiro de 16-bit não assinado deverá estar dentro da gama 0 to 65535.

en: Unsigned 32-bit integer
pt: Unsigned 32-bit inteiro

en: Unsigned 32-bit integer type must be a number in the range 0 to 4294967295.
pt: O numero inteiro de 32-bit não assinado deverá estar dentro da gama  0 to 4294967295

en: Unsigned 8-bit integer
pt: Unsigned 8-bit inteiro

en: Unsigned 8-bit integer type must be a number in the range 0 to 255.
pt: O numero inteiro de 8-bit não assinado deverá estar dentro da gama 0 to 255.

en: Unwanted Reply Threshold
pt: Limite de Resposta Indesejável

en: Update
pt: Em utilização

en: Update Frequency
pt: Frequência de atualização

en: Update Schedule
pt: Atualizar agenda de eventos

en: Update URL
pt: O Hostname contém caracteres inválidos.

en: Update bogons
pt: Atualizar bogons

en: Updated
pt: Atualizar

en: Updates
pt: Atualizações

en: Updating...
pt: A actualizar...

en: Upgrade done.
pt: Atualização efetuada

en: Upgrade now
pt: Atualizar agora

en: Upload
pt: Enviar

en: Upload file
pt: Enviar ficheiro

en: Upstream Interface
pt: Interface Upstream

en: Uptime
pt: Tempo de atividade

en: Uptime (historical)
pt: Tempo de atividade (histórico)

en: Uptime Logging
pt: Tempo de atividade das entradas de login

en: Usage:
pt: Utilização:

en: Use
pt: Usar

en: Use /dev/crypto
pt: usar /dev/crypto

en: Use Backup RADIUS Server
pt: Utilizar o backup do servidor RADIUS

en: Use Frontend port
pt: Usar porta de frontend

en: Use ICMP
pt: Utilize ICMP

en: Use IPv4 connectivity
pt: Caso o ISP exija uma mensagem SOLICIT para autenticação, selecione esta opção para evitar a espera indefinida de um anúncio ao router.

en: Use PowerD
pt: Utilizar o PowerD

en: Use Public IP
pt: Usar IP publico

en: Use TCP instead of UDP
pt: Usar TCP em vez de UDP

en: Use Via header
pt: Usar via cabeçalho

en: Use a RADIUS server for authentication
pt: Utilizar o servidor RADIUS para autenticação

en: Use a different management port on clients. The default port is 166. Specify a different port if the client machines need to select from multiple OpenVPN links.
pt: Utilize uma porta de gestão diferente nos clientes. A porta por defeito é a 166. Especifique uma porta diferente se a máquina cliente necessitar de selecionar múltiplos links OpenVPN.

en: Use a random local source port (lport) for traffic from the client. Without this set, two clients may not run concurrently.
pt: Utilizar uma porta de origem local aleatória (lport) para o tráfego do cliente. Sem esta configuração, dois clientes não poderão correr simultaneamente

en: Use a wizard to setup a new server
pt: Utilize o assistente para configurar um novo servidor

en: Use alternate DNS-servers
pt: Utilizar servidores DNS alternativos

en: Use common name
pt: Usar nome comum

en: Use custom template package for user login
pt: Usar pacote de modelo personalizado para login de utilizadores

en: Use gateway
pt: Utilizar Gateway

en: Use memory file system for /tmp
pt: Utilizar sistema de arquivos na memória RAM para /tmp

en: Use memory file system for /var
pt: Usar sistema de arquivos de memória para /var

en: Use server
pt: Usar servidor

en: Use simple (less secure) passwords, which are easier to read
pt: Use senhas simples (menos seguras), que são mais fáceis de ler

en: Use simple passwords (less secure)
pt: Usar senhas simples (menos seguras)

en: Use sticky connections
pt: Utilize Ligações sticky

en: Use system default
pt: Utilize por defeito o sistema

en: Use system time
pt: Usar a hora do sistema

en: Use system uptime instead of UPnP and NAT-PMP service uptime?
pt: Use o tempo de atividade do sistema em vez do tempo de atividade do serviço do UPnP e NAT-PMP?

en: Use the DNS settings of the DHCPv6 server
pt: Utilize as definições de DNS do servidor de DHCPv6

en: Use the configuration page for the assigned interface to change the mode.
pt: Utilize a pagina de configuração do interface atribuído para alterar o modo.

en: Use the virtual terminal driver (vt)
pt: Utiliza o controlador do terminal  virtual (vt)

en: Use these for changing DNS results or for adding custom DNS records.
pt: Use esta opção para alterar os resultados de DNS ou para adicionar registos no custom DNS.

en: Use this option if your usernames need to be encoded.
pt: Use esta opção se seus nomes de utilizador precisam de ser codificados.

en: Use this option to invert the sense of the match.
pt: Use esta opção para inverter o sentido da correspondência.

en: Use this to choose TCP flags that must be set or cleared for this rule to match.
pt: Use esta opção para escolher sinalizadores TCP que devem ser definidos ou desmarcados para que essa regra corresponda.

en: Use this to invert the meaning of the expression.
pt: Use para inverter o significado da expressão.

en: Used
pt: Utilizado

en: Used for high latency links, such as satellite links. Expires idle connections later than default
pt: Usado para links de latência alta, tais como link satélites. Ligações inactivas expiram mais tarde que as pré-definidas.

en: User
pt: Utilizador

en: User (s)
pt: Utilizador (es)

en: User Authentication Settings
pt: Definições de autenticação do utilizador

en: User Authentication Source
pt: Origem da autenticação do grupo

en: User Cert
pt: Certificado do utilzador

en: User Certificates
pt: Certificados de utilizadores

en: User DN:
pt: Utilizador DN:

en: User Forum
pt: Forum do utilizador

en: User Naming Attribute
pt: Atributo de nomeação de usuário

en: User defined
pt: Definições do utilizador

en: User distinguished name
pt: Nome distinto de utilizador

en: User name and password are required for proxy with authentication.
pt: utilizador e password são requeridos para um proxy que tenha autenticação.

en: User name/pass
pt: Utilizador/senha

en: User naming Attribute
pt: Atributo de nomeação de utilizador

en: User naming attribute
pt: Atributos de nomeação de utilizadores

en: User specified permissions
pt: Permissões especificas de utilizadores

en: User's full name, for your own information only
pt: Nome completo do utilizador, apenas para sua informação

en: Username
pt: Ativado

en: Username Header
pt: Cabeçalho do utilizador

en: Username is required for all types except Namecheap, FreeDNS and Custom Entries.
pt: O Utilizador é obrigatório para todos os tipos excepto Namecheap, FreeDNS e Custom Entries

en: Username length
pt: Comprimento do utilizador

en: Username length must be a number or empty for default.
pt: O tamanho do utilizador deve ser um número ou estar vazio por defeito.

en: Username:
pt: Utilizador

en: Users
pt: Utilizadores

en: Users and Groups
pt: Utilizadores e Grupos

en: Using a tunnel network and server bridge settings together is not allowed.
pt: Utilizar as configurações de um túnel de rede e o servidor de bridge em simultâneo não é permitido.

en: Using dial-on-demand will bring the connection up again if any packet triggers it. To substantiate this point: disconnecting manually will not prevent dial-on-demand from making connections to the outside. Don't use dial-on-demand if you want to make sure that the line is kept disconnected.
pt: Ao usar o dial-on-demand levanta novamente a ligação se um pacote qualquer aciona-la. para fundamentar este ponto: Desligar manualmente não impedirá dial-on-demand de fazer ligações para o exterior. Não use o dial-on-demand se quer ter a certeza de que a linha é mantida desligada.

en: VGA Console
pt: Consola VGA

en: VHID %s is already in use on interface %s. Pick a unique number on this interface.
pt: VHID %s já está em uso no interface  %s. Escolha um número exclusivo neste interface.

en: VHID Group
pt: Grupo VHID

en: VLAN Devices
pt: Dispositivos VLAN

en: VLAN Hardware Filtering
pt: Filtro de VLAN por hardware

en: VLAN parent interface %s does not exist.
pt: Interface %s parent VLAN não existe.

en: VPN (PPTP, IPsec, OpenVPN) events
pt: Eventos VPN (PPTP, IPsec, OpenVPN)

en: Valid From
pt: Válido apartir de

en: Valid Until
pt: Válido até

en: Valid from
pt: Form válido

en: Valid time
pt: Tempo válido

en: Valid to
pt: Válido para

en: Validation Method
pt: Método de validação

en: Validation Methods
pt: Metodos de Validação

en: Validity
pt: Validade

en: Value
pt: Valore

en: Value needs to be between 0 and 23; multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,2,8 or 0-8).
pt: O valor deve estar entre 0 e 23; Múltiplos valores, intervalos, passos e asterisco são suportados (ex., 1,2,8 ou 0-8).

en: Value needs to be between 0 and 59; multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,10,20,30 or 1-30).
pt: O valor deve estar entre 0 e 59; Múltiplos valores, intervalos, passos e asterisco são suportados (ex., 1,10,20,30 or 1-30).

en: Value needs to be between 0 and 7 (Sunday to Sunday), multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,2,4 or 0-4).
pt: O valor deve estar entre 0 e 7 (domingo a domingo), múltiplos valores, intervalos, passos e asterisco são suportados (por exemplo, 1,2,4 ou 0-4).

en: Value needs to be between 1 and 12 or JAN to DEC, multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. JAN,2,10 or 3-8).
pt: Valor deve ser entre 1 e 12 ou JAN para DEC, vários valores, intervalos, etapas e asterisco são suportados (ex. JAN, 2,10 ou 3-8).

en: Value needs to be between 1 and 31; multiple values, ranges, L (last day of month), steps and asterisk are supported (ex. 1,2,8 or 1-28).
pt: Valor deve ser entre 1 e 31; Valores múltiplos, intervalos, L (último dia do mês), passos e asterisco são suportados (ex., 1,2,8 ou 1-28).

en: Values
pt: Valores

en: Verbose logging
pt: Registo de entrada detalhado

en: Verbosity level
pt: Nível Verbosity

en: Verify HTTPS certificates when downloading alias URLs
pt: Verifique os certificados HTTPS ao efetuar o downlaod de alias URLs

en: Verify SSL Certificate
pt: Verificar Certificado SSL

en: Verify SSL Server Certificates
pt: Verificar certificados de servidor SSL

en: Verify SSL peer
pt: Verificar SSL peer

en: Version
pt: Versão

en: Versions
pt: Versões

en: View
pt: Vista

en: View Capture
pt: Ver Captura

en: View Logs
pt: Ver relatórios

en: View differences
pt: Ver as diferenças

en: View settings
pt: Ver definições

en: View the NAT rule
pt: Ver a regra NAT

en: View type:
pt: Tipo de vista:

en: Virtual Addr
pt: Addr Virtual

en: Virtual Address
pt: Endereço Virtual

en: Virtual Address Pool
pt: Pool de endereços Virtuaisl

en: Virtual IP
pt: IP Virtual

en: Virtual IP Password
pt: Password do IP virtual

en: Virtual IP address
pt: Endereço IP virtual

en: Virtual IP mode may not be changed for an existing entry.
pt: O modo IP virtual não pode ser alterado para uma entrada existente.

en: Virtual IPs
pt: IPs Virtuais

en: Visible Hostname
pt: Hostname visível

en: Vouchers
pt: Vauchers

en: WAN interface will be set to obtain an address automatically from a DHCP server
pt: A interface WAN será configurada para obter um endereço automaticamente a partir de um servidor DHCP

en: WARNING: You must give a name as parameter to lock() function.
pt: Aviso: Deve fornecer um nome como parâmetro para a função lock().

en: WARNING: You must give a name as parameter to try_lock() function.
pt: Aviso: deve fornecer um nome como parâmetro para a função  try_lock().

en: WCCP version
pt: versão WCCP

en: WINS Server
pt: Servidor WINS

en: WINS Server 1
pt: Servidor 1 WINS

en: WINS Server 2
pt: Servidor 2 WINS

en: WINS Servers
pt: Servidores WINS

en: WINS servers
pt: Servidores WINS

en: WPA Key Management Mode
pt: Modo de gestão da chave WEP

en: WPA Mode
pt: Modo WPA

en: WPA Pre-Shared Key
pt: Chave pré-partilhada WPA

en: Wake On Lan
pt: Acordar na rede

en: Wake Up
pt: Levantar

en: Wake on LAN
pt: Acordar na rede

en: Warning
pt: Atenção

en: Warning, could not read file %s
pt: Aviso, não foi possível ler o arquivo %s

en: Warning: By default DHCP leases are displayed in UTC time. By checking this box DHCP lease time will be displayed in local time and set to time zone selected. This will be used for all DHCP interfaces lease time.
pt: Aviso: por defeito DHCP leases são apresentados na hora UTC. Ativando esta opção o tempo DHCP leases será apresentado na hora local e definida para o  time zone selecionado. Esta opção será usada para todas as interfaces DHCP lease de tempo.

en: Warning: RADIUS is enabled. The local user database will not be used.
pt: Atenção: RADIUS está ativo. O utilizador local da base de dados não está a ser usado.

en: Warning: This option persists even if DHCP server is disabled. Only the machines listed below will be able to communicate with the firewall on this NIC.
pt: Aviso: Esta opção mantém-se mesmo que o servidor DHCP esteja desativado. Apenas as máquinas listadas abaixo poderão comunicar com a firewall neste NIC.

en: Warning: This will also turn off NAT!
pt: Atenção: Essa opção também desligará o NAT!

en: Warning: This will convert into a routing-only platform!
pt: Atenção: Isso irá converter numa plataforma somente de roteamento.

en: Warning: this will terminate all current PPTP sessions
pt: Atenção: Esta ação terminará todas as sessões PPTP

en: Warning: this will terminate all current l2tp sessions!
pt: Atenção: Isso irá terminar todas as sessões activas do utilizador l2tp!

en: Warnings Retr
pt: Avisos Retr

en: We could not find any limiters on this system.
pt: Não foi possível encontrar nenhuns limitadores neste sistema

en: We recommend setting this to a interface other than LAN! A dedicated interface works the best.
pt: Recomendamos que defina isto para uma interface que não seja LAN! Uma interface dedicada funciona melhor.

en: Web Server Log
pt: Registo do servidor Web

en: WebGUI process is restarting.
pt: O processo WebGUI está a ser reiniciado.

en: Wed
pt: Quarta

en: Weekdays
pt: Dias da semana

en: Weekly
pt: Semanal

en: Weight
pt: Peso

en: Weight for this gateway when used in a Gateway Group.
pt: Peso para esta gateway quando usada num Grupo de Gateway.

en: Weight must be between 1...100
pt: O peso deve estar entre 1 ... 100

en: Weight of this queue (1..100), used to prioritize within a pipe. (1 is low, 100 is high)
pt: Peso desta fila (1..100), usado para priorizar dentro de um pipe. (1 é baixo, 100 é alto)

en: When
pt: Quando

en: When a certificate-based client logs in, do not accept certificates below this depth. Useful for denying certificates made with intermediate CAs generated from the same CA as the server.
pt: Quando um cliente baseado em certificado iniciar sessão, não aceitar certificados abaixo deste nível. Útil para inibir certificados executados com CAs intermediários gerados pelo mesmo CA que o servidor.

en: When authenticating users, enforce a match between the Common Name of the client certificate and the username given at login.
pt: Ao autenticar utilizadores, aplique uma correspondência entre o Nome comum do certificado de cliente e o nome de usuário fornecido no login.

en: When disabled, authorized keys need to be configured for each %sUser%s that has been granted secure shell access.
pt: Quando desativado, as chaves de autorização necessitam de ser configuradas para cada %sUser%s que tenha concedido acesso seguro à shell.

en: When enabled the subnets of the selected interfaces will be added to the allow access list.
pt: Quando ativada, as sub-redes das interfaces selecionadas serão adicionadas à lista de acesso de permissão.

en: When enabled, this automatically creates additional NAT redirect rules for access to port forwards on your external IP addresses from within your internal networks.
pt: Quando activada esta opção, automaticamente são criadas regras adicionais de redirecionamento NAT para acesso à porta de encaminhamento no endereçamento do IP externo de dentro das suas redes internas.

en: When operating as an access point in 802.11g mode, allow only 11g-capable stations to associate (11b-only stations are not permitted to associate).
pt: Permite comunicações intra-BSS

en: When operating as an access point, allow only stations capable of the selected wireless standard to associate (stations not capable are not permitted to associate).
pt: Ao ser usado como ponto de acesso no modo 802.11g, permite associar apenas estações com capacidade 11g (as estações 11b-only não são permitidas para associar).

en: When operating as an access point, enable this if you want to pass packets between wireless clients directly.
pt: A desativação da bridging interna é útil quando o tráfego deve ser processado com filtragem de pacotes.

en: When reaching this number of state entries, all timeout values become zero, effectively purging all state entries immediately. This value is used to define the scale factor, it should not actually be reached (set a lower state limit, see below).
pt: Quando atingir este numero de entradas de estado, todos os valores de tempo limite tornam-se zero. efetivamente limpam todas as entradas de estado imediatamente. Este valor é usado para definir o factor de escala, que não deverá ser atingido (defina um limite de estado inferior, veja abaixo).

en: When selecting aliases for destination ports, both from and to fields must be the same
pt: Ao selecionar aliases para portas de destino, quer de, quer para campos, devem ser os mesmos

en: When selecting aliases for source ports, both from and to fields must be the same
pt: Ao selecionar aliases para portas de origem, quer de, quer para campos, devem ser os mesmos

en: When set, all requests will go to the secondary server when primary fails
pt: Quando definido, todos os pedidos irão para o servidor secundário quando o primário falhar

en: When set, all users will be authenticated using the RADIUS server specified below. The local user database will not be used.
pt: Quando definido, todos os usuários serão autenticados usando o servidor RADIUS especificado abaixo. A base de dados de utilizadores locais não será utilizada.

en: When set, if primary server fails all requests will be sent via backup server
pt: Quando definido, se o servidor primário falhar, todas as solicitações serão enviadas via servidor de backup

en: When set, only 128-bit encryption will be accepted. Otherwise 40-bit and 56-bit encryption will be accepted as well. Note that encryption will always be forced on PPTP connections (i.e. unencrypted connections will not be accepted).
pt: Quando definido, apenas encriptação 128-bits será aceite. Caso contrário, encriptação 40-bits e 56-bits será aceite também. Observe que a criptografia será sempre forçada em conexões PPTP (ou seja, conexões não encriptadas não serão aceites).

en: When set, this option blocks traffic from IP addresses that are reserved (but not RFC 1918) or not yet assigned by IANA.
pt: Bogons são prefixos que nunca devem aparecer na tabela de roteamento da Internet e, obviamente não devem aparecer como o endereço de origem em qualquer pacote que recebe.

en: When the idle timeout occurs, if the dial-on-demand option is enabled, mpd goes back into dial-on-demand mode. Otherwise, the interface is brought down and all associated routes removed.
pt: Quando tempo limite inativo ocorre, se a opção dial-on-demand estiver ativada, o mpd voltará ao mode de dial-on-demand. Caso contrário o interface é desativado e todas as rotas associadas são removidas.

en: When the number of state entries exceeds this value, adaptive scaling begins. All timeout values are scaled linearly with factor (adaptive.end - number of states) / (adaptive.end - adaptive.start).
pt: Quando o número de entradas de estado excede este valor, o escalonamento ajustado inicia. Todos os valores de tempo limite são escalonados linearmente com factores (adaptative.end - numero de estados) / (adaptive.end - adaptive.start).

en: When this is checked, startup and shutdown sounds will no longer play.
pt: Quando estiver marcado, os sons de iniciar e desligar não serão reproduzidos.

en: When this is checked, successful logins to the web GUI will not be logged.
pt: Quando essa opção estiver marcado, logins bem-sucedidos para a web GUI não será log

en: When this is unchecked, access to the web GUI is always permitted even on port 80, regardless of the listening port configured. Check this box to disable this automatically added redirect rule.
pt: Quando esta opção está desmarcada, o acesso à web GUI é sempre permitido mesmo na porta 80, independentemente da porta de escuta configurada. Marque esta caixa para desativar esta regra de redirecionamento adicionada automaticamente.

en: When this is unchecked, access to the web GUI is protected against HTTP_REFERER redirection attempts. Check this box to disable this protection if you find that it interferes with web GUI access in certain corner cases such as using external scripts to interact with this system. More information on HTTP_REFERER is available from %sWikipedia%s.
pt: Quando esta opção está desmarcada, o acesso à GUI da Web está protegido contra tentativas de redirecionamento HTTP_REFERER. Marque esta caixa para desativar esta proteção se achar que ela interfere com o acesso à GUI da Web em determinados casos, como usar scripts externos para interagir com este sistema. Mais informações sobre HTTP_REFERER estão disponíveis em %sWikipedia%s.

en: When this is unchecked, your system is protected against %sDNS Rebinding attacks%s. This blocks private IP responses from your configured DNS servers. Check this box to disable this protection if it interferes with web GUI access or name resolution in your environment.
pt: Quando esta opção estiver desmarcada, o sistema está protegido contra% sDNS Rebinding attacks% s. Isso bloqueia as respostas IP privadas dos servidores de DNS configurados. Marque esta caixa para desabilitar esta proteção se ela interferir com o acesso à GUI da Web ou a resolução de nomes no seu ambiente.

en: When to trigger exclusion of a member
pt: A Gateway '%s' não pode ser apagada porque está a ser usada no grupo de Gateway '%s'

en: When using IPv4, the target host must be an IPv4 address or hostname.
pt: Ao usar IPv4, o host de destino deve ter um endereço IPv4 ou hostname.

en: When using IPv6, the target host must be an IPv6 address or hostname.
pt: Ao usar IPv6, o host de destino deve ter um endereço IPv6 ou hostname.

en: When using XMLRPC sync to a backup machine running on another port/protocol please input the full url (example: %s)
pt: Quando usar a sincronização XMLRPC para uma máquina em execução de backup numa outra porta/protocolo, por favor introduza a url completa (exemplo: %s)

en: When using a client certificate, use certificate common name for indexing purposes instead of username
pt: Ao usar um certificado de cliente, use o nome comum do certificado para fins de indexação em vez de nome de utilizador.

en: When using tap mode as a multi-point server, you may optionally supply a DHCP range to use on the interface to which this tap instance is bridged. If these settings are left blank, DHCP will be passed through to the LAN, and the interface setting above will be ignored.
pt: Quando o modo tap é utilizado como servidor multi-ponto, poderá opcionalmente definir uma gama DHCP para usar no interface em que a instância tap seja bridged. Se estas definições não forem preenchidas, o DHCP será transitado para a LAN, e as definições do interface acima serão ignoradas.

en: When using the TCP or UDP protocols, specify the port or port range for the destination of the packet for this mapping.
pt: Quando usar os protocolos TCP ou UDP, especifique o intervalo de porta ou porta para o destino do pacote para esse mapeamento.

en: When using the TCP or UDP protocols, specify the source port or port range for this rule
pt: Ao usar os protocolos TCP ou UDP, especifique a porta de origem ou o intervalo de portas para esta regra

en: Whether a connection should be renegotiated when it is about to expire.
pt: Se uma ligação deve ser renegociada quando está prestes a expirar.

en: Whether rekeying of an IKE_SA should also reauthenticate the peer. In IKEv1, reauthentication is always done.
pt: Se estiver a fazer o rekeying de uma IKE_SA deve também reautenticar o par. No IKEv1, a reautenticação é sempre feita.

en: Whitelist
pt: Lista de permissões

en: Widget height:
pt: Altura do Widget:

en: Wireless Devices
pt: Dispositivos sem fio

en: Wireless clone configuration
pt: Configuração clonada wireless

en: Wireless events
pt: Eventos sem fios

en: With Multi-WAN you generally want to ensure traffic leaves the same interface it arrives on, hence reply-to is added automatically by default. When using bridging, you must disable this behavior if the WAN gateway IP is different from the gateway IP of the hosts behind the bridged interface.
pt: Com o Multi-WAN, você geralmente garante que o tráfego saia pela mesma interface que ele chega, portanto o reply-to é adicionado automaticamente por defeito. Ao usar bridging, você deve desativar essa funcionalidade se o IP do gateway WAN for diferente do IP do gateway dos hosts atrás da interface bridged.

en: Wizard
pt: Assistente

en: Would you like to submit this crash report to the developers?
pt: Gostaria de submeter este relatório de falha para os desenvolvedores?

en: Wrong data submitted
pt: Dados errados submetidos

en: Wrong username or password.
pt: Utilizador ou palavra-pass errado

en: X-Forwarded-For header
pt: X-Forwarded-For cabeçalhos

en: X-Forwarded-For header handling
pt: X-Forwarded-For tratamento de cabeçalhos

en: XML error: %s at line %d cannot occur more than once
pt: Erro XML: %s na linha %d não pode ocorrer mais de uma vez

en: YES
pt: SIM

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Yes
pt: Sim

en: You are accessing this router by an IP address not configured locally, which may be forwarded by NAT or other means. %sIf you did not setup this forwarding, you may be the target of a man-in-the-middle attack.
pt: Está a aceder este router por um endereço IP não configurado localmente, que pode ser encaminhado por NAT ou outros meios. %sSe não configurou este encaminhamento, pode ser alvo de um ataque man-in-the-middle.

en: You are currently running in LiveCD mode. A reboot will reset the configuration.
pt: Atualmente está a executar  no modo LiveCD. Uma reinicialização rirá redefinir a configuração

en: You can configure a proper Thermal Sensor / Module %shere%s.
pt: Pode configurar adequadamente as ações Sensor Térmico / Módulo %shere%s.

en: You can define a Prefix range here for DHCP Prefix Delegation. This allows for assigning networks to subrouters. The start and end of the range must end on boundaries of the prefix delegation size.
pt: Pode definir qui um intervalo de Prefix para Delegação de Prefixo DHCP. Isso permite atribuir redes a subrouters. O início e o fim do intervalo devem terminar nos limites do tamanho de delegação de prefixo.

en: You can help us further by adding your contact information and a problem description. Please note that providing your contact information greatly improves the chances of bugs being fixed.
pt: Pode nos ajudar a adicionar as suas informações de contacto e uma descrição do problema. Observe que, ao fornecer as suas informações de contacto melhora muito as hipóteses de bugs serem corrigidos.

en: You can match packet on a mark placed before on another rule.
pt: Pode corresponder o pacote em uma marca colocada antes de outra regra

en: You can not assign a gateway to DNS '%s' server which is on a directly connected network.
pt: Não pode atribuir uma gateway ao servidor de DNS '%s' que esta numa rede directamente ligada

en: You can not assign a gateway to a rule that applies to IPv4 and IPv6
pt: Não é possível atribuir uma gateway a uma regra que se aplique a IPv4 e IPv6

en: You can not use IPv4 addresses in IPv6 rules.
pt: Não pode usar endereços IPv4 em regras IPv6.

en: You can not use IPv6 addresses in IPv4 rules.
pt: Não pode usar endereços IPv6 em regras IPv4.

en: You can not use gateways in Floating rules without choosing a direction.
pt: Não pode usar gateways em regras flutuantes sem escolher uma direção.

en: You can only have one interface configured as 6to4.
pt: Tem de introduzir um número hexadecimal válido para a ID do prefixo IPv6.

en: You can only have one interface configured in 6rd with same prefix.
pt:  Só pode ter uma interface configurada como 6para4.

en: You can only specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) for Pass type rules.
pt: Só pode especificar as novas ligações máximas por host / por segundo (opção avançada) para regras do tipo Pass.

en: You can only specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) for TCP protocol.
pt: Só pode especificar as novas ligações máximas por host / por segundo (opção avançada) para o protocolo TCP.

en: You can only specify the maximum number of established connections per host (advanced option) for Pass type rules.
pt: Só pode especificar o número máximo de ligações estabelecidas por host (opção avançada) para regras do tipo Pass.

en: You can only specify the maximum number of established connections per host (advanced option) for TCP protocol.
pt: Só pode especificar o número máximo de ligações estabelecidas por host (opção avançada) para o protocolo TCP.

en: You can only specify the maximum number of unique source hosts (advanced option) for Pass type rules.
pt: Só pode especificar o número máximo de hosts de origem exclusivos (opção avançada) para regras do tipo Pass.

en: You can only specify the maximum state entries (advanced option) for Pass type rules.
pt: Só pode especificar as entradas de estado máximo (opção avançada) para regras do tipo Pass.

en: You can only specify the maximum state entries per host (advanced option) for Pass type rules.
pt: Só pode especificar as entradas de estado máximo por host (opção avançada) para regras do tipo Pass.

en: You can only specify the state timeout (advanced option) for Pass type rules.
pt: Só pode especificar o tempo limite de estado (opção avançada) para regras de tipo de Pass.

en: You can only specify the state timeout (advanced option) for TCP protocol.
pt: Só pode especificar o tempo limite do estado (opção avançada) para o protocolo TCP.

en: You can select multiple interfaces here.
pt: Pode selecionar múltiplos interfaces aqui.

en: You cannot delete yourself.
pt: Não pode excluir-se a si mesmo.

en: You cannot disable yourself.
pt: Não pode destivar-se.

en: You cannot edit the interface, protocol, source, or destination of associated filter rules.
pt: Não pode editar o interface, protocolo, origem ou destino das regras de filtro associadas.

en: You cannot select the external interface as an internal interface.
pt: Não pode selecionar a interface externa como uma interface interna.

en: You cannot set port %s to interface %s because this interface is a member of %s.
pt: Não pode definir a porta %s para o interface %s porque este interface é membro de %s.

en: You cannot specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) if statetype is none.
pt: Não pode especificar as novas ligações máximas por host / por segundo (opção avançada) se statetype for nenhuma.

en: You cannot specify the maximum number of established connections per host (advanced option) if statetype is none.
pt: Não pode especificar o número máximo de ligações estabelecidas por host (opção avançada) se o tipo de estado for nenhum.

en: You cannot specify the maximum number of unique source hosts (advanced option) if statetype is none.
pt: Não pode especificar o número máximo de hosts de origem exclusivos (opção avançada) se statetype for nenhum.

en: You cannot specify the maximum state entries (advanced option) if statetype is none.
pt:  não pode especificar as entradas de estado máximas (opção avançada) se statetype for nenhuma.

en: You cannot specify the maximum state entries per host (advanced option) if statetype is none.
pt:  Não pode especificar as entradas de estado máximo por host (opção avançada) se statetype for nenhuma.

en: You cannot specify the state timeout (advanced option) if statetype is none.
pt: Não pode especificar o tempo limite do estado (opção avançada) se o tipo de estado for nenhum

en: You cannot use the broadcast address for this VIP
pt: Não pode usar o endereço broadcast para este VIP

en: You cannot use the broadcast address in the ending subnet range.
pt: Não pode usar o endereço broadcast numa gama de subnet final

en: You cannot use the network address for this VIP
pt: Não pode usar o endereçode rede para este VIP

en: You cannot use the network address in the starting subnet range.
pt: Não pode usar o endereço broadcast numa gama de subnet inicial.

en: You have selected to restore an area but we could not locate the correct xml tag.
pt: Selecionou para restaurar uma área, mas não conseguimos localizar a marca xml correta

en: You may enter a description here for your reference (not parsed)
pt: Endereço:

en: You may enter a description here for your reference (not parsed).
pt: Pode introduzir a descrição aqui para sua referência (Não analisada).

en: You may enter a description here for your reference.
pt: Deve introduzir aqui uma descrição para a sua referência.

en: You may enter a description here for your reference. Description will appear in the "Interfaces Assign" select lists.
pt: Deve introduzir uma descrição aqui para sua referência. As descrições irão aparecer nas listas selecionadas do "Interface atribuído".

en: You may enter or select a category here to group firewall rules (not parsed).
pt: Deve introduzir ou selecionar uma categoria aqui para agrupar regras de firewall (não analisadas)

en: You must apply the changes in order for them to take effect
pt: Terá de aplicar as alterações para que elas entrem em vigor

en: You must apply the changes in order for them to take effect.
pt: Você deve aplicar as alterações para que elas entrem em vigor.

en: You must begin with allow or deny in the 'User specified permissions %s' field
pt: Deve começar com permitir ou inibir no campo 'Permissões especificadas pelo utilizador %s'

en: You must configure a DNS server in %sSystem: General setup%s or allow the DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN for dynamic DNS updates to work.
pt: Terá de configurar um servidor DNS no %sSystem: General setup%s ou permitir que a lista de servidores de DNS seja substituída por DHCP/PPP na WAN em atualizações dinâmicas para funcionar.

en: You must disable the DHCP relay on the %s interface before enabling the DHCP server.
pt: Terá de desativar o DHCP Relay no interface %s antes de ativar o servidor DHCP.

en: You must enter a valid hexadecimal number for the IPv6 prefix ID.
pt: Este endereço IPv4 já está a ser usado por outra interface VIP.

en: You must fill in both 'Maximum Download Speed' and 'Maximum Upload Speed' fields
pt: Deve preencher ambos os campos  'Velocidade máxima de download' e 'Velocidade máxima de upload'

en: You must follow the specified format in the 'User specified permissions %s' field
pt: Deve utilizar o formato especificado no campo  'Permissões especificadas pelo utilizador %s'

en: You must have an IP assigned to the interface on any participating sync nodes.
pt: Terá de ter um endereço IP atribuído ao interface em todos os nós de sincronização envolvidos.

en: You must provide an email address for this type of subjectAltName
pt: Deve fornecer um endereço de email para este tipo de subjectAltName

en: You must select a Backend for Authentication if the server mode requires User Auth.
pt: Você deve selecionar um Backend para Autenticação se o modo de servidor exigir User Auth

en: You must specify a 'Tunnel network'.
pt: Deve especificar o 'Túnel de rede'

en: You must specify a Base64-encoded domain key.
pt: Deve especificar uma chave de domínio Base64-encoded

en: You must specify a CARP password that is shared between the two VHID members.
pt: Deve especificar uma password CARP que é partilhada entre os dois membros VHID.

en: You must specify a port or port range between 0 and 65535 in the 'User specified permissions %s' field
pt: Deve especificar uma porta ou um intervalo de portas entre 0 e 65535 no campo 'Permissões especificadas pelo utilizador %s'

en: You must specify a valid ip address in the 'Override WAN address' field
pt: Deve especificar um endereço IP válido no campo  'Substituir endereço WAN'

en: You must specify a valid ip address in the 'User specified permissions %s' field
pt: Deve especificar um endereço IP válido no campo 'Permissões especificadas pelo utilizador %s'

en: You must specify a valid port number
pt: Terá de especificar uma numero de porta válido

en: You must specify a valid port number.
pt: Terá de especificar um numero de porta válido.

en: You must specify a value greater than 0 in the 'Maximum Download Speed' field
pt: Deve especificar um valor maior que 0 no campo 'Maximum Download Speed'

en: You must specify a value greater than 0 in the 'Maximum Upload Speed' field
pt: Deve especificar um valor maior que 0 no campo 'Maximum Upload Speed'

en: You must specify at least one internal interface.
pt: Deve especificar pelo menos uma interface interna.

en: You must specify both a valid domain key and key name.
pt: Deve especificar conjuntamente uma ma chave de domínio válida e um nome de chave.

en: You must supply a valid port for the NAT port entry.
pt: Deve fornecer uma porta válida para a entrada da porta NAT.

en: You must supply and confirm the password for encryption.
pt: Deve fornecer e confirmar a palavra pass para encriptação.

en: You must supply either a valid port or port alias for the destination port entry.
pt: Deve fornecer uma porta válida para a entrada da porta NAT.

en: You must supply either a valid port or port alias for the source port entry.
pt: Deve fornecer ou um alias de porta ou uma porta válido para a entrada da porta de origem.

en: You need to bind each OpenVPN client to enable its management daemon: use 'Local port' setting in the OpenVPN client screen
pt: Deve ligar cada cliente OpenVPN para habilitar seu daemon de gestão: use a configuração de 'Porta Local' na janela do cliente OpenVPN"

en: You specified an IPv6 prefix ID that is out of range.
pt: Este endereço IPv4 já está a ser usado por outra interface VIP.

en: You will need all three filenames and a boot server configured for UEFI to work!
pt: Necessitará de todos os três nomes de ficheiros e um servidor de arranque configurado para que o UEFI funcione!

en: Your HAProxy config contains no errors.
pt: A configuração HAProxy não contém erros.

en: Your acme-client config contains no errors.
pt: A sua configuração acme-cliente não contém erros.

en: Your browser must support cookies to login.
pt: O browser deve suportar cookies para fazer login.

en: Your configuration is now complete.
pt: A sua configuração está agora completa

en: Your device is rebooting
pt: O seu dispositivo está a reiniciar

en: ZDA or ZDG
pt: ZDA ou ZDG

en: Zone
pt: Zona

en: Zone Critical:
pt: Zona crítica:

en: Zone ID
pt: ID da Zona

en: Zone Warning:
pt: Zona de atenção:

en: Zone number
pt: Número da Zona

en: Zones
pt: Zonas

en: Zoom level
pt: Nível do Zoom

en: acme-client config contains critical errors
pt: Configuração acme-cliente contem erros críticos.

en: acme-client config contains minor errors
pt: configuração do acme-clinte contém pequenos erros

en: acme-client config test result
pt: resultado do teste de configuração do acme-cliente

en: add a static mapping for this MAC address
pt: Adicionar um mapeamento estático para este endereço MAC

en: add new phase 1 entry
pt: adicionar nova entrada de phase 1

en: add phase 2 entry
pt: adicionar entrada phase 2

en: address
pt: Regra Anti-Lockout

en: advanced mode
pt: modo avançado

en: aggressive
pt: Agressivo

en: all
pt: Todos

en: all (*)
pt: todos (*)

en: all currently connected sessions
pt: Todas as sessões actualmente ligadas

en: allow options
pt: Permitir opões

en: and almost never equal to the destination port range (and should usually be 'any')
pt: E quase nunca igual à gama de portas de destino (e normalmente deve ser 'qualquer')

en: any
pt: qualquer

en: authenticated successfully.
pt: autenticação bem sucedida

en: authname
pt: algoritmo

en: automatic outbound nat
pt: Saída automática nat

en: averages
pt: Médias

en: basic
pt: ntlm

en: block
pt: bloqueado

en: block (disabled)
pt: bloquado (desativado)

en: blocking
pt: bloqueio

en: categories (if available)
pt: Categorias (se disponível)

en: check for ethernet loops
pt: Verificar se há ethernet loops

en: city
pt: cidade

en: click on pie for details
pt: Clique no pie para detalhes

en: clone client
pt: mova os itens selecionados para o fim

en: clone rule
pt: clonar regra

en: collapse/expand all
pt: ocultar/expandir tudo

en: compression
pt: Compressão

en: confirmation
pt: Confirmação

en: connected pipe for this queue
pt: Pipe ligado para esta fila

en: conservative
pt: conservador

en: country
pt: País

en: create or link user certificate
pt: Criar ou vincular certificados de utilizadore

en: days
pt: dias

en: debug level needs to be between 0 (default) and 5 (highest)
pt: O nível de depuração precisa estar entre 0 (padrão) e 5 (mais alto)

en: default
pt: Já aplicou suas configurações!

en: defaultdomain
pt: domínio por defeito

en: delete API key
pt: Apagar chave API

en: delete ca
pt: apagar o ca

en: delete cert
pt: apagar cert

en: delete client
pt: Clonar cliente

en: delete csc
pt: Apagar csc

en: delete selected phase 1 entries
pt: Apagar a entrada phase 1 selecionada

en: delete selected phase 2 entries
pt: apagar entrada phase 2 selecionada

en: delete selected rules
pt: Apagar regras selecionadas

en: delete selected virtual IPs
pt: Eliminar IPs virtuais selecionados

en: delete user
pt: Apagar utilizador

en: description
pt: descrição

en: destination
pt: Destino

en: destination ip or network, examples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1
pt: IP de destino ou rede, exemplos 10.0.0.0/24, 10.0.0.1

en: device not present! Is the modem attached to the system?
pt: dispositivo não presente! O modem está anexado ao sistema?

en: dhparameters
pt: parâmetros dh

en: disable reply-to
pt: Desativa replay-to

en: disabled
pt: desativado

en: done
pt: feito

en: duplicate_cn
pt: cn_duplicado

en: edit CA
pt: Editar CA

en: edit alias
pt: Editar alias

en: edit pppoe instance
pt: Editar instancia pppoe

en: edit privileges
pt: Editar privilégios

en: enable
pt: activo

en: enabled
pt: ativado

en: end
pt: fim

en: engine
pt: motor

en: entries
pt: Entradas

en: ex:
pt: por exemplo:

en: example.com
pt: examplo.com

en: expire
pt: expira

en: export CA cert
pt: exportar o certificado CA

en: export CA private key
pt: exportar a chave privada do CA

en: export ca+user cert+user key in .p12 format
pt: exportar chave ca+utilizador e cert+utilizador no formato .p12

en: export certificate
pt: Exportar certificado

en: export private key
pt: Exportar chave privada

en: export user cert
pt: Exportar certificado do utilizador

en: export user key
pt: exportar chave do utilizador

en: external
pt: externo

en: external - signature pending
pt: Externo - Assinatura pendente

en: failover
pt: falha

en: first match
pt: Primeira correspondência

en: flush report
pt: Reporte flush

en: for IPv4 or IPv6 addresses
pt: Endereço para IPV4 ou IPV6

en: forwarding
pt: encaminhamento

en: from
pt: Servidores DNS

en: from:
pt: de:

en: full date & time
pt: Data completa & hora

en: full help
pt: Ajuda total

en: generatetlskey
pt: gerar chave tls

en: here.
pt: aqui.

en: high-latency
pt: latência alta

en: hours
pt: horas

en: id-assoc na
pt: endereço ipv6

en: id-assoc pd
pt: Prefixo

en: if one is required for this connection.
pt: Se um for necessário para esta ligação.

en: in
pt: Entrada

en: in use
pt: Em use

en: in view
pt: Em visualização

en: incoming (as seen by firewall)
pt: Entrada (tal como visto pela firewall)

en: installed
pt: installado

en: internal-ca
pt: ca-interno

en: invalid input
pt: Entrada inválida

en: invert destination (not)
pt: Inverter destino (não)

en: invert source (not)
pt: Inverter origem (não)

en: ip address of the mail host
pt: Endereço IP do host de email

en: is not a valid authentication server
pt: Não é um servidor de autenticação válido.

en: key
pt: Chave

en: keylength
pt: comprimento da chave

en: keyname
pt: nome da chave

en: last match
pt: Ultima correspondência

en: learning
pt: aprendizagem

en: lifetime
pt: tempo de vida

en: loadbalance
pt: Balanceamento de carga

en: localnet
pt: rede local

en: localport
pt: porta local

en: log (disabled)
pt: log (desativado)

en: mask
pt: mascara

en: matches incoming or outgoing packets or both (default)
pt: Corresponde a pacotes de entrada ou de saída ou ambos (por defeito)

en: max size needs to be an integer value between 1 and 65535
pt: Tamanho máximo precisa ser um valor inteiro entre 1 e 65535

en: minutes
pt: minutos

en: name
pt: nome

en: nameattr
pt: nomeattr

en: nbtenable
pt: nbtativo

en: nbttype
pt: nbt tipo

en: new
pt: novo

en: none
pt: nenhum

en: not installed
pt: Não instalado

en: number of dynamic queues, leave empty for default
pt: Número de filas dinâmicas, deixe vazio para o pré definido

en: off
pt: fora

en: openssl library returns:
pt: biblioteca openssl retornou:

en: or
pt: ou

en: order in which the rule will be evaluated (lowest first)
pt: Ordem em que a regra será avaliada (menor primeiro)

en: organization
pt: organização

en: origin should be regular text of max 30 characters
pt: Origem deve ser texto normal com o máximo 30 caracteres

en: orphaned
pt: orfão

en: other
pt: Outro

en: out
pt: Saida

en: out of
pt: fora de

en: outgoing (as seen by firewall)
pt: Saída (tal como visto pela firewall)

en: packet capture
pt: Captura de pacote

en: pass (disabled)
pt: pass (desativado)

en: password (optional)
pt: palavra pass (opcional)

en: pfSync nodes
pt: Nodes pfSync

en: pfsync transfers state insertion, update, and deletion messages between firewalls.%sEach firewall sends these messages out via multicast on a specified interface, using the PFSYNC protocol (%sIP Protocol 240%s).%sIt also listens on that interface for similar messages from other firewalls, and imports them into the local state table.%sThis setting should be enabled on all members of a failover group.
pt: pfsync transfere o estado de inserção, atualiza, e elimina mensagens entre firewalls.%s Cada firewall envia estas mensagens via multicast numa interface especificada, usando o protocolo PFSYNC (%sIP Protocolo 240%s).%slt também ouve naquela interface por mensagens similares de outras firewalls. e importa-as para a tabela de estado local.%sEsta definição deve ser ativada em todos os membros de um grupo de falha.esta era grande...

en: please specify a valid email address
pt: Por favor especifique um endereço de email válido

en: port
pt: porta

en: port:
pt: porta:

en: primary and secondary DNS servers assigned to L2TP clients
pt: Servidores de DNS primários e secundários atribuídos a clientes L2TP

en: primary and secondary DNS servers assigned to PPTP clients
pt: Servidores de DNS primários e secundários atribuídos a clientes PPTP

en: protocol
pt: algoritmo

en: provide a valid sequence for sorting
pt: Fornecer uma sequência válida para classificação

en: queue size should be between 2...100
pt: O tamanho da fila deve estar entre 2 ... 100

en: random
pt: aleatória

en: rdm
pt: informação da chave

en: redirect traffic to proxy
pt: Redireciona o tráfego para o proxy

en: reinstall
pt: reinstalar

en: reject
pt: rejeitado

en: reject (disabled)
pt: rejeitado (desativido)

en: reliability
pt: Comfiabilidade

en: retries
pt: Tentativas

en: search
pt: procurar

en: secondary interface, matches packets traveling to/from interface (1) to/from interface (2). can be combined with direction.
pt: Secundária, faz a correspondência entre os pacotes que viajam para/da interface (1) para/da interface (2). Pode ser combinado com a direção.

en: seconds
pt: Ajuda completa

en: select a file to upload:
pt: Selecione o ficheiro par actualização

en: select categories to use, leave empty for all. Categories are visible after initial download.
pt: Selecione categorias para usar, deixe vazio para todos. As categorias estão visíveis após o download inicial.

en: self-signed
pt: auto-assinatura

en: set
pt: Defenir

en: set debug output for this tinc network.
pt: Definir saída do debug para esta rede tinc

en: show certificate info
pt: mostrar informação do certificado

en: source
pt: origem

en: source ip or network, examples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1
pt: IP de origem ou rede, exemplos 10.0.0.0/24, 10.0.0.1

en: standard port 1812 and 1813 accounting
pt: Porta padrão 1812 e contabilidade 1813

en: start
pt: início

en: state
pt: estado

en: target
pt: destino

en: target pipe or queue
pt: pipe de destino ou fila

en: test
pt: teste

en: the number of sslrtd children needs to be an integer value between 1 and 32
pt: O número de filhos sslrtd precisa ser um valor inteiro entre 1 e 32

en: this option requires checking the "Enable WPA box".
pt: esta opção requer verificação do "Enable WPA box".

en: throughput
pt: Taxa de transferência

en: timestamp
pt: Timestamp

en: to
pt: para

en: to:
pt: Para:

en: transport
pt: transporte

en: unlink certificate
pt: Desvincular certificado

en: unread notice
pt: Aviso não lido

en: unread notices
pt: Avisos não lidos

en: update csr
pt: actualizar csr

en: userdn
pt: utilizador dn

en: username (optional)
pt: utilizador (opcional)

en: vlan %s on %s
pt: vlan %s sobre %s

en: will be performed using promiscuous mode.
pt: Será realizada usando o modo promíscuo.

en: yes
pt: sim

en: your@email.com
pt: seu@email.com
